Tusschen twee liefdes. 53"e Jaargang. Zondag 4 en Maandag 5 Maart 1900. No. 10182. Eerste Blad voor zuid-afrikaT" Ken n i g g e v I n g. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau lïotcrstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ikleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon Ho. 133. Schietoefeningen, De Burgemeester vak Schiedam vestigt, op verzoek van den heor Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de aandacht van belanghebbenden bij de scheep vaart op het hieronder volgend belicht aan zeevarenden Schietoefeningen op de Hnrssens, Reede van Texel 8e distriet. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog dd. 26 Februari jl. zullen in de eerste helft der maand Maart t900 eenige schei pe scholen worden gedaan uit een kanon van 30 cM. van het fort ep de li a r s s e n s. liet onveilige terrein ligt in een driehoek gevoimd door het fort en twee denkbeeldige lijnen in de richting N 35° O en N 75° O tot op 9000 M. afstand van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal een roode vlag van het fort geheschen worden van minstens één uur vóór den aanvang der oefening, alsmede gekleurde vlaggen aangevende de rich tingen waarin gevuurd zal worden, terwijl een stoomboot de schepen zal waarschuwen en zoo noodig hulp verieenen aan kleinere (zeil)vaar- tuigen om buiten het onveilige gedeelte van het ...vaarwater te komen. Op die dagen zullen groote waarschuwings borden aan den ingang der haven en op de batterij Vise h markt opgesteld zijn, waarop vermeld staat in welke richting dien dag ge vuurd zal worden, terwijl nabij het Torpedo- magazijn en aan den ingang der haven borden zuilen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der bovenbedoelde gekleurde vlag gen als volgt: rood en witta vlag beteekentN, wit en zwaite vlag N. O., zwarte vlag O. (Zio Ned. krt. no. 201). Schiedam, 3 Maart 1900. De Burgemeester van Schiedam VERSTEEG. Landgenoot en 'De beweging van bewondering en sympa thie voor onze stamverwanten in. Zuid-Air,ka moet langer duren dan een oogenblik. Het opgewekte leven, van deze dagen moet rijke en blijvende vrucht dragen; de schade moet worden ingehaald, het verzuim hersteld. Zuid-Afrika heeft recht op onze hartelijke belangstelling. Het is te doen, om de toe komst, om de krachtsontwikkeling, om het leven van deu Nederlandsellen stam. Eener giek en sterk moet ons gansche volk samen werken, om tusschen hier on ginds hechte banden, to knoppen, die blijven, lang nadat de strijd van heden zal rijn beslist. Aaneensluiting, eendrachtig samenwerken is daartoe onmisbaar. Dat eensgezindheid on der alle richtingen, alle partijen in den lan- DOOK CHARLOTTE M. BRAEHME. 54) Het was meer dan zonderling. Zij trachtte zich. gerust te stellen met haar oude formule dat het haar eigen schuld was, dat zij zelf die verandering in (hem had teweeg gebracht. Maar het was „tevergeefs die gedachte hield niet half zoo grooten troost voor haar in als eerst. Zij gingen naar beneden, naar de eetka mer. En onder 'het ontbijt dacht ziji weer dat rij zich bepaald vergist had. Hij was een en al hartelijkheid en vereering; hij'vermaakte miss Lockwood en haar door tallooze aaeedo- ten en beschrijvingen van menscben die üiij ontmoet had. Ziji bleven lang aan tafel, tot dat Lady May zich met een stralend gelaat tot hem wendde. „Zullen wij vanmiddag gaan toeren 1" vroeg zij. 