UWM 53*,e Jaargang. Zaterdag 18 November 1899. No. 10093. Maar een mensch! een Onderwijzer een Onderwijzeres. i BUITENLAND. BINNENLAND. jf il SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor S c h i e d a m en V laar dingen fl. 1.25. Franco per post fl. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en VI a a r cl i n g e n 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBotcrstraat GS. ÏMUIlWil Prijs der Advertentiën: ran 17 regels 90 cents; iedere regel meer 12 Va cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meine ativerfentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon 5fo. 133. ,-v\ Aan de 1ste Openbare Kostelooze School, (Uoofd de heer C. Keadel), te Schiedam, wordt gevraagd met hoofdakte en Jaai wedde f500.—, benevens f 100.— voor hoofdakte, 150.voor akte handtoekenen en {50.voor akte handwerken, wanneer in dat vak onderwijs wordt gegeven, bovendien kart de jaarwedde wegens diensttijd vier maal, om de twee jaar telkens met f 50. worden verhoogd. Sollicitatiestukken franco irr te zenden aan den Burgemeester voor 28 November a.s. Algemeen oversfclrt. SCHIEDAM, 47 November '99. 5ïe oorlog. De toestand in Natal blijkt nn toch lang niet gunstig te zijn voor de Engelschen, Wij behoeven slechts te ver wijzen^ naar de telegrammen hierachter; de lezer zal daaruit zien hoe bezorgd men te Londen begint te worden. En inderdaad, voor zoover er berichten uit Natal komen, zijn zij wel geschikt om den toestand voor de Engelschen donker in te zien. De Boeren sluiten hun ijzeien ring steeds nauwer om Ladysrnith, zoodat de nlgemeene aanval spoedig verwacht wordt. Ook zeggen latere berichten dat het bombardement is voortgezet; den 14den is de stad den gehee- len dag door, blijkbaar zeer hardnekkig, be schoten. Te gelijk handhaven zich de Boeren ten Zuiden der stad aan beide zijden derTugela- rjvier. De aanval op den gepartlseiden trein blijkt zeer ernstige gevolgen te hebben gehad voor de Engelschen. Van de 180 man worden er niet minder dan 90 vermist, meldt de correspondent der a Daily Telegraph" wiens gewoonte het waarlijk niet is de verliezen der Engelschen te overschatten. En de Daily Mail", ook al een der misleiders van bet Engelsche volk, spreekt van 100 gewonden en vermisten. Opmerkelijk is ook dat een der eerste tele grammen over dit échec der Erigel«chen zegt: jZoodra de weg vrij was vertrok de machine. Zou alleen de locomotief er in geslaagd zijn Estcourt te bereiken Uit de berichten over dit gevecht blijkt ook weer dat de artillerie der Boeren heel wat beter is dan de Engelschen het wel willen doen voorkomen. Ernstiger dan dit alles eveuwel schijnt ons toe het feit dat men te Estcourt zeer onge rust begint te worden. De Boeren hebben steeds getoond met gioote omzichtigheid te handelen; zij moeten zich dus wel sterk voelen, dat zij zich niet vergenoegen met de bezetting der Tugela-iinie, maar zuidelijker opdringen en zelfs Estcourt bedreigen, waar nren blijkbaar voor een aanval bevreesd is. Generaal Joubert. Wat er waar is van de sombere geruch ten omtrent generaal Joubert weten wij nog niet. Maar waarschijnlijk zijn de geruchten sterk overdreven, zoo niet geheel onwaar. Mogelijk is de generaal gewond door een DOOB IDA BOY-ED. 41) Wie weet 1 dacht Sabine. Het is, alsof zich met do Meeding ook de drama's van liet men- sclienleven veranderd hebben. Thans ramme len geen wapenrustingen en ridderzwaarden meer. Nog slechts de zenuwen trillen. Ach, dat zijn de betere treurspelen, die in, vijf be drijven voorbijgaan als een ouwe der 1 Maar dat stille, langzame, verborgene lijden dat is verschrikkelijk Voortaan was zij openhartiger