BINNENLAND. Ingezonden Mededeelingen. NA 15 JAREN LIJDENS. INGEZONDEN. met onze Limburgscke gemeente Roosteren verbindt. Zou bij d'e Kamer, toen zij dit ere diet afstemde, wellicht ook do overweging 111 't spel zijn geweest, dat Religië in zake den veCHtnvoer tegenover Nederland nu juist niet vriendschappelijk optreedt, zoodat er voor bijzondere beleefdheid onzerzijds ook geen den. bestaat? Dit is werkelijk niet onmoge lijk- Onder den indruk van de spoorwegramp bij Capulle en de dagelijks zich herhalende ldadhten over liet onregelmatig vervoer Ian tal van spoorlijnen zou, bij meerdere tijd ruimte, zeker ook eon broed debat zich ont sponnen. hebben. De heor Schaepman heeft dit door zijn interpellatie-aanvrage tot Fe bruari verdaagd. Do spoorwegmaatschappijen zijn dus voor 't oogenbhk nagenoeg buiten schot gebleven. Maar borgen is geen kwijt schelden. En er is zelfs grooto kans dat onze spoorwegdirecties in F ebruan van si editor conditie zuilen zijn dan nu. Ilcmdt toch dc winter en daarmede dus ook de stremming der scheepvaart aan, dan drdgt weder een enoomibrement, een overvuiling van goederen die höt verkeer aller bedonkolij lest storen zal. Het wordt, naar wij hopen, wel niet een dó' bacle aJs in den winter van '90/'91want onze spoorwegen zijn nu wol iets betel uitge rust dan toen, maar toch zal verwarring niet uitblijven. Men zij evenwel bill ijk. Voor het publiek, voor den handel in 't bijzonder, zijn cko on regelmatigheden uiterst 'hinderlijk en vaak «mi bron van grooto schade, maar inderdaad! staan ae maatschappijen bij een langdurig tijdperk vau vorst voor een geval van over macht. Om de massa's goederen, die do Wa terweg anders voor zijn. rekening neemt, per spoor te verzonden, behalve Ciefc vervoer, dat in gewone tijden reeds per spoor geschiedt, is werkelijk onmogelijk, tenzij mot grooto vertraging. Het baat niet of do mnatedknp- pijen dan haar werkkrachten verdubbelen, zij liobben geen ruimite in loodken en geen lijnen genoog, en zij hebben evenmin wagens in ver houding tot zulk eeu overstelpend aantal colli. Verwarring is dan omveinnijdclijk, de overvulling vermeerdert bovendien do gevaar- kansen, want én dc onvoldoende rangeer- ruiimte, én de fatale vertragingen verhoogen de kans op botsingen. Bovendien leiden onze talrijke aansluitin gen aan hot biutenlandbdhe spoorwegnet tot nieuwe moeilijkheden. Men neemt schier alle treinen aan de grenzen te laat over en men ontvangt telkens verkeerde zendingen van den vreemdeling, die niet minder in de war is dan wijzei ven. Ziedaar een en ander, dat men niet vergeten mag, als men liet- zonden- „regater onzer spoorwegen opslaat. Ik zal hier niet uitwoiden over de botsing te Capelle, die voor velen zoo noodlottig was, maar die, gelukkig, nu eens niet zal geboet worden dcor een of ander ondergeschikt be ambte, aan wieu de schuld wordt opgeladen. Dr. Schaepman zal natuurlijk ook deze zaak in zijn" interpellatie opnemen. Dan zal het tevens tijd wezen om te vragen of in do over- kropto dienstregeling, waaraan da opening der Rotterdam&clie ceintuurbaan het aanzijn geschonken heeft, niet een principieel gevaar schuilt. Men kan ook den diersit op lijnen mot voortreffelijke seininrichting al te zeer serreeren. Onze gemeente gaat eerlang 5 mil'lioen vcor diverse openbare weaken leenen. Nu, daarop waren we voorbereid. Waar dit voor eeu goed rioolstelsel