stadsnieuws" BINNENLAND. TL AARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. SPORT. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. «S ren du« niet voornemens Bloemfontein on verdedigd te laten. Te gelyk hooren wij voortdurend van Boe- renkommando's die in den omtrek vao Kim- berley rondzwerven, waarschijnlijk densklei nen oorlog", de guerilla beginnend. "Van lord Roberts' plannen weten wij niets, en ook omtrent de Boeren verkeeren wij in onwetendheid. "Waar gaat Joubert heen? "Waar zijn De la Rey's en Scboeman's troepen uit de Kaapkolonie Waar houdt De Wet zich op 1 Blyven de Boeren Mafeking bele geren? enz. Wij vreezen, dat eeist de berichLen over nieuwe gevechten ons zullen loeren waarheen de Boeren-kommando's zich gericht hebben. Dit is zekerde oorlog is nu eerst recht begonnen. Mogen de Boeren gelegenheid heb ben dien te voeren op voor hun vechtwijze gunstig terrein. De Engelschen hebben nu in ieder geval de moeilijkheid dat zij een kolossalen trein zullen moeten medevoeren. sOnze grootste zorg", zegt de sTimes", sschijnt het aan voeren van versche paarden te zijn. Maar waarschijnlijk zullen wij voor meer dan voor versche paarden te zorgen hebben, willen wy ook verder groote resultaten bereiken." Ook in ander opzicht toont men in Enge land in te zien, dat de oorlog groote krachts inspanning zal vorderen. Voortdurend worden nieuwe troepen naar Zuid-Alrika gezonden, en aan de doode weermiddelen wordt diuk gewerkt. De eerste bestelling, op grond van de wet tot vermeerdering van het materieel der artillerie, is volgens de sLiverp. Courier" reeds gedaan. Er zyn 84 stukken veld- en 140 marine-geschut besteld, Ander oorlogsnieuws. Cronjé moet alvorens te capituleeren lang3 heliografischen weg De Wet om hulp hebben, gevraagd. Deze semde terug dat inj zou ko men, maar slaagde, zooals bekend is, niet in zijn poging om Cronjé te ontzetten. De Engelschen hebben zorg gedragen dat Cronjé en diens vrouw op weg naar St- monstown zoo min mogelijk waren blootge steld aan nieuwsgierige blikken. Te Ladysmith moet Dundonald met groote verrukking zijn ontvangen. Schreiende vrou wen met kleine kinderen op den arm om ringden de soldaten. De nood was er reeds hoog geklommen. De rantsoenen waren geducht ingekrompen, en men was reeds bezig de paarden en de muildieren op te eten. Blijkens een telegram uit Durban hebben de Boeren ook Zoeloe-land verlaten. De Fransche ingenieur Leon, van d'e Creu- sot-fabrieken, is inderdaad ernstig gewond aan het oog. Men hoopt dit echter te behou den. Volgens een gerucht te Melbourne heeft Chamberlain telegrafisch aangevraagd of er meerdere Australische troepen naar Zuid- Afrik a kunnen worden gezonden voor het ge val dat „de Britsche troepen elders noodig mochten zijn". Het gerucht vindt geen onverdeeld geloof. De Sultan heeft den Engelschen gezant zijn voldoening uitgesproken over Cronjé's capitulatie en aan koningin Victoria een te legram van geluk wen sch gezonden. Te Dover vlagden alle schepen in de haven ter eere van Ladysmith s ontzet. Men wilde dat een Belgisch eo een Fran sell kapitein desgelijks zouden doen. Maar de Belgische kapitein weigerde en zijn volk hief een hoe ra aan voor de Boeren, en de Fransche ka pitein liet wel de Union Jack hijschen, maar floot die daarop met zijn bemanning uit. (gemengde üfededecllngcn. In het Britsche Lagerhuis deelde minister Balfour mede, dat de begrooting aanstaan den Maandag zal worden ingediend. Gisteren kwam in de Fransdie Kamer de mterpellatie-Laries over de onwettigheden in het hoogverraadproces voor den Senaat als hooggerechtshof aan de orde. Waldeck-Iiousseau