Kei'k en S e hooi. Christ. Geref. Kerk. Beroepen: Te Oud-Beierland H. Frugte, te Twelloo. SPORT. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Gtmnun F i li a n t i e 1. V isscherjj. Scheepvaart. Handel. m jQxuxxnu w <L ScangDAmpKi Couxxkt. de eerste ambulance, eenmaal weg, spoedig niet meer die geestdrift zoude wekken als waarvan het vertrek van de K u i g getuige was, toen zij een damescomité tot stand bracht met het doel elke veertien dagen ons levensmiddelen enz. toe te zenden. Doch laat ik niet verder voortgaan met het opsommen van de sombere gedachten, die 'smenschen brein hier, waar men buiten zijn woning niets ziet dan lucht en water, wel eens doorkruisen, 't Is misschien ver keerd voor den tijd te klagen, maar 't kan toch ook zyn nut hebben door te voren te waarschuwen de oorzaken voor klachton te voorkomen. Welke onze plannen zijn, als we daar ginder zqn aangekomen 't Is bezwaarlijk daar nu al in alle deelen op te antwoorden, daar ons doen en laten alleen zal geleid worden door den stand van zaken. Vinden wij in Lorenfo-Marquez den spoorweg naar Pretoria nog berijdbaar, dan zullen we ons spoedig in een extra-trein geladen hebben en zyn we gauw in Transvaal's hoofdstad. Is daarentegen het spoor opgebroken, dan zal moeten uitgemaakt worden, hoe we in dit geval ons deel het beste en snelste be reiken. In Pretoria aangekomen, zal onze leider zich uit den aard der zaak onmiddellijk met de regeering en liet legerbestuur in verbin ding stellen, we zullen ons dan waarschijnlijk in twee deelen splitsen en ons hier of daar niet te ver van plaatsen, waar groote ge vechten kunnen verwacht worden, instaüee- ren. In de laatste oorlogen toch is meer en meer gebleken, dat de eerste hulp vnak be slist over het verdere lot van den gewonde. Het Roode Kruis mag zich echter niet gedurende den strijd op het slagveld be geven we zullen nu trachten er zoo dicht mogelijk bij te komen, mede in verband met de geschiktheid van de vervoermiddelen om hen die geholpen zyn, achteruit te zenden. Dit is alles wat ik omtrent onze voornemens zeggen kari. Mede aan boord is dr. Hamrnor, gedelegeerde van het Zweedsclie Roode Kruis. Hij is te Amsterdam scheep gegaan en heeft zich bij de Ned. ambulance aangesloten. Alleen reizende heeft hij geen ambulance materieel by zich. De Duitsche expeditie, die, zooals u uit de dagbladen bekend zal zijn, te Napels aan boord gekomen i», bestaat uit 3 doctoren, 4 zusters en 4 broeders en eenig materieel. Tot zij een 24 uren aan boord waren, liepen onze germaansche broeders met kolossale roode kruisen om den arm, ook to Rome zijn zy er mede gezien de broedes zijn overdekt met kruisen, zelfs ziet men er ec:i op elke knoop. De gezondheidstoestand van de Hollanders, zoowel vun die der ambulance als van de anderen, die om verschillende redenen in de richting van Zuid-Afrika leizen, is tot nog toe uitstekend. Van zeeziekte heeft bijna -niemand last gehad. De voeding is goed aan boord; het vei blijf- zoude wellicht aan genamer zijn, wanneer het schip niet zoo opge propt vol was. Ned. Herv. Kerk, Beroepen: Te Lemele en Arnhem H. C. Hoogeizeil, cand. te Amsterdam. Bedankt: Voor Eierland, door J. A. Gerth tan Wijk, te Bennebroek. Voor Amer- zoden, door P. J. Steins, cand. te Sluis. