yr BONENLAND. STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. MAASSLUIS. R e chtzak e n. Staten-Geiieraal. Gemengd Nieuws. Bij de Nederl. Zuidafrik. Yereeniging is ingekomen 1200 p. st. als eerste gift van de Nederlandsche kolonie te Buenos-Ayres, ten behoeve van de Boeren in Transvaal en Oianje- Vrjjstaat. Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opeenten) over Nov. 1899, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1898, door het departement van financien openbaar gemaakt 1899 1898 Directe belast... f 5.14-2.940,43= f 5.011.897,995 Kochten op d.mv. - 774.272,27 - 734.044,50 Accijnzen- 4.188.849,97 - 4.1G9 437,26 Waarb. en bel. d. goud. en zilv. w. - 25.115,71 - 24.018,55 Indir. belast.- 1.666 542,21 - 1.687.731,21 Domeinen- 281.308,15 - 292.957,85-' Posterijen- 776.665,86s - 791.386,25 Kykstclegrnfen- 176.754,19 - 138.539,39 Staatsloterij- 9,958,04 - 9.055 00 Akt. jacht en viss. - 1 853,00 - 2.335,50 Loodsgelden- 215.004,74 - 1S6.096.365 Totaal.... f 13.257,206.58 f 16.067.519,87s 11/12 der raming is f 114.580.099,72. Op brengst over de 11 eeiste maanden van 1899 f148.674.25267, tegen f 112.908.400,82 in 1898. Personeele Belasting. In de gister gehouden zitting der Tweede Kamer deelde de voorzitter mede dat h\j voor nemens was geweest voor te stellen het ont werp tot wijziging der wet op de personeele belasting aan de orde te stellen na hoofdstuk financiën. Daar vele leden bezwaar maakten thans tot die behandeling over te gaan, heeft hij nader overleg gepleegd met de Regeering, die geen overwegend bezwaar maakte ook met het oog op de vele werkzaamheden der Kamer, de behandeling van dat ontwerp uit te stellen. Hij zal dus met voorstellen dat ontwerp in deze zittingsperiode te behandelen. Zwitsersch legerstelsel. Aan de Tweede Kamer is een adres ge richt, waarin verzocht wordt dat de Kamer bij de behandeling der Staatsbegrooting er bij de Regeering met ernst op aandringe, dat in het jaar 1900 eenige onzer officieren en burgers in commissie naar Zwitserland wor den gezonden, 0. a. tot het bij wonen en in bijzonderheden nagaan der aldaar dat jaar te houden oefeningenop meer uitgebreide schaal. Slechts op die wijze meenen de adressan ten kan, als de uitkomsten van datzelf-aan- schouvven en onderzoeken bekend worden gemaakt, het Nederlandsche volk en zijn Volksvertegenwoordiging zich beter een eigen oordeel vormen omtrent de bruikbaarheid voor ons vaderland van het, ook door buitenland- sche deskundigen, geroemde Zwitseriche stel sel, hetgeen met het oog op de toekomst hoogst wenschelijk is. H.M. de Koningin, die zooals men weet zeer veel van schaatsenrijden houdt, beproefde hedenvoormiddag het ijs op de binnenvijvers in den tnin van het Huis ten Bosch. Maar daar het ijs niet voldoende sterk bleek werd ditmaal aan het ijsvermaak nog niet gedaan. H. M. heeft met ingang van 15 December benoemd tot grootmeester van haar Huis J, E. N. baron Sirtema van Grovestins en met ingang van 1 Januari tot jagermeester in de provincie Zuid-Holland mr. R. baron Van Zuylen van Nijevelt. De Regeering van de Republiek Liberia heeft bij schrijven aan den Minister van Buiteniandsche Zaken dd, 9 November jl., het tractaat van vriendschap, handel en scheepvaart tusschen Nederland en Liberia van 20 December 4862 (sSlaatsblad 1864 no. 77) opgezegd. Dientengevolge zal genoemd tractaat 9 No vember 1900 buiten werking treden, (ïSt.-Ct." De gewone audiënties van de Ministers van Binnenl. Zaken, Just., Financiën, Marine en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg bjj de Nederl. Bankf 3,690,570.47 bij de betaalmeesters.