verdedigde de handelin gen der regeering in een zeer uitvoerige rede. Er werden drie moties voorgesteld, waar onder één van den Corsicaansehen afgevaar digde MaJaspina, zeggende dat de Kamer de verklaringen der regeering goedkeurt. Verschillende afgevaardigden riepen om de eenvoudige orde van den dag, maar Waldeck- Rousseau wilde daarmede geen genoegen ne men. Hij vereenigde zich met de motïe-Mar laspina, die met 287 tegen 138 stemmen ■werd aangenomen. Waldcck-Rousseau en zijn collega Monis hebben bij den Senaat een toevoeging tot de amnestie-wet ingediend, speciaal betrekking hebbend' op alle processen in verband met de zaak-Dreyfus. Men verwacht nu dat het proces-Zola dat 8 Maart zou beginnen, zal verdaagd worden. Overleden is de leider der Portugeesche conservatieve partij Serpa-Pixnentel. In de Italiaansche Kamer verdedigde gis teren de minister van justitie Sonnino het ontwerp der regeering om de politieke maat regelen tot wet te verheffen. Generaal Pelloux zette daarop tegenover de oppositie het standpunt der regeenng uit een en bestreed' d® obstructie der uiterste lin kerzijde, die krasse maatregelen noodig maakte. De minister-president stelde de quaestie van vertrouwen. De motie-Frascara, die door de regeering was aanvaard, werd daarop door de Khmer goedgekeurd'. Het eerste deel, waarin acte wordt genomen van de verklaringen der re geenng, werd met 222 tegen 189 stemmen aangenomen; het tweede deel, betrekking hebbende op het overgaan tot de behande ling der artikelen, verwierf een zeer groote meerderheid. De Paus ontving gisteren bij goede ge zondheid de geluikwenschen der kardinalen met zijn 90sten geboortedag en den 22sten verjaardag zijner troonsbestijging. Over de Giordano Bruno-feesten zeide de Paus, dat die wel te Rome gevierd, maar daarom niet Roomsch waren. Op eea bal van de aristocratie te Weenen, lieten de Hongaarsche gasten hun nationalen dans, den Tschardaseh, spelen, waarop Oos- tenrijbsche heeren door gesis dt muziek over stemden. Dit incident heeft nogal opzien gewekt. De „Neue Freie Presse" noemt mededeo- lingen van Hongaarsche bladen over do ves tiging van handelsstations en den aanleg eener spoorlijn te Futschi en in Kia,ng-Si door Oostenrijk, ten eenen male verzonnen. Aan de Oosten rij ksehe officieren is het plaatsen van huvrelijksadvertenties in de d ighiaden verboden. In politieke Servische kringen ontkent men dat er sprake is van mobilisatie van het Servische leger. Op de Bulgaarsche grens moeten dc Ar- nauten weer geducht spoken. De Turksche regeering onderschept echter alle berichten over hun wandaden, uit vrees voor interven- He der mogendheden. In de Balkanstaten moet de grootste spanning heerschen. Wegens de jongste incidenten in het Egyp tische leger worden vijf Soudaneesche batal jons te Omdurman naar afgelegen garnizoe nen overgeplaatst. Sir John Forrest, premier van West- Australië, heeft rijn collega's van de andere Australische staten voorgesteld een bedrag van 20,000 pd. st. ter beschikking van den onderkoning van Indië te stellen ter voor ziening in de nooden in Voor-Indië. Bij het Congres van St. Domingo is een ontwerp-grondwet ingediend, waarbij de doodstraf afgeschaft en de scheiding van Kerk en Staat wordt ingevoerd. Leerplicht. Het algemeen debat over leerplicht is thans in de Tweede Kamer geslotenDinsdag ochtend te li uur is de Minister van Bin- nenlandsche Zaken aan het woord. Roode Kruis. Het totaal der ingekomen giften voor hot Ne- derl. Roode Kruis bedraagt thans f202.736.215. Daaronder zijn begrepen f1000 onlangs toe gezonden als opbrengst van een te Parama ribo door onderofficieren en