Transvaal en Oranje-Vrijstaat. "STADSMEÜWS. MAASSLÜÏST Kunst en Wetenschap. >StiUeTT-GeiieraRl~ Gerae ngd Ni e u w s. Laatste Nienws. T e 1 e g r a in in e n. LONDEN, 15 December. Buller heeft, volgens regeeringstelegram, een ernstige nederlaag geleden en tien kanonnen verloren. lord Me timen, op Oranje-rivier moet terug trekken en daar op versterkingen wachten om dan, zoodra. deze gereed zijn, met French en Gatacre's kolonne over Fa.uresin.ith naar Bloemfontein te trekken. Tegen dit plan bestaat, naar wij meunen, één groot bezwaar de steeds dreigender hou ding der Kanpsche Hollanders. Dank zij Ga tacre's en Methuc-n's nederlagen vooral wint do geest van verzet tegen het Britsche gezag steeds meer veld. liet komt ons voor dat French en Gafcacre er niet aan behoeven c denken naar Bloemfontein te rukken. De door hun stamverwanten uit de Kaapkolonie geducht versterkte Vrijdaatsclie en Tmais- vaalsdio kommando's houden hen vast. Intusschen heeft volgens een officieel be- riciht den 13en December een ernstige =ch-.r- nvuteeling tien mijlen ten Oosten van Oran je-rivier plaats gehad. Een patrouille bereden infanterie verdreef de Boeren van Zoutpans- drift. De Engelsche verliezen bedroegenécu officier en drie man gedood, één officier en zeven man gewond. y y c/ w/ v Gemengde JMcdedcdingen. Volgens den Beriijnschen correspondent der slnd. Beige" verzekert men dat keizer 'Wilhelm aan verscheiden diplomaten zich bereid heeft verklaard gedurende drie opeen volgende jaren afstand te doen van de helft zijner civiele lijst om de vlootplannen te be vorderen. Schoon het niet bevestigd is, acht men in politieke kringen deze mededeeling zeer waarschijnlijk. Volgens de 3>Vorwitrts" r.al de sociaal democratische partij in Duitschiand zich op haar eerstvolgenden partydag, op grond van den nieuwen toestand die geschapen is door de opheffing van het verbod van coalitie van politieke vercenigingen, bezig houden met de quaestie eener reorganisatie der partij. In zake de veelbesproken quaestie van het pronkhek om de begraafplaats der slachtoffers van de revolutie van 1848 te Berlijn, is een definitieve beslissing gevallen. Men verwacht dat thans wel spoedig de koninklijke bekrachtiging zal volgen van de verkiezing van Kirschner tot eerste-burge- meester van Berlyn, weike bekrachtiging om deze quaestie nog altijd niet is geschied. De militaire attaché bij het Duitsdie ge zantschap te Parijs, majoor Von Süsstkind, is teruggeroepen, en er is geen opvolger be noemd. Men zal niet nalaten deze terugroeping m verband te brengen met de zinak-Dreyfits, bijv. met de houding van Merci er of Roget in liet proces te Bennas. Do „Figaro" echter ziet in de „tijdelijke" opheffing van 't ambt een voorbijgaanden. maatregel zonder ernsti ge beteeken is, daar de inrichting dei' atta che's in militaire kringen verouderd wordt geacht, tzoodat er geen resten is dat Frankrijk zijn attaché te Berlijn eveneens terugroept. De „Köln. Ztg." verneemt uit Pamjs dat die opvatting over het geheel juist is; offi cieel is daarvan echter de Fransche regee- ring nog geen kennis gegeven. Do Fransche ministerraad heeft zich giste ren bazig gehouden met een ontwerp tot het leggen van onderaeiesdie kabels ter verbin ding der Fransche koloniën mot het moeder land Bij de Fransche Kamer is ingekomen een wetsontwerp van Lockroy om 500 millioen francs ter beschikking van den minister van marine te stellen, waarvan de helft bestemd zal zijn voor de vloot en de andere helft voor maritieme doeleinden in het moederland en vlootstations. In zijn toelichting zegt Lockroy dat het gevaar groot is; energieke