- 2,275 724.79 Te zamen.f 5,966,295 26 Op de Marine-begrooting zal een amende- dement voorgesteld worden om een der pant serschepen (D. D.) en de kanonneerbooten uit 's Ministers plan van aanbouw te doen ver vallen. Reuter seint uit Londen De ïSt. James Gezette" meldt, dat mr. W. baron van Goltstein van Oldenalier, Ilr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het hof van St, Janus, gisteren zijn brieven van terugroeping aan H. M. koningin Victoria op het kasteel Windsor heeft overhandigd. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft, ingevolge opdracht der jongste aigemeene vergadering, eene commissie benoemd, ten einde: o. een onderzoek in te stellen naar de rechtskundige vormen, waarin de hier te lande werkende productieve associaties en credietinstellingen ten dienste der landbou wers of der volksklasse zijn opgericht, en naar de rechtskundige moeilijkheden welke door die corporaties ten aanzien «an hare samenstelling worden ondervonden b. op grond van de uilkomsten van het in te stellen onderzoek, een rapport uit te bren gen èn over de voor elke soort van vereeni- gingen, bij de bestaande wetgeving, meest gewenschte rechtskundige samenstelling èn over de wijzigingen, welke op dit stuk in de wetgeving gewenscht zjjn. Deze commissie bestaat uit de heeren mr. M. W. F. Treub te Amsterdamjhr. mr. A, J, Relhaan Macaté te Haarlem; A. de Clercij te HaarlemG. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg; S. J, de Jong te Hemelummr. D. J. van Stockum te Am sterdam en mr. P. Tjeenk Willink te Delft, de laatste als secretaris. Men zal io de noteering van de Schiedam- sche Beurs zien dat de makelaarsnoteering is vervallen en danr-jcr in ue piaais is ge treden de distillateursnoleering. Uit de overeenstemming van den prijs zou men kunnen opmaken, dat het broertje en zusje is, doch tot can beslist oordeel achten wij ons niet competent. Wij nemen dus in 't vervolg naast deof- ficieele noteering de distillateursnoleering. Voor de alhier bestaande hulpzendingver- jfeeniging jüw Koninkrijk kome" trad gister avond in het Vereenigmgslokaal op ds. D. G. Postma, van Voorburg. Na het zingen van Psalm 72 6 ging spreker in het gebed voor en sprak daarna een rede uit, ontleend aan Jes. 60 -. 8 »Wie zijn deze, die daar komen gevlogen als een wolk en als duiven tot hare vensters?" Na het zingen van Gez. 155 4 werd deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. Het lokaal was niet zoo bezet als wel ver wacht had kunnen worden. Gisteren is in de Buitenhaven bij het werk aan de kaaimuur voor de kaarsenfabriek »Apollo" door een onbekende oorzaak een prauw gezonken welke was beladen met grind. De prauw behoort aan de gemeente en het grind aan den aannemer van het werk. BURG ERLUKE ST AND. Gehuwd: 13 Dec. J. E. A. Bergmans, 21 jaar, en G. van Diejen, 19 jaar. Gleboren 12 Dec. Adrianus Antonius, zoon van M. Peterbroers en P. C. Paalvast, Maasstraat. Overleden 11 Dec. Wilhelmus van de Water, oud 55 jaar en 11 maanden, Laan. 12 Dec. Cornelis Hendrik Noordijk, oud 48 jaar en 10 maanden, Hinder tuurt. Het bestuur der Spijsuitdeelingscommissie heeft hare taak weder opgevat. 'Gisterenavond had in de nHarmonie" alhier het eerste concert van de SymphoDie- Vereeniging plaats, met medewerking der kinderen van de zangklasse van den heer L. P. Gaillard, welke de operette »Sneeuwwit en Rozenrood" opvoerden. De uitvoering viel zeer in den smaak. De zaal was flink bezet. BURGERLIJKESTAND. Gehuwd 13 Dec. Marinus van der Schee en Adriana de Koning. De benoeming, met ingang van 1 Januari van den heer N. M. Keukenmeester, thans directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, tot directeur van het telegraafkantoor te Haarlem, is uitgesteld tot 1 Februari a.s. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 13 December 1899. Wegens in staat van dronkenschap ver- keerende in 't openbaar de orde verstoren A. G. te Schiedam, tot f5 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens zonder verlof van het bevoegd gezag het verkeer op een openbaren weg beiemmeren J. K., J. H. S., A. S. en A. B., allen te Schiedam, ieder tot fl boete subs. I dag hechtenis. Wegens verwekken van nachtrumoerP. J. v. d. S. te Schiedam, tot f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap A. v. d, A., tot f 1 subs. 1 dagB. B., tot f 3 boete subs. 3 dagen, beiden te OverschieJ. J. v. P. te Schiedam, tot3 dagen hechtenis (le herh.) Wegens overtreding der spoorwegwetH. II., tot f 1 subs. 1 dag j J. W. v. K. en H A. V, L., tot f 2 boete subs. 2 dagen hech tenis, allen te Schiedam, Wegens overtreding van de vogelwet: A. J. H., W. S., N. M. B. en H. allen te Schiedam, ieder tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens pohtie-overtredingC. P. H. R., C. G. v. d. V., T. v. D., P. J. S. en D. B,, allen te Schiedam, ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. TWEEDE KAMER. Onder het Kamerverslag gisteren stond »De zitting duurt voort". Dit was onjuist, daar de rede van den heer Staalman de zit ting dien dag besloot. Uit ons telegram bleek dit echter niet. Avondzitting van Dinsdag 12 December, 8 uur. Binnenlandsche Zaken. Waarnemend president de heermr. Veegens. De beraadslaging werd voortgezet over Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) en wel over art. 120 (Lager Onderwijs), De heer DE WAAL MALEFIJT betoogde de noodzakelijkheid van betere regeling der onderwijze rstractementen en zet uiteen dat de wet van 1889 voor het bijzonder onderwijs niet aan de verwachting heeft beantwoord. Hij betreurt het dat de tractementsrege- ling en verbetering van het subsidiestelsel weer moeten blijven liggen tot na aanneming van het ontwerp Leerplicht. Hg dringt aan op eene spoedige verbetering zoowel voor de openbare als voor de bijzondere onderwijzers. Voorts wijst hij er op dat het onmogelijk is strikt neutraal onderwijs te geven op de openb. school en dat de bestaande wet het J recht van de ouders miskent om hunne kin deren te leiden in de richting die zij wen- schen, elke samenwerking tusschen ouders en onderwijzers ontbreekt. Eindelijk zegt spreker dat eene nieuwe wet noodig is om verband te brengen in de verschillende tak ken van onderwijs en de Ambachtschool en dat de gemeenten niet langer belast moeien worden met de kosten van het onderwijs. De heer KETELAAR gaat mede met den afkeur uitgesproken over den hoofdonder wijzer te Saaxumhuizen maar raadt den heer Staalman aan to beginnen met de hand in den boezem van zijn eigen partij te steken. Spreker gaat niet mede met de bewering dat de bijzondere scholen in slechtere con ditie zijn gekomen over de wet van 1889. Wat het onderwijs betreft zijn zij beslist in betere conditie gekomen. Verder dringt hg aan op wijziging van de bevoegdheden van Indische onderwijzers en op volkomen viyheid voor de onderwijzers hier te lande om privaatlessen te geven hen door dc wet gewaaiboigd. Gaarne geeft hij toe dat de taak van den onderwijzer niet begint of eindigt met de schooluren maar zijne diensten geeischt kunnen worden voor die zaken die met het onderwijs verband houden. Schoolfeesten enz. rekent hij daar niet onder. Dwang in dat opzicht leidt tot huichelen. De toegezegde betere regeling van de onder- wgzerslractementen juicht spreker toe en hij dringt aan op betere regeling der uitbetaling van de tractementen der ondei wijzers, het geen in enkele gemeenten te wenschen over laat. Naar aanleiding van zijne nota wijst spreker nog op de noodzakelijkheid van samen werking van de onderwijzers aan eene