STADSNIEUWS. TLAARDINGEN. MAASSLUIS. Rechtzaken, Kunst en Wetenschap. Kerk en Schooi. SPORT. Gem en gd Ni e uw s. Het oorlogsschip Serdang is 6 Januari van Banda naar Sileraka vertrokken en kan daar heden aankomen. h i i In den namiddag van gisteren had op de begraafpaats te Hummdoo do plechtige ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den oud-hoogleeraar dr. J. ~W. Gunning. Aan de groeve werd het woord gevoerd door prof. Cramer rector magnificus aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam; prof. C. Bellaar Spruit, te Amster dam; prof. Gunning, thans te Arnhem, oud-liooglecraar aan de universiteit te Lei den; mr. N. G. Pierson, Minister an Fi nanciën; den heer H. L. AV Albers, u<i- m«ns de ambtenaren van het Iiijks-Suiker- laboratoriumds. Herman, predikant, Hummeloo, en don heer Van Loenen Mar tinet te Amsterdam, waarna de heer dr. J H. Gunning Wzn namens de familie be dankte voor de laatste oer den overledene bewezen. De Vereeniging van Nederlandsche Weik- gevers 2al morgen (Zaterdog) m het hotel Krasnapolsky te Amsterdam eene algemeene leden-vergadering houden, te 1 uur, welke eerst een huishoudelijk karakter zal dragen, doch te 2H uur toegankelijk ?al zijn voor de pers, als wanneer over het zenden van een adres in zake de Ongevallenwet aan de Eerste Kamer zal worden beraadslaagd. Te Dordrecht is tot stand gekomen een permanent comité tot voorbereiding van de verkiezingen voor de Kamers van Ai beid (voor de patroons). Er hebben zich dit jaar te Dordrecht vrij wat meer patroons voor de K. v. A. aangegeven dan vei leden jaar. Moutnijnnoleeriug. De volgende circulaire is verzonden van wege de Kamer van Koophandel en Fabrie ken aan de ledactiën der dagbladen Onder de beursberichten van verschillende dagbladen hier te lande wordt regelmatig opgenomen de prijs van den moutwijn geno teerd door de makelaars, of in den laatsten tijd door de distillateurs hier ter stede. Doorgaans is die opgave hooger dan de werkelijke pr(js hier ter Beurze, zooalc die genoteerd woidt door de Commissie voorde Beurs te Schiedam. Wij hebben de eer Uwe Redactie opmerk zaam te maken dat Burgemeester en Wet houders van Schiedam, juist om een eind te maken aan bedoelde geflatteerde opgaven van heeren makelaars en distillateurs, de make laars bij verordening hebben verplicht dngriyks vóór het sluiten der Beurs, van den prijs der door hunne tusschenkomst ter Beurze ver handelde goederen opgave te doen aan de Beurs-commissie dio den aldus door haar met de makelaars vastgestelde» pr\js van den moutwijn dagelijks publiceeit, welke publi catie door een der leden van geuoemde Commissie wordt ouderteekend. Verschillende dagbladen, o.a. de Schiedam- sche Couranten en de Nieuwe Rotterdamsche Courant, hebben daaina de publicalie van andere noleeringen van den moutwijn ge staakt o. i. zeer terecht, aangezien notee ringen, die met de officieele overeenstemmen oveibodig en die, welke daarvan afwijken, ongeloofwaardig zijn. In het algemeen belang hebben \v\j ge meend een en ander onder de aandacht van Uwe Redactie te moeten brengen, die daarin wellicht aanleiding zal vinden het voorbeeld van gemelde dugbla ien te volgen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam W. H. JANSEN, Voorzitter. T. HUMALDA v. EIJSINGA, Secietaris. Van de lotehngen der nationale militie van dit jaar waren er niet miuder dan 13 die herkeuring hadden aangevraagd. Slechts 3 zagen hunne pogingen om aan den dienst te ontsnappen met succes bekroond. De 10 anderen z(jn goedgekeurd. De iVa jarige Comelis Bieukelman had hedenmiddag te l'2l/s uur het ongeluk om in de ouderlijke woning aan de Bakkerstraat te vallen in een pot met kokend zeepiop en sodawater tengevolge waarvan bij ern