Transvaal en Oranje-Vrijstaat. binnenland". STADSNIEUWS. YL A Alt DIN GEN. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. SPORT. Koloniën. Laatste Nieuws. T e 1 e s r a m 111 e n. Een algemeene beschouwing van het ge vecht nemende, kan gezegd worden, dat de B»eren op elk punt teruggedreven werden en zeer zware verliezen rnoeten hebben ge leden. Tegen een matige berekening moeten zij tusschen 700 en 800 man aan dooden en gewonden hebben verloren. Zulk een nederlaag schijnt den vjjand mak gemaakt te hebben, want behalve dat nu en dan bommen weiden gewoipen, laat men Ladysmitii geheel ongemoeid. Hst bombardement der» Boeren bracht onzen manschappen geen vei lies toe De volgende belangrijke beweging was op Dinsdag 14 dezer. Op dien dag maakte een sterke macht, bestaande uit cavalene en artillerie, een verkenning en kwam in aan raking met den vijand ter rechterzijde van den nieuwen Colensoweg. Onze troepen die ven den vijand op zijn hoofdstelling teiug; ons kartetsvuur had veel uitwerking en moet groote schade aangebracht hebben. Ann onze zijde werd slechts een man ge wond. Op den middag van den 14den weid tioe- per Schram, die met de Natal Mounted Rifles ging, gedood in ziju tent door een bom terwijl hij sliep. Dit is het eenige ongeval onder de voluntiers sinds den betreurden dood van majoor Taunton. Alie manschappen zijn in goedea toestand, gezond en opgeruimd. Men vertelt dat onze lyddietbommen een vreeseiyk effect op de Boeren hebben, zoo zelfs, dat men hen met geladen revolvers tegen het hoofd moet dwingen om de kanonnen te bedienen. Ladysmith kan het maanden lang uithou den en de Boeren zullen niet gemakkelijk aanvallen, daar men zegt, dat dysenterie erg onder den vijand heerscht, en hij gezegd wordt ontmoedigd te zijn. Hyena's van het slagveld. Men hoort in onze dagen zooveel van bar- baarsclie Boeren, maar wat moet me denken van Engelsche soldaten die zich volgens be richten in Engelsche couranten aan vergt iy pen als de volgende hebben schuldig gemaakt. Aan booid van de Sumatra, die het Point Zaterdag vei liet naar Kaapstad (zegt de »Natal Advertise!was de soldaat, die generaal Koek gevangen nam te Elandsluugte. Hij ontvreemdde 105 gouden ponden van den persoon van den generaal, en heeft leeds dit bedrag aan zijn oudeis in Engeland gezonden. Een ander soldaat is in liet trotsch bezit van een gouden horloge van Schiel, maar miste de 500 p. st., die ook in hel bezit van den kolonel waren. Zijn dit geooi loofde praktijken Generaal Koek was, zooals men weet, doodelijk gekwetst ea kolonel Schiel zwaar gewond. Ook de »Cape Times" vermeldt deze feiten en met een zekere bravado. Van afkeuiing in dat blad geen sprake. De ontvangen mail geeft weer namen van gevangenen, nu van hen die in Rijnberg zijn geinterrieerd. Onder de namen van hen komt ons alleen bekend voor M. H o r n. fiemengile Mededeel Inzeil. Het vroeger door den Pruisischen Landdag verworpen kanaal-ontwerp is nu «gewijzigd". In Februari of Maart komt het weer in. Hertog Jan van Mecklenburg heelt een swetenschappelijken" tocht aangekondigd naar den Niger. Er zal daar een station gesticht worden, ook met handelsdoeleinden. Gisterenmiddag zou er een «punch" plaats hebben, door de Parijsche gedelegeerden op het socialisten-congres aan hun collega's uit de piovincie aangeboden. Er gezellig was het er echter niet; de heeren kregen ruzie over de benoeming van een presidenttoen Joindy gekozen bleek onttrokken Guesde en diens geestverwanten zich aan de