gebeurt, moeten wo niet pruttelen. Waar het ten behoeve der ze.Cia- veu geschiedt, zou ik wel willen pruttelen, maar napleiten is vervelend en dom tevens, derhalve basta. Intusstlheni geef ik den Raad graag een pluimpje, waar liij zonder te genstreven tweo bedragen f 3000 on f 1000 heeft toegestaan om het onderge schikt personeel der gasfabriek en duinwater leiding extra te bedenken bij de 25e verjaring van den dag dat deze in gamoentelijk beheer zijn. En wij krijgen het pleintje, dat ik reeds m vroegere brieven ais gewen sekt héb afgeschil derd, waaa-voor een onzer bladen, daar het aan 't cdnd der nu gedempte Elamdsgradkt komt, reeds den naam Elandslaagte lieeft uitgedacht; daaronder zal dan de over- kluisde Modderrivier loopen. Het- za' inderdaad een grooto verbetering wezen, daai de nauwe Anna Paulowna-brug dan vervallen za) en men ruimte krijgt op een plek, die nu d)3or twee tramlijnen, en een ommbuslijn, mitsgaders door een druk rijtuig-verkeer en ontelbare fietsers onveilig gemaakt woidt. Het werk is de gevoteerde f -15,000 ruim schoots waard. Konden onze spoorwegen idh ook maar voor zulk een sommetje de noodige ruimte op onze stations aanschaffen 1 De aigemeene zaken hebben mijn ruimte ingenomen, dus zullen wij over schouwbur gen enz ditmaal maar zwijgen. Eveneens over de merkwaardige collectie oude prent kunst uit do Hollaindsdho en Vl'aamsdie sdxool der drie laatste eeuwen, die „Pulchri Studio" ons te aanschouwen geeft. De prent kunst onzer voorouders had inderdaad ook een lioog standpunt bereikt; hetgeen hier bijeen is verdient alleszins de aandacht der kenners. Bij het eind van '99 rkCit ik aan hen, dio zco van tijd tot tijd mij wildon geszoïsoliap houden bij mijn toeven op het Binnenhof en bij mijn wandelingen door onze =riad, in gedachten een vriend dijken groet, in de lump dat wij in 1900 onze kleine omzwervingen weder megen beginnen. Prosit Nea- j a li r terwijl een vijfde Kerstibooni in het midden der mime zaal zou geplaatst wordenwij hadden dus voor het tot den volgenden dag uitgestelde feest weinig meer te doen. Precies tc vijf uur stonden zes sleden voo, het huis van den generaal, om ons voor den tocht naar Johnston-house af tc halen. Wij waren in het geheel dertig officieren, meest jongelieden, die veel vuil dansen 'Melden, en de dames behoefden dus niet banig te zijn. dat zij als muurbloempjes de wanden zouden versieren Het geheimzinnig onderhoud van onzen dief met den bode en overste Heine gaf ons geen hoofdbrekenwij dachten, dat het de een of andere persoonlijke aangelegen- heül betrof. Het was een prachtige vaart dcor het nachtelijke winterlandschap. De sneeuw kraakte ouder de hoeven van onze paarden, en de hickorgbooinen langs den weg schenen als met suiter bestrooid. Toen wij voorbij heb bosdije waren, zagen wij de deftige hoeve va-n den rijken planter Johnston voor ons liggenuit alle vensters straalde een heldere feestelijke lichtglans, en voor tiet huis bewo gen zich fakkeldragers, die onze paarden naar de stallen, maar de koetsiers naar verwarm de vertrekken brachten. De eigenaar dier aanzienlijke plantage ontving ons aan den ingang op de vriendelijkste wijze en geleidde ons naar de zaal, waar zijn echtgenoot© ons aan de deur begroette. Een zee van licht straalde ons tegemoet, en wij waren door de pracht, die hier heersefh- te, bijna verblind. Er werden ons veel he