53"" Jaargang. Zondag 7 en Maandag 8 Januari 1900. No. 10134. Tweede Blad Nationale 31 i 1 t ie. ZEEMILITIE. NATIONALE MILITIE. BOUWMATERIALEN, ENGELSCHE BRIEVEN. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kunst on Wetenschap. Kerk en Scliooi. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Oud Alblas, H. van Grielhuijsen Az., te Oosterwolde bij Elburg. Te Poederooien en Loevestein, M. van Grie ken, cand. te Woerden. *5 4 Gemengd Nieuws. SCHSIEDAIMSCHE COUIMHT, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 0. 1.25 Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóó- een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat eg. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12i% cents. Reclames 00 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde "kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Blo. 123. Bubgemeestcb en Wethouders van Schiedam, gelet hebbetide op ait. 150 der wet betrekkelijk de Nationale Militie; Boepen bij deze op alle iotelingen vooi de lichting tan 1900, die bij de ZEEMILITIE wenschen te dienen, om daarvan vóói 1 Februari aanstaande ter gemeente secretarie aangifte te doen. Zij hannneien hieibij tevens aan den inhoud van art. 1-29 der genoemde wet, luidende: De bij de militie te land ingelijfde» woiden niet tot liet aangaan van eene veibintenis voor de Inn- tenlandcehe zeevaart toegelaten, zondei schriftelijke toestemming van wege Cnzen Minister van Ooi log Die toestemming woidt in gewone tijden met geweigerd aan de Iotelingen, die leeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beioep van de buiten landsche zeevaait maakten en die zn li overeenkom stig art. 150 voor de zeemlli'ia liebboll aangeboden doch daarb'j niet hebben kunnen woiden aange nomen. Tevens wordt, naar aanleiding van de eirculiiie van den lieer Coinrnissai is des Rollings in deze I rovincie, van 17 Februaii 1881, (Promnoiaal-Mad no 15) ter tennis van belanghebbenden gebracht, dat de keuze uit de Iotelingen, die zich voor de ZEEMILITIE opgeven, door den Minister van Ma- line wordt ovei 'laten a n de o!fici«ren van de Mui ine, met de overneming dei zeetmliciens bulast, en mitsdien alïe verzoeke - om inlijving bij dt ZEEMILITIE, tot liet Depaitement van Marino (ge richt, voortaan buiten beschikking zullen woiden gehouden En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 6den Januari I9ll0. Burgemeester en Weihouders voornoemd, VERSTEEG. Be Secretaris, VERNÉOE, ONTHEFFING run WE REELIJKEN DIENST ingevolge art. 127, eerste zinsnede, der Wet betrekkelijk de Nationale Militie De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van geestelijken, bedienaren van den godsdienst, zeudelingleeiaren en broeders- diakoneu van eene godsdienstige vereeniging, als mede van studenten in de godgeleerdheid en zendeliugkweekelmgen, die aan eene inlichting van onderwijs tot geestelijke, bedienaar van den gods dienst of zendelingleeiaar worden opgeleid, proef- broeders, die tot bioeder-diakoor. van eene gods dienstige vereeniging woiden opgeleid, en Roorasch- Katholieke ordebroeders, die tot eene binnen het Rijk gevestigde kloosterinricliting behooren, ui deze gemeente, voor de lichting van 1900, voor de militie hebben geloot en voor den diens' door deri militieraad zijn aangewezen of bereids in voorgaande jaren bij de militie zijn ingelijfd en krachtens ait. 127, eeiste zinsnede, der wet betrekkelijk de Nationale Militie, voor één jaar van den weikelijken dienst zijn ontheven: dat, volgens art. 71 van het Koninklijk besluit van 8 Mei 18G2 staatsblad no. 46), gewijzigd bij dat van 26 September 1898 staatsblad no. 211), de AANVRAGEN om ontheffing van den vverkelijken dienst, vermeld in de eerste zinsnede van ait. 127 der voornoemde wet en gericht aan 11. M. de Koningin, door de dienstplichtigen, die ontheffing