ylaardingen. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Laat s t e N i e u w s. Tel egramm e n. den en tot heden hebben de Engelschen nog geen andere poging gedaan om het te ontzetten dan met een macht die op 6000 man geschat wordt, van uit Estcourt tot aan den zuidelijken oever van de Tugela op te trekken. De Tugela is echter een brtede rivier die ten gevolge van den rumischoot- schen regen der laatste weken vol water is Nu de groote spoorbrug, die op vijf stee- nen pijlers stond, totaal vernield is, scheidt do geheele rivier de beide vijandelijke machten en zal het uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn voor de Engelschen om hun geheele macht aan de overzijde te krij gen in elk geval zal hun getalsterkte zeer belangrijk gedund zijn voor zij zoover zijn Want hoeveel talrijker hun artillerie ook mag zijn dan die der Repubhkeinsche le gers, de ondervinding heeft reeds geleerd dat de EngeNclie bommen en grana ten de Boeren niet gauw doen wijken en zelfs een kogelregen zou de Boeren met ver hinderen mogelijke pogingen van ponton niers geheel of voor het grootste deel te doen mislukken. En zoo zeker is generaal Joubert van zijn zaak, dat hij kanonnen, ter versterking naar hem gestuurd door den bevelhebbenden generaal der burger-korn- mando's rond Ladysmith, heeft teruggezon den naar de belegeraarszijn macht was voldoende versterkt door artillerie. Intus- scken is het te Colenso nog met tot een tref fen gekomen. Deze week zou een algemeene stormaan val op Ladysmith gedaan worden om hier door burgers vrij te krijgen voor het Noor den -der Kolonie. Tegenbevel is echter geko men omdat een der groote 15 5 cJI. Creu- sotrkanonneu dat den storm zou dekken van een der randjes dat hardnekkig door den vijand in bezit was gehouden, niet kon schieten, daar de fundeering waarop liet ka non was geplaatst hij liet eerste schot on klaar was geraakt. Indien dit randje, ten Z.W. van de stad, genomen is, ligt Lady smith open voor de Boeren en is ieder die zich in de straten waagt, onder het bereik der Mauser-geweren Het is zeer waarschijnlijk dat dit door de Boeren zoo zeer begeerde platrandje in den loop der volgende week weer bestormd zal worden en dan is het lot van sir Georg White en de zijnen beslist. Nu reeds heerscht onder de bezetting een geest van ontevredenheid en verzet tengevolge van de typheuse koortsen die schrikbarend onder de soldaten moeten omgrijpen, volgens rappor ten van gevangenen. Men vertelt zeifs dat een tweetal Natalsclie karfcbiniers ossen, die zij naar Ladysmith moesten terugdrij ven, naar een dor Vrijstaalselie komman- do's voerden en zichzelf daar op genade of ongenade overgaven. Zij bevestigden verder het bericht van den geest van verzet onder de troepen en verklaarden dab generaal White een veertigtal soldaten had laten doodschieten wegens insubordinatie. Met al deze feiten is dus de overgave van Lady smith een kwestie van tijd en het is te ver wachten dat die kwestie op een niet al te ver verwijderd tijdstip zal worden opgelost "Vanuit Witput, nabij Belmont, en tus- schen De Aar en Kimberley waar zich de Britsche troepen die de diamantstad zou den ontzetten, verzameld hadden, zijn de vorige week de hulptroepen opgerukt. Zij stuitten op een macht van 1400 Vrijstaters die zich na een heldhaftig gevecht moesten terugtrekken. Den Engelsehen waren ech ter zulke zware verliezen toegebracht dat zij het niet waagden liun tocht naar Edio- des' schuilplaats voort te zetten. Nadab zij een dag hadden besteed om hun dooden en gewonden te verzorgen, vielen zij de Boeren wederom aan, die nu met 600 Transvalers versterkt, den vijand wederom leelijk toe takelden. Onze menschen waren