5 3 Jaargang. Vrijdag 22 December 1899. No. 10122. Maar een mensch! BUITENLAND. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. C ilEOA ISCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. f.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen KT cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Botcrstraat 68. iWlüanHWIM Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12i/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 21 Dec. '99. He oorlog. D© slag bij Colonso. Do ooriogscorrespo nd-en ten, der Londenscho bladen hebben, hun. vaak uitvoerige, versla gen. van den slag bij Colenso overgeseind; al dalen hun beschrijvingen echter soms in bijzonderheden af, ook nu blijven de belang rijke punten, die in Buik-ris telegram niet verklaard warden, onopgehelderd. De mili taire medewerker der „Daaly Chronicle" merkt dan ook terecht op, dat dank zij- de bemoeiing van den. censor, de volle betedke- nis van Buffer's nederlaag nog niet bekend is; hij vermoedt dat het de aanval der Boe ren op de rechterflank der Engelschen is ge weest dio hem tot den terugtocht heeft ge dwongen. Over de t-erreinsgasteldheiid em de positie der Boeren vinden wij in de „Daily Tele graph" de volgendie bijaondedhedem. Het front had een uitgestrektheid van zes mijlen. De Boeren hadden hun linie zeer uit gebreid, rekening houdend met hun buiten gewone bewegelijkheid. Met groote bekwaam heid en door veel arbeid hadden de Boeren wallen aangelegd, en versterkingen gebouwd, en bovendien can aantal loopgraven gemaakt om den weg, zoodot iedere toegang tot Co lenso best-reken werd. Het voorgelegen ter rein is onbedekt, met zadhlte golvingen, die ■op duinen gelijken, zoodalt de troepen zonder bedekking tot aan de Tugeia moesten voort gaan. Over dit terrein rukten de Engelschen op Hart's brigade zou bij Dioornkopspruit in het Westen de rivier overtrekken, daarna aan de overzijde langs den oever imarcheeren tot de (vernielde) Bulwersbrug om de hand te rei ken aan Hildyard's kolonne die daair de ri vier moest overgaan. In het centrum stond generaal Lyt'telton cm hetzij naar rechte of naar links hulp te bieden. Tegelijk trok ge neraal Barton niet een vierde brigade, ge vormd ui't fuseliers, m Oostelijke richting, den kant van Hlangwane-iheiuvel op, oon le Engelsdhe flank te beschermen en zoo moge lijk den linkervleugel der Boeren te bedrei gen. Generaal Bulier had voorts de cavalerie en het veldgeschut over de beide vleugels ver deeJd, terwijl het scheepsgeschut in het cen trum was opgesteld' aan de Westzijde van den spoorweg, en kolonel Long met zijn ar tillerie ten Oosten wan dan spoorweg op den rechtervleugel van da infanterie stelling had gienoimep. Volgens de „Daily News" nu lieten de Boe ren Hart's kolonne ongemoeid oprukken, en begonnen zij eerst te schieten toen de vijand op 800 yards afstand was; toen begon hel vuren uit geweren en kanonnen. Van de hau veis kwam een ware regen van kogels en gra naten, waardoor het terugtrekken van de En golsche troepen d'e eenig mogelijke oplossing werd. De veldartillerie van deze brigade ge raakte in het nauw, en Harlt moest terug. Intuasdhen was Hildyard's brigade opge rukt cm Colenso te bezetten. Een moeilijk weitje, waarin de Engelschen niettemin slaagden met verlies van 42 man hunner be reden infanterie. Toen liet kdonel Long zijn batterijen cp nukken om dichter bij de vijandelijke stolling te komen, maar nauwelijks was hij, de riviei genaderd of een afdeeling Boeren opende op hem op 600 yards afstand haar moordend DOOK 33>A BOY-ED. 70) „Uit dien kan u niets krijlgen, beste Me vrouw Sebald," zeidie Meivrouw Midler. „De luitenants heulen met elkaar. Maar uw man als huisarts en vriend, moet er bodh eens met den opperbaljuw over spreken." Het