Safe i* Jfc DIXNENLANI). STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. Geme 11 g'd Ni eu w s. Laatste Nieuws. VJjp-y* n-* KSf tuJi 5£» **È*y •a-r ■*ïe f\ K< De „Gaulois" zegt dat liet vertrek van den Engolsclien gezant, sir Edmund Mon- son, met verlof naar de Riviera, tocli ver band houdt met de houding der Fransckc pers, met name van de „Rire", tegenover Koningin Victoria. De gezant oordeelde het beter Parijs eenigen tijd te verlaten, m de hoop daardoor mede te werken t-ot een ver zachting der stemming. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen verzette zich niet tegen zijn vertrek huiten Frank rijk. De Parijsche correspondent der Times'' bevestigt dit vrijwel. De Fransehe Kamer heeft gisteren de commissie gekozen die over Déroulède's Ka merlidmaatschap zou te beslissen hebben Zeven leden dier commissie varen vóór, vier tegen vcrvalkn-verklaring. De rechtbank te Parijs heeft het hoogcr beroep van Judet, Marmoni en Lssseur, van het Petit Journal", veroordeeld we gens smaad tegen Zola, en het proces van Picquart tegen de ..Intransigeant" ver daagd, het eerste tot 2 Mei, liet laatste t-ot 2 Maart. Er werd bijgevoegd dat dan ver moedelijk wel beslist zal zijn over het am- nestie-on twerp. Ook Ficquart's proces tegen de ,,Joui*" ;s om die reden uitgesteld. Picquart protes teert daartegen krachtig in een brief aan den minister van justitie. Hij komt op V gen het amnestie-ontwerp dat den schuldi gen hun straf wil onthouden en waarschuwt den minister niet nog de reeds te veel ver spreide en gerechtvaardigde meening te ver sterken dat in Frankrijk de justitie met voor iedereen gelijk is. Zondag wordt prins Hcimrieh van Prui sen te Weenen verwacht om den Keizer te danken voor zijn benoeming tot Oosten- rijksch admiraal. Te zijner cere zal een groot hofdiner plaats vinden. De Keizer zal den prins zelf van het station halen. Te Praag is al vijfmaal gestemd over een burgemeester. Het gaat tusschen den Jong- Tsech d:r. Podlipny en den Oud-Tsceh dr. Srb. Eén keer hadden beide candid aten een gelijk aantal stemmen; drie maal kreeg Srb 43 en Podlipny 41 stemmen, zoodat geen van beiden de vereisclite meerderheid ver wierf. De vijfde maal hoopte men op een resultaat, maar weder is men teleurgesteld Zoo langzamerhand is intusschen het bloed van Oud- en Jong-Tsechen warm ge worden. Vóór Podlipny's huis werd gema nifesteerd. De Grieksohe Kamer koos den candidaat der regeeringspartij Busidis met 137 stem- inen tot voorzitter. Delyamm" aanhanger Romas kreeg slechts 34 stemmen. In Kurdistan, op de Rus-isch-Perzi-che grens, zijn de Kurden in opstand gekomen. Z« eischen ban onafhankelijkheid. De Per zische regecring heeft cr generaal Semid Khan, beiucht om zijn strengheid, heenge zonden. Volkweerbaarheid. Het hoofdbestuur min Volksweerbaarheid" vergaderde 27 Januari j|. te Utrecht tot regeling lan de werkzaamheden en droeg liet dagehjksch bestuur op aan een college, bestaande uit vooizitter, secretaris en penning meester. In zijne vergadering van 2 Februari jl. stelde dat hoofdbestuur o.a. den inhoud vast van een beknopt geschrift: «Wat vVolks- weerbaarbeid" wil en langs welke wegen zij haar doel tiacht te bereiken." De inhoud van dat geschrift is als volgt; Wat «Volksweerbaarheid" w it, en langs welke wegen zij haar doel tracht te bereiken. Het onafhankelijk voortbestaan tan een volk nnag men