Transvaal en Oranje-Vrijstaat. STADSNIEUWS. TL A ABDIN GEN. MAASSLUIS. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. phie wordt zegt de minister een ver keerde beteekenis gehecht. Bij de inlichtingen, die de Minister geeft omtrent de bij de Postspaarbank ingelegde gelden, zegt hij, dat de tijd zijns inziens nog niet gekomen is om de ingelegde gelden te gebruiken voor de oprichting van landbouw- credietbanken. Dat de opheffing van het militair spaarfonds nadeelig zal wei ken op het sparen der militairen, daarvoor lehoefl, naar 'sMiriistei's oordeel, geen vrees te be staan, omdat gelijktijdig met de ophetfirut maatregelen zijo genomen om dit te voor komen. Zoowel bij de Indische Regeeiing als bij het Dep. van Koloniën blijft het vraagstuk der drankbestrijding in het leger onafgebro ken de aandacht nekken. De belichten in de nieuwsbladen omtient het verbod van ster ken drank, bedoeld door den Minister, zijn in hoofdzaak juist. Zijns inziens had het legerbestuur leeds een geopend oog voor dn gewichtig belang der troepen, nog vóór de ontvangst in Indie van bedoelde aanschi ij- ving. De verstrekking van suikerklontjes, als middel tegen vermoeienis, viel over 't alge meen niet in den smaak van den soldaat en de proefnemingen zijn geëindigd. Uit Indié zijn nog geen berichten ont vangen omtrent de resultaten van die maat regelen, genomen om de beoefening van lichaarnssport bij liet leger aan te moedigen. Dank zij het valide gedeelte der koloniale reserve zijn door de bemoeiingen van den commandant gymnastiek-vereenigingeu opge richt. Met voornemen bestaat om in den na derenden winter ook een hockey- en bandy- spel in te voeren. Het is den Minister niet gebleken, dat de physieke toestand der soldaten van het In disch leger achteruit gaat. Omtrent de berekening van de stei ftekansen der militairen beneden den rang van officier bij het leger in Ned.-Indiè, kan de Minister nog geen juiste busis aangeven, want te dezer zake wordt nog overleg [gepleegd met een deskundige. Dij het Departement van Koloniën is geen geval bekend, waarin aan een verdienstelijk en kundig officier, op wiens behoud in het Indisch leger ware prijs te stellen, in het belang van den dienst het eervol ontslag werd verleend anders dan op het door heir, daartoe gedane verzoek, dat niet mocht worden afgewezen, dan overeenkomstig het bepaalde van de regeleu omtrent bevordering, ontslag, enz. Voor den Minister bestaat dan ook geen reden om er aan te twijfelen of de rechts positie van den Indischen officier, met be trekking tot de toekenning van eervol ont slag en pensioen, wel voldoende gewaarborgd is. Vandaar dat bij geen aanleiding vindt voor opheffing van het geheim der conduite- beoordeeling, Wordt vervolgd.) Provinciale Staten van Znid-IIolland. De Commissie uit de Staten stelt eenparig voor, het bedrag van bet provinciaal subsidie voor het jaar 1901 voor de Industrieschool voor meisjes te 's-Gravenhage, conform het voorstel van Ged. Staten te brengen op f 3500 's jaars. De Commissie voor de tramverbinding GoudaSchoonhoven, stelt voor goedkeuring te hechten aan 't voorstel van Ged. Staten onder aanvulling echter in dien zindat, nadat aan G. S. zal zijn gebleken, dat door de localiteit in de kosten van aanleg minstens f 72500 wordt bijgedragen aan de maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen ten behoeve van de lijn GoudaSchoonhoven een rente loos voorschot zal worden toegekend van Ua in de kosten, tot een maximum van f250000, na aftrek van f 72.500 en mitsdien tot een maximum voor de Provinciale bijdrage van f177500. De Commissie betreffende de subsidie-aan vrage