53s" Jaargang. Zaterdag 11 November 1899. No. 10087. jEerste Blad. Maar een mensch! ENGELSCHE BRIEVEN. BÜITENL1ND. vn. SCHIEDMISI III: i lOUüANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en V laar dingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en V laar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. Prijs der'A d v er t en t i n van 17 regels 90 cents; iedere regel meer 12Vb cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ltleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ufo. 123. Tan onzen correspondent.) LONlDfEN, 9 Nov. "t Ziet or somber uit in Londen"» straten. En somber in do harten der metropolis- bewoners. De nederlagen, de groote verliezen hun door do Boeren toegebracht, hebben de meesten doen inzien 't ondoordachte, 't on mogelijke en óók 't onrechtvaardige van den grooten mensehenmoord in Transvaal. In vele huizen, vooral in de voorsteden, heerselit groote agitatie, in sommigen rouw, en in al len diepe verslagenheid. Maar dit alles belette niet dat 5 November Guy Fawkos-dag, de jaarlijlcsclie herden king van don datum waarop Guy Fa.wkes, tie hoofdschuldige in het complot om hot Par lement de lucht in te doen vliegen, vei brand word een rumoerige dag was in Londen. Daar de datum dit jaar op een Zondag viel, weru het op Maandag 6 Nov. gevierd. De straten waren 's avonds zwart van de men schen massa's. Ontelbare Guy's werden op wa gens door de straten gereden, om dan na voldoende bewonderd te zijn verbrand te worden. De Guy's van dit jaar bestonden meest al len want het genie is rijk vertegenwoor digd m 't Engelsche ras uit imitaties van Paul Kniger. Hot jaarlij'ksch vuurwerk te Hampstoad bevatte, onder een twintigtal nummers, ook liet Dreyfus-proces, en „Kruger in angst". Iloe geestig, niet waar 1 Onze waardige Pre sident werd er in voorgesteld als een klein kereltje met een dik hoofd, waarop geschre ven stond: „Ultimatum!" Het hoofd was in den muil van een leeuw gestoken, op wiens kop siond, Lu vurige letters„John Buil Aan hoera's ontbrak het niet. Hoe min en laag kwamen die scenes ons voor bij- de gedachte aan den ouden Presi dent, grijs en waardig, vol ootmoed en on wankelbaar geloof! Hoe kunnen die menschen zicli zoo verma ken nadat ze dagen te voren, en 's morgens nog. gelezen hadden, hoe hun landgenooten gesneuveld waren, lioe in Transvaal steeds bloed, blijft vloeien, boe de bloedstroom steeds gröotei woidt on hen hoe langer hoe verder mode voert van de beginselen van Hem, die zeide„Vrede op aarde De vreugde, de uitgelatenheid in Londen stuitte me tegen de borst, 't Was geen vreug de, geen ware vreugde, 't waren de kreten, de hoera's van eem opgezweept volk, dat zijn, door eigeti schuld ontstane droefheid, ver bergt onder een masker van onbezorgdte vroo- lijkhi'id. Ik stond op Hampstead tussolie.n die joe lende en tierende menigte. Naast me stond een Fransclnnan. „Ce sont dos bêtes immon- des!" ('bZijn vuilo beesten!) zei hij, en even daarna, to midden van do hoera's, toen onze goede Oom Paul als Guy verbrand werd, riep do Fran soli man: Vivo Kniger! Vive le Transvaal 1" on van harte riep ons klein olubjo Hollanders: „Leve Kniger! Lave Transvaal!" en ook „God spaar onze broe ders Nadat we uit de herrie kwamen, gingen wij allen, ook de Fransehmao, naar Frascati om te soupceren. 't"Was er vol, maar stil; hier hoorschto de stemming der voorsteden droef, teleurgesteld, in rouw. 't Orkest, alle DOOK IDA BOY-ED. 35) Hij voelde den toon van het dringendste verlangen. Uit iederon regel straalde hem haar liefd'e toe, die zij ternauwernood wist te verbergen. Hij wist hethij was voor haar alles, allesTer wiRe van hem zou zij een wereld trotseeren, gaan bedelen, ellemdfe en verachting verdragen. En dit bewustzijn be dwelmde hem weder, sleepte hem mede, ge lijk heit iederen man zou meegesleept hebben. 