BINNENLAND. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. GeraeHgd Nicn^sT^ Laatste Nieuws. Tel ogra m in e n. De «Köln. Ztg." neemt niettemin aan dat bij deze keizersontmoeting, zoo goed als bij het bezoek van Wilhelm II aan Engeland, «de quaestie, hoe verder en ernstiger oorlogs gevaar vermeden kan worden", een hoofdrol zal spelen. De aangehaalde woorden omvatten zeker een zeer rekbaar begrip. Volledigheidshalve willen wij bier ook nog melding maken van een gerucht te St. Pe tersburg dat Russische troepen Herat zouden bezet hebben. Het gerucht is terstond door de bladen tegengesproken. Trouwens de be zetting van den «sleutel van Voor-lndië" zou ongetwijfeld door Groot-Brittannië als een casus lilli worden beschouwd. Merkwaardig is ook de bewering van som mige Londensche bladen dat Engeland, in geval van een coalitie tegen Engeland, niet alleen rekenen kan op de hulp van de Ver- eenigde Staten, maar ook van Japan, welks vloot in staat is de Russen in Oost-Azië bezig te houden. Gemengde lededeclingcn- Frederick Greenwood bepleit in de «Westm. Gez." het heropenen der onderhandelingen met Transvaal, voordal Eegeland's groote overmacht de Boeren verplettert, Engeland redt zijn verantwoordelijkheid door de Boeren te waarschuwen voor het gevaar, dat hen dreigt. Willen de Boeren toch den strijd voortzetten, dan komt hun bloed op eigen hoofd. In de Kaapkolonie is men er evenwel van overtuigd dat de Boeren den strijd op dood en leven zullen voortzetten. En dit is ook het meest waarschijnlijk. Volgeus de «Globe" heeft het Kanaal-eska der, dat 1 Nov. te Gibraltar aankwam, scherp toezicht gehouden op een aantal schepen die er zeer verdacht uitzagen en op vier Engel- sche mijlen van Ouessant koers zette naar Kaap Roca. De Engelsche schepen hadden 's nachts extra wachten uitgezet met scherpe patronen, terwijl de artilleristen naast de kanonnen sliepen. Zou de «Globe" soms lijdende zijn aan nationalen vervolgingswaanzin Naar wij vernemen zal de sergeant hospi- laal-soldaat Etter, op zijn aanvrage deel uit maken van de 2e expeditie van het Roode Kruis die onder leiding van den officier van gezondheid dr. Koster, naar Zuid-Afrika zal vertrekken. De gemeenschap met alle kantoren aan gene zijde van Burghersdorp in de Kaap van Estcourt in («St.-Ct.") kolonie en ten Noorden Natal is gestoord. Uit Parijs seint Reuter dat het Ned. Zuid- Afrik. comité een war ne oproeping heeft gedaan om te helpen a kapitaal bijeen te brengen, dat de Ned. Afrik. Vereeniging wil bestemmen tot hulp voor de gewonden en de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden onder de Boeren. Kouters van Arbeid. De volgende kwestie betreffende verkies- b.arbeid tot leden van de Kamers van Ar beid werd beden voor do afdeehug van den Raad van State voor de geschillen van Be stuur behandeld. Roosje Vos, linnen naaister to Amsterdam was gekozen tot lid van. de Kamer van Ar beid voor de confectiebedrijven aldaarmaar werd door Burgemeester en Wethouders niet wijzer of het onderwijs, en opneming van dat gene, wat kan worden geacht in 't belang te zijn van den onderwijzer of het onderwijs. Bovendien werd in de algemeene vergade ring van 1892 dit voorstel aangenomen „Het hoofdbestuur wordt opgedragen, zich tot de Regeering te wenden met het verzoek, out van Overheidswege voeding en Ideeding te verkrijgen voor die schoolgaande kinderen, welke geacht worden het noodig te hebben." Te Amsterdam hebben gisterenavond een aantal bewoners van Haarlemmerdijk en om streken vergaderd om te komen tot de op richting van een standbeeld voor Koning Willem III. De Vorst en Vorstin van Benlheim zijn hedenochtend van Het Loo vertrokken. De