BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. R e c h t z a k e n. Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. G e in e ngfl Ni e n w s. Laatste Nieuws. Telegrammen. witte paarden en waren In het wit gekleed, het was voor de Eugehchen onmogelijk om hen te treffen en telkens werd het Engelsche leger door hen in verwarring gebracht. Die Boer antwooidde hierop: Dat zijn die Engeieo die voor ons strijden. Wel mogen we zeggen dat de Engelen Gods voor ons strijden, want naar menschelijke berekening zou het onmoge lijk voor ons zijn om het tegen zoo'n over macht uit te houden. Bij de presidente van den Vrouwen-Bond ter Int. Ontwapening kwam een particulier schrijven in van mevrouw Selenka te Miln- chen. Deze dame meldt hoe zij een beweging tegen den oorlog heeft op touw gezet, uit sluitend zakelijk en van staatkundigen aaid. Zij heeft zich wel is waar gewend tot het hoofdbureau te Bern, maar wil niet alleen daarop vertrouwen, doch zich zooveel moge lijk overal medewerking verzekeren. Zij verèoekt daarom ook mevrouw W., zich te richten niet alleen tot Vredesgenootschap- pen in ons land, maar in de eerste plaats tot invloediijke politieke personen, met het verzoek zoo spoedig mogelijk haar betuiging vau bijval te doen toekomen voor haar plan. Het ontbreekt Jiaar nl. vooral aan toetie- ders in het Buitenland en aan geldmiddelen om tot uitvoering te gei aken. Het is niet de bedoeling dat de beweging zal zjjn anti- Engelsch, maar wel Inteanaiionaal, van een neutraal standpunt. Mevrouw Selenka verwachtte dat in Hol land het Fonds van bijstand aan de Boeren, gelden zou storten voor het volgend doeleinde. Een internationaal bewijs zou raadzaam zijn om de beide oorlogvoerende pai tijen uit te noodigen tot staking van de vijandelijkheden en tot het maken van vredesvoorwaarden. Tevens zal men de onzijdige volken oproepen tot bemiddeling volgens art. 27 der Haag- scha conferentie. De oproeping ligt reeds gereed. Kan ech ter nog verbetert worden bij eventueele voorsteilen tot wijziging, Mevrouw W. wendde zich tot verschil lende personen, o a. den pres. van de Z. A. Y. Allen waren van oordeel dat het niet op hun weg lag, zich met de zaak in te laten. Daar de pres. van den Ned. Vr.-B. ter Intern. Ontw. zich allerminst geroepen acht aan dit verzoek gehoor te geven, blijft het werk ongedaan, tenzij iemand zich uit eigen beweging tot mevr. Selenka wil wenden, wier adres is te Munchen, Leopoldstrasse 9. Be Friesland. De Minister van Marine heeft den com mandant van de Friesland telegrafisch opgedragen om met dien bodem naar Durban te vertrekken, tot het aan boord nemen en van daar naar Lorenyo Maiquez overbrengen van het personeel en materieel van de am bulance-Koster, thans aan boord van de H e r z o g. Wq vernemen, dat aan den commandant van de Friesland door den minister van Marine is opgedragen om de voor dat vaartuig bestemde levensmiddelen te Durban van de Herzog over te nemen. „Hbi; Hollanders op Nieuw-Guinea. Een particulier telegram aan liet uit Batavia luidt: Op de Zuidkust van Nieuvv-Guinea zijn vijf officieren van de stoomboot Pel aan land' gegaan; twee er van zijn door Pa poea's gevangen gemaakt; een van hen is gewond. De stoomboot heeft de plaats weer verlaten. Er is een oorlogsschip heengezon den. Het blad teekent hierbij aan Do stoomboot Generaal Pel behoort tot de vloot van de Kon. Paketvaartmaat- schappij. •Het is een ijzeren stoomschip van 1300 tons bruto, in 1876 gebouwd' en onder bevel staande van kapitein J. B. Rijnberg. Op do Zuidkust van Nieuw-Gumea be vindt zich