tegenover den ouden heer. Zij wilde wel bestudeerd wor den, maar ook van haar kant hem bestudee- ren. Met verwondering merkte Suzaxaa op, dat er tussohen die beiden «al spoedig zoo iets als een bijzondere, geheime verstandhouding ont stond, waarvan zij, de lieveling van den ouden heer, tot dusverre uitgesloten scheen te zijn. Aan Sabine kan toch niemand weerstand bieden, dacht zij, half trotsck op haar vrien- din, half jaloersch. Zij wist niet, dat het slechts heb onwille keurige elkaar verstaan was van twee die granaatsplinter; dit schijnt de strekking te zijn ran het door een club te Lorenfo- Marquez ontvangen bericht, dat weder een verdacht tintje krijgt door de bijvoeging om trent Lukas Meijer, Joubert gedood en ge wond, Lukas Meijer ziek te Pretoria, het zou waarlijk al te mooi zijn voor de Engelschen. Want Lukas Meijer ol Pietei Cronjé zouden, naar de meeDing van dr. Leyd», bij diens ontstentenis Joubert's plaats innemen. Meri bedenke ook dat het bericht over Joubert's dood te Londen is aangekomen met een aantal andere, zeer ongeloofwaardige berichten. De Boeren zouden gebrek krijgen aan mondkostde Vrijstaters zouden reeds naar hun land terugkeerende beschieting door zes veertigponders zou te Ladysrnith weinig schade aanrichtende EngePchen zouden te Culenso een troep dronken Boeren hebben overvallen enz. Waar zoo gelogen wordt, komt hel er op eerr leugentje meer of minder met aan. Wij durven dus hopen dat Joubert nog aan het hoofd van het Boeren-leger .staat. Nog een reden is er om narr Joub rt's dood te twijfelen. Een der telegrammen uit Eslcourt die de lezer hierachter zal vinden, zegt, dat de chef dokter der Roode Kruri- arnbulance, die na liet gevecht bij Cliieve- ley op Woensdag 1.1. de gewonden wilde ging hal»nvan de Boeren tot bescheid kreeg: Int zij op zijn verzoek niet vóór- den volgenden dag konden antwoorden, omdat generaal Jovberl ver weg was." Toen, Woens lagavond, was Joubert dus blijkbaar nog in leven. Maar indien Joubert mocht vallen In een inleiview heelt dr. L°yds dienaangaande ver klaard dat hel vddtochisplan ook aan ande ren bekend is, zoodat zijn doodhoe zwaar- een verlies ook geen invloed zou hebben op de krijgsverrichtingen der Boeren. De kommaudant-geneiaal wordt in gewone om standigheden door het volk gekozen; thans echter zou Kruger den opvolger van Joubert aanwijzen. Dr. Leyds meende evenwel dat geen on verdeeld geloot behoorde gehecht te worden aan het bericht van Joubert's dood zoolang bet niet door het ihpartement van oorlog te Londen officieel is bevestigd. liet tegendeel is geschied. Men meldt juist dat liet nog niet officieel is bevestigd. Ander oorlogsnieuws. liet oierige oorlogsnieuws is nog steeds schaarsch. Uit de nadere berichten over Mafeking blijkt dat Baden-Powell een kranig officier was, wat wij reeds lang wisten. Eigenaardig is ook liet bericht aan de ïTimes" over Gough's kolonrie die van De Aar- naar Belmout is gerukt. Deze kolonne is, zooals wij weten, in gevecht geweest met met de Boeren. Het heeft den schijn of het haar nog slechter ver gaao is dan aanvankelijk werd bericht. Interressant is ook het bericht dat er troe pen op weg z'y'ri naar Kimberley. Gezegd ivoidl dal het een korps van 4000 man is, waarsclrijnlijk onder generaal Buller zelf, die uit Kaapstad is vertrokken. Over bet gebeurde op Nicholsons Nek in de slag bij Ladysrnith deelt pater Matthews nader mede, dat het korps alleen te kiezen had tus«chen overgave of vernietiging. Intusschen heeft dr. Leyds in eeu interview verschillende Engelsche geruchten en vermoe dens tegengespioken. Over de hulp, door de inboorlingen aan de Boeren verleend, gaf