Dit nummer MM uit DRIE Halm. 53"'° Jaargang, Zondag 26 en Maandag 27 November 1899. No. 10100. Eerste Blad. IVIaar een mensch! BUITENLAND. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt djagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor S c h i e d a m en "V1 a a r d i n g e n 11. '1.25. Franco per post fl. '1.05. Prijs per weekVoor Schiedam en V laar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 47 regels fl. 0.90iedere regel meer 4 21'; cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van ziin gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jtleinc advertentiSn opgenomen tot den prijs van 4'* cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ufo. 123. Algemeen overxleht. SCHIEDAM, 25 November '99. Be oorlog. Onze aandacht komt heden in de eerste plaats het westelijk oorlogsterrein toe. Daar, bij Belmont, weinig ten nooiden der Omnje- rivier, is het legei korps onder lord Methuen slaags geweest met de Boeren. En dezen hebben hun positie niet kunnen handhaven. De Engelsche berichten doen het voorkomen of de Boeren een groote nederlaag hebben geledenwij zullen nagaan wat daarvan voorshands kan aangenomen worden. Lord Methueu's eerste olficieel bericht meldde kortaf »Ik heb een volkomen overwinning be haald op de Boeren bij Belmont. Aan Engelsche zijde bedragen de verliezen 58 dooden, 149 gewonden, '18 vermisten." Een overwinning dus die zeer, zeer duur gekocht was. Het volgende telegram bevatte meer bijzon derheden. Lord Methuen seinde dat hij Don derdag den vijand bij het aanbreken van den dag in een sterke positie ontwaarde. Drie heuvelreeksen werden achtereenvolgens genomen. De laatste aanval was voorbereid door granaatkartetsvuur. De infanterie ge droeg zich uitstekend, gesteund door de marine-brigade en de cavalerie. De Boeren streden moedig en met beleid. j»Had ik hen later aangevallen," vervolgde Methuen, »dan zou ik veel ernstiger ver liezen geleden hebben. Wij behaalden een volkomen overwinning. Wij hebben 40 gevan genen gemaakt, en een groot aantal gedoode Boeren begraven. Maar een veel grooter aan tal hunner dooden en gewonden is door hunne kameraden weggevoerd. Een groot aantal paanion en vee werd genomen, en een groote voorraad ammunitie vernield. Aan de En gelsche zijde werden drie officieren gedood en 21 gewond, 55 man gedood en 128 ge wond; bovendien worden '18 man vermist. Onder de gewonde officieren behoort de brigade-generaal Fetherston ilaugh." Daarop volgde nog een reeks telegrammen, die de lezer in ons blad van beden vindt, waarvan dén ons leert dat Woensdag een voorpostengevecht voorat was gegaan aan de bestorming van de positie der Boeren. Bezien wij nu de telegrammen van lord Methuen nauwkeuriger, dan zijn er enkele momenten die ons moeten treffen. Allereerst de groote verliezen der Engel- sclien, die weder het bewijs leveren van de groote strijdvaardigheid der Boeren. Want de Boeren hadden zeer zeker een sterke overmacht tegenover zich terwijl zij stellig niet meer dan 3500 man sterk kunn*n geweest zijn, kan lord Methuen's leger veilig op meer dan 10.000, vermoedelijk wel op 13.000 man worden geschat. DOOB EDA BOY-ED. 48) Zoo stapten zij dan in het kleine kajuitje, waar zij meer moesten liggen dan dat zij kon den zitten. Voorbij de geopende raampjes gle den de muren dei; uit het water opstijgende huizen hun voorbij. Het geopende deurtje liet hun den blik op het smalle kanaal, waar door zij zachtjes voortgleden, vrij. Dikwijls vertoonde zich. aan liuu blik een kluchtig toon-eelop den drempel eencr huis deur zat een moeder en baadde haar kind in het smerig groene» water. Aan de vochtige muren, dicht boven de oppervlakte van het water, zaten met uitgespreide pooten talloo- ze krabben