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot arts heeren: D. Swanenburg de Veije, te Zwolle6. H. v. Waesbergen, te Mgnsheerenland, en H. Lindner, te Amsterdam. Met gunstig gevolg is het enndidaats- examen in de rechten afgelegd door den heer F. Fernhout. A. JST. w. B. Te Utrecht had gisteren de jaarlijksche al- goiu. vergadering plaats van den Alg Ned Wielrijdersbond, onder presidium van ien >heer Bdo Bergsima, Nadat de notulen goedgekeurd waren, wer den tot lod'en der balans-cojuinissio benoemd do heeren Raihusen, Rovers en mr. Van Hou ten. Aan de orde was daarna do verkiezing van twee leden voor hat algemeen bestuur en ze ven stemgerechtigde ledon voor de algemeene vergadering voor 19001902 Gekozen wei dt® tot loden van het algemeen bestuur voor Indie, de heer C. J. M. Muller Mas=is, vooi 't buitenland de heer mr. A. Haentje, Tot stemgerechtigden voor Indiè de heeun G. Hooft en Vermeulen, voor 't buitenland de heoren Van Luyk en Ladenhts. Tot stem- gerefahtigdo leden voor afd II de heer Hof man cu mej. Ter Meuten, afd. VIII de heer Meister, afd. IX de heer Roelink, afd. XI de liecren Homan en Hengst. Afwijkende van d!e agendia, werd overge gaan tob de voorstellen van. het algemeen be stuur over art. 34, rogelende de benoeming en de bevoegdheden van de commissie der re dactie voor hot orgaan en van den hoofdre dacteur Zonder dat zich verschil van gevoe len openbaarde, anders d!a® met betrekking tot enkele ondergeschikte quaesties, werden daze voorstellen aangenomen. Alleen werd geschrapt de alinea „Hij (lioofdred.) is De- voegd na overleg met de commissie van re dactie exemplaren te zenden aan de refacties vaal andere tijdschriften." De heer Groeneveia maakte na afhandeling der redactie-artikelen de opmerking dat liet hem zeer ongewenscht is voorgeikomen dat de lijst.der sollicitante® voor heb hoofdredac teurschap in het orgaan is gepubliceerd. Wa ren de sollicitanten bekend met de bepaling dat dit zou geschieden? De Voorzitter heb het geven van inlichtin gen over aan den hoofdredacteur, den heer Netsoher, die de lijst, verzonden aan de leden van het- algemeen bestuur, geheel als een pu bliek bondsstak had besdhouwd, terwijl heb hem voorts niet bekend was of de sollicitan ten vooruit waren geprepareerd op de publi catie der namen. Spr voegde hieraan nog toe, dat dienaangaande geenerlei overleg had plaats gehad. Bij de verdere behandeling der voorgestel de wijzigingen stelde de heet- Long voor, het woord „tijdig", te vervangen door „minstens veertien dagen te voren", aangezien bleek dat, ook m zake de publicatie der agenda van deze vergadering dto meeningen over het be grip „tijdig" nogal verschillen. Na mededee- hng door den heer Burkens, dat door om standigheden de agenda 8 dagen te laat was vei schenen, liet do heer Lang het bij een op merking. Do verdere voorstellen werden na genoeg ongewijzigd aangenomen. Wegens afwezigheid! van den penningmees ter werd diens verslag uitgebracht door den lieer Buikens. Hieruit bleek dat het saldo 'n law op 1 Now. bedroeg f 577.42 Het saldo bij de Ned. Cred'iotbank bedraagt f 14355.19, be nevens f 5000 op prolongatie. Aan contribu tion werd ontvangen f 56,239.89. „Do Kam pioen" kostte f 27,852,11, waartegenover een 'bate van f 13,000 aan adlvenLenitia? staat. Daar het verslag over 10 maanden loopt, kon geen volledig eindcijfer Worden gegeven, doch m geen geval zal er con nadleelig saldo zijn. Ui't het verslag van den secretaris bleek, dat niettegenstaande liet scheiden van het toerisme en. liet ren