'Hij trachtte zieh de overtuiging op te drin gen, dart zij gelijk hadzulke uren van den rijksten inhoud konden ihaar later nog jaren des levens veraangenamen, en hij besloot, Border zich lang le bed'enken. ze haar toe te staan. Zoo gaf hij haar nu eens, wat hij haar ge ven mocht. Én1 het bijzijn hunner reisgenoo- ten sloot ieder gevaar buiten, dat zij zich zelf zouden, vergeten. Dan, na zoo doorgebrachte dagen, vol van het reinste geestelijk genot, dan wilde hij voor immer van haar scheiden, en dan zou zij ham dankbaar en tevreden de hand tot af scheid toesteken. Hij vergat, dat do echte liefde door haar verzadiging gedurig hongeriger wordt. Hollanders, speelde nu geen fanfares, 't Wat alles eimst. Tegen elf uur werden alle volks liederen gespeeld; de lieer Bosman, de dili gent, liet ook 't Holla nd»ehe spelen 't oud Wilhelmus en toen 't Wicn Neeiiandseh bloed. Of 't ons goed deed?! We stonden op, wij zessen, en zongen, de vier hoeren met ont bloot hoofd, in do volle zaal onze geliefde volksliederen, maar bij "t aanheffen van het tweede couplet, kwam een lange, uitgedroog de EngeLsehman op ons af en zei „U wilt wel zoo goed zijn niet meer te zin gen bet hindert de andere gasten vooral nii." Aan 't War Office verdringen zich dage lijks honderden om 't laatste nieuws van het oor loo's terrein te vernemen. De teleurstelling was smartelijk toen. men vernam da»t, hoewel de autoriteiten steeds in contact waren en ble ven met generaal Buiier, men liet beter oor deelde liet nieuws niet te publiceeren. En na tuurlijk volgde er weer achter, zoo onafschei delijk van alle berichten, als de staart bij een Ohinee»„Men behoc-ft zieh echter niet ongerust te maken." Do vriendelijke, welwillende „Daily Tele graph' verheugt zich ondortussohen er over, dat de pest in Lorenzo Marquee uitgebroken is, om het feit dat dfe Holla.mlsche ambulance er landen moet. Ho© christelijk!! En voor hun Christelijke denkbeelden zijn de Engelschen bekendimmers in geen land vindon zooveel meetings en openbare gods dienstoefeningen plaats als in Albion. Dezer dagen woonde ik een dezer meetings bij. 't Was ds. Passmore, die, ten voordeele van liet Essex Reserve Kader, een beschou wing hield over Transvaal en de Boeren. De goede man was ongetwijfeld erg knap eu op de hoogte van alles, maar had niet de gave van zich uit te drukken. Ik deed alle moeite om hem zin voor zin te volgen, doch het was ten ©enenmale on mogelijk. 'tWas een hutspot van slecht La tijn en F.ngelsch doch 't kwam hierop neer: Hij was in Afrika geweest (ik ook) en <was er door de Boeren bestolen, afgezet, mis handeld en (hij zette er inderhaast toch nog „bijna" voor) gedood De Boeren waren de domste wezens waar mee hij ooit in aanraking was gekomen (dat is veel gezegd voor een Engelsohman), ruwe, onbeschaafde lui. De Boerenvrouwen waren vuile wezens bijna verdierlijkt die niet konden lezen of schrijven en hun ür' eonige eeuwen ten achter kwamen. En Kru- ger was een schurk (scoundrel), een dief, ver rader en bedrieger, 't Werd tijd dat de E n- gc 1 s c li e beschaving kwam i c.) Toen mijnheer uitgesproken had, vroeg een Hollander heel evern 't woord, wa.nt de goedo domoor had 't wel wat al te erg gemaakt. Het woord werd' hem gegeven, maar wie had kun nen denken dat er in Engeland een stem voor dc Boeren zou opgaan? Enfin, hij vroeg alleen „Kent ds. Pass-more president Kniger V' „Neon." Dam hadden we 't! Er was m.aar één ant woord dat onze landgenoot den overinoedigen gek geven kon. „Wel dan," zei