m te li1, II ■Sr li? if I-s lü hr t IS? IA lf! It fe it., BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAABDINGEN. Beelitzak e n. Gemengd Nieiiws. Laat ste N i euws. t I 'tril J-/ lil 1 ?V It? ■fj* ■i ls£ Ir- I V I f: tji*- Gemengde Mtedcdecllngen. De gisteren medegedeelde interpellatie van conservatieve zijde in het Pruisische Huis van Afgevaardigden over de amassregelung' van ambtenaren die tegen de Kanaalwet bobben gestemd, komt heden aan de orde, De oud-voorzitter Von Kölierzal haar houden De Duitsche kroonprins heeft het Gulden Vlies gekregen. De Spaan&che Regentes heeft nu den hertog van Veragua, afstammeling van Columbus, aangewezen om den prins de insignes der orde te overhandigen. Het zyn de insignes die 's prinsen overgrootvader, keizer Wilhelm I, heeft gedragen. De Gallifet heelt veiandermg gebiacht in de wijze van bevordeiing van officieren Vroeger had de promotte-eommissie een vrij wel onbeperkte macht; nu zal de minister van oorlog op voordiacht dier commissie alleen, waaraan hg evenwel niet gebonden is bevorderen. Dinsdagavond laat is Paul Ddiouhble te Barcelona aangekomen. De Figaro" zegt dat de laad van het Legioen van Eer met 6 tegen 4 stemmen besloten heeft, Déroulède niet te schrappen De nMatiri" ontkent ditde vergadering T C O was met competent om een besluit te nemen De wet van 1852 is daarenboven dwingend voor onteerende straffen, waaitoe vei banning behoort. Gisteren is te PaiQs het pioces begonnen van prins Esterhazy tegen Walsme-Esterhazy en diens neef Christian wegens het voeren van den naam Esterhazy, waai op de laatsten volgens den Hongaarschen edelman geen recht hebben. Te St. Petersburg en te Waschau 2ijn ver schillende personen gearresteerd wegens een samenzwering tegen het leven van den Czaar. Verteringsbelasting. Een wetsontwerp is ingediend tot wijzi ging van art. 24.0c en art. 243 der Gemeen tewet, Do wijziging van art. 240c strekt om de woorden „naar do vertering" in het artikel te laten vervallen. Indien tocli alle gemeen telijke-directe belastingen, ook die welk geheven worden naar grondslagen, ontleend aan den uiterlijken staat als inkomstenbe lastingen moeten worden beschouwd, gaat het naar het oordeel der Regeering niet aan in art. 240c nog te gewagen van belastingen naar de vertering. De redactie van art. 243 is in overeen stemming gebracht met den werkelijken toestand. Er zijn toch wel plaatselijke be lastingen waarbij niet het inkomen als zoo danig, maar de vertering de grondslag is, maar deze belastingen worden toch altijd geheven naar een zeker denkbeeldig inko men, berekend naar grondslagen, ontleend aan don uiterlijken staat. Klassïficatie is ook volgens bet voorstel der Regeermg geoorloofd, mits de verdec- ling der lasten daarbij slechts weinig ver schilt met die welke bij toepassing van de gestelde regelen zou worden verkregen. De Hollanders op Jüenw-fciuinea. Het gebeurde ter Zuidkust van Nieuw- Guinea vestigt, zegt het „HhL", de aan dacht op die streek. Tot vóór korten rijd hadden wij ons zeer weinig ingelaten met dat meest oostelijke deel van onzen Indi- schen archipel. Zooals bekend is, is Nieuw- Guinea. door een Noord-Zuid loopende lijn verdeeld in twee stukken, een oostelijk «u een westelijk. Het oostelijk is wederom in een Duitsck-noordelijk en in een Engelsch- zuidelijk gebied verdeeld. Het Duitsche ge bied beslaat 181,659 vierk. K.M., heb En- gelsche 229,102 en heb Nederlandsehe 397,204. Wij bebeerschen daar dus een gebied dat ongeveer twaalf maal zoo groot is als Ne derland. In 1828 hebben wij aan de Tritonbaai een post gevestigd, doch dien in 1836 weder opgegeven. Sedert dien beperkte zicb de uitoefening van ons gezag tot vlagvertoon door middel van schepen. Hoe wij tc Sile- raka kwamen en ook daar een onhoudbaren po3t vonden, hebben wij reeds vermeld. Ia het voorlaatste Koloniaal Verslag echter vond men, aangestipt dat de Regeering uit voering zou geven aan het bij de Indische begrootïng voor 1898 goedgekeurde plan om weer een poging tot vestiging te doen op Nieuw-Guinea en wel door de aanstelling van twee controleurs, elk met een politie corps onder zijn bevelen Voorloopig .vi.