BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Ingezonden Mededeelingen. Het «ADRESBOEK VAN SCHIEDAM", dat onlangs verscheen en ten Bureel e van de «Schiedam- sche Courant" tegen den prijs van f 1.25 is te ver krijgen bevat in 40 hoofd stukken alles wat men in het dagelijkseh leven, in kantoor en huis, omtrent staat en stad, onmiddellijk moet kunnen naslaan. De Alphabetische lijst van ingezetenen van Schiedam met hun ambt of beroep daarbij vermeld is tot op dit oogenblik bijgehouden. 4c 4c 4c Kunst en Wetenschap. Kerk en Schooi. Landbouw en Yeetcelt. SPORT. O e m e n g cl Ni e u w s. •van H., f 10 v.m P, M., f 10 van A. en f 100 van G. R.; van 'leu gemachtigde van het Petersbmger-comité voor de 3e ambulance mr. J. 15. Liman f 1000 en eindelijk f 25 van ,mevr. R. te 's-Hagt» uit Engeland doormid del van mevr. Wenlieim -Bicker, die als lid van het bestuur van het Am-terdamsche R. K. comité welwillend de geheele directie der verzorging dier ambulai c-s op zich ge nomen heelt en die voert in het gebouw van Het Roode Kruis, Krayenhofstraat 2 alhier, waar voortdurend zendingen van matei iaai gaarne aangenomen woiden. Half Februari worden wederom een hon derdtal colli naar L. M. van hier gezonden Adjunct-lnspectriccs van den arbeid. Do Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt in dc .,St. Ct ter ken nis van belanghebbenden, dat zij die in aan merking wcuschen te komen voor de be trekking van adjunet-mspeetnce van dui arbeid aan welke betrekking een j tarwt u- de is verbonden van f 1Ö00, die bij geble ken geschiktheid kan opklimmen tot 2500 zich vóór 1 Maart a.s. bij gezegeld adres aan zijn Departement kunnen aanmelden, onder overlegging van haar geboorte-akte en van diploma's en verdere stukken, waar uit kan blijken waar zij haar theoretische kennis kobben verkregen en aan welke in richting zij werkzaam zijn of zijn geweest. Om tor benoeming to kunnen worden voorgedragen, moet bij een geneeskundig onderzoek door een of meer door den Minis ter aan te wijzen geneeskundigen blijken, dat de candidaat lichamelijk geschikt is dc betrekking van adjunct-inspeetrice van den arbeid te vervullen. Hoofdcursus, De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat, voor het in de maanden Juli en Augus tus e.k. hier te lande te houden examen voor toelating tot den rang van 2e-luitenant der infanterie en van 2e-luitenant-kwaitier- mcester, respectievelijk voor den dienst hier te lande en voor den dienst in Ned.-Indië, de navolgende aantallen plaatsen worden opengesteld I. Voor het leger hier te landeinfanterie 21, administratie 3; II. Voor het leger in Ned.-Indiëinfan terie 13, administratie 5. («St.-Ct.") Te Rotterdam is gisteren overleden dr. Van der Hoeven, ridder in de orde van den Ned. Leeuw, oud eerste heelmeester iu het gem. ziekenhuis te Rotterdam, medeoprichter van het kinderziekenhuis aldaar, commissaris tan de »N. R. Ct." enz. Een algemeen bekenden in zijn kring ge acht inwoner van Scheveningen, de heer L. P. Waterreus, is in den ouderdom van 71 jaren overleden. Door zijn uitgebreiden visch- handel verwierf hij zich een gunstigen naam en een niet onaanzienlijk fortuin. Jarenlang was hy een ijverig lid van het R.