slechts dan verzekerd achten, indien het zelfbewust van zijn kracht, niet zal aarzelen, vertrouwend op zijn goed recht zijn weerkracht geheel te gebrui ken als zulks noodig mocht vvoiden tot be houd van zijn onafhankelijkheid. Het Nederlandsche volk is thans in boven bedoelden zin geen krachtig zelfbewust volk te noemen. De twijfel, zoo menigweif uit gesproken aan de mogelijkheid om ons met vrucht te verdedigen, de kleinmoedigheid van zoo velen te dien opzichte, zijn een ge volg van onze betrekkelijke weerloosheid, van de verslapping van ons voikskaiaktcr hetgeen niet veibloemd mag noch kau woi- den. Het grootste gedeelte der mannelijke bevolking is buiten staat, ah zijnde geheel -ongeoefend, om het vaderland te verdedigen als 't noodig mocht worden. Niemand waarborgt ons dat dit geval zich niet te eenigen tijd zal voordoen. Geheel on verwacht kan ons volk plotseling voor de nood zakelijkheid staan zich te moeten verdedigen. Het doel der vereeniging «Volksweei baar heid" ia, te trachten dien voor ons Neder landers onwaardigen toestand te doen ophou den, en in het geheele land een beweging in het leven te roepen, die leidt tot hande len, tot vrijwillig oefenen van alle lichame lijk geschikten in al wat ncodig is voor hen, die, ah 't gevaar dreigt, niet werkeloos mogen blijven. Op hen allen toch, Nederlanders, rust de plicht om aan 's lands verdediging persoonlijk en krachtdadig mede te werken. Als die drang tot vrijwillige oefening alge meen wordt, ah het Nederlandsche volk met daden toont dat het dien weg op wil, dan is het tevens zeker van den steun der regeering. De minister van oorlog toch zeide in de vergadering der Tweede Kamer van 19 Decem ber jl. o. a. dat hij veel sympathie gevoelde voor het denkbeeld van een Nederlandse!) volksleger, maar dat men zulks niet kan ver krijgen zoolang de personen, die daarvan deel moeten uitmaken, blijven wat zij op dit oogeriblik zijn. J) Niets liever zoude het den minister zijn dan dat er geen dorp in Neder land te vinden was zonder schietbaan. Ten overvloede zij hier nog gemeld dat de Vereeniging «Volksweerbaarheid" geheel Dat isongeoefend. ■Jaat, buiten de vraag, hoe de inrichting der Nederlandsche strijdkrvchten moet worden. Haar doei is alleente trachten de stof te verschatten tot het vei krijgen van eerie weer macht in overeenstemming met ouzeNedei- l.vndsche toestanden, ook met dien van groote koloniale mogendheid. De middelen om tot het doel der Ver- eeniging te geraken zijn in hoofdzaak tweeër leizij zullen hier slechts in 't algemeen woiden aangegeven. De mi Idolen van de eerste soort zijn ge richt op het tegenwooidige en op de naaste toekomst. Zij loch, die lichamelijk daartoe in slaat zijn, moeten als lid der Vereenigmg zich oefenen o.a. in het gebiuik der wapens, niet het minst in '1 schieten. Willen zij zich daartoe plaatselijk in een of meer af/ondei lijke schietvereenigingen bij eenvoegen ot zich aan beslaande aam-luiien, zoo is zulks in de eer-te plaats wenrchelijk. bic veiei riigingeri staan dan riaa=t de groote algemeeiie veieenigirg «Volksweerbaarheid". Ii"t/e!fde geldt voor gymnastiek, scherm-, zvvernveieenigirigen enz. liet Hoofdbestuur der vereeniging Volks- weeibaaiheid" richt wel plaai-eltjke afdee- lingen op, maar laat de oprichting van schiet- gjmna-tiek- of andere dergelijke veteenigin- gen aan de afdeehngen over. 