Tusschen twee liefdes. 53"'" Jaargang Donderdag 11 Januari 1900. No. 10137 buitenland. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. SCHIEDAMSCHE Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Beterstraat 68. regel Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere meer 12% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die"zjj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde lil fitte adeeetentiëtt opgenomen tot den prijs van 40 cents r advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon So, 123. per Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 10 Jan. 1900. BB OORLOG. Van het oorlogsterrein. Wij hébben geen nadere berichten nog over den afgeslagen aanval der Boeren rp White's stelling in heb Zuidwesten van La dysmith. Wij weten met weiken omvang het gevecht verkregen heeft noch wielke de gevolgen zijn geweest. Maar wij houden ons overtuigd dab de aanval herhaald zal wor den, steeds krachtiger, totdat het door de Boeren gewenschte resultaat verkregen is De „Morning Post" heeft misschien wel gelijk in haar beschouwing over de „over winning" van White. Het blad schrijft: „Materieel is de toestand dezelfde als aan den vooravond van den aanval. Lady- smijt.li is nog ingeslotensir George White's troepen hebben nog evenzeer behoefte aan ontzet en de moeilijkheden, voor welke ge neraal Buller is gesteld, zijn nog even groot als te voren. In twee opzichten echter is de toestand slechter gewordenSir George White moet Zaterdag een aanzienlijke hoe veelheid schietvoorraad hebben verbruikt, die, zoolang de stad niet ontzet is, niet aan gevuld kan worden, en bij moet een aantal officieren en manschappen hebben verloren, waartegen de zwaardere verliezen der Boe ren niet. opwegen, want de strijdmacht der Boeren was veel talrijker.'" Die verliezen zijn nog niet bekend. Het departement van oorlog Verklaarde gisteren d'e lijst der verliezen nog niet te hebben ontvangen en haar dien da.g ook niet meer te verwachten. Zou generaal Buller die verliezen nog niet durven overkabelen 2 Of weet hij ze niet was de zon misschien weer weg? Generaal Buller's demonstratie tegen Co~ lenso, met het doel de Boeren daar vast te houden, schijnt al zeer weinig te bebeeke- nou te hebben gehad. Volgens dein corres pondent der „Standard" werden alle be schikbare troepen voor deze demonstratie gebezigd, nl. zes en een half bataljon infan terie (6000 man ongeveer), twee batterijen en alle artillerie. Die kolonne was echter niét sterk genoeg om tegen de Boeren iets te vermogen. De Boeren hebben intusschon d'e spoor lijn hersteld tot aan de Tugela; de eerste trein heeft reeds over de gebeele lijn gere den. Van hun kant hebben de Engelscken een hulplijn aangelegd van Colenso naar Pot gieters Drift in het Westen, zooals Jit zij er ter loops bij gevoegd lord Methuen een lijn aanlegt van zijn kamp aan de Mod- derrivier naar Jacobsfdal. Terwijl wij nog voortdurend in de Engel- sche bladen allerlei geruststellende mede- deelingen van correspondenten te Lady- smith vinden, is het wel eigenaardig te le zen dat de „Morning Post'-corresponden i. zoowaar nog durft spreken van de ontmoe diging d'er Boeren, die zeer bang zijn voor wat de Kaffers noemen Buller's „paraffine kanonnen"zij zouden nog één slag -willen leveren om dan naar Majuba terug te trek ken. Maar de correspondent houdt het er toch voor dat zij zullen trachten de Biggars- DOOR CHARLOTTE M. BRAEHME. 