K STADSNIEUWS. VLAAIIDINGEN. MAASSLUIS. Staten-Generaal. SPORT. J ook al omdat de lijn bij Pieters, tusschen Colenso en Ladysmith, erg beschadigd moet zijn, Daarenboven zegt de militaire medewerker der Westm. Gaz." dat de Engelsche kruisers, die geschut voor Ladysmith hebben afgestaan, zelf niet veel lyddiet-granalen medevoeren. En de gewone staalkogels, bestemd voor het vernielen vari scheepspantsers zijn voor den strijd te land van geringe waarde. De vraag is ook reeds geopperd of de Boeren wel krijgsvoorraad genoeg hebben Zeker is dat de Transvaalsche regeering zich in de laatste jaren, na Jameson's rooftocht, ijverig voorbereid heeft voor den strijd die in de toekomst moest komen. Of daarom de bewering van de »T.igliche Rundschau" te Berlijn juist is, zouden wij niet durven zeggen. Volgens dit blad heeft de Tiansvaalsche regeering zich op de hoogte gesteld van de hoeveelheid ammunitie die in 1870/71 is gebiuikt. Toen zouden 18 mil- Jioen patronen zijn verschoten, en Transvaal heeft daarop voor een dubbele hoeveelheid, zegge zes-en-dertig millioen patronen, gezorgd. Van kanonnen, granaten en ander oorlogs tuig gewaagt het blad uiet. Nieuws van het oorlogster rein* De Engelsche bladen geven nu zelf toe dat de Boeren geen zware verliezen hebben grieden in de gevechten van een week ge leden, Trouwens die gevechten zijn blijkbaar van zeer weinig beteekenis geweest. Misschien heeft generaal White wel een poging gedaan om de aankomst van den trein met krijgs voorraad uit het Zuiden mogelijk te maken. Hoe het met Colenso is gesteld, of Joubeit die plaats al dan niet bezet heeft gehouden, blijkt niet, wel mag men aannemen dat Estcourt in staat van tegenweer wordt ge bracht; het bevel wordt hier gevoerd door majoor Wolf Murray. Het heeft dus den schijn of de Boeren zich wel degelijk zuide lijk van Ladysmith hebben gehandhaafd. De tweede editie der sTimes" bevatte gisteren evenwel een telegram van Maandag uit Pietermaritzburg, zeggende, dat de be richten, overgebracht door Ivafierloopers van de gevechten van Donderdag en Vrijdag om Ladysmith en ook liet officieeie bulletin wel de vroegere berichten wijzigen van belang rijke Engelsche overwinningen, doch dat de operatie niettemin met succes werd bekroond. Een verder oprukken van de Boeren werd nog altijd door de Britsche legermacht ver- hindeid. De spoorwegvei binding naar Lady smith is evenwel nog steeds verbroken. Zoo blijven ook telegrammen van oor logscorrespondenten, o. a. van «Daily News", »Daüy Telegraijh", «Standard", en Reuter's specinle berichtgever volhouden dat de Boe ren Donderdag en Vrijdag zeer zware ver liezen leden; te Ladysmith moeten een groot aantal gevangen gemaakt, Boeren zijn. luboor- lingen brachten te Durban hel bericht aan dat zij nooit zoo'n slachting hadden gezien liet veld was bedekt met lijken. Al deze berichten berusten op de getuigenis van Kaffers. Die Kafferberichten echter zijn hoogst onbetrouwbaar. Over den toestand aan de Oranje-rivier zegt een telegram uit Queenstown, aan de Iqn Springfield-East London De correspondent van de «Times" kwam hier aan via De Aar, Rosmead en Stor mberg Ilij zag niets van de Boeren. De Engelsche concentratie op de grens bij De Aar en Queenstown was geheel voltooid zonder ge- stooid te worden. De correspondent gelooft, dat het niet optreden der Boeren te wijteu is aan hun vrees voor een beweging onder de Basuto's, waarvan sprake is. Daarentegen wordt uit Nauwpoort, aan de lijn Springfield-Port Elizabeth, gemeld De Boeren vernielden de spoorwegbrug bij Van Zijl, zeven mijl ten zuiden van Norwals Pont, doch trokken niet verder op naar Co- lesberg. Nauwpoort is geheel rustig. Algemeen wordt geloofd, dat de Vrijstaat- sche Boeren geheel verdedigend zullen