-d bepaald dat het meest westelijke ressort ook de Zuidkust zou omvatten, omdat men op die kust nog geen geschikte plaats tot ves tiging had kunnen vindon (Sileraka werd dus ongeschikt geacht). De Indische bladen hebben over die twet vestigingen, in 't bijzonder over de weste lijke (Fak-Fak) weinig bemoedigende be richten medegedeeld. Heb laatste Koloniaal Verslag vermeldt die vestigingen eveneens en zegt dat ze gekozen werden „in overeen stemming met het advies van ter plaatse goed bekende zendelingen". Dientengevolge is nu een controleur voor de afdeeling Noord-Nieuw-Guinea gevestigd te Ma.no- kwari en een voor de afdeeling West- en Zuid-Nieuw-Guinea te Fak-Fak. Beiden hebben oen politievaartuig tot hun beschik king. Omtrent den gezondheidstoestand te Manokwari zegt het Koloniaal Verslag dat die aanvankelijk ongunstig was, doch later beterde. Van Fak-Fak heet het dat men aanvan kelijk geen klachten kreeg. Toch was de controleur van meening dat in den Oost moesson de plaats uit een sanitair oogpunt weinig zou vodoen: „wat, gevoegd bij andere bezwaren als denifitieve plaats van vesti ging, hem aanleiding had gegeven om naar een ander, beter aan de eiscben voldoend terrein om te zien." Wij vreezen. echter dat, waar men de vestiging van de westelijke standplaats ook moge kiezen, de taak van den controleur om tevens de gansche Zuidkust te beheer- schen, steeds een onmogelijke zal blijken De afstanden zijn zoo reusachtig groot! Daarom zullen wij of van het gezag over die Zuidkust moeten afzien wat moeilijk heden kan geven met onze buren gelijk de aanranding van den Engelsclien kotter Lizzio in 1896 bewijst óf oen afzon derlijken post op die kust moeten sch-eppen en daar een afzonderlijken controleur aan stellen Alleen een krachtige definitieve ves tiging kan kerke1 ingen van het thans ge beurde en van de L z z i e-zaak voorkomen Of wij er nn al een oorlogsschip heenzenden om de schuldigen tc straffen door tuchti ging van hun kampong, zal weinig baten. De inwoners zullen het land invluchten. En de armzalige, meestal op palen gebouwde hutten zijn het kruit en lood niet waard dat cr op verschoten zal worden. Ook voor de Paketvaart is het dringend noodig dat zij, zoolang het contract met de Regeering haar dwingt om die kust te be varen, althans op eemge bescherming van haar bemanning kan rekenen. Rotterdam én de S.S. Bij den raad \au Rotterdam is door B, en W. ingediend een ontwerp-overeenkomst met den Slaat der Nederlauden, waai bij door laatstgenoemde het beheer en onderhoud aan de gemeente Rotterdam wordt opgedragen van de Spooi weghaven te Feijenoord met de verbinding daarvan met de Nieuwe Maas, be nevens van de kaainiuten, voor zoover dit alles thans Rijk«grondgebied is. De gemeente moet daarmede de verplich ting uanvaaiden die haven te onderhouden op een diepte van minstens 7.60 N. A. P. en de verbinding der haven met de Nieuwe Maas op minstens 3.80 N. A. P. Voorts mag de gemeente aan de scheepvaart voor het gebruik der remmingswerken geen hooger lesten op leggen dan voor het gebiuik van andere wei ken dezer vaart in een der bestaande havens worden geheven, moet het openen van de brug aan den ingang met uitzondering van des nachts kosteloos geschieden, terwijl de vuid westelijke kaaimuur gereserveerd moet blijven voor schepen die aan het