I Fusschen twee liefdes. 53Me Jaargang. Woensdag 21 Februari 1900. No. 10172. ;i isr BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65, Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 08. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12it cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jtleine advertentiSn opgenomen" tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Mo. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 20 Februari 1900. DB OORLOG. De Londensche bladen hebben nu voor het meerendeel nadere berichten over de ge beurtenissen aan de Modderrivier en den westelijken hoek van den Vrijstaat. Maar veel duidelijker maken zij voor ons den toe stand niet. Daarom zullen wij hier slechts enkele feiten uit de berichten der corres pondenten aanstippen. Gezegd wordt dat Cronjé in allerijl met zyn troepen naar het Oosten is weggetrok ken, zóó gehaast, dat men zich zelfs afvraagt of hij zijn zwaar geschut wel heeft kunnen meevoeren. Dit laatste moet men echter te Londen wel aannemen, omdat Roberts zeker het verlies van geschut door de Boeren niet •onvermeld zou hebben gelaten. Cronjé moest Magerfontein verlaten, omdat hij dreigde omsingeld te worden, r Eén dag vertraging in het ontzet van Kimberley", zegt de correspondent der ïTimes", szou ons succes meer volkomen hebben gemaakt." De man bedoelt daar blijkbaar mede dat French haastige 'opmarsch naar Kimberley de Boeren gelegenheid heeft gegeven tusschen zijn kolonne en die van Roberts weg te trekken in de richting van Bloemfontein. Hoe dit zy, uit de Engelsche berichten blijkt dat Cronjé door de operaties der Engelschen verrast is. sOns plotseling verschijnen", zegt de berichtgever der j> Daily News"', «schijnt den vijand te hebben verbijsterd en een paniek onder hem teweeggebracht te hebben. Al hun stellingen zijn inderhaast ontruimd en het zware geschut bij Magerfontein en Kim berley achtergelaten." Volgens Reuter vermoedt men dat een zwaar kanon, dat negenentwintig ton heet te wegen, nog in de buurt van Kimberley is, ten?jj de Boeren het op hun terugtocht heb ben weten mee te voeren. Een telegram aan de sDaily Mail" zegt dat de garde-brigade onder Pole Carew Zaterdag bezette de verlaten stellingen by Mager fontein. Zjj bezette de kopjes en bevond dat de positie geducht versterkt was. De kopjes waren in de grootste wanorde ver laten. Blykbaar waren de Boeren in gioote haast weggetrokkenmen vond er het mid dagmaal onaangeroerd. De Engelschen vonden er ingemaakte levensmiddelen, nieuwe khaki- uniformen, schoenen, eenige ammunitie en een paar geweren. Uit dit alles volgt dat Cronjé vertast zou zijn. Maar dat maakt voor ons de gebeurte nissen der vorige week juist zoo onbegrijpelijk. Wij kunnen ons niet goed voorstellen dat Cronjé zich werkelijk door de bewegingen der Engelschen heeft laten overrompelen. Evenwel, hij is met zijn troepen wegge trokken. Waarheen? liet blijkt niet duidelijk, waar de Boeren zich nu bevinden. Volgens de Engelsche berichten zit de 6de divisie hem op zijn hielen en maakt wagens van de Boe ren buit; tot nu toe zouden het er 150 zijn op een dier wagens werd ammunitie gevon den in beschuitblikken, die aldus over Dola- goa-baai naar Transvaal zou gezonden zijn. Van hun kant evenwel hebben de Boeren ongeveer tweehonderd wagens buitgemaakt aan de Rietrivier; naar het heet maar zeer waarschijnlijk komt ons dit niet voor DOOB CHARLOTTE M. BRAEHME. 