I BIMENLAKD. STADSNIEUWS. VL AARDIN GEN St aten-Generaal. MAASSLUIS. burgerlijkestand. La,atste Nieuws. Telegrammen. ia de marine-begrooting goed te keuren. Die geringe meerderheid deed een ministerieel© crisis Vermoeden. De minister-president SdveiLa verklaarde echter gisteren in den Senaat, dat er geen parlementair conflict bestaat, maar eenvou dig een verschil van meening omtrent de som men, voor openbare diensten uit te trekken. De senator Davda meende dat de regeering na bet votum der Kamer feitelijk met meer bestaat, en wilde dat 'liet Kabinet zou aftre den. Met 120 tegen 93 stemmen heeft do Ka mer intuascben een amendemen t van Mo ret verworpen, waarin voorgesteld wordt, den état-major van het instructie-eskader op te heffen. Door deze grootere meerderheid schijnt het gewaar voor een crisis afgewend. Sfaatsbegrootlng 1900. Marine. Hij doet nogmaals uitkomen dat de ver hooging van de verhoogde zeetraktementen en verlaagde soldijen niet beschouwd worden als te treden in de plaats der Atjeh-toela- gen. De aan de voorgestelde regeling tei bon den hoogere uitgaven bedragen voor kolomen f106,500. De bedenking dat de beoogde maat regel vooral aan het korps zee-olficieren ten goede zou komen, komt den Minister niet gerechtvaardigd voor. Met begin November is een beschikking genomen waarbij de kerkparade is afgeschaft. Aan de schepelingen, die zich aanmelden om de godsdienstoefening aan wal bij te wonen, indien zy niet door dienst verhinderd zijn, wordt vrijheid gegeven, ter kerke te gaan, onder het gehoor van den leetaar, dien zij zelf verkiezen. De klachten over de verzending der brie ven en andere stukken voor het personeel buitengaats, zijn ter kennis'gebracht van het Hoofdbestuur der posterijen en telegraphie de klachten zullen voorkomen worden voor het vervolg. De twee voor rekening van het dep. van koloniën gebouwd wordende torpedobuoten, welke in den loop van 1900 naar Indie ver trekken, zullen door personeel van de marine worden bemand. De proeven'met het stelsel tot stoken tan petroleumresidu, waarbij het verstuwen der brandstof voor den mond der branders niet door mede-uitstroomenden stoom, maar door persdruk verkregen wordt, hebben een goeden uitslag gehadvandaar dat de inrichting wordt toegepast. Over het gebruik van steenkolenbriquetten is slechts een enkel gunstig rapport. De meening van sommige leden dat het comptabel beheer van het Depart, van Marin« zonderling moet worden genoemd, omdat op zijne begrooting van uitgaven ook restitutie- posten worden vermeld, wordt door den Mi nister niet gedeeld. Inderdaad moet onder scheid gemaakt worden tusschen ontvangsten waarmede hier bedoeld zijn rijksontvarig- sten en restituties, welke wegens gedane uitgaven of ieveringen van een ander depar tement van algemeen bestuur van het Rijk dus worden terugontvangen. Indien er sprake kan zijn van een streven om het eindcijfer begrooting te houden op het nominale eindcijfer der laatste jaren, dan geschiedt zulks alteen om aan de schatkist geen hoogere eiseben te stellen dan door het belang van den dienst dringend wordt geboden. Bg de voorbereiding tot reoiganisatie van den Marinestaf is het na rijpe overweging mogelijk geoordeeld, om in de direction Am sterdam en Hellevoetsluis de adjudant van deD directeur en commandant bovendien de functie te laten vervullen van den adjunct chef van den staf. Het ligt in de bedoeling den schoener Suriname weder voor den dienst gereed te maken en de noodige herstellingen te doen ondergaan. De Minister acht het niet noodig voor de Rijkswerven door den Staat een lichaam in het leven te roepen tot officieele vertegen woordiging der werklieden in den geest