hij ernstig en met luider stemme, „i k ken liern wel, en i k weet, dat president Kniger nooit een oordeel zou vel len over iemand die hem onbekend was." Daarmee was 't uit, maar de luidjes keken raar op hun neus. Hij schreef haar liet volgende: „Dierbare Sabine, „Ja dan en met het vroolijkstc hart: Ja! Lang echter zal het verlof niet duren, dat ik 'kan aanvragen. Maar onder zulke omstan digheden kunnen weinige dagen deu rijksten inhoud hebben! „Laat ons ik bezweer het u tot zoo lang iedere ontmoeting vermijdenWij zul len niets moer wagen omdat ons mooie plan dan lichtelijk in duigen zou vallen. Ik vrees, dat men ons reeds bespied en besproken heeft. „Heden slechts dit, met duizend groeten. „Arnold." Haar kort antwoord was een jubelkreet. „Van vreugde weet ik mij ternauwernood te belieersclien. Dank, mijn vriend, dank! En als ge het verstandiger vindt, dat ge niet moei- op de bepaalde plaats komt, dan spreekt het vanzelf, dat wij elkander niet meer zul len zien. Maar of de menschen ons "bespieden, bepraten, beloeren dat is mij totaal onver schillig! Ik ben daarboven verheven, want mijn gevoel is grooter dan dat gebabbel. Niet waar? Zijn wij niet meer Aan die mensclien? „Zoodra ik ons reisplan precies weet, schrijf ik. „Sabine." Arnold zag haar stoutmoedigheid met ver wondering aan. „Dat is mij totaal onverschil- ligcsuceo overricht. SCHIEDAM, 10 November '99. Engeland cn de wereld. Iht was gisteren Lord Muym 's dag te Londen, de dag waarop de opziehlige. n nar velal smakeloo/e optocht ziels sloor de Cily naar de Gililenhal slirg**n, wanr de nieuwe eeiste burgemeester zijn ambt van e>n jaar gaat aanvaarden. Aan het gioote gastmaal dut 's middags plaats heeft, pleegt de mi uister-p resident bet vvoosd te voeten, veelal over de buitenlandscliP betrekkingen. Ook gisteren was liet zoo. De gebi uikeiijke dronk op de minisleis werd ingesteld en lord Salisbuiy antwoordde met een tede. «lie den gehecte» poiitieken to island omvatte. D« grij/a" staatsman verklaarde dat hij nooit op een toost op de mini-ters beeft be hoeven te antwoorden onder umsiaanligbeden, die zooveel sympathie noodig mnken, als de ernstige toestand die op het oogeublik de openbare aangelegenheden beheerechl. Hehalve die met Transvaal en Oranje- Vrijslant, geven de betrekkingen van Enge land met alle andere natiën geen enkele reden tot vrees ol tot twijfel, en lord Salis bury wees vooral op de hartelijke gevoelens die bestaan tusschen Engeland en de Ver- eenigde Staten. xMuar", ging hij voort, jsgij zult wellicht denken dat ik overdrijf als ik u verklaar, dat wij van liet vasteland van Europa geen vijandelijkheden te vreezen hebbenhet is waar dat een zekere scherpte van toon heerscht in de buitenlandsche pers. Maar ik kan u toch met g-oot vernouwen verklaren, dat ik niet geloof dat ilie taal invloed heeft op de vreemde volken. Ik ben in elk geval volkomen zeker, dat zij geen invloed heeft op de regeei ingesi." Lord Salisbury sprak zijn sympathie uit voor de Vereenigde Staten, maar zeide tevens de grootste verwachting te hebben, dat de aloude en belangwekkende Spaansche monar chie voort zal gaan op den weg der beschaving. Na dit beleefdheidssaluut aan de sdoode natie", zooals de minister vroeger Spanje heelt genoemd, sprak bij over Samoa. Hij noemde deze quaestie van belang, omdat zij eenig verschil vormde'tusschen Engeland en sie natie wier vriendschap bet op Imogen prijs stolt. Wij zijn gelukkig," zei Salisbury, seen middel gevonden te hebben, dat zonder de i echten eir voos Kelen van Engeland te verminderen, ons in staat gesteld heeft vol doening te geven aan de gevoeligheden van Duitschland." De minister maakte