I l'; BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAARDIN OEN. MAASSLUIS. R e chtzab e n. Statcn-Qcneraal. Kunst en Wetenschap. SIMHIT. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. T e I egrainm e n. >1 mpitf niet overweg kan met andere redactielede a Waarschijnlijk komt hij aan do „Figaro". Valfrey (Whist) vertelt in do „Figaro" van een vriend die toen te Keulen was, ge koord' te hebben, dat, toen daar Gatacre': nederlaag bekend werd, do geheele stad - oen wip geïllumineerd was. Do „Köln. Ztg." gaat zoowaar, uit bezorgd head voor Engeland's vriendschap, nog op dien onzin m. Men meMb uit Stettin dat monaster Von Bifiotv aldaar op 3 Januari liet van-stapel- loopen van de nieuwe Amerika-! ijn er Deutschland zal kamen bijwtonen en bij 'die gelegenheid een redo zal uitspreken ten gunste der vloot-uitbneiding. Wegens do moeilijikheden met Hcngarij over het Vergelijk wordt Clary's aftreden als minister-president van Oostenrijk onvermij delijk geacht. Men noeant als zijn opvolge: allereerst de stadhouder der kustlanden, graaf G-oëssvoorts de ministers W'itteik en Wel serBhedmib en enkele anderen. Ifaar de „Figaro" uit Rome meldt, hoeft de Paus bevolen dat in allo katholieke ker ken der wereld' in don naakt van 31 Decern ber am middernacht een godsdienstoefening zal worden gehouden. De onderkoning in Voor-Indië seint dat de stand en. de verwachtingen van den oogst in de streken waar hongersnood heerscht steeds ongunstiger worden. Het geheele aan tal noodlijdenden bedraagt bijna 2J mnllioen. Verschrikkelijk Volgens de Temps" is de Engelsch-Fran- sciie commissie voor de grensregeling aan den Niger gereed, en zal zij eerstdaags naar Afri ka vertrekken Zeebrieven. Aangezien het menigmaal voorkomt, dat zeebrieven afgegeven volgens de wet van 21 Mei 1869 (sStaatsblad" No. 96), nadat deze vervallen zjjo, niet aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid worden teruggezonden, wordt de aandacht van be langhebbenden gevestigd op art. 8 der even- genoemde wet, houdende verplichting van de gezagvoerders tot inzending van verval len zeebrieven aan de autoriteit die ze heeft afgegeven. Niet nakoming dezer verplichting kan worden gestraft met eene boete van vijftig cent tot twee duizend gulden. (»St.-Ct.") Bij Kon. besluit is benoemd in de orde van den Ned. Leeuw, tot ridder, de kolonel P. C. Kool, van den staf der genie, benoemd kornm, in het 2e genie-kommandement. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 22 Dee. 1899 niet plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank. f 3,065,941.50'/'a bij de betaalmeesters.. - 2.742,968.65Va Tezamen., f 6,408,910.16 Do hoeren Van Kol, Schaper en Troel-s tri hebben op de bog-rooting van het vestingstel sel, dienst 1900, als amendement, voorgesteld een vermindering met f 512,000, nL met de Sotnunen daarin opgenomen als eerste termijn voor het- maken van bomvrije gebouwen met toebehoort-n in do forten bij Penmingsveer, Kmnuneniedijk, Zuiderwijkermeer en aan den Ham; en het maken van pantseringen in de for ten Vijfhuizen, Spaamdam, Vetsen, St. Aalg- tensdijik en Veldhuis. Het voorste! van B. en W. van Zutfen, om volgens ingediende plannen een nieuwe gasfabriek te bouwen, is gisteren door den gemeenteraad met 9 tegen 8 stemmen ver worpen. Burgerlijke Stand van Orerschle. Ondertrouwd: P. Winterswijk jm., 20 j. en Johanna Pieternella v. d. Vis, jd., 16 j, Geboren: Petrus Theodorus, z. van .1. v. d. Anker en C. M. v. Bem'melen. Maria Johanna, d. van A. Boon en G. Livaart. Overleden: G. Naatje, G5 j., wedn. van G. Aalbers. Clara Nieberg, 61 j., eclu- genoote van W. F. Buitendorp, J. J. Eek mans, 1 j. Christina van Eijk, 6 mnd. Maria Meijer, 67 j., wad van C. v. Berkel, Adriana Vogelezang, 3 j. Door