voor een proeftuin te Boskoop en een proeftuin in de Hoeksehe Waard concludeert dat aan de Ver. Proettuin te Boskoop wordt verleend een subsidie van f 6.50's jaars mits het Rijk een jaarlijkseh subsidie van f 1500 toekent en zulks met ingang op eenzelfden datum, waarop het Rijkssubsidie is ingegaan. Voorts aan de Ver. Hoeksehe Waard's Belang tot wederopzegging een jaarlijkseh subsidie van f 300 toe te kennen, mits 't Rijk een gelgk bedrag geeft. Ds Commissie omtrent 't voorstel van Ged. Staten om f1200 beschikbaar te stellen voor eene proefneming tot verbetering van den weg tusschen Bergschen Hoek en llillegers- berg stelt voor zich met dat vooistel te ver eenigen onder voorbehoud echter, dat deze bemoeiing niet geacht mag worden tepraeju- dicieeren, de bestaande verplichting der ge meentebesturen en de eventueel omtrent de hangende subsidie-aanvrage te nemen be slissing. Betreffende 't nog steeds hangende verzoek van B. en W. van Leiden om provinc. sub- sidie voor de uitbreiding van het krankzin nigengesticht Endegeest heeft de indertijd benoemde Commissie uit de Staten rapport uitgebracht waaruit o. a. blijkt dat er oogen- blikkelijk plaatsgebrek bestaat. Zij adviseert echter Ged. Staten uit te noodiger. lo, onderhandelingen aan te knoopen met de besturen der gestichten Bloernendaal bij Loosduinen en Oud-Rozenburg bij Den Haag en met de gemeentebesturen van Leiden en Delft tot het beschikbaar houden gedurende de eerstvolgende 3 a 5 jaren van een jaarlijks met 60 toenemend aantal plaatsen voor Zuid- Hollandsche krankzinnigen 3e klasse en vau den uitslag dier onderhandelingen iD de eerst volgende zitting der Staten verslag te doen; 2o. inmiddels de beschikking op het verzoek van B. en W. van Leiden aan te houden. Dr. Leyds, gezant van de Z.-Afr. Repu bliek, is naar Brussel teruggekeerd. De Commissaris der Koningin mr. Fock, is van zijn buitenlandsche afwezigheid terug gekeerd en heeft zjjn functie hervat. Naar wij vernemen is naar aanleiding van den zeer ernstigen ziektetoestand van E. L., graaf van Limburg Stirum, kamerheer van 11. M. de Koningin, diens broeder mr. O.J. II. graaf van Limburg Stirum, lid der Tweede Kamer, onverwacht Eaar Davos in Zwitser land moeteu vertrekken. W. L. P. M. II. Baron Michiel» van ver- duyneo, lid van de Tweede Kamer, is door Z. 11. den Paus benoemd tot Ridder Groot kruis der orde van den Heiligen Gregorius den Groote. Blijkens bij liet Depart, van Marine ont vangen beiicht bestond bij den kommandant van Hr. M>. paritserdekschip nFriesland", den kapt. ter zee W. Romer, liet voornemen 17 dezer van Ma hé, Seychellen, te vertrekken ter voortzetting van de reis naar Durban. Gebruik makende van de bevoegdheid, bij de slotakte der Internationale Vredesconfe rentie van 's Gravenhage voorbehouden dooi de daarop vertegenwooidigde Staten, heeft Servië doen teekenen al de op die Confe rentie gesloten verdragen en verklaringen. De vereeriiging »Unitas Pharrnaceuticorum" te Utrecht vierde gisteren haar 50-jarig be staan. In liet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen had gistermiddag een druk bezochte bijeenkomst plaats, die door den voorzitter, den heer D. Gerhard met een levendig toegejuichte rede weid geopend. Vervolgens voerde prof. Wefers Beltink, eere-voorzitter der vereeriiging, het woord, Na afloop der vergadering werd een rijtoer door de stad gemaakt. Dr. U, L. Visser, scheikundige aan liet Rijkslandbouwproefstation te Maastricht, een der oprichters der vereenigiog, hield een rede over het materialisme in de natuur wetenschappen. De Commissie van Informatie te Amster dam deelt mede dat alsnog wordt