gelukkigst was Suzanna, toen men eindelijk aan tafel ging. Het géheele gazel schap liep paarsgewijze de trap af; want de tafelis waren beneden, in de groote eetzaal gedekt, waar gewoonlijk aan de table dihóte slechts een paair handelsreizigers, eenige aanb tenaren en officieren aten. Blaser had natuurlijk de plaatsen zóó ge regeld, dat hij aan haar andere zijde kwam te zitten. „Wie zou mij vóór veertien dagen gezegd hebben,, dat dit mogelijk was?" zeixie zij te gen Arnold. „Het is mij net, alsof ik uit een afceligen droom ontwaakt ben. Nu zit ik hier heel vreedzaam, heel gewoon naast u." Hij drukte haar de hand Hij wist het wel: het trouwe meisje had meegeleden. „Ik moet u daarover toch. nog iets zeggen,' begon zij. „Laat ons dat maar stilletjes laten rudtten," verzocht hij haastig. „Laat ons het treurige verleden maar niet meer oprakelenGun nij dit gelukkige uur!" vuur. Da kanonniers en de paarden der stuk ken vielen bijna onmiddellijk. Infanterie, die afgezonden werd om het geschut te redden, vermocht andlariks het kranig optreden der Bntsclie soldaten te kanonnen niet te be reiken, en tien. stukken bleven m de handen van de vijad achter. Middelerwijl had geeraal Hart versterking gekregen van Lyttelton en besloot nog eens eén poging te wagen. Het verschrikkelijk ar tillerie- en infanterievmir der Boeren be zorgden zijn troepen ontzettende verhezen, maar hij gaf niet op en slaagde cr werkelijk in de drift over te trekken, waarbij onkelen van zijn soldaten verdronken. Aan don over kant evenwel trok de kolonne het vuur van de gcOie-ele vijandelijke stelling tot zich, en deze bleek zoo onaantastbaar steak te zijn, dat men nooit met succes een frontaanval zou kunnen doorzetten. Daarop werd. tot den terugtocht besloten en keerden de Britsche troepen naar het kamp bij Chievdey terug. De vijand deed geen poging de Engelschen te achtervolgen. Dat Barton's brigade op den rechtervleu gel evenmin succes had, weten wij, reeds. Omtrent Clery's kolonne verkeert men nog in het onzekere; maar waarschijnlijk is dat er geen afzonderlijke kolonne-Clery heeft ge ageerd. De correspondenten melden da,n ook dait generaal Bnlier en generaaL Clery den aanval met de meeste geestkracht en moed leidden. Men zag heil steeds waar de kogel regen het dichtst was; >zij moesten echter het onmogelijk© van hun poging inzien en besloten den aanval niet door te zetten ten einde niet de galieele divisie aan vernietiging bloot te stellen. Laffaris bureau prijst hoogelijk den moed van Bnlier en Clery. Waar de granaten het dichtst vielen, was Bulier met zijn dtaf en Clery met den zijnen. Zij doorleefden hache lijke ©ogenblikken. Hughes, chirurgijn van de staf, werd gedood; van versclnllenide officie ren,van Clery's staf werd het paard doodge schoten of gewond. Terwijl 't aldus don schijn heeft of de ne derlaag in verschillende opzichten van ernsti ger aard nog is dan de censuur wel wil laten blijkenterwijl de lijst der dooden reeds, misschien in mindering van het cijfer der vermisten, van. 82 op 142 is gestegen, tracht mon aan den anderen kant het verbas aan artillerie zooveel mcgelijk te verzachten. Men acht het blijkens de tot 15 Dec. des avond- loopende berichten fcwijfela-eh tig of de Engel- sche kanonnen, idie aan de Tugeia zijn achter gelaten, door de Boeren zijn buitgemaakt. Zelfs het Boerenbencht over Lorenju-M.ir quez van 16 December maakt slechts mei ding van de verovering van twee kanonnen dertien aimmunitaeiwagens en 208 gevange ncn, zegt men. Hoeveel kanonnen de Boeren ook mogen veroverd hebben, in ieder geval hebben zij er de ammunitie bij veroverd. Of van Ladysmith uit de aanval gesteund is, blijkt nog niet. Hoe hopeloos het .nu me' deze stad is gesteld, blijkt wel uit den raad van