echter an dermaal verplicht voor de verpletterende meerderheid van 10,000 man te wijken. Nogmaals namen de Engelschen voor een tweetal dagen rust en gaven generaal Cron- jé, die van Mafeking ter hulp was gekomen, gelegenheid zich bij de dapperen te voegen, die terugtrokken tot Modderrivier, 25 mijl van Kimberley, waar uitmuntende Boeren- posities waren. Ditmaal bleven de onzen die nu 4000 man telden, meester van het slagveld en beletten de Engelschen zich naar Kimberley door te slaan, wat zij dien dag vast besloten waren te doen, wetende dab de volgende dagen de krijgsmacht 1 r Boeren aanmerkelijk zou gesterkt zijn. Dit is de ware stand van zaken op heb oogenblik en niemand zal kunnen zeggen dat de algemeene positie der Boeren slech ter is geworden na Buller's komst. Een schandelijke, beestachtige gebeurte nis echter die den haat tegen al wat En- gelsch is in het hart van ioderen welmee nenden Afrikaner heeft versterkt, is de sluipmoord van Derdepoort, waar de fami lie van onzen grijzen President zwaar ge teisterd is; niet minder dan elf barer leden zijn daar gesneuveld of gewond. Uit het officieelc rapport blijkt dab de Engelschen te zamen met de Kaffers van Linchwe, Segeli en Khama het laager te Derdepoort hebben aangevallen De Engel schen dwongen de Kaffers tot den aanval en dreigden ze met de maxims. De aanval werd afgeslagen. De vijand liet ongeveer 50 dooden achter. Aan Transvaalsche zijde vijf burgers in laager gedood, twee wielrij ders-rappor tgangers oveneens gedood cn vier gewond, gelukkig geen van allen zwaar, en 14 vermist, waarvan, echter de mees- ten weder terecht gekomen zijn. Vermoord werden op het politiestation te Derdepoort buiten het laager gelegen, Stephanus Fou- che, twee vrouwen en nog zes andere man nen en. gewond 1 persoon. Door de Kaffers werden medegevoerd naar Machudi 4 ge trouwde vrouwen, 2 jonge meisjes en 6 kin- Deze passage wordt vooral belangrijk, wan neer men haar in verband brengt roet de laatste telegrammen over Ladysmith bieraebter. Men zie ook ons „Baitenlandsch Overzicht" van heden. Red. „Sch, Ct." deren; verder werden 81 ossen van het laa ger door Kaffers afgenomen en weggevoerd Van de lijken der vermoorden waren som migen vreeselijk verminkt door de Kaffers. Er bestaat geen de minste twijfel dat de Engelschen de Kaffers tot deze daad heb ben aangezet en hen daarmede hebben ge holpen. Gemengde Mcdedeellngcn. De onthullingen der „Ind. Beige" over Chamberlain's medeplichtigheid aan den inval van Jameson worden door de Engel- sclio jmgo-pers doodgezwegen. De „Daily Mail" noemt ze een „mislukte aanval en „een lastering van Chamberlain De correspondent der Morning Leader" wijst er op dat de Belgische bladen „alge meen zeggen, dat het Engelsche volk niet verantwoordelijk mag gesteld worden voor mr. Chamberlain's misdaden." De „Daily Chronicle" erkent dat deze eeiste stne weinig of mets bewijst, doch dat er aanwijzingen m voorkomen die, mits ge steund dooi andere bewijsstukken, hoogst gewichtig geacht worden. Dc- „Ëeho" zegt: „Is Chamberlain on schuldig, dm lijdt memands reputatie. Is lui schuldig, dan benadeelt bij alleen En- gelands goeden naam, doch niet doen dit de menschen die hem aanvallen." De „Westminster Gazette" merkt op dat die brieven niemand zullen verbazen, dan wie niet de handelingen der commissie van onderzoek nauwkeurig volgde. Morgen komt do Fransche Kamer weer bijeen. Brisson is candidaat voor heb voor zitterschap tegenover Desohanel. Do Senaat zal vermoedelijk morgen uit eengaan tot 30 Januari, na de senaatsver kiezingen. Tegen half Februari .vordb een nieuwe constitutie van den Senaat als Hoogge rechtshof venvacht ter berechting van Ha- bert