vermeldt, dat de heer Frits Begeman gesneuveld is bij DundeiC Men verzoekt ons er aan te herinneren dat het Hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis gevestigd is te 's.Gravenhage Lange Voorhout 6. Hel Rotterdamschc Vrouwencomité heeft eene belangrijke partij kleedingstukken ter beschikking gesteld van 't Hoofdcomité van het Ned. Roode Ivruis. Dat er bij vele buitenlanders een verkeerd begrip bestaal van onze verhouding tot de Transvaalsche Republiek, blijkt wel hieruit, dat de kommandant van het Koloniaal VVeif- depót bij herhaling brieven, vooral van Duit- schers, Oostenrijkers en Zwitsers ontving, houdende het verzoek om voor Transvaal te mogen dienst nemen. Men meldt ons Voor korten tijd werd door de uNeder- landsche Studenten-vereeniging »Ho!laodia" te Ziirich" het initiatief genomen tot het organiseeren van een gezelligen avond, waar van de entrees en verdere inkomsten zouden aangewend worden ten bate van het Roode Kruis en de weduwen en weezen der ge vallen Boeren. Dat dit denkbeeld allerwege grooten bijval vond behoeft wel niet vermeld te worden. Gepasseerden Zaterdagavond had deze uitvoering plaats, waaraan o. m. een paar hier wonende Hoilandsche kunstenaars medewerkten. Wij kunnen zeggen, dat de avond in alle opzichten uitnemend is geslaagd. De inkom sten .bedroegen aan entrees, verkoop van programma's en op een lijst ingeteekende extra bijdragen tusschen 600 en 650 francs. Woensdag 15 dezer werd ook door middel van circulaires en bussen aangeklopt om bijdragen bij a i 1 e studenten. Ook hiermede hopen wij een goed bedrag samen te brenger, daar de sympathie voor de Boeren hier aller wege bijzonder groot is. Moge dit voorbeeld elders navolging vinden. Pakketten voor den Oranje-Vrijstaat kun nen, volgens mededeeling der Duitsche post administratie, ook over Duitschland niet worden verzonden. Bij aanbieding van pakketten voor den Oianje-Vrijstaat wordt aan belanghebbenden in overweging gegeven, deze poste-restante naar eene plaats in de Zuid-Atrikaansche Republiek te zenden en den geadresseerde daarvan per brief mededeeling te doen, op dat deze maatregelen kunne nemen voor de doorzending naar de plaatsen van bestem ming. Transvaal. Van den Nederlnndschen consul te Milaan, rden heer H, J. van der Schalk, ingenieur aldaar, ontvingen wij voor het Roode Kruis f 25.—. Schiedam's zonen in den vreemde vergeten hun stam en stad dus niet; dat mag met groote blijdschap geconstateerd. Wij verzoeken hun, die nog iets voor onze Zuid-Afrikaansche broeders willen afstaan, daarvan aan ons bureau zoo spoedig moge lijk opgave te doen, opdat wij het tijdig kunnen overmaken. K. v. A. In het gebouw van den R.-K. Volksbond 'had gisterenavond onder voorzitterschap van den heer C. J. Willeman, voorzitter van dien Bond, weder eene gecombineerde vergadering plaats van verschillende hier ter stede geves tigde vereenigingen, teneinde onderling ean- didaten te stellen voor de verkiezing van de Kamers van Arbeid op Dinsdag a.s. Sedert de vorige vergadering had eene vereeniging zich teruggetrokken en twee vereenigingen waren toegetreden. Nadat de notulen der vorige vergaderin„ waren gelezen en na een kleine wijziging goedgekeurd, ging men over tot de behan deling der onderwerpen. Na eenige discussie werd besloten dat de te maken onkosten voor de aanbeveling der candidaten zou worden berekend naar bet aantal candidaten dat respectievelijk door elke vereeniging zou worden gesteld. Over de wijze hoe die aanbeveling zou plaats hebben, ontstond een langdurig debat, wat niet wegneemt dat men toch tot over eenstemming kwam. Minder goed ging het met het stellen