53"'® Jaargang. Donderdag 21 December 1899. No. 10121. Maar een mensch! RüITEyLAm Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. SCHI EDAMS CHE COURIHT, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 1 (Meent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen -worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde "kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo. 123. itlgcoiecR overzicht. SCHIEDAM, 20 Doe. '99. De oorlog. Do censuur. Er is één militaire autoriteit diie voor zijn arbeid bewondering afdwingt. Dat is die man van da schaar en het blauwe potlood: de censor. Waar de legerbevelhebbers hun ope raties zien mislukken of nederlaag op neder laag lijden, weet de censor van. afgeslagen aanvallen, overwinningen en van ernstige ne derlagen. schijnbaar veinig belangrijke échecs te maken. Waarlijk, de Engelsahe generaals mogen niet kunnen bestaan voor liet oordeel der krijgskundigen van alle landen, de En- gclscüie censor is een groot en een goed man. Groot om de onversaagdheid waarmede hij mihakfc op de berichten der oorlogscorrespon denten; good, want liij deelt hot volk de be droevende tijdingen bij theelepeltjes toe. Een steiko dfosis tegelijk mocht «John Buil eens wat zwaar op de maag liggen. Dat de groote Londensche bladen, die „TJnsummen" besteed hebben o.m zich vlug en uitvoerig nieuws van bet oorlcgisterrein te verzekeren, woedend zijn, is evenwel zeer be grijpelijk. Het is dan ock journalisten be grijpen dit het beste verdrietig zijn moeite zoo slecht beloond te zien. Over den slag bij Colenso bevatten de Londensche blaidlen nog zoo goads als geen bij zonderheden. Van de bladen die gisteravond hier arriveerden, heeft alleen de „Daily Te legraph" een telegram van zijn correspon dent dat blijkbaar door den censor geducht onder handen is genomen. Al wat de verlie zen aan mannen, paarden en geschut betreft, is zorgvuldig geschrapt, en de beschrijving van den slag is onvolledig en dood. Het Vrij dag verzonden telegram heeft eerst Maandag laat op den dag het bur eau. dier „Daily Tele graph" bereikt. Hot ministerie van oorlog zelf zwijgt. Het wegert zich over den toestand uit te laten, wat zeker niet geruststellend kan werken. Vooral over het lot van generaal Clery's bri gade die, naar men vermoedt een omtrek kende beweging trachtte uit te voeren, ver 'keert men in het onzekere; generaal BullerV. telegram zwijgt er over. De slag hij Colenso. Wij willen den lezer niet onthouden, wat da Engel•sehe oorlogscorrespondenten ovei den slag van Vrijdag meldlen. Veel is het niet. De „Daily Telegraph" dan kreeg dit, zoo als wij roeui opmerkten, steak besnoeide te legram „De troepen van de ontzettirugskol'onnr verlieten om vier uur heb kamp van Ghieve ley en trekken op in do richting van Colenso Do cavalerie was op de rechterflank met een bat.erij artillerie. Daarnaast trok generaa Barton's brigade op en dan generaal HiI dyard's troepen. Op den uitersten linkervleu gel marcheerde de Iersciho brigade van gene raai Hart met eenige stukken geschut. Ter wijl de mannen van de generaals Barton en Hildyard! oprukten om Oolenso te omsingelen trachtte generaal Hart de drift over de Tu gein, twee mijlen naar heb Westen, te force-a ren. Heb zware scheepsgeschut beschoot cl. stelling van den vijand ten Noorden van d Tuigela met lydüie (granaten uit hst centrum DOOK EDA BOY-ED. 69) Mevrouw Deuben en Saibine ruimden dei: boel op. Dok aan haar beiden was het te moe do, alsof er een, storm, tot bedaren gekomen was. Plotseling viel den ouden hoer iets in. „Niemand, heeft op Susanna gelet en ei een woord over gezegd, hoe