Transvaal en Oranje-Vrijstaat. STADSNIEUWS. YLAAllDINGEN. Rechtzaken. Kerk en Scliooi. Ned. Herv. Kerk. Gemengd Nieuws. Kunst en Wetenschap. Laatste Nieuws. Telegramm e n. krachtig geruchten die in buitenlandsche bladen de ronde hebben gedaan, volgens welke de minister van financiën de gewone inkomsten ziet verminderen. Van de onge grondheid dezer geruchten kan iedereen zich gemakkelijk overtuigen, zegt het blad de minister zou in staat zijn voor het volgende jaar een zeer bevredigend budget samen te stellen. In de Spaansche Kamer wordt een krachtige oppositie gevoerd tegen de begrooting van marine. De Italiaansche Kamer heeft goedgekeurd de vervolging van den afgevaardigde Paliz- zolo, die beschuldigd wordt den ex-direetenr der Siciliaansche Bank, Notarbartalo, te hebben laten vermoorden. De »Voce della Yerita" publiceert dit communiqué «Wij zijn gelukkig te kunnen melden dat do Paus bijna" geheel hersteld is van z!ju lichte verkoudheid. Hij heeft vandaag de Mis gelezen." Volgens den correspondent der »Kuln. Ztg." is dit tegen den raad der doctoren geschied. De Venezolaausche regeering heeft Mara- caïbo geblokkeerd verklaard. Tot dusver is in 't geheel bq den voor zitter-penningmeester van het hoofdbestuur van het Roode Kruis ingekomen een som van f 1410.32,30. Het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis heeft gisteren besloten, om met het Duitsche stoomschip Kanzier, dat den 23n a.s, van Amsterdam vertrekt, voor de beide Ned. ambulances in Zuid-Afrika een belangrijke versterking van personeel, mate rieel en een nieuwen voorraad levensmiddelen uit te zenden. Aau deze uitzending zullen worden toegevoegd dr. E. van Rqckevorssel, te Rotterdam als geleider en verder drie medici en vier mannelijke verplegers. Bij mevrouw Waszklevvicz is ingekomen voor gewonde Boeren, uit Engeland 5 pond sterling van mr. A. E. Baily te Eastbourne (Sussex), en een aanbieding van flanellen hospitaalkleederen van eenige dames te Tan- bridge Wells (Kent). Rotterdam verstuurde weer f lüOOO aan de Z. A. V. in totaal dus nu f 90.000. Nog ontvangen door het plaatselijk comité der Nederlandsche Zuld-Afriknansche Ver- eenigiog, van: Transvaalst ond 15 Novf300.— de tooneelvereeniging sTal ma", op brengst van een uitvoering - 50.05 Collecte op het St. Nicolaasfeest van het personeel der bierbrouwerij jDe Grifioen"- 25 In een. gisteravond gehouden vergadering is de vereeniging nVolksbadhuis" definitief geconstitueerd. De statuten werden vastge steld; het bestuur zal daarop de Koninklijke goedkeuring aanvragen. Het voorloopig be stuur werd gecontinueerd. Onze oud-stndgenoote, mej. A. B, Knap pert, is te 'sGravenhage geslaagd voor de akte B. Wiskunde L. O. De dag waarop B. II. Holleman geduren de 40 jaren onafgebroken in dienst is geweest bij do firma H. Oflerman, is door den pa troon en het overige personeel tot een vol komen feestdag gemaakt' De vlag wappeide reeds toen Holleman dien dag op het vreik kwam, waar hij door zijn kameraden ont vangen en naar den patroon geleid weid. Deze sprak hem in hartelijke woorden toe en overhandigde hem een gouden horloge waarin een inscriptie ter herinnering aan dezen dag. De kameraden beden hem daar bij een gouden ketting aan. Dat Holieman met deze beide eadeaux recht in zijn schik was, laat zich denken. Geruimen tijd bleven allen daarna nog gezel lig bijeen, waarbij zij flink onthaald werden en toen men huiswaarts keerde, kon Holle man uit den grond van zijn hart zeggen: het is mij een onvergetelijke feestdag ge worden. Door den sterken stroom die bed nt.ac' in de Buitenhaven ging is het meertouw