Tusschen twee liefdes. 53,,e Jaargang. Vrijdag 16 Februari 1900. No. 10168. Ken nisgev i 11 g. STADS-ZIEKENHU1S. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen. 11. 1.25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBeverstraat (SS. Prijs der Advertentiën: Van '17 regels fl. 0.90iedere regel meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per ïegel, Groote letters naar de plaats die zij innamen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine adverteiitiSn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ifo. X23. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN Schiedam, Gezien het verzoek van de Firma KRANEN1 Co., om vergunning tot uitbreiding barer branderij in de *s Giavenlandsche stiaat no. 2, kadaster sectie II no. 18, doorplaatsing daarin van een stoomketel met eeri vei'W oppor vlak van 7 M2, ter vervanging van dien van geringere afmeting Griet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld vei zoek niet de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den lsien Maart as., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal vvoiden gegeven om bezwaren legen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat. gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijii ingekomen, kennis kan vvoiden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15den Febtuarl 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, X. S. De rekeningen ten laste van het Stads- Ziekenhuis over 1899 worden vóór den lsten Baart eerstkomende bij den Secretaris- Penningmeester, Nieuw&traat 30, ingewacht. De Commissie van Administratie, VAN WESTENDORP, Voorzitter, W. A. VAN DOLDER Dz., Secr.-Penn. Algemeen uverzlciit. SCHIEDAM, 15 Febr. 1900. OË OOULrOti. Do nieuwe campagne. Aller oogen, in Engeland en daar buiten, zijn andermaal gewend naar de Mo-ddcrri- vier. Daar zijn nieuwe operaties in uitvoe ring; vandaar moet voor de Engelsche heer schappij in Zuiid-Afrika bat heul komen. Lord Roberts is de man van wwen d'e red ding wordt verwacht, op wxen do hoop van Groot- en Klein-Britten is gevestigd. Wat lord Roberts wil, is nog niet te zeg gen. Wij kooren dat generaal French, de eenige Engelsche legeraanvoerder die m de zen oorlog een overwinning (bij Eilanids'laag- te) beliaaide, maar due ook al weer bij Co- lesbeirg zijn roem voor een goed deel is kwijt geraakt, dat generaal French de Mod- demvier is overgegaan. Tegelijk hebben ook de .Gortdon Hooglan ders meer westelijk eenige punten bezet. Het is natuurlijk onmogelijk uit deze DOOR CHARLOTTE M. BRAEHME. 40) Hij zag niet het stomme verwijt in de lie ve, treurige oogen, die zij naar hem opsloeg. Geen waandle aan zijn leven, terwijl zij bij hem was niets om voor te leven, terwijl hij haar lhad1Daisy werd! nameloos verdrie tig; een gevoel van wanhoop maakte zich van haar meester. Zij was minder dan niets voor hem waarom was hij met haar ge trouwd? „Ik denk er over naar Engeland terug to keeren,'* zei hij, „en daar eenigen tijd te blijven. Dan kam ik zien wait ale ga doen. Ik tracht mij hier eigenlijk op jammerlijke wij ze bezig te houden. Boeken en taalbtudli'e zijn niet voldoende om hot leven en denken van een man te vullen." „Je hebt mij toch," 'zei Daisy zwaik. Maar hij hoorde het niet eens, en met een zucht van wanhoop wendde zij zich af. „Blijf even, Daisy," zei hij. „Ik wil graag mijn plannen met je bespreken. Wat zou je er van zegsgen als wij de volgende week naar Engeland1 terugkeerden V' „Wat je wilt, is goed," was haar vriende lijk anbwoord. „Jouiw genoegen is