53"c laargang. Zaterdag 25 November 1899. No. 10099. Eerste Blad. Maar een mensch! -1 Deze courant verschijnt dragelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoierstraat 68. Prys der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0,90iedere regel meer 12% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prig's van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon So, 123. BUITENLAND. Algemeen «verlicht, SaHTEDtAM, 24 Not. '99. Be oorlog. In Natal. Het is geen gemakkelijke taaik, dag voor dag zijn oordeel neer te schrijven over de po- ribia van Engdsdhen en Boeren. Het verwijt van rich-zeif-tegenspreken is zoo moeilijk te ontgaan, 't Is zooals de militaire medewerker der „Westm. G-aeette" gisteren schreef „Maar al's d)e bronnen van zijn (nl. des jour nalisten) inlichting aan de oorsprong zijn op gedroogd en de oorlogsnevol hangt over de strijdende partijen, is hij genoodzaaikit zijn weg te zoeken, bij de weifelende lichtstralen die door den, nevel dringen, om veronder stellingen te wagen op grondi van telegram men die kunnen zijn, en zeer dikwijls inder daad zijn, opzettelijk misleidend, aiodat hij niet in staat is met ©enige zekerheid den uit slag der operaties te berekenen." Zoo is het met iederen oorlog. Maar waar, aooals nu, oen der partijen de nieuwsbronnen bebeerscht, waar die partij bovendien tot dusver de verliezende is, wordt heb bijna on mogelijk ach een vast oordeel te vormeu. Wat lieden waarschijnlijk scheen, blijkt mor gen aam gegrondere twijfel onderhevig. Raad zaam is de berichten kalm te aanvaarden en orider voorbehoud voor de waarheid weer te geven; vooral is dit het geval met voor de Boeren gunstige tijding; wij zijn geneigd daaraan maar al te gaarne geloof te hechten. Daarom is voorzichtigheid geboden ten op zichte van het bijzonder gunstige overzicht der laatste gebeurtenissen m Naital, dait iet particuliere telegram aan de „Deutsche Zei- tung" geeft. Kort resumeenend, kunnen wij zeggen dat, volgens dab telegram, generaal Jombert zoo miooi heeft gemanoeuvreerd dat Ladysmitli, Estcourt, Pi eter m a riteburg en ue troepen van generaal Barton in heb kamp te Mooirivier geheel van elkander geschei den zijn, zoodalt de zegepraal der Boeren in Natal alleen nog een quaertie van tijd! is. Aan ontzetting van Ladysnwtih zou niet meer gedacht kunnen worden; integendeel, gene raal Clery mioet, in stede van voor White's redding, nu voor eigen behoud zorgen. Gunstiger zouden de zaken voor de Boeren moeilijk kunnen staan. Maar wij vragen ons af of de berichtgever der Deutsche Zeitung" niet met wat al te fraaie kleuren schildert. Wy' willen daarom aan de hand der Engel sche berichten, die zeker niet ten gunste der Boeren overdrijven, den toestand beschouwen. En dan is er reden tot tevredenheid te over. De Boeren voeren met groote gemakke- lykheid vlugge bewegingen uit. In plaats van, aoals de Engelschen dachten, het ontzettings- kger onder generaal Clery af te wachten tusschen Ladysmith en Colenso, heeft Joubert rijn troepen in zuidelijke richting vooruit- gebracht. De omtrekking en isoleering van Estcourt was reeds een verrassing voor de Engelschen; de snelle opmarsch naarPieter- noon IDA BOY-tED. 47) De beide anderen zouden zoolang beneden in de zaal op haar blijven wachten. Maar het scheen, als zouden hun zelfs deze weinige mi nuten van alleenzijn, deze mogelijkheid om vertrouwelijk met elkaar te spreken, niet ver gund, zijn; want de altijd vaderlijk welwil lende eigenaar van het hotel, die zijn dagen in een der leuningstoelen der zaal scheen te verdroomen, stond' uit zijn halve sluimering «p, kwam