spoorweg station lossen, tenzij met goedkeuring van den stationschef te Feijenoord daarin ver andering wordt gebracht. Ook het havengeld mag er niet hooger zijn dan elders in de gemeente. De overeenkomst vervalt: lo. als de ge meente niet aan haar verplichtingen voldoet, 2o. al» de Staat liet noodig oordeelt de spoor- liaven door te trekken tot in de Nieuwe Maas en 3o. als de Mg. tot expl. van S.S. met de exploitatie van die spoorwegen mocht op houden. Een jaar na dien tijd is de gemeente even wel nog aanspiukelgk voor het onderhoud van alle wei ken. II. M. de Koningin heeft aan het diner ten Hove van heden genoodigd: Baron Van llardenbroek van Bergambacht, opperkamer heer en Mevrouw, jhr. Van der Wijck. oud gouverneur-generaal van N. 1. en Mevrouw, giaaf Van Bylandi, [Jr. Ms. Kamerheer en ritmeester jhr. Van Tets, adjudant. Hare Majesteiten de Koningin en de Ko ningin-Moeder woonden gisteravond in liet Gebouw voor KunstPn en Wetenschappen het vierde Conceit Diligentia bg. Hare Majesteiten kwamen na de eerste symphonie en bleven tot na de pauze. Bij Kon. besluit zijn de heeren S. Symms, voorzitter van het Koning-Willemfonds, N. van Lessen, secretaris der Nedeil. Kamer van Kooph., en Lnverge, secretaris der Nederl. Veieeniging, allen te Londen, benoemd tot ridders in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. beriun is mevr. M. van Reenen Vulter, te Alkmaar, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit is J. van Dalen, burge meester en secretaris der gemeenten Brakel en Poederooien, secretaris en ontvanger van het polderdistiict Bommelerwnard beneden den Meidijk, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het ondeizoek der Smatsbegrooting liep gisteren in alle afdeelmgen der Eerste Kamer f, behalve in eene, die heden met haar arbeid gei eed kwam. Tc Vagemugea overleed op 85-jarigen leeftijd de heer A. van Schelven, eni.-predi kant bij de Geref. Kerk. Hij werd te Piers- hil geboren en ging in 1852 naar België, waar hij arbeidde te Vilvoorde, to Brussel en daarna te Gent. Aldaar stichtte hij de eerste gemeente. In 1873 keerde hij na een moeitevollen en. levensgevaarlijken arbeid naar Holland terug, waar liij op Zuid-Beve- 'and werkzaam was. In 1886 ging hij over tot de Geref. Kerk en diende hij sedert die kerken, die zijn hulp inriepen. Op 73-jnrigen ouderdom is te 's-Graven- hage overleden de heer I. G. Suter, oud consul-eeneraal der Nederlanden in Zwitser land, ridder in de orde van den Ned. Leeuw. In den ouderdom van 42 jaren is overleden jhr. mr. Schuurbeque Boeye, oud-griffier bg het Kantongerecht te Harderwijk. Bij Kon. besluit is benoemd tot vertegen woordiger van de Regeexing op het van 29 Aug. 1900 te Parijs te houden XlIIe interna tionaal congres voor geneeskunde dr. M. W. Pijnappel, inspecteur voor liet geneeskundig Staatstoezicht voor Overijsel en Drente, voor zitter voor 4900 van de Ned. Mij. tot bevor dering der geneeskunst te Zwolle. Door Burgemeester en Wethouders werd hedenmiddag ten 2 uur aanbesteed de levering van bouwmaterialen voor 4900 in 44 per- ceelen en wel: Perceel 4. Keien (400000 stuks 40x16, 6000 stuks 10 x 24 en 2000 stuks 14 X16 cM), ingeschreven werd door: E. Janssen en E. Soupart, te Luik, A 4. f77.—, 2. f445.50 en B 1. f70.—, 2, f105.en 3. flOO.Maatschappij tot vei vaardiging en levering van bouwmateria len, voorheen de erven H. Trip, Rotterdam Utrecht, 1. f95.70, 2. tl43.C4, 3. f413.65 te zamen f 10665.14; M. Dufra«ne te Luik 1. f86.19. 2. f 129.15, 3. f99.69; E. v. d Wall te Rotterdam, 1. f72.99, 2 f 108.99, 3. f 105.99; L. Goffin te Luik, 1. f95.72, 2. 