I 53"' Jaargang. Dinsdag 28 November 1899. Tweede Blad. No. 10101. Telegrammen. I 1 BUITENLAND. SMEMMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zjjn. BureauBoterstraat OS. Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 cents; iedere regel meer 12 V2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jtleine afleer tent ië» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo. 123. KAAPSTAD, 25 Nov. Officieel. Generaal Methiuen is in 'heliagrafische gemeenschap ge- treden met Kimberley. LONDEN, 26 Nov. Lord! MeUxuen soint dat hij gisteren, den 25en, met heb aanbre ken van don dag voortrukie en. bij Graspan op 2500 Boeren met zes kanonnen en twee mitrailleusen stiet. De strijd begon om zes uur. De batterijen openden, thans hst vuur met kartetsen, totdat de hoogten verlaten schenen, vervolgens gingen da mariniers en de infanterie tot d)en aanval over. Er werd' verwoed' gestreden tot tien uur, toen waren de hoogten genomen. De Boeren trokken *©- rug in die richting waarin het 9e regiment lansiers was opgesteld om ze den pas af te snijden. Heb resultaat van. deze manoeuvre was nog niet bekend op het oogenbhk, waar op dit telegram werd afgezonc-m. De artillerie maakte onmiddellijk gebruik van den' terugtocht der Boeren. Bij den aan vang van heb gevecht vielen 500 Boeren de Britsche achterhoede aan, doch zij werden te ruggedreven dóór de brigadb galden, die de flanken moert beveiligen. De marine-brigade gaf blijken van zeer grooten. moed en leed vele verliezen. Bijzonderheden zijn editor nog met bekend. De Boeren, hielden met de grootste liard- nökikighoidl stand en moeten zware verliezen hebben geleden. Voor zoover wij (lord Me- tuen) weten, zijn 20 lijken begraven, nog 31 Boeren gedood' en 48 gekwetst. Op één punt vonden wij 50 lijken van paardlen. De kolonne aal een dlag te Graspan blijven, om te rusten en mondkost en schietvoorraad aan te vullen. Zij is in staat om alle moeilijk heden te overwinnen. Met betrekking tot het gevecht van Don derdag geeft lord Methuen ais zeker op, den dood van 81 Boeren. Zijn troepen staken 64 wagens in brand en vernietigden 750 grana ten, 50,000 kardoezen en een groot© hoeveel heid kruit. De Boeren stonden onder bevel van majoor Albrecht, doch Dolivry voer de het opperbevel. DHR/BAN, 25 Nov. Generaal Bull er is he denavond hier aangekomen en reisde zonder verwijl in het salonrijtuig van ren gouver neur heb land in. Bij zijn aankomst was een groote mentedienmenigte op de been, onder welke veel geestdrift was. DURBAN, 26 Nov. Te kwart voor twaal ven hedenmorgen was db telegrafische ge meenschap met Estcourt hersteld. De verkemiingrtroep van Mooi-Riviar- kamp is nog uit. ESTCOUlRT, 26 Nov. 12.45 nam. Gene raal Joubert trekt van Mooi-Rirvier terug in d© richting van Ladysmith. QUE32NSTOWN, 25 Nov. De burgemees ter van Bartkley East is hier aangekomen en heeft bericht dat verleiden Woensdag zeven tig welbekende Boeren uit het district een pakhuis in het dorp heiblben genomen dat 300 Martini-geweren en 4000 rounds am munitie bevatte. In den avond kwamen 130 Vrijs taters aan, waarbijl de opstandelingen zich. onmiddellijk aansloten. KAAPSTAD, 26 Nov. De Boeren hebben Steririberg bezet. LORENZO MARQÜEZ, 25 Nov. Een bericht uit Pretoria van 23 dezer zegt: Tydingen uit het Zuiden van Ladysmith zeggen, dat Joubert een aantal granaten in