minderen ge houden Militair assaut en een gift van f 1000 gezonden door den heer J. van Holl te Baltimore als bydiage van het Maryland Committee to aid the South Africa Relief fund voor het Neder!. Roode Kruis. Een tweede evengroot bedrag door even genoemd Comité toegezegd wacht op nadere aanwyzingen omtrent de toezending. H. M. de Koningin heeft f 50 geschonken aan de centen-vereenigiog voor hulpbe hoevende blinden De gezondheidstoestand van den heer Van Kerkwijk is weder vooruitgaande. Omtrent den terugkeer van de geheele of gedeeltelijk aflossing der ambulances kunnen nog geene mededeelingen worden gedaan daar op telegrafisch gevraagde inlichtingen nog geen antwoord is ontvangen. De Zuid-Af(ikaanscha tentoonstelling, die de heer J. F. van Someren te Utrecht heeft gehouden, zal waarschijnlijk Zondag, te Am sterdam worden geopend in sBouwkunst" in de Marnixsbvat. De opbrengst strekt voor de Boeren en de Diamantwerkers. (N.R.C.) Donderdag a. s. te half 8 zal in de Groote kerk weder een bidstond gehouden worden voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika. De predikanten Schrijver en Tap zullen optreden, en er zal een collecte worden gehouden voor de Boeren. Bij den eersten bidstond was het kerkgebouw overvoldat zal Donderdagavond stellig weer het geval zijn. Gisterenavond vierde de Chr. Knapenver- eeniging sTimotheus", onderafd. van de Chr. Jongelingsvereeniging »De Heere zal 't voor- z en" alhier, haar jaarfeest in het lokaal der Jongel. Vereeniging aan de Hoogstraat, onder leiding van het bestuur der vereeniging. Het ging er vroolyk toe en de jongelui keerden opgewekt huiswaarts. De aanbesteding van. het „Volksbadhuis" op de Broersvest alhier zal Woensdag II Maart plaats hebben. In verband met den door ons vroeger ge- melden diefstal van een looden pomp zyn hedenmorgen twee personen, te dezer stede woonachtig, als de vermoedelijke daders aan gehouden. Zy zijn echter, na het ondergaan van een verhoor op het politiebureau, weder op vrije voeten gesteld. De 18-jarige G. Smit, werkzaam in de houtzagerij van de firma Berkelaar Zoon, had hedenmorgen het ongeluk bij het weg- stooten van voeren hout te dicht met de hand' bij de zaag te komen ten gevolge waar van hij een ernstige kwetsuur aan den linker duim bekwam. Na geneeskundige hulp te hebben verkregen, is hij naar huis gegaan, aangezien hij met de gewonde hand niet kan werken. BURGERLIJKE STAND. Geboren 1 Maart. Marius Josephius, zoon van J. SchaeiTer en J. M. Klaverdijk, Oosterstraat. 3 Maart. Gerritje Trijntje, dochter van H. Degeling en P. van der Gaag, Nieuwsticht (midden). Gerardus Casparus, zoon van J. H. J. van den Hoek en C. Witberg, Singel. Het visscherswedtowen- en weeaenfonds al hier heeft f 1000 certific, 2 J N. W. S. ont vangen van een onbekenden gever. Mej. M. Oprei is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen nuttige handwerken. *T. Herweijer, hoofdagent van politie alhier, hoept 15 Maart a.s. den dag le herdenken waarop hij 25 jaren geleden als politie-agent bij de gemiente in dienst trad. Zijn flink en bezadigd optreden heeft hem de achting van superieuren en ingezetenen doen waardig weden. "Van wege de Gereformeerde kerken A en B alhier zal a.s. Woensdagavond om 8 uur in het kerkgebouw aan de Kuiperstraat een bidstond voor Transvaal gehouden worden, waarbij al* voorganger zal optreden de heer F. Drost, predikant. 'Aan de Chr. school Hofjesstraat alhier, zijn benoemd als onderwijzer de heer G. Lans en als onderwijzeres mej. J. P. Maat huis, respectievelijk thans werkzaam aan de Chr. scholen te 's Gravenzande en Hazers- woude. 