gezelligheid. Frankrijk eischt nu afzetting van den Chineeschen onderkoning in Canton, een en ander in verband met den moord op de beide Fransche officieren. Vermoedelijk zal het Tsun-Li Yamen weigeren. Een reservist van de Seaforth Hooglander» die in Frankrijk was toen zijn regiment voor den dienst in Zuid-Afrika werd opgeroepen, kwam juist 24 uur na het vertrek van zijn regiment te Southampton aan. De man nam voor eigen rekening passage naar Kaapstad en begaf zich vandaar naar de Westgrens, waar zijn regiment was. De «Westminster" wijdt aan dit wel aaidige maar toch nu niet zoo onmogelijk verheven feit een hoofdartikel. Tot hoe hoog moet de oorlogsrazernij dus in Engeland we! zijn gestegen als zelfs de Westminster" zoo overdreven doet. blad er boven. «Phases of Duty" zet het De Italiaansehe Kamer heeft Zaterdag den voorloopigen dienst van de begrooting voor Januari en Februari goedgekeurd. In Milaan heeft bij de Kamerverkiezing gisteren (Zondag) een socialist zijn clericalen tegencandidaat geslagen met 17.500 stemmen tegen 6.000. In Rusland mogen de kranten van nu af aan regeeringsdaden beoordeelen, wat lot nu toe verboden was ook woiden de bepalingen der censuuur zeer verzwakt en de apaite jurisdictie voor de nieuwsbladen opgeheven. De Bulgaarsche Sobranje heeft gisteren in beginsel het adres van antwoord aange nomen. De veigadering heeft den heelen nacht voortgeduuid. Het geweer der Boeren. In de uitstalkast van den winkel van den heer Joh. P. van Hulzen, Reguliersbreestraat te Amsterdam, zijneen paar Mauser-geweren, zooals die door de Boeren worden gebruikt, tentoongesteld. Op uitnoodiging zijn wij er eens een kijkje gaan nemen. Dit vuurwapen schijnt ons zeer licht en handig te zijn en vele voordeelen te bezitten boven het Beaumont-geweer. De lade van dit repeteergeweer (5 patronen bij eerie vulling) is van donker hout, de loop van zwaar ge blauwd staal en de grendel of het slot is biank. Een gedeelte van den loop is met hout omhuldhet voordeel hiervan is, dat men het geweer steeds kan blijven hanteeren zonder hinder te hebben van den inmiddels beet gevvoiden loop. liet patronen-magazijn is bij dit geweer niet zichtbaar. Het uitnemen en uitzetten benevens het in rust brengen van den grendel is bij dit vuurwapen zeer vernuftig. liet vel zetten van een veer is hiervoor voldoende. Daar de trekker in den loop van dit ge weer twee omwentelingen maakt, kiijgt de daaidoor gestuwde kogel een vei bazend snelle beweging oin zijn as, welke het doordi in nings vermogen van den kogel enorm maakt. De draagkiacht is 2000 M. De Fabiique Nationale d'Arines de Guei re te Herstal, die ook lepeteer-revolveis maakt, is vei vaardigster van dit geweer. («Tel.") Van de Rozengracht naar Transvaal. Aan een particuliere correspondentie, door een onzer lezers van een familielid ontvangen, die met de Herzog de leis naar Zuid- Afnka mankt, ontleenen wij het volgende: «Velleden week luiden wij een deserteur aan booul. Een joegen uit Amsterdam van de Rozengracht was stil op de boot gegaan en had zich daar veistopt. Zondags maakte h.j zich hekend, want hy had niet op zijn maag gerekend. Hij werd toen nun het aardappe- lenschillen gezet, maar te Lissabon nam de Hollandsclie consul hem mee, daar hij geen enkel papier bij zich had. Zijn plan was ge weest zoo stilletjes mee te gaan'naar Trans vaal". Zooals men weet, bad de politie alhier reeds zyn aanhouding verzocht, daar hij zon der voorkennis zijner ouders de reis had aanvaard. («H.") De «Javabode" van 