als die bij de ondernemingen van den heer J. C. van Marken, Gebr. Stork en Louis Re- gout Zn. Het nieuwe materieel vordert voor de con servatie meer personeel dan het andere. Inkrimping van het aantal in Oost-Indie dienende officieren van administratie zou strijden tegen het belang van het land en van het personeel. Veel zorg wordt besteed aan de opleiding der stokers en aan de ventilatie in de machinekamers. De hoogere uitgaven verbonden aan financieele maat regelen ten behoeve van het stokerspersoneel bedragen f33,000. Rij de nieuw ontworpen pensioenwet voor de zeemacht is op de belangen gelet van het personeel van 'sRijksstoomvaartdienst; het ligt echter niet in de bedoeling om deze in de verschillende rangen vastgestelde pen sioensbedragen te verhoogen. Voor de hoofdmachinisten wordt een hoo- ger pensioensbedrag voorgesteld voor verblijf in de tropen. Het maakt een punt van overweging uit of de traktementsregeling der subalterne officieren der mariniers aan een herziening moet worden onderworpen. De mogelijk heid wordt overwogen om in een der dïrectién een afzonderlijken cursus op te richten om te voorzien !n de groote behoefte aan ge schikt onderwijzend personeel in da gym nastiek. De nieuw ontworpen pensioenwet voorde zeemacht is reeds sedert eenigen tyd bij den Raad van State in overweging, Voor de op richting van een pensioenfonds voor weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier werd advies ingewonnen bij den oud-hoogleeraar Rahusen. Men is thans aan het Dep. v. Marine bezig de door dien geleerde noodig geachte gegevens te verzamelen. Gebrekkige en mismaakte kinderen. In het Diaconessenhuis te Arnhem is gis teren opgericht een vereeniging tot verzorging van gebtekkige en mismaakte kinderen in Nederland. De vergadering werd door vele belangstel lenden, waaronder ook eenige dames en doc toren, bijgewoond. Het voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren ds. Creutzberg, J. H. Knote, dr. Rens- sen, M. Loth, dr. Distelhoff, predikant-direc teur van het Diaconessenhuis, ror. Hoyer en mej. H. van Ness, moeder van het Diacones senhuis, werd tot definitief bestuur gekozen. H. M. de Koningin-Moeder en piinses Elisabeth van Waldeck woonden gister avond den Leoncavallo-avond bij in den Koninklijken Fianschen Schouwburg te 's-Gra- venhage. De vorstelijke personen kwamen na, nies noces de Jeannette" dat als lever de rideau gegeven werd. Leoncavallo ven-cheen in het oikest onder levendige bijvalsbetui gingen ook van de voistelijke bezoeksteis voor wie hij een buiging maakte, alvorens het publiek te gioelen. De Koningin-Moeder en de Piinses bieren tot na de opvoering van »Les pa.llasses", waarmee de vooistelling besloten werd en aan het einde waarvan Leoncavallo ten tooneele veischenen, door het orkest met tanfares werd gehuldigd. H.K.H, Prinses Elisabeth van Waldeck is hedenochtend per Staatspoor uit Den Haag naar Duitschland vertrokken, uitgeleid door H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Moeder. De nieuwbenoemde Jagermeester van de Koningin in Zuid-Holland, Baron Van Zuylen van Nijevelt, is de burgemeester van Was senaar. OVERSCE11E, 15 December. Bij de gister alhier plaats gehad hebbende aanbesteding namens kerkvoogden en notabelen der Ned. herv. gemeente van het maken van een kerk gebouw, architect de heer D. Hooykaas Jr. te Rotterdam, werden ingeleverd 12 biljetten. Laagste inschiijver was J. J. Hornstra, Bergen- op-Zoom, f106,793. Hoogste, J. v. d. Vlugt, Den Haag f134,027. Naar aanleiding van de nieuwe vinding om de vioegere makelaarsnoteering om te zetten in eene zgn. distillateursnoteering, deden wij in ons nummer van gisteren de vraag of