van candidaten, daar er voor de 43 personen welke gekozen moeten wor den, 17 candidaten werden opgegeven en elke vereeriiging gaarne zijn candidaten ge handhaafd zag. Na eenige bespreking besloot men alle candidaten op de aanbeveling te plaatsen en dan de kiezers in deze uitspraak te laten doen, daar voor elke kamer maar 5 personen gekozen mogen worden. De volgende candidaten zijn gesteld Voor de alcoholindustrie W. Blok, Arn. Dries, G. H. Huiskens, J. H. Jacob en B. van der Mark. Voor de bouwbedrijven J. Fijen, W. M. Kloppers, J. C Kranr, Joh. Ploojj Jz,, P. van Ruiven en J. Stegman, Voor de voedings- en genotmiddelen A. P. Geelhoed, J. L. van Gerveo, A. Godschalk, J. L. Hilkhuijzen, S. P. Martens en W. Zwagers. De voorzitter van ^Patrimonium" bracht ver.-lag uit omtrent het bezoek bij verschil lende patroons om ook hen te bewegen tot samenwerken, teneinde flinke Kamers van Arbeid te vei krijgen. Tot zijn leedwezen moest hij mededeelen dat bij hen geen sympathie voor deze zaak schijnt te bestaan, wat door allen werd betreurd. Nadat een circulaire aan de kiezers was op gesteld en besloten was deze door werkeloozen te laten rondbrengen, sloot de voorzitter, na dankbetuiging aan de besturen der verschil lende vereenigingen voor hunne medewer king- en na aanmaning om de kiezers op te wekken Dinsdag allen te gaan stemmen, de vergadering. f Daartoe uitgenoodigd door de Vereeniging |ot behartiging der belangen van de Ned.- Tlerv. Kerk trad gisteravond in het Vere nigingslokaal alhier als spreker op ds. Ulfers uit Rotterdam met een lezing, tot titel voe rende nOorlog en Vrede". In een boeiende rede schetste spr. voor zijn talrijke hoorders de verschrikkingen van den oorlog en stelde daartegenover de zege ningen van den vrede. Een oorlog behoort niet meer in deze eeuw van een beschaafde maatschappij en spr. schaamde zich voor zijn ambtsbroeders van Engeland, die propaganda maken voor den moord ia 't groot die tlmns den grond van Z.-Afnka met het bloed van Boeren en Engelsehen drenkt. Deze rede werd afgewisseld door het zingen van een paar godsdienstige liederen, terwijl aan het slot van den avond een col lecte werd gehouden die ruim f23,op bracht. In de vergadering der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond Zondagmid dag half een in de Officieren-Vereeniging ter behandeling van het onderwerp Kamers van Arbeid" te houden, zal de heer C. J. Willeman als spreker optreden. Er is gele genheid tot het verkrijgen van inlichtingen. Na afloop der besprekingen zal de onder- afdeeling ïAlb. Thijm" eenige voordrachten ten beste geven. *"i *(»N. S. C.") Naar wij vernemen is reeds een proces verbaal opgemaakt tegen S. VV. tegen vvien gisteren door den Commissaris van Politie gewaarschuwd werd. Hij moet weder goederen op zicht hebben gehaald bij verschillende winkeliers, vooral horlogemakers welke goederen door hem werden verpand en vei kocht. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aangevoerd 3 partijen schol en botde prij zen waren voor schol van 1 0.45 tot f 0.80, bot van f0.30 tot f0.95, alles per koop. tieveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild: 47 November NutansII. B. E. Blaisse. Een winkelhuis met afzonderlijke boven woning, aan de Kethelstraat no. 43, groot 40 centiaren, f2000. B URGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 46 Nov. A. Krusning, 23 jaar, enM.J. C. Meijer, 23 jaar. M. Nagtegaal, 42 jaar, en M. W. Rijke, 57 jaar. C. P. Schriek, 62 jaar, en C. H, van der Velden, 52 jaar, F, Putters, 24 jaar, en H. A. van Loenen, 48 jaar. J. Ritmeester, 24 jaar, en M. van der Tas, 21 jaar. Geboren t 45 Nov. Geertruida, dochter van A. Hus en G. van Egmond, 's Gravelandsche polder. 