9) VI. „Dat zal het bewijs zijn." „Luister naar mij," herhaalde Sir Clin ton. „Bedenk dat ik maar een gewoon mensch ben, een man die bijna tob wanhoop wordt gedreven door je koudheid en wreed heid. Acht je het mogelijk dat ik het zou kunnen verdragen, een andere man, het doet er niet toe wie, je hand in de zijne te zien houden, hem zoete liefdewoordjes to-t je te hooren spreken, te zien hoe hij je aan ziet alsof hij je liefhad, al was diat alles maar spel. Denk je dat ik het zou kunnen verdragen 1" „Ik denk dat je erg dwaas bent," zei La dy May. „Hoevelen onzer tooneelspelers en tooneelspeelsters zijn niet getrouwd, en als die dachten en spraken zooals jij, wat zou er dan van hun kunst worden?" „Laten anderen doen wat zij willen," ant woordde haar verloofde. „Ik ken mijn eigen kracht en- mijn eigen zwakheid'. Ik weet heel zeker dat ik het niet zou kunnen ver dragen." „Het lijkt mij heel veel drukte voor niets, voor een bagatel. Ik begrijp niet hoe je er zoo ernstig over kunt spreken," zei Lady May. bergen, tusschen Ladysmith en Dundee, ie verdedigen. Een speciaal Reuterbericht uit het Boe- renkamp vóór Ladysmith van 5 Januari zegt dat generaal Joubert den vorigen das een adjudant naar generaal White zond met de opdracht dezen mede te deeien dat naar Joubert vernomen had, andere dan de overeengekomen treinen onder bedekking van den nacht naar het Intombi Spruit Hospitaal! kamp gingen. White wees echter dit verwijt van zich. Hieruit blijkt dat Joubert inderdaad' in het kamp terug is gekoerd, wat nog sterke uitkomt door een ander Reuter-beriehit uit het Boerenlaager bij Colenso van 3 Jan. over den bij Kliprivier-Drift gehouden krijgsraad. Zouden Joubert en Schalk Burger na dien krijgsraad inderdaad naar Pretoria vertrokken zijn? Onmogelijk schijnt het niet. Maar dan zal Joubert's afwezigheid toch waarschijnlijk maar tijdelijk zijn. De correspondent d'er „Glasgow Mail" beweert daarentegen dat Joubert geen deel meer zal nemen aan den oorlog. Hij heeft zich nl. zeer ernstig bezeerd door den val van zijn paard dat onder hem werd doodge schoten, en waarbij dc kommandant-gene- raai het rijdier op zich kreeg. Joubert zou een ruggegraatsbreuk hebben. Van hot .Oostelijk en Zuidelijk oorlogs veld ontbreken de berichten bijna geheel. Methuen, Gatacro en ook French, ondanks zijn onvruchtbaar „succes" bij Colesben-g, schijnen totaal machteloos. Op dat succes van French wordt een zeer bedenkelijk licht geworpen door het verliesstaatje dat nu gepubliceerd is In 6 dagen, tusschen 1 en 6 Januari, moest de generaal missen 10 officieren en 211 man, behave nog de verongelukte trein met pro viand. French moet nu toch reeds zijn gevraag de versterkingen hebben gekregen; toch schijnt hij niet veel te kunnen uitrichten. Of wacht hij tot lord Roberts en lord Kitchener er zijn? Met een paar dagen kun nen die „redders" te Kaapstad aankomen; wellicht is de Dunottar Castle zelfs al binnen. De „Times" bevatte gisteren in haar tweede editie een telegram van 6 Januari uit Loren9o Marquez dat de Vrijstaatsche rogeering het noodig oordeelde in de naas te toekomst Bloemfontein te ontruimen; daarom zoudien reeds gebouwen voor de "e- geering zijn aangekocht te Pretoria. Magerf oatein. Aan het verslag van den correspondent der „Morning Post" ontloenem wij hier en kele zinsneden „De Boeren waren niet zoo onwetend (als wij). Het is bijna zeker dat een verspieder der Boeren onze kolome op zijn nacht- marsoh vergezelde en door een vooruit af gesproken teeken (het geweerschot) de posi tie van onze troepen op het geschikte oogeniblik bekend maakte. „In elk geval, onze mannen waren op vier honderd yards of minder van de Boe- renverschansingen, opeengepakt als haring in do ton en hadden een vuur te doorstaan zooals