Schiedam's vrouwen-comiié der N. Z. A. V. is heden voor de 2e Ambulance verzonden in 6 kisten, gemerkt S, V, C. 100 k. rijst, 1 baal bloem, 6 bussen cacao, 2 busjes thee, 2 busjes koffie, 5 k. Karis- cacao, 1 blik rookvleesch, 2 slopfl. met groenten, 1 do. gemalen koffie, 1 do. tafel zout, 9 blik groenten, 1 A. jam, 6 blik nutrix-biscuits, een partij adelaar-beschuit, 12 kruiken carbolzuur, 12 fl. malaga, pakken huishoud- en toiletzeep, =/i fl. eau de cologne, 1 fl. bessensap, een doosje met knoopen, garen, band, spelden, veiligheidsspelden, naal den enz., 9 hemden voor gewonden. Door het breken van een koppeUtang op den Binnenweg te Rotterdam kwam de tram, die te 10.10 uur moet binnenrijden met 20 minuten vertraging hier. BURGERLIJKE STAND. Geboren 16 Dec. Aartje, dochter van C. M. van Stuivenberg en M. Tollenaar, Noordvest. Jacob, zoon van J. A. But en P. Koning, Gedempte Broersvest. 17 Uec. Corneüs, zoon van P. Dekker en C. Kool, Broeravest. 18 Dec. Maria Petronella, dochter van J. C. van Dongen en M, J. Visser, 't Kamp. Overleden 17 Dec. Hendrikus Johannes Vol, oud 50 jaar en 4 maanden, Nieuwe Haven, Als gevolg van het besluit van den ge meen teraad dato 28 November jl. om zich tob den Minister van Binnerilamdsdhe Zaken te wenden met het verzoek een wijziging van ant. 243 der Gemeentewet te waden bevorde ren in dien zin, dat het der gemeentebestu ren mogelijk rij bij de regeling van do hef fing van den hoofdelijken omslag een meer dere progressie in de aanslagen aan te ne men, is door B. en W. hot volgende ac aan den Minister geeoncipisceid, dat rij ter goedkeuring aan' don Raad aanbieden De Raad Jer gemeente Vlaardingen Kennis genomen hebbende van de bezwa ren door verschillende gemeen tebe»fruren in- geibradht tegen hot hij art. 243 van de Ge meentewet, gewijzigd bij de wet van 24 Mei 1897, aangenomen stolsel voor de rpgelin, der aanslagen in den hoofdelijken omslag; Overwegende, dat ook in deze gemeente bij de toepassing van dat stelsel is gebleken dat in vergelijking met den vorigan toestand to haogere inkomens vrij beduidend zijn ontlast en de belastingdruk meer is overgebracht op de schouders van de midden- en lagere klasse, waardoor de verdeel mg der lasten tihans niet staat in juiste veirthoudang tot- de draagkracht der bdaisti ngsckiuldigen Heeft de eer rich tot Uwe Excellentie i wenden met het eerbiediig verzoek z""danige wetswijzigingen tte willen bevoidbren als Uiwe Excellentie geraden zullen voorkomen 'ot wegneming van de bovengenoemde beswaren B. gemeenteraad en W. steil en aan don voor wagens verondieping van do Koningin- Wdhe lm i n ahaven en de te verwachten bewe ging der versche-vischschepen een ged'eelte dier haven te doen uitbaggeren. De kosten Worden geraamd op f 17,300, waaronder f 2300 voor beikadi ng en beOdeiing van de plaats waar de baesw gedeponeerd wordt aan de Lange Bosdkflcade. Daar op 31 December a.s. de termijn ex pireert, waarvoor aan D. Vissen, aannemer te Sliedrecht, het uitbaggeren en schoonhou den van do Oude Haven is opgedragen, stel len B. en W. aan den, gemeenteraad voor, o-mdait openbare aanbesteding geen verminde ring van, bosten zal geven, opnieuw voor den zelfden prijs van f 6798 per jam- dat wenk over 1900 en 1901 aan bovengenoemden aan nemer* op te dragen. In het „Gemeenteblad." is opgenomen een lijst van aangeslagenen in de inkomstenbe lasting, die B. en \V. voorstellen van hot ko hier to royeeren of to verminderen. B. en W. stellen voor op eennge voorwaar den aan Ja-es. Vogel een terrein gemeente grond in er/pocht uit te govern aan de Ley- den van Gaelstraat en wed tegen 20 cent- per c.A. en een terrein aan do Willielmi nastraafc tegen den-zelfden prijs. Indien tot de uitgifte van dit perceel wordt besLot-ere, zal het noodig rijn van ge meentewege langs de Oostzijde, daarvan een straat vani 6 M. breedte aan te leggen en die te rioleeren, waarvan de kloeten geraamd worden op f 1500. B. en W. stellen voor aam PI. van den Berg, architect alhier, een terrain in erfpacht te geven, aan den Binnensingel tegen 25 cent per c.A. "Voor het spoorwegpersoneel alhier is een andere dienstregeling ingevoerd waardoor de diensturen in beter verband tot de rusturen komen te staan. 