naar hen toe en zeilde zijn meening over het weer, dat zich dien dag of dën vol genden' in een onweer zou ontlasten en dan wel herfstachtig zou warden. Een quaestie, een Ehigelsdrman met den portier scheen 'hebben, riep den hotelhouder eindelijk van hen weg. Toen vroeg Arnold haastig, als had deze S^dacht© hem al een geruimen tijd geheel verrold: :'„Wat is er dan toch gebeurd), dat Suzan- na" maana haar geld heeft dioen verliezen Sabine beweerde, d!at zij hem dit vroeger „al eens verteld of geschreven had'. »>Wd zeker niet; Of als het zoo is, dan heb het vergeten."-i i 1 „Dat komt dus ook op het schuldregister VvfiP'Vveet wei, Arnold, van,1 wien! Hij had «halve mijn geld ook dat van zijn broer en r^Pjïna. tsdrie vierden van het vermogen van ^Mevrouw Osterroth onder zijn beheer." JJlus-was dat ode de schuld van dën man, >r-«r j- had doodgeschoten! Geheel onbe- l'-+£ t hwam, het Arnold wodier in de god'odi- hij saltijd van heb denkbeeld! ver- §3»"? geweest was, zijn daad' te verzoenen maritzburg heeft hen blijkbaar eerst recht overvallen. Begrijpen wij Joubert's bedoeling wel, dan is het zijn wensch geweest de samentrekking van het leger onder generaal Clary te ver ijdelen en de afzonderlijke Engelsche leger afdelingen van elkander te scheiden. En daarin is hij volkomen geslaagd. Zoodoende zit generaal White nu met zyn 9000 man te Ladysmith in een val, die moeilijk geopend tal kunnen wordenis generaal HiJdyard met 2000 man te Estcourt ingeslotenheeft generaal Barton met 2000 man in het kamp te Mooirivier een sterken vijand tegenover zich, en wordt generaal Clery zelf, die vol gens de vDaily Mail" 9000 man onder zijn bevelen heeft, te Pietermaritzburg door Jou bert's hoofdmacht bedreigd. Aan een opmarsch der Engelsche divisie om Ladysmith te ontzetten, kan dus niet meer gedacht worden. Alleen wanneer èn te Estcourt èn te Mooirivier én te Pietermaritz burg de Boeren geslagen werden, zou gene raal Clery er aan kunnen denken zyn troepen Ie vereenigen en naar het Noorden te trekken. Maar men kan veilig aannemen dat de En gelschen ook al ontving Clery in dien tijd de artillerie en de cnvalerie, waaraan lig nu nog gebrek heeft zooveel zouden geleden hebben, dat het geruimen tijd nog zou duren voordat zy met kans op succes naar het Noorden konden rukken. Want men bedenke dat de Boeren aan dé Tugela-rivier een zeer sterke stelling zouden kunnen innemen. Wij noemden dezer dagen de positie der Boeren gevaarlijk, indien Joubert weikelijk, naar het Zuiden was getrokken. Wy konden toen nog niet weten dat Joubert er in zou slagen de Engelschen ten Zuiden van de Tugela op drie plaatsen van elkaar te schei den. En dit verandert de zaak, ofschoon niet, ontkend kan worden dat de Boeren veel wagen. Estcourt en het kamp te Mooirivier moeten eerst vallen; daarna kan de hoofd aanval geschieden op de Natalsche hoofdstad. Of ligt het in Joubert's plan niet te wachten Ook dit is mogeiyk, In ieder geval houden de Boeren zoowel llildyard als Barton als Clery in bedwang, om van White maar niet eeos te spreken. De vraag is nog of Clery de Boerenmacht in bet Oosten of Westen kan omtrekken. Dit is zeer onwaarschijnlijk. In het Oosten toch hebben de Boeren Weenen en Pomeroy, en in het Westen rukken zy van Ulundi over Nottingham en Dargle op Pietermaritz burg aan. De stoutmoedige en snel uitgevoerde ope raties der Boeren zijn voor de Engelschen een onaangename verrassing geweest, In heb Westen en Zuiden. Inlusschen schynt in het Westen de strijd om Kimberley reeds begonnen. Lord Methuen's divisie is by Belmont slaags geraakt met de Boeren; volgens het Engelsche