en spinnen. He eerste minuten gingen zwijgend voor- bij. Om een voor hen beiden onverklaarbare reden was er een vijandige verhouding tus- schen heen ontstaan. Het was een. soort van trots, waarbij ieder er don ander verantwoor- delijk voor stelde, dat men hier gevangen bij elkaar zat, om van dit uur oen beslissing af 'te persen, al mocht dit uur daarvoor gunstig zijn of niet. De vrijheid', het juiste» oogenbli'k aan te grijpen, was hun altijd ontzegd ge- ,v worden. -Er lag zoo iets neerdrukkends in den toe- y stand. Sedert Jen morgen van dien dag had- 'i; c*en 2b het gewetendes namiddags om vier '■guur zult ge uw uiterste en beste krachten inoefen inspannen om uw doel te bereiken, bvn k 's oen noodlottige voorwetenschap in z.v waarbij do hartstocht in-het spel is. Het maakte eindelijk beiden verlegen en pnkkeibaar. Evenwel, wij weten niet hoe zwaar de ver liezen der Boeren zijn geweest. Want vol gens loid .Methuen's berichten zijn zij er in geslaagd de meeste hunner dooden en gewon den met zich te voeren. Dit schijnt, er op te wijzen dat de Boeren in behoorlijke orde zijn teruggetrokken. Deze opvatting vindt steun in het feit, dat lord Methuen wel gewaagt van de vermees tering van het kamp der Boeren met zijn voorraden aan mondkost en ammunitie, maar niet spreekt van het veroveren van kanonoen, zooals het natuurlijk veel minder betrouwbare bericht Hit de »Cape Aigus". Wij mogen dus aannemen, dat de Boeien hun geschut hebben kunnen medevoeren. Nu zegt lord Methuen wel, dat de cava lerie den vijand vijf mijlen achterna joeg, maar de vraag is of dit slaat op de hoofd macht der Boeren. Het komt ons niet on mogelijk voor dat hun hoofdmacht zich in geregelde orde heeft teruggetrokken uit een onhoudbare stelling, zooals trouwens de Boe ren gewoon zijn te doen. Al hebben de Boeren dan ook lord Methu en's leger niet kunnen tegenhouden, al zijn hun verliezen wellicht zwaar geweest, een beslissende slag, die den weg naar Kim- berley opent voor liet ontzettingsleger, schijnt het gevecht bij Belmont ons niet toe. Wij achten het waarschijnlijk dat de Boeren in staat zullen zijn meer noordelijk, vermoede lijk bjj' de Modderrivier, andermaal, en daa misschien met succes, het hoofd te bieden aan lord Methuen's divisie. De berichten uit Londen aan de Berlijosche bladen, als zou in werkelijkheid lord Methuen's aanval door de Boeren afgeslagen en zijn leger op de Oranje-rivier teruggeworpen zijn, lijken niet zeer geloofwaardig. Lord Methuen's berichten dragen, veel meer dan de Natalsche telegrammen, den stempel van waarheid. Maaronmogelijk is het niet. Het kan niemand kwrlijk genomen worden, wanneer hij geen Eagelsche berichten meer ge looft. Aangenomen evenwel dat de Boeren heb ben moeten wijken, wat zal lord Methuen dan doen? Zal hij oprukken naar Kimberley om deze stad te ontzetten en zich te ver eenigen met het garnizoen aldaar Of zal hij, Kimberley voorloopig aan zijn lot over latend, den Vrijstaat binnenrukken en op Bloemfontein afgaan. Er zijn er die het laatste denken, en zeker behoort met deze mogend heid gerekent te worden. In ieder geval, hetzij lord Methuen ter ontzetting van Kimbeiley naar het Nooiden rukt, hetzij hij den Vrijstaat binnenvalt, is het spel voor hem lang niet gewonnen. De meeste Engelsche bladen schreeuwen reeds victorie, maar de militaire medewerker der Westminster Gazette" wijst er terecht op dat lord Methuen a! zijn toevoer moet krijgen langs één enkele spooihjn, die vlak langs de Vrijslaatsehe grens loopt en gemakkelijk vernield kan worden, tenzij hij troepen af zondert om de spoorlijn te bewaken, waar door hij zijn macht natuurlijk verzwakt. Al bereikt lord Kimberley dus Kimberley, al wordt deze plaats door hem ontzet, dan nog