46 Nov. Johann, zoon van R. A. Büchele en A. M. van der Kruk, Overschiesche straat. Overleden 15 Nov. Geertje van Aken, oud 2 maan den, Singelkerkstraat. 46 Nov. Maria Harte, oud 73 A ir en 4 maand, echtg. van C. van der Klink, Ver brande Erven. Anna Maria Gokke, oud 54 jaar en 4 maanden, echtg. van W. van de Water, Laan. *Bg den bidstond welke gisteren avond alhier in de Ned. Herv. kerk plaats had, werd tevens eene collecte gehouden ten be hoeve voor het Transvaalsch comité alhier, welke opbracht de som van f90.80. In eene slecht bezochte vergadering is be sloten hier een afdeeling van »Pro Juventute" te stichten, van welk plan wjj reeds een paar malen melding maakten. De heer N. J. van Heijst is gisteren te 'sGravenhage [geslaagd voor het examen boekhouden K XII (huisacte), BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 16 Nov. Kornelis Post en Wilhelmina Dijkshoorn. Jacobus Bot en Anna de Ligt. Dirk Moerman en Alida Maria Droppert. Geboren 40 Nov. Jannetje, dochter van N. van Deventer en A. van Wezel, Broekiceg. Martina, dochter van A. Brons en J. Maat, Ged. Waal. Folkeulina, dochter van IJ. Kuipers en H. Koopman, Bidderstraat. Heden werden alhsar ter kaasmarkt aan gevoerd 41 stapels kaas, wegende 2391 KG. Prijs 24—28X cent. Handel gewoon. BURGEHLIJKE STAND. Ingeschreven van 10 tot en met 47 Nov. Ondertrouwd Arie Bouwman, 27 jaar, en Petronella van der Knaap, 22 jaar. Adriaan den Engelsman, 26 jaar, en Dina Koppenol, 29 jaar. Pieter Pleijsier, 31 jaar, en Neeltje Johanna Dunweg, 21 jaar. Geboren t Adriana, dochter van H. v. Drimmelen en J. v. d. Gaauw. Johanna Elisabeth, doch ter van C. Verschoor en N. C. Smits. Jacob, zoon van J. Poldervaart en C. Regoort. Hester Johanna, dochter van S. Dijkstra en A. Beekhuis. Antje, dochter van A. v. Roon en G. v. d. Ende. Overleden Verkerk, 56 jaar, wedn. van C, S. Levenl. aangeg. dochter van J. v. Beek en C. de Koning. TWEEDE KAMER. {Per Telegraaf.) Zitting van Vrijdag 17 November. Ongevallenwet. Het debat over art. 43 werd voortgezet met liet amendement-Lohman c. s. (over dracht van de risioo aan particuliere verzeke ringsmaatschappijen toe te laten) en het amendement-l)e Beaufort c. s, (eigen risico). De heer DE VISSER verdedigt het amen dement-Lohman c. s. en. somt daarvan de voordeelen op, alslager prairiën door de opening van vrije concurrentie van de parti culiere maatschappijen met de Rijksbank, iets waarop z. i. de werkgevers recht hebben bevordering van de sociale vredeminder werkzaamheden voor de Rijksbank, en in ver band daarmede minder lasten voor de indus trie. Ook betoogt hij dat liet amendement, dat spr. namens zijn mede-voorstellers onge wijzigd handhaaft, de zekerheid voor den werkman, dat hem de rente wordt uitbetaald, niet wordt aangetast. Met klem sluit de heer LOHMAN zich bij deze verdediging aan, tegenover den Minis ter betoogende, dat het stelsel van het amen dement uit een sociaal oogpunt niet onder doet voor dat der Regeeiing. De Staat krijgt ten voile wat hij m-oet hebben. Het amende ment wenscht een beslissing van het beginsel dat de werkgevers de risico mogen overdraw gen. Spr. critiseert sterk de onwelwillende houding van de Regeering tegenover het amendement, en hij doet een beroep op de li beralen die vroeger steeds in 't krijt traden voor vrije persoonlijke en particuliere krachtsontwikkeling, om op te komen tegen den dwang der Regeering tegen centralisatie. Hoewel er volgens spr. tegen het amende ment-De Beaufort meer bezwaren bij de Re geering moesten bestaan, toont de Minister zich ten opzichte van dat stelsel veel welwil lender. 