geknapt tan het lichterschip van schippt P. van Rhijn, tengevolge waarvan hei ,-r)np omzwaaide en tegen een roeiboot a inkwam van een eveneens daar gemeerd figgend schip De roeiboot sloeg los en dreef tegen een meerpaal zoodat de boot stuk sloeg en zonk. De schade heeft zich gelukkig biei toe bepaald. Maandagavond worden er lichtbeelden in nMusis" vertoond zooals men ons met ver wijzing naar achterstaande advertentie ver zoekt te melden. In de étalagekast der firma Wed. W. C. Tengeler alhier is geëxposeerd een miniatuur model van Eijkman's physiatrische inrichting te Scheveningen, wolk model vervaardigd is in papier-maché op een schaal van 3:100. Dit model is in Juli geëxposeerd geweest op de Hislorisch-Geneeskundige tentoonstelling te Arnhem, bi] welke gelegenheid door een Scheveoingsch meisje aan HH. MM. bij Haar bezoek een album werd aangeboden. Deze inrichting »NaturaSanat", gevestigd Parkweg 16 te Scheveningen, volgt de na tuurgeneeswijze, en het geëxposeerde model geeft een voorstelling niet alleen van de in richting van- het geheele gebouw tot in de kleinste bijzondeiheden, maar ook ziet men de patiënten onder behandeling in de verschil lende vertrekken. Waar de sGeneeskundige Courant van deze inrichting schrjjftsdit prachtige en hoogst doelmatige Sanatorium verdient in hooge mate de aandacht", daar meenen wij onze lezers te rnogen aanbevelen een kijkje te gaan nemen naar het model bij de fit ma Wed. Tengeler, waar men de meest nauw keurige inlichtingen omtrent een en ander kan verkrijgen. BU RGERLIJKE STAND. Geboren 6 Dec. Wilhelmina Johanna Maria, dochle. van A. II. Gallé en M. A. L. Timmer, Singel. Maria Johanna Agatha, dochter van A. Blasting en A. B. Moolluijzen, Heerenpad. 8 Dec. Jacoba Maria, dochter van J. van Gelderen en A. M. Landsbergen, Broersvest. Johanna Mai ia, dochter van J. van dei- Heiden en J. Vervoort, Bleekerslraat. Theodorus Adriaao, zoon van A. Kok en G. de Vries, Singel. 'De le zitting van den miiitieiaad voor de gemeenten Vlaardingen,Vlaardinger-Ambacht, Maassluis en Maasland, zal plaats hebben te 's-Gravcnhage den 21 December 1899, io het gebouw Wagenstraat no. 119, des voor- middags ten 10 uur. 'Bij de op heden gehouden verpachting door B. en W. ten Raadhuize alhier, werden verpacht de perceelen No. 17. Voorheen in pacht bij W. v. <1. Roest; nn gepacht door J. Boer voor f 195. No. 18. Voorheen in pacht bij J. Zuid geest; na gepacht door P. van Selm voor f 240. No. 20. Voorheen in pacht bij W. v. d. Roestnu gepacht door W. v. d. Roest voor f250. Alles per jaar. Voor den tqd van zeven jaren. No. 25. Het grasgewas op de Hofkade en op den noordelijken berm der Uoogelaan, thans in pacht bij P, Bosnu gepacht door P. Bos, voor f 1. No. 49. liet grasgewns langs den Schie- damschen weg en de Steenen kade, thans in pacht bij P. Bos nu gepacht door P. Bos, voor f 2, Ailes per jaar. Voor den tijd van drie jaren. 'De heer G. Smit, onderwijzer aan de Ger. School, Emmastraat, is benoemd aan de Chr. School voor M. U. L. O. te Groningen, welke benoeming door hem is aangenomen. 'De nachtagent B. Brussaart alhier is be noemd tot agent van politie 2de klasse. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een zwarte kous, een jongcn.spoler.no, een kilometatibaekjö en oen 'huissleutel. Do rechthebbenden kunnen zidh ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld poiitie-bu reau. Opgave der brievenverzonden uit en naar Vlaai-dingen over de 2e helft dor maand Nov. 1899, geadresseerd geweest aan onbe kenden, welke brieven op schriftelijke aan vrage door de afzenders of de a-eadresseerden aan het Postkantoor te Vlaoadingen of Rot terdam kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aan Wed. N. Ploijisier, Amsterdam; Cornelia v. d. Zwan, 's-G nu ven h ago; Mevrouw Alman, 's-Gra/vemliage; Bodenliaotseil, HarLingen; B. Jorphanion, Maartensdijk, Hilversum; P. Hoekman, RotterdamH. Advina, Rotter dam J. B. Nudkteren, Vlaardimgen. Brief kaart J. Ommermg, Rotterdam. Uit het buitenland terug ontvangen: P. C. A. M. v. Weel, Brussel. BURGERLIJKESTAND. Geboren i 7 Dec. Jacoba, dochter van D. Hoogerwerf en W. den Boer, Nieuivstraat. 9 Dec. Kathariua, dochter van H. Elsenaar en K, Drop, Vleerstceg. Overleden 9 Dec. Gerritje de Bruin, oud 5 weken, 8a JVieuwlandsteeg. Gilles de Willigen, oud 3 maanden, Maasloschstraai, Het gerechtshol te Amsterdam, uitspraak doende in de zaak Haas mr. Van Hall, heeft met vernietiging van het vonnis dei rechtbank bekl. Haas veroordeeld tot gevan genisstraf van drie jaar, met aftrek der pre ventieve hechtenis en bekl. mr. Van Hall v r ij g e s p i o k e n met bevel hem onmid- dell qk in vrylieid te stellen. TWMWH—-W llVllWBHWM«lWWnWWWIWiIini..lll?l Te 's-Gravenlrago vergadetdo in het gebouw 'er Algemeen o Synode de door haar benoem de eommiairie, die haar zal hebben te dienen van advies over een mod'us viveudt voor het .amen blij-ven der velschillende richtingen ra de Ned. Herv. Keik, en die tevens zal heb ben te onderzoeken of do splitsing d'er ge meenten in parochies mogelijk en wenscheilij'k is. De oomimissio is samengesteld uit de hee- rcaidr. J. van den Rergh, predikant te Zwolle, R. H. Diryber, predikant to Leeuwar den. prof. B. D. Eerdmaos, to Leiden, C. F. Gronemoijer, predikant te Amsterdam, en prof. C. H. van Rhijn, te Groningen. Beroepen: te Klaaswaal, M. van Grie ken, cand. te Woerdentc iJzendqke, P,. Oort, cand.te Puifiijk en Leeuwen, H. E. van Bart, cand. te Utrecht; te Hindeloopen, II. J. Olthuis, cand.; te VHeerenhoek en Nieuwedorp, H. R. Meeuwenberg, cand. te Zeistte Middelharnis, F. Heineman, te Albiasserdamte Huisduinen, M. Jongebreur, cand. te Utrechtte Lemele en Archem, B. C. Verhagen, cand. te Utrecht; te Oud-Beier land, K. Havinga. te Andelte Weert, H. J. Meuter, te Cailantsoogte Oosterwijtwerd, J. W. Vernurgt, cand.te Alkmaar, Krull, te Mijdrecht; te Vlgmen, A. Verwaal,car.d, te Utrecht. Bedankt: voor Dongjum, door E. B. Meijer, car.d. te Oostwoldevoor Lemele, Wanneperveen en voor Appelscha, door H. C. Hoogerzeil, cand. te Amsterdamvoor Muntendam, door J. N. Drost, cand. te Gro ningen voor 's-Herlogenbosch, door C. T. Ciamer Von Baumgarten, te Biijhamvoor Aa'sum en Wetsens, H. L. A. Feykes, Marken. Geref. Kerken. Beroepen: te Grijpskeike, J. Dourna, te Spqkenissete lerseke, R. W. de Jong, te Terneuzen te Gameren, J. W. A. Notten, te Velp. Bedankt: voor Opeinde c. a., door E. J. Koppe, te Beetgum. R.-K. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht heeft aan E. J. A. Reigers, op zijn verzoek, eei vol ont slag verleend als pastoor te Doesburg, en benoemd tot pastoor te Doesburg P. J. J. Vetter, en tot pastoor te Aalten J. B. Wubbels. Hooqer Onderwijs. Op de voordracht voor leeraar in de ge schiedenis en do Nedeiiandsche taal aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam zijn geplaatst de heeren doctoiandus N. Japikse, te Den Haag en dr. J. Heinsius te Gouda Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd t het doctoraal examen in de Nederlandsche letteren door deu heer C. W. A. Pothast het nanvullings-examen art. 86 wet H. O. door den lieer fl. W. J. Sanne*. Bevordeid tot doctor in de rechtsweten schap op stellingen den heer Leo Mesiitz, geb. te Samarang. Utrecht. Prop, theologie de heer Tj. Jonker. Cand. theologie 2 de heer II. II. Schipper. Cand. theol. 