en, indien deze verzet aanteekenb, van don bij verstek veroordeelden De Lur-Salu- ces. Déroulóde's kamerzetel is eerst aange boden aan zijn broeder. Deze bedankte omdat hij Paul wil vergezellen. Jules Lemaitre be dankte ook. Nu heeft Coppée de candidatuur aangenomen, maar alteen om den zetel voor UéroulAJe te bewaren. De dichter Coppée lid der Kamer sic transit gloria Dcrouièdo is met naar Brussel gegaan, maar reist over Zwitserland en Italië naar Spanje. Gisteren was hij te Genua. Buffet reist over België naai- Engeland, naar zijn meester, den hertog van Orleans. Guérin is overgebracht naar Clairvaux. Per rijtuig is hij buiten Parijs gebracht, zoodat de anti-semieten die aan alle sta tions gereed stonden om bun „beid" te hul digen, er kaal afkwamen. De ïPeliie Répnblique" zegt dat de regee ring nu toch besloten heeft de Paters As- somptionisten te vervolgen. Zondag is Gambelta te Ville-d'Avray op de gebruikelijke wijze herdacht. De ministers Waldeck-Rousseau, Monis en De Gallifet waren er. Mnrchand is bevorderd tot overste, Frey- stiiUer tot majoor. In de zGrande Revue" komt een studie voor van Reinach getitelt »De rol van Iienry". Commentaar overbodig. Zola moet in liet dossier betreffende zijn vader alleen een brief hebben gevonden van kolonel Combe, aan welks echtheid hij sterk twijfelt. Men verwacht onthullingen. De werkstaking te St. Etienne kan als geëindigd beschouwd worden. Verschillende wegens hun bestrijding der Kanalenwet geschorste en afgezette Pruisische regeeringsamblenaren zijn in hun ambt hersteld. Het Oostenrijksche ministerie is weder demissionair. Men verwacht een ministeiie- Von Korber. Sedert het nitlneken der pest zijn te Oporto voorgekomen 297 gevallen, waarvm 108 met doodelijkeu afloop. Onder vooi behoud meldt de j>Liberal" uit Barcelona dat in Catalonië een algemeene werkstaking voor de deur staat. Generaal Mirri, de Itaüaansche minister van oorlog, heeft ontslag gevraagd en ge kregen. Geneiaal De Pelloux, de minister- piesident, neemt ad interim Oorlog. De nlieo'd" te St. Petersburg betoogt dat de troepenbewegingen in Ceniraal-Azië blijk geven van Rip-land's begeerte om rust en vrede te handhaven. De Yaqni-Indianen in Mexico zijn ten getale van 15 000 in opstand gekomen. De regeeungbtiuepen vermogen tot nu toe niets tegen hen. De Indianen brengen hen door hun juist gericht vuur groote verliezen toe. H. M. de Koningin-Moeder heeft bij den voorzitter van het koofdcomitó van. 't Nod. Roode Kruis inlichtingen doen inwinnen over het lot van de Nederlandsche ambu lance aan bootel van de H e r z o g. Te 's-Gravenhage ging het gerucht, dat de Nederlaudsche ambulance aan boord van de H e r z o g de tusscbenkomst van het in do Delagoa-baai gestationueerdo oor logsschip der Nederl. marine, Fries land, zou hebben ingeroepen. Het departement van marine heeft geen bericht hoegenaamd ontvangen dat dit ge rucht bevestigde of van eenig optreden van dit oorlogsschip te dezer zake. Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen, dat de Ned. ambulance te Durban door de Engelsche autoriteiten zeer beleefd wordt behandeld. De voorzitter van het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis heeft de officieele roede- deeüng ontvangen, dat de Her zog is aan gehouden en naar Durban opgebracht. Aan boord bevindt zich de tweede Nederl. ambu lance, leider dr. Koster. De leider beschikt over voldoende fmancieele hulpmiddelen om in alle eventualiteiten te kunnen voorzien. Door de Nederlandsche Regeering zijn bereids te Londen de noodige stappen gedaan om vrijen doortocht voor de Nederlandsche am bulance naar hare bestemming te verzekeren. Uit Napels ontving het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis van dr. Van Rijcke- voisel, die met het stoomschip Kan zier naar het Zuid-Afrika onderweg is als leider van het aanvullingsmaterieel, bericht dat alles in orde is en zij goedsmoeds vertrokken. Met het 20 Januari a. s. van Amsterdam naar Lorenfo Marquez vertrekkende stoom schip Kaiser zal een belangrijke partij materieel, hoofdzakelijk bedden en tenten, met bybehoorende uitrusting, worden ge- expedieerd, waardoor het aantal door het hoofdcomité uitgezonden bedden tot 400 klimt. De comités, die zich onledig houden met het vei zamelen en inpakken van versnape ringen, verfrisschingsmiddelen, enz. voor de Ned. ambulances en aan bovenvermelde expeditie kisten met dergelijke welkome artikelen wenschen toe te voegen, worden uitgenoodigd ze te adresseerenLoods C Handelskade te Amsteidam, waar zij 15 dezer verwacht worden. De kisten te met ken: Ned. Roode Kruis, met een rood kruis, en bestem ming, Pretoria of Bloemfontein. Opgav° van den iohoud en van de waarde te zenden aan den heer E. Buchner, Heerengiacht 270, Amsterdam. De voorzitter der werkcommissie van de Ned. Emigratie-maatschappij naar Zuid-Afrika vet zoekt ons mee te willen deelen, dat wegens ongesteldheid van den secretaris de vergade ring van 6 dezer, waarin bericht zou worden gedaan van de inschrijvingen, voorloopig is uitgesteld. Inschrijvingen gelieve men nog op de ge wone wijze aan den secretaris toe te zenden. De veelvuldige correspondentie van personen die zich aanbieden voor Zuid-Afrika, kan eerst later worden behandeld. Voor het oogen blik kan men volstaan met opgave van leeftijd, vakkennis, laatsten weikkrirg, middelen en referentiën. Do Eerste Kamer komt hedenavond bij een voor het onderzoek in de secties van de Staatsbegrooting. Vanwege het Centiaal comité tot onder steuning van de noodlijdenden door de aard beving en de vloedgolf op Ceram is heden voor de tweede maal f5000.naar Indië overgemaakt. Onder voorzitterschap van mr. T. M. C. Asser vergaderde Zaterdag jl. de staatscom missie voor het Internationaal Privaat recht, ter behandeling van de nota der Ru- meensche regeering omtrent de in de a.s. internationale conferentie aan de orde te stellen ontwerpen over huwelijksrecht, erf recht en voogdij. De Bond van surnumerairs bij 's rijks belastingen heeft besloten een adres te zen- deu aan den minister van financiën, waarin wordt verzocht alleen hen, die het surnu merairs- of daarmede gelijkstaande examen hebben afgelegd, tot ontvanger te benoemen. OVERSCHIE, 8 Jan. Dezer dagen kregen de twee gebroeders D. twist over het elkander niet toezenden van een Nieuwjaarskaartje, welke twist zoo hoog liep, dat de een den aüder het verwijt deed 3 jaar geleden den hooiberg van den landbouwer Van Vliet aan de Schans in brand te hebben gestoken, waarvan hij aangifte deed bij de politie, waarna een onderzoek werd ingesteld. Naar wij vernemen heeft de heer D. N, de Vringer, klerk bij de stedelijke Gasfabrieken Drinkwaterleiding, eervol ontslag aangevraagd uit zijne betrekking. Zaterdag en. Zondag is, telkens door een derde gedeelte der leden, het jaarfeest van den R. K. Volksbond gevierd. Op beide avonden hadden voordrachten, plaats van de onderafdelingen „Tooneel", „St. Caeci- lia" en „St. Ambrosius", die door hun af wisseling van proza en poëzie, zang en. in strumentale mnziek den avond tot een zeer genotrijken maakten. De heer Marrevee heette de leden na mens hot bestuur op den eersten avond wel kom, terwijl op den tweeden avond dit woord werd gesproken door den heer Wille- man. Zondag a.s. zal de derde feestavond plaats hebben. Bij het graven van een put achter een in aar.bouw zijnd pand aan het Spinhuispad is hedenmorgen