wezen, de invoering van een rijwiel belasting enz., het ledental station- nair bleef. Herinnerd werd aan de oprichting der Umo voor hot Remvezen, waard'oor al leen db bevordering van het toerisme doel van den bond is geworden. Tot bevordering daarvan werkten mede: de uitgave eenea- af sta ndskaurt, en d'e plaatsing van 204 nieuwe wegwijzers, en van 20 waarschuwingsborden Geklaagd wordt over- de vernieling dier nut tige voorwerpen De rijwiolkiston, waarvan er 329 geplaatst zijn, tóbben do sympathie aller wielrijders. Buiten I an dische bonden vragen er hot patent vun, een bewijs dhs dat zo deugdelijk zijn. Het handboekje beantwoordt aan zijn doel. Reiswijzer en atlas ondergaan bewerkingen. Bondfe/liotols en rijwielherstellers vermeerde ren met den dag, terwijl thans reedis 50 bor den zijn verstrekt aan bendis-fotografen, die gratis hun donkere kamer afstaan voor kiek jes makende wielrijders. Voorts vestigde de secretaris de aandhcht op de proef, genomen met den aanleg van een Rijkswielerpad tusschen Tilburg en Bre da Bij voldoen daarvan zal deze proef ook elders worden genomen. Ook voor de in het buitenland toerende leden van dbn A. N. W. B. wordt gewerkt. Verschillende bondsthotels zijn bijv. in Du; tech land weder aangesteld. Verschillende honderden d'ouanekaarten en een paar dui zend inlichtingen over het buitenland wei-den afgegeven. Sprekende ovear „Do Kampioen", w&rd dank gebracht aan den hoofdredacteur, die, hoewel niet altijd schrijvende in den. geest van liet alg. bestuur, todi door zijn artikelen en door zijn adviezen als lid' van dat bestuur, veel voor den bloei van den Bond. heeft ge daan, waarvoor hem (onder applaus der ver gadering) dank werd gebracht. Eveneens stemde zij in met do hulde dooi den spr. gebracht aan dein heer Koolhoven, die als penningmeester' heeft bedankt. Het verslag eindigt met oen opwekking om propaganda to maken voor den Bond'. Ouder hartelijke dankbetuiging aan den se cretaris werd' het verslag goedgekeurd. o o o de paaize laVn/ni aan de orde een voor- stel van den heer C. E. Mulder, om voorbaan te bepalen dat slechts cfe helft leden eener vereeniging lid van, den A. N. W. B. bdhoeffc te zijn, om die vereeniging als toegetreden vereeniging te kunnen aanmerken. De commissi© voor rcglememtsiherziennig ontraadde de aanneming van dit voorstel. Het lokte een geanimeerde discussie uit, waarin d'oor den heer Redolé werd voorge titeld twee derdbn dbr leden, te verplichten tot Bondslidlmaatsohap, terwijl de heer Grce- neveld ook heit bestuur van zulk een vereeni ging uit Bondsleden wilde doen bestaan. De heer Pos maakte hiervan een sub-amen dement dat door den heer Redcdé werd over genomen. Opgemerkt werd dat heb hier een club gold („Do Zwaluw") dïo het voorstel cfoet om acht gewezen bondsleden te behouden, en dat het niet goed zou zijn daaraian too to geven. De lieer Mulder nam het gewijzigd arnen- dcment-B.edelé over. In stemming gebracht, werd dit verworpen met groote meerderheid. De agenda was hiermede afgehandeld waarna do voorzitter de vergadering sloot. In de hierop volgende vergadering van het Dag Bestuur werd tot hoofdredac te ur van „De Kampioen." benoemd de heer H. Meijer, mot 22 stemmen tegen 5 op den heer Wclff en 1 op mr. Vaar Hcerde. De heer Meijer was reeds als 2e redacteur aan „De Kampioen" verbondon. De uitslag van do nationale korpswed strijden, gehouden in de «Poort van