krachtsinspanning is noodig. Geen van Frankryk's vlootstations is voldoende uitgerustde arsenalen ontbe ren voldoende wapentuig; de vloot is niet sterk genoeg. In de couloirs van den Senaat ging gisteren het gerucht dat de procureur- generaal de aanklacht tegen nagen beschul digden zou laten vallen, en wel tegen De Cherilly, De Frécbencourt, De Sabran- Pontevès, De Bourmont, den afgevaardigde De Ramei, Bailière, Cailly, Brunei en baron De Vaus, zoodat de beschuldiging alleen ge handhaafd zou blyven tegen Déroulède, Guérin, Bufiet, Godefroy, Dubuc en Barillier. De verdediging zou dan afzien van het hooren van 108 getuigen. Het algemeen socialistisch comité, uitvloei sel van het congres der Fransche socialisten, is gevormd en bevat 15 guesdisten, 7 blan- quisten, 6 onafhankelijke socialisten, A alle- manisten, 3 broussisten, 4 afgevaardigden van werkliedenverenigingen, 1 van coöpera ties, 7 van autonome federaties. Herinnerd zy dat op het congres de gues disten en blariquisten doorgaans stonden tegenover de sonafbankelijken"de laatsten schijnen dus in het comité een kleine meer derheid te hebben. Numa Droz is overleden. Deze oud-presi dent van den Zwitserschen Bond, laatstelijk directeur van het centraal-bureau van de internationale spoorwegcommissie, is herhaal delijk genoemd als de man die op Kreta een ordelijken toestand zou hebben in te voeren. In de Itaiiaansche Kamer is door Martino een voorstel ingediend, ter bestrijding van de Maffia en de Camorra, de beruchte mis- dadigers-organisaties. Be onder-secretaris van binnenlandsche zaken zeide, dat da regeering alle schuldigen zal treffen, en dat men aan de justitie haren loop moet laten. Hij voegde er bij, dat als Martino er op stond, de regeering zich niet tegen het in overweging nemen van zijn voorstel zal verzetten, maar er alle mogelyke voorbehoud bij in acht zal nemen. Martini antwoordde dat hij zijn voorstel handhaafde. Het werd daarop aangenomen met 00 tegen 74 stemmen.' In zijn toespraak tot. het Consistorie her innerde de Paus Donderdag aan de (Vredes conferentie, en zeide dat niemand meer waar dig zou geweest zijn om die (bij te vronen dan de H. Stoel, om conflicten te beletten naar den wil Gods. De H. Stoel had dan ook een plaats ter Conferentie gewenscht en de Paus betreurde het dat éen enkele zich tegen dien wensch verzettende stem, de stem van de mogend heid die door de verovering van Rome de macht van het Pausdom heelt gebroken, dien wensch heeft verijdeld. iWelke vijandschap moeten wij niet van die zijde vreezen", eindigde de Paus, sdaar zij zelfs voor Europa niet terugdeinst om de (ledigheid der rechten en plichten, die van het apostolisch gezag als zoodanig uitgaan, brutaal aan te tasten Wat intusschen de toi komst ook moge brengen, men zal ons met Gods hulp zeker noch vreesachtig noch begevend vinden!" Bij het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis is sedert de laatste opgave nog ont vangen f 3316.91 Va, makende te zamen tot dusver f 144,349,21 Vs. P. J. Joubert's verjaardag. Een onzer lezers herinnert er aan, dat de grijze generaal Joubert, den 20 Jan. a.s. zijn jaardag viert. Zeker zijn er landgenoo- ten misschien veie dien hem dien dag hunne gelukwenschen willen doen toekomen. Men behoort die brieven dadelijk te ver zenden. Op het adres te vermelden smet de eerstvertrekkende Fransche of JJu Use he mail." (ïH.") Wreedheden der Engelsclien. De door den heer Knapp ontworpen ver gadering zal in het begin der volgende week gehouden worden. Vanwege den sNederlandsche Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk bewust zijn" zal jonkvrouw A. van