10 November schrijft Gisteren heeft de gouverneur-generaal zijne medewerking verleend aan het te Sernarang opgerichte dames-comité, dat zich met veel inspanning ten tank heeft gesteld uit Indië een ambulance te zenden tot verlichting der gewonden in Transvaal. Als chef dier arnbu- ance zal optreden de officier van gezondheid Ie klasse J. H. P. van ICerckhoiï, wien voor zes maanden nonactiviteit is verleend met behoud van de aan dien toestand verbonden inkomsten. Wanneer daaraan behoefte be staat en de legeering wenscht verder hare inedeweiking te verleenen, dan kunnen wij nog wel namen opgeven van jonge officieren van gezondheid, die bereid zijn zich aan het zelfde doel te wijden. Zoodra omtrent de zending der ambulance uit Seinarang nadere by zondei heden bekend zijn, zullen wij in overweging nemen, het door de Javabode bijeengebrachte Tiansvaal- fonds in de kas van het dames-comité te storten. Het komt ons voor dat zoo op de meest sprekende manier uiting wordt gegeven aan de, uit Indie komende sympathie voor de zaak der Boeren en dat de milde gevers met deze beschikking zeker zullen instemmen. Een ingezetene van Dongen vertrekt de volgende week naar Transvaal, om met de Boeren te strijden. Heden kwam de Commissie van Rappor teurs der Eerste Kamer voor de Indische Begrooting voor 1Ü00 byeen tot samenstel ling van "t voorloopig verslag. Heden is het vijftig jaar geleden dat luitenant-generaal Van der Heyden tienoemd werd tot ridder der Militaire VVillomsoule. Naar men verneemt is de kapitein ter zee tit. C. II. de Goeje, directeur der kweekschool voor zeevaait te Leiden, voornemens met 1 Mei a. s. den dienst met pensioen te vei laten. OVERSCBIE11 December. Door de strenge vor-t heeft men het werk aan kerk en toren moeten stoken. Met het fundament was men reeds goed gevorderd. Burgerlijke Stand van Overschle. Getrouwd: 6 Dec. N, J. Halfweg 51 j., gescheiden man van J. C. Hus, en H. Bell jd. 31 j. Geboren: 4 Dec. David Wilhelmus, z. van T. Kloosterman en T. Blok. Dirk, z. van D. de Graaf en E. M. A. van Marksveldt. 5. Johannes, z. van M. Verkade en M. Stolk. 6. Aapje, d. van H. van der GaagenJ. Ver meer. Burgerlijke Stand van VIuardinger-Anibacht. Gedurende de maand November. Gehuwd: 1. Johannes van der Kooij en Mingttetha Johanna van der Linden. Geboren: 1. Jan, z. v. J. Molenaar en M. de Rover. 3. Jan, z. r. J. Langendoen en A. van der Pijl. 7. Neeltje, d. v. H. van der Dool en N. A. v. d. Eijk, 11. Aloijsius, z, v. J. A. Verbeek en C. van Berkel. Overleden: 9. Johanna Elisabeth v. d. Lugt, 3 vv. 22. Jacob van der Ende, 21 j. ongehuwd. 26. Willem Huig Steenhoek, 2 j. 8 m. Op het laatstgehouden examen voor ma chinisten aan boord van koopvaaidyschepen slaagde voor diploma B. onze stadgenoot, de heer J. Koning. Onze vroegere stadgenoot de heer W. 11. van Rietschoten, komt voor op de aanbeve lingslijst Jvoor een ouderdirecteur der gemeen- tegasfabriek te Middelburg. Gistermiddag te ongeveer 12Va uur werd een 17jarige jongen uit Rotterdam in bewuste- loozen staat tegen den Rotterdarnschen dijk liggende aangetroffen. Misbruik van sterken drank had hem in dien toestand gebracht. Nadat hy per tram naar hier was gebracht werd hij onder een toeloop van nieuwsgie rigen per wagen naar het politie-bureau ver voerd, waar een geneesheer werd te hulp ge. roepen, 's Avonds was hij weer in normalen toestanden werd op vrije voeten gesteld. Zaterdagavond omstieeks 9'A uur reedde tram weder bij het wi-selen met zulk een kracht