het Britsche kamp bij Estcourt wierp, zon der dat zyn vuur beantwoord werd. Het heette, dat de bewoners Estcourt hadden vei laten. Er is bericht ontvangen, dat heden (Don derdag) ten Zuiden van Kimberley lievig gevochten werd tusschen de Vrijstaiers en, vermoedelijk, de Britsche colonne die uit de richting van Oranjerivier tot ontzet van Kim- berley oprukt. PRETORIA, 25 November. Het volgende telegram is hier uit het hootdlager ontvangen van 24 dezerHet garnizoen te Ladysmith is zeer rustig. Het kanonvuur van heden werd nauwelijks meer beantwoord. De ballon stijgt niet langer op. Het derde groote kanon, dat de Boeren «Suzereiniteit" hebben ge doopt, is heden in positie gebracht. Duitsche officieren zrjn gisterenavond aangekomen. De bevelhebbers vau de Boeren denken, dat zij in het einde van ueze week Ladysmith ten val zullen kunnen brengen. Er woedde gister avond een zwaar onweer. Vier Boeren, die de wacht hielden bij een kanon, werden ge troffen door den bliksem. WEENEN, 25 November. Het sFremden- blatt" is van meening, dat als Laaysmith zich moet overgeven en als Pietermaritzburg en Durban bezet worden, een opstand van het Hollandsche ras in Zuid-Afrika niet on waarschijnlijk zou zyn. Er is een oproeping van het Nederlandsche comité ten gunste van de Boeren openbaar gemaakt en in duizende exemplaren ver spreid in de koffiehuizen en restauraties. LONDEN, 25 Nov. De correspondent van de 1 Daily Chronicle" te Belmont meldt, dat generaal Methuen aan den kommandant dei- Boeren schreef: «Ik moet u vragen om uw gewonden te waarschuwen niet op onze officieren te schie ten. Ik moet u waaischuwen geen dum-dum kogels te gebruiken of van de witte vlaggen verraderlijk gebruik te maken." Deze brief werd geschreven omdat luit. Blundell doodgeschoten werd door een ge wonden Boer, dien hij wilde bijstaan. De Boeren heschen de witte vlag uit hun tweede stelling, doch vuurden op de Engelschen toen deze zich daarna blootgaven. Alle Britsche correspondenten bevestigen, dat dit tweemaal geschiedde. KAAPSTAD, 25 November. Men meldt dat de Boeren de spoorbrug tusschen het kiuripunt Rosmead en Middelburg hebben doen springen, met het doel om den opinaisch van de Engelsche troepen uit Port Elizabeth te verhinderen. PARIJS, 25 November. Volgens een tele gram aan de «Temps" uit Londen, zijn de Boeren gekant tegen schorsing van de vijandelijkheden, want deze zou ten gevolge hebben dat men Engeland den veiloren lg f weer liet inhalen. Daar de Afrikaander van Rensbuig aan de Kaap gevangen is genomen en men hem als rpstandeling terecht wil stellen, heeft de kommandant van de Oranjevrijstaters te Golesberg zes Engelschen laten vatton en te Kaapstad laten weten dat hij die zou terecht stellen als Rensburg ter dood werd gebiecht. Volgens een telegram van 24 dezer uit Kaapstad nan «Evening News" loopt nog steeds het gerucht dat Joubert dood is. Hg zou gedood zjjn bij bet springen van ee» kanon van de Boeren, maar men slaat er geen geloof aan. Volgens inlichtingen uit goede bron -zouden te Belmont dertig Boeien gedood, zestig ge kwetst en twintig gevangen genomen zijn. De Boeren hadden tijd om het meerendeel van hun meel mee te nemen, terwijl het commando dat de laatste stelling vei deiiigde de Engelschen bezig hield. Zoodra de aftocht begon verdween dit kommando in galop en ontruimde zijn laatste