53°" Jaargang. Zondag 3 en Maandag 4 December 1899. No. 10106 Derde Blad. Gastolen Diamanten. Bart "Verhallen. zij is zeer rijk aan diamanten en werd 'door een toeval op de navolgende wijze ont- id'ekt. De Ypenspintkevcv. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. g°. SCHIEDAMSCHE Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post il. 1.65. prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraaf 68. iimilMMi Prijs der Advertentiën: Van 17 regels 11. 0.90iedere regel meer 12>/s cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Xo. 133. De heden verschenen sNeilerlatidsche Muziekkaiender" bevat eene biographie »an Bart Verballen, den hier ter stede wclbe- kendea musicus. Wij nemen deze levensbeschryving in het vertrouwen, dat velen onzer stadgenooten er belang in zullen stellen hier op: toefde bij het spel dan haakte naar zijn viool. Dit echter belette niet, schrander en vlug als hij was, gedreven ook door zijn natuurlijken aanleg, dat hg toch snelle or deringen maakte. Reeds op zijn tiende jaar trad hij in het openbaar op, bij gelegenheid eener muziek uitvoering der veieeniging Mozart", in zyn vaderstad gevestigd. Dien avond oogstte hij grooten bijval. Maar a! sprak ook de stadscourant met lof over het spel van den jeugdigen violist, hij zelf was niet zoo opgetogen over de behaalde uitkomsten, ontstemd als hij was, toen hij thuis komende bemerkte, dat hij zijn tol en zijn zweep zijn lijfspeelgoed verloren had. de bemerkte, welke uit den grond gegraven moest zijn door een meerkat of eekhoorntje. Eenigo granaten en koolstof in dezen grond opmerkende, schraapte hij bij elkaar zooveel hij in zijn zakdoek dragen kon, en toen hij tehuis kwam, wiesch hij deze aarde. Het re sultaat was de ontdekking van twee ruwe diamanten. Dit leidde tot het graven van een schacht op de plek waar de eekhoorn zijn nest had, en hot bleek liet juiste middelpunt te zijn van een mijn, die millioenen ponden sterling waard was. Er worden daar diamanten gevonden, waarvan de grootte varieert vanaf een spel- dtknop tot een kippenei, maar de grootst ge vondene diamanten wegen 891, 503 en 42SJ, karaat, welke respectievelijk een waarde ver tegenwoordigen van 360,000, ƒ24,000 en ƒ20,160. De inboorling, die eerstgenoemde diamant vond, ontving voor zijn eerlijkheid, dat hij de diamant overgaf, een paard' met tocbehoo- rcn en do som van 4800. Hij reed dadelijk naar zijn kraal in Natal en trouwde daar, naar men zegt, zes vrouwen. Van de wet op den diamanthandel, die in West-Griqualand van kracht is, sprak ik reeds. Enkele ondervindingen van diamant- detectives mogen hier nog oen plaatsje vin den. Vooraf moet ik nog zeggen, dat, tot vorming van zulk een detective, tengevolge van het eigenaardige karakter der diamant industrie, vcreischt wordt een speciale plaat selijke oefening en een groote dosis men- schenkennis. Op een ontvangen waarschuwing afgaande, onderschepte het Detectives Department een Ixick, dat aan iemand in Kaapstad geadres seerd was; bij de opening hiervan werd er een gat in gevonden, dat 4 duim in liet vier kant cn drie duim diep door de bladen gesne den was; deze schuilplaats bevatte 530 ka raat aan diamanten, ter waarde van 18,000. De afzender was bekend, maar er was geen voldoend1 bewijs voorhanden om een bevel tot gevangenneming tegen hom uit te vaardigen. liet boek had nogal een cigenaardigen naam. liet heette „Een om Een", door Francillion. Een inboorling, wiens diensttijd verstre ken was, stond op het punt om zijn kazerne te verwisselen voor zijn kraal in Natal, toen hij door de ambtenaren voor het laatst werd gevisiteerd. Op zijn lichaam werden geen dia manten gevonden, maar in den knop van zijn wandelstok, waarmede hij lustig zwaai de, waren 128 karaat, ter waarde van ƒ4400, vernuftig geborgen. Drie jaar dwangarbeid was