eren voorgesteld, en een uitgelezen kring van da- Yermogensbelasting. In zijn antwoord op liet nfdeelingsversiag d-r Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op de Vei mogennbelasting, zegt de Minister van Financiën, dat het hoogst bedenkelijk zou zijn indien de onjuiste meening: fraude is hier de regel, veld won. Maar niet minder be denkelijk zou het wezen, indien men het feit, dat fraude bestaat, poogde weg te redeceereii of kleiner voor te stellen dan het werkelijk is. Het is omvangrijk genoeg om voorziening te eisehen. Bij een onderzoek in den winter 1894/95 moest in 449 gevallen worden aangenomen dat te weinig voor de vermogensbelasting was aangegeven en dat het bediag der te weinig betaalde vermogensbelasting in die 449 gevallen kon worden gesteld op 18467.40. Naar eetie berekening die de mioister verder uitweikte zouden ongeveer 35 pCt. der aan gevers te laag hebben aangegeven. In 1895 is geen sppciaal onderzoek meer ingesteld, maar de minister verstrekt de volgende opgave van de belasting die na overlijden op verzoek der ambtenaren door de eifgenamen is bijbetaald in de drie voor naamste steden des lands. Jaar 1896, Amsterdam f H,255.7ÜV9, 's-Gra- venhage f5948,54, Rotterdam f6501. Jaar 1897, Amsterdam f4575.50, 's-Gra- venbnge f 9265,7i. Rotterdam 12267.25. Jaar 1898, Amsteidam f17,245, 's-Gra- enhage f4800.78, Rotterdam f3521.50. In het geheele land werd zonder aanslag aan vermogensbelasting betaaldin 1896 f 32,000,88 i/v, 1897 f 33,473 88 1898 f 47,181.26, Wanneer men in aanmeiking neemt dat in veel gevallen bijbetaling door de erfge namen woidt geweigerd, dan mag men veilig aannemen dat het aantal gevallen, waarin lang aangegeven, vrij groot en het bedrag tier ontdoken belasting verre van onbetee- kenend is en'- de minister meent dat de medegedeelde cjjfers den indruk mogen ves tigen dat paal eu perk moet worden gesteld aan do ontduiking. Een milde uitvoering, door de regeering bij de behandeling der wet naar men opmeikte toegezegd, brengt echter niet mede het vrglaten van fraude, het laks toe passen der wet. Verschillende faciliteiten, die eeu milde toepassing der wet vormen, zijn gedurende liet geheele tydvak welke de wet geweikt heelt, in ruime mate verleend. De minister verdedigt daarna de keuze van het middel om do fraude te keeren. Hg tracht aan te toonen dat de eifgenamen zullen kunnen optreden als verdedigers van den onschuldigen overledene »die in agn graf ligt en zich niet meer kan verdedigen". De regeering heeft zeer ernstig overwogen om tegen belastingschuldigen zelf strenger op te treden dan tegen dieps eifgenamen, maar zij is daarvan teruggekomen omdat het tijd vak waarover dan van de belastingschuldigen zelf de betasting zou moeten worden nage vorderd, te lang zon zijn. Verkoi ting van hei voorgestelde tijdvak tan tijf jaren, voor het geval waarin de navordering tegen de erven geschiedt, kan niet in overweging worden genomen. De minister betoogt nader dat in de wet niet kun worden opgenomen de bepaling dat bij afwijkingen beneden zeker pei cent age dei nalatenschap byvoideiing zal zgn uilgesloten. Hun die rneei.en dut de toorgedragen rege ling aigemeene ontevredenheid zou wekten, wijst de minister er op, dat tele amblenare> ei op lu-bben gewezen dat het publiek erg verbaasd is dat uit snci essie-memories geble ken ontduikingen ongestraft moeten blijven- mos