Hogendorp uit 's-Gravenhage hier Donderdag spreken over sGevareu bij den weg". De heer W. A. Kruijer zal op tweede Kerstdag 's avonds 8 uur voor «Patrimonium" optreden. Een onderwerp zal hij kiezen uit onzen strijd met Spanje en het Mannenkoor zal eemge nummers uitvoeren. Maandag zal hier een openbare vergadering worden gehouden vanwege den Ned. Barbiers- en Kappersbond in het Verkooplokaal. Als spreker zal optreden de heer W, Inte Onsman, le secretaris der N. B. en K. B. van Am sterdam, met het onderwerp: illet wacht woord onzer dagen BURGERLIJKE STAND. Geboren g|I4 Dec. Johannes Theodorus Antonius, zoon van A. A. J. Schaap en J. M. Overzier, 1ste Tuinsingel. 45 Dec. Johanna, dochter van G. Stokhof en A. Leeflang, Lange Nieuwst raat. - —Aartje, dochter van A. van Os en J. K. Brandsma, IP est molenstraat. Overleden 14 Dec. Een levenlooze zoon van J. Roel ing en P. C. van Rijn, Verbrande Erven. 45 Dec. Cornelis Adrinnus van der Horst, oud 5 maanden, Mariastraat. - Arnoldus Hubertus Ruigrok, oud 4 jaar en 4 maanden, Kinderbuurt. Wijnanda Groenendal, oud 72 jaar en 4 maand, echtgen. van W. Boer, Niemcebuurt. Hillegonda Maria Rambach, oud 80 jaar en 9 maanden, weduwe van J. Woermeijer. lïottcrd. dijk. Gemeenteraad. "De gemeenteraad zal eene vergadering houden op Dinsdag 19 Dec. 's av. ten 7 uur. Rapport van B. en W. op ingekomen reclamation tegen aanslagen op het oorspron kelijk kohier v*n den hoofdelijken omslag dienst 1899. Rapporten van de commissie in zake ge meentewerken op de verzoeken van Jacs. Vogel om gemeentegrond in erfpacht. Rapport van dezelfde commissie op het ver zoek van P. van den Berg nis voren. Ontwerp-adres aan den minister van bin nenlandsche zaken in zake progressie en de hoofdelijke omslagen- Voorstel van B. en W. tot onderhandsche aanbesteding van het uitbaggeren en schoon houden der oude haven over 4900 en 4901. Voorstel van B. en W. tot uitdieping van ion gedeelte der Koningin Wilhelminahaven. 'Op Dinsdag den 19 December a.s. zal van wege de hier ter stede bestaande vereeni- gingeri een uitvoering plaats hebben, ten voordoele van het Transvaal-comité in het lokaal sLietde en Vrede." Aldaar zullen dan optreden de Tooneel- vereeniging «Varia", de Harmouievereeniging iConcordia" en de Ghr. Zaogvereeniging «Excelsior". De tweede uitvoering zal plaats hebben in den loop der maand Januari 4900 in de zaal «Harmonie". A.s. Maandagavond hoopt de VI. Chr. Muziekvereniging, directeur de heer H. Snel, haar 5-jarig bestaan te herdenken door het geven van eene uitvoering in het lokaal «Liefde en Vrede". 'Tol agent van politie alhier is benoemd G. Noordhoek, onbezoldigd rijksveldwachter te Stellendam. De werkzaamheden aan de glasfabriek zijn wat het metselwerk betreft, wegens de vorst gestaakt. Men is reeds zoover gevorderd dat het gebouw thans onder de kap is gebracht. BURGERLIJKE STAND. Geboren 45 Dec. Sijbregje, dochter van S. J.Vliet- stra en M. Langbroek, Paterstraat. Overleden 45 Nov. Johanna Visser, oud 6 maanden, ie Nieuwlandsteeg. Neeltje Kroon, oud 50 jaren, wed, van C. van Vliet, 6a Waal- steeg. De te Yiaardingen thuis behoorende log ger Nestorine II, schipper J. Oostveen, den len December j.J. in het Nieuwe Gat gestrand, is heden door de Nieuwe Berging Maatschappij alhier gelicht, en te Hellevoet- sluis binnengebracht. Naar wij vernamen hebben, de Vereemgde Rotterdamsche Tooneelistem directie Le Gras Haspels hun betalingen gestaakt. Het defi cit moet niet onbelangrijk zijn. Het afdee lt ngsbestuur van het Nederlandsdh Tooneel- verlbond heeft haar steun toegezegd en dient van advies. N'é Y<vr_';zetüng der zaak