CleefT" aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam is als volgt: le eereprgs, groote zilveren medaille, uit geloofd door den burgemeester, behaald door «Eensgezindheid" van Rozendaal, met 446 punten2o eereprgs, idem, uitgeloofd door di-n garnizoenscommandant, behaald door «Vliegende Hollander I", van Haarlem, met 145 punten. Beide clubs kregen een extra prjjs. Gewone pryzen, bestaande uit gouden, verguld zilveren en zilveren medailles, uitge loofd door vweenigingen en particulieren Ie ptys «Harmonie" van Gouda, met 141 2e pr. «Prost I", van Rotterdam, inet 137 3e pr. «Limburgia I", v. Rotterdam, met 136; 4e pr. «Alle Negen", van Gouda, met 134; oe pr. «Musis Sacrum", v. Schiedam, met 131 6e pr. «"Wiebelnar", van Rotterdam, met 130 7e pr. «Vriendenkring", v. Arnhem, met 130 8e pr. «Recht naar 't Doel", van Rotterdam, met 124; 9e pr. «Festina Lente", van Rot terdam, met 124; 10e pr. «Recht door Zee", van Overschie, met 12411e pr. «Entre Nous", van Amsterdam, met 124; 12e pr. «Landbouwers genoegen" van Rozendaal, met 123; 13e pr. «Limburgia II", te Rotterdam, met 123; .14e pr. «Transvaalsche boeren", van Tilburg, met 121 15e pr. «Maas I", van Rotterdam, met 120 punten. Hoogste werper (bondslid) A. van Abeelen te Rotterdam met 42 p.; idem (niet bonds lid) van Lieshout te Rotterdam met 38 p. Negenprijs. «Vliegende Hollander I", van Haarlem, 5 negens. Zevenprïjs. «Recht naar 't doel", Wiebe- laar" en «Maïpo II", ieder 6 zevens. De vrije Vaanwedstrijden duren tot 3 Dec. Hoogste zijn thans Vuy'k, Rogier en van Buuren, ieder met 43 punten. Tot heden zijn ruim 3000 kaarten h 30 ct. verkocht. De prijsuitdeeliog van beide wedstryden zal Maan dagavond 4 December plaats hebben. Rijtuig-verlichting met acetyleen. Eenige dagen geleden is door de I. IJ S. M. eene groote verbetering ingevo-rd in de verlichting van hare rijtuigendi ver lichting met vetgas heeft plaats gemaakt voor die men zoogenaamd menggas, een mengsel van vetgas met acetyleen. Alle rijtuigen der maatschappij worden thans van dat menggas voorzien en men kan er zich gemakkelijk van overtuigen dat hier mede een zeer belangrijke verbetering is verkregen in de verlichting der II. IJ. S. M. spoorwegry tuigen. De bekende firma Julius Pintsch te Berlijn die de inrichting voor vetgasvei lichting van het meerendeel der spooiwegiytuigen van maatschappijen in Europa vei vaardigt, lieefi uitgebreide pioeven genomen omüent de toe passing tan acyteleen »oor tirinveilichting. Zjj vond. dat bij vermenging van dit gas met gewoon vetgas m verhoudingen van 1 4 a i 1 het mengsel acetyleen on vetgas practisch ongevaarlijk geacht kan worden. Afgaande op het resultaat dier pioeven werd in Duitschland tot algpmeene invoering van de verlichting der spoorwegrijtuigon met menggas besloten, waarop ook de 11. IJ. S M. tot die invoering overging. De fabriek voor de bereiding vanhctace- tyleengns bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van de vetgosfabriek der maat schappij aan het Centraalstation alhier. Zij bevat in de eerste plaats een ruimte tol opberging van 20,000 K.G. carbiet, de giondslof, waaruit het acetyleen wordt be reid. Het carbiet wordt aangevoerd in lucht dicht gesloten bussen van 50 KG.; het word dooi' middel van een lift uit de bovetge noemde bergplaats gebracht in een ruimte, waar zich drie acetyleen ontwikkelaars be vinden. Het acetyleen wordt in deze