zij er uitzag. Wat had zij dian eigenlijk aan Sabine glimlachte even. Welk een compli ment voor Suzannai Ten gevolge van de staatsie dier dames Voigtstedt had niemand op haar onberispelijk toilet acht geslagen. „Zij is niet ijdel. Stel u ,maar gerust, papa 1 Zij neemt het niet kwalijk. Zij zal toch dc mooiste van allen zijn." De oudjes gingen al spOëdiig naar bed. Sa bine stond vóór haar raam en keek naar bui ten. Hoe langer zij naar buiten keek, des te meer zag zij. Het was zco'n treurig, eenzaam booneel Zij kwam. zidi zelf voor als gescheiden van leven en zon. Voor altijd Met een luisterend oor trachtte zij iets ""an de muziek in „De Kroonprins'' te boo tten, ntaar vruchteloos: het was te veraf. Daar vermaakten de menschen zich. Het waren vermaken1, die aan Sa,bine onbedui dend en belachelijk toeschenen, waaraan zij geen <led zou hebben willen nemen. En toch der Britsdhe aanvalsstelling. De vijand ont blootte zijn opstelling echter eerst toen de infanterie tot den aan al overging. Onze sol daten rukten met groote vastberadenheid en moed voorwaarts oacter een verschrikkelijk granaat- en geweervuur. Een deel van ons veld- en scheepsgeschut werd 'aan den oever der rivier op korten afstand van des vijairuds verschansingen verrast en leed zware verlie zen. „De fuseliers verdreven de Boeren uit Co lenso. Generaal Hart trok tegen don middag de Tugela over, maar bij het groot aantal der vijandelijke kanonnen en de sterkte van zijn steling, was het duidelijk geworden dat het succes van een frontaanval slechts niet zeer zware verliezen was te verkrijgen en boven dien niet eenmaal zeker was. Daarop weiden de troepen teruggetrokken. „Onze verliezen zijn eenige honderden doe den en gewonden. De verliezen der Boeren zijn evenzeer ernstig." De correspondent der „Daily Mail" zegt in zijn beschrijving van den slag dat de briga de-Hart op den. linkervleugel het eerst de ri vier raakt-te over te stoken onder een moor dend vuur der Nordenfelt-kanonnen en der geweren. Met bewonderenswaardige®, on tem baren moad staken de troepen do rivier over, maar hadden aan den overkant een hagel van granlaten te verduren en moesten terug, de rivier over. Nog zegt hij dat Barton's briga de, die met lord Dundonaid den aanval dter Boeren op Buller's rechterflank moest weer staan, er niet in slaagde den. Hangwni-heuive! te bezetten. Misschien wordt bedoeld de In'h- laiwe-berg, ten Zuiden van de Tugela teil Oos ten van Colenso. Een omtrekkende beweging? Men vraagt zich in Engeland af hoe het met generaal Clery's brigade staat, waarover Buller in zijn telegram zwijgt. Men houdt hot er voor dat Olery een omtrekkende be weging heeft trachten uit te voeren, vermoe delijk over Weetnen, om ach, tusschen de Boe- renmacht aan de Tugela en Ladysmitih. in te schuiven. De „Daily Post" van Liverpool ver nam ook dat Buller nog Woensdag aan het ministerie van oorlog iiad' geseind, dat liij de Boeren tussdien twee vuren hield. De vraag is echter of een dergelijke om trekkende beweging mogelijk was. Op dc kaart lijkt dit moeilijk wegens de bergen die in het Oosten en het Westen den, weg van Colenso naar Ladysmitih begrenzen. De „Agenoe Nationale" heeft een hooggeplaatst Engdlsdh militair autoriteit hierover gemter viewd, en ocik deze meende, met een beroep cp do stafkaart, dat generaal Buller onmo-ge lijk de stelling der Boeren kon omtrekken, zooals hom achteraf door cte „beste stuurlui aan wal" is aangeraden. De militaire specialiteit motiveerde zijn meening aldus: „Slechte één weg, door het dal van de Tu gela, geeft boega.no» tot de passen die naai Ladysmith