stige brandwonden bekwam. Nadat door de politie een voorloopig verband was gelegd i» geneeskundige hulp ingeroepen. BU R OERLIJ KE STAND. Ondertrouwd 11 Jan. J. J. Meeder, Kloos, 2ö jaar. :o jaar, en J. M. M. Geborens 10 Jan. Josephina Maria, dochter van J. C. van Gerven en H. S. Buvelot, Maasstraat 11 Jan. Digna dochter van H. M. Itmcr en J. C. van Rtiijn, Kreupelstraat. Mart ij ritje, dochter van E. Oranje en D, van den Eikel, Hoofdstraat. Anna Maria, dochter van J. L. Ritman en S, G. v. Woei kom, Vdlastraat Overleden s 11 Jan. Filippus de Bruin, oud GG jaar en 2 maanden, Leliestraat. Johanna Maria Josepha Nederpelt, oud 6 maanden, Broersvest. 12 Jan. Johanna Biinkman, oud 70 jaar en 2 maanden, wed. van C. Markus, Boterstr. *Op het terrein van de Doggermaatschappij alhier had gisteren voor 't eerst de afslag plaats van versehe visch. zijnde de vangst van het loggerschip Vlaardingen 173, schipper A. van Schaik. Er waaen verscheiden kooplieden aanwezig. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 11 Jan. J, van Katwijk en M. Kornaat. Geboren 11 Jan. Cecilia Mathilda, dochter van A. Meester en A. van Fessem, Vaartweg. Kornelia Geertje, dochter van H. v. d. Slot er, T. Kornaat, Hofjesstraat. Anna, dochter v. C. v. d. Berg en A. v. d. Arend, Spoorsingel. Overleden i 11 Jan. Adiiaantje Schutter, oud-i weken, Ged, Biersloot. Levenloos aarigegeieD dochter van A. v. d. Veer en J, Niessen, 2e Licsveldsteeg. BURGERLIJKESTAND. Ingeschreven van 5 tot en met 12 Jan. 1900. Ondertrouwd Cornelis Anthoaij van der Reijden, 23 j.. en Coiueha Wilhelmina van Beek, 21 j. Johannes van Knapen, G2 j., vvedn. van J. A. Collecteur, en Johanna Sophia Lokhofl', 37 j., wed. van J. Blonde. Gehuwd C. J. v. d. W'iudt en E. Baatenburg de Jong. Geboren Diikje, dochter van P. Hofman en D. Vis ser. Elisabeth, dochter van J. v. Vliet en E. v. d. Waal. Overleden Kornelia van Nimwegen, oud 78 jaar, wed. vau E. Smoor. Cattiarina Jantje Koene, oud 9 jaar. Levenl. aangeg. zoon van P. v. d. Ende en J. Kiuis. Mai tien van den Beig, oud 2 jaar. Driedubbele vergiftiging. Vervolg). Het derde geval betrof Catharina Sörensen, onderwijzeres van beroep, op het school van den heer Van Genderen. Zij genoot een goetle gezondheid doch was door studie nog al overspannen. In den nacht van 17 op 18 Aug. 1898 werd zij plotseling ongesteld evenals de toenmalige kostganger de heer Huisman had zij havermout gebiuikt. Om ëen uur in den nacht ging bek!, haar dochter opzoeken, waarom wist zij niet mee te deelen. 's Morgens vroeg kwam Catharina beneden (zij sliep op zolder) en deelde baar moeder mede dat zij kramp had en brakingen en ij-koud was. Dr. Schutte schreef een recept voor dat met koude thee gebruikt moest worden. Het braaksel werd door beid. weg- gevvoipen. Nadat dr. Schutte Tachmger met poeders voorgeschreven had gaf Catharina zwait braaksel op wat bekl. eveneens weg wierp. Evenals de heer Co hen zakte Catharina iu elkaar. Zy' werd hoe langer hoe suffiger; ouder lievige pijnen overleed zij Zondagavond 21 Aug. 1898. Op Cathaiine was een verzekeiing van f50 gesloten; en twee maanden voor haar dood eene van f 1000 bij de Z. II. Levens- verz.-Mij en twee weken later nog twee iedei van f500 bij de Ned. Lev. Veiz.