tegen het stootblok op deKoemaikt, dat de zware dwarsbalk knapte. Zondagmorgen is daarom een nieuwe moe ten aangebracht worden. Bij 't uitwijken voor twee ovei ladende gist wagens op den Rotterdamscheu dijk, reed een vrachtwagen uit Rotterdam tegen een telefoonpaal tengevolge waarvan een streng brak en een der mannen die op den wageo zat tusschen de paarden viel. Hy bekwam daarbij een kwetsuur aan de wang. Hedenmiddag gleed op den Rolterdainschen dijk eerst een wagen van de glasblazerij met het achterwiel van de helling doch kon nog tijdig worden opgereden. Een spoelingkist bespannen met 2 paarden gleed echter de geheeie helling af tot aan de rails van den stoomtram. Daar werd een remketting aan gelegd en toen doorgereden tot onder langs den dijk. Gelukkig is dit ongeval zonder onge lukken afgeloopen. Door den cipier van het Huis van bewaring alhier is hedenmorgen op den zolder van het gebo vangen. Corres ponden tie. W. d. G. Wij kunneu uw stuk alleen plaatsen als gij uw naam ons opgeeft. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 9 December. Notaris: W. A. van Bolder Dz. Een timmermansweikplaats met bergplaats en bovenwoning met afzonderlijken opgang eu erve, aan de Kinderbuurt nr. 22, gioot 52 centiaren, in veiling f 1325. Opgehouden. Een woning en eive, in Je St. Pietersieeg no. 7, gioot 25 centiaren, in veiling f395. Daarvoor verkocht. Twee woonhuizen eu erven, verdeeld in beneden- en bovenwoningen aan de Laan nrs. 13 ea 15, samen groot 57 centiaren, in veiling 1. f 1000. 2. f1175. Gecombineerd verkocht voor f 2185. aldaar een groote kroonuii ge- BURGERLIJKE STAND. Geboren 7 Dec. Theodoras, zoon van A. A. Teuliug en H, Schouten, Spoorstraat. 8 Dee. Willem, zoon van W. van der Windt en J. M. Ritman, Bleekerstraat. Wslliel- mina Geertruida Maria, dochter van A. de Vette en G. C. de Wit, Stationstraut. Overleden 10 Dec. Jacob Vei boom, oud 59 jaar 7 maanden, Lange Nieuwstraai. en De symphonie-veieeniging alhier, diiecteur de heer L. P. Gaillard, zal Dinsdag a.s. haar eerste concert in dit seizoen geven in de zaal »Hai mooie". Tot onderwijzer aan de Israël, school al hier is benoemd de heer N. van Pels, te Rotterdam "Gisterennacht omstreeks 3 uren werd de suikerbakker tevens winkelier in do «Zoete Toco" op de Hoogstraat alhier gewekt door een sterke brandlucht en bespeurde dat zijn slaapvertrek vol rook stond. Zijn eerste werk was vrouw en kinderen in veiligheid te brengen en vervolgens brand alarm te maken, vvasrop een viertal^spuiten aanrukte. De brand, die spoedig gebluscht was, bleek ontstaan in de bakkery, die onder den win kel is; de geheeie voorraad suikerwei ken ging verloren. BURG E RL IJ K E~ST AND. Geboren 10 Dec. Johanna Maria, dochter van P. Peereboom en A. P. A. M. Sperman, Peper- itesg. Adriaantje. dochter van J. Schutter en G. Ru ij», Qed. Biersloot. Overleden: 10 Dec- Teunis van der Zvvan, oud 7 weken, Maasstraat. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 11 "December. Besloten weid Dinsdag avondzitting te hou den, en dit, zoo daartoe termen bestaan, ook Donderdag of Viijdag te doen voorts Zater dag zitting te houden en Maandag tot hall twee ten einde voor Kerstmis gereed te ko men met de Staatsbegrooting en eenige ur gente wetsontwerpen. De VOOBZITTER beeft, hoewel noode, toegestaan bij de eindstemming Woensdag over de Ongevallenwet, motiveering van de uil te brengen stem, mits zeer kort, zoodat de verklaringen niet meer dan 12 a 17 tegels in de Handelingen innemen. Bij het