'Zaterdagavond had in het »HoteI Belle- vue" de vergadering plaats van de Vlaar- dingsche IJsclub. Het bestuur dat moest aftreden, werd herkozen. De vereeniging, die 24 dezer 20 jaren bestaat, telt circa 200 leden. Tot agent van politie 3e klasse alhier is benoemd VV. N. Poeltuin te Leimuiden. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd: Een kinderschaatsje, een bont schort, een gouden oorknopje en een lederen honden halsband. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld politie bureau. BURGERLIJKE STAND. Geboren 18 Dec. Sophia, dochter van K. J. de Ligt en M. v. d. Have, KortedijJc. De kennisneming der Memorie van Ant woord geelt der Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer o.a. aanleiding tot de pmerkiog dat in bet Voorloopig Verslag werd gevraagd, of er voldoende reden be staat om bij voortduring aan de gemeente Maassluis een subsidie van f1500 voor het onderhoud barer haven toe te leggen, nu de wet vau 24 Mei 1897 aan die gemeente eene bate van ongeveer f 10.000 per jaar verschaft. In de Memorie van Antwoord wordt gezegd dat, indien mocht blijken, dat de gemeente uit eigen middelen de kosten der diephouding kan bestryden, de Rijksbijdrage voor het vervolg zal behooren te vervallen. De Com missie van Rapporteurs acht bet oorbaar dat het subsidie niet langer wordt toegekend dan noodig is. Zy drukt daarom den wensch uit, dat het onderzoek, waarvan de minister spreekt, onverwijld worde ingesteld. Zij vertrouwt dat het zal kunnen zijn afgeloopen, voordat het artikel in beraadslaging komt en dat de minister bereid zal zijn de Kamer bij die beraadslaging met den uitslag van zijn onderzoek in kennis te stellen. De Commissie kan zich verder niet ver eenigen met hetgeenrin de Memorie van Ant woord gezegd wordt omtrent het geven van toelichting bjj verhooging van de artikelen voor de rijkspostspaarbank. Zy ziet niet in, waarom het niet mogelijk zou zy'n ten aan zien van elke, in die artikelen voorgestelde verhooging eene zakelijke toelichting te geven en zou gaarne van den minister de toezegging ontvangen, dat bij de volgende begrootingen zoodanige toelichting zal verstrekt worden. De arrondissements-rechtbank te Rotter dam veroordeelde heden: S. W., 25 jaar, behanger Ie Schiedam, wegens verduistering van twee gouden hor loges tot 6 maanden gevangenisstraf met last tot teruggave der beleen briefjes aan A. C. N., te Schiedam. G, B., schipper, te Vlaardingen, wegens beleediging van een agent van politie, tot f10 boete, subs. 5 dagen hechtenis. L. S. D., tuinier te Vlaardingen, wegens diefstal van een fuik tot één maand gevan genisstraf. J. Th. G. D., kleermaker te Schiedam, wegens mishandeling van een vrouw tot 5 dagen gevangenisstraf. J. de K., kuiper te Vlaardingen, wegens mishandeling tot 45 dagen gevangenisstraf. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 18 December. Financiën. {Slot). De heer DONNER kwam op tegen de voor gestelde subsidie van f 200 voor liet Rijks traktement van den predikant der Doopsge zinde gemeente te Dordrecht. Hij verzocht den Minister dezen post terug te nemen. De MINISTER ontkende dat hier een trans actie is aangegaaner wordt slechts een uitkeering gegeven. Het geldt hier eene nieuwe gemeente, en door de subsidie, vrij komende door het vervallen van de uitkeering aan Wormerveer, wordt liet maximum bedrag der uitkeeringen niet overschreden. De post werd goedgekeurd met 51 tegen 10 stemmen. De begrooting voor financiën daarna werd zonder stemming aaugenomen. Zitting van Dinsdag 19 December. (Per Telegraa/.) Oorlog. Bet algemeen, debat over de Oorlogribegroo- ting werd geopend door den. heer SERET, die opïewam tegen 's Ministers bezwaren tegen de overlegging der rapporten van de korps- komniatidanten. betreffende de resultaten _yan den verkorten oefeningstijid. Bij nietr- averkgipng zal de Kamer moeilijk kunnen oordeelen over de legerorga nisatie. Hij, keur- de 't af dat de Minister het militie-kader adv tetrstelt bij het reservekader. Zooals dit laat ste geregeld is, kan het milit-ieteder niet tot zijn redxt komen. De heer VAN KEM1PQ3N wensahte stren ge straf tegen het vloeken. De heer TROF.T «STiRA zette uitvoerig rijn an ti-mihtaristisdh standpunt uiteen, daarlbij betoogende dat de Vredesconferentie geen' re sultaten heeft gehad, wanneer men let op da uitbreiding der legermachten in de verschil de ïiahtingtn te vergroe ten. Kradhtig pretes tende landen, en op het algemeen streven om teerde 'hij tegen de opdrijving onzer militaire uitgaven, waarvan het nut zeer problema tiek is bij do bestaande stelselloosheid. Hij wees er bijv. op dat deskundigen de Stelling van Amsterdam beschouwen als een muizen val waarin wij gemakkelijk rijn te vangen en te overwinnen, en toch gaat de Minister voort sommen, aan te vragen voor de Stel ling. En de reorganisatieplannen wijzen ook allerminst op vermindering dor financieete en persoonlijke lasten. Praetascher en verstandi ger ware 't z. i. wanneer Nederland front maakte tegen het militarisme. Spr. wees er voorts op dat ons volk bij uit stek aati-militaristisoh is, en vele leden gaar ne tegen dte oorlogsbegrooting zouden stem men, wanneer politieke redenen hen daarvan niet terughielden. Daarom, vroeg hij de plat tel anüscluib rich tot een militaristische club te organiseeron die slechts aan. steeds dalende begrootingen voor militaire doeleinden haar stemmen zougeven. Herhaaldelijk werd spreker door den Voor zitter geïnterrumpeerd wegens afwijkingen. O. a. beweerde hij, dat wij ondaniks stamvor- wantsdhiap evenals Engeland in Transvaal zouden hebben gehandeld. Toen de VOOR ZITTER dreigde dat hij spreker het woord zou ontnemen, wanneer hij weer afweek van het onderwerp, weerklonken vele stamanen Heel göed!" De heer TROELSTRA beweerde ten slotte dat het kapitalisme de moeder is van het militarisme. De heer TIJDEMAN steunldö dien Minis ter zonder volkomen instemming met alle on derdeden van dte begroeting. De heer VAN VLIJMEN wenscht© meer zorg voor godsdienst, zedelijkheid en, strijd- waarde van den soldaat, beter -voorbereidend onderwijs enz., en hij bepleitte scheiding tns- sdhen legerverpleging en administratie. ■Mede namens dte hoeren De Ras en Seret stelde hij daarom voor dte volgende motie: De Kamer, van oordeel dat ter bevordering van een scheiding van de militaire inten dance en de militaire administratie, ook laatstgenoemd dienstvak een zelfstandig hoofd! behoort te hebben, gaat over tot c.e orde van den dag." 'Deze motie zal later worden behandeld. D© heer TRUÏJlEN' drong aan op sdhadfe- loo-stelling aan behoeftige ouders, wier kost- winnendie kinderen in dienst vallen. De hear PIJTTERSEN bestreed de bewe ring van den heer Troelstra dat anti-milita ristisch gezinde leden uit politieke overwe gingen stemmen voor de Oorlogdbegrooti ng. Zij meenen dat het belang van het land in het oog moet worden' gehouden, en geheele onverdtedigbaarfhead niet zou rijn te rechtvaar digen*. Br behoort z. i. meer moed toe op die wijze te stemmen voor de begroot,ing, ken nende de bevoegdheid