wenschen te bekomen, eigenhandig geieekend met de VEfi- E1SCI1TE BEWIJSSTUKKEN moeten worden inge diend bij den Bui gemeester der gemeente, binnen welke zij voor de militie zijn ingesehieven, en wel lo. door hen, die op den bij art. 112 der wet be paalden tijd ter inlijving bij de militie moeten worden afgeleverd, in de laatste tien dagen der maand op ééne na voorafgaande aan de maand, waarin de nilevei ing moet geschieden 2o. door hen, die op een ander tijdstip ter inlijving bij de militie moeten worden afgeleverd, binnen tien dagen na de dagteekeiiiiigvan den oproepings brief; 3o door hen, die opnieuw van den werkelijken dienst wenschen ontheven te woiden. in de laatste lien dagen der maand, op ééne na voorafgaande aan de maand waarin de duur van de vei leende ol laatstelijk verleende ontheffing eindigt; 4o, door de ingelijfden bij de militie, die voor liet eerst voor ontheffing in aanmeiking wenschen te komen, zoodra zij meenen op ontheffing aan spraak te kunnen makenen dat liet overgelegd bewijsstuk niet vioeger mag afgegeven zijn dan tien dagen vóór de inlevering er van bij den Burgemeester en dat de aanvrage op ongezegeld papier kan wenden geschreven. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Oden Januari 1900. Bc Burgemeester voornoemd VERSTEEG, Burgemeester en Wethouders van Schie dam, zijn voornemens op Donderdag II Januari a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden de levering van alsKeien, Trottoirbanden, Straatklinkers, Mefselphtvel, Houtwaren en IJzeren voor werpen ten behoeve dor gemeentewerken. Het bestek is a f 0.25 verkrijgbaar ter gemeente-secretarie en ligt met tie teekemng der ijzerwerken, aan de Staustiinmerweif op werkdagen ter inzage. LOXDENSCUE GEBOUWEN. Westminster Abbey. Er is heel wat gekibbeld door vaklui en lee'ken welk dezer twee eatliedraieu wel ie schoonste ts, en waar zoovele geleerden geen oordeel konden of durfden vellen, mag ik dit nog veel minder doen. Ik begin niet Westminster Abbey om geen andere reden, dan omdat ik die het eerst ging zien. De Abbey is een indrukwekkend gebouw, zoowel om zijn prachtige architectuur als om zijn hoogen ouderdom. In den tijd der Romeinen stond op de plaats waar nu Engeland's Abbey staat, een tempel van Apollo, die echter in het begin der 7e eeuw (616618) vervangen werd door de eerste Christenkerkdoch de eigenlijke Abbey, zooals die nu is, dateert uit den tijd van Willem den Veroveraar, dus uit 10491063. Als wij de groote kerk binnentreden, valt op ons een gevoel van waudelen-op-heih- gen-grond. Van alle kanten omringen ons standbeelden, gedenkteekens voor Enge- land'% grootste mannen. liet interieur van de kerk is gebouwd in den vorm van een Latijnsch kruis; daarom heen zijn, in de verschillende tijden, door verschillende koningen nieuwe kapellen (12 in getal) gebouwd, alle in verschillenden stijl. Een dezer uitbouwsels de kapel van Hendrik den Villen, overtreft wel al de anderen in schoonheid en noblesse, dodh is het niet dat heekje waar do meeste Dezoekers naar vragen. Ginds, rechts van den ingang, is een klein recess, en daar, on der eenvoudige witte steenen nisten Engc- lands grootste poëten en schrijvers. Daar rust Tennyson, Browning, Milton, Sheri dan, Burns, Longfellow, Thackeray, Dic kens en nog vele anderen. Ook voor Shakes- pare is er een kleine rteen, doch die groot ste aller letterkundigen rust waar hij werk te, in Stratford on Avon, bij het huisje van Anna Hattawai. Dicht bij den ingang, in het pad tus- sehen de twee rijen banken, is een kleine steen, waarop gegrift staat: W. E. Glad stone, niets anders. Daaronder rust Enge- lands vredc-profeet. Zal eens Engeiands Roode Sarafaan, de heer Rhodes, naast hein liggen? God verhoede die heiligschen nis. In de 12 kapellen rusten al Engeiands vorsten, van en met Willem den Verove raar