-K. paro chiaal aimbestuur. Te 's-Giavenhage is overleden de heer J. M. Buma, ou i griffier van het gerechtshof te Leeuwin'.Jen. Te Haarlem ia overleden de heer II. G. Maks, gepensioneerd naristent-1 e-ident van Bandjermasui, tot tvelk ambt bij uit lagen rang was opgeklommen, llij bereikte bijna 72 jaren, De «Ned. Bond tot Kindei bescherming" zal een aigemeene veigadering houden Za terdag 10 Maart, ten 1 uur, in Eensge zindheid", te Amsterdam, Onderwerp van bespreking zal zijn#De invloed, dien de voorgestelde wetswijzigingen oefenen zullen op de zorg van particuliere personen of ge stichten voor de kinderen, wier lot zij zich aantrekken". Het eerste congres van den Ned, Bond van cacao-, chocolade- en suikerbewetkers zal in Maart te Rotterdam plaats hebben. zijn blad omslaande, plotseling een gedeel te van do alt-partij voor zteli zag liggen, dat tussehen zijn partij was verzeild geraakt, terwijl de altist moest blijven doorspelen, zonder zijn eigen partij te kunnen raadple gen. Op een concert to 's-Gravenhage had geen der heeren hars voor ziju strijkstok, mot veel moeite werd in dat gebrek voorzitn door do goedheid van een violist, die het concert bijwoonde, doch den volgenden dag te Deventer bestond weer hetzelfde gebrek het stukje hars was te 's-Gravenhage m Je artistenkamer blijven liggen en de heeren moesten er te Deventer geheel van versto ken blijven. Te G... hadden drie concertbezoekers het plan opgevat den „Böhmen namens eenige kunstliefhebbers vier kransen aan tc bieden als huldebetoon en dat zou in do pauze van het concert plaats hebben. Toen dc hulde- betooners netjes uitgedost in „Evenmg- dress" op het podium verschenen, waren daar slechts twee der „Bbhmen" te vinden, want de twee anderen, de eerste violist en de altist hingen, eenige meters hoog, aan een trapeze, die den vorigen avond dienst had gedaan voor een specialiteitengezel schap, dat in dezelfde zaal een voorstelling had gegeven. De strijkinstrumenten waren in rust en de „Böhmen" vonden liet raadzaam, ten behoeve van het tweede gedeelte van het concert, alvast hun spieren wat te verster ken en te oefenen. Hanus Wihan heeft weinig zit in zijn cor pus; wanneer hij op reis in een spoorweg coupé iets met nadruk wil beweren, gaat hij opstaan van zijn plaats en blijft staan totdat hij heeft uitgesproken. Aan elk station waar gestopt wordt, stap. hij uit, en aldus is het gebeurd dat hij, alle •waarschuwingen onzerzijds in den wind «iaande, aan een zeer klein station heeft moeten overnachten, omdat de trein was Naar het «Orgaan" van den Bond mede deelt, is een belangrijk punt op den beschrij vingsbrief gebracht, til. de bespreking der productieve coöperatie voor dezeu vakbond. Bnigerlljke Stand tan Oversclife. Geboren: 2 Febr. Cornelis, z. v. H. Janssen en G. M. Bakker. Cornelis Hendrik, z. v. A. v. Vliet en I. Veenman. 4. Bertus, z. v. H. W. Wichert en S. Schümacher. Overleden: 3 Febr. P. IJ. v. d. Moor 11 ii nd. 4. A. Post 9 mnd. 6. A. Hooger- werft 40 j. 5. A. C. v. d. Stap 1 mnd. 6. M. lloogebrugge 76 j. wed. van S. v. d. Ilooij. Bij Kon. besluit zijn met 16 Febr. be- vordeid: tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee le kl. jhr. J. F. Coerizen de Koektot luit. ter zee le kl. de idem 2e kl. jhr. H. L, Quarles van Ufford, en tot luit. ter zee 2e kl. do adelbirst le kl. A. Ten Broecke Hoekstra. Bij Kon. besluit is, met 16 Febr. lo. aan den schout-bij-nacht-litulair J. Spanjaard eervol ontring verleend uit de betrekking van inspecteur-gen. van het loodswezen, de be- (orining, bcbakeuing en verlichting, tevens uit die van Ned. Permanent-commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de be tonning en bebakening, alsmede de ioods- diensten op de Schelde, onder dankbetuiging voor de gewichtige en langdurige diensten door hem aan den lande bewezen, deze vlag officier, op pensioen gesteld en het bedrag bepaald op f3075 'sjaars; 2o. voormelde betrekkingen opgedragen aan den kapt. ter zee-titulair J. C. De Ruyter de Wildt, thans insp. van het loodswezen enz. in het 6e district te Vlissingen, onder toekenning van den titulairen rang van schout-bij-nacht3o. opgedragen aan den kapt.