onze nieuwe vestiging te Fak- Fak, waar do ijverige en ondernemende heer J. A. Kroeson controleur is. Tot nn toe hebben wij van die vestiging nog niet veel pieizier beleefd. Men heeft er nog al te lijden gehad van ziekte en van onaan genaamheden met d'e inboorlingen. Volgens bij de directie der Paketvaart ontvangen bericht is heb gebeurde geschied bij Sileraka. De minister van Koloniën verleent deze week geen audiëntie. De commissie van voerbereidiog uit de Eerste Kamer voor de Ongevallenwet heeft zich geconstitueerd en benoemd tot voor zitter den heer v. Boneval Faure. Deze zaak zal waarschijnlijk nk Paschen voor openbare behandeling door de Kamer gereed zijn. De Minister van Buitenlandsche Zakeu, mr. De Beaufort, geeft den 23sten dazer een diplomatiek diner. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. C. Fock, geeft den 28en dezer a.s. zijn eerste officieel diner aan leden van het corps diplomatique en hooggeplaatste civiele en militaire autoriteiten. De eerste avondreceptie bij mevrouw De Beaufort, echtgenoote van den Minister van Buitenlandsche Zaken, is vastgesteld op 25 Januari a.s. De volgenden op 22 Februari en 29 Maart OYERSCH1E, 40 Jan. De beer F. J. Dun, hoofd der Christelijke School alhier, werd gisteren op zijn geboortedag door schoolkin deren en personeel, aangenaam verrast met een prachtige vulkachel. Door mej. M. Salm werd den jubilaris een kernachtig gedicht overgereikt. By Kon. besluit zjjn benoemd metiogang van 45 Jan.a. tot substituut-officier van justitie bij de Rechtbank te Assen mr. P. Buijs, thans subst. off. van justitie bij de Rechtbank te Zierikzee b. tot subst. off. van justitie bij de Rechtbank te Zierikzee, mr. J. P. Hofstede, tlmns griffier bij het Kanton gerecht te Leeuwarden. Te Rotterdam heeft een vergadering van distillateurs plaats gehad, waar verschillende voorstellen zijn besptoken in zake de notee ring van moutwjjn. Een besluit wera niet genomen. Ilet plan om een distillateursbond op te lichten, vond bij velen instemming. De on derteekenaars van den uitnoodigingsbiiefzijn als vooi loopig bestuur nangewezen. Komt deze bond tot stand, dan zullen door het definitief bestuur voorstellen ter tafel ge bracht worden betreflende de noteering van den moutwijn en ook betreffende andere aangelegenheden, met het distillateursvak in vei bami s'aande. Wij vernemen nog dat deze beweging alleen omvat de distillateurs met binnen- landsch debiet; beoogd woidt in de eerste plaats het herstel der vroegere distillateurs- noteering. Naar wij vernemen zal de tweede uitvoe ring van het kmdeikoor dei 4e openbare kostelooze school plaats hebben op Woensdag 17 Januari a.s. Wij maken er onze lezers op ntient dat slechts een beperkt getal kaarten door den heer Kerdel worden ver krijgbaar gesteld. Hedenmiddag te 42-'/i uur werd rook ont dekt die kwam uit het pakhuis der firma Schulze Sc Brouwer aan de Lange Haven 400. Bij onderzoek bleek dal een ton met oud karton en papier op de een of andere wijze aan het smeulen was gegaan en dit de sterke rook ontwikkelde. De politie was spoedig ter piaatse, doch het gevaar was zonder moeite voorkomen. BURGERLIJKE STAND, fiehuwd: 10 Jan. A. Kloos, 24 jaar, en J. P. Alblas, 22 jaar. Geboren 7 Jan. Jacvba Johanna, dochter van W. J. C. Willeinse en J. P. C. Heinsbroek, Noord- molenstraat. 8 Jan. Gerard Johan Antoon, zoon van A. de Bruijn en J. van Pelt, Hagastraat. 9 Jan. Bei nardus Petrus Hendiicus, zoon van B. P. H. Janse en M. M. C. van Waar- Franhestraat. Overleden t 9 Jan. Theodorus Coineiis Eogering, 69 jaar en 10 maanden, Lange Haven. 