hg stellig te kennen dat hij gegronde redenen had te vermoeden dat die hulp werd aanvaard door de Engel- nauw'keurig weten, wat liefde, leed en leven is, een weten schap, waarvan haar onbe kommerde jeugd haar buitensloot. VIII. Veertien dagen waren er voorbijgegaan, en onze reizigers, die van de Italiaansohe me ren en Verona kwamen, besloten eenigen tijd to Venetië te blijven. Oom Frits zag er erg afgemat uit. Daarom verzocht Sabine hem, toch om harentwil niet zoo'n haast te maken om te Rome te komen, hetgeen haar als het hoogste doel voor den geest stond. „Hoe "bedoel je dat, Sabine?" vroeg hij. „En al kregen wij Rome ook in 't geheel niet te zien," zeide zij, „dan zou het immers nog zoo erg niet zijn. U moet zich om onzen t- wil niet vermoeien. Laat ons twee, drie we ken stilletjes te Venetië blijven." Hij knikte goedkeurend. En Sabine was van inwendige vreugde ver vuld. Zóó was het ook het gemakkelijkst voor Arnold. De manoeuvres moesten juist eindi gen op dezen zelfden dag, waarop zij te Vene tië aankwamen. In tweemaal vier en twintig uren kon hij aldaar zijn. In het „Hotel Royal Damieli" vonden zij een geschild verblijf. Uit een klein salon met twee ramen had men juist het uitzicht op een der trappenbruggen, die o* er de smalle schen, doch niet door de Boeren. Deze zullen de hulp der inboorlingen alleen gebruiken tegen inboorlingen, maar dit is zeker nog niet gebeuid. Dat de Boeien gebrek aan levensmiddelen zouden krijgen, U vooreerst niet aan te nemen, te meer omdat de oog-tbci iclrten zeer gunstig luiden en bij gebrek aan mannen, vrouwen en kindereu wel zullen zorgen dat de oogst binnenkomt. Dat de Boeren niet de barbaren zijn, waarvoor de Engelschen hen uiimaken, blijkt ook uit de door de Transraalsche regeering uitgevaardigde proclamatie, berattende de benoeming van ambtenaran voor het algemeen en militair beheer, met het doel leven pii eigendommen te beschermen in de streken thans door de Transvualsche strijdmacht b( zet. De proclamatie zegt, dat Eugelsche onder danen ongemoeid zullen gelaten worden. De proclamatie is noodig geworden dooi het feit, dat zooveel plundering plaats heeft in de bedoelde streken. In dc Franscltc Kamer. Het was gisteren weer een warm dagje in de Fransche Kamer. Er is heftig gestreden, nraaa- de legeering heeft de zege bevochten. O O O Het rumoer was zoo groot, dab de voorzitter Deselianel, heesch en schor, niet de orde kon handhaven. Het begon met een lieftigen aanval van abbé Gayraud op dc v'jmetsclaars, terwijl hij dc congregaties verdedigde. Vervolgens attakeerde kolonel Guei m den minister van oorlog over zijn optreden tegen generaal Né- grier. Dc Gallifet sloeg den aanval krachtig af. Nog eens verklaarde hij de volle verantwoor delijkheid te aanvaarden voor zijn daden. In dien de Kamer het wilde, zou hij gaarne zijn portefeuille aan Négrier afstaan. Na dit kort, maar energiek verweer ver liet de minister de tribune. Zijns inziens had hij genoog geantwoord, zeide hij onder woe dend gehuil der nationalisten, maar krachti ge toejuichingen der geheelo linkerzijde. Nu beklom de minister-president Waldeck- Rousse.au de tribune om in een ferm betoog den toestond uiteen te zetten. Hij wees er op dat deze discussie van zeer bepaalden aard is. De minister sprak als volgt „Het gaat hier jam do vraag, of de regee ring, die beloofde de Eep-ubli köinsche instel lingen te verdedigen, ze ook verdedigd heeft. Wanneer de toestand zal gezuiverd zijn, zal de tijd gekomen zijn om over programma's te spreken. Op dit oogemblik is onze plicht, alle republikeinen te vereenigen in dezelfde ge dachte verdediging en solidariteit. „Wij 'komen