stelling, die de En gelsche colonne onbezet vond. Evenals t# Giencoe namen de Boeren weer stellingen in meer achteruit en stonden zij klaar om een omsingeling uit te voeren als lord Methuen de voordeelen die hij behaal 1 had, getracht had te vermeesteren. BERLIJN, 25 Nov. De «Deutsche Zeitung" geeft een brief van Joubert daarin behan delt hij de toerustingen van Transvaal sedert den inval van Jameson en de sterkte van de Engelsche troepen, en zegt dat de verdedi gende oorlog, waaraan wij in afzienbaien tijd nog niet behoeven te denken, giootere voordeelen biedt dan een aanvallende oorlog. Op de hoogvlakten van Transvaal en den Oianje-Vrijstaat zijn wij thuis. Dan zal een guerilla worden gevoerd, die de Engelschen slecht? weinige maanden kunnen uithouden. De Boeren hebben nu reeds 50,000 man in 't veil, zoodat zij desnoods kunnen buiten den opstand van de Kaap en de Natal-che Boeren. Als de Engelschen echter inboor lingen in den strijd gebruiken, is de opstand van de Afrikaanders zeker. (Voor latere telegrammen zie men het Eerste Blad). De Ziild-Afrlkaansche Matl. Dr. Coster. De sSt. D. N." schrijft omtrent dr. Coster die bij Elandslaagte is gesneuveld 0. a. het volgende: «Hij stiei f zooals een Hollander en een man betaamt. Hij was de laatste die stand hield tegenover een overmaehtigen vijand, In hem sprak weder de nationale geest, die De Ruyter naar de Theems dreef en Vat» Speyk den dood deed zoeken «Dan liever de lucht in". Dr. Coster -wilde van overge ven niet hooren, zijn Hollandsch bloed ge doogde deze vernedering niet en zoo weid een schitterende loopbaan, een uitstekend man en Hollander opgeofferd aan de kapita listen. «In het kleine Nederland zullen vele har ten bloeden en als de tijding op de Heeren gracht en te 's-Gravenhage bekend wordt zal er in menig huis een gebed opgaan voor de zegepraal van het Recht, over de Macht, de Huichelarij en den Gouddorst." Het Hollanderskorps dat bjj Elamlslaagte sulke zware verliezen ked, is te Pretoria gereorganiseerd. Zoodra het bericht van de nederlaag bekend werd, boden zich dadelijk veertig Hollanders aan om de opengevallen plaatsen te vervullen. De verliezen zijn offi cieel opgegeven als 29 dooden en 60 ge wonden. De bladen brengen hulde aan de waardige houding der Hollanders. «Hoewel velen van hen schrijft da «St. Sc D. N." voor het eerst in het vuur waren, doorstonden zij het Britsche granaatvuur als veteranen. Zjj we ken niet voordat de schietvoorraad opraakte De Engelschen pasten slecht op hun ge vangenen. Toen de soldaten een wagen met mondkost en drank ontmoetten waren zg weldra zoo builen westen dat vele Holland sche gevangenen konden ontkomen naar Newcastle. Hollanders in den strijd. Omtrent de Hollanders seinde dr. Engelen burg, hoofdiedacteur van de «Volksstem", den 24en uit Newcastle aan zyn blad: Reeds kan ik het behoud constateeren van de volgende leden van het Hollanderkorps: Kakebeeke, Bottelier, Schapers, Piet Jorissen, Adelaar, Cor Hagen, Ptet van den Berg, Swierstia, Rubenkoning, Willemse, IJzebrand, tan Marle Engelberts, Kruseman, Kerckhoff, Fritz en Alex Goldman, Schoitz, Groskamp, Dremmel, Blokhuis, Olto. Te Newcastle waren gebleven van Brugge. 