telegram dat wy bezitten, is het succes voorloopig aan de zyde der Britsche troepen. Wy zullen nadere berichten afwachten alvorens ons aan het uitspreken van een meeniog te wagen. Anders is het met den stand van zaken in weer goed te maken. Wie met dit bekoorlijke meisje trouwde, haar met al haar armoede nam die maakte goed, wat de overledene verkorven had. Hij gevoelde zelf wel, dab dit verwarde gedachten waren. Zijn eigen daad wilde hij, immers weer goedmaken niet die van den gestorvene. En toch. scheen hem daarin een zekere verplichting, een zekere billijkheid gelegen te zijn. „Waar denkt ge aan vroeg Sabine schier barsch. „Aam niets." „Alsof ooit iemand een ander antwoord op die vraag gaf!" „Goed I Toegestemd I Dwaasheden en mui zenissen," zeide hij. „Maar zeg mij eens: erft Suzanna, dan niet van oom Frits?" „Maar een tweeëntwintigste gedeelte. Hij wil dit zoo. Een dhvaa® beginsel van recht vaardigheid misschien. Ik weet het niet. In allen gevalle krijgen Suzanna, mijn zwa ger Benno en mijn kinderen niet meer dan de andere Osterrotihsche neven en nichten. Zijn inkomen gedurende zijn leven verdeelt en gebruikt hij, zooals ge ziet, naar verkie zing." En na een korte pauze voegde ziji er bit ter bij „Zijn we daartoe voor de eerst© maal twee minuten met elkaar alleen, om over heb ver mogen van oom Frits te spreken?" Sabine I" Óp zijn wangen vertoonde zich een blos. Zij keek met een somberen blik naar hem op. „Morgen zult ge niet meer hier zijn," zei- de zij zachtjes. „Heb zijn heerlijke dagen geweest," sprak hij geroerd. „Maar er kam en mag geen einde aan komen, voordat ge mij toegestaan liebt, u nog eens alleen' te spreken. Ik heb u veel te zeggen, Sabine, heel veel I" de Kaapkolonie. Daar blyken de Boeren in het Noorden vrywel meester te zijn. De Engelschen in Herschel 2gn zeer be ducht geweest voor een inval der Boeren. Alle Engelsche onderdanen met uitzonde ring van enkele vrouwen hebben Lady Grey veiiaten. Alle winkels en farms zyn in bezit van de "Vrijstatersde meeste Engelsche families zijn naar Basuto-land gegaan, werd dato 21 dezer uit Herschel gemeldde Boe ren werden toen ieder uur in Herschel ver wacht. De inboorlingen in dit district heetten eenstemmig besloten te zyn een inval te weerstaanzy kwamen van alle kanten op dagen met geweren en assegaaien gewapend! Een telegram van den volgenden dag uit Herschel zeide echter, dat aan een deputatie, 'lie den 21sten naar Lady Grey vertrok, door kommandant Olivier verzekerd was, dat geen mvai in het district Herschel bedoeld was De kommandant voegde er aan toe, dat hy ean kommando naar Barkley East zóu zen den, om het bewind over te nemen. In het district Queenstown worden, volgens een j>Times"-bericht vandaar, geen verdere bewegingen der Boeren gemeld. De verster kingen die te Queenstown aankomen, worden vooruitgezonden naar posities, die strategisch en tactisch beter zyn dan die van Queenstown. Te Mafeking begint het er blijkbaar slecht uit te zien. De »Pall Mall Gazette" ontving een tele gram vandaar van 20 Nov., meldende dat de inwoners lyden door gebrek aan drink water en dat de koorts in de stad heerscht. De Engelsche berichten over de Basuto's znllen wij onbesproken laten. Ons dunkt dat zy alleen bewyzen, dat de Engelschen in dezen niet zeer te vertrouwen zyn. Wy ge- looven dat de Engelschen eerder dan de Boe ren van de hulp der zwarte bevolking zullen gebruik maken. Vooral wanneer de toestand gevaarlijk wordt. En dat dit het geval is, blykt duidelijk uit het mobiliseeren van nog een divisie. Enge land voelt dat het alle krachten moet in spannen. Gemengde