toestellen bereid, eenvoudig door kleine hoeveelheden cat biet te werpen in een overmaat van water. Ieder der ontwikkelaais kan per uur onge veer 15 kub. M. acetyleen bereiden2 der toestellen zyn steeds in gebruik. Het ontwikkelde gas gaat door een afkoeler en een reiniger naar een meter en verzamelt zich daarna in een acetyleon-houder, die geheel geljjk is aan de gashouders voor sleenkolengas. In de vetgasfabriek bevinden zich zuig- en perspompendeze pompen zuigen uit de gashouders der vetgasfabriek vetgas, uit den bovengenoemden acetyleen- houder acetyleen. De gassen gaan ieder door een afzonderlij ken meter en vloeien daarna in de verlangde verhouding samen in een mengbuis, die naar ketels voert welke naast de fabriek zyn op gesteld. In deze ketels wordt het nu verkregen menggas tot een druk van 10 atmosfeer sa mengeperst. Een gedeelte van het saamgeperste gas wordt uit deze ketels langs in den grond liggende leidingen gebracht naar vuistand- aards, die zich tusschen de sporen aan het Centraalstation bevinden. Van uit deze vulstandaards worden de ketels der rijtuigen gevuld. Een ander ge deelte van het gas uit de ketels aan de fabriek wordt overgebracht in op wagens geplaatste ketels; deze worden op verschil lende stations van het net der H. IJ. S. M. gestationneerd en dienen voor de yulling van de rijtuigen die niet te Amsterdam van gas voorzien kunnen worden. Bg de bereiding vnu het acetyleen in de ontwikkelaars gaat het carbiet over in kalk en vormt met het water kalkmelkdeze vloeit langzaam uit het toestel af naar buiten de fabriek zich bevindende bezinkbasins. Hieruit woidt de kalkmelk in gesloten bak- wagens gebracht die vooiloopig haar i.aar de zanderij der maatschappij tusschen Bus- sum en Hilversum voeren, waarde kalkmela wordt afgelaten. Of deze kalkmelk nog nuttig gebiuikt zal kunnen weiden, bijv. voor bemesiing of als metselkalk, zal de toekomst moeten leereu. De inbraak te Amsterdam Het is don dief van het post- on. telegraaf kantoor op do Prins Hendrikkade te Amster dam, in wolk kantoor werd ingebroken, bij het opmaken van de kas gebleken, d'ab daar uit slechte f 61 854- wordlt vermist. •Tentoonstelling van Voedingsmiddelen. Door onzen minister van financiën is vry- dom van rechten verzekerd voor de artikelen "an Nederlandsche inzenders, welke van de in December e.k. te Antwerpen te houden internationale tentoonstelling van voedings middelen en kookkunst mochten terugkeeren. Zij hadden reeds vrij van invoerrechten van de Belgische regeering. De tentoonstelling, waarvoor de Vlamingen zich zeer veel moeite geven, zal op Zaterdag 9 December, des nam. te 2 uur, in de groote zaal der «Harmonie" te Antwerpen feestelijk geopend worden. \Havana-TabaJc. De Amerikanen hebben van de verovering van Ouba reeds gebruik gemaakt om. ziclr van d'e Harauartoibak meester te maken. Twee groote maatschappij e®. zijn reeds gevormd. De eene, met een kapitaal van 8 millïoen d'ol- lars, hteft 14 fabrieken gekocht en den vroe- geren gezant te Parijs, den heer Busbin, tot med'e-directour. De andere, veel grootere maatschappij, met een kapitaal van 34 mil- liocn dollars, zal do 15 grootste fabrieken ex- ploiteeren en heet „Havana Commercial Company". Volgens een verslag van haar di recteur, den heer Gustaaf Bock, levert Cuba, in gewone jaren,, 28 millioen kilo baibak op. De beste, bekend als Vuelta Abajo, groeit in de westelijke