Tusschen twee liefdes. Jaargang Zondag 14 en iVSaandag 15 Januari 1900. No. 10140. Eerste Blad, Ken n i s g e t i n g. Buitenland. 3 SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en VI aar dingen 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Adverten tiën: Van 17 regels fl, 0.90iedere regel meer 12i/° cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zjin gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon I*o. 123. Brug-, Pont-, Schut-, Kraan- Slulsgelrf. en Burgemeester es Wethouders van Schiedam, brengen ler algemeene kennis, dal de besluiten tut heffing van bovengenoemde belastingen met de daarbij behoorende vei ordeningen op de invoidermg, vastgesteld den 24sten October 1899 en goedgekeurd bij KK. besluit van 30 Decem ber d.a.v. no. 137, op beden afgekondigd en tegen betaling der kosten ter gemeente-secietarie veikrijgbaar zijn. Schiedam, 13 Januaii 1900. Burgemeester en Weihouders voornoemd VERsTEEG. De Secretaris VERNÈDE. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 13 Jan. 1900. DE OORLOG. Hoe vinden Roberts en Kitchener den toestand Het Engelsche tijdschrift „Black ancl White" heeft in zijn laatste nummer een aardige plaat. John Ball slaat de bladen om van het Boek der Beschaving en drukt met ©cin grijns den spartelenden Oom Paul plat tussoken het voorlaatst en het laatst omgeslagen blad. En op dit laatste blad lie zen wij„Hoofdstuk III. Roberts en Kit chener." Hoofdstuk III wanneer wij een ern stig boek lezen, laten wc het nu en d'an loom neervallen op onze knieën, en we kij ken voor ons uit en overzien wat achter ons ligt- Het zou te ver voeren dit nü te do-en ben opzichte van het drama dat in Zuid-Afrika wordt afgespeeld, maai' wèl kunnen wij na gaan hoe die toestand is aan hot eind van het tweede hoofdstuk, toen het doek zakte na hot tweede bedrijf. Of want na de overwinningen der Boeren bij Magerfontein, Storm berg en Co- lenso zijn reeds weer belangrijke verande ringen geschied hoe vinden lord Roberts en lórd Kitchener de zaken, nu liet d'erde bedrijf aanvangt, nu de oorlogsperiode be gint waaraan hun naam zal verbonden blij ven? Generaal Culler's legermacht. In Natal hebben de Engelschen verloren het geheele gebied ten Noorden van de Tu- DOOR CHARLOTTE M. BRAEKME. 12) Zij was zoo koninklijk schoon in haar tratsohen overmoed, dat hij haar moest lief hebben. „Bedreig je mij daarmede in allen ernst, Clinton?" vroeg zij. 'Hij aarzelde. „Ik kan heb niet," zei hij, en zijn stem klonk schor. „Ik wilde dat ik heb kon. Ik kan je niet verliezen, May. Je hebt mijn le ven en mijn. ziel in handen, Mayik kan je niet verliezen. Je zult niet gaan. Je zegt deze fijngen. alleen maar om mij op de proef be stellen; je meent ze niet. O, had ik je maar minder lief God, had ik je maar niet zoo lief!" „Houdt je dan te veel van mij V' vroeg zij zacht. „Ja, ik houdi duizendwerf te veel van je, veel te veel voor mijn vrede, voor mijn ge luk, voor mijn zielsrust. Mijn liefdo is mij.i martelingzij is een vuur dab mij verteert, een koorts die nooit minder, een pijniging die nooit verzacht wordt. En toch zou ik haar niet willen missen, lieveling. Zij mo»e mij gek maken of dooden ik zon haar niet willen missen." Zij was ontsteld en ontroerd door zijn heftig-bruisende woorden. „Waarom maak je dan zoo grooten ophef over een bagatel', Clinton?" „Lieveling, liet is niet, zooals jij het noemt, een „bagatel". Als liet alleen betrof het buigen van mijn wil voor den jouwen, dan zon ik gaarne buigen, zooals ik mijn geheele leven