'Naar wy vernemen zal de zangvereeniging ïEuterpe", met medewerking van mej. Jean- nette Hoogenboom uit Breda (zang) en de heeren Jos. van Lier (violoncel) en J, G. van Herwaarden (piano), beiden van Rotterdam, hare jaarlijksche uitvoering geven op Dinsdag 20 Maart a.s., in de zaal sHarmonie" alhier. 'De 31e volkslezing der Chr. Jongplings- vereenigiog sLiefde en Vrede" zal plaats hebben in het vereenigingsgebouw aan de Ged. Biersloot op Maandag 5 Maan 1900, des avonds ten 8 uur, waarbij als spreker zal optreden de heer C. L. Laan, predikant te Rotterdam, met het onderwerp: slndrukken van vroeger en wenken voor onzen tijd, van uit eigen woning, van den beroemden Her vormer John Knox in Edinliurg". BURGERLIJKE STAND. Geboren 2 Mnart. Maria, dochter van K. v. d Boiden en W. Zandwijk, Maasstraat,Klaia Maria, dochter van A. Spijkers en A. Molenwijk, Markgraaflaan. Overleden i 2 Maart, Johannes Petrus Odijk, oud 3 da gen, Oranjestraat. Onze Afrika-reiriger is weer terug. Woens dagavond jl. stond de jeugdige Joh. M. weer voor .zijn ouders. 'tWas hem te machtig go- worden, zoo zonder afscheid genomen te heb ben, het ouderlijk huis te verlaten, en daar om keerde hij', te Parijs aangekomen, op zijn schreden terug en zagen rijn ouders, ten zeer ste verheugd, hem weer bij rich. Voorloopig rijn nu de plannen voor de verre reis op rij gezet en zal hij rijn energie aanwenden om rich hier te lande een positie te verwerven. Voor het XXLte Ned. Zangersfeest te geven in het laatst van Mei a.s. onder lei ding van de liedertafel nApollo" te Amster dam heeft Richard Hol een nieuwe cantate gecomponeerd, getiteld»Het land onzer Vaad'ren" voor sopraan-, tenor-, barytonsolo en mannenkoor met orchestbegeleiding. Wegens het uittreden van den heer H. De Groot is het secretariaat van Nijmegen naar Schiedam verplaatst en de heer J. v. Rhjjn Gz., lid van het Hoofdbestuur van het Ned. Zangersverbond aangezocht het secretariaat waar te nemen. Schiedams Mannenkoor sOrpheus" is in geschreven in de hoogste afdeeling van den wedstrijd, uitgeschreven door het mannenkoor ïSt. Ursula" te Delft. Ook in hooger beroep is nu de eisch van de familie tot onwettig-verklaring van het testament der Goncourts afgewezen. Morgen (Zondag) zal alhier een voetbal match plaats hebben tusschen Vitesse IU" en ïSwift II" liet stoomschip Herzog. *Men meldt ons uit Rotterdam: Hedenochtend ten 12 uur arriveerde in de Koningshaven te Rotterdam het stoomschip Herzog van de Duitsche Oost-Afrika-lijn, welk. schip, zooals bekend, op 4 Januari 11. in de Delagoa-baai door de Engolsche kruiser Thetis werd aangehouden. Omtrent dit wedervaren wordt ons door een der hoofdofficieren medegedeeld Aan boord bevonden zich 316 passagiers van alle natiën, voorts de 2e ambulance van Koster, een Duitsche en een Belgische ambu lance. In den ochtend van den 4 en Januari kreeg de kapitein het sein om stil te liggen. Kort daarop kwam aan boord de Eng-lscho luitenant Sumler die verlangd©"de lading manifesten, te zien, aanmerking makend© op de buitengewoon groote voorraad proviand en ijzerwaren, tevens verlangende een deel der lading aan dek te zien. Aangezien dit op zee niet ging, werd naar Durban gestoomd, terwijl de luitenant aan boord bleef. Te Durban lag ook het Duitsche oorlogsschip Condor, doch het werd ver boden met dit schip signalen te wisselen, terwijl de passagiers niet van boord mochten. De kapitein zond met de loods verschillen de protesten naar heb Duitsche consulaat, doch later bleek dat geen dezer hun bestem ming hadden bereikt, voor de Her zog door bemiddeling van luitenant Schönfeld van. de Condor, die aan de hooge regeering