school om tot eenheid te komen en om een einde te maken aan de overheersching van som mige hoofden van scholen De heer VAN KOL vestigt de aandacht op de schoolhygiéne speciaal op de aan doening van de neuskeelholte die de ver standelijke ontwikkeling van het kind in den weg staan. De heer TRUIJEN dringt mede aan op verbetering van do positie en de jaarwedden van de onderwijzers. Hij vestigt de aandacht op Pruissen waar de onderwijzers veel meer verdienen dan hier terwijl de oodei wijskosten per leerling minder zijn. De heer MUTSAERS spreekt mede zijne verontwaardiging uit over de z. i. partijdige samenstelling der examencommissiën met voorbijgang van het bijzonder onderwijs. Hij kan niet aannemen, gelijk beweerd wordt, dat leeraren, aangezocht om zitting te nemen in examencommissiën, dit geweigerd hebben. Spreker komt voorts op tegen de opdrijving der examen-eischen voor onderwijzers. De heer VAN DER ZWAAG doet een woord van protest hooren tegen de rede van den heer Staalman welke hij niet van hem had verwacht. Hij geeft toe dat de openb. school niet kan zijn een neutrale school maar juist daarom moet men de openb, onderwijzers niet aanvallen met zaken die niet te bewijzen zijn en hen niet verdacht maken. Eigenaardig is het dat ook het socialisme al gebruikt wordt om de bijzondere scholen te dienen. Spr. vraagt den heer Staalman om tebe- wijzen dat de meeste openbare onderwijzers socialisten zouden worden wanneer zij daar den moed toe hadden. Naar aanleiding van de rede van den heer Staalman zegt spreker, dat de socialisten zich een volkomen neutrale school wenschen, vrij van elk dogma. Voorts komt hij op tegen het ridiculiseeren van de schoolvergaderingen van de onderwijzers. Spreker gaat volstrekt niet mede met het geen verleden jaar dooi- den Min. v. Binnenl. Zaken is gezegd n.l. dat socialisten en anar chisten zich niet gekrenkt behoeven te ge voelen wanneer op da school gesproken wordt van de dankbaarheid verschuldigd aan God. Hg althans behoort dan niet tot die socia listen en komt er met klem tegen op dat men van de school moderne secte scholen wil maken. De heer TYDEMAN meent dat er zeer veel persoonlijks is gelegen in .de critiek tegenover den heer Michiela van Hessenieb wat betreft de niet-benoeming van bijzondere onderwijzers in examen-commissiën. Hij merkt op dat er onder de ondei wjjskraehten in Brabant en Limburg veel vrouwen voor komen die niet in examen-commissiën kunnen benoemd worden, dat candidaten niet door hun eigen onderwijzers gi examineert! worden acht spreker een voordeel onzer examen commissiën. Reeds nu waarschuwt hjj er tegen om afzonderlijke commission te be noemen voor de bijzondere en de openbare scholen. De heer SCHAEPMAN herinnert den minister aan de woorden waarmede hij des tijds instemde dat het personeel van het bijz. onderwjjs meer in de examencommissiën moest worden betrokken. Fouten in desamen- stelling der examencommissiën zjjn niet alleen in het Zuiden maar ook in het Noorden te vinden. Mi t het betoog van den heer Tyde- man gaat spr. niet mede. Is er een sleur bij de benoemingen, dan wordt het tijd dat deze Min. van Binnenl. Zaken eens met dien sleur gaat breken. Be halve de zusters-onderwijzeressen zijn er ook nog wel andere geschikte krachten te vinden om zitting te nemen in examen-commissiën. De heer TROELSTRA heeft nog nooit een hem sympathiek onderwerp zoo onsympathiek hooren behandelen als hedenmiddag door den heer Staalman, Hij begrijpt niet wat de aanval op de socialistische onderwijzers daarmede te maken had. Ook de liberale parijj had niets met zijn aanval te maken. De tyd der ketterjachten is vooi bij en die bestond lang voor dat de liberale partij bestond. Uit ontvangen