in luchtig baltoilet tvas hier bijeen. In een der hoeken stond een rijk voorzien buffet en eeu aantal bedienden boden punch, cho colade en andtere dranken aan. Er werd zeer veel gedanst on tot onze verbazing waren de dames onuitputtelijk in vriendelijkheid, het geen ons te meer verwonderde, daar liiet ons zeer goed bekend tvas, dat juist do vrouwen een onverzoenlijken haat tegen do overwin nende soldaten van het Noorden koesterden. Er tvas ongeveer een uur verloopen, teen eensklaps buiten een signaalscili'oit klonk. Op hetzelfde oogenblik werden de vensterluiken opengerukt, de glasruiten ingeslagen en 11 de openingen versahenen een aantal getveer- loopen, die dreigend op de balgasten gericht werden. Gelijktijdig kwam een detachement van onze soldaten de zaal binnen, elk oogen blik het bevel vaal vuur geven wachtend. Er heerschte een onbeschrijfelijke verwar ring schrik ontsteltenis stond op elks gelaat te lezen. Enkele heeren en dames trachtten te ontkomen, maar werden dooi onze soldaten nadrukkelijk afgewezen. Wij of ficieren waren in heb begin hoogst verbaasd maar vermoedden weldra den samenüiang en begaven on3 naar onzen chef, die in het mid den der zaal stond, terwijl de vrouwen en meisjes bevend naar een hoek der zaal vlucht ten. „Dames en heeren," dus begon de generaal, „liet doet mij zeer leed, dat ik uw genoegen moet storen, maar voor den soldaat gaat plicht boven alles. Gij, zeer geachte mijpheer Johnston, hebt een der edelste deugden, die der gastvrijheid, op de schandelijkste wijze Ware bet niet dat de wet op de vermogens belasting dat verbood, dan zou de regeering gaarne vertrouwelijk mededeeling aan de Kamer willen doen van de voornaamste ontduikiogeo die door de successie-memories aan bet licht zgn gekomen. Maar dit middel van verdediging niet mogelijk zijnde, kan de minister slechts vertrouwen vragen, welke hg hoopt dat de vertegenwoordiging hem schenken zal. By de samenstelling van het wetsontwerp is niet officieel advies gevraagd aan Raden van Beroep. Sommige ambtenaren zgn echter geraadpleegd. De taak der inspecteurs zal door de aanneming ian het wetsontwerp niet noemenswaard worden uitgebreid. De minister bestrijdt met nadruk het denk beeld om den Raad van Beroep in de ge legenheid te stellen ieder belastingschuldige zjjne aangifte te doen beëe-ligeri. Evenee s verklaart h'y zich zeersteik tegen het opi ntaar maken dpr aanslagen. Na al de bezwaren tegen zijn wetsvoorstel te hebben overwogen veikiaait de ministei geen enkele reden te hebben gevonden om het terug te nemen. Integendeel hij hand haaft het met nadruk, louter uit plichtsbesef. Gevolg gevende aan den aandrang wordt hij Nota van wijziging een veulere uitbrei ding van de viystelling voorgedragen en wel van inschrijvingen op de giooiboeken dei- Nationale Schuld voor zoovel re de renten daarvan volgens het hoofd van inschrijving moeten worden aangewend tot liet betalen van lijfrenten, pensioenen en gevestigde of altyd durende lenten en voorts van goedeien welke, ingevolge testamentaire bepaling..o onder admit istratie gesteld zijn, voor zoover de inkomsten daarvan moeten weiden aan gewend als boven. Zij zijn de hernieuwer van het bloed, de ver sterker der spieren, de opwekkende geest des levens. Verkrijgbaar a 1.75 Gld. per doos en 9.Gld. de 6 doozen, bij J. H. I. Snabiul, 27 Steiger, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland. Franco toezending tegen postwissel. Andere ziekten welke dezelfde oorzaak hebben, zooals rheumatiek, huidziekten, alge- meene zwakte, beenziekte bij het kind en somtijds de tering zijn door hun gebruik genezen geworden. Door de maag het opne men van het voedsel te vergemakkelijken en door het bloed te zuiveren genezen de Pink Pillen alle ziekten. 