'Zij steunt die vereeiiigingen echter, waar zij vermag, dooi laad en daad. Zrj tracht tevens eenheid in een en ander te bevorderen. Ook mag wot den gewezen op de mogelijke samenwerking van Volksweerbaarheid" met de vi ij willige oefeningen in den wapenhandel, die 's winters onder militaire leiding worden gehouden. Door zooveel mogelijk de jonge lieden, die daartoe in de termen vullen, aan te spoien er aan deel te nemen, zullen er veel meer dan thans geoefend vvoideuinden wapenhandel en, voor zoover zulks mogelijk is, gelegenheid krijgen kosteloos in het schie ten te vvoiden geoefend. Niet minder zal getracht worden, de on dersteuning en medewerking te verkrijgen van burgetlijke en militaire autoriteiten, van allen die onderwijs geven of tot het onder wijs in betrekking staan, van bestaande gym- nasiiekbonilen, schiet-, gymnastiek- en andere veieenigingen. De middelen van de tweede soort hebben ten doel om door het zenden door het Hoofd bestuur, namens de Vereeniging, van adres sen aan de uitvoerende en wetgevende machten, verbetering van onzen toestand van weerloosheid te verkrijgen door maatregelen van legeeringswege, ook van wettelijken aard. Daartoe is het echter zeer bepaald noodig, dat die adressen uitgaan van een krachtige vereeniging met een zeer groot aantal leden uit alle rangen en standen des volks en uit alle deden des lands. Men steunt dus, door in grooten getale lid te worden der Vereeniging, het invloed uitoefenen in de aangeduide richting. Propaganda op groote schaal op allerlei wijzen om in het geheele land de belang stelling in de persoonlijke weerbaarheid te wekken; ondersteuning zoo mogelqk öök geldelijk bij den aanleg van schietbanen dit alles ligt op den weg der Veieeniging. Docli dit wordt slechts dan bereikbaar als velen, zeer velen, de handen ineenslaan om «Volksweerbaarheid" in alle opzichten tot een zepr krachtige vereeniging te maken. Zooals men weel bestaat het hoofdbestuur uit de lieeren dr. G. KallT, voorzitterA. L. W. Seyttardt, secretarismr. C. J. Pekel haring, penningmeester. Antl-Somitisme. Door het bestuur der districten I. "VT en VII va li de Roomsch-Katholieke Kies ver eeniging te Amsterdam werd gisteravond een buitengewone vergadering gehouden, tvaarin de heer mr. P. J. M. Aalbersc, lid van dn Lcidschen gemeenteraad, over het „Anti-Semitisme" sprak. Deze vergadering trok, na al hetgeen die laatste jaren vooral over de quaestie van het anti-semitisme van katholieke zijde werd beweerd, zeer terecht de aandacht. De spreker, die in den aanvang zijner re de verklaarde etn vijand van het unti-senii- tisme te zijn, zeide niettemin overtuigd te wezen dat onder de anti-semieten velen te goeder trouw zijn. Hoewel het voor hem daardoor niet aangenaam kan zijn hun rond uit te zeggen: ,,gij dwaalt!" is het toch noodig, dit eens luide te zeggen, vooral in onze dagen, waarin de herinnering aan de Dreyfuvgeschiedenis nog bij allen voortleeft, Even ongerijmd als het is te beweren dat de „zaak" zou moeten leiden tot anti-papis- :ne, even ongerijmd is het te beweren dat zij tot anti-semitisme zou moeten voeren. Onaangenaam is de bespreking van dit on derwerp eveneens, zegt spr., omdat de anti semieten nu juist niet de meest hoffelijke tegenstanders zijn. Toen dr. Schaapman eens in het publiek had gezegd, dat hij niet geloofde aan de zgn. ritueele moorden, werd hem in een Katholiek maandschrift