Tusschen twee liefdes. 53"e Jaargang. Woensdag 10 Januari 1900. No. 10136. Waarschuwing. BUITENLAND. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl, 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aas het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 42% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Bio. 123. .yt Heffing Tan gelden voor liet gebruik van openbaren gemeentegrond of openbare ge- meentevvateren en voor bet hebben van werken op, in of over open- buren gemeentegrond of gemeentewater. Onder de voorwaarden waaróp door Burge meester en Wethouders ten vorigen jare vergunningen als bovenbedoeld tot weder opzegging verleend zijn, behoort ook deze dat de voor die vergunuingen verschuldigde gelden telken j*ie, aan te vangen met h 't jaar 1900, vóór of op den lOn Januari van het alsdan ingetreden jaar zuilen moeten worden betaald. Vermits tot heden door slechts enkelen aan die voorwaarde voldaan is, waarschuwt de ondergeteekende alien, die het aangaat, de door hen op giond van bovengenoemde belastingverordening verschuldigde gelden alsnog onverwijld te zijnen kantore te voldoen, vermits bij niet tfjdlge betaling de verleende vergunning vervalt. Schiedam, 9 Januari *1900. De Gemeente-Ontvanger, VAN DAMMÉ JA LINK. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 9 Jan. 1900. »K OOKLOB. Ontevredenheid in Engeland. „Er is geen zon'' schrijft do „Westm. Ga zette-' boven haar laat sten leader. „Er is geen zon", zeido sir Redvers Bulier in zijn telegram over Ladysmith, en de redactie zuclit, den stand van den oorlog beschou wende, ook„Er is geen zon." Het was vóór hot bekend worden van White's telegram, meldende dat do aanval der Boeren \va- afgeslagen; het was ouder den indruk van White's voorlaatste tele gram „Ik word erg in 't nauw gebracht," dat de redactie der „Westminster" het som bere opschrift boven haar artikel plaatste. En al moge nu ook do stormaanval dei- Boeren zijn afgeslagen, wij houden, ons over tuigd dat dit in de stemming der niet door imperialistische ijdelkeid verblinden geen groote verandering zal brengen. Want ook al is deze aanval afgeslagen, geldt het oordeel van den militairen mede werker der „Westminster", en, van anderen met hom „Het is volkomen duidelijk dat wij "be dacht moeten zijn'op de mogelijkheid van Ladysmith's val. Het garnizoen ond'er Whi te heeft gedaan wat het kon Het garni zoen is waarschijnlijk óp van vermoeienis, inspanning, ongemak en honger Intusschen begint zich meer en meer de ontevredenheid over den slechten gang van zaken to uiten, en. 'vel in aanvallen op som mige leden van het ministerie. Vooral voor DOOR CHARLOTTE M. BRAEHME. 8) „Ik zal alles doen, wat u wilt," zeide de gravin mot een kleur van opgewondenheid over liaai- overwinning. „Ik zooi misschien den tegenzin van Sir Clinton verminderen ik bedoel, dat 't Sir Clinton waarschijn lijk genoegen zou doen, als ik hem vroeg de rol van Claude Melnotte op zich te nemen." „Claude Melnotte, Pauline's verloofde O neen, Lady Swaudown, denk daar niet over!" De gravin lachte, „Ik dacht," zeide zij, „dat u er misschien de voorkeur aan zoudt geven dat uw verloofde u het hof maakte, juist omdat het op het tooneel is." „Neen, dat begrijpt u niet," riep Lady May uit met een diepen blos op het mooie gezichtje. Toen zweeg zij plotseling. Hoe kon zij zoo iets uitleggen? Zij was trotscli, lieerschzuchtig, nukkig, maar de liefde voor haar verloofde was ernstig en diep. Met hem op het tooneel een verliefd paar te moeten