44) Hij wilde naar huis gaan en aan Daisy schrijven de lieve, hartelijke Daisy, die hem zoo innig lï'efhad. Waarom verspilde hij ook maar één gedachte aan de trouwe- loozo Lady May Een geheel© werelld lag nu tusschen hem. Zelfs al stond hij eensklaps van aangezicht tot aangezicht tegenover haar, dan zou het nog niet de moeite waard zijn, zijn haastigen stap te vertragen en haar aan te spreken; zij was itnunea-s niets meer voor hem. Toch en dat deed zijn hlart kloppen van biijdischap en voldoening toch was zij niet met den hertog van Itose- carn .getrouwd. ,,Ik ben Mij dab ik naai- Engeland ben gegaan," zeide hij bij zichzelf, „al was het alleen omdat ik dit weet; niet dat hot mij natuurlijk iets aangaat, niet hot minste, maar het is toch aangenaam dat te weten. Ik verloor, maar hij won niet." Nu wilds hij naar huis gaan en aan Dai sy schrijven. Hij vroeg zich toch even af of zij naar d'e opera was gegaan Lady May bedoelde hij. Het kon geen kwaad, wanneer hij eens ging kijken. Hij ging naar binnen hij liet zijn blikken over alle Itagee gaan, waar hij eeni%e d'er schoonste vrouwen van Engeland zag, maar geen Lady May. „Ik zou haar nog wel ééns willen zien, was het een Boerenmacht van 1400 man, die ijlings van Colesberg was aangeiukt. Zatercïag is er, volgens een telegram uit Pretoria, hevig ge\ocliten bij Kirnbeiley. Zonderling dat dam aan in één adem wordt toegevoegd: Volgens de laatste berichten handhaven de verbondenen onder Cronjé zich in hun stellingen." In hun stellingen te Kimbetleyof waar elders? Intusschen is men in Engeland vol hoop. Men leest bij den eenen oorlogscorrespondent dat, zoo de vervolging maar wordt voort gezet, de Boeren zich wet zullen overgeven van een ander verneemt men dat French de Boeren geducht teistert, en dat hij tweemaal door den vijand bij Kimberley heeft gechar geerd. Nu is French bezig ten Noorden van Kim berley een Boerenlaager, dat hij heet om singeld te hebben, te beschieten. Merkwaardig is vvèl, dat men het aan het departement te Londen, waar men natuurlijk de feiten beter kent en den toestand juister kan overzien, noodig acht de geestdrift een weinig te temperen. Reuter's bureau brengt deze blykbaar van hoogerhand geïnspireerde mededeeling 3>In militaire kringen is men het er over eens dat, schoon de opmarsch van generaal Roberts, voor zooveel het Kimberby's ontzet gold, met succes is bekroond en de toestand beslist ten gunste der EngelscheD verbeterd is, de veldtocht klaarblijkelijk nu eerst ernstig is begonnen en nog vele hinderpalen teovei- winnen zijn, met name de moeilijkheden van een gevaarlijken opmarsch door vijandelijk land, waarbij de zeer ver uitgestrekte ver bindingslijn bloot gesteld is aan de aanvallen des vijands". "Wij hebben er reeds vroeger op gewezen dat dit gevaar geenszins denkbeeldig is. Afge zien van de mogelijkheid dat Cianjé een deel zijner mannen in zuidwestelijke richting daaitoe afzendt, hetgeen ons, de bewegelijk heid der Boeren in aanmerking nemende, volstrekt niet onwaarschijnlijk lijkt, blijft de Boerenmacht te Arundel voor Nauwpooit en De Aar een ernstige bedreiging. Misschien zijn daarom de Engelschen in Dordrecht zoo ijverig in de weer; zij hopen wellicht de Boeren in de Kaapkolonie vast te kunnen houden. Dat zelfde doet generaal Bulier in Natal. Aan de Tugela is, nu ten Oosten van Cu* lenso, de strijd opnieuw ontbrand. Nog eens, voor de vierde maal nu, spant Bulier zyn krachten in om de Boeren terug te werpen en Ladysmith ter hulp te komen. Voorloopig hebben zijn pogingen succes, IJ ij heeft de Boeren gedwongen na eenige dagen van hardnekkigen strijd hun stellingen «aan den anderen oever der Tugela" op te geven. Wat beteekent dit? Op den noorde lijken oever Dan zou het een vrij belang rijk succes zijn. Wij weten niet of de Boe ren stellingen