1139.68, 3. f 120.06; H. J. Bosman te Rotterdam, te zamen voor f8160. Perceel 2. Hardsteenen trottoirbanden (330 meter rechte banden, 10 stuks met 1.50 en 12 stuks met 2.50 M. straal) inge schreven werd door Maatschij. enz. Erven H. Trip, Rotter dam/Utrecht, 1. f2.69 p. M., 2. f3.76 per stuk, 3. f4.20 per stuk; E. van der Wall te Rotterdam, 1. f2.98 per M., 2. f4.38 per st. en 3. f4.88 per stuk. Perceel 3. Vlakke waalstraatklinkers (80.000 stuks) ingeschreven werd door: Gebrs. Burgers te Weurt, f 15.20, W. de Haas te Dodewaard, f 15.25gebrs. van Hasselt te Kampen, f 16.09; Haeuff Co. te Goririchem, f 16.50 per 100 st. Perceel 4. Gelrokken waalstraatklinkers (220.000 stuks) ingeschreven werd door Gebrs. Burgers, Weurt, f 15.20VV. de Haas te Dodewaard, f 15.25Haeuff Co., Gorinchem, f 15.25; Gebrs. van Hasselt, Kampen, f 16.19 per 1000 stuks. Perceel 5. Metselplavei (10000 stuks), inge schreven werd door A. N. de Lint te Delft, fS.30; R. M. Jongenburger te Gouda, f 8.50, W. de Haas, te Dodewaard, f 14.70 per 1000 stuks. Perceel 6. Meskant bezaagd Rijnsch eiken hout, iogeschieven werd door: K. van der Torren Jz. te Waddioxveen, f 1670.94; F. W. van der Eist Co. alhier, f 1672.J. C. van der Noort te Udenhout, f 1725.25. Peiceel 7. Wezelsch eiken ribhout, inge schreven werd door J. C. van der Noort te Udenhout, f829.68. Perceel 8. Gewaterde iepenhouten brug- schrootan, ingeschreven werd door J. C. van der Noort te Udenhout f 374.53 W. Mol te Breda, f 397,G. Blijlevens te Made, f400.— G. Alberts Lz. Co. te Middelburg, f529.25. Perceel 9. Dennenhout (600 dennenhouten damplanken) ingeschreven werd door K. van der Torren Jz. te Waddinxveen, f873; F. W. van der Eist Co. alhier, f 874; G. Alberts Lz. Co. te Middelburg, f 972. Perceel 10. Amerikaansch Grenenhout (250 geschaafde en geploegde vloerdelen van verschillende lengte) ingeschreven werd door F. W. van der Eist Co. alhier, f 610 K. van der Torren Jz. te Waddinxveen, f619. Perceel 11. Grenenhout; ingeschreven werd door K. van der Torren Jz. te Waddinxveen, f869F. W. van der Eist Co. alhier, f904. Perceel 12. Vurenhoutingeschreven werd door K. van der Toiren Jz., te Waddinxveen, f 387.—; F. W. v. d. Elsl& Co,, alhier f435,—. Perceel 13. Gietijzeren voorwerpen (12 stuks gegoten ijzeren siraats-yphons met be weegbaar rooster en 20 stuks gegoten ijzeren padpalen) ingeschreven werd door Joh. Zimmer Zn. te Amsterdam, f 381.00; Post Co., alhier, f471.—. Perceel 14. 30 stuks gzerer. boombe schermers; ingeschreven werd door: Post Co. alhier, f 199.80. De perceelen 6, 7, 8, 9, 10, 11 en 12 zijn aan de laagste inschrijvers gegund; over de overigen zal later wordeu beslist. j Het concert van Toonkunst heeft niet 23 maar 29 Januari plaats. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd 2 manden gullende prijzen waren van f 0.20 tot f 0.90 per koop. BURGERLIJKE STAND. Geboren 10 Jan. Dirkje, dochter van F. A. de Groot, en G. Verkade, Qrof&aan. Overleden 8 Jan, Johanna Aiyetia Hariock, oud 65 jaar en 5 maanden, Nieuwe Haven. 9 Jan. Henricus Franciscus Scheulier, oud 73 jaar en 10 maanden, Hoogstraat. 11 Jan. Johannes David Meijer, oud 75 jaar, Oranjestraat. Aan den heet' H. N. van Wadenoyen. 2e luitenant k la suite bg de d.d. sehutterg al hier, is wegens vertrek naar het buitenland, eervol ontslag verleend. Maandag had hier eene vergadering plaats van de afdeeling Vlaardingen van de Ver- eeniging ter bevordering der Nederl. Vissche- rg, waarin een voorstel werd behandeld van de afdeeling Maassluis om de loonen der bemanningen van de haringschepen op eene andere wijze te regelen. Besloten werd aan de aideeling Maassluis te antwoorden, dat het voorstel thans niet kon worden behan deld, maar dat daarover van gedachten kon worden gewisseld in het volgende najaar. Morgenavond zal in de Nutslezing alhier, ah spreker optreden de heer Henri M. Dek king van Rotterdam. Het halte-gebouwtje aan den Schiedam- schen dijk wordt thans vervangen door een grooter doelmatiger gebouwtje, waar gelegen heid zal wezen om kaartjes te krijgen en men meer voor wind en regen beschut zijn. Het terrein wordt meer perronsgewgze aan gelegd. BURGERLIJKE STAND, Geboren t 11 Jan. Johanna Gysberdina, dochter van L, Hoogerwerf en A. M. S. Bedding, Westha- venkade. Arie, zoon van H. Kol en E. Berkhout, Westnieuwland. Overleden t 10 Jan. Klazina Stam, oud 26 j., Bidderstr. 