40 Jan. Sophia Ilenrica Wamsteker, 81 jaar en 3 maanden, Forste Tuinsingel. denburg, 'Maandagavond deed iu de zaal jHarmo- nie" de penningmeester van het uitvoerend comité der Transvaaluitvoeringen rekening en verantvvooidiug van zijn gehouden finan cieel beheer. Er bleek dat beide uitvoeringen een netto bediag van f300.hadden opge- bincht. De Voorzitter bracht hierna aan allen, die (ot het welslagen der uitvoeriagen hadden medegewerkt zijn dank. Ieder der vereenigingen gaf hierna een nommer ten beste, terwijl verschillende per sonen voordrachten hielden. Tot laat in den avond bleef men gezellig bijeen. Naar wij vernemen zullen de werkzaam heden in de Suikerfabriek van de Muatschü. sHoliandia" den 45n Januari aanvangen. De Geref. Jongelmgsveieeniging sSoli Deo Gloria" houdt hedenavond hare jaarver gadering bq welke gelegenheid ds. Los uit de Lier, in het kerkgebouw aan de Land- straat, als spreker zal optreden. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een geldstuk, een duimstok, een jongensjas en een pet. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld politiebureau. Tevens zijn inlichtingen te bekomen om trent een m bewaring genomen zwart hondje met bruine borst en pluimstaart. BURGER LIJ K E STAND. Gehuwd i 10 Jan. Arie Maan en Hendrika Johanna Moerman. Adriaan Arend Bollee en Teuna van Toor. Diik van Oosten en Leentje Cornelia Mastenbroek. Overleden 8 Jan. Teunis van Bree, oud 2 jaren, Qed. Biersloot. 9 jan. Leendert van Loon, oud 9 jaren, Koningstraat. Klaas Brobbel, oud 78 jaren wedn, van J. Goedknechl, Callenburgstraat. 10 Jan. Johannes Vermeer oud 3 maan den liofjesstraa t. De uitgave van het sedert 28 jaar te Zwolle verschijn md Kath. blad, de sNieuwe IJseibode", is sedert 1 Jan. gestaakt. De rechtbank te Rotterdam bekrachtigde gisteren het bij verstek gewezen voorns waarbjj J. v. d. L., 19 jaar, zeevisscher te Vlaardingen, wegens desertie van een Ned. zeevisschersvaartuig tot 14 dagen gevangenis straf was veroordeeld. Vervolgens werden vereordeeldJ, J. K., 47 jaar, zonder beroep te Maasland, H. K,, 18 jaar, knecht op een sleepboot te Maassluis, A. S., 19 jaar, knecht op een sleepboot te Rotterdam en A. B., 21 jaar, varensgezel te Maassluis, wegens wederspannigheid, elk tot één maand gevangenisstraf; P. V., 20 jaar, fabrieksarbeider te Vlaardingen, wegens mis handeling, tot fl boete, subs, één dag hechte nis; J. de K., 25 jaar, sjouwer te Schiedam, wegens openbare schennis der eerbaarheid, tot 7 dagen gevangenisstraf. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Randwijk, G. Nijhuis. te Veenendaal, Aangenomen: Naar Vlijmen, A. Ver waal, cand. Bedankt: Voor N.-Stadskanaal, door H. Smelt, te Haarloo; voor Oosteiland en Stroe, door M. Jongebreur, cand. te Ouder kerk a/d. IJsel; voor 's-Giavezande, door Visser, te Woudenberg. Gerei-. Kerken. Beroepen: Te Reukum, A. van der Slays, te Arnhem te Delftshaven, S. Da- tuma, te Vrqhoeven-Capelle c.a. Doopsgezinde gemeenten. Aangenomen naar Helder ds. J. Keu len, predikant te Hindeloopen. R.