-Mij. Al deze gelden werden bekl. na het overlijden uitbetaald. Na bet oveilijden werd door de justitie bij bekl. in beslag genomen een zakje waarin poetsgoed was geweest, dat naar zij beweert door haar man gebiuikt werd. Het lag op de bovenste plank in de keukenkast. Bekl. had geen ruime finantiënhaar dochter bracht per jaar 1150 A f 200 in. Ia 1897 leende bekl. f 50. Zij gaf veel weg zeide zij. Daar de geldschieter op betalen aandrong gaf zij f 15 en na Catharina's dood f 35. In 1898 had zij weer geldgebrek en leende f 400 op eeu polis. Haar uitgaven namen steeds toe. Na het laatste sterfgeval wilde zij buiten de stad gaan wonen en schreef naar pensions. Niettegenstaande het sterf geval op 21 Aug. kocht zij voor de feesten op 31 Aug. twee 7-itpluat-en ii f7.50. Andermaal tot bekentenis aangespoord bleef zij volharden en geraakte, geheel buiten zich zelve trachtende de schuld op eeu anderen kostganger den getuige E. C. Huisman te werpen. Alsnu nam het getuigenverhoor een aanvang. Pauze. Na do pauze wordt eon aanvang gemaakt mot het getuigenverhoor. Het eerst wordt gehoord de heer J.» G. vau Iloytema te Delft, die bevestigt dat hij bekl. f 50 heeft geleend, waarvan eerst f 15 en later f 35 is terugbetaald. De verdediger doet getuige verschillende vragen, waaruit o ,m. blijkt dat de verhou ding tusschen de beklaagde eii haar dochter altijd uitstekend is geweest. Getuige heeft ook den indruk gekregen dat bekl. zeer zui nig was Iiet is getuige met bekend dat bekl. is lastig gevallen om teruggave van de geleende som de officier mr. Mazel herin nert er echter aan dat in do instructie voor komt, dat de f 50 niet terug zijn gegeven dan na een brief van mevr. van Iloytema. Do heer Joseph Abrahamson, koopman te Amsterdam, is hij beklaagde geweest in verband niet liaar schrijven op een adver tentie om agentessen. Getuige heeft toen ecu vreemden indruk van bekl. gekregen, wijl zij hem bij het spreken niet goed aan zag en bovendien omdat zij hem ongevraagd allerlei confidenties deed over haar familie en haar dochter, o. a. omtrent dier onge steldheid. Bekl. ontkent dit. Zij heeft zich geexeuscerd omdat zij zelf ongesteld zijnde, den heer Abrahamson ongekleed moest ont vangen. Uit een antwoord op een vraag van den verdediger, blijkt dat do informatie om trent bekl. door getuige van het informatie bureau ontvangen, over het algemeen gun stig was. Nathal Samuël Cohen, broeder van den kostganger Cohen die ten huize van bekl. is gestorven, deelt mode dat hij zijn broer het laatst gezien heeft een paar maanden vóór zijn dood, dat hij toen niet bepaald sterk eruit zag, maar toch niet ongesteld leek. Zelfmoord acht hij voor zijn broeder bepaald uitgesloten. Getuige heeft echter wel eens gehoord dat zijn broeder iets aan den lever mankeerde; dat heeft hij hem ook wel gezegd. Vrouw en kinderen van Co- hen wilden niets meer van hun man, en vader weten, en getuige erkent ook dat zijn broeder tweemaal failliet is geweest. Beide verklaringen werden afgelegd op vragen van den verdediger, waartegen get echter protesteert, omdat hij meent d'at d met de zaak mets te maken heeft. De president wijst cr echter op dat die vragen gedaan worden om te kunnen na gaan of eventueel vermoeden tot zelfmoord kan bestaan. Bekl. heeft niets op de verklaringen aan te merken, maar wordt inmiddels door den president aangemaand haar voile in de hoogte te doen. De heer R, C. van Leut, directeur der Zmd-HoUaudseho Levensvorzel eringsmaat- sehappij bevestigt verschillende afsluitingen van verzekering en uitbetaling. Hij geeft den verdediger toe dat hot veel voorkomt dat alle leden van een gezin in één fonds verzekerd zijn en ook in meer dan één fonds. Ook erkent hij dat het tot de taak der boden behoort verzekeringen af te slui ten. Die boden zijn dus geldelijk bij het af sluiten van verzekeringen geïnteresseerd. De heer M. C. W. van Steeden weet als agent van de Algemeene Credietbank te Amsterdam mee te deelen, dat bij hem twee polissen ter beleenmg zijn aangeboden Voor dat er echter door de directie een be slissing hierop was genomen, stierf de doch ter en nog terwijl liet lijk boven aarde stond, werden de polissen teruggevraagd en ook gegeven. De beslissing duurde