den militairen medewerker der „Wesiim Gaiz." die White aanraadt een poging te doer om zich door de Boeren lieeu t© slaan naai het Zuiden. Aan. deze wanhopige poging kent de sclirijver meer kans van slagen toe dan aan een poging om de stad te ontzetten. De „Manchester Guardian" beweert dal Bullcr op eigen verzoek van het opperbeve' is ontheven. Aan de Modder rivier. Yan lord Metkuen hoort men niets. He', Mijn God ja, dacht zij. Hij, is zeker blij dait hij eens ruimer kan ademhalen. Zij spraken niet meer over Sabine. Eer stille, inwendige vreugd© vervuld» hen bei den geheel. Hun omgeving gaf hun ook sto' genoeg tot vroolijko waarnemingen wam voor hen, inwoners een er groote stadi, warer er veel dingen op dit feest nieuw. Er wander veel toosten geslagenop de ccmimisne, o; den koimmandaut van heit te Mühlau in gar nizoen liggende bataljon, op den burgamees ter, op de aanwezige geengagearldfe paren Eindelijk bradht de oude graankooper Kiillo nosr een toost uit op „de dames Knoesemcm". Men verklaarde dit aan de officierenhel moest „que nous aim.ons" bateeiktonen. Dal was een gewone aardigheid van den ouden heer. 't Jongere geslacht glimlachte medelij dtend over dbn ouden heer, en Mevrouw Mül Ier, zijn schoondochter, geneerde sicli erg. Suzanna vond alles „amusant, bekoorlijk allergezelligst, oudervvetsch, roerend." „'Over dit bol ziullen we te Berlijn nog dik wijls spreken," zeide zij tegen Arnold. „Zullen wij elkaar daar dikwijls zien er spreken?" vroeg hij met een bijzonderen na druk. „Naar ik hoop, zal oom Frits n op zijn Donderdag uitnoodigen," antwoordde zij. „O dlaar komen altijd zulke nette mensdhenTi kan niet gelooven, hoe net! Gonn Flits lieefl een oude huishoudster, een prachtexemplaar Die maakt alias voor ham gezellig. En iedte- ren Donderdagavond bomen manna en ik er behalve ons worden nog drie personen uitge- sdhijnb dait zijn kolonne nu geheel geïsoleerd is van luit Zuiden. Toch hold de „Standard," gisteren nog een bericht uit Mloddorrivier dat aan de ongewapende bevdMcing binnen een kring van 5 mijlen om het Engelsdhe kamp bevolen was zidh bij het hoofdikiwartier aan te melden. Deze maatregel beoogde te voorkomen dat alle bewegingen der Britsche troepen aan de Boeren worden overgebracht. De „Daily News" verneemt ui't het kamp aan de Mbddemvier dat de Boeren hun stel lingen versterken. De E'ngelsdken zagen dit met luchtballons, waarvan groot nut wondt verwacht, daar tot nu toe de ontzettings-ko- lonne steeds heeft geopereerd zouder bepaal de kennis van de stelling der Boeren. „Hadden wij deze stelling volledig ge kend," zegt do correspondent, f,dan had de staf kunnen vermijden, dat de Hoogiamdbrs aan front- en flankvuur werden blootgesteld. De aanval had uitgesteld kunnen worden tot Dinsdag. De ballons en de houwitser-batte rijen kwamen Zondag aan, maar er hadden van Maandag af bij lord. Metbueris strijd macht behoorem te zijn." Wij verwijzen, voorts naar het telegram van onzen LondensühPn correspondent, resu- meerende de lezing der Boeren over den slag bij Magerfontein. Het cijfer der Engelsdhe verliezen wordt daarin dubbel zoo groot op gegeven als het ministerie van oorlog te Lou den aangeeft, terwijl van de Boeren alleen het Scandinavische korps duchtig heeft ge leden. Ui't de Kaapkolonie geen nieuws. Het lijkt er wel op oi Gatacre ook al door de Bbereu is ingesloten. Kcinengde licdedecllngen. Er loopen steeds geruchten van een inter ventie der mogendheden in het Zuid-Afrï- kaatisch geschil De Vpreenigde Staten zouden zich daaitoe in verbinding hebben gesteld met de mogendheden van het vasteland. Wat Duitscliland aangaat, verneemt de Daily Mail" nu uit Beilijn, dat het strikt neutraal zal biyven en alleen op verzoek van een der pat tijen een bemiddelend