heb vertrouwen vragen dei- republikeinen. Bij zijn intrede in dit Kabi net heeft geen der leden er aan gedacht iets van zijn meeningen op te offeren. En de re geering heeft haar beloften gehouden." Groeten indruk maakten WaJdeek-Rous- seau's mededeelingen ove-- de inwendige kom- plotten, die blijkbaar zeer ernstig zijn ge weest. Hij wees op de verdachte handelingen van do tegenstanders der Republiek, wier op positie zich wijzigde in een strijd van „bon den", heil zoekende in beroeringen. Het is de taak van de justitie des volks te verklaren, of er complot bestaan heeft. De regeering had overal samenzwering aangetioffen, en zij is verantwoordelijk voor de inhechtenisnemin gen die zij bevolen heeft. Alles was gereed voor een opstand, verklaar de de minister. Men zocht naar een vereeni- ging van de opstandelingen en het leger. (Sensatie.) Om handelend op te treden, hebben wij gemeend niet gemeend te moeten wachten totdat de staatsgreep had plaats ge had. De Kamer zal oordeelen. kanalen geslagen zijn. Als Sabine en Suzan na op hel balkon stonden, konden zij de men sehen, die de trappen op- en afgingen, vlak in hun gezicht zien. Rechts strekte zich de Riva degli Schiavom tot aan de Piazetta uit, links reikte do blik, over het grootsche mo nument voor Victor Emanuel heen, tob aan de groene boomtoppen van den Giaxdino pub- blieo. En vlak vóór lien golfde het groenach tige water van den Canale Grande. Op het eiland stak de stijve toren van de kerk San Giorgio Maggiore tegen den donkerblauwen Septemberhemel af. Zij werden het niet moede, uit te kijken en het zonderlinge schuiten- en stratenleven gade te slaan. Daar het bestendig voortklin- kend straatrumoer hier ontbrak, daar geen ratelen van rijtuigen, geen rollen van trams zich deed hooren, drong ieder geluid duide lijk tot haar ooren door. Schel Monk somtijds de gillende stoomfluit door de luoht, als een der Lidoschepen afvoer, of dof en lang dfeed zich een mistsignaal over het water hooren, als er een groote stoomboot uit zee het kanaal binnenliep. Ook heb praten en lachen der menschen, die voorbijgingen of op de breede kaai stonden, was duidelijk te hooren. Alles scheen zoo persoonlijk, zoo goed te overzien. Geen stadsrumoer, geen aanhou dend gedruiscJi verzwolg de geluiden van het menschelijk leven. Het was, als had dit plaats Krachtige toejuichingen waren het ant woord der Kamer. Wakleek-Eousseau sprak toen over de Kerk en de congregaties, llij verklaarde dat hij het Concordaat „zoolang het bestaat", zal weten te eerbiedigenmaar nooit zou llij dc geestelijkheid onder dat Concordaat verwar ren met enkolc congregaties, die zich voort durend mtbieideu en de veiligheid van den Staat bedreigen. Bauch-y d'Asson, die don minister-presi dent in de rede viel, werd tweemalen tot de orde geroepen. De minister eindigde met do verdediging van het ontwerp-vvet op het ouderwijs „Wij willen eeu maatschappij stichten," zeide hij, „die krachtig genoeg is om iret recht op ge wetensvrijheid van elkeen te eerbiedigen, en eerbied .af te dwingen voor onze instellingen. Om dit programma kunnen alle republikei nen zich scharen." Een moeilijk oogenblifc brak nu «aan. De oud-minister-president Mélme nam thans het woord voor de volgende veiklanug, ook tut naam zijner vrienden „Wij zijn vastbesloten tegenstanders eeuer monarchie, van een keizerrijk, van liet cc- sarismo. Maar wij zijn met minder vastbe sloten tegenstanders van do sociale revolu tie. En wij veroordeelen ecu staatkunde, die de wijding der regeering geeft «tan sociale re volutie." Mékne bestreed het ontwerp-web op liet ouderwijs en verklaarde zich voor een staal- kunde van