optre den, tot de Hollanders in de Kaapkolonie een meer daadwerkelijke sympathie toonen. Opgemerkt dient dat beide berichten van Dinsdag zijn. Van Kimberley en Mafeking geen nieuws, althans niet van eenig aanbelang. De »Daiiy Mail" ontving een aantal dagboek-aanteeke- ningen van haar correspondent die uit Mafe king ontsnapt is. Iu die aanteekeningen, van 24 tot 27 October, wordt de spot gedreven m*t de geringe uitwerking van de beschie ting door de Boeren. Gemengde Mededecllngen. België wordt bedreigd door een industriee ls crisis. Er heerscht kolengebrek in do fa brieksplaatsen door het geringe aantal spoor wagens cLxt beschikbaar is. België heeft nl. een overeenkomst met de Fransche spoorweg- administratie, waarbij deze het recht is toege kend togen 3 frs. vergooding per dag Belgi sche wagens in gebruik te houden. Zoodoende komt mon in België zelf wagens te kort. Daarbij dreigt nu weder een staking ondor de mijnwerkers. S& mededt-elirigen der socia listische bladen dienaangaande komen hierop neer. Ia verschillende kolendistricten wordt een belangrijke algemeene werkstaking voorbereid van de mijn-werkers. Reeds vóór veertien da gen waren meerdere werkstakingen in de Belgische kolencentrn aangekondigd, doch deze waren voorkomen door de leiders van den mijn/werkersband, daar zij wenschten, dat de beweging algemeen zou zijn. De laatste toewijzingen van kolen voor de spoorwegen van. den Staat toonden een ster ke rijzing in de kolenprijzen, hetgeen een groote ontroering onder de mijnwerkers heeft veroorzaakt en het schijnt bijna zeker, dat 'het aanstaande nationale congres der mijn werkers op 27 November zal besluiten tot een algemeene staking van alle Belgische mijn werkers. Gisteren heeft te Parijs de Senaat als Boogstgerechtshof haar eerste zitting gehou den. De beschuldigden Buffet, Chevilly, Fréchencourt.Godefroy, Beaumont, Dóroulède, Barillier, Ballieres, Guérin enz. antwoordden allen op bet afroepen hunner namen. Op de vraag naar zijn beroep, antwoordde Dóroulèdet> Verdediger des volks". De griffier deed voorlezing van het besluit, waarbij de zaak voor het Hooggerechtshof was verwezen en de akte van beschuldiging. De verdediging eischte wraking der leden die niet tegenwoordig waren in de zitting van 18 October. Daarop werd de zitting tot heden verdaagd. Met 180 tegen 60 st. heeft het Hoogge rechtshof in geheime zitting, ondanks liet verzet van den voorzitter Fallières, de op 18 Oct. afwezige leden gewraakt. Een tamelijk ernstig incident had plaats bij den aanvang van de zitting in de getui- genzaal bij de aankomst van Rochefort. De aanwezige getuigen brachten hem een ovatie en riepen «Leve RochefortLeve Deroulède terwijl zij vijandige kreten slaakten tegen het Hooggerechtshof. De prefect van politie Lépine kon er niet in slagen de orde te herstellen en deed een beroep op den kommandant der militaire macht van den Senaat, die de geluigenzaa! door een coidon repubiikeinsche garde deed omsingelen. De beschuldigden zijn allen ondergebracht in de cellen in het Senaatsgebouw. Volgens de «Temps" heeft de regeering besloten uitbreiding te vragen der amnestie wet die indertijd door de Kamer aangeno men, maar door den Senaat nog niet afge daan is. Het doef is die wet ook toepasselijk te doen zijn op feiten en personen in ver band met de znak-Dreyfus. In den Kolonialen Raad heeft dr. Van Buehka een uiteenzetting gegeven van de Sainoa-o vereen komst. Hij noemde het achter land van Togo. dat nu aan Dnitscliiand komt zeer belangrijk; het is rijk aan vee en heeft een werkzame bevolking. De offers die Duilwhland er voor heeft gebracht, zijn met te groot. Du Raad heeft keizer Wilhelm en Von Bii- low telegrammen van dank gezonden voor de totstandkoming van deze overeenkomst. De