af. De kerk predikt den Staatsgodsdienst, welke grens aan liet Katholicisme en al leen Paus en biecht afgeschaft heeft. Des Zondagsmorgens, als het koor ven tachtig jongens de mis zingt, en de hooge tonen van een Requiem, van een Cantate Domine of een Deus Miseratur door de gewelfde bo gen ruischen, voelt zelfs een ongeloovige een vre'emde sensatie van iets heiligs Zelfs een atheïst vergeet dat het kleine jongens zijn, die daar zingen, in hooge tonen, een gebod tot den Allerhoogste, en voelt al leen dien vreemden bazuinenschal uit de or- gelmonden, en daar bovenuit dien jubel toon, of den doffen smartkreet, die galmt van hoek tot hoek, en door de wanden weerkaatst wordt. Men. hoort niet de woorden, ziet niet de menschen, ziet niets dan de manneren beel den, en hoort niets dan die muziek. En ?ls dc stemmen zwijgen, en de tonen wegster ven, is het een ontwaken uit een droomen- rijlk waar men gevoelde goed te kun nen zijn terug in een land van zonde en koude werkelijkheid. We liooren niet de stem van den kansel, we kunnen slechts berouwen dat die kwam en scheurde het mooie droomwaas van ouze oogen. Neen, Westminster Abbey, hoe lief ik het Protestantisme heb, in uw hooge ge welven zou 't niet passen. In dat Heilige der Heilige hoort die bazuinschal, die cn- delcntoou, die poëzie van flikkerende kaar sen, die wei-pen aureolen om dc hoofden "er groote steenbeelden en knielende nietig heid jes menschen voor den God dei- Goden. St. Pauls. St. Pauls in den Romeinschen tijd de tempel van Diana werd bijna terzelfder tijd al haar edele zuster (ülO) in een Chris tenkerk herschapen, door Ethelbert, derden koning van Kent. In den tijd van Willem den Veroveraar brandde het gebouw tot den grond af. Toen, in twee lange eeuwen, bouwde men op de plaats van Diana's tem pel de eerste St. Pauls-kerk. *t Gebouw, dat 200 jaren arbeids vereiseht had om te ver rijzen, bleek, wat weerstandsvermogen aan gaat, een desillusiereeds na vier eeuwen toonde het teekenen van verval, en toen het in 1666, bij den grooten brand van Londen, geheel vernield werd, was 't reeds met meer in gebruik en niet- meer dan een ruïne. Die oude St. Paulskerk, in Gothisclien stijl, moet echter een groot werk geweest zijn wat kunst betreft. Enkele overgeble ven stukken bewijzen dit. Nadat du» in 1666 de St. Pauls vernield was, had Londen in elf jaar veen city-ea- shedraal meer; doch toen in 1675 werd Wren, den grooten architect, de bouw van de tegenwoordige hoofdkerk op gedragen. En na 35 jaar was het werk vol tooid. St. Pauls, zooals het nu is, een der groot ste meesterwerken m Renaissanee-stijl die ooit door meiischenliandcn gewrocht zijn, staat midden in liet drukste gedeelte van Londen. Caunonstrect Oost, Fleetstreet West, Aldersgate street en St. Pauls Churchyard, ziehier de omgeving van het groote Godshuis, dat wij heden niet op een Zondag, maar op een gewonen Londeu- schen werkdag, eens binnentreden. Door een der zijdeuren (de hoofd- en middeningang is slechts voor vorstelijke personen) binnen gekomen, loopen rij langzaam voorwaarts, onze oogen gericht op den glazen dom in het midden. Dan zien we langzaam op ons dalen een lijn van licht, en was dc kerk donker en somher bij den ingang, in het ruim, onder dien glazen dom, staan we in een zee van licht. 