hebben die het dal van de Kliprivier beheerschen of Builer's opmarsch verhinderen. Want daardoor is Ladysmith vermoedelijk het best bereikbaar. Zeer duidelijk zjjn ook deze berichten niet Zoowel over de krijgsverrichtingen in den Vrijstaat ais aan de Tugela zijn berichten van de zijde der Boeren dringend noodig. Gemengde Mededeel Inge». Het Britsche gezantschap te Washington dacht liijiedere teleurstelling braelit ver andering in zijn stemming. „De begeerte haar te zien, heeft mij gekwek! als branden de dorst, dien één blik op haar gelaat wel licht zou Icsschen. Ik zou haar nog wel ééns willen zien. Ais hij haar soms ontmoette dat nam hij zich voor dan zou hij haar koel in het galaat zien en zonder woord of gebaar voor bijgaan of, beter nog, hij zou stilstaan, zijn hand uitsteken om haai- tc groeten, koel en kalm met haar spreken en na een paar mi nuten den naam van zijn vrouw uitspreken. Dat zou haar het meest hinderen; vrouwen kunnen het niet verdragen, to bemerken dat zij haar macht verloren hebben ;zij kun nen het niet velen, te hooren, dat een offer haar is ontsnapt. En met een zachter, bit- tcr-spotteiïden lach zeide hij bij zich zelf „Zij zal zien hoe volkomen ik haar ontsnapt ben." Eindelijk ging hij naar huis om Daisy te schrijven. Sir Clinton Adair's woning tc Lond'eu was een zeer fraai liuis, het heette Lifda'.o House; het was eens de woning ge weest van een graaf van dien naam. Zoodra zijn verloving met Lady May een voldongen feit was geworden, had hij Lifdale House gekocht en hot met groote weelde inge richt; 3iij had daaraan een klein vermogen besteed, en zelfs toen scheen het hem nog niet goed genoeg voor zijn schoone, jonge vrouw. Nu ging hij zijn prachtig huis bin nen met een gevoel van verlatenheid, dart. niet in woorden kan werden uitgedrukt. •Het spreekt vanzelf dat er elke denkbare weelde en gemak was Sir Clinton gaf er noemt de mededeeling van Parij<-che bladen als zou Mc Kinley in zake Zuid-Afrika stap pen hebben gedaan bij het gezantschap, ongegiond. Een aantal dames uit de eerste Engelsche kringen, o. a. de hertogin Adolf van Teek, gaan naar Zuid-Afrika. Te Gent zijn Zondag en Maandag hevige standjes voorgekomen tusschen liberale en clencale studenten. De Fransche Kamer verwierp gisteren, na bestrijding door De Gallifet en Waldeck- Rousseau, een amendement van Sembal op de ooriogsbegrooting tut afschaffing der mili taire attachés. Volgens de «Figaro" doet de Fransche regeering diplomatieke stappen bij den Heili gen Stoel om te verkrijgen dat de weer barstige aartsbisschoppen van Aix en de bisschop van Valence hun ontslag riemen. Gisteren is te Parijs voor den Senaat als Hooggerechtshof het proces tegen Marcel Habeit, Déroulède's medestrijder, begonnen. Er was weinig belangstelling en ook weinig belangwekkends. Zaterdag is op Père-Lachaise op het graf van Felix Faure namens de Russische pers een krans van goud en zilver neergelegd met het opschrift: «Aan den onvergelelijken Felix Faure". De ïlntransigeant" heeft weer eens een spionage-zaak aan 't licht gebracht. Een amb tenaar van Marine zou voor 25.000 francs aangebeden hebben den Eogelschen gezant de namen der scheden te leveren die oor logscontrabande voor Transvaal in hebben. Volgens het blad is de schuldige, zekere Philippe, een jood. De man is echter katholiek. Volgens de sLibre Parole" had hij mede- deelingeu aangeboden over onderhandelingen van Transvaal in Europavolgens anderen geheimen over de Fransche marine. Fiiippe heeft verschillende ondernemin gen op touw gezet, die geen van alle ge lukten. Blijkbaar is de man een gewoon zwendelaar. Zoowel