voortgezet debat over de begroo ting voor binnenlandsche zaken vroeg de heer VAN ASCII VAN YVDCK (Wijk) of een burgemeester bevoegd is het militair gezag te gebieden of te verbieden gebruik te maken van vuurwapenen of blanke sabel? en of de militaire commandant dit gebod ot verbod moet opvolgen onverschillig of hy 't daar mede al of niet eens is. De MINISTER erkent met Schaper de wenschelijkheid van spoedige technische her ziening van de kieswet. Wordt vervolgd. Jacht in Zmd-Eolland. Den 30en Dec. a.s. wordt de jacht op klein wild in Zuid-Holland gesloten met uit zondering voor wat betreft de hout»uippen, die tot en met 30 April mogen geschoten worden door houders van groote jachtakte by jacht op schadelijk gedierte en tot en met 17 Maart mogen gevangen vvoiden met last-, war- of valfluuwen. O een misdaad. Bij 't rechteilijk onderzoek te Leiden van het lijk van den agent van Voorde, is naar men verneemt niets gebleken van geweld of misdrijf dat oorzaak van den dood zou kunnen zijn. De overledene moet geleden hebben aan eene ziekte in den rag, die opklimmend was naar de heisenen, tengevolge waarvan een betrekkelijk aanslaande dood waarschijnlijk was en die oorzaak kan geweest zyn >an een piotselingen val, die deu dood kan heb ben veioorzaakt. (Zie ook bi. 4). Alweer brand te Botterdam. "Men meldt ons uit Rotterdam Hedenmiddag ten éen uie biak een hevige brand uit in liet pand Bierhaven 37, waar gevestigd is de Continental Incandescant Gaslightcomp. zijnde een fabriek van gas- gloeikousjes. Tengevolge van het omvallen van een glas met ether, welke vloeistof door een in de nabijheid zijnde gasvlam vlam vatte, stond in een oogwenk de benedenier dieping en het achterbovenhuis in brand welke geheel uitbrandden, niettegenstaande twee stoomspuiten en zeven handspuiten alle kuchten inspanden om het vuur meester te worden. De fabriek behoort aan den heer Julius Böhm terwijl het bovenhuis was bewoond door de dames Suermoridt. Daar het achterpand geheel was ingebouwd tusschen de huizen van de Seheepmakeis- haven, Glashaven, Bieihaven en Oranjestraat kwanrum ook die in groot gevaar; o.a. de redactie-bureaux van de Nederlanden wer den totaal onder water gezet. Welke schade de aangrenzende panden geleden hebben is nog niet bekend. De fabriek was verzekerd voor f8000. Door de ontploffing vlogen de gloeikousjes de lucht in. Volgens resolutie van B. en W. mocht er niet meer dan 6 K.G. ether on K.G. colodium aanwezig zijn, terwijl ook nog andere strenge bepalingen vooigeschre ven waren. By het afzenden van dit bericht was d brand nog niet gebluscht. hij in de centrale opgesloten. gevangenis zal werden Zondag sloeg »VitesseIH' l O goals. Hercules" mee De rechtbank le Heerenveen heeft den wielrijder V. aldaar, welke 2 Oct. een meisje omverreed, zoodat dit het sleutelbeen kneus de, veroordeeld tot 2 dagen hechtenis. Brandstichting. Wegens brandstichting in het station te Waspik is gisteren' een ar beider-telegrafist gearresteeid en naar de gevangenis in Den Bosch overgebracht. De man heeft bekend. Atjek. Blijkens een van den civieien en mi li tai i en gouverneur van Atjeh en ondei hoorigheden ontvangen telegram verraste eene patiouille van Kroeng Raj.i eene kleine bende van Pang Leb in Lam Panaihtwee vijanden, met hunne wapens, bleven in onze handen, terwijl onzerzijds de Europeesche koiporaal van Schesselen niet levensgevaarlijk gewond werd. Een patiouille maiéchaussées verraste in het hoog gebergte der Vil Moekim» Baid (XXI Moekims) eene