nog geen hunner, behalve de Argyll and Sutherlands, ooit had beleefd. lomand riep„Terugen toen was de slag verlo ren. De Hooglanders verbraken de rijen en liepen weg -er is geen andere uitdrukking „De meesto dingen in oen mensckenleven zijn bagatellen. Voor mij is het dat niet, zei hij. „Ik weet dat het onduldbaar zou zijn. Zelfs de actrices van wie je zoooven spraakt, hebben vaak mijn verontwaardi ging opgewekt. Je moest eens weten hoe mannen ze beoordeelen; je moest hun op merkingen, hun grappen eens hooren." „Maar dat is in een schouwburg, niet m een particulier salon." „De menschelijke natuur blijft overal de zelfde," zei hij kontaf, „en indien je er je toe verlaagt voor een publiek op te treden, moet je ook op de onaangenaamheden van critiek bedacht zijn. May, ik heb zeker eeni- gen invloed op je; mijn wenschen, mijn oord'eel, mijn verlangens feilen toch wel eerdgermate hij je. Ik zeg je dat ik geenerlei te-kijk-stelling van dien aard kan verdra gen. Laat anderen doen wat hun lust. Ik kan het niet verdragen dat de vrouw die ik liefheb, meedoet in een tooneelstuk of aan een tableau. Misschien denk je dat ik onvriendelijk ben; maar ik kan er niets aan doen." Het duurde eenige minuten voordat zij antwoordde, em Sir Olinton ging voort: „Wat is de eerste opwelling van lederen man die iets zeer liefheeft? Is het niet een wild, een nameloos verlangen het weg te ne men overal vandaan waar hij zijn liefde zou kunnen verspillen?" ,Het is jammer dat ik mijn woord heb gegeven," zei Lady May, „daar het denk beeld je zoo onaangenaam is; maar nu ik het eenmaal heb gegeven, kan ik het niet verzaken." voor. Het was zulk een vlucht, dat een Seliotscli doktei, wiens vechtersbloed hem m de vuurlinie had gedreven, werd neerge slagen en vertrapt door zijn landslieden. Iu enkele minuten was de brigade gedecimeerd en de uitslag beslist. Zij liepen met ver, slechts een paar honderd yards, maar toen zij zich verzamelden, waren zij geschokt en van de wij a „Tusschen half twee en twee uur werd het schieten over de geheele linie levendi ger. De Hooglandters-brigade trok terug. Wie daartoe bevel gaf kan ik niet zeggen, maar dat doet er weinig toe. „Zij trokken terug in een golf die geen officier kon tegenhouden. Men kon ze als bijen zien zwermen over het veld totdat ze buiten het hereik der Boer en-go weren wa- ïen en de kanonnen werden zonder bescher ming achtergelaten. Deze beschoten de loopgraven der Boeren totdat hot vijande lijk vuur verminderde. „Wat nu zou gebeuren was moeilijk te zeggen, totdat- majoor Ewart van den staf d'er Hooglanders naar voren reed met een bevel, dat bijna een verzoek was met de strekking dat alles wat de bevelvoerende officier van de Hooglanders verwachtte was dat ze de positie zouden houden tot liet duister was gevallen. De brigade was zoo verspreid en verward, dat majoor Ewart feitelijk geen officier kon vinden aan wien hij het bevel kon overbrengen. Met de hulp van kolonel Dawnay, die als toeschouwer hot gevecht bijwoonde, gelukte het de man schappen bij elkaar to krijgen, waarna de brigade versterkt door de „Scots Guards", opnieuw vooruitging tot de kanonnen, waar dc mannen cenige dekking hadden „Omstreeks half vijf begonnen de kanon nen van den vijand die tot zoolang het stil zwijgen hadden bewaard, te spreken. Zij be schoten onze affuiten en de cavalerie die buiten het hereik van het geweervuur - een ten-ei nplooi stond verborgen. „Er was met meer dan deze laatste drup pel noodig om de Hooglanders geheel te de- moraliseeren. Toen de eerste granaat barst te liep de rest der brigade als bij onderlin