vernemen wiji dat de heer P. D. van Eijsden. een nieuwe troe-p zou formeeren, gesteund door een. con sortium en met den heer J. J. Rioelants als rijd'iii i ni stratóur. Maandag zullen de leden van het gezel schap met de stagnatie in kennis gestéld wor den. Een buitengewone vergadering van aan deelhouders in de naair.I. vennootschap «Ver- eeniging Dagblad van Zuid-Holland en 's Gra- venhage" is tegen het einde dezer maand bijeengeroepen ter behandeling van een voor stel tot uitbreiding vau den werkkring der vennootschnp; subsidiair: een voorstel tot liquidatie der vennootschap. Tolstoi wordt beter. Zijn vrouw is er ein delijk in geslaagd om hem wat bouilloa en wjjn te doen drinken, iets dat den hardnek- kigen vegetariër en geheel-onthouder een groote zelfoverwinning heeft gekost. Hij wordt nu buiten gevaar geacht. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 46 December. (Per Telegraaf.) Marine. Bij het voortgezet Marine-débat antwoord de de MINISTER aan dén heer Staalman, dat Hij 't met het denkbeeld eens was, maar dat het vervangen van een deel der officieren van administratie door sei-geamt-sebrijtvers moet afstuiten op de borgtodhtstélling. Daarna bepleitte de heer STAALMAN dc belangen van de stakers en machinisten. De heer VTiR-liElJ betoogde dab de voor gedragen regeling der zee-traktementen van zee-officieren naar rang en anciënniteit, niet rationeel was. Hij was huiverig met deze nieuwe regeling mede te gaan en drong bij den Minister aan deze zaïak nader te overwe gen en er wijzigingen in aan te brengen, om dat de thans voorgestelde regeling onbillijk is voor sommige categorieën zee-officieren. In ieder geval achtte hij een overgangsbepa ling gewensehb. Ook vroeg hij verbetering der positie van de subalterne officieren der Ma riniers. De heer LOBMAN vere-enigde zioh met 's Ministers stelsel van bezoldiging naar rang onafhankelijk van den aard van de werk zaamheden, mits geen inibredk op verkregen redhten wordt gemaakt. De heer DE RAS sloot zidh aan bij den heer Veriieij en vroeg evenals deze voorloo- pige terugneming van de regeling. De MINISTER zag geen reden voor ver dere verhooging van loon voor de stokers bij de Marine, maar zal de wenken van den heer Staalman onderzoeken. Uibveerig verdedigde tiij de voorgedragen regeling van de zeetrak tementen voor zeeofficieren, die hij in den loop van het jaar zal invoeren, nu nog eerst ernstig de bedenkingen te overwegen, evenals een overgangsmaatregel. De heer VERIIEIJ was niet bevredigd wilde in afwachting van het beloofde nader onderzoek behoud van den bes taanden toe stand. Zoo de Minister dit niet kan verkla ren, zal spr. een amendement voorsteilen toe vermindering van den betrekkelijken post met f 7300 tot schrapping van de voorgestel de traktementsregeling. De heeren LO'HiMAN en SHRiET zuilen met die amendement medegaan tenzij de Mi nister een overgangsmaatregel toezegt, want beiden achten heb onbillijk dat bestaande traktementen zouden worden verminderd. De MINISTER verlaagde het artikel met f7300, zoodat hij niet tot invoering van de regeling zal overgaan, dan na onderzoek of aan de bezwaren kan worden tegemoet geko men. De Minister beloofdo aan dén heer Lu cassen overweging van een betere verhouding van de traktementen van de kwartiermees ters en roeiers van hot loodswezen in het 6e district met dab personeel in België. Meerde re aflossing van de kustlichtiwadhbers, waar op de heeren Lucassen en Staalman aandron gen, kan do Minister thans niet toezeggen. Traktemontsvc-rhooging zal (hij overwegen. Aan den heer Venheij antwoordde de Minis ter dab bij de aanstaande