Rfedcdcclingen. Gisterou is Chamberlain to Windsor ge weest Eerst lihd hij een onderhoud met graaf Hatefeldt, den Duitschen gezant, en daarna met Von Biilow, den Duitsdhien staatssecre taris van buiton 1 andsc'he zaken. Daarop is Chamberlain, naar Londen teruggekeerd; maar eerst schijnt hij ook nog een audiëntie bij den Keizer te hebben. gehad. Keizer Wilhelm had op zijn terugkeer van een jachtpartij naar het kasteel een conferen tie met graaf Habzfeldt, De Keizer heeft ook Balfour in gehoor ont vangen. Lord Salisbury is nog altijd onge steld. De Keizer en de Keizerin zonden Salisbu ry telegrammen van deelneming, evenals ko ningin Victoria en de prins en prinses van Wales. Zaterdagmiddag vertrekt do Keizer, De Saanoa-conventie is te Londen officieel gepubliceerd, Op voorstel van den chridten-democraat, „Dat zal dan zeker vandaag nog moeten gebeuren. Ik kan alles vrijuit met u bespre ken. Geheimzinnigheid zoo was het te Mühlau," zeide zij' glimlachend. „Maar daar komt Suzanna!" „Met paraplu's!" riep deze reeds op ie trap. „Venetië en paraplu's! O wee!" „Hoe gaat het met hem vroeg Sabine. „Erg afgemat. Hij scheen het maar pret tig te vinden, stil en alleen te blijven lig gen," vertelde Suzanna. „Maar ik zal na den middag toch in dte kamer naast de zijne gaan, zitten en de deur met uitgaan." „Zooals vanzelf spreekt, ook ik!" verklaar de Sabine vastberaden. „Als ik openhartig mijn meening mag zeg gen," zeide Suzanna, „dan moest je dat liever niet doen. Eerlijk gezegd: het komt mij voor, alsof hij zich een beetje voor jou ge neert. Niet alsof hij onbeleefder of onhebbe lijke r zou wezen, als hij met mij, alleen is. Ik kan je dat zoo niet beschrijven. Maar met mij gaat hij om als een vader met zijn doch ter, en met jou als een heer met een dame. Waarom, weet ik niet." Maar Arnold en Sabine vermoedden wel, hoe dat zoo kwam. Onwillekeurig keken zij elkander aan on sloegen toen beiden hun oogen. neer. Het begon buiten eon beetje te spatten. De gondeliers liepen gejaagd rond om hun gondels in de schuitenhuisjes onder dak te brengen. Op de straat stonden heeren en sloegen hun broekspijpen om. Iedereen scheen haast te hebben. „Wat zijn die bang voor een beetje re gen I" zeide Suzanna lachend. De regen hield) spoedig weder op. Droog kwamen zij bij Bauer-Griimwald aan. Men. zocht voor zich in de liooge, ruime restaura- abbé Lemire, heeft de Frarescke Kamer een motie aangenomen ten gunste van een minis terie van arbeid, nadat minister Mallerand de wensdhelijMieid daarvan erkend had. Op verlangen van Waldeck-iRousseau lieeft de Fransehe Kamer gisteren de initerpellatie- Dejeante over do werkstaking in Doubs een maand verdaagd. De urgentie voor een voorstel-Ooutant om 100,000 francs te voteeren voor de slachtof fers der staiking, weird met 270 tegen 107 ver worpen. Met 389 tegen 93 stemmen onder gingen een ontwerp-Zévaès tot verbod van interventie der troepen bij werkstakingen, en met 352 tegen 162 stommen een ontwerp- Bernard tot afschaffing der anarchisten-wet ten. een gelijk lot. Voor het hooggerechtshof te Parijs is nu het getuigenverhoor begonnen. De verdedi gers wilden weten hoe de getuigen kwamen aan hun wetenschap omtrent do samenzwe ring; do getuigen weigerden daarop te ant woorden. Estc-rlrazy heeft uit Londen een schrijven gericht aan Clémenceoiu, den hoofdredac teur van de „Aurore", en dezen al zijn be wijzen aangeboden op voorwaarde, dat hij hem lielpt zich te wreken. Clémonceau is na tuurlijk op dat aanbod niet ingegaan, maar heeft den brief gepubliceerd tot voorlichting van de commissie van amnestie. De „Deutsche Zeitung" brengt het opzien