zijn loon. Een Europeaan en zijn goederen werden eens door de detectives onderzocht met het resultaat, dat een kostbare partij diamanten ontdekt werd in de hakken zijner laarzen, en bovendien werd er voor ongeveer 5000 gevonden, kunstig verborgen in verschillen de afdeelingen van den koffer, waarin li ij zijn goed bewaarde. De koffer was van stevige ijzeren banden voorzien, en onder deze bin den, in uitgeholde plaatsen en achter schar nieren en andere bevestigingen, waien ze vei borgen. Deze handelaar lil gestolen goede ren werd veroordeeld en gevannisd. Op een nacht, dat de detectives in de buuit van Kimberley patrouilleerden, kwamen zij toevallig in aanraking met twee veidacht uitziende personen, die steelsgewijs hun schreden richtten naar de grens van den Oranje-Vrijstaat, welke Staat ook gienst aan West-Griqualand. De mannen waren spoedig gevisiteerd en in den jaszak van een hunner werd een klein fortuin ontdekt in den vorm van diamanten, tot een bedrag vair ƒ180,000. Do would-bo eigenaar was sprakeloos van -chrik. Het rocht nam zijn loop en de straf was een zeer zware. De diamanten werden natuurlijk verbeurd verklaard. Een Europeaan werd te Kimberley gear resteerd, omdat hij diamanten gekocht had' van iemand, die in dienst was van hen de partement, en naar het poli tie-station ge bracht. Hij werd doorzocht, maar zonder suc ces. Toen viel het een der detectives in, ook du pijp "eens te onderzoeken, welke de be schuldigde gerookt had op weg naar zijn cel, en vreemd genoeg, daar was de diamant, oen prachtstuk, verborgen in den kop der pijp. Men stond hem niet eerder toe te rooken, dan nadat eenige jaren vei streken waren. Een bevel werd uitgevaardigd out heb ver blijf to doorzoeken van een persoon, welbe kend aan het departement. In het huis wor den geen diamanten gevouden, maar toen men de bloempotten in den tuin onderzocht, vond men in één daarvan een partijtje ter waarde van ƒ1200. Een onschuldige en zieke geranium streed in dezen pot nog om haar bestaan. Eens onderzochten de detectives een ossen wagen cn den eigenaar ervan. Het onder zoek was zonder resultaat. De detectives ge bruikten daarna hun ontbijt, waarin de eige naar van den wagen deelde. Er was niets verfrisschonds bij de hand, zoodat zij hun dorst lesehten uit eeu klein vaatje, hetwelk een der beide beambten als zitplaats had ge bruikt. Toen het ontbijt geëindigd was, keer den de detectives naar Kmiborloy terug, maar nauwelijks waren zij van hun paarden afge- -tegen. of htm werd toegefluisterd, dat er dia manten verborgen waren in liet watervaatje. Onmiddellijk stegen de mannen weer op en haalden den wagen ui, dio langzaam al knarsende voortrolde ever den stcenachtigen weg. Het vaatje werd lil beslag genomen en verbrijzeld. Het vermoeden bleek juist, want do diamanten werden gevonden, gewikkeld in het leder van een laars eu gespijkerd tegen de binnenzijde van een der duigen. De eigenaar van den wagon werd voroordee'd volgens do Diamond Trade Act. Bij een andere gelegenheid werd een bere den inboorling, tegen welken de detectives argwaan hadden opgevat, mijlen ver do heu vels op- en afgejaagd door een ruw gedeelte van het „veld'. Da inboorling verstond de kunst van rijden, en dank, zij de vlugheid! In deze slage landen" heeft de kunst tijd perken van Imogen bloei beleefdook in de NlXe eeuw hebben vele Nederlanders op dat gebied bijzonder uitgeklonken. Namen be hoeven wij niet te noemen, want do iezeis van dezen Kalender zijn geen vreemdelingen in den tempel der kunst; zij kunnen ge rekend worden tot de vereerders van hen, die als schilder, als dichter, als toonschepper zich een schitterenden naam veroverden in de kunstwereld. Van die beroemde landgenooten zyn er velen reeds gevallen, voor het meerendeel van de oude garde. Gelukkig als op de graven van die talentvolle