't Is stil in de keik, alleen nu en dan een voetstap van een vreemde nieuwsgierige, die- van 't eene monument naar 't andere wan delt. bewonderend, of alleen ziend. Toch is het gebouw niet verlaten. In de lange banken, zoo dicht mogelijk bij dc roosters waardoor de verwarming der kerk omhoog stijgt, zitten sombere figuren. Vrouwen, met niets bijna aan dan een vui le, versleten mantel, de haren verward om het hoofdop het gelaat duidelijk geschre ven drank en ontuchtde handen rood en vuil gestoken in dc mouwen van deu man tel, tot verwarming. Ze konden hier omdat ze nergens elders kunnen gaan. Christenen, is hun daarzijn geen verwijt aan ons Mannen zitten er niet veelbehalve een oude bekende, Li-Chihou, een vieze Chinees van bijna zeventig jaar, die door iedereen geplaagd wordt, en van allen fooien krijgt, is cr slechts nu en dan een dronken man, die daar zijn roes uitslaapt. Het belangrijkste gedeelte van St. Pauls is wel de ruimte ouder den grond, de „Crypt". Deze is oen kerk op zichzelf. Ook daar wordt godsdeiistoefening gehoudenook daar vindt men een kleine kapel met preek stoel en banken. In het midden der groote ruimte die zich onder de gchcele kerk uit strekt, onder zwart marmer, rust Nelson; ook Wellington's graftombe staat er, en heel aan het einde ziet men lord Welling ton's begrafeniswagen, een meesterwerk van kunst-ijzersmeedsei, dat circa 1500 ton weegt, en door zestien paarden getrokken werd; verder rust daar, onder eenvoudige teenen, menig groot strijder, letterkundige of schilder, o. a. sir Nicolas Bacon, en zooals vanzelf spreekt de groote meester die kerk en crypt ontwierp Sir Cliristofcr Wren. St. Pauls evenals de Ab-cy behoort tot het meest belangrijke der aan belangrijkhe den zoo overrijke w-creldstad Londen. Üe gezondheidswet. In het Januari-nummer van de „Vragen des Tijds" heeft dr. G. W. Bruinsmta een ar tikel over het ontwerp van wet tot regeling van het Staatstoezicht op dc volksgezond heid geschreven. Er word-, merkt hij allereerst aan, in dat ontwerp een Centrale Raad ingesteld. Maar dat is iets anders dan de generale di rectie, zooals hij die wenschen zou. Deze zou nl. gevestigd moeten zijn in de nabij heid der ministcrieole bureaux; de zetel van den Centralen Raad zal echter nader worden aangewezen, in verband waarschijn lijk met do tot lid te benoemen personen en een laboratorium van onderzoek. Dr. Bruins'ina zou tot dc taak der leden niet willen doen behooren zelf wetenschappelij ke onderzoekingen te doen anders dan tor vermeerdering van eigen kennis, maar hen alleen in de gelegenheid stellen noodige on derzoekingen aan speciaal deskundigen op tc dragen eu de resultaten te beoordeelen. Verder bevreemdt het hem. dat de geheel op zichzelf staande organisatie met toezicht door afzonderlijke ambtenaren, die de vei ligheidswet heeft voorgeschreven, niet even als die der woningwet in het kader der nieuwe gezondheidswet is ingevoegd. Vervolgens betoogt hij o. a., dat zoo de arbeid van het geneeskundig Staatstoezicht voor de volksgezondheid weinig vruchtdra gend is geweest, gelijk de Regecring -e recht zegt, dit voor een gro-ot deel mede hieraan te wijten is, dat van Regeeringsvve- ge te weinig acht is geslagen op dien arbeid en geen gebruik gemaakt van krachten, waarover, ook in de Geneeskundige Raden, dit Staatstoezicht kon beschikken. Maar hij erkent tevens, dat de mee,te personen, aan het Staatstoezicht verbonden, niet sleed- hebben gedaan wat er gedaat. kon worden, en dat ook sommigen geneeskundigen in specteurs vaak de rust het liefste was. Nu vreest hij evemvel, dat een nieuwe wel, die de personen dezelfde laat en even zeer hun verhouding onderling, zonder be paald verplichtingen en voorschriften aan weerszijden, niet veel blijvende verbetering zal aanbrengen. Daarom juist wit hij een generale directie, een college, in staat en verplicht alle onderwerpen van gezond heidszorg te bestudeereu, dat aan den eeueii kant den inspecteurs opdraagt over bepaal de punten inlichtingen en gegevens te ver zamelen of verplichte maatregelen uit tc voeren, en anderzijds geregeld voeling houdt met de Regeering. De schrijver keurt het goed, dat in de gezondheidswet de plaatselijke gezoudheids- commissicn met meer macht herleven, om dat zij reeds lang nuttig werkzaam waren, llij zou het echter in de eerste plaats wen- sclielijk achten deze reeds bestaande