zou d'oen. Maar mijn geheele mannelijkheid' staat in waarheid op het gela. Maar dat is niet alles. Ten Zuiden d'er Tugela hebben de Boeren tot aan de Mooi- rivier hun stoutmoedige verkenningen uit gestrekt en het vee en allen proviand voor zich gerequireexd. De „Standard" zegt, dat de Boeien deze streek verwoest hebben, maar dat is niet zoo. In Natal nn moest de redding komen van generaal Buller. Hij zou White die te La dysmith is ingesloten, ontzetten; de slecht voorbereide poging van 15 December is op een bloedige nederlaag der Engelsche troe pen uitgeloopen. Sinds dien is Buller's macht dermate ver sterkt dat hij nn over meer dan 30,000 man beschikt. De generaals Clery en Warren die nen onder zijn bevelen. Toch, al is zijn leger zoo aanzienlijk versterkt, heeft Buller nog geen nieuwe poging kunnen doen om Lady- smith te verlossen uit den ijzeren ring die de stad omknelt. 'Nn evenwel schijnt do tijd nabij, waarop wij weder van belangi'ijk-e krijgsverrichtin gen aan de Tugela zullen liooren. Of een misleiding der Boeren bedoeld is mot de schijnbare omtrekkende beweging in ooste lijke richting door Warren's divisie van Estcourt uit over Weenan, weten wij niet. Het is mogelijk dat Buller tegelijk een aan val oj3 den linkervleugel der Boeren en een op het centrum bij Colenso in den zin heeft. Maar het feit dat Buller zelf zich te Spring field bevindt, schijnt er op te wijzen dat d'e hoofdaanval ditmaal zal geschieden tegen den rechtervleugel der Boerens-tellingen. Buller's telegram dan leert ons dat lo generaal voortgerukt is tot op den Zuidier- oewer der Tugela bij Springfield en zich van de pont heeft meester gemaakt. Blijkbaar zijn d'e Boeren dus achter de Tugela terug gegaan. Al heeft Buller nu echter die brug, daar mede is hij echter nog niet zeker va,n het passeeren der Tugela, die bovendien weer aan 'b wassen is. Dab Buller zijn aanval naar liet Westen riekt, is niet onbegrijpelijk. Gelukt zijn om trekkende beweging, dan bestaat dc moge lijkheid de Bo-eren bij Lady smith en tus soken deze stad en Colenso af te snijden van de bergpassen en wegen die naai- den Vrij staat voeren. De positie der Boeren. Tusschen Ladysmith en de Tugela nemen de Boeren ongetwijfeld een zeer sterke po sitie inden noordelijken oever der rivier hebben zij in geduchtem staat van tegen weer gebracht, terwijl zij op den zuidelijken oever op voortreffelijke wijze sterke posten hebben vooruitgeschoven Hun geschut is zóó opgesteld dat het de groote vlakte tus schen bet Engelsche kamp en de rivier ge heel bestrijkt. Het moordend geweervuur zal de rest d'o en- In liet Westen, waar Buller nu bezig is, zal de artillerie dei' Boeren ook wel Potgie tersdrift bestrijken, en ook hier zullen zij wel niet nagelaten hebben op den steilem oever een even sterke stelling m te nemen spel. Ik heb zoo krachtig tegen dergelijke dingen geprotesteerd, ik heb mijn meenmg daarover zoo onbewimpeld uitgesproken, dab, wanneer mijn aanstaande vrouw er tocli aan mee doet, dit de geheele wereld zal bekend maken, dat of zij geen eerbied heeft voor mijn meening óf ik geen invloed op haar lieb óf zij mij niet liefheeft." „En als ik er van afzie, dan zal dit aan de geheele wereld bekend maken óf dat ik geen eigen vrijen wil bezit óf dat ik bang voor je ben." „Heb zou alleen een heerlijke daad van onderwerping aan mijn oordeel zijn, May. „Een daad," zei het trotsche, mooie meis je, „die ik niet van plan ben te doen. Da den van onderwerping zijn mijn fort niet. Miss Lockwood zegt dab ik nog eens