ongeveer 10 uur een dood kist in den grond gevonden waarin de been deren van een mensch zijn aangetroffen. De schedel, hoewel geheel zwart, is nog onge schonden, met gave kiezen en hoektanden. De tanden ontbreken. Het gebit doet ver moeden dat het lijk is van een op middel baren leeftijd gestorven persoon. Gisterenmorgen te 8 uur is de branders knecht P. Klein, werkzaam in de branderij van den heer A. Daalmeijer aan da Wester kade, van de loopplank langs tten bovenbak gevallen, tengevolge van het breken van een goot. Inwendig bezeerd is hij door zijn kame raden naar zyn woning in het Kamp gebracht waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Bij een hondenkoopman te dezer stede is een hond in beslag genomen die daar ver kocht was door iemand die logeerde in een logement aan het Kleine Watertje. Deze man werd later door de politie ia arrest gesteld. BURGERLIJKE STAND. Geboren 5 Jan. Jannetje, dochter van A. van Dijk en M. H. van der Most, Zaan. 6 Jan. Willebrordus Johannes, zoon van J, D. Schewe en C. M. Willemse, Broers- veld. Neeltje, dochter van P. van Rhijn en J, Ouderkerk, Maassfpaat. 7 Jan. Johannes, zoon van G. Verver en J. G. Rigter, Lange JSfieuwstraat. Petrus Johannes, zoon van C. J. Stikkelman en L. de Winter, Broersvest. Daniel, zoon van J. Vendelo en W. Kloos, Broersveld. Overleden t 6 Jan. Catharina Broek, oud 73 jaar en 4 maanden, echtg. van C, Hormann, Piet-IIein- straat. Maartje van der Velden, oud 83 jaar en 10 maanden, wed. van G. Witkamp, Korte SingeUtraat. Hillegonda Koevermans, oud 94 jaar en 11 maanden, wed. van N. van dei- Knaap, Heerenpad. De sStaatscourant" bevat de statuten der zangvereeniging nEuteipe" alhier. Mej. M. van der Zee komt als no. 2 voor op de voordracht voor een onderwijzeres te Haarlem. Het bestuur van de Vereen. sPro Juventute" heeft uit zijn midden Mr. A. W. Schippers Jr. tot Voorzitter en den Heer PI. vau den Berg tot Penningmeester benoemd. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 7 Jan. Petrus Barnardus, zoon van II. v. d. Linden en H. v. Tienen, Hofjesitraat. Pieter, zoon van D. v, d. Zwan en A, Pen ning, 2e Hoogsteeg. 8 Jan. Johannes, zoon van J. Groeneveld en J, Vermaat, Westnieuwland. Overleden t 7 Jan. Hendrik den Breems, o d 11 maan den, Nieuwelaan. Prof. J, G. Gunning, oud aoogleeranr, te Doetincliem, is overleden. Te Amsterdam zijn thans naar schatting ongeveer 20.000 zieken. Van de 1200 politie agenten zijn er ongeveer 200 ongesteld. Men meldt ons uit Amsterdam: De toestand der werkstaking aan de stoom vaartmaatschappij jOcean" is onveranderd. 180 man weigeren den arbeid, zoodat een schip niet op tijd kon vertrekken en een ander nog op lossing wacht. ROTTERDAM, 8 Januari. Ter veemarkt waren aangevoerd paarden, veulens, ezels, magere runderen, 336 vette runderen, 215 vette en graskalveren, 3 nuchtere dito, 794 schapen of lammeren, 640 varkens, biggen, 1 bok of geit. Runderen le qual. 64, 2e qual. 60, 3e qual. 54 ct.ossen le qual. 64, 2e qual, 58, 3e qual. 54 ct.stieren le qual. 60, 2e qual. 50, 3e qual. ct.kalveren le qual. 85, 2e qual. 75 a 60 ct.schapen 1 e qual. 54, 2e qual. 46 ct. varkens 1e qual. 36 a 2» qual 35, 3e qual, 34 ct. Licht soort 35 a 34 ct. Alles per kilo. Handel in vette runderen traag, ossen wegens aankoop voor Londen vlug. Varkens groote aanvoer en tamelijke handel. Zeeuwsche eieren f 6.00 a 6.80, Overtuaasehe f7.a 7.20 per 100 stuks. Kaas niets aangevoerd. Aardappelen. Spuische jammen f2.60 a 2.70, Geld. blauwe f2.a 2.10, Zeeuwsche dito f2.30 a 2.40, Wadden f4.80, Poolers 11.20. Weinig vraag, geen aanvoer. Vlasbeurs. Aangevoerd 10998 steen blauw, 793 steen wit, 5000 steen Groningsch. Op het land werd deze