3 die's Vao Hoepen en Zoon, Penning, Duikers, Theusen, twee De Bruyns, Groene- wald, Lagerwey, Resting. "Willemse is ge wond en wordt hier verpleegd. Wicherlink is gewond en vx de overigen ben ik tot nu onzeker. Gedood zjjnW. W. van Malen, J. C. Bodenstein (Krugersdorp), H. van Sittert, Burger, dr. H. J. Coster, M. Schenk, L. Raubenheimer, Benjamin Hall, Minnaar (Pre toria), veld-cornet Potgieter (Krugersdorp), I). Pronk, W. Germishuizen, Van Bonger (Duitsche korps), G, Muller, J. S. Coetzee, 'R. Impey Sr., W. P. Mehrens, P. Blignaut Sr., Van Rerisburg, Roux (Krugersdorp), De Meil- lon Jr., Van Aswegen, Van den Hoever. Gewond zynGeneraal Jan Koek, J. Swart, 'F. Steeier (artillerie), S. Koek, W. Lieben- berg, F. J. Mathey, G. G. Lamb, R. P. Botha, J. J. Kotze, C. A. Kotze, korporaal J. Foster, ,D. Fabel, Rumling, J. H. Mentz, H. B. Ciston, ,A. van der Walt, H. Dexterhuizen, A. Naude, kolonel Schiei, F. Engels, P, G robelaar, J. Horn (artillerie), Geo Hugh, M. Human, F. Schenk, Oscar Raaff, F. Coetzee, W. P. de Lange, G. Sisman, L. Pretorius, De Wet, De Wet, Philips Blignaut Mike Verschoor, F. de Roos, G Coetzee, Spiller, Visser, Gert van Niekerk, Van Overton, J. H. Pijper, J. tan lieerden, C. P. Pitser, Fouche, L, P. Rademeyer, Du Ploy, Nieutvhoudt, W. Pre torius, F. Kok, Van Leeuwen, Steyn, Steyn, Graaff, Van Sippelen. De behandeling onzer gewonden, waaronder generaal Koek, overste Schiel, Zeplin, van Niekeik, Bezuidenhout en Dijksterhuis, door den vijand wordt als goed geroemd. De meeste gewonden schijnen door gewone geweerkogels getroffen te zijn. De lyddietbommen hebben veel minder schade aangericht dan verwacht kon worden, hetgeen bewezen wordt door hel vrij gerirg aantal getioffenen. Een Transvaler, thans in het Engelsche kamp te Ladysmith, waarheen de gevangenen gezonden zyn, gewond liggende heeft twaalf vijanden doodgeschoten. De heer De Witt Hamer, L.T.R., wordt genoemd onder de' niet-ge wonden. Generaal Joubert heeft de Duitschers en Hollanders teruggezonden naar Johannesburg om zich te reorganiseeren. Slag hij Elandslaagte. Yan een ooggetuige wij vermoeden van een journalist, die vroeger aan een, der Am- sterdaimsche bladen, thans aan de „Volks stem" te Pretoria verbonden is beeft djji „Telegraaf een vensteg omtrent den slag bij Elamtelaagte, keitiweik wij bier overnemen. Het verhaal doen wij beginnen in den vroe gen ochtend van bet gevecht; dan luidt het Toen wij ornrtreeks half acht het station Elands! aiagte naderden, zagen wij daar een trein staan, zooals bleek die Engelsche trein uit Ladysmitih, die dlaags t© voren door de Boeren was> aangehoudten en buit gesmakt. Op dat oögenblik waren het station en d'e trein nog in het bezit des- onzen. Wij reden voort, on we, tend nog, waar het laager der Hollanders ziich bevond, toen plotseling ©eni ge Boeren in wilden galop op ons toereden en ons zeiden, onmiddellijk ie wagens in veilig heid te brengen, daar de Engelsdhen. vau de overzijde aankwamen. Inderdaad zagen wij op de vlakte een twee mijl ongeveer van ons af cavalerie in onze richting aanstormen, en terzelfder tijd/ dondert h»t eerste schot van de vijandelijke artillerie, Wij gaven onze paarden d© sporen en vluchtten onder de spoorwegbrug door achter de kopjes, waar wij voor het oogenblik veilig waren, tegen het gegekut van den vijand. Hier bleek ook het kommando van generaal Koek te liggen, die zijn mannen reeds in ge- vechtsstellmg had' geplaatst. Aan de linker flank stonden de Johaun.esburgers onder Jou bert en