coni- missieu onder een of anderen vorm op te nemen. Dat zou hij mogelijk achten door eenige wijziging der veel omvangrijke, ge wichtige werkzaamheden die aan de offï- eieele commission zullen worden opgedra gen, waarvoor de leden geen bezoldiging ge nieten. Wat dit laatste punt betreft, merkt liij aan datdc eer van tot deze functie te wor den uitgekozen, zeker zou winnen door een benoeming door de Koningin. Maar dan nog vindt dr. Bruinsma het gewaagd do ge heele organisatie cener wet te grondvesten op eergevoel en een hoog plichtsbesef van een niet onbeduidend aantal burgei-s. In elk geval wil hij bij zulk een proefneming alle storingen vermeden hebben, wat vooral geldt voor commission, samengesteld uit, verschillende gemeenten beneden 15000 in woners, die verreweg de meerderheid zullen vormen. Het zwakste punt in het ontwerp vindt hij de omschrijving van den werkkring en van de plaats der inspecteurs, althans wat de twee „algcmeene" betreft. Daar de wet duidelijk zegt dat „de werkkring van een inspecteur kan beperkt worden tot één of meer bijzondere takken van gezondheid zorg", kan het, meent de schrijver, niet hl de bedoeling liggen dezen ambtenaren, die zich in dit onderdeel van Staatszorg hebben ontwikkeld en bijzondere kundigheden zich hebben eigen gemaakt, vroeg of laat weer algemeene werkzaamheden op te dragen en omgekeerd kan hij zich moeilijk een vasten werkkring voorstellen voor de algemeene inspecteurs, die voor alle onderdeden ge schikt moeten zijn, ook om steeds sclieikun dige, bacteriologische of experimcnteele „onderzoekingen te verrichten", waarvoor zeker niet geringe bekwaamheden vereiseht worden en verder in dc zetelplaats van den Centralen Raad als het ware in reserve wor den gehouden om als „Manusje van alles" steeds gereed te zijn voor bijzondere inspec teurs in te springen, zooals de Memorie van Toelichting te kennen geeft. Daar verder, naar de schrijver uitrekent, voor de uitvoering der epidemiewet maar één inspecteur beschikbaar zal zijn, vraagt hij, of die alle voorschriften overal in het heele land voor zoover de burgemeester het niet doen moet zal moeten uitvoe ren? Dan zal, gelooft hij, een kilometer- boekje per maand, hem zeker onvoldoende zijn. In de meeste gevallen zal doelmatig en spoedig handelen tegen uitbreiding cener epidemie hoofdzaak zijnvan spoed kan echter, naar de schrijver aanmerkt, met één inspecteur geen sprake zijn. Bij besmettelij ke ziekten zal hij bovendien, daar deskundi ge leiding bij het zorgen voor betere ont smetting in vele gemeenten niet mag ont breken, ook voor die leiding moeten zorgen. Eén enkelen inspecteur acht de schrijver dus onvoldoende. Evenzoo de ééne inspecteur voor de arl- senijberoidkundige wet. Deze kan onmoge lijk de 868 apotheken en dc nog zooveel meer apotheken van geneeskundigen jaar lijks visiteoren, wat nu de op tc heffen eom- mjsssëu uit de Geneeskundige Raden doen. Toch gelooft de schrijver, dat deze ondoel matige jaarlijkselie visitatie wel achterwege zou kunnen blijven. Hij zou aan cén phar- maceutiseh inspecteur door de wet het recht willen hebben toegekend om op onbepaalde tijden iedere apotheek, zoowel van den apo theker als van een geneesheer, binnen te treden en een monster tot onderzoek van den aanwezigen voorraad geneesmiddelen te verzegelen en tot onderzoek mede te ne men en tevens na te gaan of do inrichting van dc apotheek nauwkeurig voldoet aan de eisehen door de wet en de pharmacopoea voorgeschreven, betreffende alles wat ver plichten voorraad, bewaring en afsluiting van sommige geneesmiddelen aangaat. En bij niet voldoen aan de eisclien zou deze ter stond proces-verbaal moeten, opmaken. Dan is er. meent de schrijver, zeker meer kans, dat bij nalatigon de inrichting in den regel beter in orde zal worden gehouden dan te genwoordig, nu een