voorstellen! Neen, duizendmaal neenZij kromp bij heb denkbeeld ineen, zooals zij gedaan zou hebben, bij een spot prent van zichzelf. Dit was een te ernstige zaak voor haar. „Sir Clinton zou daar nooit in toestem men," antwoordde zij rustig, na er over na gedacht te hebben, hoe nutteloos het zou zijn om gravin Swandowu dit gevoel uit te leggen. de jingo-bladen geldt dit,. Zoo wil de „Dai ly Mail" alleen Salisbury, Balfour, Cham berlain, Goshen en den hertog van Devon shire behouden en de overigen vervangen door jongere krachten, o. a. lord Cromer, die dan in Egypte vervangen kan worden door Rennell Rodd, die indertijd met een speciale (en mislukte) zending naar Abes- synië belast is geweest. Nog noemt het blad lord Charles Beres- ford en lord Curzon, den onderkoning van Indié. Bovendien wil het blad de vloot 1110- biliseeren, welk voorstel steun vindt bij de „Times", vooral met het oog op Rusland's dreigende houding. De „Westm. Gaz." komt tegen deze lap middeltjes op. Zeer terecht wijst het blad er op dat de „Daily Mail" juist eeuige der oudste ministers wil handhaven. Maar daarin schuilt niet de fout. Het is geen quaesvie van politiek, en daarin draagt het geheele Kabinet de schuld. Ook maant het blad tot bedachtzaamheid ten aanzien van Rusland's voovtdnngcn m Centraal-Azië. Natuurlijk zal Rusland daar wel eigen voordeel najagen, er gebruik van makende dat Engeland de handen vol heeft. Maar zoolang geen directe Brilsclie belan gen worden aangetast, accepteere men de feiten als een deel van de onvermijdelijk werkelijkheid. Op de rede van minister Balfour zullen wij niet diep ingaan. Wij weten sinds lang wat in waarheid tot den oorlog heeft geleid. Niet Transvaal heeft de onderhandelingen geforceerd door troepen samen te trekken, maar Engeland heeft door zijn dreigende houding do tegenpartij trachten te dwingen tot toegeven. Balfour geeft inmiddels toe dat dc oorlog gaat om Engeland's Afrikaansch rijk. Daarom zal de oorlog tot het uiterste ge voerd moeteu worden. Eu daarom valt aan bemiddeling o. i. ook niet te denken. Van het oorlogsterrein. Wij kunnen voorloopig niet anders aan nemen dan dat de aanval der Boeren op de stelling der Engelschen ten Zuiden van La- dysnrith inderdaad is afgeslagen. Toch komt het ons voor dat, tenzij Buller er in mocht slagen de Tugela over te trekken en de Boeren een gevoelige nederlaag toe te bren'gen, de val van Ladysmith zich niet lang meer zal laten wachten. Een eigenaardigen indruk maakt hot in White's bericht te lezen dat do strijd 'et half acht 's avonds duurde. Eerst toen wer den do Boeren tot terugtrekken gedwon gen. Zou hot invallen der duisternis daarin ook een groote rol kunnen gespeeld bob ben? Dat de Engelschen groote verliezen gele den hebben is zeker; White's troost is dat de verliezen der Boeren nog grooter waren Dat zal wel weer zijn als in vroegere gevech ten, nl. juist andersom. Van gevangenen spreekt White's bericht in het geheel niet. Wij dienen nadere berichten, ook van de zijde der Boeren af te wachten, voordat wij ons een juist oordeel kunnen vormen over de beteekenis van dit gevecht. Dat generaal Buller niet forschcr is op getreden, wekt te Londen ontevredenheid. Buller zal wei niet anders gekund hebben. „Dat is jammer. Hij is slank en knap, en hij heeft juist het ernstige, hartstochtelijke uiterlijk dat men zich van Claude Melnotte voorstelt. Ik zal vragen of de hertog van Rosecam die rol op zich wil nemen. Men zegt, dat hij uitstekend speelt. Hij ziet er zeer goed uit, maar hij heeft