optre den mogelijk is. L)r. Leyds zou officieus te Beilijn gepolst hebben of Tiansvaalsclie stappen voor den vrede, gegrond op de handhaving van de verhoudingen vóór den ooi log door Dmtschland zouden worden ge steund. Wij houden het er voor dat de Boeien, hoezeer tot viede geneigd, nu niet den eer-ten stap zullen doen. Onder hen die zich aanmelden voor den dienst in Zuid-Afrika, komen voor de hertog van Mailbotough, de parlementsleden lord Valentia en sir Elliott Lees en de bekende schrijver Conan Doyle. Sinds verscheiden dagen heeft Déroulède gisteren voor het eerst weer een zitting van het Hooggerechtshof bijgewoond. Zelf ver klaarde Déroulède dat hij kwaim om Marcel Halbert to verfcegouwooddigen die d© behan deling met kon bijwonen, em toen ging hij voort, ondanks de onderbrekingen va-n den voorzitter „Ik ben overtuigd van de gehoorzaamheid van de beroeps-magistratuur aan do bevelen van do regeering. He beweer hetzelfde van de bijzondere magistratuur. Deze vergadering is een schande; zij cm teert da Republiek en Frankrijk De Senaat woadt evenzeer door mij veracht alls de President van de Repu bliek. Gij zijt de dienaren en d© knechten van de onwettigheid. Gij zijt het Hooge Hof noodigd, die telkens afwisselen. Zoo is heb al tijd nieuw en toch. altijd intiem." „Mag ik ook aan uw mama ©en bezoek brengen vroeg hij em keek haar aan. „Wel zeker," zeid© zij en werd verlegen. „Ut. hob mama al veel over u geschreven „Heeft u riep hij veirheiugid uit. Dat hald' ik niet moeten zeggen! dacht Su zanna. Wat zal hij wel van mij denken Na tafel volgde nog de cotillon, D© com missie had de ongeloofelijterie mutsen en al lerlei aardigheidjes laten komen. Ook was er een bloomensbaadaard. En voor aller oogem luw.'de de met-dansende Mijnheer Yon Kör- legg wu bouquet daarvan af en overhandigde dien aan Suzanna Osterroth. Dat was duidelijk! Suzanna bracht haar ridderordei aan Bla ser. „Nooit was een ouderscheiding meer ver diend zeide zij, terwijl rij dte papieren ster op zijn uniformjas vasthechtte. „Ik deed slechts, wat eigen vereering en vriendschap voor een zeker iemand mij ge boden," zoide hij overmoedig. Wat wil hij daarmee zeggen? dacht. Suzan na verschrikt. Vermoeid, maar toch opgeruimd ging zij eindelijk naar huis. Het was drie uur in d'en morgen. Reinald vergezelde haar tot aan de huisdeur. Hij was zoo stil, dat liet zelfs Suzanna. in al haar goede luim pijnlijk aandeed. Toen bleef rij nog een poosje op dien rand! van Salbines bed ritten en vertelde» vart alles. van het Onrecht en de Schande. De president van do Republiek is der Republiek onwaar dig, en gij on beert Frankrijk." Deae woorden veroorzaakten een onbe schrijfelijk tumult. De procureur-generaal eischte uitsluiting van Déroulède tot de plei dooien en veroondeeling van den beleed'iger. Het Hof tr-dk zich terug om te beraadsla gen en veroordeelde Déroulède wegens belee- diging van het Hooggerechtshof tot twee ja ren gevangenisstraf. Walt Habert's zaak betreft, verwierp de Kamer gisteren met 320 tegen 195 stammen een voorstel va-n Castekn, tob voorloopige in vrijheidstelling van Habert. liet Hooggerechtshof wees een arrest, waarbij do zaak-Haibert wordt afgescheiden van het hamgendo proces. In de Fransche Kamer attakeerden de anti-semieten generaal Jacquay en Morinaud nog eens De Galiifet die kalm de aantallen afweerde. De minister-president Waldeck-Rousaenu. heeft Zola doen weten dat hij bij besluit van den ministerraad bij uitzondering ge machtigd is op het ministerie van oorlog kennis te nemen van het dossier betreffende zijn vader. Volgens de „Ealno de Paris" is de Fransche militaire-a.ttadié te Berlijn, majoor De Fou- cault, buiten de formatie op do promotie-lijst geplaatst Vermoedelijk ral hij nu ook