te Berlijn bericht bad gezonden, welke daarop tusschen beide kwam, weer verlof had gekre gen door te stoomen. Den 9en Januari kon de Herzog weder vertrekken met een vrijpas van den stads- kosmmandant van Durban. Op de verder© reis had. de Herzog geen moeilijkheden meer en ook niet op de terug reis. Thans bevonden zich onder de passagiers eert Duitscher die bij Ladysmith gewond was, alsmede een aantal Engelschen, waaronder de Ebgelseh© consul van Lorenzo Marquez, die eenparig den oorlog verafschuwden. Postzegels. •De deze week door den beer Van Dreten te Rotterdam gehouden Poslzegelveiling trok bijzonder veel b-langstelling. Er waren koo- pers uit Brussel, Antwerpen, Berlijn, enz., terwijl binnenlandsche en buitenlandscbe auctionarissen voor belangrijke orders hadden last gegeven Het hoofdnommer was een Moldau (Ru- mPDië) een mooi exemplaar van het zeld zaamste zegel vari Europa. Het werd voor f 200 ingezet en na lang loven en bieden aan een Duitschen verzamelaar toegewezen voor f1200. Ook voor de ganzsaehen was veel animo. De Octogon couverts van Pruisen 6 en 7 Sgr. brachten f58 en f57 op. Een album met ruim 4600 zegels bracht i 530 op. Veider weid o. a. besteed vooreen Olden burg 1859 f64 a {65; voor een Saksen 1850 f42 a f53; voor een Labuan 1879 f75; voor een Natal 1857 f62; voor 324 Russische Ruralzegels f100 enz. De staking der bootwerkers. De staking der bootwerkers te Amsterdam omvat op het oogenblik naar schatting een 800 man, tei wijl ongeveer 200 man nog aan het werk ziju. Hedenmiddag werd een zepr druk bezochte vergadering gehouden in ïPlan- cius", waarin de stand van zaken weid uit eengezet en men ten slotte besloot de bewe ging vol te houden. Wy werden tot deze vergadering niet toegelaten, kunnen dus geen mededeehng doen van het daar verhandelde Het bericht, dat wij in ons Ochtendblad aan het ^Volksdagblad" ontleenden, was in zooverre onjuist, dat de cargadoorsfirma's Hudig Blokhuijzen en Van Es Van Omroeren niet aan de eisclien der stakers hebben toegegeven. Ook de firma Van Hengel bewilligde niet in de voorgestelde tarieven, wat niet wegneemt dat voor deze firma, en wellicht ook voor andere, enkele booten ge lost worden. De werklieden der maatschappij i>Neder land" en van de Koninkl. Stoomboot My. zijn niet bij de stakers aangesloten, doch men deelde ons mede, dat ook van laatstgenoemde Mij zich arbeiders bij de beweging aanslui ten, ofschoon dezen 14 dagen geleden in een door de directie aangeboden accoord bewil ligd hadden. Het voornaamste strijdpunt, waarom het gaat, is het tarief voor nachtwerk, dat de stakers op 37X cent per uur willen gesteld hebben. De nachtarbeid is tot dusver niet volgens een bepaald tarief beloond, zoodat het loon afhing van de verschillende carga doors, stuwadoors en directies. De stakers stellen 50 percent verhooging als norm voor. Zij verwachten, dat in de houtbranche weldra zal worden toegegeven. De staking wordt geleid door de vereeni ging uRecht eo Plicht". (»H.") Brand, Gisteravond omstreeks half twaalf werd door de bewoners van de Planciusstiaat te Amsterdam een begin aan brand ontdekt in de pakhuizen sDageraad", een rij van negen hooge pakhuizen, één perceel vormende, dat het huisnummer 5 draagt. De brand had licht een grooter omvang kunnen verkrygen, daar al deze pakhuizen, die met graan zyn gevuld, op ieder der ver diepingen ineenioopen. In het middelste daarvan bevindt zich de woning van den meesterknecht Fabrie, die reeds te bed lag, benevens drie eesten, ovens die door kokers in verbinding staan met de verschillende zolders, en die dienen om het graan te drogen. Deze drie ovens zyn