niet dat vor stelijke voorkomen van Sir Clinton. Vindt u liet goed als ik het den hertog verzoek 'r Lady May koek verwonderd op, „Het kan mij niet schelen wie die rol op zich neemt," zeide zij. „Vergeef mij, maar het zal er natuurlijk wel wat toe doenwij zullen wel gedwon gen ziju verscheiden kecreu te repetecren, en die repetities leiden tot groote vertrou welijkheid. U zoudt tocli niet iemand iret die rol belast willen zien, die niet in ieder opzicht te verkiezen is?" „De hertog is even goed als ieder ander," zei Lady Mav; maar, terwijl zij dit zei, overviel haar een gevoel van twijfel. Zou de man, die haar zoo diep, zoo hartstochtelijk liefhad, zulk een vertrouwelijkheid met den hertog goedkeuren Maar de gravin, die nu haar pleit gewon nen had, was besloten Lady May geen tijd te laten om op haar besluit terug to ko men. Zij sprak vol vuur over liet aanstaan de feest. „Al moest ik er mijn leven aan besteden om u te danken, Lady May," zeide zij, „dan zou bet nog niet half genoeg ziju om mijn dankbaarheid uit te drukken. Als ik ooit mijn pogingen hoor prijzen of roomen, dan weet ik dat ik het u verschuldigd ben. Kostuums, juweelcn, rejietities, alles werd besproken, en daarna ging de gravin verrukt en trotsck heen. In de hal ont- T© Londen liepen gisteren de tcgcn&trij- digate geruchten. Volgens den een had La dysmith gecapituleerd; volgens den ander was Buller de Tugela overgetrokken en het ontzet van Ladysmith aanstaande. Natuurlijk heeft het bericht dat de aan val der Boeren afgeslagen is, groote geest drift gewekt. Maar ernstige mensclien blij ven te recht zeer bezorgd over het lot der stad. Al wordt in een telegram van 1 Jan. uit Ladysmith coL gezegd dat men liet nog lang kan volhouden en alleen de geneeskun dige dienst te wenschen laat, men vreest dat èn de levensmiddelen èn de ammunrie. de laatste vooral na een zoo hardnekkig <-e- veclit, op 't eind zullen loopen. Uit het Westen en de Kaapkolonie geen nieuws van belang. M age r fontein en Colons o. Over de slagen bij Magerfontein en aan dc Tugela vinden, wij in verschillende En- gelsehe bladen verslagen van oorlogscorres pondenten. over 't geheel zeer onbelangrijk. Wat het gevecht bij Magerfontein be treft, is vooral treffend het mceningsver schil tusschen lord Methuen en generaal Wauchope. De correspondent der „Stan dard" bevestigt dienaangaande het verhaal van zijn collega van de „Globe". Hij zegt dat generaal Wauchope die het bevel voer de, zich in den aanvang krachtig verzet had tegen het plan van lord Methuen, dat hij als een groote tactische fout besehouwie. De opperbevelhebber had echter niet naar hem willen luisteren En hij vertelt dat de generaal toen hij doodelijk gewond neer viel, zijn soldaten toeriep „Flink zoo, jon gens, maar deuk er aan dat ik jelui hier niet gebracht heb." Over lic-t gevecht zelf vinden wij niets dat nog onbekend is. Evenzoo is het met Bennet Burleigh's re laas in de „Daily Telegraph" van den slag bij Colenso. Enkele zinnetjes stippen wij aan „Wat ongeveer iedereen zal treffen is dat de orders aan de generaals Hart, Barton en Dundonald gegeven, voor het geval van een ongeval niet volt-ooid waren in overeenstem ming met liet algemeene plan. De vekl'bat- terijen schonken ook niet de verwachte hulp aan de aanvallende infanterie „Generaal Buller had aan White geseind dat zijn aanval op de linie van Colenso do inleiding zou zijn voor den opmarsch naar Ladysmith Over de soldaten schrijft de correspon dent „Rome in zijn grootste dagen bezat nooit