herziening der pen sioenwet die tihans bij den Raad van State is, voor zooveel mogelijk voorzien wordt ui onbillijke penrioensverbenxd1'ngen Daarop werd de Marin e-begrooting aange nomen, nadat de Minister nog aan den heer Goékoop had beLoofd overweging van wedu wen pensioen voor personeel bij! het loods wezen. met 59 tegen 6 stemmen. Tegen stem den de heeren Van Kol, De Klerk, Schaper, Smeenge, Ketelaar en Van der Zwaag. Financiën. De begrooting Nationale Sdhuld werd goedgekeurd. Daarna ving aan ibob algemeen debat over de begrooting van Financiën. De heer DE BEAUFORT wenschte verge makkelijking van belastingbetaling door toe lating van betaling per postwissel', en hij drong ear ten sterkste op aan dat zoolang er nog geen wijzigingswet is voor het Personeel, de Mastamgadministratie zich houd© aan de uitspraken van den Raadi van Beroep. De heer SMEENGE drong er o. a. op aan lo. dat voor het pensioen van leeraren bij het M. O. in rekening wordt gébracht de tijd ■die zij bij het L. O. hebben doorgebracht; 2o. dat personeel van het ijkwezen en kanaal- beambten pensioen krijgen voor tijdelijke diensten; terwijl hij in overweging gaf bij de herziening van het Personeel te bepalen dat voor inwonende bas bedelingen ten platten lande die tevens werkzaamheden verrichten, geen belasting als voor dienstbode behoeft te worden betaald. De heer ZIJLM1A vroeg verduidelijking van de wet op het Personeel. De heer TRUI JEN betoogde dat de wet tot uitkeering aan de gemeenten niet wordt toegepast overeenkomstig de bedoeling van don wetgever. De heer MACKAY klaagde over te late roridrending van de belastingbiljetten en over willekeur van de administratie) %vaar zij zich niet houdt aan uitspraken van den Raad van Beroep ten aanzien van taxatie. De MINISTER antwoordende de verschil lende sprekers, zegt dat hg niet weet hoe in zake de uitkeeiingen aan de gemeenten, de wet te wijzigen. De klachten door den heer Macaré geuit over de rechteloosheid van de bewaarders zal hij ter harte nemen, hoewel tot dusver de klachten over den bestaanden toestand miniem zijn. DJJ belastingadministratie is ten strengste aangeschreven de beslissingen van de Raden van beroep tot maatstaf te nemen en niet over te gaan tot bekeuring van overtredingen die niet als zeodanig door den R. v. B. zijn erkend en behoudens 's ministers goed keuring. Vergemakkelijking vau belasting betalen bespoediging van de uitgiften van de belas tingbiljetten kunnen slechts bereikt worden door medewerking van het publiek en ver meerdering van locnüleiten en personeel. Een wetsontwerp tot wijziging der pen sioenwet ten opzichte van de regeling van tijdelijke diensten zal weldra worden inge diend. waarbij |echter vastgehouden worden aan eene aanstelling. De quaestie van dubbele belasting-betaling door Rgnschippers, waarop de heer VAN DE BERCH VAN HEEMSTEDE had gewezen is in onderzoek. Ter zake van de melasse spiritus is do Mi nister diligent. Ook hij wenscht verbetering in zake de lestedelingen die in huis diensten verrichten. Bdj de replieken kwam de heer KM32EN- GE reeds bij voorbant op tegen het vasthou den aan een aanstelling bij de nader© pen- aioansregelmg ten aanzien van tijdelijke dien sten. De heer VAN DER KUN drong er op aan dat de Minister 't niet zou latten bij aan schrijvingen aan de belastingadministratie, maar ook zou waken tegen handelingen dier atdministrabie in strijd met beslissingen van de Raiden van Beroep. De hoeren TRiAVAGLINO en. MUT- SAEERDS klaagden er over dat de belasting administratie zich niet hield aan uitspraken van Gedep. Staten, Het algemeen dabat over hoofdstuk finan- tiën