het Diitsche gezantschap als dr. Leyds ontkennen dan ook ooit iets met hem uitstaande te hebben gehad. Bovendien heeft de minister medegedeeld dat Philippe reeds sedert maanden gepensio neerd is; zijn verblijfplaats is op het oogen- bhk onbekend. Men verwijt den miuister echter dat hij zoo lang gewacht heeft met een onderzoek in te stellen. De zaak zal, volgens de sMatin", ook in de Kamer worden ter sprake gebracht. Een 18-jarige jongen die, toen Loubet Vrijdag de Madeleine verliet, «Weg met Loubet 1 Panamislschreeuwde, heeft 6 maanden gekregen. Voor de tentoonstelling te Parijs hebben zich aangemeld meer dan 76.000 exposanten, waarvan 40.000 uïlFiankrijken zijn koloniën. Rekent men er de tijdelijke tentoonstellingen bij, dan zullen er in liet geheel ongeveer 100.000 zijn, d, w. z. 37.000 meer dan in 1889. Keizer Wilhelm gaat morgen te Kiel weer mni ine-recruten den eed afnemen. Een toepasselijke speech over Duitschland's macht ter zee zal wel niet ontbreken. niet om. Er stond ecu flescli wijn voor hem gereed in ijs; liij schoof die wrevelig van zich; zij kon hem niet schelen. Als hij al leen maar haar naam had hooren noemen, dan zou hij tevreden zijn geweest. Hij ging naar zijn studeerkamer, de ka mer die hij van plan was geweest, zcüfs m zijn huwelijk, alleen voor eigen gebruik te bestemmen. Hier zou liet hem gemakkelijk vallen zijn brief aan Daisy te schrijven er was niets dat zijn gedachten kon aflei den. „Ik heb niets meer noodig, Adolf," zeide hij tot zijn bediende „Het is nog niet laat, nog geen tien uur; wat duurt die avond lang. Ik zal wel bellen als ik je noodig heb; ik moet een paar brieven schrijven. Daar zat hij eindelijk aan zijn schrijfta fel met het wi'bte, fraaie papier, pennen en inkt voor zich. Hij moest Daisy schrijven dat hij in welstand was aangekomen en er natuurlijk een paar woorden bijvoegen om haar to zeggen, hoezeer lnj haar miste dat zou niets meer dan hartelijk zijn Hij wilde zijn sigaar oproeken voordat hij be gon te schrijven. Hoe lang was het wel ge leden dat het schrijven van een brief hem zoo onaangenaam was? Ilij lag achterover in zijn stoel te denken. Wat war. het vreemd dat niemand over haar sprak, dait er over zooveel partijen en bals was gesproken, maar dat niemand van haar had gewaagd. Ilij had ook niets gehoord van belangwek kende huwelijken niemand scheen aan zijn vroegere omgeving te ontbrekenwas zij misschien gedurende den geheclen „season" niet te Londen geweest, en was de gedachte Dr. Lieber, de leider van liet Duitsche Centrum, is zooveel beter dat hij reeds weer op is geweest. Het schijnt dat het gevaar geweken is ten minste wanneer zich geen complicaties voordoen. In Hessen mogen Joden nog altijd geen rechtspraktijk uitoefenen of rechter zijn. Er is nu een petitie ingediend bij den Land dag, onderteekend door vele christenen en liberalen, om dit verouderde veibod op te hellen. Het aantal der treinen die in Saksen wegens den kolennnood niet loopen, bedraagt driehonderd zeventig per dag. In antwoord op een interpellatie over den steeds toenemenden arbeid van hetclericalisme, verklaarde de minister van justitie in de Italiaansche Kamer dat de regeering steeds waakzaam is. De procureurs-generaal moeten driemaal per jaar rapporten inzenden over de clericale vereenigingen. Bijzondere wetten, die slechts den strijd zouden verscherpen, heeft de regeering niet noodig. De oflficieuse Russische bladen vragen een vergroeiing der vloot, wanneer de vloot- plannen der Duitsche regeering worden goedgekeurd. Te Moscou en te St. Petersburg is men zoo gebeten op Milan van Servië, dat alle consulaire