Fransehe regeering heeft besloten in de Kamer maar éen debat over de regeerings- politisk toe te laten en dan de begrooting te laten behandelen. Eerst daarna zullen andere interpellaties aan de beurt komen. Als de Kamer er nu ook maar zoo over denkt. Mr. Labori moet gezegd hebben dat de Kamer waarschijnlijk vóór de processen tegen Zola en Reinach een algemeene amnestie voor de xaak-Dreyfus zal goedkeuren. Bij de verkiezingen voor den Bcrlijnschen gemeenteraad zijn voor de zes sociaal-demo cratische vacatures pai tijgenooten gekozen. De socialisten veroverden bovendien zes nieuwe zetels en komen voor drie plaatsen in herstemming. Nu weer wordt ontkend dat keizer Frans Jozef zijn, volgens Habsburgsche huiswetten, onmisbare toestemming heeft gegeven voor het morganatisch huwelijk van den vermoe- del ij ken troonsopvolger. China moet den moreeien steun der Ver- eenigde Staten hebben gevraagd om de ver deeling van China te beletten. Een bepaalde toezegging werd echter niet gegeven. Daar entegen heeft de regeering te Washington zich in verbinding gesteld met de mogend heden om schriftelijke waarborgen te erlangen voor den Amerikaanschen handel op China. Yeor Transvaal en Vrijstaat. Van mevr. WertheimBicker ontvingen wij een schrijven met het verzoek bekend te maken, dat de dames Tiianus Korteweg en WertheimBicker, leden van het dames comité, door belangrijke toezendingen van verschillende firma's en particulieren, zoowel als van het comité te Hilversum, in staat zijn gesteld een verzending gereed te maken bestemd om met de Bundesratli deze week (11 November) van Antwerpen via Loreupo Marques naar het oorlogsterrein ver zonden te worden. Hierbij zijn ook linnen goederen uit het magazijn van het Roode Kruis, Genoemde dames stellen zich voor een nog belangrijker ptutij levensmiddelen, lin nengoed enz. gereed te maken voor de boot die 23 November Amsterdam verlaat naar Zuid-Afrika. Dr. Leyds heeft aan het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis te 's Gravenhage een zeer hartelijk schrijven van dankbetui ging gericht; «met gewaarwordingen van diepe erkentelijkheid heeft hij in de laatste tijden kennis genomen van de rustelooze werkzaamheid die den ai beid van het comité heeft beheerscht voor bet volstand brengen van de nu vertrokken expedttie." «Gij hebt reden trotsch te zijn op het tot stand gebrachte werk." Met groote belangstelling, met innige dank baarheid zal men in beide Republieken uw menschlievend streven toejuichen. Meer dan ooit zal men 't daar gevoelen, dat er tusschen Nederland en de Republieken banden beslaan, die in tijden van gevaar en onbegrijpelijk leed steeds vaster worden geknoopt." Dr. Metz, assistent-geneesheer io het ge meenteziekenhuis te Rotterdam, zal deel uitmaken van de tweede ambulance van het Ned. Roode Kruis. Blijkens bij bet Depart, van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee W. Römer, 7 dezer te Port Victoria op Mahé, Seychellen, aangekomen. Volger s de «Stichtsche Ct." belmoren twee vroegere ingezetenen van Utrecht onder de gesneuvelden. Het zijn de heeren Koelman en Olland. als zoodanig toegelaten, welke beslissing door God. Staten werd gehandhaafd en in hoofd zaak hierop berustte, dat de gekozene niet de vemsehten voor verkiesbaarheid bezat, om dat zij alléén werkte zonder personeel, voor eigen rekening, en dus noch als patroon noch als werkvrouw kon wordfcn gekozen. Hiertegen kwatn Roosje Vos in beroep bij H. M. de Koningin. Haar beroep werd voor den Raad van State toegelicht door mr. E. Fokker te 's-Gravenhage, die er op wees ten eerste dat zijn lastgeefater voor zoover hem bekend, tot dusver de eenige vrouw in Ne derland