kleine bende volgelin gen van Ah Baid ook bij die gelegenheid vielen twee vijanden in ooze macht, zoomede 3 Beaumontgeweien en eene hoeveelheid achlerlaadmunitie. Generaal van Yliet. Uit Batavia schreef men aan de »Loc." De heer C. P. J. van Vliet, generaal majoor der infanteiie, vertrok in November 1898 met een jaar buitenlandsch verlof. Dit vei lof nu is met zes maanden verlengd De heer Van Vliet was voor generaal majoor J. B. van Heutsz civiel en militair gouver neur van Atjeh en werd van deze betiekking op verzoek ontslagen, omdat hij zich niet kon vereenigen met de plannen die men omtrent Atjeh had gemaakt en werd benoemd tot chef van den genei alen staf. Genoemde heer heeft tijdens zijn verblijf m Den Haag menig onderhoud geha'd met den Minister van Koloniën omtrent Aijeh. Hij heeft ook volgens de laatste alhier ontvangen belichten nog ai vaak een bezoek gebracht aan Oostenrijk. De heer Van Vliet zal in liet laatst vari Februari of uiterlijk begin Maai t naar Java terug gaan en zal dan wor den herplaatst als chef van het wapen dei infanterie. De tegenwoordige inspecteur van het wa pen der infantei ie, generaal-majoor J. W. Stemfoorl, had teeds het voornemen om nog in dit jaar met pensioen te gaan, doch daar hij dan in den winter in Euiopa zou aan komen, heeft hij besloten om eerst in April a. s. te gaan. In tien Jieer Van Vliet vvorili de toekomstige legei koinmandanl ge/.ion. De luitenant-generaal L. Swait moet het voor nemen hebben om in den loop van het vol gend jaar te repatiieeien. Door de teiugkomst van den heer Van Vliet wordt dus de generauls-promotie tegen gehouden en moet de kolonel der infanterie A. H. W. Scheuer, kommandant der Ille militaire afdeehng, nog wat geduld hebben. l)e Bus Mnligin. Naar aanleiding van het door de Russi sche regeering gedaan verzoek otri gratie of commutatie van straf voor den uit den Lom bok-krijg bekenden Rus Muliginj is de gou verneur-generaal, in aansluiting met den Miaister van Koloniën, voornemens aan voor noemden Rus gratie te verleenen van het nog le ondergaan gedeelte zijner tuchthuis straf voor den tijd van twintig jaren en die straf te vervangen door verbanning uit Ne- derlandsch-Indië voor den tijd van tien jaren, waartoe Port-Saïd als plaats van overbren ging is aangewezen, in verband met art. 16 van het Strafwetboek voor Europeanen, schrijft het «Soer. Handelsbl." Derwaarts zal hy worden vervoerd onder bewaking van repatrieerende militairen. Aan den directeur van justitie is verzocht, in afwachting van de ter zake te nemen be slissing, Maligin voorloopig al dadelijk van Sernarang naar Batavia over te brengen, waar Een schoorsteenbrand in het Ministerie van koloniën werd heden spoedig door de brand weer gebluscht. ROTTERDAM, 11 December. Buiten landscbe granen. Stemming vast. Tarwe niet genoteerd. Rogge per 2100 kilo: Azof 75 pnd 1421/», 143, Peteisburger 125/126 pnd f149 uit zéé' boot, id. 122/123 pnd f 140'/s uit zeeboot jd. 119 pnd 142 143 uit zeeboot. Geist per 200 kilo: Zwaite Zee 1130132 Donau Cbevalier f146. Mais per 2000 kilo; A-ner. Mixed f98 102, id. uit zeeboot f 07%, f 98, ui. btoomend I 9795 naar aankomsttijd. AMSTERDAM, 11 December. Kol lie goed ord, Jxva 34'/s, Santos 20. Suiker vast. Dec. 10'/* gedaan en geboden. Tarwe op levetmg zonder noteeiing. Rogge op levering vastMaart 1138; Mei f134, 135. PARIJS, 11 December. Spiiitus. Nov fig. 37.Dec. frs. 37. vier eerste maanden fr. 37.50 vier maanden van Mei fr. 38.20. BERLIJN, 11 December. Spiritus