Duitsch© bladen zijn zeer voldaan over de overeenkomst. De Engelsche pers nemit haar nogal kool op al» een gevolg der ifa-itt- des-politiek. Volgens de ..Nordd. AUg. Ztg." heeft de I>uit»che gezant te Londen, graaf Ilatzfeldi, van den Keizer de bnllauten behoovendfe bij den Zwarten Adelaar gekregen. De majoor van den Duitschen generalen staf, Fhr. von Reitzenstein, bekend als win naar van de afstandsiit Berlijn Weenen, moet, zich blijkbaar niet storend aan den wensch des Keizers, uit den dien«t zijn ge treden om aan de. zijde der Boeren te gaan strijden. Hij is al onderweg naar Zuid-Afrika. De correspondent der sKóln. Ztg." te Wee nen verneemt uit de omgeving van aartsher tog Frans Ferdinand dat de geruchten over diens voorgenomen morganistiscli huwelijk ongegrond worden genoemd. Al acht de correspondent dit niet toepasselijk op het verleden, toch meent bij dat hiermede de zaak inderdaad is afgedaan. Het Tsechisch gepeupel in Boheme woidt steeds driester. Zelfs heeft het op kasteel Konopischl, behoorende aan den troonsop- volger, de ruiten ingegooid en den slotbe waarder mishandeld. De Spaansche minister-president Silvcla heeft een onderhoud goh ad met de afgevaar digden, van Catalonië, en verklaarde hun, dat hij geneigd was, den kapitein-generaal de in vrijheidstelling te verzoeken van do belasting schuldigen, die in hechtenis genomen waren. Ten, gevolge van deze verklaring hebben de afgevaardigde» van Catalonië hun motie in getrokken. Men gelooft, dat de winkels te Barcelona morgen veder geopend zullen worden. Te Oporto is de pe»t aan het afnemen. Naar uit Rome wordt gemeld, is mgr. Gra- nito di Bolmonte tot nuntius to Brussel be noemd. In "Venezuela blijkt de revolutie nog niet gesmoord te zijn. De opstand handhaaft zich te Pueito Cabello. D worden. stad zal gebombardeerd Bij Kon. besluit is benoemd als dste luite nant bij de d.d. schutterij alhier C. A. M. Jansen, thans tweede luitenant, en is een eervol ontslag verleend als 1ste luitenant aan mr. A. Blok, wij vernemen heeft men besloten een Transvaal-nvond te houden op 15 Naa hier dezer. De Officieren-Vereeniging bood haar groote zaal welwillend aan. De kapel der schutterij, de symphonie- vereeniping en «Orpheus", stelden zich voor het goede doel beschikbaar. Eene zangeres uit de Residentie beloofde haar medewerking, terwijl de heer De Bourbon een kort over zicht der Zuid-Afrikaansche geschiedenis zal geven. Door strikte toepassing van het beginsel dat ieder zijne medewerking gratis verleent, kan de entree zeer matig gesteld worden en er toch nog iets overschieten voor onze brave Boeren. Naar men ons uit Dordrecht seint is heden voor het examen gymnastiek aldaar geslaagd mej. M. Minderhout alhier. In het grootste deel onzer oplaag konden wij gisteren nog melden, dat de heer J. Brou wer alhier te 's-Gravenhage geslaagd is voor het examen boekhouden (M. O.). Op de alphabetische voordracht aan den gemeenteraad van Rotterdam voor een hoofd eener school voor lager onderwijs aldaar koint o. a. voor de lieer J. van Schie, alhier. Met hem staan op de voordracht de heeren A. Eijsberg en H. H. Kleersnljder te Rot terdam. Rustig zaten wij gisterenavond te ongeveer 7Vs uur op ons bureau te werken toen een paar knapen de deur in kwamen stuiven ternauwernood nog in staat om met horten en stooten uit te spreken «mijnheer, weet u al dat er brand is 7" Haastig informeerden wij naar plaats enz enz., en toen haastten wij ons naar de plaat des onheils, naar de boerderij van den land bouwer Ammerlaan in d< n 's-Graveland schen polder. Deze boerderij ligt aan de oost zijde der Schie achter de lijstenmakerij «de Kist" aan de Overschiesche straat en is alleen over het water heen te bereiken, wil men niet den tamelijk onbegaanbaren