zoolang omdat de borgen onderzoek noodig hadden Er worden thans nog verschillende getui gen gehoord, o. a. bedienden op kantoren die zich met verzekering- en begrafenisfond sen bezig houden. Het belangrijkste dat hierbij bleek, is, d'at verklaard werd door beklaagde, dat zij op haar eigen leven met kon afsluiten wijl haar gezondheidstoestand belette, dat zij daarvoor werd goedgekeurd Vandaar dat zij op haar dochters leven af sloot. Allen die met liaar gesproken hebben kregen den indruk dat bekt. niet erg be droefd was over het sterven van haar doch ter. Zelfs heeft zij er op aangedrongen dat de begrafenis zoo zumig mogelijk moest plaats hebben, niettegenstaande de bedie naar der begrafenissen baar nog wees op den stand der dochter, onderwijzeres, die eemge meerdere praal noodzakelijk maakte Bekl. persisteerde er echter bij dat het zoo zuinig mogelijk moest gaan. Bekl. zegt nu dat met zij maar haar zus ter die zaak geregeld heeft, waarop de pre sident opmerkt, dat die zuster dan ook ver moedelijk niet heeft geweten dat bekl f 2000 binnen kreeg door het sterven van die dochter. Bekl. doet opmerken dat hij die inwendig lijdt, meer lijdt dan hij die met zijn smart te koop loopt. Een verhoor van een dienstmeisje dat bij beklaagde heeft gediend en als zijnde bene den li-jarigen leeftijd, niet onder eede wordt gehoord, is alleen merkwaardig om dat dit meisje zich absoluut mets meer her innert van hetgeen zij in de instructie heeft verklaard en naar do vragen van den presi dent te oordcelen, nog al bezwarend voor de bekl is geweest Ook dit meisje meent dat bekl. niet erg bedroefd was over den dood barer dochter. Beklaagde, gevraagd of zij op de verkla ringen iets heeft aan te merken, acht het beter dit met te doen. „Waarom dat?" vraagt de president. „Omdat, als men toch niet geloofd wordt, liet beter is niet te spreken." Alleen wil zij zeggen dat zij heb meisje zelf op het hart heeft gedrukt, altijd de waarheid te zeggen als haar door de heeren iets werd gevraagd. Het meisje wordt intusschen zoowel door den rechter Van der Lek de CLercq als door het O. M. scherp ondervraagd. Het laatste weet haar de verklaring te ontlokken, dat het meisje van bekl. last had een bepaalde plank m de keuken, de bovenste, niet door haar mochu worden „gedaan". Eemgszins interessanter wordt het ver hoor als binnenkomt Evert Cornelis Huis man. die des morgens door bekl. vrijwel als de eigenlijke schuldige is aangewezen. Deze getuige is een weimg hardhoorend. Hij heeft, bij bekl. co kamers gewoond, en ook eemgen tijd tez, nen met Cohen daar doorgebracht. Deze getuige heeft o. m. bekl. aangeraden om de vrouw van Cohen te waarschuwen, dat de laatste ziek was, wat bekl. heeft ge weigerd. Hij zelf heeft Cohen nooit iets 'e eten gegeven of toegereikt. Cohen heeft te genover getuige steeds verklaard de sche ve positie te betreuren die tusschen hem en zijn familie bestond. Nooit heeft Cohen ook iets ten nadeele van zijn vrouw gezegd In presentie van getuige. Cohen maakte op net laatst een testament, waarin 50 aan juf frouw Sorensen werd overgemaakt voor de goedo verpleging. Getuige heeft beklaagde zelf gevraagd of Cohen in het bezit van geld was, waarop bekl. meedeelde, dat zijn bezit zeker f 200 moest zijn. Ondervraagd over de ziekte der dochter zegt getuige dat hij 's avonds dikwijls na- vermout gebruikt, doch altijd alleen. Hij heeft nooit iets gehoord of gezien van rat ten in huis. Getuige heeft geholpen om Catharina die in den loop harer ziekte ineengezakt was in den gang, weer op het bed te brengen, wat hij trouwens ook meer heeft gedaan, doch hij is nooit met Catharina alleen ge weest. Hij heeft wel getracht haar eens al leen te spreken om te vragen wat zij scheel de, doch