Pienaar, in het midden was de ar tillerie opgesteld, bestaande uit 2 zware stuk ken geschut, en rechts heb korps Hollanders en Duitschers. Het vijandelijk vuur waarvan de eerste bom neerkwam nabij den trein1 in bet sta tion Elaondslaagte, ©11 een der volgende in het Hollanderkamp, zonder echter persoonlijk letsel te veroorzaken, werd onmiddellijk be antwoord door de Trausvaalssohe artillerie, die uitstekend werkte en reeds bij het derde schot een vijandelijk kanon onbruikbaar maakte. Het gevecht, cDat zich beperkte tot een ar- tilleriegevedht, hield ongeveer een uur aan, toen de vijandelijke artillerie baar stelling verliet en zich in haast terugtrok in Z.-O. richting. Het artillerievuur had ons geen er- dere schade toegebracht dan het verlies van enkele paarden en muilezels; dooden waren gedurende het ochtendigevecht met gevallen. Toen de vijand wlais weggetrokken, reed ..en kleine troepenmacht naar dó verlaten stel ling der Eniglsdheu en haalde er liet kanon, dat door 011s onbruikbaar gemaakt en door dien vijand achtergelaten was. In den loop van den morgen zag men in Z.W, richting van ons af, eemge mijlen voor bij Elandslaagte, gepantserd© treinen op- en afgaan, die van uit Ladjysmitih nieuwe troe pen aanbrachten. Onze artillerie loste nog eenige schoten in die richting, maar zonder succes, helaas. De Hollanders bleven in hun stelling, de Joihannesburgers verspresdd'en zich wat verder in Z.-W. richting. Klaarblij kelijk meende men, dien dag niets meer van den vijiand' te vreezen te hebben. Ik bevond mij in het kamp der Hollan ders, de paarden vreren afgezadeld en geknie- haJterd en men was juist bezig met de trans portwagens, die dien morgen waren aangeko men, te ontladen en zich te goed te doen. aan die lekkernijen, die men van liiuia had ont vangen, toen plotseling de kreet „de Engel schen komen 1" werd gehoord. Onmiddellijk hierop werd het bevel tot op zadelen gegeven, dlat echter geen seconde lar ter door een tegenbevel werd! gevolgd. Jan Lombaard rijdt heb kopj© op, om te zien of eti vanwaar de vijand komt en bij zijn, terug komst wordt het bevel tot opzadelen her haald; tegelijkertijd' dreunt het eerste ka- iionscbci van, den vijiamdi; men stijigt te paard en neemt links van het kamp de ge- vechtstelling in; de paarde-11 worden halver wege het kopje afgebracht en daar door eeni ge Kaffers ssaamgehouden. Heb HollanJder-korps naim links van hun kamp achter een hoogen. kop positie; ik zelf reed in linksdhc richting onder de kopjes langs, liet mijn paard onderaan staan en be klom dien meit zware klippen overdókten kop, vanwaar ik van de Z.-O. zijde de Engelsche Cavalerie en infanterie onder dbkMng van de artillerie, die op de hoogten was opgesteld, over de vlakte m lange, zwarte strepen zag aanstormen op den linker flank van de on zen. Een geweldig artillerievuur brak los; kar tetsen, dhrapneiLs en bommen vielen in dich ten regen over de kopjes, zonder echter veel schade aan te richten onder de troepen, die tegen de helling arihter de rotsbLokken zich verscholen hielden, met vuren wachtend» tot dat de vijand onder schot was gekomen. Op 1400 yards afstand' begon de vijand met zijn maxims te werken; heit artillerievuur werd tilrans overweldigend tussdbem het onafge broken ,p-ikketifckotakketik" van de vernie- iinigaanbrengende maxims, hoorde men de zwaar-dreunende booms