-luit. ter zeeJ. W. A. F. Van Maren Bentz van den Berg de betrekking van iusp. van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het Ce district te Vlissingen, en deze hoofdoffi cier in zijn hoedanigheid van inspecteur tevens benoemd tot Nederlandsch permanent com missaris voor meergemeld gemeenschappelijk toezicht. Bij Kon. besluit is de heer F. H. Hege- werth, arts, benoemd en aangesteld tot off, vau gez. der 2e kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. By Kon. besluit is bij het Depart, van Wa terstaat benoemd tot adjunct-commies F. E. van Ilennekeler, civiel-ingenieur by den alge- meenen dienst van 's Rijks waterstaat. 30 cent per regel. i doorgereden vóórdat hij den tijd had weder m te stappen. En toen eens, tussehen twee stations, de trom stopte, omdat een sein op „onveilig" stond, wandelde hij in den vrede van zijn /.iel naar de locomotief en vroeg den machi nist- Va rum vvird hier gehalten, wo kein Balinhof da 1st i De machinist beantwoord de zijn vraag met een alles behalve liefelijk klinkend Ilollandsche venvensehiug. De „Böhmen" hebben een broertje dood aan toilet-maken op reis en voor de concer ten. Ik heb hooren vertellen dat zij, na een groote reis to Hamburg aankomende, er zoo stoffig uitzagen dat, toen zij in een der eerste restaurants aldaar hadden plaats ge nomen, men weigerde lien te bedienen en de chef van het restaurant gaf daartoe eerst zijn toestemming toen zij hun identiteit hadden aangetoond. Tien minuten vóór den aanvang van een concert, moet voor Hoffman een witte das worden gekocht en vijf minuten daarna komt Suk tot de ontdekking dat hij alle knoopjes van zijn overhemd thuis heeft ge laten. Gij leent hem de uwe, ziet er dus voorloopig zelf ontoonbaar uit en na de uit voering van het eerste der drie quartetten van het programma, verschijnt Suk ia de artistenkamer opnieuw zonder knoopjes in zijn overhemd, want het blijkt nu dat alle knoopsgaten veel te wijd zijn geworden, door aanhoudend verldeeden natuurlijk. Hij heeft ze onder liet spelen een voor een ver loren en de knoopjes liggen verspreid op 't podium, men moet ze ten aanzien van het publiek door een bediende laten verzame len. En den volgenden dag, in een andere stad, kan het u gebeuren dat Suk, een paar minuten vóór acht uur naar u toe komt en u verzoekt: Bitte geben sie nur noch ein- mal die Knöpfe von Gestern. Zoodoende zijt gij zelf altijd half gekleed, ter wille van uw Böhmische vrienden. De „Böhmen" bestellen een rijtuig aan Inhoud, van „De Huisvriend" no. 15 Maasdorp, door Th. A. Quanjer. De Dia- conessenhuizen in Nederland, door Knott- nerus, met iilustratiën. (Vervolg.) Ner vositeit, door dr. E. Monen. (Slot.) Be roemde Atlileten die Kruger bevechten. Generaal Joubert, met portret. Gravure Windmolen, naar een waterverfteekening van Maunce Detmold. Advertentie blad: Hoe de Brigadier verliefd werd. Uit het Engelsch van A. S. Appelbee. (Slot.) Advertentiën. Wegens de komst der Koninginnen is de onthulling van het standbeeld van Frans Hals te Haarlem uitgesteld lot de eerste helft van Juni. Het gezelschap Le Gras en Haspels zal Dinsdag a.s, in den Grooten Schouwburg te Rotterdam de eerste vertooning geven van «De Amor-zaal". Mascagni lag met het stadsbestuur van Pésaro overhoop, omdat dit college er niet toe overging den maestro als directeur van het Conservatorio Rossini 10000 lire in plaats van gelijk bet is