is, die tot lid van een Kamer van Arbeid is gekozen; en voorts dat de beslis sing dezer zaak z. i. van groot belang is niet alleen voor de vrouwelijke, maar ook voor de mannelijke werklieden. Gemachtigde nu trachtte aan te tooneu dat m de door hem bestreden uitspraak een onjuiste uitlegging is gegeven aan de uitdrukking „bedrijf" in do wet op Kamer» van Arbeid, waar voor de verkiesbaarheid voor d'eze colleges wordt ge vorderd, dat men als patroon of als werkman (werkvrouw) werkzaam zij in een in de Kamer vertegenwoordigd bedrijf. B. en W. en Ged. Staten waren van meening, dat „bedrijf moet worden opgevat in den zin van „onder neming" en dat dus appellante, die niet bij «■li patroon maar voor eigen rekening werk te, niet onder de „werklieden in een bedrijf werkzaam" kan worden gerangschikt. Mr, Fokker daarentegen er op wijzende dat ..bedrijf" in verseliillende wetten en ook in verschillende bepalingen van een zelfde wet onderscheidene beteokenissen heeft be- toogdo dat in easu niet bedrijf bedoeld is ..vak" of „tak van nijverheid", zoodat ook zij, die, schoon niet bij een patroon, in zeker be drijf, dat in eon Kamer van Arbeid verte genwoordigd is, werkzaam zijn, tot leden van die Kamer kunnen gekozen worden. Hierl ij betwistte spr. nog de meening van Ged. Sta ten alsof appellante voor eigon rekening werkzaam was. Zij werkte voor anderen te gen stukloon. Ten slotte wees spr. er nog op dat wel het doel van de oprichting der Kamers van Ar beid is geweest de verhouding to regelen tus schen patroon en werklieden, maar dat z. i. uit d« omschrijving van dit doel in de wet zoo algemeen mogelijk blijkt dat in liet al- go m e e n bedoeld iswerkgever en werk man De Koninklijke beslissing volgt later. De Bond van üederl. Onderwijzers. Gisteren, 7 November, bestond de Bond van Ned. Onderwijzers 25 jaar. „Do Bode", het orgaan van den Bond, ver scheen in feestgewaad, en do Haagsolie afdee- ling gaf bij deze gelegenheid een bookje uit, waarvan het doel is propaganda voor enkele der denkbeelden van den Bond en tevens ver sterking van de vereeniging. Niet onvermakelijk is het thans to lezen hoe „De Schoolbod©" van vóór 25 jaren liet. denkbeeld om een bond van hulponderwij zers te stichten een „Meerenbergertje" noem de. Het Mec-renbergertje is cr gekomen en be- c-liikt thans over oen weersta mlskas van dui zenden guldens, over een ondersteuningskas, die o. a. onlangs in den tijd van één maand zes collega's naar Davos deed vertrekken tot herstel van gezondheid, over een kapitaal van bijna zestig duizend gulden, waaruit een Her- stollingsoord voor Onderwijzers gebouwd' wordt. Een der leden van dten Bond, de secre taris van het hoofdbestuur, de heer Ketelaar, is lid van de Tweede Kamer. De Bond heeft oen eigen orgaan, dat wekelijks in ongeveer 63.UOO exemplaren verspreid wordt. Het aantal adfeehngen is thans geklommen tot 170 en het totaal aantal leden en voor standers tot ruim 5700. Voorzitters van den Bond zijn geweest d'e heeren J. F. Urbaan (18741S78), D. J. H. Snijders (1878—1S83 en 1887—'88), H. W. J. A. Schaak (1883'86), T. Kappenburg (1886'87), H. Tegelaar (1888'93) en de hoer G. Severijn van 1893 tot heden. Het programma van den Bond van Ned. Onderwijzers, zooals dat is vastgesteld in de algemeene vergadering van 1890, luidt als volgt a. Verbetering van de salarissen der onder wijzers. b. Verkrijging van een meer zelfstandige positie van den, onderwijzer in de school, in dien geest, dat dte regeling der school zaken, genoemd in art. 21 der wet op 't L. O., plaats hobbe door 't hoofd der school in overleg met het personeel. Verkrijging van een meer zelf standige positie in de