verzoening. Het land heeft be hoefte «aan inwendige rust, om alle «aandacht te kunnen wijden aan hetgeen in iiet buiten land geschiedt. Do Kamer was toen in twee helften ver deeld, schijnbaar van gelijke sterkte, waar van de eene Méline, de andere dc regcering toejuichte. Het debat werd nu gesloten. Van de vijf voorgestelde moties van orde, waarvan drie tegen do regeenng, koos Waldeck-Rousse.au de motie-Mertou uit, verklarend dat de Ka mer de daden der regeering en haar hande lingen ter verdediging der republikeinsche in stellingen, goedkeurt. Met 340 tegen 215 stemmen werd deze motie aangenomen. De linkerzijde begioetlo den uitslag met den kreet-, „Leve de Repu bliek!" Een voorstel tob aanplakking van Wal- deck-Rousseau's rede werd op diens raad in getrokken, daar het een rede van een der mi nisters geldt. Cavaigna's voorstel om de rede met alle interrupties van afkeuring en ver ontwaardiging te doen aanplakken, werd ver worpen. Do Kamer ging daarop uiteen. In de vol gende zitting komt terstond de bcgrooting «aan de orde. {Semengde Medcdecïingen. In de ïRegeeringsbode" verdedigt de Rus sische staatsraad De Marton», eerste gedele geerde van Rusland ter Vredesconferentie, de resultaten der conferentie in velband met den oorlog. llij resumeert die resultaten aldus: De conferentie regelde de wijze waarop de vrede kan worden behouden door de toepas sing der goede diensten ran internationale arbitrage de conferentie organiseerde vooi ts de nog niet door conventies geregelde han delingen van ootlogvoeiende staten, door be perking van ruwe willekeur-, door het ver zachten der ellende en door te zorgen voor liet verplegen van gewonden en het levens onderhoud van hen die door tien corlog ge leden hebben- Maar den oorlog geheel op te heffen, dat was niet de raak der confe rentie. en tijd om zich hier verstaanbaar te maken. En toch heerschte er geen stilte in het straatleven. Daarvoor was het te luid en te rusteloos. De internationale- reistvpen bulderden bij na het oog. Maar de inheemscbe bevolking gaf iets kleurrijks aan het tooneel. De dames met lichte hoeden op en lichte japonnen aan, de meisjes uit de volksklasse met luchtige, hel dere blouses en papieren waaiers, brach ten vroolijMieid in liet beeld van de golvende menschen menigte. Naast dit salon, dat baar zoo duizendvou dig afwisselende tooneelen aanbood, was, ook aan den voorkant, Sabines kamer. Naar den kant van Jiet smalle kanaal volgden twee Ma niertjes, dio oom Frits en Suzan na, bewoon den. Het geheel was een kleine, van liet ove rige gedeelte van het huis afgescheiden wo ning, en doze werd slechts in haar geheel ver huurd. Om de beste, naar voren gelegen slaapkamer ontstond eerst een kibhelpartij- tje. Sabine wilde, dat oom Frits die zou ne men. Maar hij stond er op, dat Sabine de beste kamer kreeg. Suzan na behandelde hij altijd als zijn geliefd kind, Sabine als een groote dame. Misschien kwam in zijn oud hart de rid derlijkheid wel weer boven. In allen gevalle merkte Sabine wel, dat hij haar als een per- De zitting van gisteren van het Hoogge rechtshof te Parijs kenmerkte zicli bij iret verhoor der beklaagden door een langdurige polemiek tussclien Buffet, den gemachtigde vau den hertog van Orleans, en den voorzitter Fallièios, die Buff.