provincie Pi nar del Rro en het aangrenzend' deel van de provincie Havana. Te zamem brengen deze beide 161 milhoen kilo voort. De tabak van MkM'en-Oixba (San ta Clara), ongeveer 61 milHoen kilo, heet Vuelta Arriba en is van mindere soort; de slechtste is die van die provincie Santiago (ongeveer 5 millioen kilo). Ongeveer 40 van ai' d'o taibak wordt op het eiland zelf ge mokt De uitvoer bedraagt, in gewone jaren, 17 millioen kilo, waarvan 6 mUhoen Vuelta Abajo, 3 nulhoen uit de provincie Havana, 5 millioen Santa Clara en 3 millioen Santia go. Het meeste gtaat naar de Vereenigde Sta ten, waar op 15 millioen dollars aan inge voerde tabak voor 10 millioen uit Ouba af komstig is. Om de Hajwma-sigaren tegen vervalsching met bmtenlandbdhe tabak te beveiligen, is een hoog invoerrecht op Cuba ingevoerd, dat tie Amerikanen hebben gehandhaafd en dait thans 5 dollars per kilo bedraagt, waardoor dc invoer zoo goed als uitgesloten wordt. Een groote opschudding heeft dan ook in de laatste maanden een poging der bewoners van Portorico verwekt, om hun tabak vrij cp Cuba te zien toegolmten, op grond dat ook zij Amenkaansche burgers zijn geworden en dus geen invoerrecht hébben te betalen Zij vonden steun to Washington, o. a. bij den nieuwen minister van oorlog, den heer Root, maar president Mac Kanley heeft door een afwijzende beschikking de zuiverheid! van do Hi va na-sigaar gered. En wel op deze overwo ging, dat Cuba oen. eigen administratie hoeft, zoodat ook de tabak uit d'o Urne niet is vrij- gcjtcld van liat invoerrecht. Nu Portorico deel van do Unie uitmaakt, kan ook de tabak van dat culund.' afkomstig niet tolvrij op Cu ba worden toegelaten. Papieren Petroleumvaten. Al hoorde men reeds van papieren spoor- wogwielcn, van papieren hoefijzers, van pa pieren huizen zelfs, en van tal van andere voorwerpen, waarover men zich moet vei ba zen, dat zij hun duurzaamheid en sterkte behouden, wanneer het geperst papier bij de fa.br.co;ge ervan het ijzer en staal als grond stof vervangt, toch zal het verbazing wékken te vernomen, dat dezer dagen te Duinkerken een groote hoeveelheid petroleum werd aan gevoerd in papieren vaten' Met alleen dat deze papieren vaten kunnen wedijveren met de houten en ijzeren fusten, maar het schijnt, dat aan het gebruik ervan belangrijke voor de el en zijn verbonden, die m de naaste toe komst er wellicht toe zullen leiden, dat zij algemeen ingevoerd zullen worden. Doordat er geen naden tusschen de duigen blijven, bereikt men namelijk dit gunstig resultaat er mede, dat er volstrekt geen lekkage plaats heeft, waarvoor anders door de kooplui een vaste depreciatiepost wordt geboekt, omdat er tot nu toe geen vaten waren, die geen vloeistof doorlieten. In Amerika moeten reeds drie fabrieken zich met de vervaardiging van deze papieren fusten bezag houden en dagelijks er ongeveer drie duizend! afleveren. Da,t heb papier tegen de inwerking van vocht uitstekend bestand is, bleek reeds uit de mededcelimgen omtrent het gebruik van papieren tanden, dae bij de voordeelen, on breekbaar en duurzaamheid, nog dit hebben, dat het speeksel zelfs na verloop van langen tijd er geen spoor op achterlaat. De kracht van een olifant. Tot op heden waren wéinig proeven in deze richting genomen, maar de heeren Baraam en Baölley in heb Olympiat-hheater hebben die thans verricht. Zij bevestigden daartoe een traotom&ter aan één zijde met