altijd' het mijne." Weer scheen hij haar antwoord niet te hooren. Daisy schepte moed. Zij hief haar gelaat naar hem op. korte berichten op .te maken of en m hoe verre deze knjgsfenten werkelijk belangrijk zijm Wat het gievcclit betreft tusschen overste Hannay's bereden infanterie en een „kleine Boerenmachb" bij Ramak, ongeveer zeven mijlen benoorden de Oranjerivier aan de Vrijstaatsche grens, dat schijnt nicit zeer gunstig voor de Engelschen te zijn afgeloo- pen. Hannay kon den vijand „togenliouden" en verloor daarbij 39 man. Het maakt d'cn indruk of de Engelschen zich met groots moeite de Boeren ,van het lijf hebben ge houden, vermoedelijk nog wol door een haas tigen aftocht. Lord Roberts schijnt over een groote macht te beschikken, een geheel legerkorps en een divisie cavalerie; precies weet nie mand hoe sterk de Engelschen hier nu zijn Soanmigen spreken van 40,000 manover het geheel neemt men aan dat hij tweemaal zoo sterk is als de Boeren. Eon ernstig gevaar voor Roberts leveren de gebeurtenissen in het Noorden der Kaap kolonie op. De correspondent der „Daily MaÜL" en hem kan men waarlijk wel ge- loovon, wanneer hij van overwinningen der Boeren spreekt meldt dat do Worcester's de Wilt's, de Berkshires en de West-Austra liërs uit hun positie bij Colesberg verdreven werden. Daar de konvooien steeds moeilij ker de verschuilende kampementen konden bereiken, werden die verlaten ea trokken de tro°pen terug op Rcnsburg. Renter's correspondent voegt hieraan toe dat de Boeren een 40-ponder op Bastaard- nek hadden dat den geheclen omtrek be streek en dat de Engelschen overal een vijf maal zoo sterken vijand tegenover zich had den. De Engelschen hebben nu geen kamp meer, westelijk van Rcnsburg, De groote overmacht der Boeren dwong hen tot den terugtocht op Rcnsburg, en de vraag is of zij zich daar zullen vermogen te handhaven Een groot gevaar voor lord Roberts. Im mers, de mogelijkheid is lang met uitgeslo ten, dat de Boeren voortdringen naar Nauw- poort en vandaar De Aar en daarmede Bo berts' verbindingslijn naar het Zuiden be dreigen. In Natal. In Natal1 zijn de Engelschen nu precies zoo ver als twee maanden geleden, toen de bloedige slagen bij Colenso, Spionkop en Vaalkrana nog geleverd moesten worden Generaal Bul Ier is weer te Chieveley terug. Blijkbaar he'bben de bewegingen der Boeren in het Westen hem d'oen vreezen, dat hij van het Zuildon zou worden afgesneden, en is hij haastig naar den spoorweg terugge gaan. De Boeren hebben nu, volgens Winston Churchill, den correspondent der Morning Post" a'lit'hans, Spearman's Kamip bezet, Hoe de Boeien zoo goed op do hoogte zijn gekomen van al wat do Engelschen m Zuikl-Natal deden, vinden wij overgenomen uat de „Temps" in de „Times". De correspondent van de sTemps"sclinjft nl. uit Dm ban dat de autoriteiten al Jaar de hand hebben gelegd op een spion, een ge boren Engelschinan, die van het begin van den ooi log de Boeren precies op de hoogte hield van alle outsehepingen van Engelsche troepen en oorlogsmaterieel m Dui ban. De Eogehehmun was aangesteld aan de kust lel eg raaf. Men ontdekte, dat van zijn post seinen werden gewisseld met achter de „Zeg mij eens, Garo," zeide zij. „Hoe komt'het dat wij zoo verschil lend zijn? Je zegt dat het leven hier geen waarde voor jo lieeft, en jij vult mijn gcliecte leven zóó vol komen, dat er geen plaats in is voor iets an ders ter wereld. Waardoor komt dat ver schil V' Ilij zou haar in weinige woorden hebben kunnen zeggen dat het verschil ontstond door liefde en gemis van liefde. Hij lachte