inslgesteld 7000 liie jaarlijks als honorarium te geven. Nu heeft Mascagni zijn ontslagals directeur dier muziek instelling genomen. Hij zal zich te Venetië gaan vestigen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Oud Alblas, H. Doorn- veld, te Kerkwijk te Holijsloot, P, de Looze cand. te Zterikzeete 's-Gravenhage, E, J. W. Posthumus Meijes Jz., Middelburgte IJzendijke, F, IJdema, Cz., cand. te Jorwerd. Bedankt: Voor Deinum, door R. Ha- zelhof, te Schalzum c.a.voor Uitwijk en Waardhuizen, door P. de Looze, cand. te Zierikzee. Naar wy vernemen heeft de Raad van Amsterdam Donderdag in geheime zitting tot het voeren van een proces in zake de N. Z. Kapel besloten. (sH.") Geref. Kerken. Beroepen; Te Oostwold. II. Meyer, te Reitsum. Bedankt: Voor Oldeboorn, door W. T. Nyenhuis, te Britsum. Hooger Onderwijs. Amsterdum. Met gunstig gevolg is het doc- toiaal examen in de geneeskunde afgelegd door den heer H. de Jong. Leiden. Bevorderd tot arts de heer L. Polak Daniels, Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw zal zich tot de Regeering wenden met verzoek om steun tot het be strijden van de kalverziekte (sterfte onder de jonggeboren kalveren). Het hoofdbestuur zal dit doel trachten te bereiken door het doen houden van voor drachten, theoretische en practische, waar door belanghebbenden worden bekend ge maakt met de methode dr. Poels". In 1902 zal de aigemeene tentoonstelling door de Maatschappij worden gehouden. Morgen zal er een voetbalmatch plaats hebben tussehen de nieuw gepromoveerde Schiedamsche voetbalclub «Quick", gevormd uit «Victoria" en «Rapiditas" en «Vitesse". De jaarlijksche universiteitswedstrijd tus sehen Oxford en Cambridge is thans definitief vastgesteld op Zaterdag 31 Maart. Avicultura. De Ned. Vereenigiug «Avicultura" opende liet station van de stad waar zij een concert geven en gebruiken dat rijtuig voor het ver voer van hun muziek en violoncel; zij zelf wandelen naar de zaal door regen en slik, de violisten inet hun instrumenten onder den arm, waarlangs lange riemen achteloos liecn en weder slingeren, waarop van tijd tot tijd voorbijgangers trappen en van de been geraken. En wanneer zij na zulk een wande ling enkele minuten vóór het tijdstip waar op bijv. een concert te 's-Gravenhage moet beginnen, m de concertzaal aankomen, dient men, om hen geen al te gek figuur to laten maken, hun laarzen en pantalons te laten reinigen van slikkerige uitroepteekens, door middel van een borstel of bij gebreke daar van met een stuk van „Het Vaderland". Wanneer de heeren na afloop van een concert een van de viör plaatsen in hun rij tuig aanbieden, stelt Karei Hoffman, de eerste violist, zijn plaats ter uwer beschik king, ondanks uw verzet, en neemt hij zelf plaats op don bok naast den koetsier. Hij denkt er niet aan, dat hij een warmen, in- spannenden avond achter den rug heeft, en verklaartWie zich vernedert zal verhoogt worden, en omgekeerd. De „Böhmeri" studeeren cn repeteeren in den zomer, drie maanden, van Juli tot Sep tember, en komen daarvoor bijeen in een villa in Böhemen, die hun voor dit doel ge heel welwillend ter beschikking wordt ge steld; zij studeeren er dan zes uren per dag en maken kennis met de tallooze noviteiten die hun worden toegezonden. Op reis wordt nooit of zelden gerepeteerd. De „Böhmen" ontwikkelen een werk kracht, een „Ausdauer" zonder wederga. Zij gaven eens tien concerten, drie matinees en zeven avondconcerten binnen zeven la gen en speelden dus dertig quartetten in één week. Binnen een tijdvak van 10 dagen werden eens concerten gegeven in deze volgorde: Amsterdam, Londen, Breda, Londen, Groningen, Zwolle, Londen, Het gisteren in de groote zalen van het K. Z. B Genootschap te 's-Gravenhagehaar 3-daagsche Vijftiende Internationale Tentoonstelling van pluimgedierte. De inzendingen zijn zeer talrijk zaal, bylokalen en gaanderijen zijn ingeno men. Hanen, kippen, duiven, eenden, kal koenen, ganzen en naaste familieleden laten zich ook ditmaal niet onbetuigd het gekakel en gekir doet hooren en zien vergaan. Maar voor liefhebbers valt er op de tentoonstelling heel wat moois en zeldzaams te zien. Engelsche, Belgische en Nederlandsche juryleden waren hedenochtend druk in de weer om het gevederd volkje prijs en premie toe te keonen. Geen gemakkelijk werkje bij zulk een uitgebreide collectie. Voorts zijn tentoongesteld zaden, broed machines enz. Voor zoover dc hoofdprijzen gistermid dag bekend werden, is de door H. M. de Koningin uitgeloofde zilveren medaille, zijnde de eereprijs voor de fraaiste sierduif, behaald door den heer I'. Polvliet te Mid delburg. In de afdeeling hoenders is de eero-prijs, een zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin-Moeder, behaald door graaf Van Limburg Stïrum te Wassenaar, voor den fraaisten haan. De tentoonstelling trok gistermiddag reeds vrij veel! bezoekers. Vooral in de vo gelzaal hadden veel bekijks de door den Duitscher Paul Groeseh geëxposeerde aria's- zingende goudvinken, die aardige Duitsche melodieën floten. Sommige hebben een re pertoire van drie nummers. Paul Krugerstraat. De gemeenteraad van Vlissingen heeft aan eeue nieuwe straat, welke eene der hoofd straten zal worden in het nieuwe stadsge deelte, den naam gegeven van Paul Kruger- straat. Pen nieuw produet. De directrices, leeraressen en telkens een veertigtal leerlingen der Amsterdainsche Kook- en Huishoudschool en der Haagsclte Kookschool bezochten Donderdag en Vrijdag de fabrieken van Van den Beigh's Limited te Rotterdam, Met veel belangstelling namen zij deze inrichtingen, die in September van het vorig jaar vereerd werden met het bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen, in oogen- schouw in het bizonder werd hun aandacht getrokken door de bereiding van het nieuwe produkt «Vitello", het botersurrogaat, dat in genoemde Kookscholen sedert eenigen tijd met veel succes in gebruik is. Brand. Op het terrein van het grensstation Es- schen ontdekte een spoorbeambte gistermid dag dat uit een goederenwagen rook kwam. Toen hij de deur opende, sloegen hem de vlammen tegen. Terstond werd met emmers water tot blusschen overgegaan doch men kon niet verhinderen dat de wagen met zijn geheelen inhoud, bestaande uit pakken vlas door de vlammen vernield werd, Pen arrestatie. Gistermiddag werd na afloop van een be grafenis op de R. K. begraafplaats te Rotter dam gearresteerd zekere J. C. Vte Parijs, wiens gevangenneming door de Rotterdam- sche rechtbank ter zake diefstal was gelast. Hij werd naar het parket der justitie over gebracht. Lastig. Een aatal inwoners van Breslau zyn ver stoken van hun telephoon. Door buitengewoon zwaren sneeuwval zyn vele geleiddraden niet minder dan 3000 aansluitingen ver nield en het zal wel veertien dagen duren, voof het telephonisch verkeer is hersteld. Zonnesteek. Te Buenos-Ayres zyn Zaterdag niet minder dan 102 gevallen van zonnesteek voorge komen, waarvan 93 den dood ten gevolge hadden. De slachtoöers zijn byna allen arbeiders. Hongaarsche galanterie. Een Oostenrijksch blad deelt de volgen de anecdoten mede omtrent de spreekwoord concert te Zwolle werd gegeven op een Maandagavond en nu kan men van uit Zwolle des morgens wegens