vrceso- lijk gestraft zal worden voor mijn trotsch- lieid. Ik zeg kaar dat ik die straf op mij wil nemen." O vreeselijke, noodlottige woorden! Inde duistere, latere jaren, in den tijd van haar schaamte en vernedering, wanneer het lieve kopje gebogen was in liet stof, zouden zij als vreeselijke getuigen tegen haar verscliij- neu. „Je zegt dat je mij liefkebt, May jo hebt belooft mijn vrouw te worden en toch zou je liever van mij scheiden dan toe geven „Zeker," antwoordde zij. Dat woord klonk hard, ruw en wreed; maar er lag een glans van liefde in haar oogem, een glimlach om haai' lippen.; er sprak iets uit haar gelaat dat scheen te zeg gen dat zij wèl om hem gaf. Hij was onze ker, besluiteloos; hij wist niet wat te zeg gen, wat te denken. Toen vatte hij haar handen in een hartstochtelijke!! greep, waar-van de herinnering kaar nog lang bij zou blijven. „Ik wil het niet gelooven, May. Je hebt mij liefdaar ben ik zeker van. Geen vrouw als wij van hen gewoon zijn. Bovendien heb ben zij gelegenheid ton allen tijde langs den weg Colenso-Onderbroek-Blauwspruit ver sterkingen te doen aanrukken. In verband inet Buller's operatie zijn van belang de inlichtingen die de correspondent der „Times" in hot kamp van Frere reeds in zijn brief van 2 December gaf. „Wanneer wij de stelling bij Colenso moe ten nemon," schrijft hij, „dan zal dab met bijna zekerheid geschieden door meer stroomopwaarts (dus ten Westen van Co lenso) de rivier te passeeren en de Boeren- stelling in de flank om te trekken. Er zijn daar drie driften: de Marite-, de Potgie ters- en de Tmchardsdrift, resp. op 16, 24 en 32 K.M. van Colenso. Geen d'ezer driften zullen wij kunnen passeeren zonder op te genstand te stuiten, want de Boeren die van Colenso naar bet Westen zijn getrokken, hebben zich in niet minder dan acht stol lingen langs de rivier verschanst „Behalve die stellingen houden, de Boe ren met een aanzienlijke macht den Taba- nyamaberg bezet, welke ongeveer 24 K.M. ten Westzuidwcste.i van Ladysmith ligt. De keus van die stelling is een bewijs van. uit nemend beleid; want zij behoerscht de toe gangen tot Ladysmith zoowel van Potgie ters- als van Trichardsdrifb uit en dëkb in geval van een nederlaag den terugtocht naar de westelijke passen." Men ziet dus dat de Boeren ook met de operatie die Buller nu f' 'icht uit te voeren, sinds lang rekening 1 n gehouden. Ladysin Y Even moeilijk als het Buller valt gene raal White hulp to bieden, even dringend is die hulp noodig. Sinds liet einde van Oc tober is White met zijn 8 a 9000 man reeds te Ladysmith ingesloten, en alles schijnt er op te wijzen dat hij do stad niet lang meer zal kunnen houden Er moet gebrek ko men aan levensmiddelen en schietvoorraad. Over het Engelsche geschut liooren wij niet meer spreken en, de aanval der Boeren mo ge Zaterdag 1.1. zijn afgeslagen, hij heeft White veel. zeer veel gekost dat niet te ver vangen is. Do eerste veriieslijst toch, die nu gepubli ceerd1 is, geeft reeds aan een verlies van 41 officieren, waarvan er 14 gedood zijn; bo vendien zijn 135 man gesneuveld en 244 gewond. En dit is nog maar de eerste ver iieslijst. Wij twijfelen niet of de cijfers zijn in werkelijkheid belangrijk kooger. Sinds het gevecht van Zaterdag hebben wij niets gehoord. Hoe zwaar de verliezen der Boeren zijn. weten wij niet; dat die 2000 man zouden bediagen, komt ons zeer onwaarschijnlijk voor. Integendeel, dat dc berichten van die zijde der Boeren over den stormaanval nog door de Engelsche autori teiten zijn achtergehouden, wekt