zorgeloos, haar vraag boezemde hem niet ge noeg belang m om er lang over tc denken hij had haar niet genoeg lief om hei belang van haar vraag te begrijpen. „Ik weet heb niet, Daisy. Jc moet psycho logie gaan studeeren, als zulke vragen je in- teresseeren. Mij kunnen ze met schelen. Ik verlang er naar te vertrekken." Wat gaf bij er weinig e.n. Goede hemel, wat had hij haar weinig lief! Haar gelaat, tot zelfs haar lippen toe, waren bleek ge wonden; hij lotte er niet op. Zij drong met geweld d'e tranen terug die in haar oogen opwelden; hij zag ze niet. En Daisy wend de zich af, ten doode bedroefd. Hij zag van dlit alles niets, maar hij kwam naar haar toe, terwijl een onzalig besluit in haar tot rijpheid kwam. Hij' had' haar niet lief. Het leven met haar was voor hem zóó eentonig dat hij het niet kon verdragen; zij was slechts een last voor hem. Waarom hij mot kaar getrouwd was, alleen de hemel wist het zij met; zij kon zijn beweegredenen maar niet begrij pen. Zij was een last voor hem, nn hij zijn nieuw leven intrad', de nieuwe phase in zijn bestaan. Zij wilde geen indiringsber zijn in stad liggende bei gen. Toen men de zaak onderzocht, bleek het, dat de man aldus alles ovei bracht wat den Boeren van nut kon zijn. Zijn telegrammen werden door andere spi onnen \an heuvel tot heuvel geseind, en zoo wisten d» Boeren na een of twee dagen met nauwkeurigheid wat te Durban, de plaats waar alle oorlogsmaterieel voor Natal ont scheept werd, ge-cluehde. De man heelt bekend 8000 gulden hand geld te hebben gekregen en bovendien .e 60 per telegram. Het agentschap van de nalio nale hank van Transvaal te Duiban zorgde voor de verrekening en op deze wijze heeft men kunnen nagaan, dat in de afgeloopen drie maanden 75,000 gulden aan den man weiden uitbetaald. Aan booi d van een oorlogsschip op de reede gebracht, werd de spion met den kogel gestraft. Be %uid-Afrikaansc!ie Ball. De correspondent der Petit Bleu", aan vvieii wij reeds enkele dingen ontleenden, schrijft nog aan zijn blad jVau den heer M. A. Verbeke hoorde ik een pakkende beschujving van den slag bij Colenso. Het was, zeide hij mij, een afschuwelijk schouwspel. Door mijn kijker kon ik eenige mijlen ver de lijken onderscheiden, die bij hoopen bet slagveld bedekten. Naderende, hoorde men een algemeen gekreun. Van lyd tot tijd zag men in de veite eenpaatd, met bloedende ïlanken, zonder ruiter, weghollen, vallen, weer opstaan, totdat het bleef liggen. Iu mijn ambulance de heer Veibeke maakt deel uit der Belgische ambulance ivaien meer gewonde Engelsehen dan Boe ren. Onder hen bevond zich kononel Hunt, die door beide beenen geschoten was en, vreemd genoeg, op zijn horst een plakkaat dioeg, waarop stond: sik ben de oorzaak van liet verhes mijner tien kanonnen". Was hij werkelijk de dader van de iact:sche fout der Engelsche artillerie Heeft hij, door dit plakkaat op zijn borst te spelden, willen vooikomen dat m geval hij sneuvelde, de schuld op onschuldige» zou worden ge worpen? Dit is waarschijnlijk. Ilij ijlde en volgens de laatste berichten vreesde men voor zijn vei stand. Eenige dagen na den slag vonden we in enkele terreinplooien nog lijken van Engel schen, reeds gedeeltelijk geschonden door de loofvogels en bedekt door een lang vliegen en andere insecten, een vieesehjke plaag in deze streken, die iemand bet drinken, eten en slapen bijna onmogelijk maken. Het slagveld leveide een schouwspel op zoo afschuwelijk als men zich met geen mogelijkheid kan vooi stellen. Uit eeri militair oogpunt ben ik evenwel bet meest getiolïen