gebrek aan aan sluiting de dagboob uit Vlissingen niet be reiken. Dus besloten wij, na afloop van dat concert te Zwolle, via Kampen per nacht boot naar Amsterdam te reizen en van daar per eersten trein naar Vlissingen. Toen wij te Kampen aankwamen, bemerkten wij, dat do gewone salonboot wegens reparatie buiten dienst was gestold en dat wij per hulpboot zouden vervoerd worden. Die hulpboot nu bood zeer weinig comfort en ruimte aan, zoodat wij met dno heeren den geheelen nacht op het dek moesten door brengen, terwijl prof. Hanus Wihan, ten behoeve van onze medereizigers en met be hulp van een petroleum toestelletje, zich on ledig hield met het bakken van zestig spie geleieren, waai-voor hij het materieel had meegebracht uit Zwolle, waar de eieren zoo groot en versch zijn, zooals hij had ontdekt Kleedingstukken, parapluies, sigareupij- pen en dergelijke zaken worden door de „Böhmen" veelvuldig en zonder bezwaar achtergelaten in hotels en spoorwagens en het kost dikwijls heel wat geschrijf en gete- grafeer om die voorwerpen weder terecht te brengen. Wanneer zij concerten geven in andere plaatsen .buiten Amsterdam, nemen zij voor hun reizen daarheen steeds den laatsten trein; wanneer zij bijv. om acht uur te 's-Gravenhage moeten optreden, vertrekken zij met den trein van halfzeven. En dikwijls is het hij 't kantje af dat wij dien trein ha len, want wanneer men ze uit voorzichtig heid komt afhalen van 't hotel, kan men er op rekenen de heeren nog niet geheel ge reed te vinden. Dan zoekt bijv. Josef Suk naar een of meer zijner meest onontbeerlijk- ste kleedingstukken, die eindelijk te voor schijn komen uit den koffer van Hoffmann, waarin ze den vorigen dag bij vergissing zijn verdwaald geraakt. del'ijke galanterie van Hongaren jegens de leden van het zwakkere geslacht: Een jong meisje verloor op een avond! in een slecht verlichte straat een tienkreuzer- stuk. Een toevallig voorbijkomend', goedige- kleed heer vroeg haar waarnaar zij, zocht. Toen zij 't hem gezegd had, haalde hij zdin lucifersdoosje uit den zak, waarin zich nog slechts één lucifer bevond, en stak daarme de een haastig ineengedraaid blauw papier tje een honderd-florijn-banknoot- aan, hij het licht waarvan men het verlorene vond. Geen der omstanders had het intus- sohen gewaagd! het meisje een ander geld stuk voor het verlorene aan te bieden. In een klein gezelschap te Erlau in Hon garije zeide een jonge dame tot een naast haar zittend heer,' dat zij gaarne eens per scheepsgelegenheid naar huis zou gaan, om haar oudere te bezoeken; zonder geleider ging dit evenwel niet. „Maja elkisèrem én", d. i.„I k zal u begeleiden", antwoordde de heer. Lachend en alsof dat als vanzelf sprak, nam de dame dit aanbod aan, en den volgenden avond 10 uur verliet men per boot de stad!. Na ©en vaart van 45 uren be reikt emen Temes-Moravicza, het dbel der reis, welke den galanten cavalier, die vol strekt niet rijk was, 36 gulden kostte. Daar in Hongarije d'e gastvrijheid hoog staat aan geschreven, werd de jonge man in de wo ning der ouders van het meisje even gastvrij opgenomen alsof hij een bekende was ge weest. Oordeel over vrouwen. Onlangs is te Brussel onder bovenstaan- den titel een boekje verschenen, dat een in teressante bloemlezing van oordeelvellingen, in het bijzonder van Eransch© schrijvers, over het schoone geslacht bevat. Eenige bij zondere proefjes deelen wij hier mede Did'erot: Er bestaat tussehen vrouwen, evenals tussehen priesters van denzelfden godsdienst, een geheime band. Zij haten elkaar, maar nemen elkaar in bescherming. ChamfortBij de keuze van