't Lijkt wel of de stemmen geteld zijn, anders begrijpt spr. het niet. De MINISTER VAN ,IU STUT E hand haaft zijn bezwaren. Bij liquidatie der parti culiere maatschappijen kunnen moeilijkheden ontstaan bij het volgen van het stelsel-Loh- man. Dit bezwaar geldt niet het amende ment-De Beaufort, waarbij de waarborg ge dekt is door een storting in contante waar de, hetgeen meer zekerheid biedt als een po lis. Dit konden de lieeren VAN KARNE- BEEK en LOBMAN niet inzien. De heer KUYDER, nader verdedigende het amendt.-Lohman c. s,, bestreed het re- geeringsartikel. Daartegenover toonde de heer DRTJOKER aan liet voordeel van verzekering bij de Rijksbank boven verzekering bij particulie re maatschappijen, die door samen te werken tot uniforme hooge tarieven, oen raanp wa ren in Frankrijk voor de industrie, zoodat daar te lande een Staatsbank werd opgericht. Bij het verdere debat verdedigde de MI NISTER VAN WATERSTAAT het ont werp tegenover het amendement-Lohman. Het amendement-Lohman werd daarna verworpen met 49 tegen 38 stemmen. Het amendement-De Beaufort c. s. werd verworpen met 56 tegen 31 stemmen. Het regeerin'gsarbikel (opbrengst der mid delen door de werkgevers uitsluitend aan de Rijksverzekeringsbank met uitsluiting van het dragen van eigen risico door den werk gever of overdracht aan particuliere maak schappijen) werd daarop aangenomen met 49 tegen 33 stemmen. Een art. 43bis door den heer Troelstra c. s. voorgesteld, verbiedende aan den werkgever om de te betalen premie geheel of'ten deele af te houden van het loon der verzekerden, werd aangenomen met 45 tegen 33 stemmen. Op verzoek van den heer PIJNAPPEL die bestreed het toekennen van het privile gie van bevoorrechte schuld aan de premie, werd art. 50 in stemming gebracht. 'Het artikel werd. ongewijzigd aangenomen met 41 tegen 23 stemmen. Op voorstel van den VOORZITTER is te gen Woensdag a.s. aan de orde gesteld de be handeling van de Indische Begrooting en an dere wetsontwerpen. Mocht Dinsdag te voren de behandeling der Ongevallenwet niet zijn geëindigd, dan zal daaraan de volgende week nog een ochtendzitting worden testeed. Bij de voortzetting van de beraadslaging over de ongevallenwet- werd bij art. 52, be palende de aangifte en het onderzoek van ongevallen, aangenomen met 5.8 tegen 11 stemmen een amendt.-Drucker c. s., om van ongevallen bij vervoer van locomotieven, le dige wagens ens. mede aangifte te vorderen. Bij art. 59 wordt aangenomen met 65 te gen 6 stemmen een amendt.-Drucker c. s., om de aanspraak op schadeloosstelling niet na verloop van een jaar te doen verloren gaan voor zeuuwziektelijders. Besloten wordt ingeval de betalingsdan- valt op Kerstdag of Nieuwjaarsdag, de rente betaling to doen geschieden op den aan ge noemde dagen voorafgaauden werkdag. Op art. 64, bepalende dat de rente tol een bedrag van f 3 per week niet vatbaar is voor vervreemding, verpanding of beleening noch voor beslag, zijn voorgesteld 2 amendemen ten: lo. van den heer Drueker c. s. om dit be drag te verhoogen tot f 5 2o. van den heer Van Kol c. s. om de gc- heele rente onvervreembaar te verklaren. .De C. v. R. beveelt het eerste aan en ont raadt het tweede. De MINISTER VAN JUSTITIE be strijdt de amendementen, maar neemt over een voorstel-Loeff ook voor faillissements beslag de rente tot een bedrag van f 3 per week onvervreembaar te verklaren. Nadat de heer VAN GIJN zich verklaard had tegen het amendt.-Van Kol c. s, dat hij nadeelig voor de arbeiders acht, omdat zij geen krediet zouden hebben, wanneer de cie- diteuren allen kans op verhaal missen, werd dit amendement verworpen met 61 tegen 8 stemmen. Het amendt.