telegrammen op door spre ker gevraagde inlichtingen toont hg aan dat de heer Staalman in den Helder hetzelfde, en nog erger deed dan hij hier hedenmiddag zoo sterk afkeurde. Dergelijke feiten worden door iedereen wel eens bedreven maar daar voor kon men geen politieke partjj verant woordelijk steiien. Morgen "11 uur is de Minister aan het woord. Zitting van Woensdag 43 December. Bij de voortzetting van het debat over de afd. Lager Onderwijs van de begrooting voor Binnenlandsche Zaken antwoordde de MINISTER ten aanzien van de verschillende opmerkingen dat de schoolwet geen absolute neutraliteit van het openbare onderwijs kent, want zij vraagt eerbiediging van de godsdien stige gezindheden van andersdenkenden. Tegenover den heer De Waal Malefijt merkt de Minister op dat het nieuwe schoolstelsel door den afgevaardigde aangegeven, grond wetsherziening noodig maakt, en tevens con stateert spr. dat door de l'/s millioen voor het bijzonder onderwijs 't voor dit onderwijs mogelijk is geweest den strijd vol te houden en het onderwijs er op is doorgegaan. De cijfers door den heer Tiujjen genoemd acht de Minister juist maar zijn conclusie niet. Wat de speciale punten betreft die in het debat genoemd werden betoogt de Minister in antwoord aan den heer Hesselink dat verbetering voor onderwijzers niet kan voor afgaan aao aanneming van het leerplicht- 1 ontwerp. Aan den heer Ketelaar verklaart hij zich in beginsel voor gelgkstellmg van de eischen voor onderwijzers in Nederland en Ned. Indiè, voor zooveel betreft dat afgeschaft moet wor den het extia examen voor de Indische onderwijzers h. t. 1. Maar geheele gelijk stelling kan de Minister niet onderschi ijven. Z. i. moeten de gemeentebesturen bevoegd blijven de vrijheid van den onderwijzer tot het geven van privaatlessen te kunnen be perken. Het b'ywoneu van een schoolfeest, ook al hebben de onderwijzers daar niet veel lust in, acht de Minister zoo'n zware ver plichting niet. Iedereen moet wel eens iet« doen wat met van harte gaat. Aan de eer Van Kol belooft de Ministei onderzoek 1 -ar het door hem genoemde veel vuldig voorkomen van neuskeel-holte-aan- doenmgen bij schoolkinderen. Tegenover de heeren Mutsears en Vermeulen zegt de Minister dat zijn standpunt bij het benoemen van examen-commissiën is: be noeming van mannen berekend voor hun taak, zonder daarbij te letten op richting of godsdienst. Aan den inspecteur kan geen enkel vet wijt van partijdigheid gemaakt worden. De Minister constateert eenige gerallen waarin geen R.-K. onderwijzers van bijz. scholen in het Zuiden te vinden waren om zitting in examen-commissien te nemen. Mocht 't voorkomen dat een onderwijzer van een bijz. school, die geschikt is en wil, op zettelijk gepasseerd wordt, dan zal de Mi nister tussenbeiden komen. Wat betreft het voorgevallene met het schoolhoofd te Saaxumhuizen, keurde de Mi nister de houding van dat schoolhoofd af. De rr an was streng berispt en had belooft 't niet meer te zullen doen. Opmerkelijk was 't, zegt de minister tegenover den heer Staalman, dat het hoofd van de bijzondere school te S. zelf in de bres was gesprongen voor zijn collega van de openb. school. Voorts wijst de Minister op de gunstige verklaringen omtrent den beschuldigden hoofdonderwijzer bij wien trouwens niet alleen de schuld te zoeken is voor bet voor gevallene. Zulks blijkt ten duidelijkste uit de verklaringen van de werklieden en de werkgevers en de Minister merkt voorts op dat het cyclatie had verwekt dat van chr. gerefor meerde zijden maatregelen waren besproken om kinderen naar de bijzondere rchool te trekken. De heer STAALMAN hield zjjne beschul digingen tegen het schoolhoofd te Saaxum huizen vol en ontkende dat de arbeiders