weg afleggen van de Damlaan langs den Noordvestsingel en door een paar stukken weiland. Alarm is voor dezen brand niet gemaakt, daar de ligging van het terrein een afzetten door de schutterij overbodig maakte, terwijl de slangen op de waterleiding geen dienst konden doen, zoodat men slechts personeel voor de 4 of 5 handspuiten noodig had Bovendien was de wind gelukkig zóó, dat de vlammen van de gebouwen en hooibergen afwoeien en gevaar voor uitbreiding daardoor zeer gering was. De brand is te 7'A uur uitgebroken en om 9 uur was die zoo goed als gebluschl De politie, die met groote snelheid en kloek beleid de noodige maatregelen had genomen bleef in flink getal tot ongeveer 10 uur op het terrein aanwezig. Het blusschingswerk is hoofdzakelijk ge schied onder leiding van de brandmeesters Bubberman en Rozestraten, terwijl ook de heer Visser spoedig op liet terrein aanwezig was. Andere autoriteiten verschenen nog in den loop van den avond nabij de plaats des cnbeils. Toen wij op het terrein kwamen, stond een langer koestal in lichte laaie terwijl een straal water zich reeds uitstortte over het vuur; tegelijk zagen wij dat reeds een tweede spuit, die op een pont was overge bracht, op die pont werd gereed gemaakt om haar krachten te paren aan die van haar collega; een dei de spuit, eveneens op het terrein aanwezig, moest een oogenbhk wach ten op voldoende bediening, en daar die spoe dig aanwezig was, duurde het ook daarmede niet lang of zij gaf water. Met voldoening zagen wij een vijftal spui ten in betrekkelijk korten tijd op het terrein, niettegenstaande het uiterst moeielijke om het terrein te bereiken, Voor lien, die den Noordvestsingel wel eens zijn langs gewan deld, behoeft dit geen nadere veiklaring ook het ovei brengen van een spuit met een pont in den avond is zeker geen gemakkelijk werk. Op het terrein vernamen wij dat er onge veer 70 stuks vee, koeien, stieren en ossen, in den stal waren geweest die alle echter gelukkig tijdig konden worden losgesneden en in een weiland zijn gejaagdook het andere gedierte, zooals varkens en kippen, zijn uit de stailm verwijderd. Voor hen die op dit terrein zich moesten bewegen was dit hoogst gevaarlijkimmers overal stuitte men op mestvaalten en slooten en gelukkig mag men het rekenen dat slechts 2 personen daarin zijn gevallen een van hen, de brandweerman M. Lemmers, die met hooge waterlaarzen en een oliepak aan er in viel, zou zeker verdronken zijn, wan neer hem niet spoedig een haak was toege stoken waarmede hij op den kant kon worden getrokken. Hedenmiddag zijn wij nog even geweest op het terrein van den biarul en zagen wij dat het dak en de zolder geheel zijn verbrand, terwijl de vracht hooi thans op den grond ligt te smeulen. Tot IK uur vannacht heeft de brandweer staan spuiten en toen bleef eene spuit aan liet werk om het hooi nat ie houden waar mede hedenmiddag te 3'/i uur nog werd doorgegaan." liet vee is zonder letsel weder in stallen gezet, zoodat daarbij geen schade is geleden. De schuur was geassureerd. Men verzoekt ons te melden, dat de uit voering van «Talma" tot 29 November is uitgesteld. Hedenmorgen te 8 uur zou de 8-jarige Beitha van Schijndel, wonende in (Ie Zijlstraat, aan haar vader, die in dj branderij van den heer S. van der Schouw werkt, eten brengen. In de branderij gekomen schijnt zij niette hebben gezien dat liet beste vat open stond want plotseling viel zij daarin. Zij wist zich gelukkig in haar val vastte grijpen aan den oerslok, waarmede de moutwijn in het vat wordt omgeroerd en oogenblikkelijk werd zij weder omhoog getrokken, zoodat zij slechts een minimum tijd in het vat is geweest. Toch was zij reeds bewusteloos. Dadelijk is het kind naar huis gedragen waar, na ge- ruimen tijd daarmede