vertegen wooidigers van Servië lettei lijk geboycott worden. Andere steden volgen dit voorbeeld. Men beschouwt het al- niet-eervol, in dienst van de Servische tegec- ring te zijn. Eenige Servische radicalen hebben ex- koning Milan beschuldigd van de verduistering van een milhoen francs. Zij zijn natuuilijk op aandringen van Milan gevangpn gezet. Volgens de «Polit Cojt." zal de regeering der Vereenigde Staten waarschijnlijk eerst daags als vooiznrgsmaatregel nog eenige oorlogschepen naar China zenden. Zaterdagnacht zijn op Martinique nog drie plantages in brand gestoken. Invoer rechten. Wij deelden leeds mede, dat de ontworpen herziening van het tarief van invoerrechten en van de daarmede verbind houdende wette lijke bepalingen, een volgers larnirg meer dere opbrengst van ongeveer f3,000,000 ten gevolge zal hebben. Volgens de ïN. R. C." zullen o.a. worden verhoogd het recht van petroleum van 55 tot 70 cent per 100 KG. (verwachte meerdere bate f242,000), manu facturen en sloffen van 5 tot 6!/a pCt. (meer dere bate f 534,425). Van sucade zal het recht worden verhoogd van f3 tot f 18 per 100 KG., (meerdere bate f 350,095,) van tabak en sigaren wordt een vermeerdering van p.m. f 430,000 verwacht, van viuchten (van 5 op 10 pCt. recht gebracht) f 95,585. Hout en onversmolten rundervet, thans vrij, zullen ondeischeidelijk worden belast: hout met 3 pCt. van do waarde, vet met f 3 per 100 KG., vermoedelijke opbrengst van het iiout f75,000, van het vet f60,000, Mr. Troelslra. Vrijdag ontving de heer Troelstra een aan- aan haar daarom reeds weggevaagd uit den wispelturiger! geest deur wispelturige we reld Hij doopte zijn pen in den inkt, zuchtte bij zich zelf en trachtte zijn versu-ooide ge dachten te verzamelen, zich zelf voorhou dend dat hij aan Daisy moest schrijven. Maar een geest van onrust was in hem ge varen. Hij had nu „Lieve Daisy" geschre ven, en weer dwaalden zijn gedachten weg. Sa* Clinton rees op van zijn stoel. „Dat gaat zoo niet," zeide hij. „Zulke dwaasheid kan ik niet toelaten. De hamel weet dat ik mij schaam over mij zelf. Ik ben ja hoeveel uren te Londen en gedurende al dien tijd heb ik aan niets an dere gedacht dan aan Lady May. Dat gaat zoo niet. Ik deed beter mot terstond weer naar Frankrijk terug te gaan. Maar het baatte niet of hij al beproefde tc schrijven. Sir Clinton Adair liep plotse ling zijn kamer uit. Dan moest hij morgen maar schrijven. Ilij ging naar beneden, naar een der salons. Hij haatte zich zelf om zijn zwakheid en dwaasheiden todli (kon hij chic niet over winnen. XXVI. De vernedering eener fcrolsche vrouw. Niet alle lichten waren opgestoken in deze waaldijk mooie kamer. Het was een vertrek dat het oog van een kunstemaar aangenaam zou hebben aangedaan: geen weelderige kleurenpracht, geen vulgair ver schrijving van den officier van justitie, mr. Maclaine Point, te 's-Gravenhage, waarin hem wordt gelast, zich op Woensdag 21 Febr., 's morgens 10 uur, aan het parket van dien officier te vervoegen, ten einde zijn maand gevangenisstraf te ondergaan. Tioelstra heeft daarop den minister van justitie verzocht, met het oog op de belang rijke werkzaamheden die in den loop dezer zitting in de Tweede Kamer worden behan deld, hem te vergunnen na afloop der werk zaamheden, dus in Juli zijn straf te doen in gaan. Heden vernemen wij dat het verzoek van mr. Troelstra, om het ondergaan van de hem opgelegde gevangenisstraf, wegens beleediging van den officier van justitie, te verschuiven tot na afloop van het gewone zittingtijdvak der Tweede Kamer ïu Juli, door den Minister van Justitie is toegestaan. Het gebeurde te