80 cis. per regel. Stelt U voor dat men vooruit writ dat men 15 jaren lang aan de eene of andere ziekte moest lijden, wie onzer zou zulks met geduld kunnen doorslaan. Gelukkiger wijze dan ook, dat wij niet weten wat voor ons ligt, anders zou menigeen den moed opgeven. Dit neemt niet weg dat een groot gedeelte der menschheid aan de eene of andere ziekte of kwaal lijdende is en jaar in jaar uit al liet mogelijke aanwendt om er zich van te bevrijden. Onze verslaggever bracht laatstelijk een bezoek aan Mej. Van Heems, Ornrjeboomstinat 150, te Haarlem, welke ons geschreven had dat zij na een lijden van 15 jaren op wonder volle wijze genezen was geworden, alk was sedert 15 jaren Igdende aan hartkloppingen en deze ontstonden by het minste of geringste wat ik in mgn huishouden deed. Zelfs over kwam mij dit in den slanp en werd ik be nauwd wakker en had ook veel pijn in rug en schouders, hetgeen een groote aigemeene verzwakking veroorzaakt had kortom ik was niet in een staat van gezondheid waarop ik Volgens gegeven portret. op mgn nog jeugdigen leeftijd zou kunnen ekenen, doch thans na het gebruik van viet doosjes der zoo beroemde Pink Pillen van Dr. Williams, die ik op aanraden aangeschaft at, ben ik van alle deze onaangenaamheden waai aan hei vrouwelijk geslacht onderhevig is, bevrijd, met lu«t verricht ik mijne huis houdelijke bezigheden." En haar echtgenoot bevestigde aan onzen ver-Inggeier evereen- hm e vei klarit g met vreugde en dankbnm heid. Deze vet klaring, the ons sehitftelijk gege- eri i=, is een nieuw bewijs van de 'weik lathgh id der Pink Pillen voor diegenen, dit i' nog gein pioef un-de gi nomen hebb-n gco Ihondengij hebt ons uitgencodigd, om ons aan de vijaaiden te bunnen overleveren gedurende lieb souper zouden Secessioniaten uw huis overvallen, en mij met tot geheele hoofdkwartier en de officieren van mijn staf gevangen nemen, gij ziet, dat ik goad onder richt beir, maar in tijd vam -oorlog maakt men van elk voordeel gebruik, en daarom -. al ik de vrijheid nemen, het geval om te kee ren mijnheer Johnston, ik neem li in hech tenis, de krijgsraad zal over uw verder 'ot beslissen." Op een wenk van overste Heine tralden twee soldaten vooruit en legden den, doods- bleeken, aan alle leden bevendeu grondeige naar boeien aan. „De overige aanwezigen zijn méde schuldig aan deze schurkenstreek,vervolgde Sigel. zij zijlen dus de gevolgen ondervinden. Vcorloopig worden de heeren naar de stads gevangenis te Levingtön gebracht, waar zij hun vonnis kunnen afwachten; er staan eu an tal omnibussen klaar gij ziet, dab we oor alles gezengd hebben," Een gemompel van toom klonk uit de groep der heeren. „Wie den gerings ten tegenstand waaigt, wordt onmiddellijk neergeschoten 1" 'klonk de donderende stom van den generaal; „bindt die menschen, zoo als verraders het verdie nen en brengt hen naar d'e wagens! En wat u betreft, damesdus wendde onze chef zidh met spottende beleefdheid tot dozen het bal hier is geëindigd, zooals gij wed zult begrijpen, maar