of de werklieden de schuld waren. Eveneens handhaafde spr. zjjn standpunt omtrent de houdiug van de socialisten ten aanzien van het openb. onderwijs. Hjj be weerde dat Troelstra de onderwijstheorie der liberalen voorstaat en hij bleef van meening dat de Minister niet streng genoeg was op getreden tegen het schoolhoofd te Saaxum huizen en drong aan op nader onderzoek Hij eritiseerde de houding van den heer Tioelstra. Spreker roept ook nu nog uit: »God beware onze kinderen voor socialis tische invloeden", [maar hij betwist ooit dp socialisten in hunne rechten te hebben willen krenken. Na de repliek van den heer Staalman ver klaarde de VOORZITTER verder niet te- kunnen toelaten, dergelijke persoonlijkheden als thans tusschen Staalman en Troelstra. Hij zal de vrijheid van het debat hoog hou den, maar tevens er voor waken dat het peil daarvan niet verlaagt. Een motie door den heer Fokker voor gesteld tot sluiting van het debat werd ver worpen met 47 tegen 31 stemmen, Bij de replieken werd van verschillende zijden opgekomen tegen des heeren Staalman insinuatie dat sommige onderwijzers ondei bedekte termen socialistische invloeden bjj de kinderen aankweekten. Waar de heer Staalman geprovoceerd was heeft hij 't voor ditmaal moeten toelaten. Ongevallenwet, Na de pauze was aan de orde de tweede lezing van de Ongevallenwet. Do heer DE BEAUFORT verklaarde namens mede-voorstellers van het door hem onder- teekende amendement, dat zg voor de wet zullen stemmen in de hoop op latere aan vulling. -De heer VAN KARNEBEEK verklaart dat hy en zijn vrienden tegen de wet te zullen stemmen, nu de zelfverzekering daarin ontbreekt. De heer LOHMAN legt namens zjjne vrien den de verklaring af te zullen tegen stemmen omdat op andere wgze de zaak beter is te regelen. De heer VERMEULEN verklaart mede namens eenige politieke vrienden tegen te zullen stemmen wegens het centraliseerend karakter van de wet. De heer DOBBELMAN, zal met eenige zijner partjjgenooten over bezwaren heen stappen en voor stemmen. De heer JANSEN zal in't belang van den kleinen man voor het ontwerp stemmen. De heer K.UÏJPLR legt de volgende ver klaring af. Mede namens mijne politieke vrienden zij kostelijk in het licht gesteld waarvoor wij onze stem aan dit ontwerp niet zullet. ont houden. Onzerzijds is bij de aigemeene beraadsla ging verklaard, dat onze houding ditmaal geen intransigente zou zijn, omdat het zake lijk beginselongevalverzekerbg en zulks vooralsnog door staatsdwang, onze algeheele instemming heeft. Ons ernstig verzet daarentegen ging tegen de daarbij gevolgde regeleneen wijze van regelen, 0. a. zoo principieel verkeerd, dat wij betoogden onzes ondanks tot afsstemming genoodzaakt te zullen zijn, indien bij afwij zing van alle temperende amendementen de heerschappij van het autocratische beginsel gehandhaafd bleef in exclusieven zin. In exclusieven zin is dit niet geschied. Leelcen-'eclitispraaak van belanghebbenden is opgenomen. Commission uit bun midden zullen bij geneeskundige behandeling mede werken. Aan de Staten-Goneraa.1 is medezeo'crinols- schap gegeven over salaneenng, en das' over den omvang der aanbtenaarsliierardiie. Al hadden we nu de breking van het auto cratisch beginsel veel ruimer gewenscht, toch adhten we, onze vroegere verklaring gestand doende, roet het oog ap deze aangenomen amendementen, niet tot uit hou ding genoodzaakt te zijn. Reden waarom wij ons voorbehouden, later elke pogmg tot de centralisatie van de ongevallenveraokermg to stromen, vrijheid vinden voor dit ontwerp to stemmen. Vooral nu niet wijzei vennxaar vermink ten, weduwen en weezen bij veiwerprno- der voordracht het gelag zouden betalen, achten wij het volgen van deze gedragslijn èn geoor