hunner kiezers, dan ei gen te stemmen, zonder er de verantwoorde- iijkiheid van te dragen, en cm daardoor dtoor het mindter nadenkende deel der natie en co kiezers ba wonden toegejuicht. Vervolgens steunde spr. het denkbeeld van een volksleger. De heer LIEFTTNGK zou gaarne de gel den besteden aan leniging van. sociale noo- den, verheffing van de industrie en derge lijke doeleinden, maar inziende dat dit niet gaat, steunt hij den Minister. Het anti-mi- litarisme acht hij gevaarlijk, duur en incon stitutioneel. Gevaarlijk omdat hij vrijheid, on afhankelijkheid en zelfstandigheid' in gevaar brengt. Zonder leger en vloot is dat kleinood onzer vaderen niet te handhaven. Maar al wil hij het vaderland verdedigen, daarom behoort hij nog niet tot de militaris ten. Alles wat z. L noodeloos of slecht besteed geld is, zal hij bestrijden. Spreker wenscht waar voor rijn geld, in maiterieeler en figuur lijken zin des woonds. Hij wenscht moderne hervorming onzer strijdmacht. Met vestingen alleen moeten wiji ons niet verdedigen. Hij betreurt het dat het met onze cavalerie a» slecht gesteld is. Krachtig drong hij op ver betering daarvan aan en ook van de aller treurigste pensioenwet. Resmneerende wil hij gold geven voor een goed leger. Het anti-mi- litarisme is gevaarlijk, want zetten wij onze deuren open, dan komt een ander die ons zal dwingen te doen datgene wat wij ons niet vrijwillig willen- doen. Ook is het anbi- miilitarisme duur. Liever wil spreker met den Traasvaalsche-n Boer vechten tot den dood en met hem uitroepen,: God helpt al leen dengene die zich zelf helpt. De lieer VAN BIJtLANlDT (Apeldoorn) drong ook aan op verbetering van het cava- lerie-wapen en van het reserve-kader. De heer STAALMAN wees er op dat bo- halve bij do cavalerie ook bij andere korpsen mishanden bestaan. Het verloop der man schappen schreef hij o. a. toe aan de wille keur in do rechtspraak, waarvan hij eenige staatjes aanhaalde. Do heer DE RAS bepleitte ook splitsing van de intendance eux de administratie, het geen geen meerdere uitgaven zal vorderen. De heer VAN DER ZWAAG bestreed het betoog van den- heer Lief knok. Hij vraagt jf 't geen illusie is dat ons land verdedigbaar i Er is geen sdhija van -werkelijkheid dat dit wel kan geschieden. Voorts kooit hij op le- gen de wijze van bestraffing van dm dien'st- woigerSar Dc Bruin, en hij vraagt wetswijzi ging otm hen die gemoedsbezwaren hébben, van den dienst vrij te stellen. Do heer KRAP wees op de noodzakelijk heid van verbetering van het kazerneleven, kwam op tegen het niet toelaten van christelijk© bladen op do leestafels in de can- tines. De heer YERHEIJ acht het reservekader geschikt maar het dient nog verbeterd te worden. Ook wenscht hij verbetering van het voor bereidend onderwys en aanmoediging van scherpschuttersvereenigingen. De MINISTER wil geen mededeelingen doen uit de rapporten omtrent verkorten oefeningstijd. De Kamer heeft met hem en niet met de generaals en korpscommandanten te doen. Wel wil hjj mededeelen dat er vroeger 4 commandanten tegen en 5 voor 's Ministers plannen waren. Na de wijziging dezer commando's zijn er thans 3 tegen en 6 voor. Militaire disci pline is in korten tijd wel te leeren dat be- wyst Transvaal. De verkorte oefeningstijd is voldoende. Hel Zvvitserache stelsel is niet "oor Nederland geschikt. Veel sympathie heeft hij voor het idéé van een volksleger. Maar wij zijn Diet als het Zwitsersche volk. Echter wil de Minister steun verleenen om tot een krachtig volksleger te geraken. De R. K. veretetniging vain scherprfmtters kan op rijn steam, rekenen, en de Minister wenschte dat esr geen doxp in ons land was, waan men niet op sdhiêtibaam met scherp sctoot. Krachtig verdedigde hij het reserve-kader, waarvan het