wij hebben voor schadeloos stelling gezorgd, gij gaat met ons naar de Inhoud van „De Huisvriend" no. S.Co- hbri, door Melati van Java (Vervolg.) Rembrandt en iets van zijn werk. Met illus- tratién. Om moeders wil, door B. Trip- hcok Hayivard. Op het strand van L© Portel. Oorspronkelijke novelle door Nina - Transvaalsclie Kiekjes. Met gravure. GravureDe Kruisiging. Eiu.ul plaque door Naado Penicaud in liet Hotel Cluny. Ad vertentieblad: De spcokput, door Alick Mun- ro. Advertentien. Met opneming wordt geen instemming tier Redactie bedoeld. Copy wordt nimmer tei-uggegcven en worde sla hts nan tine zijde geschreven. >eilerlan(lselie Emigratie-Maatschappij voor Transvaal en Oranje-Vrijsinat. I w\Vef»t welgemoed Brief van den Staatssecretaris van de Znid- I Afrik. Republiek aan den Gouv.-Secretaris van den Oranje-Vrijstaat, gcschreven'bij bet uitbreken van den oorlog. Landgenootan. Voor de zaak waarvoor wij heden tot U alten het ernstig verzoek richten, dat gij haai uwe aandacht zult schenken en zoo mogelijk zuit steunen, voor het samenbrengen van een kiachtig nationaal werkkapitaal waarmede :1e Nederlandsche Einigratie-Maatsciiappg mor Tiansvaal en Oianje Vrijstaat, door mis Ne- dei landers in deze uie gesticht, aan onze bloeders in Zuid-Afrik» liet zakelijk bewij zal geven van Neérlands onverdeelde sym pathie en onverzwakt vertrouwen in hunnen strijd voor een souverein en onafhankelijk volksbestaanvoor de Nederlandsche Emi gratie Maatschappij, die onder bekwame en onpartijdige leiding, zal zijn eene scboone en zegenrijke onderneming, welke werkt in het belang zoowel van een Nederlandsch Zuid- Afiika als van Afrikaan°ch gezind Nederland, noodigen wij U uit naarmate uwer middelen ons uwe inschrijving groot of klein te doen toekomen. Ten einde voor deze zaak het karakter eener nationale onderneming volkomen te waarborgen en haar zoowel eene strikt onpai tijdige als hoog deskundige leiding te verzekeren, bedoelen wg dat de eerste aige meene vergadering van deelhebbers eene commissie benoerrt met de opdracht dat deze commissie naar eigen vrije keuze, desge- wenselit ook buiten de deelhebbers om, 16 personen voordraagt, waaruit in eene nieuwe (tweede) vergadering -12 commissarissen war den benoemd. Deze 12 commissarissen ver kiezen het eerste bestuur. Onze commissie, die in het vertrouwpn op den ernst van alle Nederlanders liet initiatief nam voor de vorming van de Npdeilamteche Emigratie-Maatschappij, treedt af zoodia de eerste vergadering van deelhebbers plaats heeft. De storting (ter gelden zal geschieden bij die Bank- en Kassiers-instelling, welke de aigemeene vergadering van deelhebbers aan wijst en niet \óór den dag voor de geheele of gedeeltelijke stoiting door de algemeem vergadering aangewezen. Uwe bgdrage behoeft niet groot te zijn, wy spiegelen U geen winst voor, maar dat deze zaak levensvatbaarheid heeft, dat zij op prar- tische wjjze haar doel bevorderend, rente moet afwerpen, die o>ei tuiging welke wij bezitten, mogen wij U voorhouden. Nog eens, uwe inschrijving behoeft niet groot te zijn. maar laat ieder die inschryft en deel necmi in deze nationale zaak, beseffen, dat zijne inschrijving moet zijn geen aalmoes maai een offer. Welg moed, vol vertrouwen in de uitkomc stad, het zou jammer zijn voor uw fraaie tol letten, indien gij niab meer mcdht dlansen Wec-st dus zuo goed uw mantels