11 Jan. Levenloos aangegeven dochter van J. van Zanten en A. van Haren, le Nieuw- landsteeg. Driedubbele vergiftiging. Heden, nam voor de arr.-r-echtb. te Rot terdam de openbare behandeling een aan vang van het bekende vergiftigingsproces uit de Oranjeboomstraat no. 103. Zooals te verwachten was, bestond' er groote belangstelling en nieuwsgierigheid in dat vergiftigmgsdrama, waarbij, zooals de aanklacht luidt, een moeder haar echtge noot, haar 18-jarige dochter en haar kost ganger door middel van rattenkruid om het leven bracht, om zich met de uitkeeringen der levensverzekeringmaatschappijen en be grafenisfondsen te verrijken. Wegens de beperkte ruimte waren door politie en rijksveldwacht, zoowel in als bui ten de rechtbank uitgebreide maatregelen van orde getroffen om aan den groeten toe loop van nieuwsgierigen het hoofd te bie den. De rechtbank werd gepresideerd door mr. B. J .H. Sterck, terwijl mr. Van Rossom als bijzittend rechter plaats nam. Het O. M. werd waargenomen door mr. J. Z. Ma zel, terwijl mr. E. S. Hollander ambtshalve als verdediger optrad. De instructie in deze omvangrijke zaak bekl. is sedert September 1898 gedeti neerd werd gevoerd door mr. A O. H. Tellegen Bzn. en den griffier den heer B. D. Hartoog terwijl de inspecteur van poli tie, de heer F. J. Terlaak Jzn., met de rnt- gebrcidste inform atiën en opsporingen be last was. Van de acte van beschuldiging die reels in ons blad van 1 Dec. 1899 gepubliceerd werd, herhalen wij kortheidshalve dat de 42-jarige Catharina van Viegen, weduwe van den stuurman J. P. Sörensen, opzette lijk van het leven zou hebben beroofd door middel van acidum arsenieosumin Sep tember 1897 haar echtgenoot J. P. Sören sen, in Juni 1898 haar kostganger M. S. Cohen, in Augustus 1898 haar dochter C. Sörensen. Drie en zeventig getuigen waren gedag vaard, waaronder doktoren en apothekers, waarvan dr. G. van Houtum, arts in het gemeente-ziekenhuis, belast met dfe gerech telijke lijkschouwing, niet verschenen was, wijl hij met de tweede ambulance naar Zuid-Afrika vertrokken is. De conclusies der geneeskundig© rappor ten luiden met beslistheid ten opzichte van de 18-jarige C. Sörensen dat zij ten gevolge van rattenkruid is overleden en niet ten gevolge eener ander© ziekte; eveneens ten opzichte van den echtgenoot van bekl. Het rapport der lijkschouwing ten opzichte van haar kostganger, den heer Cohen, heeft tot conclusie vermoedelijken dood door ver giftiging, en zijn de deskundigen minder positief in hun verklaringen. Beklaagde zeide dat er niets te ontken nen viel, en zij nog nimmer een dier kwaad had gedaan. De beschuldiging was ver schrikkelijk. De president maakte haar opmerkzaam op de kort opeenvolgende sterfgevallen en besprak achtereenvolgens de sterfgevallen afzonderlijk. Op een partijtje maakte zij kennis met haar echtgenoot, zij had toen reeds een kind, haar dochter Catharina, die bij het huwelijk gewettigd werd'. Haar man had oorspronkelijk een anderen naam, Geor ge Louis, doch nam den naam Sörensen aan. De reden dier naamsverandering wilde be klaagde niet meedeelen, daar deze ver schrikkelijk was, en zij haar 10-jarig doch tertje dat nog in leven is, de schande over haar vader wilde besparen. Toen haar man in September 1897 na het koffiedrinken onpasselijk werd, had hij een brandend gevoel in keel en maag en was verschrikkelijk onrustig. Op een recept van den dokter diende zij hem poediers toe en warme melk, om zijn keel te verzachten. Omstreeks half vijf 's nachts vond zij hem op bed liggen met de armen naar buiten, en constateerde dr. De Snoo den dood. Dit gebeurde in den nacht van Zaterdag op Zondag 12 September. Er waren verschil lende levensverzekeringen op haar man ge sloten. 