platteland ook kon profil leeren. Door verbod van sterken drank in de cantine l-oopt men kans dlait sterk© drank elders zon der controle gebruikt wordt. Bevordering van zedelijkheid en tegengaan van vloeken kan men van. hem verwachten. Do Minister dank te den heer TroeLstra voor het uitlokken van redevoeringen van leden die geen anti-mili taristen genoemd kunnen wonden. Hij ont kende dat de Aimsterdiaimschö Stelling een muizenval is. Hioe beter een duurzame ver sterking is, des te minder manschappen er voor verdediging noodig rijn, en des te moer krachten er overblijven voor buiten do ver sterkingen. De vrijwillige dienstneming zal de Minis ter zooveel mogelijk bevorderen. De dienst weigeraar De Bruin is naar de bestaande be palingen gestraft. Wat bij weigering der denstvervulling na den straftijd zal geschie den, weet spr. niet. In de Katholieke kringen zal met leed wezen worden vernomen het overlijden van mejuffrouw M. Klijn de Jongh, de gevierde zangeres, die menigmaal de concerten van Arti et Religioni als soliste door haar heerlijk vol sopraan-geluid opluisterde en ook als kerksoli-te haar schoone stem zoo dik wijls aan den dienst des Heeren wijdde. Te treffender is voorzeker dit verlies, nu het zoo geheel onverwacht, zoo plotseling is ge vallen. (»Tijd"). De Zuid-Hollandsehe Gymnastiek-ooder- wijzers-Vereeniging heeft als haar oordeel uitgesproken dat uit de praktjjk en uit de verklaringen van vele onderwijzers overtui gend is gebleken dat de zorg voor de licha melijke opvoeding van de physiek slecht ontwikkelde leerlingen der lagere volksschool de intrekking van het vak der vrije en orde oefeningen der gymnastiek dringend nood- zakelyk maakt. Spoorxeegellende. *Men meldt ons uit Rotterdam: De treinen der Staatsspoorwegen over de bewuste route Capelle, komen in den laatsten tyd wederom zooveel met vertraging aan, terwijl voortdurend de zoogenaamde D treinen voorbjj snorren, dat na de laatste spoorweg ongelukken sommige reizigers meermalen duizend angsten uitstaan. Zoo b.v. trein 201 die pi. m. 6 uur 's morgens van de Wees- perpoort te Amsterdam via Gouda naar Rot terdam vertrekt, stopt elk ooganblik met het gevolg dat deze trein die reeds meermalen aan ongelukken was blootgesteld, thans eerst «irca 9 uur te Rotterdam aankomt, tot groot ongerief van de velen die van deze z.g. vroegtrein gebruik maken en te Rotterdam dienstbetrekkingen hebben of met de stoom- booten hun reis moeten vervolgen en deze dan ook reeds meermalen vertrokken zien. Déraillement. Bij wachthuis 30, even voorbij het station Zaltbommel, derailleerden gisterenmiddag te ongeveer halfvier, de 3 achterste wagens van een goederentrein welke naar 's-Hertogen- boscb moest. De oorzaak was het breken van een as van den derden wagen. De beide laatste wagens drongen met zoo'n kracht op, dat de voorlaatste wagen geheel verbrijzeld iverdook de laatste kreeg belangrijke schade. De remmer daarin gezeten kwam met den schrik vrij. De rails werden geheel verbogen en de dwarsliggers versplinterd, zoodat dit (enkel) spoor op 'toogenblik onberijdbaar is. Door gebrek aan werkpersoneel, is telegra fisch hulp ontboden uit 's-Hertogenbosch, zoowel voor het bei gen van de drie over den weg liggende wagens, als voor hel her stellen van den weg. Belangrijke malerieele schade is aangericht. Naar wij vernamen zal met hulptreinen in een geregelden dienst worden voorzien. Kras. Uit Dordrecht wordt ons gemeld: Naar wij vernemen is J. G. J. van den Dorpel, secretaris van het hoofdbestuur van den Bond van Machinisten en Stokers in Nederland en voorzitter der afdeeliDg Dor drecht van denzelfden Bond, in de heden gehouden zitting van het college van Bur gemeester en Wethouders alhier, als stoker aan den watertoren ontslagen. Bedoeld ont slag is gegrond op het feit, dat Van den Dorpel zich heeft verslapen en daardoor een kwartier te laat in dienst kwam. Het ontslag is onmiddellijk ingegaan. (JV. li. Ct.) Geen vergiftiging. Bij de gerechtelijke schouwing van het lyk der onder verschijnselen van vermoedelijke spijsvergiftiging onlangs overleden echtge- noote van een Haagsch ingezetene, is hoege naamd geen spoor van vergiftiging gevonden. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer stelde de heer van Vlijmen eene motie voor, strekkende om de leger- verpleging te scheiden van de militaire administratie. Deze motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. De heer Troelstra werd door den voorzitter een paar malen tot de orde geroepen. Zie voorts het verslag in dit nummer. Het Bestuur van den Nederl. Vrouwenbond ter internationale ontwapening heeft besloten om zoowel nationaal als internationaal eene vrouwendemonstratie uit te lokken teneinde te trachten aan het mensehenslachten in Zuid-Afrika een einde te maken. Mei AMSTERDAM, 49 December. Koffie goed ord. Java 34Vs, Santos 20. Suiker prijshoudend. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering vast; Maart f136: f134. PARIJS, 49 December. Spiritus. Nov frs, 37.Dec. fis. 37.— vier eerste maanden fr. 37.25vier maanden van Mei fr. 38. BERLIJN, 19 December. Spiritus per loco fr. 47.50. LONIXEN, 19 Dec. (Part..) De vrienden van Ghaaniberiain stellen, lord Salisbury aan sprakelijk: voor de gelede®, nederlagen en ver langen dat een. nieuw ministerie zal optre den, dat uit jonge, krachtige, geestdriftige rnamiën bestaat. 'Daarentegen kemren Salisbury's vrienden de reis van Ghaaniberiain. naar Dublin af. Over heb algemeen heeft men geen vrede met lood' Roberts' benoeming, daar hij reeds 67 jaar is en nimmer in ZuAd'-Afri'ka heeft gevochten. Men gelooft dat hij weldra door Ki tdheaier zai woidetn vervangen. Bij n'ieiuiwe nederlagen is het aftreden van het ministerie waarschijnlijk. LONDEN, 49 Dec. De sDaily Mail" deelt onder voorbehoud mede het gerucht, dat Duller na een heftig gevecht'de Tugela is overgetrokken. Volgens ditzelfde blad is de communicatie met lord Methuen verbroken. Het ministerie van oorlog weigert omtrent een en ander inlichtingen te geven. DUBLIN, 19 Dcc. Ghaaniberiain is bij een bezoek aan het Trinity Tol lege op straat ai- gefloten ondier het opsteken der Tramsvaal- sche vlag. Als tegehbetocgdng trokken do studenten in optocht door de stad met do Engelsdhe vlag voorop en haaiden op het stadhuis de groene vlag van Ierland' neder, die rij verschenrden. LOiNIDOEN, 19 Doe. Uit do nadere berich ten over de nederlaag van Bulier blijkt dui delijk dat door de censuur veel geschrapt is. Volgons de „Daily Telegraph" is lord Me thuen aan alle rijfden door de Boeren om ringd, die hem plagen als een zwerm weepen, terwijl hij hun geen nadeel kan toebrengen. Generaal French is, na Yaalfcop ontruimd tie helbiben, verdreven door het vuur dier Boe ren en tmiggertawkfcen op Ainindel. Volgens ditzelfde blad wordt een ruiter- moch't van 3000 man der Yeomanry ondter bevél van loord Cheéhaim georganiseerd'. KAAPSTAD, 16 Dec. Generaal sir Charles Warren (commandant der vijfde divisie) heeft met vier officieren van zijn staf hedenmorgen de stad per spoor verlaten, om naar de Aar te vertrekken, BRUSSEL, 18 Dec. Een telegram uit Lon den aan de ïlndépendance Beige" meldt da daar geruchten loopen, dat Kruger stappen r m df dt VI kt st di h< 0i ui iii va ru an zij de po tnt he nei CO! mi get déj tro dat bot 1 hel nin has de teg rati 1 iini try ent 1 lan 5 lisc ma den hee Po Fn Go Sl li N. 1 lito dito IJ Obli Ppw Lei 1 liisc Pau1 C Obl. dito dito dito dito dito Hope dito dito

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2