por loco zonder zaken. LONDEN, 10 Dec. Het depaitement van ooi log heeft van generaal Gatucre het vol gende telegram ontvangen: «Ik betreur het zeer te moeien mededee- ien dat mijn aanval hedenmorgen op Storm bui g met zware verliezen is afgeslagen. Ik was door de gidsen onjuist ingelicht over de stelling van den vijand en bevond het terrein zeer ondoelmatig." De bevelvoerende generaal te Kaapstad meldt dat voor zoover bekend is generaal Gatacre de volgende verliezen leed 9 offi cieren gekwetst en 9 vermist, 2 minderen gesneuveld en 596 vermist. PARIJS, 10 Dec. De «Éclair" zegt: Het bericht van de nederlaag van Gatacie kwam te laat om door de bladen breedvoerig te worden besproken. De «Daily Mail", die de laatste is om de ongelukken te ei kennen, aan de Engelsche legers overkomen, zet met groote letters als titel boven het bericht :Nederlaag der E n g e 1 s c h e n. Andere bladen bevatten de mededeeling: Gatacre teruggedreven. Niemand deed eenige moeite om de ernst van het gebeurde te verbloemen. De «Daily Mail" bevat een telegram, waarin gezegd wordt dat zijn correspondenten in de Kaapkolonie van meening zijn, dat de neder lagen der Engelschen een opstand in de Kaapkolonie ten gevolge zullen hebben. LONDEN, 11 Dec. De «Times" bevatte een telegram uit Molteno van gisteren, mel dende Generaal Gatacre positie Siormberg aan te vallen bij het aanbreken van den dag. De gidsen hadden hem een verkeerden weg gewezen, zoodat de Engelschen na e«u ver- ruoeieuden nachtmarscli verrast weiden. De terugtocht werd in uitstekende orde volbracht. lu het meest critisehe oogenblik gedroegen de Northumberland fuseliers en de Jiisli Ri fles zich alsof zij op manoauvre waren. De correspondent vreest, dat de verliezen Ier Engelschen groot zijn. Een kanon moest in den steek gelaten worden. MOLTENO, 10 Dec. De kolonne Gatacre met vei dubbelde rotten uit de flank mar- clieprende, weid met het aanbreken van den dag en bij het binnenkomen in een natuur lijke keten door hooge rotsen omgeven dorr een hevig vuur der Boeren oyervallen. Er kwam geen verwarring onder de En gelsche troepen. Zij werden kalm door Ga tacre in het vuur gebracht. De infanterie beklom de vijandelijke positie doch zag zich van drie zijden onder vuur genomen, waardoor zij genoodzaakt was terug te keereu, achtervolgd door de Boeren, die langs de raggen der kopjes voortdurend op <ie Engelschen beneden hen vuurden. Na 30 uren vechtens kwamen de Engelschen in Molteno terug. LONDEN, 11 Dee. De «Times" meldt dat bevel gegeven is twee rivierkanonneerbooten is gereedheid te brengen te Chatham voor den dienst in Zuid-Afiika. MARSEILLE, 10 Dec. Dr. Leyds, gezant van de Z. A. Republiek bij verschillende Europeesche hoven, is te Marseille aange komen. MASERU, 6 Dec. De laatste Vrijstaatsche bladen die hier zijn ontvangen geven als ofïieieele opgaaf van de verliezen der Boeren sinds het uitbreken van den oorlog 200 ge sneuveld en 240 gewond. PRETORIA, 8 Dec. De Nederlandsche en de Duitsche ambulancecorpsen zijn hier aan gekomen en met zeer groote geestdrift ont vangen, terwijl adressen van verwelkoming werden aangeboden. De helft der ambulances gaat naar den Vrijstaat, de andere helft naar Natal. NAUWPOORT, 9 Dec. Voorbij Arundel hebben op grooten afstand schermutselingen plaats. De Engelschen trekken voorwnarts naar Sannahsdam de Boeren trekken terug in de richting van Taai-boschlaagte, MOLTENO, 10 Dec. Generaal Gatactre

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2