sterke touwen aan een half dozijn palen, in de arena gesla gen. Eerst werd. een span trekpaarden ervoor gezetnamelijk paarden, die op een gewonen weg 8 tot 9 ton kunnen trekken. De grootste uitgeoefende kracht was 1.2 ton. Daarna kwam de olifant Mandarijn met de touwen voor zijn kop en trok 1.85 bon. Bij een tweeden t-rek was dit echter 2.5 ton. Hierop volglde een kledna-a olifant ©n deze trok dadelijk 5.5 ton. Dit dier bewoog daarna met zijn kc/p een zworen wagen door de ge heel© arena en met groot gemak, hoewel er 50 man in zaten met een gewicht van 5 bon. Daarna trokken 83 man en bij een kracht van 2.7 ton brak het touw, en allen rolden op den grond. Opnieuw bevestigd, brak het touw weder, diitmaal bij een kracht van 3.5 ton. Met een nieuw touw haalde men toen 5.6 bon. Met opneming wordt geen instemming dc Redactie bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven en worde slechts aan céne zijde geschreven. Mijnheer de Redacteur! Dezer dagen vond ik op de trappen van het Raadhuis een exemplaar van bijlage LXVII van het Raadsverslag, waarin neven- gaand kattebelletje lag. Zon het door plaatsing in Uw geacht blad misschien aan het goede adres komen X. Dieve Schiedamsche Stedemaagd. Foei, Schiedamsche Stedemaagd wat moet ik van je vernemen? Zijt ge zoo bezig Uop te blazen "Wilt ge Dordrecht en Vloardin- gen, Harlingen en Delfzql gaan evenaren ook al een Spoor hebben met water er naast I Maar zijt ge dan de kokette maagd niet meer die eiken vrijer jaren lang in 'tootje nam, en van wie nooit iemand wist wat ze wilde I Hoe grappig zag ik U meer dan vijftig jaren met spoorwegplannen spelen. Eeo kring van deskundigen, grooten en kleinen, hield ge zoo aardig bezig; nu eens een lijntje in het oosten, en, viel het U haast in de armen, dan een buiginkje naar het westendan weer knorrig gepruild om straks het spelletje te hervatten. Wat verkneuterde ik mij in de gezichten der ernstige Haagsche heeren, toen ze, door Uwe lieve blikken bewogen, U een ont eigeningswetje schonken voor waterwerken, en ge hen zoo schalksch towiept: nu doe ik het lekker nietl Maar het aardigste zou toch zgn als ge diezelfde heeren weer eens te pakken naamt. Die mannen, die eerst, je wispelturigheid beu, niets meer van je wilden weten, zgn wnarempel met een goedig gezicht weereen wetje voor je aan 't klaar maken, zelfs heele nieuwe kringen.van spoorwegmenschen hebt ge weer aan uw snoer. Koddig 1 En zou het nu uit zijn met die grapjes, voor goed I Ik hoorde immers van Uw plan om Uw onbezorgd, wispelturig leven aan kant te zetten en Uw hart weg te schenken, U met ernst, kracht en volharding aan één hoofddoel te wgden. Wees toch wijzer, mijn lieve I Blaas je niet op tot een vrouw die tot daden in staat is blijf leeghartig en babbe lend, doch stil en bescheiden in gezelschap van ernstige zusters. Nog is het niet te laat, ge zijt nog niet gebonden: met onderwijszaken en belasting problemen, met riolenkwesties en damessle- pen kunnen we ons nog tgden lang aange naam bezig houden. Afgespioken dus. Gij blijft de eerste jaren nog dezelfde aardige, heen en weer fladde rende stedemaagd en, mocht ge eens aan een oprecht gemeende verbinding denken, mocht, het moederschap, vruchtbaar en zegen rijk, U toelachen, wat ik je bidden mag, doe het dan geleidelijk. Uw Aanbidder. P. S. U begrijpt me toch goed: trouwen dat kan niet geleidelijk dat sprongetje moet ge maar wagen, dat doen er zooveel. Fal llUsemcnten. Vit de Slaats-Courant. Uitgesproken: 17 Nov. J. van Geut, hulsschilder le Zoeter- w.iude. Rochtei-comm. mr. IJ. A. van Rees. Curator mr. II. M. A. Coebergh to Leiden. 