vtan het grof geschut, het snerpend) gesis van de kartefeeu en het zaoht-gonzend fluiten van de geweerkogels. De Boeren werd'en weldra verplicht zich te retireeren in rechts waar tedh e richting; het vuur der Engelsdhen begon zich thans ook naar deze zijde te verplaatsen. De Transvaal- sche artillerie met haar 2 stukken geschut hield zich kranig en menige bom zag men springen dn de rijen van den aanrukkend'en ■vijand. Om 5 uur kwam van de richting van Waschbank een aMeeling cavalerie, die men voor den vijand hield en waarop men eenige schoten loste. Wei-dia bleek dit echter het Duitsche oa- valerieeorps te zijn onder Schiel, die zonder den toestand van heb gevecht eu den aard van het terrein te kennen, opreed naar do westelijke fiatik der Roeren, waar het vijan delijk vuur het hevigst was Schiel viel reeds bijna onxnikMeillijk en verscheidene Duit schers met hem. Weldra moest men dan ook wijken en onder de Duitschers, mat wie ik liater vluchtte, waren er zelfs, die nog geen patroon verschoten hadden. Steeds duidelijker werd het nu, dat de Boeren onmogelijk weerstand zouden kunnen blijven bieden tegen de geweldige overmacht, die onder bedekking van liaar uitsteken db ar tillerie, nader en nader kwalm en de glooien de helling der kopjes begon te beklimmen. De lucht was den ganschen dag stok be wolkt geweest; over de Bigglarsbergen hin gen zware wolken en een hevige regen, begon nu te vallen. Nog steads hielden de onzen stand, schoon in het algemeen het geweer vuur vam onze zijde begioni te verslappen en men zich langzamerhand begon te retireeren. Om kwart voor 6 uur werd men ook Engel sche cavalerie gewaar van de zijde, waar in den morgen de vijandelijke artillerie had ge staan. Met den verrdkijfeier had, ik reeds 's morgens, na het staken van het eerste ge vet-hit, cavalerie die zijlde de bergen zien in trekken. De onzen werden olzoo aangevallen van de Z.W.- en W.-rijdó en de cavalerie, die van de overzijde op ons kwam aanstormen, maakte an Noordwaartsche richting een omtrekkende beweging, om ons ook van achteren aan te vallen. Er bleef thans niets anders over clan te vluchten over de vlakte in Noordelijke richting, daar do Oostelijke kant bergachtig was en liet vluchten te paard vrijwel onmo gelijk maakte. Op" dut oogenblik, ongeveer 6 uur, begon de vluolit, en ik, die als reporter slechts met ceil revolver gewapend het gevecht meemaak te, meende cLit het thans ook voor mij tijd was, mijn leven in veiligheid te brengen. De Engelsdhen waren op dat oogenbhk nog on geveer 200 yards van ons af. Wat daarna geschied is, weet ik slechts van hen, die nog langer gebleven zijn, of omdat zij niet wildon, of niet konden vluchten. Toon ik ongeveer cem mijl gevlucht was, zag ik, dat de vijand reeds op do kopjes was en ons adhtem» schoot Do Engelsche cavale rie stormde op do achtergeblevenen m met de blanke sabel, en zonder twijfel zijn velen hierbij gevallen of gewond. Op het handge meen gevecht is de Boer, wiens ecnig wapen het geweer is, met ingericht en vluchten of zich gevangen geven was het eenige middel om aan den dood te ontkomen. Het getal der gesneuvelden en gewonden is nog onbekend; zeker is liet met zoo groot als heb geweldig vuur van den vijand zou hebben doen verwachten Onder do gedooden behoort eelïter een van do beste, zoo niet de beate van het Holla,ndterkorps, do heer