zonen met grooter toewijding. Zooals do g'adiatoren trotscli en stralend dc-11 dood to gemoct traden, zoo brachten dc ten dood'e gedoemde Britsche soldaten hun groet, en schreden dan moedig voorwaarts 0111 hun plicht te doen room of het graf. Ik, als honderden met mij, stel er prijs op te ver klaren dat Tommy Atkins een veel grooter held is dan negen en negentig van de hon derd in Engeland ccnigszins vermoeden Anne Tommy Atkins. Ucmcngdc Medcdecllngcn. De fiiina Werner Beit Co. te Londen, waarvan de uit den Jatneson-inval bekende moettc zij Sir Clinton; zij keek hem uitda gend aan, als wilde zij zeggen „Ik weet wel, wat je komt doen, maar ik weet ook, dat het tevergeefs is." De gravin keek hem niet een spottcuden, trionifautelijkeu blik aan. Zij was buitenge woon hartelijk m haar begroeting; nu zij de overwinning had behaald, koii zij wel edelmoedig zijn. Sir Clinton haastte zich 0111 bij haar te komen die de aarde een paradijs voor hem deed zijn. Hij zag een uitdrukking van on gewoon nadenken op liet mooie gezichtje, dat zijn leidstar was. „May," zei hij eeuigszius kortaf, „ik ont moette iemand, die bij jou vandaan kwam, en die mij van alle menschen de grootste af keer inboezemt Lady Swandown, Ilct spijt mij dat je haar ontvangt. Zij is naar mijn idee een van die vrouwen, die in haar leven Tin eer kwaad dan goed doen. Je hebt zeker wel gehoord van haar hartstocht voor liefhebberij-komedie „Ja, dat weet ik," zei Lady May. „Zij moest heter weten, vind ik, en niet verwachten dat jij er aan mee zoudt willen doen. Ik moet je eerlijk zeggen, dat ik niet kan hegrijpen hoe een dame zich voor zoo veel menschen kan tentoonstellen." „Maar zijn actrices dan geen dames, Clin ton vroeg zij. „Dat geloof ik wel. Sommigen zijn zeer achtenswaardige vrouwen maar het is haar beroep. Met dat tooncclspeleu uit liefheb berij heb ik niets op." „Zou jij voor Romeo willen spelen, als ik Julia voorstelde?" vroeg zij lachend. „Dat geloof ik niet, lieveling. Ik zou er niet van houden den verliefde te spelen, Reit firmant is, heeft f 600.000 gegeven voor de uitrusting van vrijwilligers. Volgens de Deutsche Tageszrilung" zal in den Rijksdagszitting geïnterpelleerd wor den over het opbiengen van deBundes- r a t h. Andi'é Buffel heeft te Brussel aan een journalist verklaard dat hij een eventueele amnestie zou aannemen; maar, in Fiankrijk teruggekeerd, zou hij weer met even veel energie de royalistische propaganda ter hand nemen, want alleen het koningschap kan Frankrijk zijn grootheid en roem weergeven. Een gratie onder condities verklaarde Buflet niet te zullen aannemen. Volgens de »Soir" hebben Antwerpsche journalisten in "t laatst van December aan Dreyfus' zwager Hadamard een door 10.000 personen geteekend adres van sympathie voor Dreyfus oveihandigd, die het op Nieuw jaarsdag ontving en nog denzelfden dag de afzenders schriftelijk zijn dank uitsprak. De sSt. Petersburger Zeitung" schrijft: sBij de verzending der avant-garde van het Kaukazische legerkorps van Tiflis naar Kuschk is natuurlijk slechts sprake geweest van de oplossing van een theoietbch vraag stuk, waarin men geen dieigement tegen Engeland moet zien. Vaische berichten uit Afghanistan en alarmeerende berichten uit Indié zijn wel de onmiddellijke aanleiding geweest o n Russische troepen voor deze belangwekkende taak te stellen, welker vervulling algemeen met voldoening is begroet. In andere tijden zou de Engelsohe regee- ling een dergelijk bericht met ongerecht vaardigd krijgsgeschreeuw begeleiden, maar