4 Mei 1896 f 200 bij de Alg. Noordr Holl. Mij., welk bedrag 25 Nov. 1896 op haar verzoek verhoogd werd tot f 500 la ter werd dit op f 1000 gebracht. Toen .it in tegenwoordigheid van haar man en een getuige gebeurde, zeide Sörensen tot zijn vrouw: ,,'t schijnt dat je mij gauw dood wilt hebben." Dat was maar scherts van haar man, zei bekl. Kort na de begrafenis werden haar de f 1000 uitbetaald, benevens enkele andere uitkeeringen. Haar man ver diende f 10 per week, benevens f 140 per jaar pensioen van de Kon. Ned. Marine, waarbij hij gediend had. Haar kostganger, de heer M. S. Cohen, die bij haar zijn intrek nam, had verschil lende waarden aan zilver en contant bij zich in een ijzeren kistje. In Juni 1898 toen hij bij haar zijn intrek nam werd hij reeds spoedig ongesteld. Volgens bekl. was hij reeds ziek toen hij bij haar kwam wonen. Dr. van der Hoeven verleende geneeskun dige hulp. Tijdens zijn ziekte bracht zij den heer Cohen een glas lauw water met een eitoen hij er even van gedronken had, prikkelde het en kreeg hij een hoestbui, waarop hij het glas wegwierp over den grond. Hij vloog uit het bed, zei bekl. Zij haalde toen dr. Post, waarbij de president zijn verwondering uitsprak dat zij niet dr. Van der Hoeven geroepen had, die Cohen in behandeling had. Des nachts werd hij steeds erger en waren er twee doktoren bij. Hij klaagde over hevige pijnen in den huik Den volgenden avond maakte Cohen zijn testament, daar hij voelde d!at hij ging sterven. Zij gaf hem pen en inkt en in te genwoordigheid van dr. Post weird de wils beschikking gemaakt en ook werd de nota ris, de heer Droogleever, ontboden, maar de verklaring koD niet bekrachtigd worden, daar Cohen steeds zieker werd. Om 10 uur 's avonds van den 19en Juni 1898 stierf Cohen. De gewezen zilverbewaarder van het Ko ninklijk Paleis, Le Blanc werd heden door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, wegens 't voortgezet misdrijf van diefstal. De Haagsche kantonrechter heeft heden tot fl boete veroordeeld den advocaat te Scheveningen, die door den rechter verlangde uitgemaakt te zien of het berijden van een rijwiel van het trambaanvak op den Ouden Scheveningschen weg stralbaar was. De kantonrechter heeft die strafbaarheid aan genomen. In ons parlement. Het lid van de Tweede Kamer Van der Zwaag heeft in een vergadering te Gorre- dijk rekenschap gegeven van zijn werkzaam heid als Kamerlid. Ten slotte critiseerde spr. ton sterkste de wijze van wei-ken in de Tweede Kamer, als het tegen de Kerstdagen loopt. Voorbeelden werden aangebracht uit de laatste zittin gen, waaruit bleek dat er een groot lawaai was geweest en het rumoer zoo schandelijk dat het woordvoeren onmogelijk werd; het behandelen van zaken op een dergelijke wijze kon niet anders dan afgekeurd wor den, daartegen, moest worden geprotesteerd', hetgeen dan ook is geschied. Blijft d© toestand zoo, dan zal men op den duur herrie krijgen in de Kamer, even als in heh buitenland' soms plaats vindt. Waarschijnlijk zal dan de schuld worden gegeven aan spr. en d'e zijnen, doch de schuld zal dan liggen aan die leden, die niet genoeg zijn doordrongen van den plicht waartoe zij geroepen zijn, nl. om waar ie nemen de belangen van het geheële Neder