liet ver moeden dat daarin voor de Engelschen niet veel goeds staat En de Bocrenbcrichten zijn tot nu toe steeds waar gebleken. Er loopt ook een gerucht dat de aanval der Boeren in werkelijkheid wel met succes bekroond zou zijn. De „Westm. Gaz." noemt kan zoo schoon en. tevens zóó valscli zijn. Je zult niet gaan. Ik stel volkomen vertrouwen in je, mijn liefste volkomen vertrouwen. Ik zou mijn leven eerder kunnen verliezen dan mijn vertrouwen." Toen ging hij heen. Hij kon niet meer zeggen, zijn hart was vol. En zij kreeg, toea dc deur zich achter hem gesloten had, een plotselinge, zackie opwelling, een aandrang om hem terug be roepen, in zijn armen te vliegen en te zoggen dat zijn wensckea kaar meer dan alles ter wereld golden; dat zij cr gehoor aan zou geven en de gedachte zou laten varen om toch te gaan een zachte, kortstondige opwelling, waaraan zij echter geen gevolg gaf. Want haar trots deed zich weer machtig gelden. .Zelfs niet tegenover hem zou de wereld kunnen zeggen dat zij bukte zij die ge woon. was sterker te zijn dan al Jen, Nie mand zou kunnen zeggen dat zij zich onder worpen liad aan den wil van haar aanstaan de; niemand zou haar kunnen uitlachen omdat zij geen wil, geen trots bezat. En voordat zij hem terug kon zien, werd Sir Clinton onverwachts naar Parijs geroe pen, waar een zijner oudste en beste vrien den op sterven lag. Hij had zelfs niet den tijd om Lady May goedendag te zeggen. VIII. Lady Swandown's feest. Maar Sir Clinton schreef, en zijn brief was een bede om te doen wat hij wenschte. Ilij wist niet wanneer hij zou terugkeer en, maar hij hoopte dat zijn afwezigheid zich niet over vele dagen zou uitstrekken, en in dien tijd, schreef hij, zou hij gerust blijven in zijn vertrouwen op haar liefde voor hem. Zij mocht er al behagen in scheppen hem op de proef te stollen en bang te maken, toch was hij er zeker van dat zij zich niet heb een voorbarig bericht uit het Boeren- laager bij Ladysmith. De Kaapkolonie. In het Noorden der Kaapkolonie is generaal Gatacre, na zijn nedetlaag bij den nachtelijken aanval op Stormberg, vi ij werkeloos gebleven in zijn kamp bij Sterkstroom. Zijn laatste tocht naar Molteno had weinig te beteekenen. Westelijk van zjjn kolonne heeft French de handen vol met de Boeren in en om Colesberg. Hij beschikt over een kleine strijd macht, waarmede hij echter tot nu toe vrij handig heeft gewerkt. Tenminste hij houdt de Boeren voortdurend bezig. Dat dezen hem echter ook hier te slim en te flink af zijn, is gebleken door de voor de Suffolk's zoo noodlottig varloopen nachtelijken aanval. Over dit gevecht is nu ook de lezing die de Boeren geven, bekend. Kommandant Schoeman meldt dat hij de heuvels om Colesberg vqf dagen had verde digd. Op 't laatst was er 36 uur achtereen gevochten, toen Vrijdag voor een week de Engelschen een stoirnaanval op de stellingen der Boeren waagden. Het eerst werd de Boerensteiling bestormd door de Australiërs, zonder veel resultaat echter. Toen deed een compagnie lansiers een verwoeden aanval, doch de helft bleef op het slagveld achter. Ten slotte volgde de Britsche infanterie (de Suflolks), waaronder de scherpschutters der Boeren zwaar huis hielden. Zestig lijken werden voor de stelling gevonden, ook de kolonel (Watson), die doodelijk gewond was. Toen het bericht ver zonden werd, verminderde het vuur, doch de strijd was nog niet geëindigd. De Boeren hadden toen reeds 100 gevangenen, waar onder 8 officieren. De verliezen der Boeren bedioegen 30 dooden en gewonden. French' positie