nu zal zij er een leering uil trekken en begrijpen dat het bluffen op haar onbe twiste suprematie tegenover Rusland evei weinig baat als tegen de beide republieken in Zuid-Afiika, en zal zich tegenover de Russische legeering hij onderhandelingen toegevender toonen dan anders le verwachten was geweest, liet spreekt vim zelf dat Rus land liet niet op dat doe! heeft aangel-gd, maar dat het Engeland's taak blijft de nou- dige consequenties te trekken. Het tegenstiydige in dit geschrijf springt in het oog. Beweerd was dat Italië zich bereid ver klaard zou hebben Egypte voor Engeland te bezetten, zoodat Engeland zijn troepen naar Zuid-Afrika kan zenden. De i>Perseveranza" spreekt dit beslist tegen. De Servische afgevaardigde Janka Constan- tinowitsch is, waarschijnlijk uit politieke redenen, vermoord gevonden. Berichten, uit Columbia te Kingston ont vangen, melden liet overlijden van den President dier Republiek. De politieke toe stand wordt als zeer ernstig beschouwd. Wij ontvingen beo volgende rondschrij ven Het „Nedeiiandsch Comitc voor Trans vaal" richt een dringend verzoek tot het Nederlandsohc volk om steun voor genoemd noch zou ik lieve woordjes tegen je kunnen zeggen in 't publick. En bovendien is het lmfmaken op 't tooneel toch maar een cari- cafcuur." „Nu ziju wij het voor 't eerst eens," ant woordde zij. „Ik zou ook niet de verliefde kunnen spelen, zooals jij het noemt. Al aai' het spijt mij, Chnlou, dat je er tegen bent om ouder elkander komedie te spelen. Ik heb de uitnoodiging van Lady Swandown om er aan deel te nemen, aangenomen." „Heb jo die aangenomenviel hij uit, „Ja; ik heb beloofd de rol van Pauline uit „De Vrouw van Lyon" op mij te nemen Als jij er niet in mee wilt doen, dan zal je toch ten minste wel naar mij komen zien?" Toon zij nu haar oogen naar hem opsloeg, schrikte zij bijna van de uitdrukking van diepe smart in zijn blik. Hij nam beide haar handen in de zijne. „Mijn lieveling," riep hij uit, „dat zal je toch niet doen dat kan je niet meencn." „Ik heb liet beloofd," zeide zij. „Dat kan je niet. doen; zóó wreed, zóó gevoelloos ben je niet. Je zult niet zóó met mijn liefde spelenzóó zal je mij toch niet pijnigen." Haar mooi gelaat verbleekte toen zij naar hem luisterde. Hoe trotscli eu lieersch zuchtig zij ook was, zou het haar toch op dat oogenhlik veel waard ziju geweest, als zij de belofte nooit had gegeven. „Je kunt het niet meeuen i riep hij weer uit. „O, lieveling, als ik een wond. had, een vreeselijke, doodelijke wond, wat zou je mij dan liefderijk verplegen, wat zouden je zachte blanke bandon mij met een teedcr gebaar liefkoozenIk heb een woud, dieper dan eemo die veroorzaakt wordt door kogel fonds. Niet zonder aarzeling is het tot dezen stap overgegaan. Want er werd reeds veel gegeven. Van allerlei zijden vloeiden giften toe. Groote sommen zijn saamgegaard. Men mag dankbaar zijn, dat dc natie op zoo rui me schaal haar sympathie betoonde voor de strijdende slamgenooten in Zuid-Afrika. Maar het la tevens begrijpelijk, dat meerde re stemmen in ons land nu ook met nadruk herinneren aan de velerlei nooden in eigen kring. Toch wagen wij liet, nog een beroep te doen op uw milddadigheid. En dat juist, omdat wij onze laadgenooten niet wenschen te vergeten. Wat is het geval? Op onzen Vaderland- selien Grond lijden vele vrouwen en kinde ren gebrek, omdat hun kostwinners in Transvaal zonder verdienste en op het oor logsveld ziju. Deze laatsteu waren, na ons land voor korteren of langeren tijd te heb ben