bezig te zijn geweest, eindelijk de levensgeesten weder werden opgewekt en de hulp van een geneesheer werd ingeroepen. Een wonder is het zeker dat het kind zoo goed van dit onheil is afgekomen. Door de politie alhier is hedenmorgen aan gehouden de zwerver J. J. v. L., 46 jaar oud, die in liet «Algemeen Politieblad" gesigna leerd stond tot het ondergaan van een maand gevangenisstraf wegens diefstal. "Van den trein die te 11.50 hier van Boek- van-Holland aankomt, is door het springen van een veer een goederenwagen uit de rails geschoten. Nadat de wagen hier uit den trein was genomen is deze met een half uur ver traging naar Rotterdam doorgereden. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd 4 pertijen bot; de prijzen waren van f 0.30, tot f 1.35. alles per Loop. BURGERLIJKESTAND. Ondertrouwd t 9 Nov. A. Wijnschenk, 23 jaar, en H. van Engers, 26 jaar, S. Sok, 28 jaar, en C. Kruse, 25 jaar. J. J. van Colienburg,>23 jaar, en E. Vredenbregt, 21 jaar, W van Dooren, 22 jaar, J. P. M, Wille, 23 jaar" J. van Nieuwenburg, 22 jaar, en K. Bij kerk, 24 jaar. L. de Munnik, 23 jaar, en J. E. Hoüeman, 26 jaar. M. Bijl, 25 jaar, en C. C. Puijk, 25 jaar. Geboren 9 Nov. Pieter, zoon van A. van der Ende en Q. J. van der Burgh, Broersveli, Wilhelmus Laurentius, zoon van J. J. van Hees en J. E. Bexterman, Buitenhavenweg, Pieter, zoon' van G. Groeneweg en A. P. Vermeulen, Brocrsvèld. 10 Nov. Johannes Karei, zoon van J. J. Goedvolk en J. A. C. Overbeeke, Broersveld. Overleden 8 Nov. Een levenlooze zoon van P. Krom menhoek en J. Poot, Floejsiroat. 10 Nov. Johanna Maria Oosterveer, oud 43 jaar en 4 maanden, Lange Haven, Ten voordeele van het suppletie-fonds der Christelijke scholen zal Dinsdag 14 en Woens dag 15 November een bazar worden gehou den in het lokaal «Liefde en Vrede", Dins dag 14 Nov. van 's nam. 2 tot 's avonds 10 uur en Woensdag '15 Nov. van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur. Er zal o.a. een phonograaf te hooren wezen en gelegenheid wezen een kop koffie of thee te gebruiken. 'Gisterennacht zijn op de hoeve van den landbouwer W. Suiker onder de gemeente Vlaardinger-Ambacht eenige kippen gedood, vermoedelijk door honden. Bij Kon. besluit is aan den heer P. J Aeckerlin Jr. eervol ontslag verleend als kapitein-commandant der d.d. schutterij al hier en is beiorderd in diens plaats J. M. Lintz, thans 2de luitenant. Heden werden ter kaasmarkt aangevoerd. 14 stapels kaas, wegende 3861 KG., prijs 2329!/s cent. Handel gewoon. BURGERLIJKE STAND. Ingeschreven van 3 tot en met 10 Nov. Ondertrouwd Annanias Johannes Broekhait, 25 jaar, en Johanna de Ligt, 23 jaar. Willem Nowel, 32 jaar, en Johanna van der Hoeven, 30 jaar. Willem Cornelis Flach, 24 jaar, en Adiiana Cornelia Buising, 19 jaar. Gehuwd J. Boxster, wedr. van T. Breugem en J. Dijkxhoorn, wed. van J. de Kromme. Geboren t Dirkje, dochter van A. Moerman en F. Quak. Kornelia Willemina, dochter van J. W. Jekel en K. W. v. Eijk. Cornelia, dochter van D. v. Straten en J. Wijnhorst, Ortje Petronelia, dochter van A. Dam er, v. d. End. Piet, zoon vanH.Benneen M. Vermaas. Cornelia Wilhelmina Antoi nette, dochter van J. v. Luipen en N. Hol. Overleden Pieter van der Ende, oud 82 jaar, wedn. van Neeltje Brielsman, TWEEDE KA3IER. Zitting van Donderdag 9 Novemler. Vervolg.) Art. 14 on 15 wor-d'an goedgekeurd. Art. 16 bepaalt dat de Rijksverzekerings bank te 's-Gravenhage zal zijn gevestigd. Hierop is voorgesteld een amend t. -D ruck or s., om den zetel dor Bank to Amsterdam to vestigen. De heer VEEGENS licht dit amendement toe, dat bedoelt de leiding der instelling te onttrekken aan. den dlagolijkschen invloed an do minisberieele bureau's. Het amende ment heeft dus een decentraliseerende strek king. En. liet