te midden van een huid dat wemelt van rijenden en onbetrouwbare vrienden, is lang met aangenaam. Aan de Westgrens. Lord Melhuen is, evenals Gatacre en Bul ler, voor het oogenblik niet in staat iels te doen. Viermaal heeft hij slag geleveid op zijn opmarsch ter bevrijding van Kimherley en, hoe men ook oordeeie over den uitslag van Belmont, Enriin (Spijtfonlein), Mudder- rivier, bij Magerfontein heeft hij besh-t de nederlaag geleden. Dit is nu al bijna een maand geleden, en sinds is lord Melhuen gebleven waar hij was, blijkbaar ei alleen op bedacht zich de Boeien van het lijf te houden. Zonder versterkingen is hij machte loos tegen de uitgebreide, muurvaste stellin gen der Boeten. Het gevaar dat hij afgesneden wotdt van zijn basis De Aar blijft bovendien groot, vooral omdat het geheele noordelijk gedeelte der Kaapkolonie m opstand is tegen het Brit sche gezag. Van Kimberley en Mafeking kan alleen gezegd dat deze beide plaatsen zich kranig houden. Beide plaatsen z'y'n reeds sinds half October van de overige wereld afgesloten. aan dc wereld zou vertoonen mot den her tog van Rosecarn als geliefde, zelfs al was liet maar in een tooneelstuk. Hij zeide dat hij het geloofde hij trachtte heb zichzelf wijs te maken hij wilde geen twijfel, geen vrees, geen aarzeling toelaten. Het moest zoo zijneen andere gedachte zou Item gek hebben gemaakt. Hij zou maar twee of drie dagen wegblijven, dacht hij, en als hij terug was, zou hij haar de belofte afdwingen. Hij ging heen, terwijl hij zich geweld aandeed om te gelooven in hetgeen liij zoo zeer wenschtema ir hij kon niet zoo spoe dig terugkeeren als hij wel gehoopt liad zijn stervende vriend voreischte zijn aan wezigheid, hij had zooveel zaken voor hem af te doen, dat het volkomen onmogelijk was weg te gaan. Hij kreeg twee brieven van Lady May. Zij gewaagde daarin niet van looncelspelcn. Ze waren heel lief ge schreven het waren teedcre, echt-vrou welijke brieven en zijn hart werd warm toen hij ze las. Zij gaf wel om hem; zij zou niet zulke lieve woorden schrijven indien zij koel en onverschillig was. Alles zou in orde komen; zij wilde aan zijn wenschen toegeven; zij zou niet gaan en misschien zou hij, wanneer hij terug was, in staat zijn haar te over reden oin te trouwen. Hij suste zicli zelf met die zoete hoop on wilde de mogelijk heid niet aannemen dat het verkeerd zou kunnen afloopen. Het trof eigenaardig samen, zeide hij bij zichzelf, dat hij juist te Londen terug zou zijn op den avond van Lady Swandown's veelbesproken partij. Hij maakte zich zelf wijs dab zijn lieveling er niet zou zijn zijn trotsch, schoon, liecrsehzuelitig meisje zou er niet zijn, cn hij zou zioh vóór alles haasten haai' te zien. Dc belangstelling was eenigermate ver flauwd toen het bekend werd dat sir Clin- Zóó vinden Roberts en Kitchener den toe- stai d. Aan hun de ontzettend zware taak Zuid-Afrika voor Engeland te behouden. Dat Buiier, Gatacre en French Zaterdag of Zondag een geiijktijdigen aanval zouden doen, zooals de ïMoimng Leader" verwacht, komt ons weinig waarschijnlijk voor. Roberts en Kitchener zullen zich toch wel eerst volledig van den stand van zaken op de hoogte dienen te stellen. Verspreide Berichten. Over lord Melhuen loopen de zonderlingste geruchten. Nu weer heet het dat de generaal gek is. Vandaag vertrekt het eerste contingent City-vrywilligers, 500 man sterk, naar Zuid- Afrika. Zij hebben allen het burgerrecht der City gekregen. Gisteren zijn 3000 vrijwilligers der militie teSoutham pion ingescheept. Men