daarna gewag van sle overeenkomst met Duitscliiami, die voor de beide mogendheden even voordeelig is. De betrekkingen met Duitsehland zijn zoo good als Engeland maar wenschen kan. Sprekende over den oorlog in Zuid-Afrika, zeide lord Salisbuiy, dat die oorlog niet hei gevolg is van Kngeland's eisehen. Want toen het ultimatum werd ge-teld, had Enge land alle eisehen teruggenomen. De minister vergat er bij le voegen, dat Engeland nieuwe eisehen, nieuwe voorstellen zou zanden, die zich drie weken lieten wach ten. Eerst toen, in den uitersten nood, kwam het ultimatum. Evenwel, do minister-president vervolgde zijn rede. Het verwijt aan de regoering, dat zij ge lig!" Boven alle uiterlijkheden verhief zij zich, voor haar fieren, vrijen zin bestonden die 'kleingeestige, aliodaagschei men sollen vol strekt niet. Ik, de man, ben weer eens de lafhartige, dacht hij. Nu vlogen de brieven lieea en weer, totdat Arnold vertrok om de manoeuvres bij te wo nen. Nu kreeg Sabine als laatsten groet uit Mühlau nog al zijn verschillende adressen ge durende de manoeuvres en zijn portret, waar om zij verzocht liad. Zij had hem heb portret van haar kinderen gezonden en beloofd, dat zij zich to Mühlau terstond zou laten photo- grapheeren. De troepen trokken langs het Heinsdorfer landgoed' voorbij. Het was een lachende mor gen midden in den zomer. De dauw pareld'e nog op het gras, en op de velden vóór het elzenboschjo stonden bleekgele roggegarven mot melancholisch gebogen arenlioofden. De zou vertoonde zich nog maar oven achter de hooge boomen in den tuin dus lag liet voor plein van het landgoed nog in vochtige scha duw. En vóór aan de poort, met Leo aan dfe hand, stond Sabine; haar broeder bevond zich naast haai-, met de kleine Milly op den arm. Sabine had een witte ochtendjapon aan en een groote, groene parasol op haar schouder. Tegen de gekleurde zijde stak haar mooi hoofdje heerlijk af. Zij knikte alle bekende officieren toe. Op- lirek aan activiteit geloond heeft bij de toe- bereidoden voor deu oorlog, achtte hij onge grond. „Indien wij vroeger maatregelen had den genomen," zeide hij. „zou hetzelfde re sultaat verkregen zijn. Zoodra wij on» voor nemen hadden getoond, om onze strijdmacht uit te breiden, zou het ultimatum verzonden zijn en was de oorlog uitgebroken. Wij waren er van overtuigde dat het begin Van den strijd zich zou kenmerken door het terugtrek ken onzer troepen. Ik wil niet trachten de toe komst te voorspellen, maar mijn vertrouwen, in de Engelsche soldaten, die onder liet bevel van sir Kedvers Buller staan, is onbegrensd." De minister verklaarde verder, dat Enge land niet zoekt zieh nice-ter te maken van de goudmijnen, noch naar uitbreiding van gronügebied streeft; wat het wensclit i» ge lijkheid van rechten voor alle meuachen van alle ra»sen. (Ook voor de Kaftels?De min ui» ter voegde er zeer voorzichtig bij „Ik wil thans niet vragen door wtlke mid delen deze resultaten kunnen wonLn \erkre gen. Het oogenhlik om die vraag te -tellen is nog niet gekomen." Naar aanleiding der „011 dit's" over de in menging van vreemde mogendheden, zpid' lord Salisbury, dat Engeland voornemens is den strijd ton einde toe le voeren. De inmen ging van welke mogendheid ook, kan van geen beteekenis zijn voor den uilslag, in de eerste plaats, omdat Engeland die inmenging niet zal aannemen, en tn de tweede plaat», omdai liet overtuigd is, dat bet denkbeeld van interventie niet is opgekomen in den geest van eenigc regeering. De internationale wetten slaan aan geen der natiën het reclit toe zich met deze quaestie te bemoeien. En geland zal Jto groote belangen, die het zijn toevc-rtouwd, en de groote pliouten die het