barende bericht dat de Gzaor graaf Mura- wïeff zou gemachtigd «hebben den. minister van financiën Witte te vervolgen wegens on geoorloofde financieelo speculaties. Minister Witte zou beproefd! hebben, zelfmoord te ple gen. Het gezantschap te Plan ja weet hiervan, volgons de Temps", niets al en men gelooft het ook niet. Kolonel Wingate heeft met die Egyptische strijdmacht een. afdeeling der mahd'isten on der Ahmed Fedil, 2500 man sterk, bij Abuaa- dil aangevallen. De vijand werd verstrooid en verloor 400 dooden. Naar de „Times" uit Kaïro verneemt, zal de Khedive hot volgeed jaar Engeland beswe ken STADSNIEUWS. Verschillende Gemeentezaken. Door B. en W. zijn aan eten gemeenteraad ter vaststelling aangeboden de ontiwerp-veror- deningen tot heffing en invordering van -. lo. Keurloon van visch 2o. Weegloon aan de waag; 3o. Retributiën voor het op buitengewone tijdstippen ontsluiten van het hek der Koop mansbeurs en het doen van aankondigingen binnen, die Beurs; 4o. Bochten voor het gebruik van' tafels, bakken en kasten op de Koopmansbeurs; 5o. Leges ter Gemeentesecretarie. Ook bij deze ontwerpen zijn de bestaande beginselen van heffing onveranderd gebleven, met uitzondering van de verordening op de heffing van leges, die belangrijk aangevuld en waarvan het tarief voor sommige zaken verhoogd is. tiezaal een tafeltje op. Suzanna verklaarde erg gewichtig, dat rij de beurs van oom Frits hieldzij zou dus voor zich zelf en Sabine be talen; want oom Frits zou het niet gepast vinden, als rij op den zak van Mijnheer Von Körlegg liepen. Hierover toonde Arnold zich beleedigd. Maar Suzanna beweerde, dat dan de bescheidenheid haar gebood, haar menu uit de opgaven op de tweede bladzijde van de spijslijst te kiezen. Zoo schertsten rij, zoo'n beetje als kinderen, die plotseling zon der toezicht rijn. En terwijl de bestelde spij zen klaargemaakt werden, liep Arnold haas tig naar een bloemenverkooper op straat toe en kocht van dezen een paar mooie bouquet- ten. Later 'Honken rij onder het genot van een lekker glas wijn op de gezondheid van oom Frits. Toen moest Arnold! nog eens nauwkeurig de ringen bekijken en bewonde ren, en hij hield daarbij eerst Sabines, toen Susanna's hand in de zijne en liet elke hand met een teederen druk los. Do vroolijke luim der drie jongelieden ves tigde aller blikken op hen. Sabine merkte eens, dat men haar aan keek. En plotseling kwam er een sombere ge dachte midden in haar vroolijke stemming bij haar opAls de menschen hier eens wis ten, dat de man, met wien ik zit te praten en te lachen, mijn man doodgeschoten heeft, zouden zij mij dan niet steenigen? Eh het geheele leven scheen haar als een grillig spel van het toeval, misschien nog een spottenden glimlach waard of ook wol een traan. IX. Om vier uur kwam, Arnold Sabine afhalen. Zóó hadden rij dit aan den lunch in heb bij rijn van Suzanna afgesproken. Zij 2eiden, Het keurloon van, vleesoh werd' nader gere geld bij gemeenteblad no. 13 van, 1898, ter wijl dat van hooi on melk o. i. niet behoeft vernieuwd' te worden, daar do keuring van, die artikelen bij strafverondieninig niet ver plichtend gesteld is en sedert tal van jaren niet meer plaats heeft. De verordening op de Bdiaalgeldeii, weeg en arbeid.sloone.il aan de Stads pikkelschalen, dd. 14 November 1851, is evenmin, ter ver nieuwing voorgedragen, omdat deswege in de laatste vijf jaren niets ontvangen is en er ook geen pikkehneester en werklieden, om bij het wegen te assisteerem, meer bestaan. Door B. en W. rijn aan den gemeenteraad aangeboden entwerp-verordemingen tot hef fing van schoolgeld aan lo. het gymnasium, 