verlaten, om daar hun brood te verdie nen, gewoon om, nadat hun dit was gelukt, geregeld geld naar Holland over te zen den Daarvan leefden hier de hunnen. Maar thans ontvangen dezen niets. En terwijl zij in angstige spanning omtrent het lot hun ner geliefden verkeeren, benauwt hen bo vendien het schrikbeeld van de armoede en den honger. Verschillende gevallen van dien aard sij'n bij ons bekend. Met het oog daarop heeft ons Comité ge oordeeld, niet werkeloos te mogen blijven. Ilct meent hiermede te handelen in den geest van ons volk. Dit optreden geschiedt in overleg met de Xoderlaudsch Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging, wier steun ons Comité dankbaar aan vaardde, maar die zelf deze omvangrijk© zaak niet ter hand kon neme% Want ten eerste zou het haar, bij al haar werk, niet wèl mogelijk zijn, de inkomende aanvragen goed te onderzoeken, wat natuurlijk zal moeten geschieden. Ten tweede is zij niet gerechtigd, het geld, dat door liaar werd gevraagd voor weduwen en weezen van ge sneuvelden in Zuid-Afrika, gedeeltelijk aan peisonen lner te lande te schenken. Ter der de dient zij, met het oog op den nood, die reeds in Zuid-Afrika bestaat en nog veel grooter dreigt te worden, veeleer op uit breiding dan op inkrimping liarer financiën bedacht te zijn. - Haar hulp heeft zij echter, voor zoover dit mogelijk is, aan ons Comité toegezegd. Mot vrijmoedigheid vragen wij; het Ne- derlandsehe volk om gcldelijken steun. Het is een sehoone taak, om hen, die in pijnlijke onzekerheid omtrent het lot en leven hun ner kostwinners verkeeren, althans nu voor gebrek te vrijwaren en alzoo hun kruis 1e verlichten. Nooit werd te vergeefs een be roep op de Nederlandsclie milddadigheid gedaan. Vooral niet, wanneer hot de hulp aan onze eigen land'genooten. gold. Maar „e- ker allerminst, nu het Hollandsche gezin nen betreft, wier hoofden aan de zijde der Boeren kampen. In dat vertrouwen richt zich het „Neder- landsch Comité voor Transvaal" tot u met de bede om krachtigen steun voor het On dersteuningsfonds voor Vrouwen en Kinde ren hier te lande van Strijders in Zuid- Afrika. Alle ledeu van het Comité wenschen gaarne giften in ontvangst te nemen. Ook of zwaard; en die wond is jaloersckheid een wond zóó diep, zóó gruwzaam, dat de lieve oogen eener sehoone vrouw daar heete tranen over zouden weenen. Jij bent mijn toekomstige vrouwtoch maak je mij gek van jaloezie. Ik kan er niets aan doenhet overmeestert mij, het is mij te machtig. Maak die diepe, doodelijke wond niet groo ter, May." „Waarom zou ik die grooter makeu? Waarom zou jij jaloersch zijn, als ik mee speel V' „Waarom Ik heb nauwelijks woorden om je dat te vertellen. Ton eerste omdat ik je door mijn groote liefde aan alle onbe scheiden oogen zou willen onttrekken. Ik verfoei hot denkbeeld, dat de menschen naar ie gezicht zouden staren, je houding, je gebaren, je stem zonden beoordeelen naar jou, mijn lieveling, mijn aanstaand vrouwtje naar jou, mijn mooie witte 'e- lie naar jou, die ik als een heilige vereer, en gaarne in een reliquiënkas zou bewaren! O May, je vraagt mij waarom 1 Geeft je hart geen duizend redenon aan? Hot mijne wel. Je kunt niet'zoo wreed zijn, May je moet het opgeven!" „Ik kan een belofte niet verbreken," ant woordde zij koel, ofschoon zijn woorden haar getroffen hadden. „Is het gemakkelijker een hart dan een belofte te breken?" vroeg hij bitter. „O May, mijn eigen lieveling, luister toch naar mij." (Wordt vervolgd.1

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1