zich opgelegd ziet, raadplegen, en hot zal zicli laten lelden door zijn geest van gematigdheid en zijn gevoelens van gelijke rechten voor alle rassen. „Ik twijfel er geenszins aan," besloot de minister, „of wij zullen eem einde aan liet conflict maken, waardoor wij een goede regee- riug zullen instellen en den vrede en de be schaving zullen hen-stellen in dat deel der we reld." Ziedaar lord Salisbury's uiteenzetting, die met name do aandacht verdient waar hij spreekt over de verhouding tot Duitschland. De ongedacht snelle afwikkeling der Samoa- quaeotie in voor Duitschla.nd vrij gunstigen zin, krijgt, in hot licht va.n Salisbury's rede beschouwd, nog meer een schijn van een be- 'iooning voor Duitschiand's neutraliteit. Voegt men daarbij d'a.t geruchten over een mogelijke interventie van Ru-land en Frank rijk in overeenstemming met Duitschland door de Duitselio heel- en half-officieuzo bla den telkens terstond! zijn tegengesproken dat dc Keizer naar Engeland gaat en waar schijnlijk Van Biilow hem toch aal vergezel len dat, naar verluidt, de Keizer dfe leger bevelhebbers heeft doen aanschrijven te be letten dat actieve of non-acliove officieren, zoo mogelijk ook gepensioneerde, zicli in krijgsdienst in Zuid-Afrika, begeven, d'an is het nu wel zeker dat van Duitschla.nd ten bale der Boe-ren niets te verwachten is. Sinds Bismarck's bekende uitspraak heeft Duitschland „de knoken van niet één grena dier" over voor een belang, dal niet hek zijne is. Algemeene belangen der meuscliheid, be langen van recht en gerechtigheid, tellen'niet mede. In bijna alle oorlogen dezer eeuw d Duitschland niet raakten, hebben Duitseh houden1 konden de lieeren zich niet; want zij moesten zich bij de andere twee bataljons van het regiment, die uit de naast-bijgelegen stad kwamen, aansluiten. Het was een lachen en groeten, en Leo juichte. Ook Arnold Von Körlegg kwam voorbij, en zij wisselden groeten en blikken. Zoo nam hij het beeld van haar in vreugde gloeiendy schoonheid met zicli mede. Zijn mannentrots ontwaakte, en zijn klop pend hart zeide hem: „Zoo straalt zij voor mij I" De manoeuvres zouden in de provincie Po sen gehouden worden, en zij brachten aan do officieren al dadfelijk in de eerste tien dagen duizenderlei onaangenaamheden aan. De lachende uittocht op den eersten morgen bleef a,ls een lichtpunt in aller herinnering. Nog op dien zelfden dag brak met een vree- selijk onweder een regentijd' aan, die eigenlijk uit een onafgebroken opeenvolging van wolk breuken bestond. Do Warthe, in wier stroom gebied men zich bewoog, zwol ongehoord aan ieder beekje werd een stroom, maar niet van den bekoorlijken aard der bergstroomen, die snel voorbijgaanmaar allengs steeg het wa ter en verspreidde zich over de landerijen, doorweekte den grond en maakte de wegen onbegaanbaar. Dagen lang werdbn den manschappen zoo- speciaal Prili-i-die officieren, een rol ge speeld. Eer*! nu wordt in d'al dienst-nemen eeai schijn van schending der neutraliteit ge zien. Van groot belang voor Zuid-Afrika is ook de officieele verklaring der Portugeeselie re geering, waarvan de „Polit. Corr." gewaagt, dat nl. geen overeenkomst bestaat met Enge land die dit rijk het recht geeft troepen in Delagoa-baai te ontschepen. Be oorlog:. Dc toestand in Zuid-Afrika, Begrijpen wij den toestand goed, dan is de capitulatie van Lady.»mith slechts een quaeslie van tijd. Wij gelooven dat het vallen moet: de vraag is alleen of dit spoedig zal geschieden, liet begint te dringenLady- susilh en liefs-t Wiiite's legermacht moeten in handen der Boeren zijn, voordat guieraal Buller door de aankomst van meerdere trans porten iri staat is gesteld een flink legerkorps