maatschappij. c. Verbetering van de opleiding tot onder wijzer. d. Verkrijging van leerplicht. e. Verkrijging van een pensioenfonds voor ondimwrijzerswediÉwen en weezen. f. Verder verwijdering uit de wet op het L. O. van. alles, wat'.schadelijk is voor den onder- De gewone audiënties van de Ministers van Koloniën, Marine en Binnenl. Zaken zullen deze week niet plaats hebben. De Gouverneur van Suriname, thans met veilof h. t. 1. aanvaaidt 1 December de terugreis naar de kolonie. Aan de Landsdrukkerij is thans in be- wetking de tekst van de militiewet van 1861 met de daarin tot heden toe aangebrachte wijzigingen en waarnaa-t de veranderingen worden afgedrukt bij het vóór eenige weken ingediende ontwerp voorgesteld. De volgende vei plaatsingen in het Neder- landsch gezantschapscorps worden aanstaande geacht. Jhr. van der Staal van Piershil van Gonstantinopel naar St. Petersburg; Baron Gericke van Herwijnen, van Stockholm naar LondenMr. von Weckherlin van Washing ton naar Constantinope!baron Gevers van Bucharest naar Washington. In verband met de benoeming van den heer Ruyssenaers plaatselijk chef van 's Mi nister's kabinet, tot seeietaris-geneiaal v/h. Depart, van Buiteiilandsche Zaken, zouden de zaken van 's ministers kabinet voortaan gebracht worden onder de algemeene leiding van den secretaris-generaal. Als eerstaan wezende of sous-chef bij het kabinet zou dan met den bijzonderen dienst belast wor den een lid van het corps diplomatique, ver moedelijk jhr. dr. J. Loudon, gezantschaps secretaris te Rome. tett op 17 no. 2, dat aan klaarheid te wen- schen overliet. In het allegro molto vivace met zijn in de cel beginnende grillige, als naar een uitweg zoekende figuur, die door de alt en de viool wordt overgenomen, telkens en telkens weer terugvalt op de cel, om ten slotte in een hoog-opjubelen der eerste viool te juichen in een blijde melodie van eindelijk- vinden, was het ensemble veel beter en het bereikte zijn hoogtepunt in het sereene, bid dend andante, dat vertelt van innig en groot godsvertrouwen als alleen gegeven is den eenvoudigen van geest.... Ook Beethoven's eerste Quartett in F-óur, zijn Schmerzenskind, dat hij eerst in den vorm kreeg, na de twee eerste proeven res pectievelijk in een trio en een kwintet te hebben omgewerkt, gewerd een stijlvolle vertolking. De leden van dit kwaitet (de heeren J. P. Starrenburg, 4ste viool, J. van der Burg, 2de viool, Bart Verhallen, alt, en Willem Durieux, violoncel) hebben met dit hun optreden een belofte gedaan, welke zij ver plicht zijn om de wille van de kunst en zich- zeiven tot de hoogstmogelijke vervuiling te brengen. Blijven zij zich zoo wijden aan het kwartetspel, dan zullen zij over eenige jaren mogen genoemd worden naast onze, helaas zoo weinige, goede kwartelten. En al worden we allen geen Bohemers er leiden zooveel wegen naar Rome Men meldt ons uit 's-Gravenhage Door Z. M. den Keizer van Rusland is aanvaatd een na veel arbeid totstandgeko men souvenir aan de Vredesconferentie aan Z. M. opgedragen door den heer Ad. Zim merman, photograaf van H. M. de Koningin. Het is een in wit fluweelen prachtband waarop gekleurd is het wapen van den Czaar, doorstrengeld met een groeoen vredepalm gebonden album met de photographieën in kabinetformaat van bet bureau en alle gede legeerden ter Vredesconferentie gerangschikt naar de volgorde die zij op de vergadering innamen en onder elk portret de naam en titel van den gedelegeerde. De heer Grevenstük, te Amsterdam, ver vaardigde de in gouden gothieke letters ge- calligrafeerde opdracht, gekroond door de Russische en Nederlandsche rijkswapens. Alle gedelegeerden hebben ten behoeve van de samenstelling van dit gedenkboek, voor den heer Zimmerman geposeerd. Naar wij vernemen, moet de officier van justitie bij de arr.