door de vvondeibaailijke Raltvite, de volstrekte koelbloedigheid van de Boeien. Daarin en in de bekwaamheid, waarmede zij van elk voordeel, dat het tei - rein hun biedt, gebiuik weten te maken, alsmede in hunne vooi beeldige gehoorzaam lieid aan de bevelen van bun chefs, schuilt hun gioote supenoi iteit. Uit andere bron vei neem ik nog een feit uit den slag vam.Culenso dat wel verdient onthouden te worden. De Engelschen lieten namelijk hun ambulance-wagens in het front tandtrekken, om de Boeren te verhinderen op hen te schieten, of om de Transvaleis voor te kunnen stellen als barbaren, wier zijn leven; liij moest naar Engeland gaan zonder haar. In bet eerst was de gedachte baar te zwaar; maar toen bedacht zij diat het een goede proef zou zijn voor zijn liefde. Indien hij weigerde toe te stemmen dat zij bier bleef, dan zou zij weten, dat dc schijn haai- bedrogen liad, en dat Jnj haar lief had. Indien hij daarentegen geneigd was om zon der haar te gaan. dan zou zij weten dat hij niet om haar gaf. Een nachtegaal orgeldn in het duistere woud. Een zachte westenwindje veegdteovor de bloemen op den avond, toen Daisy haar proef nam. „Caro,zeide zij, „ik heb je iets te zeg gen." „Ik luister, Daisy," antwoordde hij. „Ik heb nu nog geen ra om met je naar Engeland terug te gaan. Ik wil hier liever nog een poosje blijven." Haar hart klopte zoo dluftig cn zoo luid, dat zij bang was dat hij het zou hooren. Haar polsen jaagden hot was of heel haar zie! m spanning luisterde naar het ant woord dat zoo veel of zoo weinig voor kaar zou beteckencn. Hij scheen niet zeer ver baasd te zijnhij maakte geen gebaar van wrevel, hij slaakte geen uiitroep van ver wondering. Hij keerde zicih zelfs niet tob haar om te zien of zij schertste of met. „Heb je geen zin om naar Engeland te gaan Ben je verliefd op diit land van den olijf en d'en wijnstok, Daisy?" „Denk je er dan aan zonder mij te gaan vroeg Daisy aarzelend. „Er aan denken! Heelcmaal niet. Ik d'enk maar .aan één dang, Daasy en wel, dat je kogels zelfs het Roode Kruis met eei biedigden. De Boeren hebben generaal Buller gewaar schuwd, dat zoo deze oneerlijke manoeuvre zich mocht herhalen met de aanwezigheid van de ambulances geen rekening meer ge houden zou worden. Een andere episode uit den slag die aan toont, hoe sommige Engelschen de witte vlag eeibiedigen. Een groep Engelschen, die vruchteloos beproefd hadden, onder een verschikkelijk vuur, de verlaten kanonnen te heioveren, hijsehen de witte vlag. Drie Boeren snellen voorwaarts om hen gevangen te nemenop den voorsten vuurt de gewonde Engelsche kolonel zijn revolver af en doodt hem, on danks de witte vlag. Op hetzelfde oogenblik brengt een jonge '17-jarige Boer den kolonel een slag met de kolf van zijn geweer toe, waardoor hij vree- selijk in 't gelaat gekwetst werd en hem een oog werd uitgeslagen. Deze kolonel (liet is waarschijnlijk de kolonel Bullock) wordt thans in het hospitaal te Pretoria vei pleegd. De heer Cecil Rhodes had met het voor uitzicht op den oorlog aan de Goudmijn- Maatsch. »Simmer and Jack" een prachtig ambulance rijtuig ten geschenke gegeven. Bij een nauwkeurige inspectie van de mijn werd het door de Transvaaische autoriteiten ontdekt. De ambulance-wagen werd aan generaal Cronjé gezonden te Magersfonlein voor de gewonden, uit de veldslagen op den weg naar en rondom Kimbeiley. Wie weet ol de lieer Cecil Rhodes niet zelf eerstdaags in zijn wagen de reis naar Pretoria doetl In mijn trein knoopte ik een gesprek aan met een burger uit de omstreken van Bel fast Deze