manneu een nieuw ge slacht verryst, op zyn beurt den kunstroem des vaderlands handhavende. Op een dier jeugdige beoefenaren der kunst, voor wien een schoone toekomst schijnt weg gelegd, wenschen wij ditmaal, als bijschrift bij zijn-portret, de aandacht te vestigen. Bartbolomeus Adrians Verhallen werd 11 December '1870 te Delft geboren en gaf reeds vioeg blijk van groote liefde voor de kunst. Als knaap van nog geen zeven jaar liet hij op een kermis in zijn geboortestad, zijn vader geen rust, vóór deze hem een kleine viool had gekocht, voor luttele stuiveis in een kraam te koop geboden. Het kind dat in /vollen ernst wilde spelen, werd onaangenaam aangedaan door het krassend geluid van het kermisspeeltuig. Toen zijn vader dit bemerkte, begreep hij dat er kunst zin school in den knaap, en hij schonk hem een echt instrument. Zoodra de heusche viool eens in zijn bezit was, ontving hij spoedig het eerste onder richt daarop, voorloopig vaa een gezel werk zaam bij zijn vader, een werkman, die zich de weelde veroorloofde viool te spelen. Die eerste lessen ontwikkelden hem natuurlijk slechts weinig, en de/jeugdige leerling kwam spoedig, en terecht, in opstand tegen de leer wijze zijns umeesters". Ook zyn vader, zelf lid van een Kerkkoor, bemetkte weldra het gebrekkige vari deze eerste opleiding en besloot den knaap onder leiding te stellen van een bekwamen onder wijzer, allereerst onder den heer Jacobs, te Delft, later onder den heer J. J. Ahsmann. Verballen behoort niet tot de wonderkinde ren, zoodat de violist in dop vaak meer Sedert in 1867 de groote stroom van go- lukzoekers naar de Vaalrivier-diggin'gs trok, wordt do opbrengst aan diamanten aldaar geschat op 1500 a 2000 millioen gulden. Hierbij is dan niet gerekend, op de diaman ten, die in do mijnen werden en worden ge stolen, waarvan men de waarde veilig mag stellen pp een achtste- van de geheele op brengst. Om aan deze diefstallen zooveel mo gelijk paal en perk te stellen, werd er een wet op de Diamantnijverheid uitgevaardigd, bekend als No. 48 van 1882, die beperkin gen stoldio aan den handel in ruwe steen en. Een speciaal daartoe benoemd gerechtshof te Kimberley word belast mot de rechtspraak, en kon tot hoogstens tien jaar dwangarbeid opleggen wegens onrechtmatig bezit, onwet- tigen handel, diefstal, enz. Bovendien werd het kazerne-systeem aan genomen, dat ten doel had het stolen tegen te gaan, door het samenwonen der inboorlin gen. voor een zekeren vasgesteldien tijd, gedu rende welken het hun niet geoorloofd was 'het gebouw, waarin, zij gehuisvest waren, te verlaten. Deze overeenkomst werd vrijwillig door de inboorlingen, aangegaan. Zij worden dan uitstekend gehuisvest, worden goed ge kleed en gevoed en hebben ook werkelijk alle weelde-artikelen, welke zij, in hun positie kunnen verlangen. Zij hebben zweminrich tingen en zelfs een schouwburg. Het ligt nu voor de hand, dat de inboorling geen gelegen heid heeft can zich door het overmatig .ge bruik van sterken drank te verlagen, en in hooge mate wordt hij van de verzoeking te ruggehouden om diamanten te stelen. Maar zelfs in deze kazernes nog verzinnen deze Kaffers middeltjes om gestolen steenen te verbergen, en die opzichters moeten voort durend op hun hoede zijn, om hun plannen te verijdelen. Nog onlangs werd zulk een in boorling verdacht van diamanten van groote De eigenlijke kunstopleiding vingaan, toen hij de lessen ging bijwonen aan de Konink lijke Muziekschool in Den Haag, aan welke inrichting steeds talentvolle mant,en als onder wijzers verbonden zijn. Met innige dankbaar heid herinnert Verhallen zich nog steeds het onderricht, daar ontvangen in vioolspel, van de heeren D. G. F. Hoffmann en J. G. Mulderin theorie, van deil heer H. D. van Ling; io het bespelen van den hoorn, van den heer L. J. van de Velde. Later