'Als een bliksemflits sdhoot de gedachte door rijn brein dat, als hij zijn huwelijk be kend moest maken, het vreemd zou worden gevonden, wanneer men hem met baai- zag toeren. Het zou slechts aanleiding geven tot praatjes en aanmerkingen; daarom bleef het beter achterwege. „Ik vind van niet," antwoordde hij. „Het is erg warm. Als je wilt, zal ik je voorlezen.'' Maar liet antwoord werd zóó aarzelend ge geven, dat Lady May bet noodwendig moest opmerken. iEn toen rij later de eetkamer verlieten, fluisterde miss Lockwood haar in 't oor: „May-lief, hij is werkelijk verliefder dan ooit de, hoezeer zij het in menig opzicht oneens mogen zijn, m dit geval bestaat, de ervaring dor laatste maanden heeft het gelukkig in ruime mate bewezen. Laten dan allen, die het wel meenen met Zuid-Afrika, zich scha ren onder de vanen van één machtige Ver eeniging, die de afzonderlijke pogingen van zoovelen kan samenvatten en versterken en do sympathie, die allerwege blaakt, vermag om te zetten in daden. Zulk een vereeniging kan de Nederlandsch Zuid-Afrikaansdie Vereeniging worden, wan neer vele duizenden nieuwe leden tot haar toetieden. Reeds sinds 1S&1 is zij, met be perkte middelen, in den bovenbedoelden geest werkzaam. Thans lean on moet zij wor den tot een werkelijk nationale vereeni- ging, met krachtige organisatie, met afdee- lmgen m 't gansche land, in de koloniën, in BHgui en overal elders, waar Nederlanders wonen, en met een hoofdbestuur, waarin alle richtingen zijn vertegenwoordigd. Zulk oen vereen iging zal invloed, kunnen oefenen op de daden onzer wetgevers en re geerders. Zij zal rioh voort durend ten dien ste stellen van do regoeringen der Holland- sclie republieken in Zuid-Afrika. Voor zulk een vereen iging is thans, ter voorlichting der openbare meening, met name in Engeland en Amerika, een ruim arbeidsveld open. Zulk een vereen iging zal het studeeren van Znid- Afrikaan sche jongelieden hier te lande op groote schaal kunnen bevorderen. Dit is thans mogelijk, want de geestdrift is algemeen.; het oude nationaliteitsgevoel herleeft. Wij roepen onzen landgenooten van elke richting mot aandrang too Sluit u in menig te aan bij de Nederlandsch Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging"Wekt in uw omgeving al len eveneens tot toetreding op! Sticht afdee- lingen in de grootere plaatsen, en vormt al dus, tor bezegeling onzer blijvende belang stelling in de worstelende stamverwanten daarginder, een machtigen Nederlandschen bond voor Zuid-Afrika. [Volgen de namen van een 200-tal landge nooten, o. a. van dr. C. J. Vaillant te Schie dam.] Het bestuur der Nederlandsch Zuid-Afri- kaansche Vereeniging ondersteunt met warmte bovenstaandeu oproep. Het was en is de innige wensch der ver- eenigng, dat in liaar alle partijen in den lan de mogen samenwerken. Zich in betrekking stellend met allen, die in de beide Republieken en in de Kaapkolo nie cenaelfdo doel beoogen, tracht zij haar werkkring, op den grondslag liarer statuten, dienstbaar te maken tot verheffing van den Hollandsehcn naam en tot verstel king van de banden van stam- en taalverwantschap, in den geest van het Hollandsch-Afrikaon- sehe volk. liet Bestuur der Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging, G. A. A. MIDDBIJBBRG, Voorzitter. PAUL DEN TEX, Secretarie Mr. J. B. LOMAN, Pen n in gmeestor. op jemaar ik kroeg toch een geküce gedach te zooeven." „En welke is dat vroeg Lady May. „Hot kwam. mij voor dat hij er niet erg op gesteld scheen om met je te gaan toeren. Vond jo dat ook niet?" „Hij sdheen wel te aarzelen, maar het is werkelijk zeer warm, en hiji schijnt mij niet al to sterk toe. Een, andere reden voor zijn weigering 'ka n er niet rijn." „Dat denk ik ook niet," zei miss Lock wood. Maar volkomen tevreden gesteld scheen rij niet. Meer dan eens zeidei zij dien