wordt gesloten. De Kamer wordt verdaagd tot Maandag te lVs uur. Visscherij te Scheveningen. Behalve mej. de wed. D. van Leeuwen, die haar beide bommen van de hand doet, zal ook een der oudste reeders van Scheve ningen, de heer B. Pronk, zich uitzynree- deiijzaken terugtrekken. De heer Pronk was reeds meer dan veertig jaar leader. Aan staande week komen daardoor de logger S e 1 b y eo zeven bommen aan het Oude Verkooplokaal in verkoop. Op een bom na, die zich aan het stiand bevindt, liggen alle schepen in de haven te Vlaardingeu. Beide reederijen hebben dit haringseizoen zeer onfortuinlijk gevischt. Sanatoria voor longlijders. Terwijl het sanatorium voor de onderwij zers te Lanteren in aanbouw is, en de Ver een iging van VoLkssaoatoria voor longlijders in Nederland besloten hééft haar gebouw te Hellendoorn te stichten, zal aan het Vcduw- sefhe dorp Putton de eer te beurt vallen van de eerste inrichting van dezen aard in ons land gevestigd te zien. Onder leiding van de artsen Haentjens en Huytkman zal aldaar in het begin, van 1900 een Herstellingsoord voor longlijders geopend warden voor gegoede patiënten, dié om de oen of andere reden niet willen of kunnen vertrekken naar een buitenlamdseh sanatorium. Het voornemen bestaat de Brelimeir-De thwe il «rsche rust- en openluahtkuur in praktijk te brengen. Tot directrice van dit herstel!ingsoord is benoemd mej. R. van de Sando Batebuyzen tc Leiden. Inbraak, Men nieldt ons uit 's-Gravenhage In den algeloopen nacht is ingebroken in de hier gevestigde kantoren, der firma. Jur- gens Co., margarine-fabrikanten te Osdh. De kantoren zijn gevestigd in de Van der Duijnstraat. De diaven hebben alle lessenaars en kasten op 't kantoor geopend, en ze later vernield en met inkt begoten. De brandkast, die hedenochtend gevonden werd in een aan grenzende gang, die tob pakhuis dient, waa niet geopend. Het ornament van de sluiting was vernield. Of de brandkast waarin een groote geldswaarde en de boeken waren ge borgen geopend is geweest, zal nader moe ten blijken. De dieven hebben slechts mee genomen twee vaatjes boter en één kistje si garen. Moord. Men seint ons: Te Wijnjeberp (Opsterland) is een vrouws persoon doodgestoken, vermoedelijk door een zekeren Jan Fokkama,. Dezo is door den bur gemeester in Kedhtenis genomen en naar Heereruveen vervoerd. In de heden gehouden vergadering der Tweede Kamer werd de Marine-Begrootiog aangenomen met 59 tegen 6 stemmeu. Bij de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniginv is tot heden geteekend en ingekomen f 820.000. AMSTERDAM, 16 December. Koffie goed ord. Java 341/ji Santos 20. Suiker prijshoudend. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering flauw'Maart f137, 136, 13b; Mei f134, 135. BERLIJN, 16 December. Spiritus per loco fr. 47.60, PARIJS, 16 December. Spiritus. Nov. frs. Dec. frs. vier eerste maanden fr, vier maanden van Mei fr. LONDEN, 16 December. Ean telegram van generaal Buller uit het kamp te Chieveley gedagteekend 15 December luidt: Tot mijn leedwezen moet ik een ernstige nederlaag melden. Ik trok uit met mijn ge heels strjjdmacht van het kamp te Chieveley om 4 uur in den morgen. Er zijn twee doorwaadbare plaatsen in de Tugeia en het was mijn plan door één daarvan mij een doortocht te banen. De driften zijn ongeveer twee mjjlen van elkaar. Mijn plan was de eene of andere te forceeren met een brigade, gesteund door de centrale brigade. Genei aal Hart moest de linkerdrift aan vallen, generaal Hildyard de rechter, terwijl generaal Lyttelton in het centrum den een of ander zou steunen. Vroeg op den dag zag ik, dat generaal Hart niet