gelykstraats aangebracht. Waarschynlyk is het graan of zijn de houten vloeren door de hitte aan het smeulen geraakt. De brandweer was spoedig met veel mate rieel ter plaatse. Niet minder dan 6 stoom spuiten, waaronder de nieuwe spuit Cerberus (alias Lange Tom), benevens de Jan van der Heijde, waren gereed water te geven. Eén ervan behoefde evenwel slechts dienst te doen. Het gelukte der brandweer, ouder leiding van den commandant, den heer J. Meier, het vuur in zijn voortgang te stuiten met behulp van 6 slangen op de Vechtwater leiding, behalve de genoemde spuit. Toch za! de waterschade vermoedelijk vry aanzienlijk zijn. Het graan ligt opgeslagen onder de koren- factorsfhma wed. C, Strants Zoon. Voor het eerst -bij een brand deed by deze gelegenheid de bereden politie dienst, even wel niet met mannen van het vaste corps, doch met reservisten. De vaste manschappen hebben, althans vooiloopig, geen nachtdienst. Inbraak. In de woning van mevrouw de wed. v. H. V., Prins Hendrikkade 181 te Amsterdam, welk perceel al sedert het voorjaar van 1899 onbewoond staat, is dezer dagen ingebroken. De eigenares houdt verblijf op haar villa te Hilversum, doch op gezette tijden wordt het huis op de Prins Hendrikkade, dat ge heel is gebleven in den toestand waarin de familie het verliet, bezocht door eenig dienst personeel dat met schoonmaken belast is. Dat was het laatst geschied half Februari. Toen gisteren die werkzaamheden weder zouden verricht worden kwam men tot de ontdekking van de inbraak. De buitendeur was niet behoorlijk gedoten en er was door de geheele woning op verregaand ruwe w'yze huisgehouden. Alle vertrekken waren door zocht, verschillende meubelen opengebroken en een hoeveelheid tafelzilver en kostbaar heden is ontvreemd. De politie is van het gebeurde in kennis gesteld. (»N. v. d. D,") De werkstaking te Vlissingen. Naar men ons heden uit Vlissingen seint is het gisterenavond volkomen rustig geble ven, evenals ook heden. De booten zyn zoo wel gisteren als vandaag zonder vertraging afgevaren. Een belangrijk legaat. Mevr. J. E. S, Knoll, weduwe van den heer H. Luessen (in leven predikant te "Wqk a/Zee) vroeger weduwe van den heer A. F. Otten, heeft haar geheele fortuin, dat op meer dan twee millioen gulden wordt geschat bij uiterste wilbeschikkïng bestemd voor twee in het leven te roepen stichtingen, een tot verpleging van oude zeelieden en een tot op neming van oubemiddelde, bejaarde dames. Een oplichter. Er is t© 's-Gravenhage proces-verbaal opge maakt tegen een persoon, die, verdacht van oplichting, gesignaleerd is. Onder bedriegelij- ke voorgeven» trachtte hij te Amsterdam, te Rotterdam en in Den Haag geld te leenen en dat gelukte hem meermalen, omdat hij zich vooraf op de hoogte stelde van de fami lie-omstandigheden en dan mededeelingen. kon doen die valsch vertrouwen wekten. W eezenrerpleging. sDe rZulf. Crt." verneemt, dat voor een paar honderd weezen, tot nu toe in de verple ging te Neerbo«ch, plaatsing wordt gezocht in de gezinnen van de Maatschappy" van Weldadigheid le Frederiksoord. By na even zooveel waren daar reeds sinds vroeger be steed, van wie velen zeer goed slaagden in het leven. Straatroovsrs. De vrachtrijder Wiardi van Oude-Pekela op Winschoten v.v. deed gistermorgen, aan gifte dat hij pl. m. 8 uur eergisteravond een extra reis met rijn kar doende, op de terug reis naar Oude Pekela op den Zuiderveenster- atraatweg, even achter de Garst, door twee hem onbekende mannen werd aangevallen, die hem achter de kar wegsleurden en hem zijn zakboekje uit den zak trokken. Na daar uit een bankbiljet van f 25 te hebben geno men, verwijderden