Selerika. Een zekere heer P. schrijft nog in de „N, R. Ct.": In uw blad van 12 dezer komt een ingc- zondfen stuk voor van. den heer "Van der Biesen, waarin genoemde heer de beman ning van deSerdang vrijwel onbekwaam noemt om in de branding to ianden, door zijn gezegde ill. van „de lui van boord sche nen het niet te kennen." Genoemde heer is zeker niet persoonlijk bekend met de zwa re branding, welke aldaar op de kust gedu rende dien tijd kan staan, en welke het lan den vrijwel onmogelijk mankt. Slecht weder kan in onzen Archipel net zoo goed voorko men als hier te lande, getuige de zware branding ter Westkust van Atjeh in den. Westmoesson, alsook die op de kusten van Timor, welke natuurlijk meer bekend zijn dan die op de Zuidkust van Nieuw-Guinea, omdat laatstgenoemde kust veel minder wordt bezocht. Het ingezonden stuk van den hoer W. A. Mouton, kapitein-luitenant ter zee, geeft oen zeer duidelijke* aanschou wing van de toestanden 'daar ter plaatse. Toch vond' ik het ook zeer vreemd uit de courant te vernemen, dat het deSerdang niet gelukt was gemeenschap met den wal te krijgen en direct daarop naar Socrabaja was gestoomd. Vooral is liet niet verstandig om door te gaan op berichten, welke de Pa poea's ons mededeclen, aangezien dezen niet voor een leugen vervaard zijn. Ware het niet beter geweest, indien de Serdangde reis had gedaan via Amboi- na en daar kennis had gegeven van het on- dervondene aan het hoofd van het geweste lijk bestuur? Te Batavia wist men toen reeds dat het schip naar Nieuw-Guinea Was en behoefde men dus daarover niet ongerust te zijn. Toen de S e r rl a n g den 6en Januari Banda verliet met bc-stemming naar Seleri ka, heeft de P el natuurlijk haar reis ver volgd via Amboina naar Makassar en zal do kapitein van geno-emd stoomschip van het gebeurde wel direct mededeeling hebben gedaan aan den resident te Amboina. Deze zal ongetwijfeld daarvan bericht hebben ge zonden aan zijn ambtgenoot van Temat»* eu onderlioori0heden, in wiens gewest Selerüca gelegen is. Zij, die den resident van Teraate dir. D. W. Horst van nabij kennen, begrijpen wel hoe spoedig hij maatregelen zal genomen hebben om hulp naar genoemde plaats te zenden. Te Temate is het stoomschip Z ee- guldwerk, geen onartistieke kleurgroepee- rmg. Voor zoover men een vertrek kan ver gelijken met een gedicht, kon met het hier doen. Bijna niets dan wit witte zijde, witte kant, alleen afgewisseld dooi- een blee- kc amber-tmt. Er waren slechts enkele schilderijen, maar die behoorden tot do beste. En wat de groote bekoring van dit vertrek uitmaakte, was de rijkdom van bloemen overal waren die groote vazen met witte hyacintken, kelken vol gladiolus, heliotroop, verbena. Het was een paradijs van kleuren en geuren. Een der lampen brandde en vervulde het vertrek mot een zacht, mat licht, dat over de bloemen een bleekc glans wierp. Twee vensters stonden opendoor het eene zag men de hooge, groene boomen hun takken uitspreiden en opheffen naar den blauwen hemel vol gouden sterren. Sir Clinton schoof een leunstoel naar het open raam en verzonk in gepeins. Wat spra ken die mat-gouden sterren al niet tot zijn ziel. Hoe lang hij daar reeds zat, wist hij zelf niet, toen zijn bediende Adolf de kamer binnentrad! „Sir Clinton," zei bij, „er is een dame dio u wensebt te spreken." „Een dame!" zei bij verbaasd. „Een da me op dit uur?" „Het is nog maar eten tien nar, Sir," zei Adolf, „en de dame verzocht mij te zeg gen, dat zij van verre komt en baar bood schap is dringend." dl Wordt vervolgd)i 7 JiW l \S" vHf t vfir"* «CA Xl

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1