plomp weg en natuurlijk anoniem gevx-aagd: hoe veel hij wel van de „Natie" zou ontvangen hebben om die verklaring af te leggen! Spr. troost zich met het schoone woord vun Pater Bonaventure du Maine in 1864 te Mechelen gesproken: „De zaak der Joden bepleiten is een daad, die zeer aangenaam is aan het Hart van onzen Goddolijkc-n Ver losser." Dit, zegt hij, klinkt wel niet erg anti-semitisck, maar zéker nogal' goed Ka tholiek! Spr. zeido zich ten doel te hebben gesteld het anti-semitisme te behandelen eerst uit sociaal-democratisch en vervolgens uit gods dienstig oogpunt. Ten aanzien van het eerste punt vestigde hij er de aandacht op dat tegen de Joden verschillende beschuldigingen zijn inge bracht. Er wordt van hen beweerd dat zij weinig werkengeien hunner is landbouwer, handel en negotie zijn slechts hun beroep. In den handel, wordt betweerd, zijn ziji zoo slim en gewetenloos, dat een Christen niet tegen hen is opgewassen. Vooral op den geldhandel leggen zij zich toe, bij voorkeur zijn zij bankiers, makelaars e. d., en zij zijn de grootste woekeraars. Deze beschuldigingen noemt spr. opper vlakkig, grootendeels onwaar en totaal lief deloos. Oppervlakkig, omdat ook tal van Christenen bankier, makelaar, e. d. zijn zou men dan ook tegen dezen moeten agee- ren Onwaar, omdat tal van Joden vleesck- houwer, bakker, kleermaker, doctor, 1 eeraar in de letteren, advocaat zijn, en spr. teekent dan, waar hij zelf advocaat is, protest aan tegen de insinuatie dat Joodsche advocaten minder consciëntieus zouden zijn dan hun Christelijke ambtgenooten. Bij ondervin ding zeide hij te weten hoe volkomen on rechtvaardig deze beschuldiging is. Omdat sommige Joodsche advocaten niet liun neus ophalen voor een „vies" zaaltje, mag men niet de Joodsche advocaten daarvan beschuldigenook onder de Christelijke advocaten zijn er, helaasdie hun nobelen stand oneer aandoen. Zeer overdreven is de beschuldiging dat het geld, de groote for tuinen, in handen der Joden zouden zijn, dat daaicloor de Joden over de wereld regee- ren en oorlog en vrede feitelijk berusten in hun handen. De feiten dezer dagen zijn daar om deze bewering te logenstraffenhet zeer Christelijk volk dat eeuwen lang Ierland uitzoog en dat Transvaal wil uitmoorden alleen om het geld, bestaat alles behalve uit Joden en Joe Chamberlain is evenmin een Israëliet. Zeker, er zijn rijke Joodsche bankiers, maar hoeveel schatrijke Christenen kan men niet naast hen stellen! Zie naar Ame rika en Engeland vooral, en doorwandel dan tevens eens den Jord'aan, de achter buurten van Londen, enkele streken van Rusland en herhaal dan nog als ge er den moed toe hebt: „Weg met de Joden, want de Joden bezitten het gold!" Overdreven is ook de bewering dat de Jo den woekeraars zijn en een der grootste oor zaken van de agrarische quaestie. Spreker durft zeggen van dit vraagstuk veel studie te hebben gemaakt, maar er inderdaad nog geen anti-sexniet door te zijn geworden. On tegenzeggelijk gaan de boeren gedrukt on der schulden, doch zou daarvan het verkeer de hypotheek- en pachtstelsel niet de groot ste oorzaak zijn Er zijn Joden die woeker drijven, maar laten wij, zegt spr., dan ook rekenen dat ook in onze mand wel eens een rot appeltje gevonden wordt. Dat de grootste woeker niet door de Jo den wordt gedreven, bewees spr. uit de en cycliek „Rermn Novarum" van Paus Leo XIII. De Paus