genoot hij het groote voorrecht compositieles te ontvangen van den heer H. M. van 't Kruijs, destijds organist te Rot terdam, thans reeds met roem overladen leider van hst Groningsch Harmonie- Orkest. Onvergetelijk zijn die lessen voor Ver hallen gebleven. Niet alleen omdat hij daar aan zijne vorming als toondichter dankt, maar niet minder omdat deze leermeester steeds de grootste welwillendheid betoonde aan zijn jeugdigen leerling. Op het verdere kunste naarsleven van Verhallen oefende Van 't Kruys een overwegenden invloed. Dat hy als wij reeds aanstipten vollen eerbied bleef' gevoelen voor zijn leer meesters aan de Muziekschool, bleek o. n. uit de opdracht van toonweiken aan de heeren Mulder en Hoffmann. Verhallen volbracht zijne studiën op uit stekende wijze en werd al spoedig gehoord als medewerker op verschillende uitvoeringen, waar de verschillende leiders zijn kunstgaven wisten op piijs te stellen. Hij speelde toen o. a. op ïDiligentia-concerten" in de Hofstad, waar destijds de dirigeerstal werd gevoerd door Richard Holop do uitvoei iogen ran Maatschappij t. bevord. der Toonkunst te Rotterdam (directeur de lieer Gernsheim) en op die van nEiuditio", inede in deMaastoad gevestigd (directeur de heer Vbn Berger) De orkesten dier instellingen boden hem de gelegenheid zijn kumtsmaak te ontwik kelen en van hoogst bekwame mannen tege lijkertijd le& te ontvangen in de moeilyke kunst van dirigeeren. Vóór hy zijne tegenwoordige betrekking aanvaardde, weikte bij nog mede in het be roemd oikest van den Franschen Schouwburg 'te 's-Grarenhnge. Hy liet zich daar eveneens als een uitmuntend violist kennen, terwijl hy 'waarde te hebben ingeslikt. De Kaffer werd zorgvuldig gadegeslagen en het resultaat was, dat tien diamanten, wegende 350 karaat, ter waarde van 13,000, door de beambten wer den ontdekt. Sir Thomas Woodvilie ITarker van Kim berley, waaraan het vorenstaande is ontleend, verhaalt ons nog van vele dergelijke geval len, waarvan wij enkelen zullen aanhalen. Eens was een veroordeelde ongeschikt can te werken, doordat hij, zooals geloofd werd, zijn been gewond had bij het houwen van steen. Het been werd door den veroordeelde zelf zorgvuldig verbonden en verzorgd, maar toen er geen teekenen van vooruitgang te bespeuien waren, werd de dokter der maat schappij geroepen, om het gewonde lid te onderzo-eken. Tot zijn verbazing bevond hij, dat de ver oordeelde zelf een diepe snedo in de kuit had gemaakt, eu toen hij do wond nader onder zocht, stootte de geneesheer op een harde 'zelfstandigheid, dio in het vleescli zat. Dit harde voorwerp bleek na een kleine operatie een prachtig partijtje diamanten te zijn, gc- Hvik'keld in een lap. De wond wilde niet meer genezen en de Kaffer zal wel levenslang kreu pel blijven. Dit voorbeeld toont aan, tot wel- Jke pijnlijke listen men zijn toevlucht neemt, 'teneinde zich van deze kostbare kleinoodiën meester te maken. Vóór do oprichting van deze kazernes was Kimberley een ware hel, en zij, die deze ver blijven (compound-systeein genaamd) veroor- deelen, dwalen uit onwetendheid. Velo mijnen zijn kort geleden eerst ont dekt geworden, maar de belangrijkste wordt 'genaamd dte Premier-mijn, het eigendom van 'de De Beers Company, gelegen op ongeveer vier mijlen van Kimberley. I Ecu opzichter wandelde eens op zijn ge mak over liet land, toen hij eenige losse aar als de omstandigheden het eischten, ook de hoornpartij vervulde. In 1896 verwierf hij eindelijk een plaats, sinds lang door hem begeerd. Van zijoe jeugd af was het zijn ideaal geweest kapelmeester te worden en toen reeds had hij vaak in geïmproviseerde kleine orkesten die taak op zich genomendit was echter kinderspel, vergeleken bij hetgeen wordt gevorderd van den leider van een degelijk korps. - Bij het vergelijkend examen voor het Kapelmeesterschap