4 de heer G. van Rhijn. Aanv. ex. Dier- en Delfstofkuride de heeien A. v d. Kamer en G. G. H. Veiimegh, Cand. theol. 1 de lieer G. Barger. Aanv. Dier- en Delfstolkunde de heeren A. P. C. Numnn v. Son en J. IJ. v. Giafliorst, Be ïordeid tot semi-arts de heeren P. v. tl. Purg, H. Couvel en J. J. Snoep. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer J. A. Haqse, geb. te Zieriksee, op stellingen. Bevorderd tot arts de heer C. H. A. T." Fehmers. Groningen. Na het verdedigen van Stel lingen bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer J. F. Schönfeld geboren te Windesheim het theoretisch geneeskun dig examen werd met goed gevolg afgelegd door den heer F. van Wering. Geslaagd voor het theoretisch geneeskun dig examen de lieer S. Cohen. liet station te Botterdam. 'Onze correspondent te Rotterdam meldt ons: Nu de regeering en Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten nog niet de urgentie inzien van een nieuw Centraalstation te Rot terdam D. P. dat aan de hoogste eischen van veiligheid en comfort voldoet, is een ontwerp ingediend om het middengedeelte van het oude station, d. w. z. de hoofdsporen van een aantal treinen te ontlasten, ko mende en bestemd voor den Hoek,van Hol land of tusschenliggende stations. Bq den aanleg van de ceintuurbaan is in de drie boek, gelegen tussehen de oostelijke en westelijke splitsing aan Beukelsdijk een dub bel spoor aangelegd, evenwijdig aan het hoofdspoor Rotterdam Schiedam en dat beide splitsingen verbindt. Bij het verbin dingspunt aan de westelijke splitsing bevindt zich reeds het nieuwe haltegebouwtje Beu kelsdijk, Het ligt nu in de bedoeling dat nieuwe spoor te gebruiken als hoofdverkeersweg tus sehen Rotterdam (D. P.j in de richting Den Haag en omgekeerd, zoodat de treinen op dit traject alsdan via Beukelsdijk komen te Soopen. De beide vrijkomende oude hoofdsporen, blijven dan hoofdzakelijk bestemd voor het verkeer RotterdamHoek van Holland en zal nabij c'en overweg aan den Spoorsingel een trekwissel worden aangebracht met toe passing van het bloksysteem waardoor de treinen vlak langs de Diergaardesloot komen te loopen in de richting van het Stationsplein, alwaar taast het nieuwe spoorwegpostkan toor een haltegebouw wordt opgericht, uit sluitend voor het rcizigersveikêer met Schie dam, Vl.'iardinge/i, Maassluis en Iloek van Holland. Door dezen maatregel bereikt men dat liet oude station van circa 50 treinen per dag verlost woidt. Brand ie Botterdam. Men meldt ons uit Rotterdam fn de Scholerboscbstrnat 107 te Rotter dam bevindt zich de fabriek van zuivelbe reiding, kaas, stremsel en boter kleursel der firma W. II. van Hasselt. Aan de achterzijde wordt het fabrieksgebouw begrensd dooi de Almondeslraat 82 en 84 en is een geheel nieuw opgetrokken pand van éen verdieping en een zolder. Aan deze zyde bevinden zicli op de eerste verdieping de machinekamer en de woning van den baas C. van de Jagt. Ten kwart over twee uur hedennacht werden de buren wakker geschrikt door het knetteren van vlammen en zagen zij door weerkaatsing in de ramen der overburen de vlammen in het fabrieksgebouw woest om zich heen grijpen. Dadelqk werd door de nabijzijnde politiepost in de Almondestraat alarm gemaakt waarop reeds véor half drie uur de spuiten 26, 16, 15 en 10 water in deu brand wierpen. Door een breeden houten luchtkoker op het dak sloegen de vlammen weldra naar buiten en deden de zolderverdieping mede vlamvatten. Omstreeks half vier was het groot