-rechtback te Dordrecht, de heer mr. E. A. Smidt H. .Tzn.,zijn eervol ontslag als zoodanig vetzocht hebben. Ge noemde heer zou benoemd zijn tot directeur van van «Eigen de afdeeling Levensverzekering Hulp" te 's-Gravenhage. («D. C. V\vi Het Kunstkring-Kwartet. Voor wie een héelen, langen, Hollandschen 'winter geroepen kan worden, zich graag of ongaarne te zetten aan het beciitieken van alles, wat dames en heeren concertgevers gelieven op te dissclien, heeft een kamer- rnuziek-uitvoering hetzelfde appetietelijk-aan- trekkelijke als voor een giooten dineur van professie een zeldzaam gerecht, een uitgezochte délicatesse. Hij savoureert de kwartetten, trio's, kwintetten en d.g.l. met den bewusten wellust, zich eindelijk eens te goed te kun nen doen aan iets buitengewoons, aan iets, dat hij intens blij is, te kunnen ontleden, zonder op een onsmakelijke» hinderpaal zijn gretigheid te verliezen. Slechts één ding maakt hem uit zijn humeur: dat de hoeveel heid meestal in omgekeerde reden staat tot zjjn trek. En dit conceit van «Het Kunstkring- Kwartet" uit Den Haag had wél den hoogeren titel van kamermuziek-uitvoering mogen dragen, al werd de stemming wat ontheiligd door Italiaansclie en Frausche amoureuze liedekens met Massenet-achtige, banale tintjes. Dat zal de heer Adelin Fermin zelf ook wel bemerkt hebben, toen hij plots, na Rubinstein's heerlijk tonen-verhaal, kwam zing-zuchten van de gentil donzella, die zijn zielevrede verstoort gelukkig alleen in Sommer's «Canzonetta". Want al is zgn buigzame baryton zeer sympatiek, al is hij een Fransehe troubadour par excellence en zingt hij van Baisers d'Awour (Verhallen) en Amourettes in Mei (Lefèvre) en in April (Uizet), van «Marien-blümchen" en andere mooie dingen, om er de harten van alle huwbare en niet-huwbare dames van te doen smelten, zijn kunst is geen gezelschap een Rubinstein en den grooten Beethoven waar dig. Die ziogeu van hun immense liefde op ontroerender, eenvoudiger en aangrijpender toon. En daarom hadden wij gisteravond den baryton Fermin in Musis alleen willen dul den als toehoorder, met ons toejubelend de kwartetspeiers in hun verrukkend spel. Misschien was Schubert te verdragen ge weest, maar dan snarenspel, met weer wijding en minder vertoon naar buiten, dan waarmee nu zyn «Frühlingsglauben" gezongen werd. Dat de vier heeren nog niet lang samen werken, was alleen nu en dan te hoorenals o. a. in het moderato van Rubinstein's Quar Tesselschade. In den huize Poortman, Lange Haven 127, biedt de Scbiedamsche afdeeling van «Tes selschade" weder gelegenheid om op aange name wijze het weik te doen dat de eene hand niet van de andere mag weten. De jaariijksche bazar is er hedenmiddag geopend en morgen zal de verkoop worden voortgezet van de la'looze voorwerpen vari nut en smaak, die den ijver en de bedreven heid der werksters eer aandoen. En ook den goeden smaak en vaak artistieke conceptie. Want er is mooi werk, mooi van opvatting en uitvoering. Een opwekking om een kjjkje te gaan nemen mag voldoende heelen. Kijken en koo pen houden in dit geval noodzakelijk vei band. Door den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid is bepaald dat de ver kiezing van 10 leden voor elke der Kamers van Arbeid, welke alhier zijn ingesteld, en we! 5 patroons en 5 werklieden, zal ge schieden op Dinsdag 21 November a.s. en de herstemming, zoo noodig, op 5 Decem ber a.s. Het depaitement Schiedam van de Mij. t. N. v. h. A. houdt op Vrijdag 10 November eene vergadering in «Musis Sacrum", ter ver kiezing o. a. van twee leden van het hoofd bestuur, benoeming van drie commissarissen van de Spaarbank en benoeming van een commissaris der Huisvlijtschooi. Naar ons wordt medegedeeld heeft H.Kroon, wonende aan den Westfrankelandschen dijk nabij liet Spuikanaal, hedenmorgen onder Pernis 2 otters gevangen. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 8 Nov. H. J. Gödde, 21 jaar, en A. J. Meijer, 21 jaar. J. Krabbendam, 2ijaar, en C. J. Kreuger, 23 jaar. J. Noomen, 21 jaar, en H. W. Bloemendaal, 24 jaar. H. van der Ent, 29 jaar, en N. Klouser, 25 jaar. B, M. van Duikeren, 21 jaar, en J, P, Stolk, 20 jaar. C. Suijker, 32 jaar, en W. Wuisman, 24 jaar. II. J, Wind- horst, 24 jaar, en C, M. Stegman, 31 jaar. L. A. Th. Pauw, 25 jaar, en M. C. Kooijman, 24 jaar. Geboren t 5 Nov. Willem, zoon van A. Winkelman en E. Meesters, Hoofdstraat. 6 Nov. Lucas, zoon van J. üonkhorst en M. Zijdemans, Singel. 7 Nov. Catharina Elisabeth, dochter van E. P. Meeder en A. C. Bakker, Botter- damsche dijk. Overleden i 7 Nov. Johannes Josephius Willebrand, oud 51 jaar en 9 maanden, Gedempte Broersvest. Jannetje Hogendoorn, oud 86 jaar en 9 maanden, weduwe van W. Gerritsen, Bakkerstraat. Clara Johanna Cornelia Feelders, oud 1 maand, Verbrande Erven. De collecte voor de Transvaal heeft opge bracht f1500. 'Naar wij vernemen hebben verschillende vereenigingen het plan opgevat een gezamen lijke uitvoering te geven ten behoeve van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. 'Naar wij vernemen zal de heer L. M. Muns alhier dezen winter op verschillende plaatsen lezingen houden, o.a. is hij verzocht door het bestuur van Maatschappij t. N. v. 't A. (afd, Vlaardingen) om een volkslezing te houden. 'A.s. Donderdag 9 dezer des avonds ten 8 uur zal in het «Hotel Bellevue" een ver gadering plaats hebben der Viaardingsche Zwem- en Badinrichting. De onderwerpen zijnRekening en ver antwoording. Verkiezing van 3 bestuursleden, periodieke aftr. Uitloting van aandeeleu in de rentelooze geidleening. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 8 Nov. Maarten de Bloois en Stijntjh van Staalduinen. Jan van Vessem en Johanna van der Vlis. Geboren z 6 Nov. Johanna, dochter van H. Kersten en H. de Ligt, Vaartweg. 7 Nov. Korneiis, dochter van P. L. van Roon en W. C. Heesterman, Zomerstraat. De collecte voor de Vereeniging «Het MetaleD Kruis" heeft in deze gemeente f 42.24 opgebracht. Jachtpartijen. Op de Koninklijke goederen zullen deze maand eenige jachtpartijen gehouden worden Heden arriveerde te 's Gravenhage met zijne gade jhr. C. van der Wijck, afgetre den Gouverneur-Generaal van Nederl.-ïodië. Voor vele hooggeplaatste autoriteiten uit Nederland en de kolonie was de herinnering aan de moeilijke bestuurstaak die de afge treden bewindsman met zooveel geestkracht had gevoerd, een reden om den oud-land voogd een hartelijken welkomstgroet te bren gen in het Hollandsche spoorstation. Het allereerst echter werd jhr. Van der Wijck verwelkomd namens H. M. de Koningin, die Haren adjudant, baron Sirtema van Gro- vestins, had gezonden Voorts werden o. a. opgemerkt de ministers van koloniën, binnen- landsche zaken en marine, de staatsraden jhr. Van der Wijck (broeder van den ex- gouverneur-generaa!)vice-admiraal Ten Bosch en generaal-majoor Den Beer Poorte gaal generaal Vettervice-admiraal Kruijs, voormalig commandant der zeemacht in Indië en vele anderen met hunne dames, waarvan eene mevrouw v. d. Wijck een bloemruiker aanbood. De oud-landvoogd heeft intrek genomen in het pension aan de Sophialaan der 'sGra- venhaagsche peasionmaatschappij. De Provinciale Staten van. Gelderland be noemden heden tot hoofdingenieur van. den provincialen waterstaat