vertelde mij, dat drie dagen vóór den slag van Colenso hij een telegram ont vangen had, dat hem berichtte dat hij een zoon had gekregen. Terstond vroeg hij een kort verlof om den nieuwgeborene te gaan zien. Verbeeld u," zeide hij mij, dat ik langer dan een maand op de hoogten bij Colenso den groeten slag afwachtte. Te huis komend vernam ik dat hij had plaats gehad, met een zeer gelukkigen uitriag voor ons. Ik was woedend, dat ik er geen deel aan had ge nomen." Ter herinnering aan deze overwinning heb ik mijn kind Colenso gedoopt. Thans nu tehuis alles wel is keer ik snel naar mijn post terug, want zij zullen weldra een tweede ontmoeting hebben bij de Tugela en ik zweer dat ik dezen keer van de pai tij zal zijn. Wat te zeggen van zooveel eenvoud bij zooveel dapperheid Gedurende mijn veiblyf te Johannesburg zag ik dat er op dit oogenblik acht goud mijnen in exploitatie zijn onder conti óle van de Transvaaische regeermgde Rohiuson, de Bonanza, de Ferreira Deep, de Rose Deep, de Wemmer, de Village Main en de Crown Reef. Langzamerhand zal er ook weder ge welkt worden in de andere mijnen, de pom pen zijn in eenige reeds aan den gang. Het is waarlijk bewonderenswaaulig, dat het Transvaal"-che gouvernement op die wijze waakt voor de belangen der aandeelhouders van deze vervloekte goudmijnen die het den oorlog bezorgden Ik heb zeil de Robin- son-mijn bezocht en als men ziet dat En gelsche directeuren en bureau-chefs door geëmployeerden der Transvaaische regeering in elk opzicht moet doen wat jo aangenaam is." „Ik wilde dat ik zelf niets aangenaam te vinden head," zei Daisy. „En, Caro, meen je dat werkelijk „Ja, ik meen heb werkelijk. Ik vind het even. prettig als je hier blijft dan dat je niet mij meegaat." Het was of do moed der wanhoop haar deed spreken; zij zeide hij zichzelf d'at het beter voor haar was nu terstond de waar heid, de geheele waarheid, to weten. „Zal jo mij dan met missen, Caro vroeg zij. Noch. de angstige blik karcr liefdevolle oogen noch do bange klank van haar zach te stem werden door bern opgemerkt. Als hij de waarheid had moeten zeggen, was hij wel eenigszins verbaasd, misschien wel eeni'gszins gekwetst, dat Daisy zoo goed bui ten hem kon Daisy die dol op hem scheen te zijn, die altijd beweerd had. dat zij zich treurig en ongelukkig voelde, als hij maar een half uur afwezig was Hij was door haar besluit eenigermatc verrast; hot was iets nieuws in Daisy dat zij onverschillig tegen over hem was. Maar hij hield' het voor een vrouwengtfil cn daarom meende hij er zich niet al te zeer over te moeten verhazen. „Of ik je zal missen, Daisy herhaalde hij. „Kijk eens, het is alleen jouw verlan gen ik kan het niet zeggen. Maar ik zal hot erg druk hebben als ik in Engeland te rug ben. Je kunt haer den gebeden zomer blijven, als je lust hebt, d'an kom ik je tegen het eind van den herfst halen.'" „Heel goed," zei Daisy mat, en bij aich zijn vet vangen krijgt men een zonderling gevoel. Deze laatslen leiden de exploitatie met zooveel beleid en zooveel spaarzaamheid, dat zij duizenden ponden meer op zal leveren dan onder liet beheer der Engelschen. Dit is het werk van hen, die de Eugelschen noemen»stupid Boers". Een merkwaardig geval. De taaiheid van sommigen onzer burgers, die in de gevechten zware wonden opdoen, gaat alle begrip te boven. Er zijn gevallen voorgekomen van Afrikaanders, die den kogel door het hoofd en door de hersenen kregen, en toch nog dagen lang leefden. Merkwaardig in de hoogste mate is ook het geval van den heer Jobs. Human, van de wijk Vet