leiden. Yóór den oorlog waren ei twee bruggen, de spoo rwagibrug en de wagen brug, de Bulwerbrug. Beidie bruggen zijn thans vernield. Ter weerszijden van de Bul- werbrug bevindt zich een drift, waarvan dc- ■zui'delijlke moeilijk doorwaadbaar is, terwijl beide, maar in het bijzonder de Noordelijke worden bestreken dbor hoöge heuveh. „Wat moest Buller doen Moest hij soms beproeven, onder hot vuur van den vijand, de Tugelai-brug te herstellen of moest hij don overtocht over de driften forceeren Moc-s: hij misschien wachten totdat do Boeren zoo benijdde zij ze hun. Die hadden toch allen nog genot van het leven. Die kenden genot en strijd! Ja, zelfs als ziji zorgen hadden zij leefden toch d'aarin, al hun krachten inspannend zijl leidden geen plantenle ven En hij was ar ookHij deed, alsof hij deel nam aan de vreugde dar anderen Misschien dfeed hij dit ook werkelijk. W i e kon dat weten Misschien was hij, naidat hij van haar gescheid'en was, met vroolijjken mannenmoed een nieuwe periode van zijn le ven ingetreden, waarin, hij oen zonnig, duur zoom geluk vond! Saibine vouwde in zwijgende smart de han den. Haar ellende drukte haar terneer. En zoo zonderling weerklonken in haar geheugen een paar versregels, die zij eens 'hadi geleeen, Het was precies, alsof er iemand achter haar stond, die haar in het oor fluisterde „Maar met een harte, Vol liefde en smarte, Veakwijn ik aheen Toen Suzanna aan den awn van Mijnheer Voigtstedt dfe balzaal binnentrad, als "t ware in het gevolg van Mevrouw Voigtstedt, die door een der cemmissariasen binnengeleid werd, viel haar eerste blik op Arnold Von Körlegg, die met Blaam stond te praten en naar da deur keek, waardoor de roeuschen binnenkwamen. Zij kreeg een. kleur. Arnold en Blaseir gin gen dadfelijk naar hen toe. vriendelijk waren van terug te Hekken? Na de ongelukkige gevechten, door lord Methuen en generaal Gatacre geleverd!, kon hij niet werkeloos blijven. Hij moest slag leveren en trachten het verloren prestige van Groot-Bri- tannië te herstellen. „Et n'telegram uit Londen" vesklaarde de zegsman der „Agente Nationale" zeker :e weten „beval hem tot den aanval over te gain. Toen Buller dit bevel uitvoerde, wist hij dat hij zou falen. Hij heeft het hoofd go stooten voor een onwrikbaren muur, en hij wist dit zóó goed dat hij het gevecht spoedig heeft gestaakt. Daaraan alleen is het te dan ken dat zijn brigades niet vernietigd! zijn." In het Westen. Met lord Methuen staat het blijkbaar elecht. Wat gevreesd werd, schijnt nu onver mijdelijk. Hij' wordt aan de Modderrivier door de Boeren ingesloten. In een telegram uit MSodderrivier wordt dato 17 dézer aan. de tweede editie van de „Times" gemeld „De tegenwoordige toestand is een volko men „impasse". De Boeren ontvangen gere geld versterkingen en leggen hun versterkin gen. uit op onzo flanken. Zij kunnen echter de Brftscthe stelling niet aanvallen. Het is de Engolsche strijdmacht onmogelijk des vij- anids flank om te trekkendee© strekt aan de oostzijde tot de rivier en nadert aan dfe west zijde snel den oever. De Boeren hebben een onafgebroken rij verschansingen, die hen in staat Stelt zich snel tusschen de verschillen de punten te bewegen. Het eenig nadeel der Boeren is dat 2e weinig water en weinig e- vensmi'didefen hebben." Te Berlijn is zelfs bericht ontvangen dat de omsingeling reedls is geschied. In. ieder geval, kan lord Methuen nog op Oranjerivier terug, dat hij zkih dan haaste. Wij achten het wel mogelijk dat het reeds te laat is. Sir Charles Warren trekt in tusschen een 4000 man samen te De Aai*, volgens de „Dai ly Mail" omdat men vreest voor een