bevindt zijn divisie zich in een gelijk gevaarlijke en misschien onhoudbare stelling Sabine verbrak het stilzwijgen door eeuige opmerkingen te maken ove1- d'e streek, die men doorvoer. „Dat is hier ee»n ander Venetië. Niet dat der vreemdelingen. Zoo stil, zoo slaperig. Een stuk uit het verledene." Kleine huizen omgaven do lean alen. Waar een smalle oeverstraat voor voetgangers een weg van trappenbrag tot trappenbrug moge lijk maakte, zag men enkele menscben loo- pen vrouwen mat omslagdoeken, mannen in hun hemd en met een linnen broek aan. Op- de witte steeman lagen kinderen te droomen. Tieurig zag de grauwe» hemel op hen neer. Zij kwamen bij de kerk en lieten de gondel op hen wachten. Droefgeestig stond daar de kolossale kerk, waarin, liet koel en reeds schemerachtig was. Met gekunstelde belangstelling liepen zij da graven der doges voorbij. De stijve en zwij gende pracht van koude steenen liad hun he den niets te openbaren. Dat was de dood. Dat was liet verledene. In hen echter waren alle kwellende ge waarwordingen des levens. Hoe zal Sc het haar zeggen, dat wij voor immer moeiten scheidon? docht Arnold. En hij leed zelf zoo grievend' hij de voorstelling, dat liet hem on tzegd was, de genadegift dezer gloeiende liefde aan te nemen. Zal hij dm tijd laten voorbijgaan, zonder tegen mij te zeggen, d'at liefde sterker is dan wereld en vooroordeel dacht zij angstig. Toen zij' de kerk uitkwamen, blijde, van het gezelschap van den koster ontslagen te zijn, die, nuttelooze verklaringen mompelend, hun steeds een halve schrede vooruit geble ven was, haalden zij weer ruimer adem. De temperatuur scheen hun wanner en de lucht helderder d'am te voren, ofschoon daar in niets veranderd was. als het legeikorps onder Symons, later Yule, te Dundee in rleii noordhoek van Natal. Aan ontzetting van Mafeking valt, naar de meening van dezen ver&landigen militairen schrijver, in de eerste maand niet te deDkeu. Mafeking moet zich maar zien te redden. In de Kaapkolonie treden de Boeten steeds stoutmoediger op, en mc-er en meer beginnen zich Kaapfeie Boeren bij hen aan te sluiten; vooral in liet district Bioken Nail neemt de opstand der Hollanders toe Karakteristiek is een zinsnede uit een brief dien een handelshuis in de City ont ving uit Transvaaisebe of Vrijslaatsehe bion, waarin gezegd woidt dat de tot dusver geleden verliezen »ten volle goed gemaakt waren door het aantal Knapsche Hollanders die zich bij de Boeren hebben gevolgd, welk aantal vei re de schatting der beide Boei en- regeeringen vóór den oorlog overtreft." Generaal Gattacre, die niet meer te Grey- town, maar te Nauwpoort i«, moet een der »belhamels van de rebellen", zooals een Exchange-telegram het uitdrukt, hebben ge vangen genomen. Het schijnt dat generaal Gattacre en gene raal French hun kracht samentrekken bij het spoorlijntje De AarNauwpoort en dat de strijd hier zal ontbranden om Coiesberg. Uit Natal vernemen wij niet veel. Het gevecht bij de Tugela is van te weinig be- teeltenis dan dat wij er bij behoeven stil te staan. Toch zal ook uit Natal weer spoedig be langrijk nieuws komen. Wij hopen gunstig voor de Boeren. Te Pietermantzburg liep liet gerucht dat White alle zware kanonnen der Boeren bij Ladysinith genomen had. Sir Redvers Bulier is naar Natal gegaan. De Engelsche bladen mopperen er over dat de militaire autoriteiten aan de Oranje rivier de dagblad-correspondenten niet naar bet front willen laten vertrekken. Volgens de «Daily Chronicle" heeft dë Engelsche ministerraad gisteren besloten over de toekomst van Zuid-Afrika. Er zal een staat worden gevormd naar het voorbeeld van Canada. FranUrijU'ts lmltenlandsclie politick. Do Franscho Kamer behandelde- gisteren de begrooting van buitenkindsahe