de aanranders zich haas- telijk, maar wierpen hem nog het zakboekje terug. Ongeluk aan boord. By liet vertrek van een Fransche mail boot van Dieppe naar Newhaven heeft gister middag een hevige ontploffing plaats gehad door het springen van een stoombuis. Men telde zes dooden en vier gewonden, allen tot «Ie bemanning behoorende. Duval te Parijs. De directeur der bekende goedkoope eet huizen te Parijs, Alexander Duval, is tot ridder van het legioen van eer benoemd. Zijn vader heeft 40 jaren geleden de »Bouil- lons Duval" gesticht, welke in 1870 op den nog jongen zoon overgingen, die ze tot nog grooteren bloei bracht. Thans behooren de 32 eethuizen aan een maatschappy met4Vs millioen francs kapitaal, waarop over 1899 20 pCt. dividend is uit gekeerd. De ontvangsten bedroegen bruto 12lU millioen, de uitgaven 11 millioen. Byna 5 millioen maaltijden weiden gebiuikt ge middeld voor 2.30 frs. Op het tentoonstellingsterrein heeft zij 500.000 francs besteed voor inrichtingen waar 2300 personen plaats vinden en bovendien heeft zij de levering aangenomen voor de hotels van het Trocadero, waar 4000 personen kunnen geherbergd worden. Schrijfmachines Geen met machineschrift geschreven stuk werd onder meer opmerkenswaardige om- standigüeden uitgevoerd dan dat van miss fiamm, de beroemde journaliste en reizigster uit Corea. Het was in den tyd datdeJapa- neezen een aanval deden op Seoul, de hoofd stad van Corea. Miss Hamm, die een verslag van den aanval wilde geven, vestigde zich met hure schrijfmachine op eene rots. De Japansche generaal Oshi ma, die by eene partij in Tokio met de journaliste kennis had gemaakt, was zoo vol lof over haar moed dat hij zyn leger voor haar liet defileeren. (»Gevl. Pen") i^—a i a—a—w— Bij de Ned. Zuid-Afrikaanscbe Vereeni ging is tot heden ingekomen, f 1,084,740. Naar men ons uit Amsterdam seint is daar definitief opgericht de handelmaat schappij Nederland—Zuid-Afrika. Verschil lende Nederlandsche fabrikanten nemen hier aan deel. Directeur is de heer M. J. de Vries. De heer H. Th. Boelen, de bekende koop man-litterator, is heden op 75-jarigen leef tijd te Hilversum overleden. Men meldt ons uit Amsterdam: De toestand der bcobwerkersstaking is on veranderd. Uit enkele omliggende meenten, rijn een 20-tal werklieden, aan het werk ge zet. Volgens den correspondent vaa „Central News" schrijft de „Express" te Bloemfontein over Cronjé's capitulatie. „De bewegelijkheid der Engelschen heeft de Boeren verrast. Vooral de Britsche lan- sieirsregimenten renden eenvoudig alle» wat zich hun in d'en weg stelde, overhoop." Het blad vervolgt „Steeds werd verwacht dat een tweede aan val op Magerfontein zou worden gedaan uit een andere richting, maar de wijde omtrek king de<r flank door French' cavalerie kwam volkomen onverwacht Bn maakte de stelling der Boeren, onhoudbaar. Daarom werd besloten het laager op te breken. Er waren een aantal vrouwen en kin deren, waarvan velen moesten loopen omdat er maar weinig wagens waren. ,;Heb was een angstige tijd voor dombur gers, Dö Britsche vervolging was zeer vinnig en dwong generaal Cronjé ten laatste stand te houden te Koedoesrand, terwijl komman- dant Ferreira eere rij rijn nagedachtenis 1 een stelling innam te Paardeberg. „Het bombardement van heb laager was vreeselijk, en d» burgers leden verschrikke lijk dbor heb Britsche vuur. Ook in ander opricht was hun lijden ontzettend. „Kommamdant Perrerra's dood was te wij ten aan een droevig ongeval. Hij was met rijn geweer berig, toen heb sprong en hem op da plaats dloodde. Zijn droevige dood wierp,

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2