ge afspraak terug tot het veldhospitaal hopeloos verslagen voor dezen dag. „In deze omstandigheden zou een nacht- aanval dwaasheid' zijn geweest, want- de Hooglanders waren zelfs niet meer in staat de bagage te bewaken en de Garde-brigade die al genoeg gevochten had, kon don aan val niet doen zonder ateun. „Tegen alle hoop in dat nog een over winning zou zijn te halen uit de nederlaag, bivakkeerden we in hot maanlicht op heit slagveld om vroeg gewekt te worden door het geschreeuw van Kaffers, het knallen van'zwcepen en het gerommel van wagens. „Toen werd twijfel tot zekerheid. De ver- plegingstrein stoomde met volle kracht naar Modderrivier-station terug om er de aankomst van dc troepen af te wachten. Wij hadden bij Magerfonteiii tegen de Boe ren gevochten en een nederlaag geleden." «fmengde lerfrdcellngcn. Het algemeene oordeel over Balfour's rede te Manchester laat zich misschien het beste samenvatten in het oordeel der nDaily Gra phic" Qui s'excuse, s'accuse. De Transvaalsche regeering heeft, zoo wordt uit Washington gemeld, de rogejring „Je zult niet gaan!" zeide hij. „Ik ben er zoo zeker van alsof je je woord' hadt ge geven niet te gaan. Ik ben er zeker van." „Waarom?" vroeg zij kortaf. „Omdat ik vertrouwen in je stel. Je zo-ud't niet met voorbedachten rade iets doen, waarmee je wist mij te zullen grieven. Daar ben ik zeker van. Zelfs al zag ik je gekleed, al zeide men mij dat je naar Lady Swau- down's partij ging, ik zou het niet geloo- ven. Ik stel vertrouwen in je, liefste." Zij trachtte hem lachend te antwoorden, maar zijn vertrouwen in haar had haar diep getroffen. „Ik moet gaan," zeide zij, „niet alleen om mijn belofte te houden, maar ook om mijn onafhankelijkheid te handhaven. Ik heb gehoord dat er zelfs weddenschappen zijn aangegaan over de vraag of ia al dan niet gaan zou, door menschen die jou en je bezwaren kennen. Je kunt niet verwachten dat ik dan nog buk. Men zou zeggen dab ik bang voor je was." „Dat motief is je totaal onwaardig en zal geen invloed op je hebben; dab weet ik ze ker," zeide Sir Clinton. „Belcijk het eens uit dit oogpunt, May wil je mij niet de groote voldoening schenken dat dc wereld ziet hoe je mijn weusehen en bezwaren eer biedigt „Ik wil niet gedwongen worden," zeide zij snel. „Ik wil doen wat mij goeddunkt." „Dat zal jo ook. Ik zal mijn pleit ini je handen leggen. Ik vertrouw dat je niet te gen mijn wensch zult gaanik stel vertrou wen in je." „Laat ons over de zaak zwijgen. Morgen aldaar telegrafisch in kennis gesteld dab zij geen Britsohe vertegenwoordiging op haar grondgebied, wenscht, weshalve den Ameri- kaanschen consul te Pretoria niet vergund zal worden de Engelsche belangen te be hartigen. Volgens de „Frankf. Ztg." heeft koning Leopold te Londen zijn bemiddeling aange boden ia het conflict met Transvaal. Het aanbod is afgewezen. Heit „Bert. Tageblatt" zegt uit goede brou te weten dat de ambtelijke correspon dentie met de Duitsche consuls te Pretoria en te Johannesburg door de Engelsche autoriteiten te Kaapstad worden opgehou den. De „Vorwiirts" beweert dat Krupp wel' degelijk voor Engeland werkt. Er worden voor het 45000 granaabbussen gemaakt Eugelseli© 7.6 c.M. gesehut. Keizer Wilhelm heelt het gisteren bij het eeuwfeest der technische hoogeschool te Chariottenburg over de sociale quaestie ge had. Hij wees op de vele betrekkingen van technici tot den arbeid, de arbeiders en de industrie en zeide toen nGij zijt dei halve ook in de komende tijden tot een groote taak geroepen. De tot nu toe bestaande richtingen zijn immers, helaas 1 in sociaal opzicht volkomen