da Kamer van Koophandel zich deze zaak niet zou kunnen aantiekken en haar officieel licht in deze laten schijnen. In antwoord op die vraag werd ons van de meest bevoegde zijde opgemerkt, dat de Kamer van Koophandel dit officieele licht eiken dag laat schijnen in den vorm n.l. van eene Officieele r.oieering van de com missie uit de Kamer van Koophandel aan de Beurs, door een der leden van die com missie namens haar ondertcehend. De opmerking is volkomen juist. De door ons gestelde vraag heeft intusschen dit gevolg en wij bedoelden er niets anders mede dat hierdoor tan meest betrouw bare zijde een verklaring is uitgelokt waar door ons vermoeden heeft plaats gemaakt voor zekerheid, dat uitsluitend de officieele beursnoteeting recht van bestaan heeft, omdat zjj de werkelijke pi ijzen van het ter Beurze verhandelde naar waarheid vermeldt, immers noleeiingen van particulieren zijn overbodig, wanneer zij met de officieele overeenstemmen en wanneer zij van laatstgenoemde afwijken onbetrouwbaar. Wij zullen vanaf heden derhalve in ons blad slechts de officieele noteering opnemen. Gisterenmiddag heeft op een der scholen hier een der leerlingen een ongeiuk gekregen, waarvan wij op verzoek geen melding maakten. Daar het ecder ernstiger is dan ons werd voorgesteld, hoewel minder ernstig dan in een der bladen werd gemeld, deelen wij alsnog omtrent dit ongeval het volgende mede De ouders der 8-jarige Neelije van Kerssen, die thans nog »m de stad" wonen, doch die weldra near de Gorzen zullen verhuizen, hadden aai. het hoofd der 3de openbare kos- telooze school verzocht, ten einde ongewenscht overplaatsen te voorkomen, of hun dochtertje reeds thans de school in de Gorzen mocht bezoeken. Dit was toegestaan, alsook, dat liet kind in de tusschenuren in de schooi over bleef, waardoor een gioote wandeling, in dit koude weer min gawenscht, kon worden ontgaan. Gisteien, met enkele andere meisjes weder in school toevende, had het kind hare boter ham op de kachel gelegd. Deze kachel is een potkachel, die in een rnantel staat; toe valligerwijze nu stond de deur van dezen mantel open, zoodat, toen iiet kind zich om- diaaide, na haar boterham gedeponeerd te hebben, haar kleeren in aanraking kwamen met de gloeiend staande potkachel. Ze vatten hierop vlam, waarop het kind angstig de gang in holde. Daar was een der onderwijzers gelukkig nog aanwezig, die onmiddellijk liet meisje zijn jas om het lichaam sloeg en het kind op den grond legde, zoodat zeer spoedig het vuur weer gedoofd was. Toch had het kind reeds brandwonden aan i ug en arm bekomen terwyl het haar geschroeid was. Door het hoofd der school werd het meisje in huis genomen en van andere kleeren voorzien, terwijl een inmiddels geroepen ge neesheer gelukkig geen gevaar ontdekte. Door den vader afgehaald werd het meisje per vigilante naar hnisinde Bakkerstraat gebracht. Des avonds nog kwam de vader den onderwijzer mededeelea dat zijn dochtertje vrij goed was en hedenmorgen vonden wij haar in een zeer gerusten slaap. Op de internationale tentoonstelling van Kookkunst, welke gehouden werd te Ant werpen, zyn bekroond onze stadgenooten, de heeren A. van der Krogt en P. Krommenhoek, beiden bakker, resp. Lange Achterweg en Hoogstraat. Het ijs dat de Nieuwe Haven bedekte is hedenmiddag door den sleepboot voor ge meentedienst Mentor gebroken van buiten af tot aan de Vlaardingerpoort. Hedenmorgen geraakte nabij hetïHuiste Riviere" een 8-tal schapen in de Schie, mis leid door sneeuw en (js. De schapen waren betrekkelijk spoedig weer op het droge, maar hoe snel men zich ook haastte kon dit niet beletten dat een achttiental spoelingschouwen, uit den Polder komende daar opstopte, wat natuurlijk heel wat drukte op die anders zoo rustige plaats veroorzaakte. Hedenmorgen waren aan dsn vischmarkt aangevoerd 9 manden scholde prijzen waren van 1 0 35 tot f 0.85 alles per koop. Lijst van brieven geadresseerd aan onbe kenden over de le helft der maand Dec. Mevr. Carkar 's-Hage. G. Geertsma O Beijerland. Vennootsch Ver Zupf Rotterdam. J. Polmau idem. v. YVegeler idem. Briefkaarten. Mej. E. Schouten Rotterdam. Buiten land. E. Nyhof Burry. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politieeen bont schort, een schaaltje enz. geknoopt in een zakdoek gemeikt D. L., een porlemoiinaie met f 0.08, een lorgnet, een bus andijvie en 2 sleuteltjes aan een touwtje. b. Terug te bekomen aan de volgende adresseneen zwarte ceintuur, bij wed. Koot, Hoogstraat 126, een zak met kleeren, bij Mak, Maasstraat 20, een bril bij wed. Hoogen- dam, Singel 102, een rozenkrans, bij Den Dunnen, Stationstraat '13', een bedrag van f i.795, gevonden ia het Verenigingslokaal aan de Broers*est, bij v. d. Touw, Rotterd. dijk 3D, een ijzeren ketting, opgevischt uit de Nieuwe Haven, bij den Drinker, Nieuwe Haveu 75, een beddelaken, bij Van Galen, Ousterstraat 1, een sleutelije, bij Peppel, "Lange Achterweg 43*, een zwarte hond met witte borst, bij den sluiswachter Van Wie- ringen aan het Spuikanaal, een vrouwenrok en lijf, bij Struik, Stationstraat 26°, en een konijn, bij L van Wagtendonk, Groesielaan 40. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild: 45 December. Notarissen H. B. E. Blaisse en W. A. va.n Dolüeu Dz. Een stoornkoremnolen, genaamd sde Draak" met machinekamer, ketelhuis, kantoor met bovenwoning, stalling voor 7 paarden, en erven, aan de Noordvest en de Noordvest- gracht no. 42, gioot 295 centiaren, f6600. Een heerenhuis en erve met open plaats en ruime open gang, benevens een graan- pakhuis en eive, aan de Kethelstraat no. 30 en aau de Noordvest, groot 180 centiaren, f 2600. Een pakhuis eo erve met twee zolders en een gedeelte open gr.ond, aan de Kethelstraat no. 28, groot ongeveer 223 centiaren, f 1600. Een stal voor 4 paarden, erve en een gedeelte open giond, aan de Noordvest no. 131, groot 34 centiaren, en een gedeelte van voorgaand perceel, groot ongeveer 95 centi aren, f 725. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 14 Dec. J. Korpel, 51 jaar en A. Costerus, 51 jaar. H. A. Meyer, 29 jaar en M. van der Kort, 22 jaar. Geboren 13 Dec. Petrus Johannes Wilhelmus, zoon van A. C. de Wolf, en J, C. Verwaijen, Lange Achterweg. 14 Dec. Anna Cornelia, dochter van J. J. Biokling en A. C. Veringmeier, Spuistraat. Overleden 13 Dec. Ary de Lange, oud 65 jaar en 2 maanden, Hoofdstraat. 14 Dec. Cornelis Went, oud 79 jaar en 6 maanden, Nieuwslraat. 'Door den directeur der gasfabriek alhier, zijn met enkele lantaarns aan den Schie- damschen Weg proeven genomen met gas gloeilicht, welke blijken zeer goed te voldoen. De Viaardiogsche ijsclub houdt eene ver gadering op Zaterdag den 16 December 1899, des avonds ten 8 ure, op de Bovenzaal van het hotel ïBelievue". De onderwerpen zijn Verkiezing Bestuur. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 14 Dec. Klaas in 't Veld en Johanna Sophia van Zuuren. Hilbrand Bootekoe en Jacoba Berkhout. •Geboren 44 Dec. Johannes Petrus zoon van J. P. Koster en J. W. Seen, Zandstraat. Pieter, zoon van W. Brouwer en M. Hoogerwerf, JBr. Havenstraat. Johannes, zoon van J. C. Vogler en J. Weerheim, Kuiperstraat. 45 Dec. Hermin*.