diag bij zichzelf, dat Sir Clinton Adair lang niet meer dezelfde was. XXXI. Een ander mam Toen Sir Clinton Cliffo House dien mor gen binnentrad, had hij het vaste voornemen dat zijn geheim vóór den avond zou zijn uit gesproken hij had er niet aan gedacht het langer te bewaren. Het was één dag van ge- lulc ontworsteld aan een geheel leven van verdriet, en. toch was dat geluk met onver deeld; elke seconde die hij in haar bijzijn doorbracht, deed zijn verdriet nog toene men; elke bekoorlijkheid die delharc was haar schoon gelaat, haar elegante manieren, haar lievo woorden, daden en gedachten dat alles versterkte nog zijn liefde voor haar. Geen, oogenblik verliet hem de gedachte, hoe het had kunnen zijn, welk een wreed on derscheid er bestond tusschen hetgeen was en hetgeen had kunnen rijn. Zijn dwaas hu welijk rijn bespottelijk, krankzinnig hu welijk belette hem nu Lady May te vra gen Iran! huwelijfcsdhg te verhaasten. Hij Algemeen overzicht. SCHIEDAM', 3 Maart 1900. OE OOKLOC. Het ontzet van Lady smith. Generaal Buller heeft zijn landgenooten niet gefopt. Men is ia Engeland verrukt over het ontzet van Ladysrmth; nooit is er mis schien giooter geestdrift geweest te Londen. Maar wat men wel inziet, is dat de bevrij ding van generaal White en zijn leger niet te danken is aan genei-aal Buller. Indien de Boeren het niet na Cronjé's capitulatie raad zaam hadden geoordeeld Natal te verlaten, zou ook Buller's vierde poging om Ladysmitli te ontzetten, beslist op een échec zijn uitge- loopen. De bloedige dagen van Vrijdag en Zaterdag der vonge week zijn daarvan het bewijs. Niettemin hecht men te Londen -toote waarde aan do opheffing van het beleg van Ladysmith. Voordat nog het groote nieuws te Londen, bekend was, schreef de „Daily Mail" reeds: „Een zoodanig succes (nl. het ontzet van Ladysmith) zou zelfs de overwinning van Paardeberg nog in beteekenis overtreffen, daar liet ons leger iu Zuid-Afrika van een hinderlijken boei bevrijden, de strijdmacht van generaal Buller met 10,000 uitne mende soldaten vermeerderen en het moge lijk zou maken onverwijld ten minste 20,000 man naar de Kaapkolonie te zenden. Dat succes zou een divisie die schitterend gestre den en zich hoogst verdienstelijk gemaakt heeft jegens het Tand, van wreede ontberin gen reddenhet zou de strijdmacht in Natal na haar talrijke nederlagen en terugtochten met nieuwen moed bezielen en de Boeren be wijzen, dat wij hun op door hen zelf uitge kozen gevechtsterrein met goede resultaten kunnen ontmoeten." Ook de moreel e uitwerking achtte het blad onberekenbaar. Het verwachtte oen ailgemeo- ne beweging in do Boerenrepublieken ten gunste van den vrede. Een ijdele hoop. De Boeren weten zeer wel, dat hun niets overblijft dan tot het uiterste te strijden. Zoo hoopvol zijn dan. ook andere bladen niet, al wordt ook door hen niet getwijfeld aan een guustigen uitslag van den krijg, en al wordt door hen in de capitulatie van Cron- jé en liet ontzet van Ladysmith meer gezien dan liet is. Zoo meent de „Standard" dat nu te niet gedaan is het duistere tijdvak van den oor log, toen in één week drie nederlagen te ver melden vielen. „Hoe ongelukkig ook," zegt het blad, „de slagen bij Storm berg. Col en so en Magcrfonteia waren, zij kunnen de ver gelijking niet doorstaan met de reeks van ongelukken welke do Boeren nu hebben ge leden." Wij zijn er van overtuigd dat geen onzer lezers daarmede zal instemmen. Die neder lagen werden den Engelschen toegebracht door veel, veel kleinere legers, en hun verlie zen waren bij duizenden te tellen. Daarbij vergeijeken is de tegenspoed der Boeren in den