-K.Kerk. De bisschop «an Haatlem heeft benoemd tot kapelaan te Delft (H. Joseph), den pater A. J. M. Looijaard. Mgr. F. A. H. Boermans, bisschop van Roermond, heeft benoemdtot pastoor te Bmgelrape den heer A. De Warrimont, thans pastoor te Cabergtot pastoor te Caberg den heer L. A. Vallen, kapelaan te Horst tot kapelaan te Horst den heer G. F. Mun- nocorn, kapelaan te Maasbrachttot kapelaan te Maasbracht den heer H. J. Boyens, kape laan te Limbrichttot kapelaan te Limbricht den heer J. P. H. Vossen, assistent aan de kerk van den H. Servatius te Maastricht tot assistent te Maastricht den heer T. P. L. Bollen, van het Seminarie; tot kapelaan te Heithuizen den heer P. J. L. Litjens, kapelaan te Sevenumtot kapelaan te Se- venum den heer J. P. A. Cremers, kapelaan te Heithuizen. Hooger Onderwijs. Door B, en W. van Amsterdam worden aan den Gemeenteraad voorgedragen, ter vervulling van de vacature van hoogleeraar in de faculteit der Godgeleerdheid, ontslaan door het eervol ontslag, vrleend aan deri heer dr. P. D. Chantepie de la Siussaye: dr. A. Bruining, te Krommenie dr. Y. H, Groenewegen, te Rotterdamdr. P. J. Muller, te Haarlem als buitengewoon hoogleeraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte, ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan deo heer dr. C. C. Uhlenbeck dr. R. C. Boer, leeraar aan het gymnasium te Leeuwarden dr. J. II. Kern privaat-docent aan de Universiteit te Leiden; als buitengewoon hoogleeraar in de natuur kunde dr. P. Zeeman, lector aan de Univer siteit, Lager Onderwijs. De minister van bmnenlandsche zaken heeft voorloopig ter kennis van belangheb bendeu gebracht: 1o. dat in 1900 slechts eenmaal gelegen heid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in ait. 56, onder a der wet tot regeling van het lager onrieTwijs, zooals die is gewijzigd bjj de wet vet 8 December 1899 (Staatsblad no 175). en dat voormeld examen in dit jaar zal aanvangen op 3 April 2o, dat in 4900 eenmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkrijging der akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 65bis der voorschreven wet, voor huis- en schoolonderwijs in het vak, vermeld onder j in art. 2 der wet (de vrjje- en orde-oefeningen der gymnastiek) en dat dit examen zal aanvangen op een nader te bepalen dag in October. Het tijdstip waarop, ea de autoriteit, bij wie zij die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behoo- ren aan te melden, zullen nader overeenkom stig de voor deze examens bestaande voor schriften worden bekend gemaakt. (»Stct.") De Nedeilandsche Boerenbond, die haar hoofdzetel heeft te Utrecht, bestaat volgens het pas verschenen jaarboekje uit 20,250 gewone leden en de eere-leden dr. H. J. A. M. Schaepman en mr. M. J. C. M. Kolkman, leden van de Tweede Kamer. De provinciale afdeelingen zijn ingedeeld als volgt: de Noord-BiabantscheGhristelqke Boerenbond met 82 afdeelingen; de Provinciale Noord-Hollandsche Boerenbond met 46; de Christelijke Limburgsche Boerenbond met 78, de Overijselsche Boerenbond met 46, de Geldersche met 39, de Utrechtsche met 42, en de Zuid-Hollandsche met 6, terwij! de provinciën Friesland, Zeeland en Drenthe geen afzonderlijke afdeelingen vormen, doch uit 4, 3 en 2 locale afdeelingen bestaan. Een officieel orgaan van den Nederland- schen Boerenbond wordt als maandblad uitgegeven. Brand in het Trij entrepot te Botterdam. *Men meldt ons uit Rotterdam Tot cL groote opslagplaatsen voor koop mansgoederen te Rotterdam behoort het van ouds bekende Oost-Indische Huis aan de Boompjes. Op een binnenpaats van dat gebouw bevindt zich een. ijzeren, loods, be stemd voor het bergen van brandbare en gevaarlijke stoffen. Hedenochtend ruim 8 uur zag het perso neel van liet entrepot rook of damp komen van onder de ijzeren deur dezer loods. Bij een ingesteld onderzoek door den entrepot- baas J. L., sloegen, bij het openen van de ijzeren deur de vlammen circa acht meter naar buiten, waardoor genoemde persoon ernstige brandwonden kreeg aan. handen, voeten en onderlijf, zoodat hij in gevaar lijken toestand naar het Ziekenhuis