spoe dig van Berlijn terruggeroepen worden. Verschillende Duitsche bladen beweren dat de Bondsraad en de Keizer besloten hebben het centrum te winnen voor de vlootplnnnmi door opheffing van het verbod der nog ge weerde geestelijke ordeneer«t de orde van het Heilige Hart ea de Lazaristen, terwijl de toelating der Jezuïeten als laatste troef zou bewaard worden. Naar uit Weenen woidt gemeld is het nu zeker dat de minister-president' Clary zal worden vervangen door ridder Von Wittek. den minister van spoorwegen. Reuter meldt uit Rome dat het bericlit on juist is als zou de Pa/tts ernstig ongesteld zijn. De hoest vermoeit den Heiligen Vader zeer, maar niettemin heeft hij nog eenige audiënties verleend. Op raad van zijn genees- heeron zal hij Zaterdag hét bed houden om Zondag do plechtige ontsluiting van de Hei lige Poort te kunnen leiden. De Paus beloof de na de plechtigheid te zullen gaan rusten. De nieuwjaarsreceptie van liet corps diplo matique is edhter afgezegd. Andere berichten, o.a. dat de Paus gisteren den aartsbisschop van Lyon heeft ontvangen, weerspreken ook de ziekte van den Kerkvorst. Mahmud-paclm, de zwager van den Sultan, is op zijn vlucht uit Turkije met zijn beide zonen te Marseille aangekomen. Men meldt ons uit 's-Gravenhage De kapitein jhr. Rand en luit. Thomson, door de Nederl. Regeering aangewezen om de krijgsverrichtingen in Zuid-Aftika bij te wonen, vertrokken hedenochtend van hier, door eenige wapenbroeders aan het station uitgeleide gedaan. Thans zijn ook twee officieren van 't Ned.- Oostindisch leger de le luitenants Van Assenberge en Nix bestemd om de krijgs- ■i» Lk wil haar niet somber malkon, dacht rij en sprak bijna niets over AimokL Dab rij haar boodschap overgebracht had, verklaarde zij en dacht geheel verword: Mijn hemel! dat heb ik met gedaan hij wilde er niets van lioorenOdk dat hij in 't geheel niet ge danst en naast haar aan tafel gezeten bad. vertelde rij. Dat scheen Sabine goed te doen. En eindelijk viel Suzannoi in slaap, met vreedzame, gelukkige gedachten. Den volgenden morgen op het voorplein van de kazerne foeterde Blaser erg slecht geluimd op de soldaten, die de handgrepen zóó onhandig deden, dat iemand de harem te berg© moesten rijzen Zulke stommerds wa ren er meg nooit in het regiment geweest' En het peloton, dat anders nog al met Bla ser dweepte, omdat hij zeer humaan was wis't niet, wat liet aan hem had. De onder officier, die de slechte luim van zijn luitenant opmerkte, schreeuwde de manschappen nog harder dlam gewoonlijk boe. Arnold' Von Körlegg kwa.m en begroette zijn kameraad. Terstond nam. Blaser hem 'cr zijde. „Eer de kapitein komt, een paar woorden. De duivel is los, Körlegg. Geheel Mühlau is vol van je „verstaindhoaiding" met Juffrouw Suzanna. De oude Juffrouw Lecrmann heeft haar toch herkend en haar mond niet kunnen houden. De lui van Mühlau roepen er wraak over, dat Juffrouw Suzanna bij je in. je ka mer geweest is. Ik heb gezegd, dat de oude Juffrouw Loerman n aan. halliuainaibias lijdend - operation in Transvaal bij te wonen. 2 Ja nuari vertrekken ze reeds. Engeland zou naar beweerd wordt geeu Nederl. officieren bij de Engelsche strijd macht in Z,-Afrika to«laten, omdat de be schikbare plaatsen zijn ingenomen door mili taire vertegenwoordigers van Staten, die in de laatste jaren oorlog v> rden. Wij ontvingen ter plaatsiug een zeer groot manifest van het bestuur van den Wereld bond voor Vrede en Vrij Internationaal Ver keer, strekkende lot beëindiging van den oor log en gericht behalve aan de Engelsche Koningin en het ministerie aan iedereen die den vrede liefheeft. Wy onzerzyds hebben den vrede lief maar ook onze plaatsruimte en nemen dus ge noemd manifest, dat ons overigens absoluut waardeloos schijnt, niet