zaken. Tot zijïi verba-zing werd minister Delcnssé daarbij niet geïnterpelleerd over zijn beleid, wat hem niet verhinderde uit eigen beweging een ver klaring af te leggen. Hij wenschte ziclizelven geluk met do re sultaten, door Frankrijk in China vorkregen. De vcrdeeling van China is nog niet op han den. „China, heeft zich verbonden, do provin ciën, grenzende aan onze bezittingen, voor geen enkelen vreemden invloed open te stel len. Wij moeten ons hoeden voor elke onge duldige poging. Wij zijn stevig gevestigd >n Kouan'g-bscthau en zullen daar voortgaan met de bescherming der Christenen." Op Transvaal kamende, verklaarde d'e mi nister zich een voorstander van bemiddeling en arbitrage, maar feitelijk liceft liij niet ge meend daartoe het initiatief te moeten ne men, want er zijn mogendheden die de op de Haagsclie conferentie gesloten verdragen nog niet hebben onderteekend. Arnold hielp Sabine in de gondel. Daarbij keken zij elkaar aan. Eu opeieus was zij er, de stemming, die tot het nemen van een besluit dwong, de geheele koortsachtige agitatie. Do gondel gleed langzaam vorder, den breeden, stillen. Rio dei Mendicanti langs, naar het kleine meertje aan geno zijde dei- stad. Op een droomerig kabbelenden vloed, onder een loodkleurigen hemel, in een dmk- kende lucht ging zij langzaam voort. De gon delier, die achter het dole der kajuit zat. deed zijn roeiriemen onophoudelijk in het water plassen. Somtijds klonk zijn melancho lische roepstem om anderen te waarschuwen. Langzaam vloog een meeuw met nauw hoor baren vleugelslag over het water heen. „8a>bine," zeide Arnold en greep haar bij do hand, „dierbare Saibine ik dank u voor deze dagen. Zij zullen mij onvergetelijk blij ven l" En hij sloeg zijn linkerarm om haar mid del heen. Als een broeder, liefderijk en harte lijk -wilde hij met haar spreken. Zóó had' hij zich voorgenomen, zulks op dit uur te doen, al sedert weken. Haar ademhaling werd belemmerd. Zij keek naar hem op. Zij voelde zijn arm. Zoo nabij was zij hem zoo nabij. Haar oogeu waren vol vuur op de zijne gevestigd. „O God Arnold," fluisterde zij. Haar hoofd viel op zijn schouder neer. Hij wilde zich goedhouden. Van de natuur meende hij heb onnatuurlijke te kunnen af persen; te midden van een» vlammenzee dacht hij koel te blijven. Hij vergat, dat hij ook maar een mensch was. Sabine," zedde hij nauw hoorbaar, „Sa- bine mijn hart is vol dankbaarheid voor alles, wat ge wat Wat Fashcda betreft, de regeering heeft een hard besluit moeten nomen, dut echter volkomen gerechtvaardigd was. Men heeft lliaar daarvan een verwijt gemaakt, maar eemge maanden later is een tractaat geteo- kend, waarbij Frankrijk een uitgestrekt ge bied wordt toegewezen en de eenheid van Fnaukrijk's Afrikaan »ch rijk wordt bezegeld. De handelsovereenkomst met Italië was be vredigend voor beide partijen en heeft de- vriendschappelijke betiekikmgen hersteld. Op de Haagsöhe conferentie heeft de regee ring haar gdheelen plicht gedaan. Frankrijk moet niet trachten naar nieuwer uitbreiding van gebied, maar behouden wat het heeft. N og sprak do minister over de met de Ver- eenigdc Staten gesloten overeenkomst, en brandmerkte hen die de slechtste gevoelens exploileercn oni de regeering te bestrijden. Tegenover het drievoudig verbond hebben Frankrijk en Rusland een tweevoudig ver bond gesteld, dat steeds hechter wordt. Het waarborgt Fraulcrijlk's veiligheid in het he den en veroorlooft het plannen te koesteren voor de toekomst. Delcasses uiteenzetting oogstte warme toe juiching. C/" Gemengde SScdcdecIlngcn. Men kent de geruchten die vastgeknoopt worden aan Qhaanberlains audiëntie bij kei zer Wilhelm, ten aanzien van den vrede m Zuid-Afrika. Een andere lezmg is dab iet onderhoud heeft