moest vervoerd worden. Inmiddes hadden de vlammen ook een op een afstand liggende partij van. 135 balen suiker van bet Leidscheveem aangetast, waarvan een 30-tal balen ten deele ver brandden. In de loods bleek bii nader onderzoek een vat verfwaren vermengd met nafta ge sprongen, dat daarop geheel leeggéloopen was. Ook bleken eend ge kisten lucifers en andere zaken in emballage aangebrand. Men slaagde er in, een dergelijk fust als het gesprongene intijds in veiligheid te bren- gen. Het personeel van het entrepot en brand spuitgasten slaagden er in, in een half uur tijds den brand tot een gedeelte van den inhoud van de loods te beperken. Had het ongeval zich des nachts voorgedaan, de schade zou niet te overzien zijn geweest. Be influenza in Amsterdam. Steekt Amsterdam in gewone omstandig heden gunstig af bij andere groote plaatsen, zoowel hier te lande als in het buitenland, wat betreft de sterfte, op het oogenblikkan dat niet gezegd worden. Sedert eenige weken heeft het sterftecijfer hier een buitengewone hoogte bereikt, wat vooral is te wijten aan de heerschende influenza-epidemie en de groote toeneming van de daarmee in verband staande gévallen van sterfte ten gevolge van ademhalingswerktuigen. Nooit nog heeft hier de influenza in die mate slachtoffers geëischt; het aantal dergenen die in den winter van 1890/91, toen ook de influenza in zoo sterke mate heerschte, door de ziekte werden weg genomen wordt nu verre overtroffen, Sterven hier gewoonlijk 450 5 460 men- scheo per week, in de vorige week was dit aantal geklommen tot 413, waarvan 59 ge vallen zijn te wijten aan influenza, 99 aan acute- en 39 aan chronische ziekten der ademhalingswerktuigeo en 29 aan tering. Op alle begraafplaatsen is het dan ook bijzonder druk, heel den dag door volgen de iijkstaties op de wegen daarheen elkaar np en vaak komen er drie, vier of meer te gelyk aan. De begrafenis-ondernemingen kunnen het werk haast niet af, op zoo'n sterfte is het personeel niet berekend, waar bij nog komt, dat ook onder da aansprekers veel, zeer veel zieken voorkomen. Want is het aantal personen die sterven groot, dat der zieken is verbazend. De doktoren rijden van 's morgens tol 's avonds hun patiënten af, zonder rust, voortdurend maar van den een naar den ander en nog kunnen velen er dan maar juist komen. Een dokter, behalve op zjjn spreekuur, thuis te zullen treffen, daar is in deze dagen niet meer op te rekenenhg is op ziekenbezoek, wanneer men zich ook aan zijn woning aanmeldt. Overal zijn zieken, het personeel van ieder kantoor, van elke maatschappij, uit elke werkplaats is, doordat er een of meerdere peisonen van ziek zqn, kleiner dan gewoon lijk bq de politie eo de brandweer bij voorbeeld zijn ongeveer 46 pet. van het aan tal manschappen ziekvan verschillende babkerspersoneelen, die door de influenza al zeer sterk bezocht worden zelfs 22 tot 30 pet. enz. En het gevolg daarvan is, dat de niet- zieken die in deze dagen ook nog lang tr allen gezonden kunnen genoemd wor den nog wat harder moeten werken dan anders, vooral de apothekers I (H.) Be Bidderzaal. Eerstdaags zal aangevangen worden met de afbraak van een gedeelte van het uitbouw sel aan de Zuidzijde van de Ridderzaal tegen over het Kantongerecht te 's-Gravenhage. De lokalen in gebruik bij het parket van het Gerechtshof blqven behouden tot rik de estiging van dat college in het nieuwe rechtsgebouw. PFerkeloozen. Voor ongeveer 4000 werkeloozen trad gisteien in d'Geelvinck te Amsterdam de bekende Samson op. Hq raadde hen aan om evenals vroeger geschiedde een optacht