toezicht kan overal even nauw lettend' zijn. Na bestrijding door den Minister wordt het amendement aangenomen met 43 tegen 24 stemmen, waarna het artikel wordt goedge keurd. Zitting van Vrijdag 10 November. Art. 17 stelt het bestuur der Rijksverzeke ringsbank aan den Minister van Waterstaat voran twoordeli j'k. De heer KERDÏJK licht oen amen.de- ment-Dracker c. s. toe, om die verantwoorde lijkheid uitdrukkelijk te beperken tot het be heer. Het doel is dus de beslissingen over schadeloosstellingen van het bestuur te ont trekken aan ministerieole en bureaucratisch o invloeden. De heer KUYPER verklaart dait de meer derheid der C. v. R, 't eens is met hot doel van het amendement, m. a. w. dat niet bij de Regeering het recht van protest over be slissingen moet berusten. Echter heeft zij be denking tegen het voorstel, omdat er een leemte in do wet is, want de gezamenlijke werkgevers missen het recht van protest te gen te hooge schadeloosstellingen. De MINISTER VAN WATERSTAAT ontraadt ten sterkste het amendement, dat hij als zeer gevaarlijk schotst. Hij had er principieel bezwaar tegen een deel der admi nistratieve verantwoordelijkheid te onttrek ken aan het hooger gezag. De heer DE WAAL MALEFLJT ziet in het regeeringsartikel beperking van de vrij heid van het bestuur der Bank bij het nemen van beslissingen. Ook de MINISTER VAN JUSTITIE be strijdt het amendement en acht 't een ge vaarlijk precedent dat de beslissingen van een administratief college onttrokken werd aan het hooger gezag, waardóór men een be ginsel zal invoeren, geheel nieuw in. ons •Staatsrecht. De beslissing van het bestuur der Bank is geen rechtspraak. De heer DE WAAL MALEFIJT blijft echter protesteeren tegen het recht van pro test in handen van éen persoon (den Minis ter). De heer LOHMAiN ziet niet zoo groot ge vaar in het amendemen t. De MINISTER VAN JUSTITIE blijft er bij dat het- Bankbestuur verantwoordelijk moet zijn bij de Regeering en deze bij de Kamer. 'De heer LOEFF steunt de Regeering. Hot amendement-Dmcker c. s. werd "daar op verworpen met 44 tegen 30 stemmen. Art. 17 en 18 goedgekeurd. Alt. 19 (samenstelling van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekeringsbank) be paalt dat de Raad bestaat uit ten hoogste 9 leden, voor een derde uit de werkgevers, voor eon derde uit de werklieden te benoemen. De heer KUYPER licht een amendement toe om het derde gedeelte werklieden te doen bestaan uit werklieden die in officieeie Ka mers van Arbeid' zitting hebben of uit be stuursleden van bij Kon. besluit erkende werk! ledenvereenigingen. De heer VERHEIJ trok namens zijn me- devoorsteller, den heer Van Raalte, in liet eerste gedeelte van hun amendement (uit breiding van het ledental van den Raad van Toezicht boven 9 mogelijk te maken). Hij handhaafde echter het tweede gedeelte, waar bij voorgesteld wordt toekenning van Ver goeding voor reis- en verblijfkosten buiten presentiegelden aan de leden van' den Raad van Toezicht, ten einde de benoeming van werklieden buiten Amsterdam mogelijk te maken. De MINISTER VAN WATERSTAAT antwoordt naar aanleiding van opmerkinocn van den heer Kuyper, dat de Raad van Toe zicht gelijk karakter heeft als de Raad van Toezicht bij de Rijkspostspaarbankdat plaatsvervangende leden voor den R. v. T. niet noodig zijn. Voorts merkt Hij op dat het amendomenl-Vedie-ij (reis- en verblijfkosten; oVerbodig is, omdat deze kosten toch vergoed wordenen hij melkt op dat het amende- ment-Kuyper een gelieele categorie van werk lieden uitsluit. De lieer VERHEIJ trok daarop zijn arnon- doment in. Het amendoment-Kuypor wordt aangeno men met 54 tegen 22 stemman. Bij art. 20 komt de heer DE WAAL MA LEFIJT op tegen de onbeperkte macht aan de Regeering gegeven door het overlaten aan