2o. de middelbar© scholen, 3o. de openbar© tiiasthenscliolen, en 4o. de herhalingsschool; verbonden aan de school met uitgebreid leerplan voor jongens. Wij hebben bij de ontwerpen de bestaande beginselen van heffing gehandhaafd. In de betrokken Iheffingsbesluiten is een bepaling opgenomen, waarbij; niet de boste- looze toelating van leerlingen aan het gym nasium en. d© hoogene burgerschool wordt ge regeld, maar een latere negeüng op legale wijze wordt voorbereid. Zoodra de verhoogde subsidie voor de hoo- gere burgerschool verleend is, kan die rege ling worden tor hand genomen. Heb gevorderde bedrag is: Gymnasium ƒ70, H. B. S. ƒ60, Burger-Avondbchóol ƒ4. (Bij dë middelbare scholen voor den tweeden en volgenden leerling uit één gezin, het Voor enkele lessen, aan de H. B. S. wordib gevorderd! voor lessen van twee uren weke lijks, 9Voor lessen van.' drie uren weke lijks, f 12voor lessen van vier en meer uren wekelijks 15. Voor de openbare Tussckeufidholen is het tarief a. Voor één kind 15 cent per week b. Voor twee kinderen uit hetzelfde gezin, 20 cent per week c. Voor drie kinderen uit hetzelfde gezin 25 cent per week; d. Voor elk kind meer uit libtzalfde gezin 2£ cent per week. Op de hedialing&school, verbonden aan do lagere school voor jongens met uitgebreid leerplan te Schiedam, is het tarief als volgt Voor alle lessen eener ldasse 10.50voor iedere taal ƒ3; voor rekenen ƒ1.50; voor fiamd'elsrekenen ƒ1.50;' voor boekhouden 1.50. B. en W. stellen aan den gemeenteraad voor lo. De oude iepenboomeo, ten getale 90 stuks, staande langs de Lange Nieuwstraat, te doen rooien en ze daarna in het openbaar te doen verkoopen. 2o. De wilgenboomen, 60 in getal, staande langs de slootkanten in den Diefhoek onder hands te verkoopen aan Adr. MerkxteUud- Eeyerland, voor de door dezen aangeboden som van f140, en op de voorwaarden vervat in een rapport van den directeur der ge meentewerken. Het ligt in de bedoeling in de Plantage dat er nog een paar kerken.' waren, die Ar nold graag wilde zien, in een eerste plaats de Santi Giovanni e Paolo. „Ja zeker," zeide Susanna. „Die moet Mijnheer Von Körlegg nog zien. Wij zijn er al dadelijk op den eersten dag van ons ver blijf alhier naar toe geweest en hebben daar van een grootechea indruk gekregen. En bo vendien hebt ge zeker toch nog veel met elk aar te bespreken." Dit zeidë rij zoo openhartig, zoo eenvou dig. Op den terugweg van den lunch fcrad. Sabi ne nog een- bloemenwinkel binnen, om voor den ouden heer een bouquet to k'ooperu Ar nold en Suzanna vonden haar keus dwaas. „Die kan hij immers geen twee minuten in rijn kamer honden," Maar Sabine liet, zonder zich, daaraan te storen, eenige hyacinten met Maarschalk- Ni el-rozen bij elkaar binden. „Dan kan hij ze vóór het open raam op de vensterbank neerzetten." Toen Suzanna den bouquet had overge bracht, vertelde rij, dat oom Frits er bijzon der mee ingenomen was. Maar hij was erg gejaagd: rij had wel gezien, dat rijn hand beefde. Toch hoopte hij, vóór het diner op te staan, en liet Mijnheer Von Körlegg iv t- noodigen, dit bij hen in het hotel te gebrui ken. Toen Arnold om vier uur kwam, hadden de grauwe wolken zich al meer en meer aan den hemel opeengepakt. Het zag er uit, alsof het ieder oogenbEk zou beginnen, to regenen, en in de verte scheen het al te donderen. Maar dë gondelier verklaarde op een stelli- gen toon, dat het onweer niet vóór den, avond! zou komen. Regen daarentegen? Regen dat was best mogelijk. In allen gevalle was een open gondel niet raadzaam. XM-OfM ttrtolgd.2 SCHJEDAIMSCHE COUIIAIJT.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1