om te doen wij hébben geen tijd te verliezen." Trillend van woede gehoorzaamden, da da mes en gingen naar de rijtiurjgen, waarnaast cavaleristen met sc-herpgelaiicn revolvers e den. Wij officieren volgden in onze sleden Voor de door ons gehuurde en voor het Kerstfeest versierde zaal hielden de met da me® betotte rijtuigen op, terwijl de gevan genen achter slot gebracht werden. De zaa, was reeds helder verlicht en vrcolijfcemiuzielk klonk de gedwongen danseressen, tegen, wel ke door de officiereu naar binntea geleld werden. Daar bevonden zich reeds een aonta' gemeen-soldaten, die zonder complimenten dé verwende dametjes der Zuidelijke slavenhon den-aristocratie ten dans noodigden. De oogen vol tranen'van woede, maar ter wille vam hun gevangen vaders, echtgencoten en broeders tot gehoorzamen genoodzaakt, moes ten. zij mét onze soldaten dansen, terwijl wij officierten uit een zijvertrek het bal aanzagen Onder heb gehate sterrenvaanöel, dat van de galerij neerhing, bewogen zich. de danse ressen aan den arm van onze wakkere, maai volstrekt niet elegant gekleeds soldaten, wier vetlaarzen en versleten uniformen een won derlijke tegenstelling met de satijnen schoen tjes en uitgezocht keurige toiletten der vrou welijke gasten vormden. Eindelijk stond de generaal op en. begaf zidh tussdhen de dansenden; de muziek zweeg. „Dames," sprak 'hij erndtig met luider srfitan, „giji hebt deelgenomen aan. zulk een eener zaak die den nationalen zin van het Nedei landsche volk waardig zal kunnen ver tolken, vragen, wij uwe medewerking. Oveiyiing is niet ons doel geweest^ en is nu nog evenzeer uitgesloten. "Doch wij moeten gereed zgn. Als door de beide Republieken na den oorlog oveileg wordt aangeboden iaat ons dan in staat syn in den vollen zin des woord als hulpvaardige medestanders gereed te staan. Daar zal meer vraag zijn dan wij Nederlanders èn aan kapitaal èn aan werkkrachten beschikbaar kunnen stellen. Welnu, laat ons ten minste ditmaal (link meédoen. Aan deze opwekking tot deelneming in de Nederlandsche Emigratie-Maatechappy, welke wij tot ieder uwer richten, komen Neder landers van alle richtingen door hunne in stemming klem bijzetten. Voor den verleenden mm eeten steun van zoovelen. zijn wij in hooge mate erkentelijk. Op hen rekenen wij in bet bijzonder, dat zij voor de aanbeveling en zoo noodig voor de verdediging dezer zaak thans tevens bereid zullen zijn aan onze zijde te slaan. J Namans de Commissie voor de Nederl. ddmigratieMaatschappij De "Werkco m missie: S. J. Vermaes, Voorzitter, Leeuwarden. J. A. van Hattem, Penningm., G. L. W. P8„„, R„„sri"8en- H. J. Ned^rhorst, Gouda. H. Plant, Schiedam. H. H. Timmer, Amsterdam. D. R. van Urk, Amsterdam. O. Kamerlingh Onnes, Secretaris, Amsterdam. /(Vmsteulam, December 1899. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken- wij voor onderstaand een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Zooals bekend is zou op Maandag 27 Nov. 11. Abbé Daens in n Musis Sacrum" alhier voor onze afdeeling optreden. Ook is niet onbe kend hoe wij daarin zgn teleurgesteld, door dat genoemde «preker wegens het missen van den trein te Brussel hier 's avonds niet kon verschijnen, maar in een door hem ge zonden telegram tevens verzocht of Zaterdag daaropvolgend ons niet gepast vooikwam. Daar riu de zaai van Musis" Zaterdags aliijd is bezet, begaven wij ons naar den heer De Koe, met verzoek de zaal der Offic.