verheft daarin zijn stem te gen den „alles verslindenden woeker onzer dagen," maar niemand zal zoo dwaas zijn te beweren dat hij, dit zeggende, vooral aan de Joden heeft gedacht, wel aan hetgeen hij noemt „een winzic-k kapitalisme". Op den weg dien de Paus ons, zegt hij, aanwijst bij de oplossing van het sociale vraagstuk, vin don wij geen enkelen handwijzer met het liefdeloos en onchristelijk opschrift: „Weg met de Joden!" Want, vervolgt spr., die beschuldigingen z ij n liefdeloos. Hij treedt dan in een min of meer uitvoerige historische beschouwing over de Joden-vuaestie in de Middeleeuwen. De Christenen mochten toen geen geld te gen interest leenen, den Joden was. zulks wel toegestaan; de Gilden waren voor hen ontoegankelijk; grondbezit was voor hen niet veilig; landbouwers werden ze niet. Is het dan te verwonderen d'at zij van het ééne gerecht, waarvan men hen toeliet te eten, vaak al te gulzig smulden Door eenige citaten uit geschriften van bekende anti-semieten tracht spr. dan aan te toonen, dat het anti-semitisme tot het socialisme voert. Want de anti-semieten prediken openlijk revolutie, en als men het volk ophitst tegen de rijke J ood' sche bankiers, kan men dan in ernst gelooven dat het vol vromen eerbied voor de deuren der rijke Christel ij ke bankiers zal blijven staan? Spr. is daarvan overtuigd, dat het anti semitisme uit sociaal oogpunt hekeken, is leugenachtig, liefdeloos, onchristelijk, doch bovendien in hooge mate verderfelijk voor Staat en Maatschappij. En nu het anti-semitisme beschouwd van godsdienstig standpunt. Hierbij, zegt spr., dienen vier vragen te worden gesteld en beantwoord, nl.zijn de anti-semieten zulke degelijke katholieken dat zij zich het recht kunnen aanmatigen namens de katholieken tegen de Joden op te treden Gevoelen zij zelf niet, dat zij zich ook hier weder aan schromelijke over drijving schuldig maken Is hun zwaarste beschuldiging, betreffende de ritueele moor den, gegrond? Waarom weigeren zij te er kennen dat hun handelwijze lijnrecht tn strijd is met de gedragslijn steeds door de Kerk en door de Pausen gevolgd De eerste vraag beschouwende geeft spr. een ongunstige karakterschets van Eduard Drumont, een katholiek, die met dezelfde woede, waarmede hij de Joden aanvalt, ook de bisschoppen en den Paus zelfs aanvalt; zijn herhaaldelijke duels zijn bekend, Spr. legt er den nadruk op dat hij hiermede niet heeft willen beweren dat alle anti-semie ten zoo zouden zijnde meesten hunner ge loofde hij te handelen te goeder trouwzij hebben zich blind gestaard op het glanzend goud der Rothschilds. De tweede door hem gestélde vraag be sprekende, staat spr. geruimen tijd stil bij de beschtildiging als zouden de Jod'en de oorzaak zijn van de verontehristelijking der maatschappij en hij vond daarbij gelegen heid te wijzen op de Encyclopedisten, Vol taire, den grootvader der anti-semieten, de rovolutionnairen, enz. Hoeveel Joden vindt men onder hen? vraagt hij. Bij de ritueele moorden stond spr. gerui men tijd stil. Als grond voor zijn bewering dat die beschuldigingen als absoluut valsch moeten worden afgewezen, noemt spr. o. a. de Talmudverschillende getuige nissen van tot het Katholicisme bekeerde Joden; de verklaringen van verschillende Pausen, o. a. Innocentius IV, Gregorius, Martinus V, Paulus IV, enz., en haalt hij bovendien aan de meening dienaangaande van mannen als