in gebreke ge bleven. Ik reken op de technische hooge- scliulen." En toen dit over de sociaal-democratie: »De sociaal-democratie beschouw iL als een voorbijgaand verschijnselzij zal uit razen." De „Nordd. Allg. Ztg." wordt uit Kiel gemachtigd, het voor eenige dagen rondge strooide bericht, volgens hetwelk het Duit sche Keizerpaar voornemens was, in April aan boord van. de Hohenzollern een reis naar Rome te ondernemen, welke met een. bezoek aan Egypte verbonden zou wor den, als een dwaas verzinsel aan te duiden De Duitsche Rijksdag is gisteren weder bijeengekomen. Aan de orde kwam o. m. een verzoek van verschillende visscherij-maatsehappijen om het invoerrecht op gezouten haring van 3 op 6 Mark per jaar te verhoogen Over een soortgelijk verzoek was de Rijksdag het vo rig jaar overgegaan tot de orde van den dag. Nu stelde de commissie voor hel te verzenden, naar den Rijkskanselier. Ka vrij uitvoerige debatten, waarin er op gewezen werd dat de hanngvissckerij-niaat- schappijen in bloei vooruitgaan en het ver hoogde recht zeer zou drukken op de arme bevolking, werd bijna eenparig besloten ook nu ten. aanzien van het- verzoek over te gaan tot de orde van den dag. Uit het debat bleek nog dat DuitsehTand maar voor 4 deel heeft aan de haring- visseherij in Europa. Arendt c. s. hebben in het Pruisische Huis van Afgevaar-digden deze interpellatie aangekondigdIn hoeverre acht de regee ring de in den vorigen zomer in verband met de stemming over dc Kanaalwet tegen over een aantal staatsambtenaren door haar getroffen disciplinaire maatregelen, in over eenstemming met de voorschriften der artt. S3 en S4 der grondwet? In de troonrede waarmede het Huis gis teren geopend werd, wordt aangekondigd over veertien dagen wordt de partij gege ven; wij behoeven daarom onzen dag niet be bederven. Maar toch mag je in geen dwa ling blijven verkeeren, Clintonik zal dit keer gaan, al zal ik dan ook niet gaan. Men moet niet met een spotlach kunnen zeggen dat mijn' onderdanigheid al vóór mijn huwelijk is begonnen, en dat zou men zeggen, daar ben ik zeker van." „Ik herhaal jo dat ik op je vertrouw, May. Je zult mij niet openlijk minachten; je zult niet iets doen wat je weet dat ik afbeul en veracht." Daarmee was 't uit. Geen van heiden voelde zich geheel voldaan, en beiden hoop ten dab 't een of ander zou gebeuren, waar dóór alles goed' afliep. Sir Clinton wist dat hij evengoed kon beproeven den wind con weg voor te schrijven dien hij moest waaien, als zijn mooi meisje te d\vingenzij van haar kant kon liet denkbeeld niet verkrop pen van toe te moeten geven, en toch wilde zij Sir Clinton niet kwellen of grieven. Zij zou er zelfs iets voor gegeven hebben in dien zij zonder haar waardigheid te kort te doen, zijn wen'schen kon hebben vervuld. (Dat was de eerste scène, hot begin der tweedracht die d'e harmonie geheel zou ver storen, d'e beginregels van het drama. De tweede scène vond cenige dagen latei- plaats. Lady May was moedeer was con gar den-party geweest, cn zij ere koningin van het gezelschap. Zij had gelachen, en zich vxoolijk onderhouden niet een heele hofhou ding van bewonderaars. Zij was schoon ge weest als een pas ontloken bloem, schitte- dat te Emden een zeehaven zal gemaakt worden geschikt voor groote zeeschepen, vooral ook voor de trans-atlantische booten der lianst-steden. „Verwacht mag worden," zoo luidt het woordelijk, „dat. het met dezen' maatregel nagestreefde nationale doel, een. belangrijk deel van het Ilhijn-Westfaalsch industrie-gebied onafhankelijk te maken van buitenlandscke havens, allengs bereikt zal worden." Een