van de Stafmuziek der dd. Schutterij te Schiedam bleek, dat Ver hullen zich niet zonder vruclu in die richting had geoefend. Uit 53 sollicitanten werd hij verkozen, waardoor een zijn er liefste wenechen was vervuld. Zijn werkkring was zeer aan genaam, maar eischte veel inspanning, daar Schiedam vele kunstkenners telt, met wier eischen de Kapelmeester der Schutterij heeft rekening te houden. Die kunstlievende stad mag er op verhellen, dat zy kunstkringen telt, waarin Ludwig Felix Brandts Buys, George Rijken, voorgangers zijn, laatstge noemde als leider van de zangvereeniging nOrplieus" welke meermalen in wedstrijden lauweren behaalde, eerstgenoemde bekend en gevierd door al'en, die de kunst ernstig liefhebben. Gedurende den betrekkelijk korten tyd, dat Verhallen als Kapelmeester van de Staf muziek der d.d. Schutterij te Schiedam weskzaam is, gant, naar het oordeel van alle deskundigen, ook van lien, die in de pers aan het woord zijn, dit muziekkorps niet weinig vooruit. Behalve de Schutterij, heelt hem te Schiedam nog een andere vereerdging da leiding harer uitvoeringen opgedragen, namelijk de »Symphonievereeniging", waar van de leden hem in hooge mate waar- deeren. Verder werd hij geroepen tot het Direc teurschap eener dames-zangvereeniging te Scheveningen. Aan hem hebben wy ook te danken de vorming van het sKunstkring-kwartet", tot de oprichting waarvan hij de heeren Sterren burg, Van den Burg en Durieux. bereid vond, terwijl de Haagiclie baryton, Adelin Fermin, voor te geven uitvoeringen, zjjne medewer king toezegde. Als men in aanmerking neemt dat Ver ballen het vertrouwen geniet van velen (in de Hofstad, te Delft en te Schiedam) die lessen ran hem wenschen te ontvangen, dan zal men moeten erkennen, dat deze jeugdige kunstenaar reeds nu een werkkring zich ver- oveide, welke de inspanning van al zijne krachten vordert. Dien veel/ijdigen arbeid vervult hij intusschen met opgewektheid, ijver en gtoote toewijding. Door de wel wil lend heb! van den heei Domi nica opzichter der plantsoenen alhier, zijn wij in de gelegenheid gesteld kennis te ma ken met de vijanden die op het oogenbiik het gevaarlijkst zijn voor onze Schiedanwche plantenwereld, en die dan ook reeds een aantal boomen tot hun offers hebben gemaakt. Dit zijn de groote en de kleine ypenspint- kevers eo de wilgenhoutrups. Wie zich de moeite getroost van eens langs den boom te gaan die op het oogenbiik in de Lange Nieuwstrant wordt ontveld, kan zich van de werking der spimkever overtuigen. In de maanden Juni en Juli leeft de kever en strijkt dan neer op een ijpenboom, in welks bast hij een gaatje boort loodrecht op den stam. Eenmaal tot het spint tusschen bast en hout doorgedrongen maakt de kever een hoek en boort zich dan verder in de richting van den stam door het spint, en legt daar zyn eieren, soms 100 en meer. Aan het einde van den aldus gevoi inden gang sterft de kever, die de grootte van een goud haantje nog niet bereikt, en daar vindt men bet doode diertje teiug. De eieren, die langs de wanden vari de gang zyn gelegd, worden larven die tPgen het voorjaar weder gangen boien, loodrecht staande op de moedergang, ook dooi het splint. Tegen April worden zij kever en ba nen zich dan een weg door de bast naar buiten om dan weer tegen Juni of Juli op een anderen boom neer te stryken, In den tijd dat de larve zich een weg baant groeit deze, zoodat de gangen eenig'-zins breeder uitloopen, waarom deze niet allen rechtuit gaan maar een buiging nemen die steiker is naarmate zij verder van de mid delste larvegang verwijderd zijn. Een ijpenspintkever veroorzaakt dienten gevolge een verwoesting van de levensstof van een boom op een oppervlakte van ca. een decimeter in het vierkant. De bast van den boom, en ook van die welke daarna zullen ontveld worden, vwndt dadelijk naar de