is ongerust over het transportschip Clan Ronald, dat groote voorraden levens middelen en ammunitie in heeft. Het schip vertrok 28 November; sinds zyn vertrek vau Teneiifle op 7 December heeft men er niets meer van gehoord. Ter aanvulling van het telegram omtrent een mededeeling der officieuse ïNordd. Allg. Ztg." in zake Krupp nog dit. De vraag deed zich voor of het met de plichten van strenge neutraliteit overeen te brengen was, wanneer uit Duitschland oorlogsmateriaal geleverd werd aan een der oorlogvoerende partijen. Naar wij vernemen, zegt het blad, werd die vraag te bevoegder plaatse ontkennend beatitwooid en daarop is aan de firma Krupp verzocht eventueele leveranties van oorlogsmateriaal te staken. Volgens de Evening News, zijn twee Ooriernijktei.e -officieren die aan boord van de Bundes rath waren, te Pretoria aan gekomen eri daar tei stood bij de Boeren in dienst geneden. Volgens de s Daily Telegtapli" heeft het Engelsche oorlogsschip Fearless te Port Elizabeth (Kaapkolonie) beslag gelegd op het Aigentijn-che stoomschip Murial met een lading zwavel. «■emcBgiie ttcdedecllngcn. Naar aanleiding van keizer Wilhelm's jongste uitlating over de sociaal-democratie u's een voorbijgaand verscnynsel, dat uitge- lansd zal raken, spoort de sKöln. Ztg." aan tot front-maken tegen liet uliramonianisme als het ware gevaar. Het blad betoogt dat mea uit angst voor de sociaal-democratie, wier uitrazen niettemin beteugeld behoort te worden, den verkeerden weg ingeslagen en steun gezocht heelt bij de clericalen. In Duitsche koloniale kringen is een co mité gevormd, rnet liet doel Duitsche kolo nisatie in Klein-Azië te bevoideren. Het plan vindt echter levendige bestrijding. In de llongaai sche delegatie heeft de mi nister van finanliën Vou Kallay het Drie voudig Verbond verdedigd als uitsluitend een ton naar Parijs was gegaan. Sommigen lach ten en zeiden openlijk dat zijn stervende vriend alleen een voorwendsel was dat hij er heen was gegaan om de schande van een nederlaag te vermijden. Lady May zeide niets. Niemand wist of de afwezigheid van haar aanstaande een verlichting voor haar was. Zij ging met zioh zelf te rado. Eén ding was evenwel zeker hij had het werkzaamste middel gekozen o;n haar te dwingen aan hem te denken. Was hij er wol geweest, had hij zijn zaak bij haar bepleit met al de welsprekendheid die hij kon aanwenden, dan kon hij geen argu ment hebben gevonden dab beter was dan het feit dat hij weggegaan was, vertrou wende in haar geloof en haar loyauteit. Toch kon zij niet toegeven. Miss Lock wood die de geheele geschiedenis kende, sprak er maar niet meer over, omdat zij wist dat alle tegenspraak het gevaar zon vei'OTooten. Zoo gin» de schitterende, schoo- i f 1 zie, alom gehuldigde jonge erfgename haar weg, en er werd geen vriendenhand uitge stoken om liaar te wijzen dat die weg ten verderve leidde. Lady Swandown wist van Sir Clinton's tegenzin niets. De hertog van Rosecarn was Lady May's nederigste en onderdanig- ste dienaar waarlijk, zijn slaafsehheid stak sterk af tegen den trotsch en onafhan kelijkheidszin van! haar verloofde; toch, hoe vreemd het moge klinken, al kwam zij in opstand tegen hem, al weigerde zij te erkennen dat zij hem eenige gehoorzaam heid verschuldigd! was toch deed heb haar good die tegenstelling te constateereca. Zoo tegenstrijdig is de schoonste en bekoor lijkste sexo, dat zij hem zou veracht heb ben, indien hij geweest ware als de hertog van Rosecarn. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1