pater Bonaventure, kardi naal Manning en dr. Schaepinan. Als antwoord op de vierde vraag wees spr. er op dat de Pausen steeds de grootste beschermers der Joden zijn geweest; de Jo den zeiven erkenden dit o-p hun synode te Parijs in 1807 gehouden en zelfs Drumont heeft dit moeten erkennen. Het is daarom goed en verstandig niet Rooznscher te wil len zijn dan de Pans van RomeOok tegen over Israëlieten moet men „metterdaad Christen" zijn en het Christendom heeft altijd liefde, nooit haat, gepredikt. Resumeerende besluit spr.: „Wij, Katho lieken, zijn waarachtig geen anti-semieten van huis uit. Eer het tegendeel! Wil men de Joden velbannen, omdat eenigen hun ner woeker drijven, wij doen niet mede. Maar wel eischen wij en met recht, dat de woeker worde gestraft, niet alleen wanneer hij door Joden, maar evenzeer wanneer luj door Christenen wordt bedreven. Wil men uitzonderingswetten tegen i c Joden, omdat eenigen hunner Beurszwende- laars zijn, andermaalwij doen niet mee, maar wel eischen wij een wet, die onzede lijke speculaties verbiedt of zwaar strafs, lietaij die zwendelarij door Christenen of door Joden wordt bedreven. Wil men ons ophitsen tegen de Joden, omuat velen hunner vrijmetselaars zijn, wij laten ons niet opruien, maai- wel zullen wij roet al de macht, die in ons is, het streven en werken der vrijmetselarij bekampen, ooic al was er gc-en enkel Jood lid van. Wil men ons overhalen anti-semieten ie worden, omdat vele Joden aan de groote dagbladen verbonden zijn en daardoor een grooten en vaak verderfelijken invloed op de maatschappij uitoefenen, andermaal, wij zullen wijzer zijn, maar de handen willen wij ineenslaan om met alle kracht te steu nen en te doen bloeien een krachtige Ka tholieke pers, als bestrijdsters niet alleen van de Joodsche, maar ook van de liberale en zoogenaamde neutrale bladen. Dat is onze houding, onze opvatting. Die opvatting is niet eng en benepen, zij is eer lijk en loyaal en bovenals Christel ij k; zij zal zelfs onzen tegenstandea's eerbied af dwingen en niet een groot deel van het vo'k tegen ons in het harnas jagen. Maar wil men ten slotte op ons Katho liek, op ons geloovig gemoed werken, door ons voor te houden hoe de Joden zelven op dien onzaligen da3' tegen onzen Heer en Heiland geroepen "ïebben: „Zijn bloed ko- mc over ons en over onze kinderen," dan vooral zullen wij ons niet laten lijmen op dat al te doorschijnend Katholiek vernisje, door anti-semieten aangestreken; dan zul len wij gedachtig zijn, dat ook zij zijn arme, zondige, feilbare menschen; dan zullen wij-herinneren liet worod des Heeren „mij is de wrake"; dan zullen wij ons niet ver meten, ons niet aanmatigen als de wreker op te treden van dat Heilige Bloeddan vooral zullen wij gedenken dat in dat grootste drama der wereldhistorie zeer ze ker de aarde gesidderd heeft, toen die vloek aan den mond van een opgeruid volk ont vlood: „Zijn bloed koroe over ons en over onze kinderen!", maar wij, Katholieken, zullen ook steeds gedachtig zijn aan liet woord, dat als dauw nederdaalde over de aarde, en als zoete wierookgeuren opsteeg naar de hemelenaan dat woord, dat klonk va nde hoogte des kruises, waaraan de Christus hing, zijn armen als uitbreidend om heel het menschdom met zijn liefde te omvatten, aan dat woord van den Goddelij- ken Heiland: „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen!" Vaar