een geliefde leb een vrouw er veel meer op, met welke oogen de andere vrouwen hem, aanzien, dan hij haar zelf schijnt. De verloving bevalt meer dan het huwelijk, evenals romans ondënhou- dender zijn dan verhalen. BongeartWan neer wij in 't algemeen kwaad van. de vrou wen spreken, dan staan zij allen tegen ons opzijn wij evenwel op een enkele gebeten, dan geven zij ons allen volkomen gelijk. Alphonse KarrAl zegt gij een vrouw, dat zij kwaadaardig, eigenzinnig, lichtzinnig is en voegt er bijzij is zeer schoon weest verzekerd, dat zij steeds goed over u zal denken. Zegt gij evenwel, dat zij goed' is, zacht, deugdzaam, verstandig, maar helaas leclijk zij vergeeft het u van haar leven niet Madame de StaëlDe liefde is in het leven d'er vrouwen een geschiedenis, in dat van den man slechts een episode. Madams FeeDikw'jls weerstaat een vrouw de Itef- de die zij gevoelt, en kan hem niet weer staan die haar inboezemt. J. J. Rousseau De mannen philosopheeren beter over het menschelijke hart, maar de vrouwen lezen er heter in. Duel os: groote en zeldzame op offeringen zal men bijna alleen bij vrouwen aantreffen; bijna alle goede oogenblikben der liefde zijn haar werk, dikwijls ook in de vriendschap, als die op de liefde volgt. Mi- ckeletHet is een aigemeene regel, die voor zoover ik weet, weinig uitzonderingen heeft, dat talentvolle mannen steeds op hun moe der gelijken; zij drukt op hen haar geeste lijken en lichamelijken stempel af. liet lachen als geneesmiddel. In het «Journal de Neurologie" bespreekt Paul Hartenberg met ingenomenheid een boek van Dr: J. M. Raulin, waarin deze be toogt, hoe groot de waarde is van vroolijk- heid en eene behagelyke stemming, zelfs al zyn die kunstmatig opgewekt (haschisch, opium) by de behandeling van angst, melan cholie en dergelijke toestanden. Maar ook de beweging van het lachen, anders een gevolg en teeken van een blijden gemoedstoestand, zou volgens Raulin, als zy kunstmatig is teweeggebracht, welbehagen en zelfs vreugde kunnen opwekken. Ziedaar, zegt het «Weekbl. v. Geneesk.", Met de opdracht voor het arrangement van een concert-tournee maken de „Böh men" weinig omslag. Na afloop van een concertreis wordt afgesproken welk tijdlvak voor een volgend' conccrteeizoen beschikbaar zal zijn en overigens verneemt men verder niets van hen. Veertien dagen vóór den eer sten concertdag zenden zij, na tallooze aan vragen langs telegrafiscken weg de program ma's en op den eersten concertdag verschij nen ze zelf, liefst zoo kort mogelijk vóór den aanvang van het concertzij komen dan re gelrecht uit Moscou of Praag. Op een reis naar Deventer werd door het Quartet het besluit genomen, het verblijf in ons land met tien dagen te verlengen, nog acht dagen concerten in verschillende steden te geven en voor dut doel een voor genomen reds door Oostenrijk tot later uit te stellen. Op een stuk papier, nedergelegd op den rug van Josef Suk, werd door Oscar Nedbai een telegram gereed gemaakt voor Weenen, dat te Apeldoorn aan het station werd. af gegeven. En op dezelfde originede manier werden toen de uit te voeren programma's op schrift gebracht en daarna aan ons ter hand gesteld als een officieele opdracht voor bet regelen van een nieuwe concert- toumée. Slechts eenmaal hebben wij' d'oor Josef Suk, na een vermoedende concertreis, de ver zuchting hooren slakenDas Leben ware so schön, wenn man nur keine Quartette zu spiel en batte. In Februari zullen onze vrienden „de Böhmen" ons weder bezoeken. Dit artikel is door ons ontleend aan het „Handelsblad".

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2