week alles vet kocht tot opgaande prijzen. Wegens de schaarschte aan vlas was de stemming buitengewoon willig. Heden ter markt bleef de levendige vraag aanhouden tot 1 a 2 stuivers vet booging. Puma soorten onveranderd in prijs. Groningsch bleef grootendeels onverkocht. Lijnzaad steeds kleiner aanvoer. Tot vaste prijzen werd verkocht voor f 10.50 a f12. per HL. naar kwaliteit. ROTTERDAM, 8 Januari. Buitenlandse he granen. Stemming weinig veranderd. Tarwe niet genoteerd. Rogge per 2100 kilo: Helena 73/74 ko. uit zeeboot, Taganrog f 72/73 ko. f140. Gerst per 200 kiloniet genoteerd. Haver per 100 kilo: L>bau f5.75, Ameri- kaansche f 6 65. Muis per 2000 kilo.* Arner. Mixed f 98101, id. langs lichter f96—98, ld. uit zeeboot f9494Vs, id. stooteend (95-, td. contant f92. Odessa fill113, id. uit zeeboot f 108 109. Baekweiigrutten Grove Libau f 237. AMSTERDAM, 8 Januari, Koffie goei ord. Java 341/s, Santos 20 1/j Suiker prijshoudend. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering onveianderdMaart f134, 133; Mei f133, 132. BERLIJN, 8 Januari. Spiritus per loco fr. PARIJS, 8 Januari Spiritus. Jan. Irs. 37.25 Febr. frs. 37.50 Maait/April fr. 38.— vier maanden van Mei fr. 38.—. LONDEN, 8 Jan. (Part.) De ochtend-bla den. bespreken de laatste belangrijke berich ten, waaruit ernstige bezorgdheid over len toestand te Ladysmith blijkt. De stad ver dedigt zich wel wanhopig, maar do groote legermacht ton Zuiden der Tngela kan haar niet helpen. Het lot van White zal spoedig beslist zijn. 'De „Daily Mail" -meldt dat de zoon van lord Dufferin bij Ladysmith ernstig ge wond was. LONDEN, 8 Jsn. De »Dai)y News" meldt, dat. de douane-beambten te Londen, twee groote kanonnen ontdekten aan boord van een stoomschip in Milwall Docks. Zij waren gepakt in groote houten kisten en gecon signeerd op Christiania, als ijzerwerk. In de laatste dagen is ter kennis van het departement van oorlog gebracht, dat de Boeren uit Engeland van wapenen worden voorzien, evenals van levensmiddelen in blik. Aan boord van een stoomboot in de haven van Londen werden Viijdag door de douane-amb tenaren zes maxims ontdekt. Het schip werd dientengevolge in de dokken met beslag belegd. LONDEN, 8 Januari. De nDaily News" verneemt, dat alles voor de samenstelling van een nieuwe infanterie-divisie naar Zuid- Afrika in gereedheid is gebracht. LONDEN, 8 Januari. De sDaily Mail" meldt, dat de graaf van Ava, de oudste zoon van den markies van Dufferin en Ava. ernstig gewond is by den aanval op Ladysmith. LADYSMITH, 1 Jan. De Boeren patrouil leeren zorgvuldig het geheele terrein af. Zij hebben groote troepenafdeelingen naar het Zuiden gezonden, om aan Buller's oprukken tegenstand te bieden. Iedere heuvel, ieder kopje tusscheu Ladysmith en Colenso is krachlig versterkt. Wij kunnen niet buiten de grenzen der stad komen, zo o der beschoten te worden. Het werkzame bombardement van de Boe ren heeft weinig uitwerking. Het geheele garnizoen is vol goeden moed. LONDEN, 8 Jan. De bladen bevatten een telegram uit het kamp bij Frere, gedagteekend van 6 Januari te '2 u. namiddagDe geheele divisie van genei aal Clery rukte uit het kamp op om Colenso aao te vallen. De aanval werd langzaam voorbereid. Te 4.30 nam. rukten de Engel-che veld stukken in het centrum op en begonnen de stellingen der Boeren te beschieten van bet vlakke land tussehen Hlangwane en het fort Wylie. Te 5.30 nam. rukten de Engelschen nog steeds vooruit en hadden zij een punt dicht bij de brug te Colenso bereikt. De 4.7 duims marine-kanonnen en de veldstukken wierpen voortdurend granaten in de loopgraven der Boeren langs de rivier en in het front. De Boeren beantwoordden het vuur niet. Een later