Christus vergeeft, daar missen wij liet recht te veroordeelen De voorzitter van het hoofdcomité van het «Ned. Roode Kruis" ontving van den Min. van Buiten!. Zaken de mededeeling, dat aan zijn Dept. van den consul te Lorenzo Mar- quez telegraphisch bericht is ontvangen, dat de aanvullingsambulaoce VanRtjckevorseliii goeden welstand te Pretoria is aangekomen. Te 's-Gravenhage en te Haai letn loopt het gerucht, dat de burgemeester van Haarlem, jhr. mr. Boreel van Ilogelanden, zal benoemd worden tot Commissaris van II. M. in Zuid- Holland en tot burgemeester van Haarlem de heer J. G. Giilcher, thans als zoodanig te Hilversum. Dit gerucht komt ons niet waarsclnjnlyk voor. Benoemd tot adjuncl-ingeuieur aan de gasfabriek te Amsterdnm, de heer II. Kemp- kers, opzichter aan de gasfabriek te Zutfen. Bij do gisteren plaats gehal hebbendi- lerkiezing voor: 1o, een lid-patroon in de Kamer van arbeid voor de voedings- en genotmiddelen hebben van de 82 kiezers '17 hutroe stem uitge- biachtallen op de.i heer C. A. van Deventer. 2o. een lid pa' roon in de Kamer van ai beid voor de alcohol industrie hebben van do 298 kiezers slechts '23 hunne stem uitgebacht; herstemming tusschen de heeren M. L. Honnerlage Gtete di- 4 stemmen en J. A. M. Jansen die 4 stemmen verkieeg. 3o. een lid-werkman in de Kamer van arbeid voor de alcoliol-industtie hebben van de 737 kiezers slechts 77 hunne stem uit gebracht waarvan 10 van onwaarde gekozen is G. J. Wijzenbroek met 34 stemmen. De herstemming zal plaats hebben op Dinsdag 43 dezer. Tot klerk aan de gemeente-gasfabriek en drinkwaterleiding is benoemd de heer J. Kleijheeg. Daar het gewone lokaal boven de beurs door de volkstellers in beslag is genomen, werd de jaarlijksche openbare les van den Cursus in Handenarbeid gisteravond in de kleine zaal van «Musis" gegeven. Een groot aantal belangstellenden omringden tusschen 6 en 8 uur de tafels waarop de proeven van arbeid der leerlingen lagen uitgestald, en de jeugdige werkers, hier bezig met kartonarbeid, daar met houtsnijwerk. De ijverige onder wijzer, de heer L. Scheflers, hielp hier, vroeg daar, verklaarde elders. Ook thans weer gaf het tentoongestelde een gunstig certificaat af van het nut van dezen cursus en den ijver van leermeester en leerlingen beiden. Er waren stukken houtsnijwerk die inderdaad merkwaardig ge slaagd mogen heeten voor knapen van zoo jeugdigen leeftijd, want alleen bij uilzondering nemen jongens van meer dan 1'2 jaar aan den cursus dee]. Opnieuw is gisteiavond gebleken dat deze cursus, die een GO tal leeilingen ten nutte is, inderdaad met eere haar bclai grijke taak vervult. Hier ter slede is gisteren eer: groot deel van de f 100.000 in de Staatsloterij gevallen. Door de politie alhier is hedennacht aan gehouden een marinier die zonder verlof zijn garnizoen had verlaten. Hij is naar Rotterdam getranspoiteerd en ter beschikking gesteld van den gai nizoens-commandant aldaar. Hedenmorgen te 5 uur ontstond een begin van brand in de woning van wed. Lans bergen, Singel 97. Het schijnt dat een vonk uit de kachel is gesprongen in een stoffer, die lag bij kleeren die op een stoel waren nedergelegd. De sloffer, benevens kleeren en stoel zijn grootendeels verbrand. Het vuur werd gebluscht door J. Sorine- veltl. wonende !d de Ovenrohiesche straat en Zagwijn. Hedenmorgen te 9!A uur gleden de paarden, gespannen voor een spoeling