mr. Hermanns Coster, do gewezen staote-proeu- icur, wiens tragische dood, door oen ieder, die hem om zijn nobele lioeidanigheden wist te apprecieeren, ten diepste betreurd zal wor den. Verdere mannen van gentenden en gesneu velden noem ik lner met, daar hieromtrent nog geen stellige zekerheid bestaat. Ruim 100 zijn vau, dó onzen, krijgsgevangen ge maakt, en ondier lien generaal ICock, die ra. do borst gekwetst is, cn kommandant Schiel, die eerst voor dood! werdi opgegeven. De nederlaag is vooral te wijten aan on voorzichtigheid, onvoldoende organisatie en onbekwaamheid der komma ndlanton. Overigens doet men venstandiig, geen ge loof te slaan aan de" verbalen omtrent bar- baarsclihaden, door de Engelsdhen gepleegd. De Engelsdhen hebben kranig gevochten en uitstekend gemanoeuvreerd. Na, een geforceerden rit vam 14 uren te paard over dikbemodlderde, door spruiten doorsneden bergwegen, kwam uw correspon dent den volgenden morgen te 9 uren to New-öastlo aan, waar hij het eerst den uit slag van het gewedht aan do Regeering en do „Volksstem" seinde. De eerste ambulance. Dr. H. Romeijn, officier van gezondheid te Amsterdam, die zich aan boord van de K n i g bevindt, schrijft omtrent zyn weder varen aan de «Geneesk. Ct.": Geloof niet, dat wij op het oogenblik te beschikken hebben over eene ambulance in alle opzichten geschikt om hulp te brengen aan®onze verwonde en zieke Afrikaansehe broeders in een aantal eenigszins in verhou ding tot het aantal van ons personeel. Geloof het zelfs niet, als ik u bovendien nog mee deel, dat onze leider een crcdielbrief van 4000 Eng. ponden in zijn zak heeft. Vooreerst is allicht wat vergeten, maar wij hebben bijv. omdat er zoo snel niet meer te krijgen waren, maar over 30 bedden te beschikken, terwijl in de medegenomen tenten slechts voor pl.m. 50 personen plaats is. Nu is het wel waar, dat we ook een 25-lal slaapzakken, bekend uit de adveitentie-ko- lomraen van de «Fliegende Blatter", bij ons hebben en zoo noodig de gezonden zich ook met genoegen met minder ligging moeten behelpen, doch het is misschien toch wel goed op deze zaken eens de aandacht te vestigen. Men zoude er zoo licht loe komen te denkenGoddank, de eerste ambulance is al vast weg, ze is van al 't noodige voor zien, beschikt bovendien over f 48.000. daar hebben we niet meer naar om te zien. Blijft 'tgeld vloeien, dan zenden we een tweede ambulance en zoo mogelijk ook een derde. Nu is het toch duidelijk, dat het doel treffender is en bovendien goedkooper één flinke ambulance te hebben onder één leider, welke ambulance zich zoo noodig splitsen kan, terwijl de onderdeelen dan van zelf voortdurend met elkaar voeling houden en elkaar in de band werken, dan verschillende kleine ambulancetjes, aan welke bij de eene dit, bij de andere weer dat, doch bij alle iets ontbreekt. Willen deze ambulancetjes dan nog boven dien air aannemen van zelfstandig op te treden, dan ontstaat er van zelf naijver, mis schien zelfs het menschelijk vleesch is zwak in stilte onderlinge tegenwerking, die slechts allernoodiottigst kunnen zyn voor het doel, waarvoor men is uitgetrokken en voor de persoonlijke verhoudingen, die bij een zwaren te vei richten arbeid wel zoo goed mogelijk mogen zyn. Mevr. Lingbeek heeft zeker ook gedacht aan de mogelijkheid, dat

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5