Boeren- maih't die de Oranje-rivier bedreigt. De SEiifd-Afirtkaansche Hall. Een correspondent uit Pretoria schrjjft aan de sFiiend": Ladysmith is zoo nauw ingesloten door de republikeinsche troepen dat, om de woor den te gebruiken van een burger die juist van de belegerde stad is gekomen, geen vlieg er uit kan gaan zonder door d e Boe ren gezien te worden. Tom Lon;i op Lombaards Kop is tweemaal geraakt, maar heeft geen schade geleden, liet doet een vreeselijke uitwerking en een aantal huizen in d« stad zjjti met den grond geljjk gemaakt. Fen gevangen ballon wordt eiken dag op gezonden en bespiedt de posities van onze lagers, en telefoneert dan naar verschillende batterijen waar onze mannen precies zijn. Niettegenstaande die informatie fluiten de Engelscbo bommen, zonder kwaad te doen, over de hoofden van onze manschappen, om zich honderden, van treden achter onze lagers in dt-n grond te begraven. De Vi jjstaiers hebben zich een uitmuntenden naam verworven, en hunne Transvaalsche broeders weifelen niet om te zeggen dat de Bükoors de uitgezochtste troepen rondom Ladymiith zijn. Zij zijn bedaard, kalm en vastbeiaden in het gevecht, en twee-derden hunner zijn onovertroffen schutters. De meerderheid onzer overwinningen in „Zoo! Kennen de hoeren Juffrouw Oster- rotli?" vroeg Voigtstedt en dacht: Jammer, dat Deulben dit nieit ziet! „Van een ontmoeting bij gelegenheid van de laatste manoeuvres," zaide Blaser. „Mag ik om den eersten wals verzoeken? En mag ik eenige kameraden aan u voorstellen?" „Heel graag," zeide Suzanna oprecht. „Nu ik tocih eenmaal hier ben, wil ik 00b graag dansen. Zóó is geen enkel meisje, dat zij lie ver zou blijven zitten." Blaser snelde weg. „Ik dans niet," zeide Arnold. „Mag ik om de eer verzoeken, aan tafel naast u te mogen zitten „Wat? Danst u niet? Een Pruisische lui tenant en geen, danser?" vroeg Voigtstedt. „Juffrouw, wil u met mij, oudten kerel, een quadrille wagen?" Nu kwam Blaser terug en stelde verschei dene kameraden voor. Hij deed, alsof hij een ouid vriend' van Suzanna was, em nam zulk een gewichtig air aan en was zóó vriendelijk en aardig voor haar, dat Arnold hem. en- maal in het voorbijgaan de hand daarvoor drukte. Toen Reinald het balboekje zijner aan staande, met wie hij zelf natuurlijk al de voornaamste dansen deed, geheel ingevuld zag, dacht hij er aan, dat hij zich ook om Suzanna moest bekommeren. „Bezet," zeide zij vergenoegd. Reinald, die nog slechts een. enkelen dans vrij had', zag louter offideasnamen. en daar onder ook dien van Körlegg*. De laatste naam bo toekende, dat hij naast haar aan, tafel zou de verschillende schermutselingen zijn te danken aan de Vrijstaters en de Johannes- burgsche politie. Laatstgemelden zjjn een prachtig klompje manschappen en hebben uitmuntende diensten bewezen. De correspondent van tOns Land" te Pretoria schreef den 29en October Ik sprak zoo even met den heer John Niemeyer, die wegens ongesteldheid van kommando teruggekomen is. Johnme was met het Pretoria-kom mando onder generaal Eras mus en zal, zoodra hij zich hersteld gevoelt, zich wederom bjj zjjn kommando aansluiten. Hij vertelt ons, dat ten van de meest be zielende gezichten, die hg ooit heeft gezien was toen het Pretoria-kommanilo, 2000 man sterk, onder generaal Erasmus de Natalsche grenzen overtrok. Zoodra men vond dat alle 2000 paarden- ruiters op Natalsch gebied zich bevonden werd halt geroepen. Erasmus sprak toen de man schappen toe en de Transvaalsche vlag werd omgekeerd, een oude gewoonte met de Boereu. Daarop nam ds. Postma het woord en in een krachtige toespraak riep hg allen tegenwoor