wagen en be stuurd door .1. Grootveld nabij de Vellevest uit tengevolge waarvan de boom brak. Nadat de paarden zonder lel-et waren opge holpen en de boom zoo goed mogelijk geie- pareeid was, kon de reis weer worden vooit- gezel. BURG E R L f J K E S TAN D. Uclmnd: 7 Febr. M. J. Bergman, 22 jar-, en M. C. Meijer, 20 jaar. A. Gornmel, 21 jaar, en M. van Dorp, 19 jaar. M. J. J. van Pinxteren, 30 jaar, en J. C. Beijer, 18 jaar. M. van den Tempel, 22 jaar, en L. Ouweneel, ,18 jaar. ficboren 5 Febr. Geprt, zoon van T. Dodde en G. S:ok, aan boord. 'De bevolkt' Januari 1899 uit dezer gemeente bestond cp lit M. 7829 V. Totaal. 8371 16200 Vei meerdei ing M. V. Tol. Geboorte 311 323 G34 Vestig. 523 566 10e.9 834 889 1723 8GG3 9200 47923 Vermindering: M. V. Tot. Oierljjd. 139 455 294 Vertrek 457 492 949 590 047 1243 Bevolk, op 4 Jan. 1900 8067 8613 16680 *De f 100.000 gevallen op no. 20900 in de staatsloterij, is hier getrokken doorpeisouen uit den werkenden stand. Een van dezen wilde juist deze week zijn nummer verkoopen, om van de opbrengst den hoofdelijke!) omslag te betalen. Een nieuwe mtllioenrnjuff'rouia. 'Gedurende eenigen tijd diende ia een winkelzaak aan den Croosvvijksclien weg te Rotterdam een boerendienstmeid, Janneke Sneeloojer genaamd. Sedert 5 a 0 maanden werdt het opge merkt dat zij kolossale verteriogen maakte, allerlei zaken van weelde kocht, enz. Daar men haar in haar dienst volkomen vertrouwde en ook niets vermiste, hechtte men geloof aan hare vertelling, dat zij dat geld ontving van een broeder die in Trans vaal was en veel geld verdiende. Van tijd tot tijd trncteerde zij zelfs de familie waar zij diende, en kocht zelfs in diens winkel ook deed zij veel goed aan een schoonmaakster. Kort na Nieuwjaar vermiste men echter geld tot een bmlrag van circa f 460 en na korten tijd viel de verdenking op de dienst bode, die, door de politie in verhoor genomen, bekende, dat zij zich het geld op allerlei slinksche manieren had weten te verschaffen. Bij haar werden nog in beslag genomen een som van circa f150 en tal van gouden en zilveieri sieraden. De noodlottige brand. Men mridt ons uit 's-Gravenhage Do drie jeugdige slachtoffers van den brand op de Lange Beestenmarkt werden heden ochtend op de R. K. begraafplaats ter aarde besteld De drie kistjes waren geplaatst in twee met bloemen en palmtakken behangen wa gens. Groote belangstelling had deze hoogst treurige uitvaart gewekt. Bij het sterfhuis en op de begraafplaats wjs eene overtairijke menigte getuige van de plechtigheid en van de aangrijpendo smart des vaders toen zijne drie lievelingen aan den schoot der aarde werden toever trouwd. De Koninginnen zullen hedenavond te 's-Gra- veahage het Diligentia-concert bijwonen. Men meldt ons uit Amsterdam H. M. de Koningin schonk f1200 voor de werklooze diamantbewerkers. Tegen De Bruin, die een kistje met goud in het Suez-kanaal overboord zette, is door het O. M. bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam 4 jaren gevangenisstraf ge- eischt. Abusivelijk schreven wij gisteren «maanden". AMSTERDAM, 7 Februari. Koffie goed ord. Java 36%, Santos 23. Suiker vast.; Febr. f H Vat Juni f 4 i 15/i« Ke" daan. Tarwe np levering zonder noteering. Rogge op levering flauw; Maart f130; Mei f429; Oct. f427. BERLIJN, 7 Februari. Spiritus per loco fr. 47.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2