telkens was de beklaagde achter hem. Deze getuige is verbazend nauwkeurig en minutieus in zijn verklarigen, bijv. in de beschrijving hoe het meisje lag in haar ziek te en even voor haar overlijden. Hij heeft den indruk gekregen dat be klaagde gevoelloos was en zich van den dood harer dochter niets aantrok, zich in, één woord niet gedroeg als een moeder die een beminde dochter te beiveenen heeft. Zij lachte zelfs, zich onbespied wanende, toen zij den krans zag, door het hoofd der school gezonden om op het stoffelijk overschot ha rer dochter neer te leggen. Torn zij getuige evenwel ontdekte, veranderde dadelijk kaar gelaatsuitdrukking. Bekl. gaf getuige haar voornemen te ken nen om na de begrafenis eens naar Gelder land te gaan om „op baar verhaal" te ko men. Na haar terugkeer zou zij weer heeren op kamers nemen, wat getuige haar afgera den had, zeggende dat toch niemand komen zou in een huis waaruit binn-en zoo korten tijd zooveel lijken waren gedragen. Getuige erkent intusschen voor bekl. borg te zijn gebleven voor een som van f200 teneinde een theehandeltje te beginnen. Aan beklaagde gevraagd zijnde of zij nog iets aan te merken had op de verklaring van getuige, antwoordde zij, d'at zij niet antwoordde op de verklaring van iemand die haar in 3 maanden was gebleken een onbeschaamde leugenaar en een gemeene oplichter te zijn. De president meende dat het niet aan ging op dergelijke wijze, met beleedigingen te antwoorden op zeer besliste verklaringen Bekl. persisteerde er echter bij dat wat Huisman verklaart, alles leugen is, waarop zij niets te zeggen heeft omdat men haar t-och niet gelooft. De presidentHet is dus alles leugen, wat getuige Huismans heeft gezegd? BeklaagdeAlthans voor minstens f. De president maakte getuige nu opmerk zaam op het gewicht zijner verklaringen onder eede afgelegd'. Deze zeide echter dat zij niets dan de waarheid bevatten. Beklaagde beweerde alsnu dat getuige even min doof was als de president, te lui was om te werken, voor een juffrouw van der Pluym bestendig „als hondje speelde" en ook haar, beklaagde, hot hof te hebben gemaakt, om haar, toen zij geen gevolg aan zijn wenschen gaf, aan te klagen. De president maakt aan dien woorden vloed een einde en geeft het woord aan den verdediger die getuige enkele vragen doet, uit wiens antwoord valt te vermelden dat getuige ook vóór het overlijden der dochter niet den indruk heeft gekregen van een bijzonder vriendschappelijke verhouding tusschen haar en haar dochter; dat hij ech ter bij de aanvraag om voorschot op de po lissen zelf heeft verklaard dat beklaagde eerlijk en nauwgezet was en het volste ver trouwen verdiend'© en aan haar geldelijke verplichtingen altijd voldeed. Getuige zelf erklaarde niet stipt in het betalen zijner kamerhuur geweest te zijn. Hiermede is dit verhoor afgeloopon en wordt do zitting geschorst tob den volgen den dag. Heden werd heb getuigenverhoor voort gezet en m de eerste plaats gehoord mej, Zeemeling, die de eerste verdieping bewoon de van pand no. 103 aan de Oranjeboom- straat-, terwijl bekl. de 2e étage bewoonde. Bekl. had deze juffrouw eenigc mededee- gen gedaan betreffende de ziektever schijnselen, het overlijden en de levensver zekering van haar man Sorensen. Na het overlijden van den. kostganger Cohen en ook bij de ziekte van Cohen was getuige tegen woordig en liad C. hevige krampen, veel ontlasting, brakingen enz. Get. had ook C. zijn testament zien maken, waarbij o. m. beschreven stond, dat aan bekl. f 50 ver maakt werd. Het braaksel had iets bruin achtigs met een groene kleur vermengd. De reuk was ondragelijk. Ook bij de ziekte en het overlijden van Catharina was zij getui ge en deed daarover eenige mededeelmgen aan de rechtbank. Gedurende