samen te stellen. Niet dat Buller voornemens is Ladysmith te gaan ontzetten. Integendeel heelt het den schijn dat de opperbevelhebber werke lijk een inval in den Vrijstaat zal beproe ven om, wanneer deze met succes bekroond wordt naar Bloemfontein en vandaar naar Pretoria te rukken. In ieder geval moeten de Boeren met White hebben afgerekend voordat Buller dit plan kan uitvoerenhun legermacht is dan aan de Oranje-rivier noodig. En zou Buller geneigd zijn naar Natal te gaan, ook dan is liet dringend noodzakelijk dat Ladysmith ge vallen is. Wij hebben nu eindelijk weer een olficieel telegram uit Lndysmith maar het zegt niets. Zondag en Maandag was het rustigDinsdag is liet bombardement hervat, maar veel schade werd niet aangericht. Het lijdt echter geen twijfel of ten slotte zal er wel «schade aangericht worden", zoo groot dat de toestand onhoudbaar wordt. De hotelhouder Barnard die uit de belegerde stad te Estcourt is aangekomen, ziet den toestand zeer donker in. Ook is er een tweede postduifbericht van White, dat alleen over de gewonden spreekt die met toestemming van Joubert naar een veiliger plaats zijn gebracht. Te Ladysmith is het dus onveilig? En "White had niets anders te melden Inderdaad twee merk waardige feiten, die geen gunstig licht wer pen op de positie der Engelschen. Dat generaal French naar Kaapstad is ge gaan om met Bulier te spreken over de capi tulatie of een pogtr.g om zich door de Boeren heen ie slaan, lijkt ons zeer onwaarschijnlijk. De generaal had dit even goed en sneller langs telegrafisehen weg kunnen doen. De ïTetnps" verneemt uit Londen dat White's ammunitie zoo goed als uitgeput is. liet is niet wel aan te nemen, dat 'in een versterkt kamp als Ladysmith, het Al- deishot van Natal, niet een zeer ruime voorraad zou zijn. Maar wel waarschijnlijk is dat de ammunitie voor liet inderhaast aangevoerde scheepsgeschut verschoten is; zelfs Engelsche bladen vreezen dat er geen gelegenheid is geweest om een voldoend aantal projectielen naar het Noorden te zenden. Men neemt aan dat er een trein met munitie voor Ladysmith te Escourt gereed staat, maar, al meldt een telegram uit Est court dat een gewapende trein de achterge laten voorraden in Colenso is gaan halen, icider is die trein niet kunnen doordringen, wel als den officieren de kleeren niet droog, in de kwartieren was het vochtig en onaan genaam; in plaats van de reeds in orde ge brachte bivouakken betrok men noodfcwartie ren. En als de manschappen, zoo goed en zoo kwaad als het ging, onder dak gebracht wa ren, rustte op de officieren nog de taak, er rich persoonlijk van te overtuigen, voordat zij een quaestieuze rest konden zoeken. Aan liet gemopper kwam geen einde, en als d'e soldaat, slecht gehumeurd en verdrietig, den lust verloor, hadden de officieren tot plicht, de goede stemming zooveel mogelijk te d'oen horleven. 's Avonds zaten allen in de een of andere armzalige dorpsherberg bij elkaar en mopper den om het hardst. Daar echter gemojipar al tijd iets heeft, d'at aan hot gemoed lucht geeft, werden ook ondanks het slechte bier deze avonden eindelijk toch nog dikwijls ge zellig. Als het geluk aan de lieeren een kwartier op een aanzienlijk landgoed of zelfs op het kasteel van een groot landeigenaar verschaf te, dan gevoelden zij zich twaalf uren lang weer als menschen. „Erger kan het in den oorlog niet toe gaan." zeide Hallendorf tegen Arnold Von Körlegg. „Zulke manoeuvres bij zoo'n hon denweer zijn eigenlijk de proef op de som, hoelang een fatsoenlijk mensch het wel kan uithouden, als een zwijn te leven, zonder ziek te worden." (Wordt rervolgd.l

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1