-t's verklaringen herhaal delijk onder biak. Buffet beweerde dat de hem ten laste ge legde feiten aan geen enkele rechtspraak kunnen onderworpen worden. Hij prees op Imogen toon dun hertog van Orleans, die nooit gedacht heeft aan samenzweren. llij zeide steeds te zulien wei ken voor de res tauratie van ih-t koningschap, maar achtte dit geen complot te zijn. De voorzitter Fttlltöres las verschillende stukken voor, waaruit blijkt dat Buffet aan de samenzwering heeft deelgenomen. Buffet zeide, dat hij telkens aan den hertog van Orleans seinde, indien de politieke toe stand hem voorkwam gespannen te zijn. Een zijner telegrammen aan den pi ins besprekende, zeide Buffet gewpnseht te hebben dat de pi iris in Fiankr ijk was bij de aankomst van Dreyfus. De Paiijsclit bladen melden dat Dreyfus met zijn vrouw Woensdagavond te Genèvo is aangekomen. Dr. Moritz Bosch, medewerker van en schrijver over Bismarck, is overleden op 78- jarigeir leeftijd. Sihelu verklaarde in Óen Spaanschen mi nisterraad dal de agitatie der Kamer van Koophandel gericht is tegen den staat, niet tegen de regeenng, die dan ook besloten is krachtig op te treden tegen die agitatie zoo goed als in liet onverdragelijk geworden conflict in Barcelona. Spionnen hebben te Omdurman het bericht bevestigd dat de Mahdi tegen deze stad op trekt. Indische Bogrooting. Vervolg.) Vermeerdering van het aantal kweekscho len voor onderwijzend personeel wordt voor alsnog niet noodig geacht. De aandacht van derr Gouv.-Gen. is gevestigd op cleii toestand van het Protestanlsch Weeshuis te Samarang. Maatregelen ter voorkoming vau versprei ding van pest, lepra en syphilis worden in acht genomen. Hoever de voorbereiding van de invoering der nieuwe mijnwet gevorderd is, is den Minister niet bekend. Van overtre dingen der bepalingen van het alg. regl. voor de tinwmning op het eiland Banka, zijn den Minister geen gevallen bekend builen enkele eigendunkelijke handelingen in het district Koba reeds medegedeeld in iret Kol. verslag. Du misrekening van de aanlegkosten der Bantamüjn is een gevolg van de gebrekkige voorbereiding die, dit erkent de minister, «p zichzelf reeds ernstig genoeg is en met klem is de Indische regeering daarop dan ook ge wezen. Aangezien een groot deel van het eerste jaar met de revisie van de plannen voor de werken in de Solo-vallei zal gemoeid zijn, is voor 1900 slechts een bedrag van 1400,000 aangevraagd. Voor de werken tot uitbreiding en verbetering der bevloeiing van gronden in het district Senggoro, uit de Molekieiding zal in 4900 van de geraamde aanlegkosten slechts 150.000 noodig zijn, terwijl voor de verbetering van bevloeiïngs- vveiken in de residentie Tngal f 300,000 ten laste der begrooting voor 4900 komen. Om trent den tegenwooixligen toestand van het vaarwater in het Westgat van Soerabaja kan de minister thans gperi inlichtingen verstrek ken,. Aan de mindere opbrengst der telegra- soon van gewicht beschouwde. Dit trof kaai en deed kaar goed. Maar zij vermockt nooit met onbevangen doch terlij ke teederheid daar voor dank te betuigen, zoo«als Suz«anna dit dood. Het w«os altijd, als stond er iets tus- schcn kaar cn den ouden heer. Heb ik dan een kwaad geweten, omdat ik onder zijn onbewust toezicht Arnold wil zien dacht Sabine, Eu het was kaar onaangenaam, als dc oude keer haar met zijn zwaarmoedig glimlachje zoo onafgebroken en zoo zonderling aankeek. Zij kon dan plotseling blozen en haastig een anderen kant uitkijken. De museums en de kerken liet oom Frits de beide dames alleen bekijken; hij kende alles reeds en zeide, dat hij er bij gelegenheid wel eens in zijn eentje naar toe zou gaan om «illes nog eens weer te zien. Sabine had een koortsachtige haast om op eerste twee voor middagen zooveel te zien, als haar krachten haar maar veroorloofden. Als „hij" er is, willen wij niet tusschen an deren, die ons aangapen, in de kerken rond- Ioopen. Dan willen wij in ccn gondel rus tig op alle kanalen rondvaren. (fVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1