*, dochter van J. Boer en M. Apperlo, Emmastraat. Ingeschreven van 8 tot en met 15 December. Ondertrouwd IJsbrand Smit 26 j. en Adrians. Regoort 23 j. Laurens v, d. Schee 34 j. en Jan netje v. d. Hoeven 28 j. Gehuwd: J. v. Altena en J. Spaans. A. Struijs en J. Kleinbloesem. J. Sala en A. v. d. Meei. J. Verhaas en II. Punt. J. Wyn- horst en J. v. d. Leer. -P. Tuitel en D. J. v. Aalst. N. de Niet en M. v. Witzenburg. J. Spanjersberg en P. Langendoen. L. v. d. Hoeven en C. Mostert. Geboren Jannentjes, zoon van L. Ras en J. Paarast. Overleden Petronella Johanna Doileyn, oud 80 jaar, wed. van Pieter van den Berg. TWEEDE KAMER. Zitting van Honderdag 14 December. (Slot). Marine. De heer VAN GIJN is niet bevredigd door 's ministers plannen, die veel goedkooper kon den zijo, wanneer men de hoofdverdediging van de landzijde deed plaats hebben. Daarom vroeg bij of de minister bereid was vooralsnog liet materieel voor den binnenlandsehen dienst van de begrooting af te nemenoverleg le plegen met den minister van oorlog, om later te komen met een afgerond plau. Hierdoor zou de minister van alle leden mede wei king verkrijgen, die hy anders zou derven. De Kamer wordt hierna verdaagd tot den volgenden dag. tr Zitting van Vrijdag 15 December. (Per Telegraaf By het voortgezet algemeen debat over de Marine-begrooting verklaarde de heer SERET dat hij met den Minister vaststelling van het organisatieplan bij de wet of bij K. B. met goed acht. Echter betreui t spr. "t dat de Minister gelden voor de iandserdediging heeft aangevraagd bij de gewone begrooting, omdat de Kamer dan geen gelegenheid heeft een dergelijk gewichtig plan met voldoende kennis van zaken te beoorduelen. Vandaar dat ook spr. liet amendement- Mees c.s. heeft onderleekend om het plan voor den Binnenlandsehen Dienst bij afzon derlijke begrooting te behandelen. Ook wil hij gaarne aan het construciicplan voor den algemeenen dienst medewei ken maar niet op de vvyze door dezen Minister voorgesteld. Want wij moeten den ingeslagen weg volgen en allereerst zoigen voor de vloot voor den algemeenen dienst en het auxiliair eskader. Daarom gaf hij den Minister in overweging het plan voor de birmenlandsche delensie uit de begrooting te nemen, om er latei bij suppl. begrooting op terug te komeu en het amendement-Mees c.s. over te nemen. Ook de heer DE RAS adviseerde den Mi nister met het aanvragen van mateiieel van de binnenlandsche delensie te wachten tot na de reorganisatie van onze levende strijd krachten. Voorts was ook zijn meening dat de Minister had moeten voortgaan in de lijn van aanbouw en allereerst moeten zorgen voor onze vloot voor Alg. Dienst en het auxiliair eskader. Waardeerende hetgeen de Minister heeft gedaan aan het peisoneel, hoopte spr. dat de Minister zou willen han delen als het amend.-Mees c. s. aangeeft. Vooral met 'toog op onze koloniale belan gen sloot de heer VAN VLIJMEN zich bij de vorige sprekers aan. Voorts drong hij aan op betere nakoming de contiacten bij aan bouw om te voorkomen dat nieuwe schepen zoo spoedig herstellingen moeten ondergaan. Ook da heer STAALMAN achtte het plan voor den Binnenl. Dienst niet ryp voor ba- handeling, maar deze afgevaardigde wilde ook de torpedobooten-aauvrage schrappen, omdat z. i. door het toestaan daarvan, men reeds ingaat op 's Ministers verdere plan. Hij dankt voor de afschaffing van de kerk parade en blijft van meening dat afschaffing van sterke drank aan bocd mogelijk is, wanneer daartegenover een behoorlijk equi valent staat. De heer VERHEIJ drong ook aan op afzon derlijke behandeling van'sMinisteis plannen, waaromtrent de Kamer dringend nadere inlichtingen noodig heeft wjjzende op 't ver schil tusschen dezen minister en minister Van der Wyck. Ook wil spr. het gepleegde overleg met oorlog onbestemd. Evenals bij het amendement Mees c.s, wil ook spreker bij deze begrooting een nieuw pantsei