Vrijstaat en Natal niet zeer ernstig te noemen. schilderde zich het stralend geluk af, dat rijn deel zou zijn geweest, het loven dat zij teza men zouden hebben geleid, nu Lady May ten laatste geleerd had hem zoo innig lief te heb ben. Maar nu was alles voorbij zijn vrouw die hij niet liefhad, stond tusschen hem en de vrouw die hij wel liefhad; zij kon nooit meer de rijne worden, en fii ij, hij moest haar dit vertellen, als de dag om was. Zij genoten een langen, zonnig-geiukkigen, namiddag in elkanders gezelschap. Lady May- had hem gezegd „Zeg, Clinton, nu zijn wij een héélen dag bij elkaar geweest, en je hebt mij nog niets verteld van. al wat je ge-durende onze schei ding hebt uitgevoerd. Al die lange maanden 3taan buiten mijn leven, en ik weet er niets van." „Ik zal je er van avond alles van vertel len," had hij geantwoord, weer op een vreem den en verwarden toon. Het kwam haar plotseling voor dat hij niet wenschte over dit deel van zijn leven te spreken. Misschien had hij het doorgebracht in lusteloos, ijdel droomen over (haar, en schaamde Lij zich dat te bekennen. Misschien ook had hij rijn tijd verknoeid! met doelloos van de eene plaats naar do andere te trek ken. -en vond hij het onaangenaam haar te openbaren hoe volkomen hij zijn tijd ver morst had. Zij besloot dat hot niet weer zou gebeuren dat rij meer met hem zou spre ken over de toekomst en nooit meer over hot verleden dat zou voortaan voor hen een gezegeld boek zijn. Zij kon hem vertrouwen zij was er van overtuigd dat hij haar iu al die maanden niet één keer ontrouw was ge weest. Toen nu het diner was afgeloopen en de heerlijke, van dauw vochtige zomeravond in viel, wist hij dat de tijd was gekomen, waar- Maar de oude Engelsche bluf is nu een maal weer teruggekeerd. Do „Morning Post", veronderstellende dat Joubert zich in all® haast naar het krachtig versterkte Pretoria terugtrekt, zegt: „Wij twijfelen er volstrekt met aan dat de hoofdstad van Transvaal een langdurig beleg kan doorstaan. President Kruger zal waarschijnlijk dezen weg inslaan in de hoop dat elders iets to zijnen voordeele zal veran deren, maar als president lvruger liet volk nog niet kent, dat hij tot zijn schade heeft getart, kent Europa het misschien wel." En de „Daily Mail" is nu, na het ontzet van Ladysmith, nog heel wat sterker over tuigd van de eindoverwinning. Het komt weer onomwonden op voor annexatie der Re publieken als einddoel. Daarover is het ge- heele Britscho volk het eens; de Boeren ver dienen niet andei-3. Het ultra-jingo-blad drukt zich aldus uit „De mannen van Oranje-Vrijstaat en Trans vaal hebben door hun eigen daden hun oude Republieken vernietigd. Wij zullen een nieuwe grondwet voor hen vinden, waaron der omkooperij zal worden onderdrukt, waar onder onderwijs, vooruitgang en vrijheid zul len bloeien. Het land, waarover lord Roberts en zijn mannen roaxclieeren, zal nooit weder uit onze handen gaan." Andera bladen, de hnksclie liberale en ra dicale vooral, slaan een heel wat minder ze gevierenden toon aan. Hoe natuurlijk en gewettigd de vreugde van het Engelsche volle ook is, acht de „Dai ly News" het toch noodig er aan te herinne ren dat men er nog niet is. Want de Boeren zijn bij Buller's nadering in goede orde terug getrokken, en het betwijfelt of die terugtocht door de Engelsche troepen bemoeilijkt zal kunnen worden. Ook de „Daily Chronicle" voorriet nog groote ontberingen en hevige gevechten, al heeft hot den schijn dat Engeland nu op den weg der overwinning is. De „Daily Graphic" zucht naar vrede, zon der er evenwel op aan te dringen. Het blad schrijft „Een der gevolgen