den. lieer H, Hendriks niet 48 stemmen, tegen 6 op den heer Weiss en 2 op den lieer Faure. AMSTERDAM, 8 November. Koffie goed ord. Java 30, Santos 18l/s. Suiker pi ijshoudond Nov. 101% gedaan en aangeboden. Tarwe np levering zonder nnteering. Rogge op levering prijshoiidand Maart f136, Mei f135. PARIJS, 8 November. Spiritus. Nov frs. 35.75; Dec. frs. 30.25 vier eerste maanden fr. 37.25 vier maanden van Mei fr, 38. BERLIJN, 8 November. Spiritus per loco 47.10. POTSDAM 8 Nov. (part.). Het Russische Keizei paar is hedenochtend te 11 uur hier aangekomen. Aan het station werden de Czaar en de Czarina verwelkomd door den Keizer en de Keizerin. De Keizer omhelsde de Czarina, de Czaar de Keizerin. Daarna reed men onder het gejuich der talrijke aanwezigen naar het Paleis. DURBAN, 7 Nov, De Boeren deden een inval in Ingwaguna in Zoeloe-iand en pluu- derden en verbrandden de openbare ge bouwen en magazijnen. De inwoners vlucht ten naar Eshowa. ESTCOURT, 7 Nov. Een gepantserde trein, naar Ladysmith gezonden, bevond dat de beide ijzeren bruggen voorbij Colenso nog onbeschadigd waren. KAAPSTAD, 8 Nov. De Afrikaanders in de Kaapkolonie blijven neutraal, ofschoon vele uit Bechuana-land zich bij de Boeren voegden. BERLIJN, 9 Nov. Wolff's bureau meldt dat tusschen Duitschland en Engeland onder voorbehoud met Amerika een overeenkomst is gesloten waarbij de Samoa-eilanden aan Duitschlani komen uitgezonderd Tutuila. LONDEN, 8 No*v. De „Daily Nöws" meldt uit officieele bron, dat zeer belangrijke ver sterkingen voor Zuid-Afrika onmiddellijk zul len worden gereed gemaakt, zoodat een nieu we divisie zoo noodig op de eerste waarschu wing gereed zal zijn. Do „Daily Mail" meldt, dat een tweede oa derde legerkorps zullen worden gemobiliseerd. LONDEN, 8 Nov. De „Daily Telegraph" ontvangt uit Pieterniaritziburg van 4 dezer het bericht, dat generaal French zich te Dur ban heeft ingescheept voor de Kaapkolonie. De „Daily Telegraph" ontvangt, eveneens uit Pietermaritzburg, het bericht, d'at Jou- bert Zaterdag zijn troepen uit de omstreken van Colenso terugtrok; d© Boeren lieten er slechts enkele posten achter. De terugtrek king wordt toegeschreven aan d© zware ver liezen, die zij voor Ladysmith hebben gelo den. LOMDEN, 8 Nov. De „Daily News" ont vangt van 4 November liét volgend© bericht uit J oh an netburg Na het ontvangen van het bericht, dat do Bcere®. een nederlaag hadden geleden bij Elandslaagte, werd' feitelijk de geheel© spo- dale politiemacht van, den Rand naar het oorlogsterrein in Natal gezonden, mot de kar nonnen van Randfort, waar sledits -een stuk geschut en een garnizoen van 20 man achter bleef. LONDEN, 8 Nov. De „Daily Mail" ont ving uit Mafeking bericht van 26 October, waarin gezegd wordt dat na een bombarde ment van, verscheidene dagen, uit negon ka nonnen, dat echter weinig schade deed; do Bloeren den 25n October een krachtige» stormaanval op de stad waagden. Zij1 werdén, echter teruggeslagen en vluchtten ten slotte in verwarring. Zij werden over do mijnen ge jaagd, die ontploften en hen in alle richtin gen deden uiteenstuiven. LOMDEN, 7 Nov. Het departement vam oorlog heeft heb volgende telegram, van gene raal sir RedVers Buiier ontvangen, uit Kaap stad, onder dagtee-kening van 12 u. 55 min. bediemaniddag „Door bemiddeling van den gouverneur van Natal is bier het volgende telegram ont vangen van den generaal te Estcourt van 6 Nov. „Sedert Vrijdag zijn de vijandelijkheden1 gestaakt. Dien dag werd door generaal White op verzoek van. den burgemeester een tele gram gezonden aan Joubert, waarin voor da zieken en da gewonden vergunning werd ge-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2