schip voor alg. dienst toestaan in plaats van gelden voor materieel voor de binnenl. defensie. De heer BRUMMELKAMP drong aan op Zondagsrust bij het loodswezen, waar de dienst 't toelaat. De heer GOEKOOP veroordeelde ook 's Ministers voorstellen omdat zij niet be rusten op een algemeen verdedigingsplan en z. i. ook niet op goed overleg met Oorlog. Hoe gaarne bereid mede te werken aan reconstructie onzer vloot, kan hij dit met doen waar z. i. geen waarborgen bestaan dat de gelden goed besteed worden. De heer VAN DER ZWAAG herhaalde hetgeen hij reeds vroeger zeide geen man en geen cent. Eu de miiitairisten zijn z. i. inconsequent, want zij maken er een eenten- quaestie van, terwijl 's land's defensie bij hen 't hoogste rnoesl staan. Spreker betoogt, een van beidenöf met spreker zeggen geen man en geen cent, öf als men meent dat 's lands defensie noodig is, niet krenterig zgn en niet peutei en ieder jaar aan de begrooting, maar den Minister niet onthouden de middelen die hij voor eene verdediging noodig acht. Zoo men dat laatste niet doet, dan moet men zich scharen aan sprekers zijde en geen man en geen cent toestaan. De MINISTER, de velschillende sprekers beantwoordende, zette uitvoerig zijn stand punt uiteen. Hij is opgetreden als Minister met een plan voor reconstructie van de oor logsvloot voor Indië en Nederland in hoofd zaak in den geest van zyn voorganger. Het plan bestond daarin eerst te verzorgen het materieel voor Indië en daarna over te gaan tot reconstructie van de Nederiandsche de fensiemiddelen. 't Eerste gedeelte van dit nlan is thans verzekerd en daarom heeft hij *t zijn plicht geacht over te gaan tot reconstructie van de Nederl. defensie. De schepen die wij daarvoor op dit oogenblik hebben, zijn niet bruikbaar en daarom vraagt hij nieuwe, 't Is waar dat wij voor Indië moeten klaar zijn, maar even waar is 't dat wij voor Nederland een vloot moeten hebben voor onze verdediging en tot handhaving onzer neutraliteit. De MINISTER betoogde in verband hier mede dat voor de verdediging van het zeegat bij Goedereede, behalve het fort te Helle voetsluis schepen noodig zijn, want een fort op den wal van Goedereede zou niet lang aan zyn doel beantwoorden. Ook was 't z. i. niet aan te nemen dat wjj ons bij het uitbreken van een oorlog dadelijk zouden terugtrekken bionen de Am- sterdamsche stelling, en steden als Rotterdam, Den Haag enz. prijs te geven. Vandaar dat wij schepen moeten hebben voor de kust verdediging, waarvoorhg Nederland by machte acht. Hij deelde mede dat er een afgerond plan van de verdediging onzer zeegaten be staat. Hij beschouwt het amend.-Meeszuit- stellen binnenl. defensie tot suppl. begroo ting, en thans in plaats van in 1901 op sta pel zetten van een derde pantserschip van den alg. dienst", slechts als van geringe be- teekenis ais een kleine wijziging in zyn plan en daarom kan hij er zich bij neerleggen. Hij heeft wat bij dit amendement is voor gesteld, zelf ernstig overdacht. De Minister is jdan ook bereid de Kamer bij suppietoire begrooting, het a. s. jaar of zoo mogelijk in het loopende jaar in te dienen, over de bin nenlandsche defensieplannen te laten oor- deelen. Tegen bet amendement van. de C. v. R., de aanvrage van gelden voor de Bmnenl. de fensie te schrappen en ook niet toe te staan gelden voor het derde pamtsersdhip, heeft de MINISTER overwegend bezwaar. De heer VAN GIJN zal voor het amemdit.