van de overwinningen van deze week is-, dat wij de handen veel vrijer zullen hebben. Ais deze handen, wan neer dit met de belangen van het rijk over een te brengen is, den misleiden Boeren den vredespalm zouden kunnen toereiken, zou de dapperheid van onze soldaten de beste vruch ten hebben gedragen." De „Mornjng Leader" eischt ronduit den vrede van de regeering als haar plicht. Het blad is van oordeel dat een regeering die over alle hulpbronnen dor diplomatie beschikt en de eer der vlag volkomen heeft gewroken, een weg kan en moet vinden om tot den vre de to komen. Zij zou daarbij deu onbeperk- ten steun der oppositie bobben. Door een ind te maken aan een oorlog die even moordda dig als hopeloos is voor de Boeren, zou En geland een ridderlijke daad1 doen en een grootmoedige staatkunde volgen, die niet zel den de waro wijsheid is. Een nieuwe periode. Het is moeiljjk te zeggen welk aanzien de verwoede strijd zal hebben in de 'door de capitulatie van Cronjé en het ontzet van op hij haar hart moest breken. Het moest geschieden. De menschen zouden spoedig over hen gaan babbelen hen in hun ge sprekken uithuwelijken. Het zou niet fair je gens liaar zijn, ook nog maar één dag rijn huwelijk voor haar verborgen te houden. De vensters van de eetkamer gaven toe gang tot een kleine, smaakvol gemeubelde veranda. Daarheen waren zij vejraan, cn toen zeide hij bij zich zelf dat liij haar onomwon den de gansche waarheid moest zeggen. Hij zou geen verontschuldigingen maken waarlijk, die had hij ook niet te bieden. De gehecle zaak was dat hij, in het geloof dat Lady May getrouwd en voor hem voor altijd verloren was, met de lieve, eenvoudige Daisy was getrouwd, omdat rij zelf verklaard had dat rij zou sterven indien hij heenging. Niets was eenvoudiger of begrijpelijker dan zijn droef verfhaal Waarom zou het zoo moeilijk zijn het te vertellen Hij keek naar het ge laat voor hem, nog schooner in het bleeke maanlicht. Hij zag ceu visioen van glanzende zijde eu dartele witte kant, van een schoon gelaat en mat-gouden haar; hij zag de sdiit- tering harer juweelen en het licht in liaar oogenhij zag diepe, trouwe, oprechte liefde voor hem in eiken trek van Ihaor gelaat, en hij wendde zich af met wanhoop, bitterder dan de dood, in zijn gekweld hart. O bleek, onmeedoogend maanlicht dat geen medelij den met bom had; bleeke, onmeedoogende sten-en, die zoo onbarmhartig schenen. Hij moest het haar zeggen hij moest haar zeg gen dat hij getrouwd was, en dat hiji nooit haar kon toebdhooren, zoolang de wereld nog zou bestaan. „May," begon hij met zachte, weifelende stem. „May, je vroëgt mij vanmorgen om je te zeggen wat ik gedaan en gezien heb al wat ik doorleefd heb sinds ik heenging. Ik Ladysmith geopende nieuwe periode van den oorlog, de laatste volgens de ®Times". Want het City-blad meent dat men op goede gronden mag vertrouwen, dat Enge land nu het laatste keerpunt van den oorlog heeft bereikt. En het blad vindt deze stratigie aangewezeneen opmarsch naar Bloem fontein in aansluiting bij een voorwaartsche beweging van de Zuidgrens van den Vrijstaat. Dat de Boeren zich naar Pretoria zullen terugtrekken om daar een laatsten wanho- pigen tegenstand te voeren wordt in een telegram aan hetzelfde blad uit Lorenzo Mar- quez, op gezag van geloof waard ige lieden" die uit Transvaal komen, onwaarschijnlijk genoemd. Integendeel gelooft men dat niet alleen de Vrijstaters, maar ook vele Trans- vaaische burgers naar hun woonplaats zullen terugkeeren zonder af te wachten dat de troepen zich formeel overgeven. De Boeren generaals hebben geen oor gehad voor vreemde