-Drucker c. s. werd aangeno men met 61 tegen 7 stemmen. Bij art. 66 (raden van beroep, nader te re gelen bij de wet) stelt de C. v. R. voor, reeds m deze wet daarboven te stellen een Rijks- collegie, oordeelende in hoogste ressort en m beroepsraden op te nemen werkgevers en werklieden. Do heer VAN DER ZWAAG heeft een amendement voorgesteld om de leden van do raden van beroep voor een derde te doen be noemen door de Regeering, voor een derde door de meerderjarige patroons, en voor een derde door die meerderjarige werklieden m de verzekerde bedrijven, wier loon dat vau f 4 per dag niet te boven gaat. De MINISTER VAN JUSTITIE vreest onzuivere stemming. Het amendement van de C. v. R. behelst een stuk administratieve rechtspiaak. Men zou dius onvoorbereid een gewichtige beslissing nemen. Ten zeerste ont raadt spreker het amendt.-Van der Zwaag, waarbij leeken en belanghebbenden (werk gevers en werklieden) tot rechters worden gemaakt, waartegen ernstig bezwaar bestaat. De heer KUYPER verklaart dat het amendt.-Van der Zwaag niet op don steun van de C. v. R. kan rekenen. Tegenover den Minister van Justitie voert spr. .aan dat ten aanzien van het amendement der Commissie de Kamer geenszins onvoorbereid een beslis sing moet nemen. De heer TROELSTRA gaf den heer Van der Zwaag een wijziging der redactie in over weging met weglating van een hoogste col lege voor het geheele Rijk De heer VAN DER ZWAAG bestreed het betoog van den Minister en van den lieer Kuyper en nam de. wijziging van den heer Troelstra over. De Kame, werd hierop verdaagd tot Dins dag 11 uur. Spoorwegongeluk te Capelle. 'Men meldt ons uit Rotterdam Tot heden middag hadden geene verdere sterfgevallen der gekwetsten bij het spoor wegongeluk te Capelle a/d IJsel plaats. Niet temin blijft de toestand van verscheidene hunner zeer bedenkelijk. De zwaar gekwetste heer A. Zwanenburg was vroeger gemeente opzichter bjj den aanbouw van het zieken huis en thans rjjksarchstect bij het nieuwe rechtsgebouw. Lie president der rechtbank bezocht hem en zijn gezin persoonlijk. De dooden werden heden in tegenwoordigheid van den rechter commissaris, mr. C, J. Baron van der Feltz, geschouwd door de doctoren P. H. Simon Thomas en G. van Houtum. Daarna werd aan de familiebetrekkingen verlof gegeven tot de ter-aarde-bestelling. Do heer S. uit Rotterdam is naar wij nader vernemen niet kiankzinnig geworden. We! is zijn zenuwgestel zeer geschokt ge weest, doch dit is reeds aanmerkelijk ge kalmeerd. Alweer een spoorwegongeluk. 'Men meldt ons Op het goederenamplacement van de Staats spoorwegen te Fesjenoord onder Hillesluis heeft een botsing plaats gehad van rangee rend materieel. Twee aaneengekoppeide loco motieven reden een goederentrein achterop, waardoor wagens met ijzererts geladen groo- tendeels vernield werden, terwijl ook een locomotief zwaar beschadigd werd. Naar de oorzaak is een enquête ingesteld. Naar wjj vernemen is Hr. Ms. pantser- deksehip Friesland Woensdag te Kaap stad aangekomen tot voortzetting over Dur ban van zijne bestemming naar den Dela- goabaai. Ter herdenking van Neerland's onafhnnke- lpheid werd heden te 's-Gravenhage van openbare gebouwen gevlagd. AMSTERDAM, 47 November. Koffie goed ord. Java 34, Santos 49. Suiker onveranderd. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering willig; Maart f435,434 Mei f433, 432. BERLIJN, 47 November. Spiritus per loco 47.60. PARIJS, 47 November, Spiritus. Nov, frs. 36.Dec. frs. 36.25; vier eerste maanden fr. 37.25vier waanden van Mei fr. 38.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2