door de stad te houden en om het stedeljjk ba- stuur om werk en brood te vragen. Na afloop der vergadering trokken eenige honderden langs de Heerengracht, doch werden daar door de politie verspreid. Bij het aan- en uitgaan der beurs was er veel volk op den Dam. Be moord te Koewacht. Men meldt uit Middelburg: De justitie is van hier naar Koewacht vertrokken. Ook Misseghers, de van den al daar geplcegden moord verdachte, is, tot nader onderzoek der zaak, naar Koewacht gevoerd. Gedurende de laatst© d'agen zijn tal van personen uit Koewacht en omstre ken als getuigen voor den recliter-commis saris alhier gehoord. Hit Koewacht meldt men; De justitie uit Middelburg is hier met den verdachte Misseghers aangekomen. Er is veel volk op de been. Een sterke politie macht zorgt voor de orde. Er zijn verschei dene getuigen gehoord. Ten einde raad. Wij hebben onlangs gemeld, dat bij den heer Mees te Rotterdam, van iemand die onbekend wensckte te blijven, een gift van f 10,000 was ingekomen, met vrijheid' daar aan naar eigen inzichten een bestemming te geven. Als gevolg van dat bericht zijn, naar de „N. R. Ot." meldt, zoowel van commis sies als van particulieren zooveel aanvragen om onderstand bij den heer Mees ingeko men, dat hij beter heeft geoordeeld den ge ver te verzoeken, hem van bewuste op dracht te ontslaan en de verdeeling dezer som persoonlijk ter hand te nemen. Aan dab verzoek is gevolg gegeven. Ongevallen. In 't afgeloopen jaar bedroeg het aantal, krachtens de Veiligheidswet in den Haag aangegeven ongevallen 365 Iedere dag één men ziet hoe noodig hat is, dat er wettelqke bepalingen komen. Alcohol uit de schillen van doperwten. Gelijktijdig dat er van verschillende zij den gezocht en gedacht wordt over midde len om het onmatig drankgebruik te beteu gelen, houdt de distilleerderij zich steeds bezig met het zoeken naar nieuwe produc ten waaruit alcohol te halen is. Laten wij er echter meteen bijvoegen, dat die verschillende nieuwe soorten van alco hol niet bestemd zijn voor huishoudelijk gebruik, doch hoofdzakelijk voor indus- trieele doeleinden, zooals voor de chemische industrie, beweegkracht, verlichting enz. Er kan reeds op verschillende variëteiten gewezen worden b.v. wijn- en vruchten-alco hol, graan-alcokol, aardappel-alcohol, beet wortel-alcohol, alcohol uit rietsuiker, cicho rei enz. Naguere, een Tuneezer of Algerijn, vond alcohol ia Turksch vlas en thans wor den wij verrast met alcohol uit dorperw- teschillen. En dat blijkt waarlijk de slechtste niet te zijn. Het voordeel van deze ontdekking, waar van de eer toekomt aan 'n Fransckman, de heer Mommirel, een groot pachter in de na bijheid van Parijs, is, dat thans het tot dus verre bijna waardeloos groente-afval, dienst baar wordt gemaakt. De erwteschillen waren tot dusver slechts voor den mesthoop bestemd of dienden als slecht veevoeder. Niets mag verloren gaan, is de leuze, al leen moet men sommige dingen maar weten aan te wenden De verduurzammg van doperwten ge schiedt, zooals bekend, in Frankrijk op groote schaal,* en men kan zich dus voor stellen, welke enorme massa's schillen er komen, in de weken dat alle fabrikanten zich gelijktijdig bezighouden met het eon- serveeren dezer zoowel in als buiten Frank rijk gewaardeerde peulvrucht. Uit dezen schillenberg zal dus een bron van alcohol wellen. De heer Mommirel houdt zich in zijn landbouwinrichting, op groote schaal bezig, met de besproken in dustrie. Zoodra de erwten bijna rijp zijn, worden ze geplukt en zoo snel mogelijk in bussen gedaan, opdat d'e volle smaak en aroma bewaard