ste gevaar geweken. De machinekamer, een gedeelte der zolderverdieping en een gedeelte van de woning van den baas was uitgebrand, terwyl in het benedengedeelte van de fabriek aanzienlijke waterschade was aangericht. Alles is op de Rot'erdamsche beurspolis verzekerd. Kerkparade. Met het begin van November is door den Minister van Marine een beschikking geno men, waarbij de kerkparade is afgeschaft. Aan de schepelingen, die zich aanmelden om de godsdienstoefening aan wal bq te wonen, indien zij niet door dienst veihinderd zqu, wordt vrijheid gegeven ter kerke te gaan, onder liet gehoor van den leeraar, dien zq zelf vet kiezen. Moordaanslag door een krankzinnige. 'Hedenochtend is in het ziekenhuis te Rot- te<dam bezweken de 33-jarige timmerman P. van Tigg-len, die Woensdagochtend door den 36-jarigen leeraar B. Torman met een biootlmes in den strot gestoken werd. De moordenaar bevindt zich in observatie in de strafgevangeniseeu geneeskundig onder zoek naar zijn geestvermogens wordt inge steld door dr. Ualbertsmaen Von Ziegenweidt. Seinen bij mist. Naar wij vernemen, zullen de heeren Du- four en Van Egmond, ingenieurs bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, zich naar Engeland begeven, met eene opdracht van hunne directie om bij en kele gtoote spoorwegmaatschappijen aldaar in studie te nemen de seinen, welke aaa het treinpersoneel worden gegeven bij mist. Wij hopen dat het resultaat van deze zending zal zijn, de spoedige toepassing op de Nederlandsche spoorwegen van rnaHtie- gelen, waardoor spoorwegongelukken, zooals onlangs bij Capelle, vooitaan zullen voor komen worden. Het is bekend, dat de rarnp bij Capelle aan mist is toe te schrijven. (»U. D.") Brand. Gisterennacht is het station Waspik ge heel afgebrand. Invoerrecht op haring. In Duitschiand is liet vraagstuk van eeu invoerrecht op gezouten haring weder aari de orde gesteld. Men wil daatdoor de bïn- nenlandsche visscherij bevoordeelen en een krachtige visschersbevolking aan de kusten in het leven roepen, die iu tijd ran oorlog diensten zou kunnen presteeien op de vlooi. Vooiloopig zal nog wel geen beslissing vallen. Misdaad, Het vearnoeden pat er misdrijf in het spel is by den dood onder verdachte omstandig heden van den politieagent Van Vooiden te 's-Gravenhage, wint veld. Er loopen geruch ten dat een arrestatie is gedaan, welke echter niet gehandhaafd zou zijn. Het lijk van den politiebeamten, dat naar het Academisch Ziekenhuis was gezonden ter schouwing, is gisteren ter aarde besteld. Kruitfabriek-ontploffing Een kruitfaibrield te Bradford, OSiio. iie op een afgezonderde plaats in de bosschen stond, ïs in de lucht gesprongen. De sahok werd gewoeld op een. afstand van 40 mijilan in don omtrek. De uitwerking was vreeselijfc. Do personen, die er zich in bevonden, paarden, enz. zijn verdwenen. Een mijl in don omtrek zijn al de luuieen vernield, ver derop werden al de ruiten verinnjzoldL Op de plaats waar de kruitfabriek stond, een rots, is nu een gat van zerven voet diep. Al de om staande hoornen. zijn tot splinters geslagen. Lijkverbranding in verband met besmettelijke ziekten. Op eene vergadering van de vereéniging voor lijkverbranding deelde de voorzitter, de heer Hqmans van Wadenoijen uit 's-Hage, mede, dat de smetstof van pestlijders, in 1660 gestorven, nog zooveel kracht had na 200 jaar, dat de metselaars die in het graf in de kerk te Haarlem werkzaamheden moesten verrichten, bedekt werden met zweren. Be groenten der Parijsche hospitalen. Vijfduizend KG groenten worden dagelijks in de Parijsche hospitalen verorberd, waarvan ongeveer 3000 