dit getuigenverhoor werd de bekl. door een flauwte overvallen en zakte meen. De president deed de zaal ontruimen, en geneeskundige hulp inroepen. Door dr. W. Mees en een semi-arts die in de zaal waren, werd de eerste hulp verleend. Door het toe dienen van Hof m an droppels met water kwam zij na een heftigen toeval weder bij kennis. Zij»zeido toen zich kwaad' gemaakt te hebben op getuige Zeemelimg, haar be neden-buurjuffrouw, wijl die onwaarheid vertelde. Nadat de zitting inmiddels 40 minuten gesehorst was geweest, werd het verhoor van get. Z. hervat, die verklaarde soortge lijke ziekteverschijnselen bij Catharina S. te hebben! waargenomen als bij den heer Cohen. Bekl. had aan get. verteld dat zij, bekl., van eenig lijfgoed en beddtegoed dat door haar dochter C. na de braking enz. besmet werd', do bevuilde plekken uit het goed geknipt had. Catharina was in de ar men van de buurvrouw gestorven. Get. had aan bekl. vóór do beidé laatste sterfgevallen meermalen geld geleemd. Tot getuige liad bekl. zich heelemaal niet be- rdoefd. getoond over bet sterfgeval van haar dochter. Catharina was een vroolijk opge ruimd meisje. Na de inbeslagneming door den rechtercommissaris van eenige fleschjes had bekl. zich beangst getoond tot getuige, daar er een fleschje bij was, dat haar man gehad had. waar iets in was. Ook had bekl. aan getuige bij het lijk van de dochter ge toond een blauwe plek aam den linkerpols. Bekl voerde aan dat zij niet van liaar buurvrouw verwacht had dergelijke omwaar heden te zullen vertellen. T. jdens heb ver hoor, zeide bekl., van deze get. kon zij zich niet inhoudem en was daardoor flauw ge vallen. Op een vraag van. den rechter Van der Lek de Clercq zei get. Z. dat bekl. haar gezegd had dat Cohen van goeden huize en niet onbemiddeld was. De verdediger stelde verscheiden vragen ter toelichting in zake het bewuste fleschje, het leencn van geld enz. Bekl. zeide dat ook getuige tot haar ge zegd had, dat get. Huisman een slecht mensch was. Het O. M. requireerde het hooren van nog twee getuigen die bij een gesprek tus schen get. Z. en bekl. tegenwoordig waren geweest. Get. Keurvorst had beH.'s man goed' ge kend'; hij was kalm en bedaard, en had nimmer omeenigheid1, alleen was er eens ruzie geweest, toen Sörensen een levensver zekeringspolis gevonden had, die verhoogd was geworden door beH. buiten zijn voor kennis. Toen waren er hooge woorden ge vallen. -Get., die ook ia dat huis gewoond had, had eens bij den drogist Wulff Pa- rijsch groen (zwaar vergif) gehaald tob het verdrijven van kakkerlakken. Bekl. had aangeraden ratterikxnid te gebruiken, doch het was geweigerd door den apotheker. Bekl. gispte in scherpe bewoordingen ge- tuige's verklaringen en raadde haar aan geen meineed te doen. Get. hield vol. Get. juffrouw Linthorst was bevriend met Cathanna, die atijd heel wel met baar moe der (bekl.) was. Het was een levenslustig meisje. Toen heb lijk boven aarde stond' en de vriendinnen kwamen connoleeren, waren de bezoeksters veel meer aangedaan dan bekl. Ook deze verklaringen noemde bekl. vui ge laster. Het idee van. vergiftiging van Cohen, zei bekl., was uitgegaan van den get. Huisman, dat C. in oen café iets in zijn bier was gedaan. Bekl. had zich ook uitgelaten tot get. Linthorst dat Cohen zijn natuurlijken dood niet gestorven was. Op de verdere verkla ringen zeide bekl. dat zij reeds zooveel had moeten hooren, dat zij als 't ware aan de voeten van een brandpaal sliep en geen tra nen meer had om te builen. Een neef van bekl. had Catharina's be grafenis bijgewoond. Het sterfhuis was niet zooals men dab verwacht had, en bekl. was ijzingwekkend kalm en onverschillig. De inspecbecteur van politie, de heer F. J. Terlaak, had bij de