dig op om voor hun geliefd vaderland ten einde toe te streven en, indien noodig, ook te sterven. Hierop sprongen alle de 2000 van hunne paarden en met het hoofd ontbloot, het ge weer over den eenen en de teugels over den anderen arm knielden zg, terwgl ds. Postma zyn verbonds-God om hulp smeekte en Hem als getuige opriep, dat wg' tegen zin en wil in dezen onrechtvaanligen oorlog zjjn inge- sleept geworden, Johnnie zegt, dat, toen ds. Postma klaar was, men menige ruwe hand een traan van een ruwe wang kon zien afvegen. Een correspondent van »Ons Land" te Pretoria, over Elandslaagte schrijvende, zegt van dr. Coster Wij verhezen zeer veel aan zjjn dood. IH was welbemind en alom bekend, en een dei oprechtste Hollanders die ooit voet in Zuid- Afrika heeft gezet. Hij leefde ais een edel man en stiei f ah een held. Toen velen rondom hem aan het vluchten waren werd het gehoord, dat Coster met die luide stem, die ons allen in de rechtzaal steeds onze aandacht op hem deed vestigen, uitriep ïMannen, blijft staan, onze generaal is nog op 't veld." Aldus stond hjj en aldus siieif hij. Zijn lijk weid later gevonden met een kogel door het hart en twee wreede bajo netsteken door de borst. Gemengde Mededecllngen. Chamberlain beeft Maandag nog te Dublin de studenten toegesproken. Hg verwachtte dat Engeland ook nu, ah in den Kiim-oorlog en den grooten Indischen opstand, zich veer krachtig zou oprichten. 'Do nieuiwe nuntius te Brussel, mgr. Gram- te di Beknonto, is daar aangekomen en wordt beden door koning Leopold in plechtige audiëntie ontvangen. Vandaag begint het proces van Judet van bet „Petit Journal" togen Zola, die Judet beschuldigd heeft vaJsehe brieven gepubli ceerd te hebben am. Zola's vader te belaste ren. I11 tusschen heeft Zola in de „Au no re" den brief gepubliceerd dien hij aan minister De Gallifet in deze heeft gezonden en diens bei- zitten. Hij vroeg met een sombere gelaats uitdrukking „Hoe is dat? Kent ge die lieeren „Alleen luitenant Blaser en Mijnheer V©n Körlegg," zeide Suzanna onbeschroomd. En zij vertelde, dlait zij elkander bij gelegenheid van de manoeuvres aangetroffen hadden. Zij kennen elkandbr dus tochdacht hij. Zou de geschiedenis waar zijn? Wat zou ReinaH toch schelen dacht Su zanna. Wat ziet hij er knorrig en slecht ge humeurd uit! (Maar zij vergat dat al spoedig. Zij was twintig jaren oud, eu dfe gelegenheid had zich nog niet zoo heel dikwijls aan haar voorge daan om eens zoo recht naar hartelust te dan sen. Zij gevoelde zich hier ook in 't geheel niet vree®wl. Blaser was zoo'n alleraardigst menseheen broer 'had piet meer bezorgd voor haar kunnen zijn. En als zij danste, zag zij aldoor ergens Arnold staan, die toekeek en bijzonder op haar scheen te lotton. Zij vond ook de groote, ietwat lage zaal, die mot guirlandes van dennengroen en vlag gen versierd was, erg gezelligen alle oudere hoeren en dames zeer net, al kon men het aan dfe dames meestal ook duidelijk merken, dat zij rich in haar elegante Meeding niet erg op haar gemak gevoelden en in, voortduren- den angst verkeendtem, dat rij een glos wijn over haar japonnen, zouden krijgen. Noch rij, noch Arnold hadden ar in 't minst vermoeden op, dat zij, het middblpunt van de aïgemeene belangstelling waren. Zij wisselden geen vludhtigen blik, geen enkel woord, zonder dat dit besproken werd. de antwoorden, waarover wij dezer dagen spraken, alsmede een brief aan Waldeck- Rousseaiu. De j>Temps" gelooft dat de regeering Zola zal machtigen kennis te nemen van de stuk ken, zijn vader betredende. Anderzijds publiceert de weduwe Henry in de „Libre Parole" en dfe „Gaulois" een brief aan den minister-president waarin zij or te gen opkomt dat haar proces tegen Rei noch om hot bij den Senaat aanhangige armiestie- voorstol is uitgesteld. Gisteren hehben Antwerpsche journalisten Zola een fraai gebonden en in plantyn-letters gedrukt exemplaar van nj'accuse" aangeboden. Marcel Habert, Dóroulóde's vriend, is gis teren bij aankomst te Parijs terstond ge arresteerd. De generale rand van het departement Ille-et-Vilaine heeft een motie verworpen waarin generaal Mercier leedwezen wordt be tuigd dat het d»*p»i teroont niet de eer zal hebben hem to'. senator te kiezen. De afge vaardigde Le Ilerissé steunde de motie, maar de prefect en de voorzitter bestreden haar. Het aftreden van hit Oostenryksche mi nisterie wordt nog vóór het eind van het jaar te gemoet gezien. De majordomus des Pausen heeft zich gisteren naar de St. Pieter begeven om de voorbereidingen voor het sloopen van den Heilige Poort bij te wonen. De arbeiders die het onderstuk van den muur wegnamen, vonden verschillende historische curio«a, ook gouden, zilveren en bronzen munten en me dailles met de beeltenis van Leo XII, onder wien in 18*24 het laatste jubeljaar ward gevierd. De üCbservatore Romano" verneemt uit Kairo dat Menelik van Abessynië den oorlog met Engeland sonvermydelyk" acht en er zich einstig op voorbereidt. Zekere buiten- landsche diplomaten zouden hem ook aan zetten tot verwezenlijking van zyn droom «an een groot Eihioptsch rijk. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd! op do gelegenheid' tot verzending van brieven en andere stniüdken naar Trams-- vaal en Orain joVri jlstaat op 23 Deo. e.k., langs don weg van Marseille, met den trein van 6 u. 7 min. a. van Amsterdam naar Ant werpen. Bij het sLeidsch Dagbl." is heden ont vangen voor de Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging van een machinefabriek te Augs burg op een circulaire, aan deze Vennoot schap gezonden, de vorstelijke gift van 3000 Mark, en v&n de directeuren 500 Mark, samen dus 3500 Mark, of 2100 Gulden. Het bewijst, dat ook in Duitschland de sympathie voor de Boeren niet minder is dan hier te lande. Bij Kon. besluit is dr. J. Ritzema Bos, bui tengewoon hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, directeur van het phytopathologisch laboratorium Willia-Com- melin-Schoken, aldaar, benoemd tot ridder in de orde van Ned. Leeuw. Meer -dam eens wend Blaser over die zaak aangesproken. „Is het waar, dab rij in Eet geflieim geëngageerd' rijn?" „Ik weet ran niets," zeide hij dian met een voelbetocikcnend glimlachje. „Och, houd u maar met zoo. Het is im mers aan rnv omgang met Juffrouw Osterroth. wel ta meuken, dat u in 'liet gdheim ingewijd is. Waarom maken dio menachen hun engage ment toch niet publiek? Hij heeft immers geld. En zij oen rijken oom," ziende Mevrouw Sebald. „Op die manier compromitteert hij het meisje. Want weet u. wel, dat zij heime lijk naar hem toe gaat? Dat is t-odh zelfs voor een Bferlijnsche jonge daane wel een. beetje sterk 1" „Mevrouw," antwoordde Blaser zeer ern stig, „ik moot iedereen ontraden, van Juf frouw Suzanna Osterrotfii kwaad te sproken. Ik geloof, dat nooh ik noctti mijn: vrien'd Kör legg dit ongestraft zottdfen laten." „Nu, ik zeg immers niets kwaads van haar. Maar dat zij bij hem geweest is, is toch waar. Juffrouw Leermamn heeft dit zelf aan nij verteld." „Dan. moest Mijnheer uw echtgenoot da oude Juffrouw Leermann. eens onder beihan deling nemen. Zij schijnt zenuwachtig te rijn en aan hallucinaties te Hjdfeni," zeide Blaser, en ging heen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1