in slaat zou zijn den doortocht te forceeren en ik zond hem bevel terug te trekken. Hij had evenwel met grooten moed aan gevallen en zijn voorste bataljon leed zeer veel. Kolonel Brook was ernstig gewond. Ik gaf toen generaal Hildyard bevel op te rukken, hetgeen hij deed en zijn voorste regiment bezette het station Colenso en de huizen bij de brug. Op dat oogenblik hoorde ik, dat de ge- heele macht artillerie, die ik had gezonden om den aanval te steunen, n.L de 44de en de 66ste batterij veldartillerie en zes 12-pon- ders snelvuurkanonnen van de marine, tot dicht bij de rivier oprukten. Het bleek daar vol te zitten met vijanden, die eensklaps een mootdeitd vuur openden, waardoor alle paarden gedood werden, en de artilleristen waren gedwongen bij de kanon nen te blijven. Eenige wagenbespanoingen vonden beschut ting voor de troepen in een donga (droge rivierbedding) en wanhopige pogingen werden gedaan om de veldstukken weg te brengen maar het vuur was te hevig en slechts twee kanonnen werden gered. Daar het scheen, dat de troepen een doel wit voor de granaten zoude zijn en hun leven opofferden in hun moedige poging om den doortocht te forceeren zonder steun van de artillerie, gaf ik aan de troepen bevel terug te trekken. Den geheelen dag bestookte een aanzien lijke vijandelijke macht mijn rechteiflank, doch zij werd teruggehouden door de troe pen onder lord Buridonald en een deel van generaal Barton's brigade. Het was een snikheete dag. LONDEN, 16 Deo, Géneraal Buller's tele gram eindigt: Wij 'hébben 10 kanonnen achter {moeten laten en 1 door granaatvuur verloren. Tk vrees dat de verliezen van Hart's brigade zwaar izijnik hoop dat er naai' verhouding niet veel ernstig gewonden zijn. De 14de en •de 66ste batterij hebben ernstige verliezen geleden. Wij zijn naai' het kamp van Ghievdey te ruggetrokken. 'LONDEN, 16 Dec. (Pant.) Het ministerie van oorlog weigert information te geven over de verliezen van Buller. Men verzekert dat dlie een paar duizend' bodragen aan gedoodten on gewonden, ongerekend de gevangenen. „Daüy Ma.il", „Daily Telegraph", „Tames" en „Morning Post" verlangen een enquête naar de oorzaken der opeenvolgende neder- lagen der EngelscJxen, Amieren, willen dat het Parlement onmiddellijk zal worden bij eengeroepen. Kolonel Brook is aan zijn wonden overle den. Men is ongerust over het lot van gene raal Cl-ery. LORENCO-MARQUEZ, 14 Dec. Dato 13 Dec. wondt uit het kamp der Boeren te Co lenso bericht: De Engélschen kwamen Woensdagmorgen in zicht on begonnen, het kamp der Boeren te beschieten met grana ten. De granaten weiden op oen grooten af stand geworpen en niet beantwoord. Heden morgen begon een hevige kanonnade op La- dysmitih, welke tot 9 uur duurde. LONDEN, 16 Dec. De avondbladen ont vingen uit Kaapstad dato 15 Deo. het be richt Lord Methuen deed helden een nieuwe beweging naar het front van de stelling dei- Boeren te Magerfontein. Toen dé Boeren op de Engelschen vuur den, trokken dessen terug. LONDEN, 16 Dec. Lord Ghanles Berets- ford is benoemd tot tiweede bevelhebber van het Middellandgche Zee-eskader. Hij> treedt af als lid van het Parlement voor York en zal 12 Januari het kjommatndo aanvaarden. LONDEN, 16 Dec. De ochtendbladen be richten dat 42 bataljons militie onder de wa penen zullen geroepen worden voor garni zoensdienst in Engeland, en de koloniën. Bui tendien zijn nog 54,000 man* beschikbaar. De AmeriHskansdhe Staatssecretaris van buitemlaaidsdhe aasken John Hay is belast om bij Kmger aan te dringen op da gelegenheid tot informatie naar Eagelscho gevangenen.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2