deugdelijke controle met mogelijk is en voor de minder bedui dende overtredingen, daarbij geconstateerd, toch hoogst zelden vervolging wordt inge steld. Doch, voegt hij er bij, zulk een phar- maceutisch inspecteur behoort niet direct in de gezondheidswet thuis, maar ingevoegd te worden in cn ten laste te komen van eon andere reeds bestaande organisatie, regelen de de uitoefening van de artsenijbereid- kunst. De schrijver komt lot de slotsom, dat alle voorgestelde bijzondere inspecteurs kunnen geschrapt worden en do twee „algemeene" inspecteurs vindt hij te veel of te weinig. Burgerlijke Stand Tan OTerscIile. Geboren: 30 Dec. Ida, d, van A. van EVjk en C. E. van der Linden. 3 Jan. Johannes Hermanus, i, van C. de Jong en E. Klapwijk. Overleden: 3 Jan. F. Karreman 95 j. S. Poot 76 j. M. van der Schilder 68 j. S. M G. van Ampr, 2 m. Bij Kon. besluit is aan den officier van administratie der tweede klasse H. J. J. Re- nier. met 16 Jan. op zijn verzoek eervol ontslag uit tien zeedienst verleend. Bij Kon. be-lmt is benoemd tot raadsheer in liet Gerechtshof te Amsterdam mr. Th.J. Hoppe, thans recht er in de Rechtbank aldaar. »Le MemsireP" meldt dat Leoncavallo nu aan een nieuwe opeia wei kt, getiteld »De At'bé" en dat hij ztjn libretto dat hij volgens zijn gewoonte zelf sein ijft, ontleend heeft aan Zola's roman »La faute de l'Abbé Mouret." In de nalatenschap van den componist Miliücker moet men een operette: »Uer Nordstern" gevonden hebben. Miliöcker laat een vermogen van f 300,000 na, waarvan een gioot deel aan stichtingen voor behoeftige 7 musici zal ten goede komen. Van wijlen dezen componist, die zeer een voudig en leruggetiokken in zijn gelukkig gezin leefde, komen de mee«t sympathieke heiichten beireflVnde zijn goed hart en mild dadigheid tegenover behoeftige en zieke kunst- bi o-ders. In het laatste November-nummer van 1 eb te Carlsruhe verschijnende „Evang. Kirchl. Verordnungs-bla 11komt, naar het „Tijd schrift voor Instrumentenbouw" mededeelt, een besluit voor van den kerkeraad, vol gens hetwelk de candidaten in de theologie zich van 1903 af aan een examen in de mu ziek moeten onderwerpen. Niet alleen, wordt vaardigheid vereiseJib in de voor dracht van choralen op de piano, harmo nium of de viool, maar ook vertrouwd zijn, met de voorschriften over orgel- en praelu- diën-spcl, evenals met de elementaire ken nis van het orgel en zijn samenstelling; harmonieleer en geschiedenis der kerkelijke muziek moeten in grondtrekken bekend zijn. Ter behartiging zeer aanbevolen. <„W. v. M.»> Aangenomen: Naar Jaarsveld, door M. Jongebreur, cand. Bedankt: Voor Delfzijl, door J. Boraan Kz. te Wndum. Voor Hohverd, door N. L. Picardt, te Westernieland. Voor Hazerswoude, door P.-J. Kromsigt, te Wierden. Voor Lien- den, door C. J. Leenmans, te Zr*iten. Beserveiader. De Minister van Oorlog, overwegende, dat het organiek getal vrijwilligers van liet reserve kader bij liet Se reg. mf. aanwezig is, brengt ter algemeene kennis, dat bij vermeld korps tooiloopig geen vrijwilligers voor het reserve kader kunnen wosden aangenomen. Trein ontspoord. Gisternamiddag te 5 uur is het posbrij- tuig van trein 34 (van Rotterdam naar Amsterdam) op het stationsterrein. te Voor schoten gederailleerd. De trein moest voor den. Duitscheu trein aldaar op een zijspoor geplaatst worden, waardoor op den kruis- wissel de ontsporing ontstond. Het rijtuig kwam dwars op de spoorbaan te staan, zoo- dau van Den Ilaag cn van Leiden geen'trei- nen konden passeeren. De reizigers voor A Duitschland bereikten dus lrun bestemming -V gisteravond niet meer, terwijl van beide f. richtingen een groote vertraging volgde. Eerst te 7 uur was de baan vrij, zoodat ;.S juist de laatste trein van. Amsterdam naar?? Parijs zonder stoornis kon doorgaan.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 5