rivier, district Winbutg, zooals ons dat geval werd beschreven door perso nen die er goed mede bekend zijn. De heer Human, een groote, frissche Afri kaner van iets in de 40 jaar, werd zwaar gewond in den slag van Belmont op Donder dag 23 November. Toen men hem vond, had bij een kogel op de rechterzij in, tame lijk laag, en op de linkerzij uit, vrij hoog. Dezelfde kogel trof zijn paard achter het oor en doodde het. Verder had de heer Human een groote bomwor.d in het linkerbeen boog boven de knie en nog een bomslag onderkant der knie; ook een kogel tussclien de beenderen van den linkerarm kort Doven de band, en een gat iu denzelfdon arm boven de elleboog, ver oorzaakt door een bom-cherf. Toen hij deze of sommige van deze won den ontvangen bad, besloot de heer Human liet veld te tui men. Twee paarden werden achtereenvolgens ouder hem doodgeschoten, cn telkens viel hij zwaar oji ttcii grond. Hij kreeg toen een ponie iu handen van een anderen buiger, die gevallen was, en wilde net opstijgen, toen hij te veel van den ge wonden aim vordeide en deze mors afbrak boven de hand. Hij viel nog eens en het paard liep het veld in. De achterrijder kreeg order zich uit de voeten te maken, hetgeen hij deed ea de lieei Human lag neder om te sterven. De Engelschen waren toen ook nl tot bij hem genaderd. Zij namen hem zijn bande lier en pationen af en vroegen waarom de Boeren met du witte vlag geheschen hadden. Omdat zij geen witte vlag hadden antwoordde, de lieer Human. Zij wilden hem toen opladen, maar hij vraeg hun hem daar te laten liggen, daar hij voor zijn land wilde sterven en liet toch met meer lang zou maken. De Engelschen spraken toen met elkander af dat zij later zouden terugkeeren en den heer Human dan, als hij nog leefde, zouden medenemen. Zij trekken een zak over hem heen en gingen weg. De heer Human lag een tydlaug stil en maakte toen plan om ook weg te komen. Hij kioop een afstand van ongeveer 1000 treden naar een dammetje en werd daar door onze ambulances gevonden, maar de dokter liet hem liggen, als zijnde buiten hoop. Laat iu den avond werd de heer Human door een paar burgers opgespoord en weg gehaald naar de naburige plaats Vanwijks- vlei. Zijn redders moesten toen gaan wacht- staan en konden eerst den volgenden ochtend zijn wonden verbinden. Twee dagen lang zelf dacht zij„Hij schijnt blij te zijn, dat ik hier blijfhij schijnt bat heel aangenaam te vinden zonder mijhet kan hem niet schelen." Zij keerde zicih af, opdat hij niet het ver driet -op haar gelaat zou lezen. Hij wandel- do kalm naast haar voort, met de meest denkbare gerustheid en zorgeloosheid, spre kende over zijn reis. „Je moet een paar mooie oadaiutjes aan jo moeder sturen, Daisy," zei hij, „ofschoon ik geloof dat één blik op je gelaat haar lie ver zou zijn dan iets anders ter wereld." „Arme moedor," zei Daisy. „Zij had! mij lief." ,;Dat spreelet vanzelf," antwooiidldte hij, dc bedoeling van haai* woorden met begrij pend. „Ik zou het prettig vinden als je iets moois voor haar kocht een zwart fluwce»- len japon bijvoorbeeld." „Die zou haar niet kleeden," viel Daisy in. „Dat is haar te rijk." „Laat ons het er maar op wagen," zei Sir Clinton. „Ik zal het haar zelf gaan bren gen." „Wil je dat doen V' vroeg Daisy mot stra lend gelaat. „Ja. en ik zal je moeder zeggen d'at' je zóó verliefd bent op het schoone Frankrijk dao je het zelfs om harentwil niet kondt verla ten." Dat, en niets andters, begreep hij uit haar gedrag jegens hem. Wordt vervoigd).

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1