op. Niet op nemen wy eveneens een stuk van den heer W. P. Noëls van Wapeningen te Amsterdam, compagnon in vrede-, oorlogs- en andere zaken van den heer Knap, van wien wij melding maakten. Dit stuk is meer lang dan belangwekkend en beweegt zich o. i. in een richting, waarvan wy geen heil verwachten. Het betreft n.l. het bekende Fond» tot daadvverkelyken steun voor Zuid- Alnka, waaruit o.a. onbemiddelde vrywilligers zouden gesteund kunnen worden. De zaak oonieel-n wij gevaarlijk en niet serieus. Den 22en November zouden van Batavia met de Bromo naar Aden em van daar op de Duitsche boot naar de Dela-, goa-baai vertrekken de officier van gezond heid le kl J. H. P. van Kerdkhoff en d© off. van gez. 2e kl. dr. H. C. Burning, beiden op verzoek op non-activiteit gesteld om met de ambulance, uitgezonden door het Semaraug- =clie dames-comnté en door het hoofdbestuur van hot Roode Kruis hier te lande gewettigd, naar de Boeren te kunnen vertrekken. Eem derde deleter, de officier van gez. 2e ld. dr. N. L. Schoorel, had mee willem gaan, maar het legerbestuur verklaard!© geen officieren van gezo-ndiheid meer te kunnen missen. Met de twee andere doktoren gaan twee Europee- selie oppassers, Van der Loo en Hermens, en twee Indische handlangers mede. De „Javoibodo" meldt, dat heit fonds van hot Transwaal-comité, voor de weduwen em weczen van gevallen Boeren, ruim f 21,009 bedroeg. Van dat fonds is edhter f 3300 'ar beschikking gesteld vam de Indische ambu lance. Als een bewijs hoe de oproeping in do bladen, om generaal Joubert met zijn 6Sea verjaardag op 20 Januari 1900 te felicitoeren, ook in het Noorden, werkt, zendt ons een le zer te Groningen het volgende briefje, dat ■door een klasse vam een dar lagere scholen aldaar verzonden is: Beste Oom Piet! Wij feh citoeren U hartelijk met Uw ver jaardag en wensdhem U verder veel geluk in don oorlog. Jaag alle Engelschen er uit. Da oornplimc-n'ten aan alle dappere burgers en burgeressen van, Transvaal en Vrijstaat. Leve de Boeren I Uw liefhebfbemde Nerfjes en Nichtjes. Volgen de himdtoekeningen. benevens kfc- se-niwmmer en schoolnuimuner. Bij het briefje was tevens gevoegd) een portret van da ge heel e klasse, den vorigen zomer gemaakt. Ook heeft daar reeds menig particulier en is. Ik heb gepraat en gedreigd em gewaar schuwd! Maar j© weet immers, hoe zoo iets zich als een loopend vuurtje verspreidt! En in acht gen om en hob je je, gisteravond nu ook volstrekt niet neem mij niet kwalijk, Korlegg. Mij schijnt het toe, dat er gehan deld moet worden! Wat bekommer je je eigenlijk ook over den opperbaljuw en die mooie Mevrouw Von ZeutÜiern, die overigens met zoo heel gelukkig moet geweest zijn met den man, dien je doodgeschoten) hebt? Laat de familie tienmaal „neen" zeggen. J© bent onafhankelijk' Neem je aanstaande voor je en maak voor alles, wat Zeutheru, Osterroth en Deuiben heet, je kompliment. Ik wil niet nog bitterder worden. Dus: heb liefst van daag nog de advertentie in de krant!" Arnold was onder deze haastige, lange, fluis terende toespraak doodsbleek geworden. De sdlnik verlamde rijn gedachten. „Nu ja," vervolgde Blaser, terwijl hij hem. deelnemend in heb ontstelde gelaat keek, „ik heb wel gedacht, dat je woedend' op mij jou worden. De paar uren, die ik vannacht bed gelegen heb, ben ik niet tot rust kunnen komen om die geschiedenis. Dat kan ük wel zeggen. Ik stond voor de quaestie: zal ik je die praatjes meededen of niet? Maar einde lijk dadht ik toch, dat ik heb maar doen moest. Mijn hartelijke genegenheid voor jou, mijn vereering voor het bekoorlijke meisje, en ten slotte ook het feit, dat ik in alles ingei- wij'd ben, maken het mij tot plicht, te spre ken." (Wordt vervolgd.^

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1