dreigement dus o. a. voor Rotter dam. Aangekondigd wordt voorts o. m. een eenigszins gewijzigde Kanaalwet en een ont werp voor bijzondere belasting van bazaars. Descbanel is tot voorzitter der Fransche Kamer herkozen met 308 tegen 221 stem men op Brisson. Faure, Cochery, Mesureur en Aymard werden met resp. 322, 316, 289 en 281 stem men tob vice-presidenten herkozen. Vani de tegencandidaten kregen. De Mahy 179, Dé- roulède 81, Marcel' Habert 54 en De Ramel 50 stemmen. De ouderdomspresidemt, de radico-socia- list Thurigny, lri&ld vooraf een eigenaardige redevoering, waarin hij zijn persoonlijke moening uitsprak over de veranderingen die de Republiek moet ondergaan. Hij wil Ie volstrekte volkssouvereiniteit doorvoeren. Pallières werd' herkozen tot voorzitter van den Senaat. De Senaat is tot 1 Februari uiteenge- Déroulède heeft aan den grootkanselier van het Legioen van Eer gevraagd of hij, voor politieke feiten verbannen, maar voor militaire daden gedecoreerd, nog het recht hoeft het roode lintje te dragen. Hij is te San Sebastian aangekomen. Coppée heeft hem op zijn aanbod om zich candidaat te stellen voor de Kamer geant woord „Ik neem het aan. Indien ik benoemd' word, za' ik uw plaats innemen om uw te rugkeer te vragen en tot uw terugkomst. Leve de betei^ RepubliekLeve de Natie Ik om arm u broederlijk." De Brusselsche socialisten hebben voor de aanstaande verkiezing afgezien van bondgenootschappen. De liberalen zijn van gelijke meeniug, omdat door de evenredige vertegenwoordiging verkiezingsverbonden onnoodig zijn geworden. In de Spaari«ciie Kamer werd op een des- b-t( ellende vraag door de regeering geant woord dat zij Engelsche verwikkelingen in Marokko onwaarschijnlijk achtte, daar niet alleen Spanje en Frankrijk, maar ook andere mogendheden zich daartegen zouden verzetten. Met het oog op den op handen zijnden terugkeer van Spaansche gevangenen is men te Madrid bezorgd over het uitbreken der pest te Manilla. In een ons ter lezing afgestaan schrijven van een oud-stadgenoot, vestigt de geadres seerde onzen aandacht op de volgende passage Gisteren hoorde ik een gesprek meedeelen van een Engelsch officier met een Afrikaan. De Engelsche officier vroeg aan dien Afrikaan welke menschen of het waren die in hun leger streden, er waren er bij die reden op rend als een straal der zon. Zij was gehul digd, gevleid, gefêteerd. De dag was warm en zonnig geweest. Zij was vermoeid'. Zij was niet erg op haar gemak, wamt het ge sprek was telkens weer op d'e aanstaande liefhebberij-komedie gekomen. Hoe dikwijls was haar niet gezegd „Ik hoor dat u voor Pauline zult spelen, Lady Mayik ga er expres heen om u te zien." „Men" verwachtte heb van haar; zij moest dus gaan. Meer dan eens had zij on der oppervlakkige vleierij lachende spot meenen te hooren. een lichte, schertsen de toespeling op Sir Clinton's bijzondere meening. Hij was er niet.een vroeger aan genomen uitmoodiging had hem belet te ko men, en haar hart verlangd'e naar hem, Hoe verschillend was hij, zeide zij bij zichzelf, van. de gewone mannen om haar; wat was zijn houding veel koninklijker, zijn gelaat nobeler nobeler ook was, dat erkende zij, zijn inzicht en zijn groote eerbied' voor de reinheid, de teederheid der vrouw. Haar hart verlangde naar hem. Zij begon de machtige, edele liefde te waardeei'en die haar deel was geword'en.'. Zij was ook een beetje angstig omdat d'e jonge hertog van Rosecara met verrukking en bewondering1 op iederen trek van zijn gelaat, haar achter volgd had' met zijn betuigingen van blijd schap. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1