KG. aardappelen, 900 KG. bladgroenten en de rest soepgroenten. Boven dien worden jaarlgks 100,000 KG. boonvD, evenveel linzen- en evenveel spliterwten op gedaan, benevens 24000 KG confituren, 55000 KG. pruimen, 36000 KG vijgen, 18000 KG rozqnen en 36000 KG zouteviseh. IIoe ontstaat de hagelt Over liet ontstaan van den hagel is nog geenszins het laatste woord gezegd. Wij stel len ons de zaak der liagölvanming aldius voor. Wanneer d!e waterdamp in den dampkring condenseert met een temperatuur beneden het vriespunt, dan ontstaan er meest ijsnaal den. De vorming van deze is een gewoon kris tallisatie-proces. Hoog in den dampkring üteeffc do vorming van dergelijk© ijsnaalden veelvuldig plaats. Luchtreizigers bevinden zich met zelden in geheel© wolken van ijs naalden, Op hooger breedten geschiedt die vorming vaar ijsnaalden natuurlijk dlichter bij de aarde,dan m warme luchtstreken. Wanneer de waterdamp tot nog in ae lucht drijjvende waterbolletjes (wolken) is ver dicht, en de temperatuur daarna benedfen het vriiespunt, zal dit water daardoor nog niet altijpi direct bevriezen. Uit een proef in de natuurkunde leeren wij dat in rust zijnd wa ter belangrijk onder het vriespunt kan afkoe len, zonder te bevriezen. Komt dit ben oden 0 graden, afgekoeld water in beweging of in aanraking met vaste lichamen, dan bevriest het dadelijk. Zoo geschiedt het ook in dén dkimpkring. Er kunnen wolken bestaan, waar van de waterdeeltjes beneden het vriespunt zijn afgekoeld, zonder te zijn bevroren. Als er in dergelijke wolken ijsnaalden uit hooger luchtstreken nederdalen, dan bevriezen, de sterk afgekoelde waterdeeltjes direct dbor de aanraking van de ijsnaalden. In dïb geval ontstaat er, al naar de teinperatuursverhou- drnor en de grootte der samenkomende dce- len.r sneeuw of hagel. Komen betrekkelijk groote ijsnaalden met lcloine, beneden het vriespunt afgekoelde wolkendfeelbjes samen, dan bevriezen de Laatste met die ijsnaalden tot sneeuw. Zijn de beneden 0 graden koude maar tocih nog vloeibare wolkendeelen zeer groot varn omvang, dan doet de aanraking met ten ijsnaald, die onmiddellijk bevriezen ten gevolge heeft, hagelkorrels onsbaan. Do ^hagelkorrels bestaan uit een ondoorzichtige witte ken, uie door meer doorschijnende hel dere ijslagen omgeven is. Deze kern gelijkt voel op een klein sneeuwbolletje, dat door een pantser vat» ijs omhuld is. Door verschillende omstandigheden bij 't oiuri&an wisselen de vormen van sneeuw en ha go! zeer af. Niet zelden bestaat de have zooa's zij bij de aarde komt, uit een samen- groeung van meer korrels, die onder het val len op elkander stooten, en bij dio aanraking aan eikander vastvriezen. Op den liagelkorr i condenseert onder het vallen ook voortdu rend neg waterdamp, die er op bevriest en 'de dikte doet toenemen. Voorzorgen tegen ontploffing van olielampen. In een lezing, gehouden in het Royal Institut te Londen heeft Frederick Abel raededeelin- gen gedaan omtrent de oorzaken der veel vuldige ontploffingen van lampen, waarin olie gebrand wordt, welke op zich zelve niet ontplofbaar #is. Aan diens belangrijke opmer kingen oritleenen wq het volgende. Wanneer er weinig olie in de lamp is ontwikkelen zich boven de olie in den balion gassen, die, vermengd met lucht, in bepaalde omstandigheden ontplofbaar zqn. Door beweging met een dergelijke lamp kan dit gas licht door den brander ontsnap pen en zoo in aanraking komen met de vlam. Dit geeft aanleiding, dat het gas ontbrandtj en in vele gevallen dringt de vlam zelfs tot het gas in den ballon door. De gevolgen hiervan zijn een ontploffing. Diezelfde gevolgen