23 Nov. T. van Bronswijk, tapper en herbergier te Nijmegen. Rechter-rommiss. mr. P. C. 't Hooft. Curator rur. C. G. J, Bijleveld. Firma Binger (leischel, makelaardij in tabik, alsmede hnie leden Woll Marcns Binger, zich ook noemende Willem Binger, makelaar, on Heiman Herschel, makelaar, allen te Amster dam. Reriiter-coram. mr. B. Simons. Curator mr. C. D. Asser Jr. 24 Nov. G. B. van Heyningen, smid, te 's Giavenhage. Rechter-comm. jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman. Curator mr. A. M. Ledeboer. G. A. de Saedeler, koopman, lo 't-Graveo- liage. Reclitei-comm. jlir. mr. J. F. Scliimrbequo Boeije. Curator mr. S. R. D. M. van Lier. J. L, C. Daverveldt, meelhandelaar te Bergen op Zoom. Rechter comm. jhr. mr. A, J. J. van Sasse van Ysselt. Curator mr. E. Jelhng- haus te Breda. Opgeheven: 24 Nov. J. C. J. de Jong, vroeger brood-en banketbakker te Leiden, thans reiziger voor een photograaf, wonende te Breda. T. Grintjes, winkelier te Dordiecht. G. Westenbrink, bakker en winkelier te Zuidwolde. IJMU1DEN, 25 November. Heden was alhier aan de markt 1 sloep met 400 levende schol- rissohen en 1800 doode schelvisschen. Verder 3 kotters mot f2520p tongen, enkele tarbot griet, 48 mandjes mid^chol, 2030 mandjes kl. schol, 35 mandjes schar en poontjes. Er weid besteed voor groote tong 5065 c., middel id 3545 c., kleine idem 20—25 c., taibot f67.50, kl. taibot griet f2.25 a[2.75 per stuk, midschoi fC a 7, kleine schol f3.50 4.50, schar f2.252.60, poontjes f f.70f.90, per mand, groote lev. schelvisch f82, kleine lev. id. f 48 50 per groot honderd, groote doode id. ff0.50f2, kl. doode id. f5 506.50 per mand. Hoogwater te Schiedam. Nov. 28: v.m. 12.nam. 12.23 29: 12.57 f.28 Hoogte van het water op de Rivieren. Berichten van 25 November. LOBITH, 2uur'smidd. 9.57 Gev. 0.05 M. MAINZ, 12 uur'smidd. 0.09 Gev. 0.02 M. KOBLENZ, 6 uur 's morg. f.27 Gov. 0.03 M. TRIER, 12 uur 's mid. 0.33 Gev. 0.02 M. RUHRORT, 8 uur's morg. 0.37 Gev. 0.03 M. Zon en Maan. Zonsopg. Nov. 28 7.45 v.m. onderg. 3.51 n.m. i 29: 7.46 3.50 Nieuwe Maan 3 Dec. Eerste kwartier 9 Dec. HET WESTLAND, 25 Nov. Op de veilingen van gisterenavond werden de volgende prijzen besteed: stoofperen f 1.65 a 2.40, stoofappelen ff.55 a 3.20 per kin: sprüitkool f 0.05 a f 05, kroten 35 ct., peen 30 ct. per zak; blauwe druiven f0.95 a f.30, tomaten 8 a 12 ct. per kilotafelperen 6 a 1C ct., tafel- appelen 3 a 8 ct. per stuk. HAMBURG, 25 November. Petroleum loco 8.10 brief, dito -.geld. Spiritus per Nov, 20, Dec./Jan. 19%. Stemming kalm. BUDAPEST, 25 November. Tarwe flauw. NEW-YORK, 25 November. Gesloten wegens begrafenis van den vice- president. AGENDA. 27 Nov. Musis Sacrum, Schiedam, Abbé Daens, 8 uur. 27 Zaal Harmonie, Rotterdam, Rolle's Mannenkoor, Le Chant de la Cloche, 7Vs «ur. Groote Schouw b., Rotterdam, Zijn laatste wil, 8 uur. 28 Tivoli, Rotterdam, In oorlogstijd, 8 uur. 29 Groote Schouwb., Rotterdam, Ned. Opera, Mignon, 7 uur. 30 Harmonie, Rotterd., Eruditio-concert, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uur; Casino Variété, Cool- singel, 8 uur; Pschorr Dameskapel, Korte Hoogstr., 8 uur.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6