- Vereen. in huur aan ons af te staan, opdat de vergadering genoemden Zaterdag nog kon plaats hebben. Doch helaas, ook hierin wer den wg teleurgesteld het antwoord was Dyoor Abbé Daens als spreker is de zaal niet beschikbaar", Wg moesten ons plan dus uitstellen tot een maand later, dan zou de zaal van »Musis" weer disponibel zijn. Na reeds tweemaal te zgn teleurgesteld, zou dit voor de derde maal niet uitblijven. Daens zou nu in den loop van Januari a.s. hier willen komen spreken. Wij togen, bezield met goeden moed, naar den heer Meijer, doch jawel, ook hier werd ons de zaal ge weigerd (de zaalhuur van den bewusten Maandag was den dag daarna betaald), en wel op grond van vrees voor ongeregeld heden van de zijde der tegenknnters" (hier werd hoofdzakelijk gedoeld op de R-K, ar- beideis. M. de R. wij vragen U in gemoede, of deze wijze van handelen kan strooken met de gevoelens van hen die steeds ijveren voor de verkondiging van het vrije woord". En dat wij nu hoogst wuarschgnlijk ons plan moeten laten varen, bg gebrek aan gelegenheid hier ter stede, zou zoo erg nog niet zijn, maar zepr zeker is het onmogelijk- maken van Daens' optreden een slag in het aangezicht van onze Katholieke medearbei ders, daar dezen door de vrees voor wanorde lijkheden intellectueel op een zeer laag peil worden gesteld, en geacht lieden te zijn wrike den toets der critiek niet kunnen weerstaan. Er zal hiertegen misschien worden aan gevoerd dat er gehandeld is in het belang der orde en veiligheid. Maar, M. de R., waren dan de woorden, voorkomende in Uw blad tjjdens de gas- tentoonstelling, onwaarheid, waar gesproken werd over den ndubbelijesdag", toen er enkele duizenden, voor het meerendeel arbei ders, in den tuin en de zaal der sOffic. Ver." aanwezig waren, en waar ten slotte de arbeidersklasse een pluimpje werd toege worpen, daar gebleken was dat ook zg op de best mogelijke wijze de orde weet te schandelij-k verraad, dat ik u deze straf niet kon besparen. Aan uw veitbrek staat niets meer m den weg, de rijtuigen, zijn gereed; maaa* teert uit de zachtanteteidigheid, waarmee mon u bejegende, dat onze wijze van oorlog voeren nooit mensahiievendheidi verloochent." Als dcor furiën vervolgd, vlogen de be- sdhaaande vrouwen weg, vertougd aan dien vreeselijken dwang, waarondtar zij sedert oij- fia twee uren gebukt gingen, te kunnen ont komen. Maar nu wendde onze bevelhebber zich tot ons: „Heeren, wij zijn dezen avond aan een groot gevaar ontkomen, wat dunkt u er van, als wij onze Duitsohe Kerstmis nu nog1 vier den?" Vroolijk stemden alten toe en eenige oogenblaikiken later brandden, de Kerstboo- men en de muziek hief een vroolijk Kerstlied aan. Toen weiden de pakjes met geschenken uit de naastgelegen kamer gehaaid en (huin iiüibud, meestal van kluchtigen aard, ver hoer ie de vroolijkheid van den avond, zoodat ik ^elden zulk een vroolijjk Kerstfeest be leefd heb. De krijgsraad veroordeelde Johnston ter deed, maar na het sluiten van den vrede kreeg hij van president Lincoln gratie. De overige deelgemooten kwamen er met zware geldboeten af. En zoo eindigde dteze zonderlinge feestvie ring zonder pijnlijken wanklank. Sedert dien tijd heb ik nog menige scShteone Kerstmisvie ring bijgewoond; maar nooüt weer zulk een interessante en eigenaardige.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6