raadgevers, en hun eerste overwinningen zijn meer aan hun geluk en aan de door de Engelschen gemaakte fouten dan aan hun militaire bekwaamheid te danken. Het schijnt wel dat de Engelschen nooit iets leeren. Zoodra er maar eenig succes wordt betaald, begint men weer den vijand, dien men eerst had leeren duchten, te min achten. Want het telegram aan de sTimes" staat niet op zichzelf. De correspondent der ^Standard" bij lord Roberts' leger seint dat hij een gesprek heeft gehad met eenige der voornaamste gevangen Boeren. Zoo gaf majoor Alb'-echt, de kommandant der Vrystaatsche artillerie, als zijn meening te kennen dat de Engelsche tactiek tot en met Magerfonlein, niet alleen dom, maar bijna krankzinnig was geweest. Hij vertelde dat bij Magerfontein maar 4000 Boeren verschanst waren, waarvan minder dan de helft in ge vecht kwam. De oorlog zou z. i. de methoden van alle Europeesche strategen omverwerpen. Albrecht had de grootste bewondering voor de Engelsche soldaten en prees het sinds lord Robeits' komst gevolgd beleid. De oorlog was echter nog lang niet uit; er zijn nog 75,000 republikeinen in het veld. Dat de Boeren zich bij Paardeberg hadden moeten overgeven, weet hij aan de fout van Cronjé om zijn mannen op te sluiten in holen in plaats van ze te legeren op de kopjes. Albrecht noemde Cronjé's tactiek bijna even slecht als de En-e!sche voordat lord Roberts op het oorlogsterrein verscheen. Wij weten niet of de correspondent wel eens majoor Albrecht gesproken heeft; dat deze zich aldus zou hebben uitgelaten, komt ons geheel onaannemelijk voor. Andere oor logscorrespondenten b.v. roemen juist de ingravingen der Boeren die gemaakt hebben dat het Engelsche artillerie-vuur weinig schade kon aanrichten. De Boeren hebben volgens hen veel meer te lijden gehad vaa het ongunstige weer. Intusschpn, dit alles is voortaan van wei nig belaug. Reeds hebben de Engelschen opnieuw voeling gekregen met een Boeren- macht, die, 5000 6000 man sterk, ten Oosten van Paardeberg, bij Osfontein, een sterke stelling heet in te nemen op den Zuideroever der rivier. Blijkbaar zijn de Boe beu nu bereid, bet je te vertellen, als je naar mij wilt luisteren." Zij bleef een halve minuut ziwijgen en zei- de toen „Beste Clinton, ik wil geen woord kooren ik weiger beslist te luisteren. Ik ben zeker van één ding je kunt geluierd, den tijd' dien je weg bent geweest verknoeid en ver morst hebben, maar je bent mij altijd trouw gebleven; niets ter wereld kan mijn geloof daarin schokken. Je hebt je liefde voor mij rein en ongeschonden bewaard; het overige kau mij niet schelen, en ik weiger er naar te luisteren." Hij waagde nog een zwak protest; hij be gon weer, maar rij legde haar blanke hand op zijn lippen. „Daar," zeide zij zegevierend, „zoo brutaal kan je niet wezen dat je nu nog spreekt. Ik wil niet luisteren. Grooter compliment kan je niet gemaakt worden dan dat de vrouw die je liefheeft, vertrouwen in je stelt.In plaats van over het verledens te spreken, dat ik bij deze voor ons beiden dood en be graven verklaar, zullen wij liever praten over de toekomst de toekomst die ons te genlacht, klaar en stralend als zomerluchten, die duizendwerf belangrijker voor ons bed den is." Maar tot baar groote verbazing bleef hij stil en zwijgend. „Ook voor jou ligt daarin een bekoring, al beu je op dit oogenblik te trotsch om 'het te zeggen. Ik leef er iner is geen uur in mijn loven dat ik er den hemel niet voor dank,' voegde zij er haastig bij. „O lieveling, mijn lieveling, wat zou die toekomst geworden zijn zonder jou!" (fVordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1