loofd èn raadzaam. Het wetsontwerp werd aangenomen mei 79 tegen 44 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Kerirwijk, De Visser, v. d Bercli van Heemstede, Lob man, ^Sdhimmelpenninck, Basteri, Mackay, Van Earnebeek, Vermeulen, Van den Heu vel, Van Dedem, Van Bijland't (Apeldborn), Everts. Bij de voortzetting van het debat over do begrooting voor Binnenlandsche Zaken werd verworpen mot 64 tegen 24 stemmen eon amendement om mot aan te stellen een Iee- ra>.ur voor spreeklessen aan de Rijkskweek school te Groningen. Bij het verder debat wees do AH NISIER den heer Van der Zwaag, dio onderwijs tegen alcoholgebruik aan goheelontlioudors wilde opdragen, op het moeilijke van een dergelijke regeling. Bij de andbouwafdeeling besprak de heer BESSELINK VAN SUOHTELEN een ge- wensdhte uitbreiding van de Rijkslanidibouw- scliool. De heer JANSEN betoogde de noodzake lijkheid van een wet tot hetere bescherming van-voor den landbouw nuttige vogels. De heer ITHNiNEQUIN opperde bezwaren, tegen opdrijving van uitgaiven voor de Rijks taal dliouwschool, en meende dat voor 't eigen lijk lager landbouwonderwijs to weinig ge daan werd. De heer SQBABEtR bepleitte in het be lang van den landbouwer en de arbeiders do uitenfte in bruikleen van grond aan arbeiders door de gemeentebesturen, wat kan geschie den door partieele wijzigingen der onteige ningswet. Het laatste gedeelte is ongecorrigeerd.) Verlichting der spooricaggons. Blijkens het verslag van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten over 1898, is door dit college de klacht over slechte verlichting in de spoorwegrirjluigen opnieuw opzettelijk onderzocht. De Raad kwam daar bij tot de conclusie, dat de verlichting aan billijke eischen voldoet en even goed is als in het buitenland. Wat betreft het verlangen om ook in de 2e en 3e klasse rijtuigen, gelijk als in die der 4e, driepitsbranders te gebruiken, de Mi nister van Waterstaat is bereid te doen on derzoeken in hoever het wenschelijk en mo gelijk zal zijn aan dezen wensch te voldoen. Bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij zal de verlichting der waggons plaats hebben volgens een nieuw procédé, namelijk door een mengsel van vetgas en acetyleen- gas. Van de toepassing van dit stelsel worden gunstige uitkomsten verwacht. Zondagsrust bij de posterijen. De minister van waterstaat geeft in zyn memorie van antwoord de verzekering, dat al wat redelijkerwijze gedaan kan worden om den dieost op Zondag te bepetken, ge schiedt en zal blijven geschieden. Er moet evenwel voorkomen worden, dat gegronde klachten uit het publek zouden opgaan over vertraging in de bestelling van brieven en telegrammen. Wat den wensch'betreft, dat het personeel om de 44 dagen een vrijen Zondag zou heb ben, zij medegedeeld, dat te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage en andere groote plaatsen het personeel van den postdienst om de 44 dagen reeds een vrijen Zondag geniet, terwijl op den anderen Zondag de dienst bovendien zeer beperkt is. Overigens wordt er steeds naar gestreefd, zoo noodig, door het in dienst nemen van hulp-personeel, om den dienst in dier voege te regelen, dat het personeel een redelijke Zondagsrust geniet, zoodat in plaatsen, waar geen vrije Zondag om de 44 dagen genoten wordt, de dienst op de niet-vrge Zondagen van geringe beteekenis is. Postboden, belast met de zwaarste dien sten, zijn om den anderen Zondag vrij, ande ren, die in de week of op Zondag kleine bodeloopen of bestellingen hebben te ver richten, zijn voor het meerendeel Zondags om de 3 weken vrijgesteld. Wat de telegrambestellers betreft, moet worden opgemerkt, dat de verplichting om

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2