geloopen over China. Gisteren heeft do Belgische Kamer met 70 tegen 63 stemmen en 8 onthoudingen het ontwerp op de evenredig© vertegenwoordiging bij de verkiezingen voor het wetgevend li chaam aangenomen. Vóór de stemming legde Furnémont na mens de socialisten d© verklaring af dat de 'kiosreelitquaestie niet opgelost is. Heb meervoudig stelsel moet afgeschaft, wil men -kalm beraadslagen als zonen van één vader land. Daarom zullen de socialisten nu een campagne beginnen voor algemeen kiesrecht. „Eén man, één stemLeve liot algemeen kies recht!" eindigde hij. De uitslag der stemming wm-di door de rechterzijde met applaus, door do uiterste lin kerzijde mot gefluit begroot. Over Smeets werd met 93 tegen 31 stemmen en 4 onthou dingen de censuur uitgesproken. Een voorstel Destrée-Heupgen om, met het oog op do landarbeiders die 's zomers in Frankrijk on Duitschland werken, de verkie zingen vast te stellen op October of einde Maart, werd met 69 tegen 57 stemmen en 1 onthouding verworpen. Op een vraag over het doorzoeken van de Cordoba voor Loronyo-Maxques antwoord de Deleassó gisteren in de Fransdie Kamer dat dit incident niet een op zidlizelf staand feit is In tijd van oorlog hebben de oorlog voerenden het recht zich te verzekeren van de nationaliteit der schepen. Als do Britscihe kruiser niet anders heeft gedaan, was hij vol komen in zijn recht. Ten behoeve van don arbeid van den Se naat als hooggerechtshof heeft do Fransdie ministerraad de verkiezingen ter vernieu wing van een derde deel van den Senaat vastgesteld op 28 Januari in plaats van ein de Decembe En zij bleef maar zwijgen. Zij zocht naar geen woorden en zij had er ook geen noodig. Ilaar oogen spraken van de zaligste verwach ting van een naderend geluk. En haar lippen schenen zaeh een weinig te ontsluiten. Toen boog hij zich naar haar voorover, en zijn lippen drukten zich op de hare. Hij vergal alles. Hij wist slechts, dat het waard was, ter wille van dit oogenbli'k van zaligheid te le ven. Als twee, die uit het droigeiidste gevaar en den uitersten nood eindelijk gered zijn, hielden zij elkaar omklemd, dronken van hartstocht, zinneloos van geluk. „Do mijne," bracht Sabine stamelend uit. „De mijne! Eindelijk toch!" Tusschen gedurig herhaalde kussen zeide zij dit. En hij liet haar niet uit zijn armen los, als vreesde hij, haar weder te zullen ver liezen, of als kon hij niet aan zooveel zalig heid gelooven, zonder haar omklemd te hou den. Toen maakte zich een zeker gevoel van trots van Sabine meester. Met de armen om zijn hals geslagen, met haar gelaat dicht bij het zijne, zeide zij tegen hom „Wat ik om je goleden lieb hoe ik naar je heb verlangd dat kan ik je nimmer, nim mer ten volle zeggen! De menschelijke taal is daartoe niet bij machte. Ik gevoelde wel, dat je mij trachtte to ontvluchten Waarom? O mijn God, Arnold! Is de hartstocht niet machtiger dan vooroordeelen en zelfs dan de dood? Laat die bedenkingen en die kleingees tige, bange gedachten aan hen, die geen hart hebben! Laat d© laf hartigonaan wie het bloed, niet onstuimig door de» aderen vloeit, voor het oordeel der menscben vreezen 1 Wij Volgens de „Lilxsrté" lieeft De Gallifet een onderzoek bevolen tegen een officier te Tours, die den recruteu heeft aangeraden nooit iets bij joden te koopen. De Italiaanscho Ivaimer heeft ondanks het verzet der socialisten, /-n der uiterste linker zijde liet adres van au ■coord op de troonrede aangenomen. De minister-president generaal Pelloux hield oen uitvoerige redo tot veidediging van het beleid der regeering. Suid-bey on Fii-dy-bey, leden van den 1 Staatsraad, en Zia Molla, hoofd der Ulemas, zijn Zondag te Konstantinopol gevangen ge nomen wegens een samenzwering met andere hooggeplaatston om