kunnen veroorzaakt worden door tocht of door het uitblazen van de lamp van boven in het glas. Bq het uit blazen op die wijze toch dringt de vlatn van boven in den brander door, en bij de aar- wezigheid van ontplofbare gassen in den ballon kunnen deze vlam vatton. De ontploffing is des te heviger, raarmale er minder olie in den ballon is, In dit geval toch heeft zich een groote hoeveelheid ont plofbaar gas ra de lamp kunnen ophoopen, wat natuurlijk de kracht der ontploffing be vordert. Wanneer men de pit der lamp te laag afdiaait, wordt de brander hierdoor warm, en wel des te sterker, naarmate de olie, welke menr brandt, minder vluchtig is. Ook deze warmte kan dikwijls voldoende zij'n om de in den ballon aanwezige gassen te doen ontploffen. Ook op het lampkatoen, het kousje, valt er te ietten. Dit moet bestaan uit een los weefsel, waarin gemakkelijk de olie kan opstijgen. Wanneer het boven in den brander te zeer geklemd wordt, heeft dit vertraging in de opstijging der olie ten gevolge, en hier door verkoolt het katoen in de vlam, m. a. w. er komt een korst op. Ook dit geeft lot verhitting van den brander en dus tot ont ploffing aanleiding. Aldus samenvattende, valt er bovenal op het navolgende te letten 1. De ballon moet geen openingen bevatten. 2. Het katoen moet uit losgeyeven, eapi- tulaire stof bestaan en wel nauw sluiten in den brander, maar niet geklemd worden. Verder moet het goed in de olie gedoopt blijven eft dus tot onder in den ballon reiken. 3. De ballon moet op het oogenblik van het aansteken goed gevuld zijn. 4. Het kousje moet zoo weinig mogelijk en met voorzichtigheid necvedraaid worden. 5. Om de lamp uit te fl. en draait men eerst de vlam iets iager eri blaast vervol gens horizontaal met den bovenkant van den brander, doch niet van boven in de lamp. Tolstoï is ziek. Zijn toestand boezemt eenige ongerustheid in. De denker is reeds 71 jaar. Men seint ons uit 's-Gravenhage Eon overgroote schare ambtenaren van alle rangen van den post- en telegraafdienst wa ren heden {tegenwoordig by de teraardebe stelling van den oud-hoofdingenieur der te legrafie J. M. Colette op de R.-K. begraaf plaats alhier. Namens den directeur-generaal der Poste rijen en Telegraphie, die door ongesteldheid verhindeid was, bracht de heer de Bloeme, administrateur bij dien tak van dienst, hulde aan de groote verdiensten van den overledene vooral voor het intercommunaal telephoonnet. De heer van Emden, ingenieur, in alge- meenen dienst, huldigde in den ontslapene zijn hooggeachteu oud-chef, die steeds voor de belangen van zqn ambtenaren opkwam. De heer Colette, tegenwoordig hoofdingenier der telegraphie, dankte voor de betoonde belangstelling. Bq de Ned. Zuid-Afrikaausche Vereeniging is ongeveer f760,000 ingekomen. Haas Js in cassatie gegaan. AMSTERDAM, 9 December. Koffie goed ord. Java 34Vst Santos 20. Suiker onveranderd. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering onveranderd Maart f 138, 137; Mei f135, 134. BERLIJN, 9 December. Spiritus per loco 47.40. PARIJS, 9 December. Spiritus. Nov frs. 37.Dec. frs. 37. vier eerde maanden fr. 37.50vier maanden van Mei fr. 38.50. PETERSBURG, 9 Dec. Luitenant-kolonel Gurko van den generalen staf heeft bevel ontvangen zich naar het hoofdlaager der Boeren te begeven. Hij zal met deafdeeling van het Roode Kruis naar Transvaal ver trekken. FRERE, 8 Dec. De schraagbrug is thans gereed. De treinen gaan er overheen. LONDEN, 9 Dec. De ochtendbladen be richten In den staf van Renter's bureau zijn wij zigingen gekomen als gevolg van de be-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2