oven gebracht op de u--ch- staal opdat eieren en larven volkomen vei- nietigd zullen worden. Op een aantal boomen langs de Plantage zyn de gaatjes zichtbaar waardoor zich de kever heeft ingevreten, terwijl op enkelen, waar stukken bast zijn afgevallen, in hoi bijzonder op een boom aan de Ilooikade. de loop der gangen zeer duidelijk zichtbaar zijn. Bij voorkeur stryken deze insecten nedei op ziekelijke boomen, die anders nog zeer goed zouden zijn te genezen, maar eenmaal liink, aangevallen door deze kleine maar ge vaarlijke vijanden, na één of twee jaar dood zijn. Wel kan men enkele middelen aan de boomen toepassen om de eieren en larven te dooden maar in hoofdzaak zijn de vogels- insecteneters de beste krachten om ze te ver nietigen. liet is daarom zoo wenschelijb "dat deze vogels zoo min mogelijk gevangen of in hun voortteling bemoeilijkt worden, want werkelijk schijnt het gevaar voor het boom gewas in en om onze gemeente niet denk beeldig te zijn. De gezant van den. Oranje-Vrijstaat, con sul-generaal voor do Nederlanden, maakt het volgende bekend I. Do lieer Martllinus Prindoo is gekozen a's 1 loof d-kon mi a n da n t van heb Oran je-Vrij- staatsühe Burgerleger op de grenzen van Na- tal^.de lieer Cornelus Johannes Weasels als hoofd-fconnnaudant van liet O ra n jc-Vmtaat sen e Burgerleger op de grenzen, van Griqtta- knd-West, en de lieer Eisaias Renier Gro- Ller als hoofd-koinniaiidant van het Oranjo- Vrijstaatsehe Burgerleger in' de districten BeilhuLmi en Philippblis. Al deze drie zijn le den van den II. Ed'. Volksraad, de lieer Gro- bler als ondervoorzitter. Hij vertegenwoordig de den Oranje-'Vrijstaat als commissaris-ge neraal op de wereldtentoonstelling te Ghica- II. Met betrekking tot levensverzekcrin- gen is do volgende proclamatie door Zijn H. Ed. den Staats-Piesident uitgevaardigd op grond van de krijgswet. PROCLAMATIE. „Nadcanaal het noodig is ter bescherming van Burgers van dezen Staat, die polis-m. van LevensiiSstmratie hebben uitgenomen cn die tot kemmando- of krijgsdienst opgeroepen worden, dat die polissen met wegens non-be- talmg van premies daarop zullen vervallen; „Zoo heb de, Martihinus Tlteunis Steijn, StjaU-pi esadtfiït van den Oranje-Vrijstaat (krachtens de macht mij verleend bij art. 3 wet 34 1899), eu in overleg met den Uit voerenden Raad, goedgevonden te proclameo- ren en te bcpalep, gelijk ik doe bij deze „Icdeie LevensvercekeringMaatsdhappij in dezen Saat gevestigd, zal gehouden zijn te (handelen volgens en zijn verbonden aan do volgende bepalingen en verplichtingen, be halve die welke hun zijn opgelegd bij art. 5 Hoofdstuk 103 van hot Wetboek O. V. S. te weten ,.a. Alle polissen van Levens-Assuramtie, uitgereikt aan burgers van dezen Staat, zui len van af den tijd, dat die burgers tot kom- ni.mdo- of krijgsdienst worden opgeroepen of daarin werkzaam zijn, gelden, en van kracht blijven en zijn, zullende het bedrag daaron der verzekerd met vermeerderingen of pro fijten bij het overlijden der veniasu roerden vorderbaar en verhaalbaar zijn tgen de verze- kningsanaatsdluppij d:c zulke polissen heeft idtgeieikt, niettegenstaande dat de daarop verschuldigde premie onbetaald moge zijn ten tijde ciiat de onder dusdanige polissen verassu- ïeudo burger moge komen te overlijden. „b. De Maatschappij, die de bedoelde polis sen heeft uitgereikt, zal echter gerechtigd zijn (A.) van liet onder eenïg polis verassu- reerdo bedrag voor de betaling daarvan af te trekken allo tijdens het overlijden van den veraissureerdeii persoon daarop verschuldigde premies (B) dadelijk na do vrede zal zijn ge sloten te vorderen betaling van alle achter stallige preimiën op eenige polis waarop do betaling der preniién gedxu-ende den kom- mando- of krijgsdienst vati den verassureer-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 9