- M-eos stemmen, doch zidi volkomen vrijheid voorbehouden om later over 's Ministers plan nen voor de bui te-al andbche defensie te ooi- deelen. Na nog een ig debat over ondergesdniote punten, waarbij de MINISTER beloofde Dij het loodswezen zooveel mogelijk Zondagsrust te zullen invoeren, wend het algemeen debat gesloten. Bij de artikelen wensdhte de heer MEES de zekerheid dat de Minister dfe geiden welke hij door het amendt. krijgt, zal besteden voor het pantsersdhip voor den algemeenen dienst. De MINISTER, gaf deze verklaring en had geen bezwaar tegen het amendement-Mees, waarop de heer GOEKOOP het amendement van do C. v. R. op art. 13 introk, dat echter weer werd overgenomen, door den heer VAN DEIR ZWAAG namens de socialisten, omdat hot een vermindering beoogt In stemming gebiacht wetrd dit amende ment verworpen met 68 tegen 12 stommen. Hot amendt.-Meos (liet luis teilen van ma- tor ieel voor Binnenl. defensie tob de suppl. begrooting en m 1900 in plaats van in 1901 het op stapel zetten van een schip voor alge meenen dienst) werd aangenomen met 68 to gen 13 stemmen. De andere amendementen, zoo van db C. v R. als van den heer Mees op de andere ar tikelen, strekkende tot verhooging on verl.ir ging lieten do voorstellers vervallen of wer den ten deelo overgenomen. Dit tot verlaging weid! overgenomen door den lieer TROELSTRA, maar met over groot© meerderheid verworpen. Bij het verder debat drong de lieer HIEOUDT aan op betere regeling der bezoldi ging van de werklieden aan 's Rijks werf en op hun vertegenwoordiging in de Kamers van Arbeid. Hierbij sloot de heer STAlAILMAN zich aan, wenschendte voor die werklieden volko men eerbiediging van het recht van vereeni ging, voor zoover dit strekt om tot verbete ring hunner positie te geraiken. De Minister achtte de vertegenwoordiging der werf arbeiders ongewenscht; zij hebben natuurlijk overigens heb redhit van vereeni ging. Heden werden ten hove aan het diner genoodigd baron du Tour van Beliinchave opperceremoniemeester, mevr. de baronesse du Tour van Beliinchave, dame du palais honoraire, baron Yan Brienen van de Groote Lindt, kamerheer i. b. d., mevr. de baronesse van Brienen van de Groote Lindt; jhr.Yan Weede, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Madrid en de heer Van Bronkhoist, kamerheer i. b. d. Wy vernemen nog dat te Amsterdam een zeer vertrouwbaar particulier telegram is ontvangen uit Londen, waaruit blijkt, dat de geruchten over het ontzet van Ladysmith daar op geenetlei wyze bevestigd zyn. In de heden gehouden vergadering der Tweede Kamer werd' aangenomen een amen dement-Mees om het aanmaken, van maiine- materioel voor de BinueiiLaridisciio defensie uit te stellen tot een suppietoire begroeting. AMSTERDAM, 45 December. Koffie goed ord. Java 34'/s, Santos 20. Suiker prijshoudend. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering onvorandeid; Maart f439, 438 Mei f435. PARIJS, 45 December. Spiritus. Nov frs, 37.Dec. frs. 37.25; vier eerste maanden fr. 37.60; vier maanden van Mei fr. 38.25. BERLIJN, 45 December. Spiritus per loco fr. PRETORIA, 41 December. Officieel. Maan dag is Mallotto gebombardeerd. Verwoede gevechten hebben eveneens bij Mafekiug plaats gehad. De Boeren beproefden een Engelsch fort te nemen doch moesten terugtrekken op generaal Snymansfort. De verliezen zijn niet bekend. HOOFDKWARTIER DER BOEREN, 42 Dec. De Eugelschen zyn bezig militaire we gen van Weenen naar Estcourt aan te leggen. Een groote Engelsche strydmacht rukt op tegen de stelling der Boeren by Colenso. FRERE. 43 Dec. De Engelschen bombar deerden de stelling der Boeren om Colenso. De Boeren beantwoordden het vuur niet. MODDERRIYTER, 13 Dec. Methuen's troepen. rijn naar hier teruggekeerd wegens gebrek aian water. De gewonde gevangen ge nomen. Boeren verklaren, dat het verlies der Boeren meer dan 700 man bedraagt. •J.- A I J "c i. >4k«t

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2