apothekers Van der Laan en Drielsma afschriften van recepten in oeslag genomen, alsmede het zakje arse nicum, tob een hoeveelheid van 64 gram, en eenige eindjes kaars, die bij het lijk van Cohen gebrand hadden. (Wordt nervolqd). Op 't eind dezer maand zal verschijnen een door de firma Tjet-uk Willink te Haar- 'em uit te geven tijdschrift voor armenzorg. Dit orgaan zal gewijd zijn aam de bespre king van vraagstukken die betrekking heb ben op armenzorg en weldadigheid, als: be doelingen door gemeenten, kerk en particu lieren; oude lieden- en weezemzorg; bemoei ingen voor verwaarloosde kL-ideren, zieken zorg in den meest uitgébreiiien zin, werk verschaffing, 1 andon tgi nning, zorg voor be hoeftige Nederlanders buitenslands en zorg voor behoeftigen in Ned. Indië. De redactie bestaat uit de heeren J. J. Z. Blankenberg, dr. H. J. de Dompierae de Ghauffepie en jhr. mr. H. Smissaert, met vele medewer kers. Het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage heeft het volgend zestal opgemaakt voor predikant: ds. G. F. Has pels, te Kralingen; dr. L. Heldring, te Rot terdam; dr. I, D. I. Idenburg, te Hilligers- berg; ds. G. J. A. Jonker, te Haarlem; dr. P. J. Kromsigt, te Woerden en dr. E. J. W. Posthumus Me(jes, te Middelburg. De «Kampioen" bevat van de hand des heeren Carl Corvey een uiterst sympathiek geschreven artikel over de met 1 Januari afgetreden hoofdredacteur van dat blad, den heer Frans Netscher. Een goed portret staat in den text. Een belangrijk legaat. De lieer G. Hulseher uit Amsterdam, lid der firma Gebr. Hulscher (Poort van Kleef), legateerde o.a. aan het departement sDeven- ter" der Maatschappij lot Nut van 't Alge meen de aanziealijke som van 1100,000, onder bezwaar van vruchtgebruik. Naar wordt medegedeeld heeft het departement «Am sterdam" een dergelijk legaat ontvangen. («Zw. Ct.") Cijfers. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: In het jaar 1899 zijn alhier geboren 5822 kinderen, tegen 5704 geboorten in 1898. Overleden zijn 3238, tegen 3336 overledenen in 1898. Het getal der geborenen overtrof dat der overledenen met 2584. Gehuwd zijn 1567 paren tegen 1397 in 1898. 41 echtscheidingen zijn ingeschreven. De Zeeland. Men seint ons uit Vlissingen De dagmailboot «Nederland" is te Queens- boro aangekomen met gebroken krukas en kan dus niet varen. De nachtmailboot «Re gentes" komt hedenavond als dagboot hier, De nachtmailboot «Prins Hendrik" ver trekt van hier om hedenavond van Queens- boro naar hier te vertrekken. Volksweerbaarheid. Naar vvg vernemen heeft de heer mr. A. C. A. Tielkemeijer f5000 beschikbaar ge steld voor het bouwen van een schietbaan te Amsterdam. Een goed voorbeeld I (>H,") Ongelukken op see. lo den storm, die in het begin der week op de Fransche westkust heeft gablazen, hebben een aantal schepen schade bekomen, en enkele zelfs sehipbreuk geleden. Een vaar tuig voor Boulogne bestemd, is in het gezicht van de haven vergaan. Negen opvarenden vonden den dood in de golven. Het barkschip La Jeune Eugénie van Cherbourg is eveneens vergaan, v(jf matrozen verdronken. Om Marseille spookt het ook. Verschillende schepen worden met angst gewacht. De T e 11, komende van Genua, is aan den grond ge- loopen, da passagiers zijn aan land gebracht, doch de bemanning bevindt zich nog aan boord. Eigenaardige huwelijksplechtigheid. De Negritos (Philippijnen) kennen het burgerlijk of kerkelijk huwelijk zelfs niet bij naam. Als hier twee personen een huwe lijk willen aangaan, verzamelt zich de ge heels stam en het bruidspaar beklimt twee hoornen, die dicht bij elkander staan. Hun ouders buigen dan de twijgen waarop ze ritten, net zoolang naar elkaar toe, tot de

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2