blijve. Om heit werk te bespoedigen, geschiedt heb doppen machinaal, door middel van een vernuftig toestel, dab in minder tijd dan men noodig heeft om heb te schrijven, de erwten aan d'en eenen en de doppen aan den andieren kant uitwerpt. De erwten gaan vervolgens door sorteerders en zoo ko men de verschillende soorten (nummers) groot, midden, klein enz. bij elkaar. Deze dopmachines, uitvinding van een werktuigkundige te Parijs, den heer Navar re, doen gemiddeld het werk van ca. 300 geroutineerde arbeidsters. Wanneer men weet, dat de erwten in zeer korten tijd moeten geprepareerd zijn, daar het plukken niet langer dan een bepaalden, tijd duurt, kan men gemakkelijk begrijpen, hoezeer de machinale behandeling de voor keur heeft. Er steeds over denkende, wat aan te van gen met den berg van doppen die in en na den inmaaktijd zijn hoeve omringde, kreeg de heer Mommirel d'en gelukkigen inval, de peulen te laten gisten en daarna aan '.en zorgvuldige distillatie te onderwerpen. Zijn succes was volkomen. Hij gaat als volgt te werk: In de eerste plaats gaan de peulen in een kneusmachine, die de schil breekt waardoor het suikerhoudende sap gemakkelijk weg vloeit; daarna worden zij gemacereerd (in de week-kuipen gebracht). Hetgeen volgt, is volkomen dezelfde be handeling als beetwortels ondergaan. De sappen zijn echter een weinig minder krach- big. Tengevolge van het tijdstip waarop de erwtenoogst in de streken nabij Parijs plaats heeft, moet de bewerking meestal bij groote hitte geschiedende heer Mommirel heeft daarvan echter niet den minsten last ondervonden; niettegenstaande de hooge temperatuur, had de gisting een normaal verloop. De producten dezer nieuwe distillatie zijn een we;nig zuurachtig en. van een niet onaangenamen smaak. Heb alcoholgehalte der peulen is geens zins hoog. Zoover als thans geconstateerd, van 2ih liter per 100 kilo, doch in elk geval is deze toepassing een onverwacht voordeel voor de conserven-fabrieken. Ten slotte blijft het afval, evenals eerst de versche peulen, toch nog eenige waarde behouden als voer en meststof. („M. t. d. V.") De Minister Borgesius is gisteren naar Alkmaar vertrokken, waarschijnlijk om een bezoek te brengen aan de kerk en huishoud school aldaar. AMSTERDAM, 10 Januari.| Koffie goed ord. Java 35, Santos 211/3. Suiker vaster met weinig aanbod. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering onveranderd; Maart f134, 133; Mei f133, 132. PARIJS, 10 Januari, bpiritus. Jan. frs. 37.25; Febr. frs. 37.50; Maart/April fr. 38.vier maanden van Mei fr. 38.—. BERLIJN, 10 Januari. Spiritus per loco fr. 47.40. MOLTEN O, 8 Jan. Een verkenning met een sterke troepenmacht werd van Sterk stroom uit in den afgeloopen nacht onder nomen. Men bevond' dat d'e Boeren met een aanzienlijke macht Sbonnberg bezet hiel den. Op hetzelfde oogeniblik werd een groot aantal levensmiddelen en ammunitie van Molteno medegenomen. LOND'EN, 10 J-an. De „Daily Mail" ver neemt, dat die vervanging van nog een derr kommandeerende generaals in Zuid-Afrika weldra zal worden bekend gesmaakt. LONDEN, 9 Jan. De Duitsche rijkspost- stoom'boot Her zog is door de Engelsche autoriteiten te Durban in vrijheid gesteld'. LONDEN, 10 Jan. De „Daily Graphic" verneemt, dat de regeering van Duitschland' twee nota's richtte tot de Engelsche regee ring, waarin ziji het recht van Engeland bestreed, om eenig schip, zeilende tusschen twee neutrale havens, aan.te houden. Op deze nota's heeft de Engelsche regeering ■Me .-"VS. oi* 4 - 7 I 1 «u jmtrGM

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2