alg. maatregel van bestuur van de regeling der vergoeding van geneeskundige behande ling enz. Zulks kan' z. i. groote financieel© gevolgen hebben. Na antwoord van den Minister wordt het art. zonder stemming goedgekeurd. Art. 21, kent aan den verzekerde geduren de den Sen tot den 22cu da/* van de drie we ken observatie-tijd na het ongevail 50 van het dagloon t-oe. De heer VEEGENS licht een amendement Dracker c. s. toe om in afwachting van oen ziek te n - verzekeri n g, den observa tie-tenn ij u to verkorten van 3 tot 1 week ei? dien verzeker de van den Sen tot den 22en dag na hot on geval niet 50 maar 70 van het dagloon uit te keeren. De heeren Van Kol c. s. hebben hierop een sub-a mem deinen t voorgesteld om reeds 3 da gen na het ongeval met een tijdelijke tutkee- ring van 70 van het dagloon aan te van gen. De heer SCHAPER, die dat sub-amend t. toelicht, acht een wachttijd van 8 dagen nog te lang voor den werkman, en met den heer Veegens vreest Hij niet voor simulatie wegens verkorting van den observatiotijd. Door den heer TIJDEMAN wordt destc vergaande verkorting van den observatietijd bestreden, omdlat z. i. daardoor het karakter van do gelieele regeling verandert, daargela ten nog de hoogere lasten welke door do amendementen op de industrie worden ge logd. aarbij komt dat door do amendemen ten eigenlijk de ziekteverzekering in deze wet te leggen, ja feitelijk met hun uitkeering van 70 bijna dadelijk na. het ongeval op een eveïïtueele ziekteverzekering vooruitloopen. Spr. adlit -de amendementen zoo bedenkelijk, dat aanneming daarvan voor hem een roden zou kunnen zijn tegen de wet te stommen. Bij deze laatste verklaring sluit de lieer VAN KIARNEREEK zich aan. Spreker ondersteunt het Rcgeeringsstelsel en waarschuwt tegen liet opleggen van te zware lasten op de industriewant 't zou wel eens kunnen zijn dat men do hen slachtte die gouden eieren legde. De lieer KUYPER verklaart dat de meer derheid van de C. v, R. formeel® bezwaren lieoft tegen do amendt.enorm on admin i- stratievett omslag, wettombastelling, het groo te voordeel van uitkeering boven rente in den wachttijd enz. Materieel staat de Com missie echter aan de zijde van de voorstellers. Zij wil beginnen met die uitkeering zoodra er vermindering van loon plaats hoeft en dus de climde het arbeidersgezin binnentreedt. D© uitkeering zou in dat geval niet steeds 50 moeten bedragen, maar evenredig moe ten zijn aan d'e loonsderving. De MINISTER kan het am'endement- Drucker niet sterk genoeg ontraden. De ob servatietijd is reeds zooveel mogelijk inge kort, en indirecte vastkoppeling aan ziekte verzekering aan. deze wet gaat niet op. Ook wijst de Minister op de enorme vermoerde- ring van den arbeid van het Bestuur der Bank. De lieer VEEGENS betoogt tegenover den Minister dat het amendement geenszins ver korting van de wachttijd beoogt, mits gedu rende dien tijd op meer voldoende wijze, dan ■het ontwerp voorstelt, voor den verzekerde worde gezorgd. De heer TROELSTRA heeft nog een amen dement voorgesteld' om bij verwerping van heb arnendomon t-Druekc-r in art. 21 terug werkende kracht te geven aan de tijdelijke uitkeering en die te doen aanvangen niet aolit dagen maar omniddellijik na het ongeval De MINISTER en de C. v. R. bestreden dit amendement. Het verdere debat is verdaagd tot Dinsdag om den den heer Kuyper gelegenheid te ge ven een nieuw amendement te ontwerpen1. Tot öns, en zeker tot veler leedwezen, moeten wij mededeelen, dat de heer A. Kool hoven besloten heeft zich voor een herbenoe ming tot penningmeester van den A. N. W. B. voor 4900 niet meer verkiesbaar te stellen. Alleen willen wjj daaraan nu nog toevoe gen, dat er reden is te hopen en te verwach-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2