telegram meldt, dat de Boeren bij Ladysmith de verdedigiugstroepen zoo dicht genaderd waren, dat de Gordon High landers en het Manchesterregiment hen met de bajonet moesten terugdrijven. KAAPSTAD, 7 Jan. Generaal French be richtte Zaterdag: De toestand is vr(jwe! het zelfde, maar het eerste Suffolk-regiment is door een ernstig ongeluk getroffen. Vier compagnieën van het eerste Sullolk- regiment rukten in den avond op tegen een lagen heuvel op een mijl van bun kamp en vielen bij het aanbreken van den dag de Boeren aan. Overste Watson die het bevel voerde, gaf last tot chargeeren, maar werd onmiddellijk gewond. Er werd bevel gegeven tot teiug* trekken, naar men zegt door den vijand. Drie vierden van de Britsche strijdmacht trok naar het kamp terug de overigen hielden stand, totdat ze overweldigd werden door den overmachtigen vijand en zich overgaven. Zeventig man, waaronder zeven officieren werden gevangen genomen. PRETORIA, 4 Jan. Veldcornet Visser meldt van Kuturaan van 2 Januari: Na- een beschieting der kazernes gaf het Britsche garnizoen zich over. Wy maakten 120 krijgsgevangenen, waaronder 12 officieren en 70 inlanders. De geweren, de schietvoor raad, de paarden, de ossen, het meel en de comestibelen werden over Vrijburg naar Pretoria gezonden. Wy verzorgen hier 15 gevangen Engelschen met behulp van een Britschen geneesheer. LORENQO MARQUEZ, 5 Jan. Een tele gram uit Pretoria meldt dat liet garnizoen van Kuruman zich heeft overgegeven na een hernieuwde hevige beschieting door de Boeren op Nieuwjaarsdag. De Boeren namen 120 man, waaronder 12 officieren, gevangen. Het garnizoen bestond uitsluitend uit ICaapsche pejitietroepen. LONDEN, 7 Jan, De avondbladen bevatten een telegram uit Durban van gistermiddag, meldende dat de Boeren Vrijdagavond laat den aanval op Ladysmith hernieuwden en weder werden teruggedreven. Het bombarde ment was daarop Zaterdagmorgen hervat. KAMP BIJ FRERE, G Jan. Officieel. Gene - raai Bulier seiDtHedenmiddag om één uur ontving ik een bericht van generaal White gedagteekend 6 Jan. 11 uur vm, luidende ïDe aanval duurt voort en de vijand is ver sterkt uit het Zuiden." White seinde verder Zaterdag te 12 uur 45 rn. nm. dat hij den vjjand had afgeslagen, echter was deze nog in groolen getale om hem heen, vooral in het Zuiden; een nieuwe aan val woidt verwacht. Gerieiaal Bulier voegde daarbij dal we3 het weggaan van de zon liet heiiographe ®rö onmogelijk was geworden tot den volgend i1 dag. t LONDEN, 7 Jan. Generaal Bulier seint uie het kamp bij Frere dat hij het volgend, telegram van generaal White heeft ontvan gen van 6 Januari 3 u. 15 min. nm. nüe aanval is hervat, ik ben erg in het nauw gedreven." Generaal Bulier voegt erbij dat hij geen verder bericht heeft, maar dat in zyn kamp het gerucht loopt dat generaal White om vijf uur des middags den vijand overwon en 400 gevangenen nam. Duller zond alle troepen die hij missen kon uit om een demoustratie tegen Colenso te maken. LORENQO MARQUEZ, 5 Jan. Uit Pre toria 4 Jan.Alle gewonde officieren en manschappen te Dundee zyn naar Pretoria overgebt acht. COLENSO, 4 Jan., via Lorenzo Marquez. Het Britsche scheepsgeschut zweeg gis leren, doch hervatte hedenmorgen met kracht het vuur en noopte onze mannen om verstop pertje te spelen in de schansen. Het onweder van gisteren maakte de droge spruiten tot stroomen en deed.de Tugela zweJleo. Vijftig Engelschen kropen langs een spruit naar Colenso; vier van onze mannen zwommen de rivier over en dreven hen terug. Ia fort Wylie zijn een groot aantal kisten met Lee-Meiford-patronen gevonden die er begraven waren, toen de Engelschen het fort ontruimden.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2