landsehe volk. Manco's in granen. Gisteren is er door den Rrjnschippersbond te Rotterdam gehandeld over de bekende quaestie der manco's in granen. In beginsel verklaarde men zich voor 4 pet. onverant woordelijk manco. Een krankzinnige. Te Bredeabroek, gem. Gendringen, heeft de landbouwer Semhout, in een vlaag van godsdienstwaanzin zich den rechterarm afge hakt, daar hij zich had voorgenomen een offer te brengen. Vooraf had hij beproefd zgn vrouw en een zgner kinderen tot offer te brengen, wat gelukkig werd belet. Opsporing verzocht. De commissaris van politie in de 2e af deeling te Utrecht verzoekt namens de moe der-voogdes opsporing, aanhouding en voor hem geleiding van H. M. van Andel, leerling op de kostschool van den heer Hagenbeek te Deventer, die met kerstvaeantie te Utrecht zijnde, in den avond van 3 Januari j.l. de ouderlijke woning heeft verlaten onder voor geven dat men hem nimmer terug zou zien en van wien bg onderzoek nergens een spoor is ontdekt. Het vermoeden bestaat, dat hij met zijne medewerking aan het over hem gestelde gezag is onttrokken en hier of elders wordt verborgen gehouden. Alle onkosten zullen worden vergoed. Een portret van den vermisten knaap is op aanvraag bij voormelden Politiecommis saris te bekomen. Noodlottige brand. Te New-York is het prachtige huis in Fifty Street van Pulitzer, den directeur der »New-York World", door brand vernield. Twee vrouwen kwamen daarbij om het leven, •rwgl de schade op f 900.000 wordt geraamd. De politie gelooft aan brandstichting. Onder voorzitterschap van Staatsraad mr. Asser heeft heden in een der localen van de Tweede Kamer de commissie het examen aangevangen voor toelating als gezantschaps- altaché. Er hebben zich twee candidaten aan .het examen onderworpen. Als secretaris der commissie fungeerde de commies bij het Departement van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. van Panhuys, wegens ongesteldheid van den directeur van het Protocol, mr. D. baron van Hogendorp. Hot verschenen jaarboekje van den Alge- meenen Nederlapdschen Vredebond voor 4900 is voor een groot deel gewijd aan de Vre desconferentie in het afgeloopen jaar. Verder bevat het jaarboekje nog artikelen over de interparlementaire conferentieover de beslissing in het Britsch-Venezuelaansch grensgeschil en over Roode Kruis. De Alg. Ned. Vredebond telt 8 afdeelin- gen met 633 leden. Dultscfiiand ter Zee. In tegenwoordigheid van den Keizer -s gisteren te Stettin de mailboot Deutscli- 1 a n d te water gelaten. Minister Von Bü- low hield de gebruikelijke toespraak, waar in hij over Duitschland's macht ter zee zeide: „Meer en meer voelen wij dat een volk, hetwelk zich van de zee laat verdringen; in, het wereldgewoel ter zijde staat als een fi gurant die op den achtergrond! ronddwaalt, terwijl op het voorplan de groote rollen werken. Duitschland, welks handel in de laatste veertig jaren van 21 milliarden in 1860 op 81 milliardjen in 1897 is gestegen, d'at sedert dertig jaren de tonnenmaat zij ner handelsvloot vervijfvoudigd heeft, dab in handel, verkeer en scheepvaart op de tweede plaat® is gekomen, Duitschland' mag noch in den oeconomischen noch in den po- liitieken wedloop acbteafoïijven. Duitsch land, dat de zee zoo groote waarden heeft toevertrouwd, dat sinds lang niet meer al leen is een binnenvalt in het hart van Europa, maar ook als werel dhandelsm o- gendheid vooraan, staat in de concurrentie, moet ook ter zee sterk genoeg zijn om Duitschen vrede, Duitsche eer en Duitsche wélvaart overal te kunnen verdedigen. En wanneer wij op dezen, ons door heb noodlot aangewezen weg hinderpalen te overwinnen en moeilijke plaatsen te passeerem hebben, ïiVK V t^ri,

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2