den Sultan te onttroo- nen. Zij zijn Maandag veroordeeld en moeten reeds naar Zuid-Araibië in ballingschap zijn gezonden. Verschil lende vreemde gezantschappen moeten te hunnen gunste tussokenbeide zijn gekomen. liet vertrek der tweede ambulance. Men seint ons uit Amsterdam. Met gelijke geestdrift ails eenige woken, ge leden de eerste, werd heden, da tweede ambu lance van hot Roodo Kruis bij haar vertrek naar Zuid-Afrika' uitgeleid door duizenden en duizenden, die zich langs den IJ-kant had den geisohaard. Bouquetton, bloemen en versnaperingen zonder tal werden wederom dbn vertrekken- den aangeboden. Het muziekkorps van de H e r z o g bracht voortdurend do Nederland- sche en Transvaalscihe Volksliederen ten ge- ihoore en spoelde bij het vertrek het Luther- lied. In het salon riep de heer Varvlocfc, secre taris van het hoofdcomitó van heb Roode Kruis ook de voorzitter, baron Van Har- denbroök, was bij liet afscheid tegenwoordig de leden der Nederlandsch© ambulance een afscheidsgroet toe. Hij herinnerde daar bij aan de srihoono taak en de groote verant woorde! ijfcheid dlie zij op zich hadden geno men. Dr. Koster, de leider der ambulance, dank te den heer Vervloot en verzekerde dat art. 6 dei Conventie van Genève niet uit het oog zou worden verloren. Kort vóór liet vertrek vereenigden zich de leden dei' beide ambulancen want ook de Belgische aanvaardde bodem mot de Her zog haar reis op hot achterdek. In lmn midden traden teen dr. Leijds en dr. Hen drik Muller, buitengewoon gezant en consul- generaal van den Oranje-Vrijstaat. De laatste nam het woord en» sprak den innigen dank uit dier beide Republieken, waarvan dr. Leijds en spr. de eer hadden, de vertegenwoordigers te zijn. „Uw arbeid, Noord- en Zuid-Nederlan der.,," sprak dr. Muller, „wondt door onze re- geeringen en door onze zwaar-beproefde broe ders daar ginds op den hoogaton prijs gesteld. „Wij vragen van God Zijn zegen voor U en Uw werk." Mr. A. Pauwels, advocaat te Antwerpen en onder-voorzitter van het Vlaanisoh Zurd- Afnkaansch Oomiiteil, rakende liet zich hier bij tot plicht uiting te geven aan liet gevoel echter, wij zijn heeren en meesters; wamt omdat wij den hartstocht hebben, bezitten wij ook de kracht. Wij zullen liet ongewone tot iets maken, dat vanzelf spreekt. De liefde geeft ons daartoe heb recht. Je hebt er vreese- lijk onder geleden, dat je een meuschenleven vernietigd' hebt. Je ging er onder gebogen, dat je kinderen van hun vader beroofd hebt. Dat was de eerste bekentenis, die je mij* deed, indertijd, toen het toeval ons aan zijn graf samenbracht. Herinner je je dab nog wel Maar het was geen toeval. Het noodlot had ons mot opzet daarheen gevoerd. Aan de kinderen, die je buiten je schuld van him Vader hebt beroofd, zal je alles vergoeden, wat voor hen verloren ging. Je zult hun daar voor iets beters in d© plaats geven. Is dat geen vox'zoening? Zoo groot, zoo diep, zoo won'deibaar Kan je je een betere voorstel len? En ik? En ik? Ooh, Arnold, ik heb ge leden O, laat er mij niet meer aan denken, hoe alles in mij vertreden werd:alle illusies, alle v-oclijkheid, alle trots. Ik leefde weder, sedert ik je leerde kennenIk hen eerst door jou weer mij zelf geworden. En ik roem in mijn vroeger ongeluk! Daardoor leerde ik mot alle zinnen, met alle zenuwen, met ied'e- ren polsslag, wat het zijn moet, gelukkig te zijn l Uc weet nu, wat liefde is. En ik heb je liet hartstochtelijk lief met een liefde, die sterker is dan de dood En weder wierp zij zich aan zijn borst. Hij editor, bedwelmd door do mach tl van haar hartstocht, prangde haar aam zijn hart. Het noodlot is sterker geweest dam ik, dacht, hij. Misschien heeft heb gelijk gehad. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1