Het leven was hem tot last. Christ. Gebef. Kebe. CrNlEXLAM). Uit de Staatscourant. Ingezonden Mededeclingen. Kunst en Wetenschap. Ketk en Schooi. Gemengd Nieuws. ren tokkelen, moet geheel aan de muzikale techniek voldoen. De ontroering, die het harpspel bij den zwaarmoed j ge n koning Saul opwekt, komt na deze herschepping van het groote kunstwerk ook veel sprekender uit dan weleer. Aardig was het de verrukking van Tliércse Schwartze onze groote p-ir- trettiste op te merken, toen zij in gezel schap van den grijzen Bisschop ter aanschou wing opkwam, juist op het oogenbhk dat uw correspondent ook in stille hewondc-rmu daar aanwezig was. Bij dit bezoek zag ik nog een ander fraai, maar zeer eigenaardig doek, dat ons museum eveneens in bruikleen van zijn kunstlieven- den directeur dr. Bred rus heeft. Het is van den Delftscben Vermeer, van wien het Man- -tehuis dat hooggeroemde. gezicht op Delft en van wien het Amst-erdamsche Kabinct- Six bet niet minder fraaie gezicht in het Delftsche St. Agatha-klooster en het beroem de Melkmeisje bezit. Het doek van dr Bre- dius is in do kunstwereld bekend als ,.Het Nieuwe Testament". Op den achtergrond ziet men het kruis van Golgotha, op den voor grond ziet men het helsche ondier met bo bloedea kop, daartusséhen als hoofdfiguur een weelderig gekleede zittende vrouw, die den aardbol aan haar voet heeft. Ter linker zijde dezer figuur een soort van console met crucifix en avondmaalkelk. Het moet de ze gepraal van het Kruis over de wereld bedui den en is ontegenzeggelijk buitengewoon mood geschilderd. Maar zeer zonderling is deze allegorie toch ontwijfelbaar, want mot de hoogernstige en strenge attributen, die haar omgeven, maakt deze schoone maar we reldsdie vrouw met haar parelsnoer en ver deren tooi een zeer vreemd contrast. De schilders uit onze gouden eeuw deinsden niet voor het bizarre, dat soma tot het profane naderde, terug. Tegenover dit schoone komt het zeldzame aardewerk en de oude houtsnijkunst uit de collectie van Jhr. de Stuers, die nu in den .^Kunstkring" te zien zijn, op den achter grond. Er zijn rariteiten en er zijn ook mooie dingen bij, maar toch is er veel onder, dat de Fran sell en eenvoudig met den naam „bric a. brac" zouden bestempelen. Men zegt daarentegen veel goeds van do even rijke ids smaaikvolLe verzameling Rozenburgsch pla- teelwerk en porselein, die voor de Parijsehe tentoonstelling bestemd is en vóór de afzen ding aan de liefhebbers alhier ter aanschou wing zal worden aangebeden. Dat „Rozen burg" geslaagd is in het doen herleven onzer porcelein-nid us trio is inderdaad een verblij dende triomf. Gemeente-ondernemingen. In het „Sociaal Weekblad" doet de heer G. aan de redactie de volgende vraag Aangenaam zou heb mij zijn uw oordeel te vernemen over het al of niet maken van winst bij ondernemingen, d!ie van gemeente wege worden geëxploiteerd. Mij komt het voor, dat de aard der onder neming beslist, of het wenschelijik is geen dan wel een billijke winst te maken. Zoo mag bijv. een gemeente-gasfabriek winst maken, aangezien het onbillijk zou fijn alleen de gasv erbruikers te laten profiteeren van diensten, die de gemeenschap bewijst; daarentegen zou ik de winst-en eener gemeen te-spaarbank willen uitgekeerd zien aan de inleggers, die in den regel niet behooren tot de maatschappelijk sterksten. De redactie antwoordt hierop het volgen de, hetwelk wij om het gewicht van de zijde, vanwaar het antwoord komt, hier in zijn ge heel overnemen. De geachte inzender stelt ons hier voor een moeilijke vraag, die in een paar regels niet grondig is te beantwoorden. Wij geven hier dan ook alleen de hoofdpunten, die o. i. bij de beantwoording van G.'s vraag de rich ting moeten aangeven. lo. Een publiekrechtelijke corporatie heeft waar zij een onderneming drijft, recht op een billijke vergoeding van de zijde der ge bruikers voor de diensten die zij bewijst. Zoo zal een gemeente die een gasfabriek exploi teert, in dan gasprijs een vergoeding moeten vinden niet alleen voor betaalde loonen en salarissen en voor kapitaalrente, maar tevens voor het gébruik van den openbaren weg, dat van de gasfabriek voor haar buizen wordt gemaakt. 2o. Een publiekrechtelijke corporatie be hoort niet te streven naar het maken van winst boven de sub lo. bedoelde vergoeding. 3o. Er kunnen voor een publiekrechtelijke corporatie redenen zijn om, wegens de ge ringe draagkracht van hen voor wie een be paalde onderneming meer speciaal is be stemd, of wegens het werkelijk algemee ns gebruik dat daarvan gemaakt woidt, van een deel der (of zelfs in sommige gevallen van da geheele) vergoeding welke sub lo werd bedoeld, af te zien. Bij een spaarbank bestaat ten eerste de sub lo bedoelde vergoeding alleen in restitu tie van te betalen loonen en interesten en zullen ten tweede de sub 3o bedoelde over wegingen zich eerder doen gelden dan bij een gasfabriek. - Sterke drank aan boord. Teneinde te trachten het gébruik van ster ken drank zooveel mogelijk tegen te gaan, werd bij wijze van proef aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland gedurende de reda naar en in de West-Indische wateren en op den terugtocht de geldelijke vergoe ding voor het afstaan van het rantsoen je never verhoogd van 3 tot 5 cent, terwijl bo vendien niemand zich voor een bepaalden tijd behoefde te verbinden. Door verschillen de omstandigheden was het resultaat niet van dien aard, dat daaruit een juiste gevolgtrek king kon worden gemaakt. In verband hier mede heeft aan boord van verschillende naar buitengaats bestemde oorlogsschepen op grooter schaal een herhaling der proefneming plaats. Hospitaalschlp. De begrooting voor het Hospitaalschip Der Hoop, dat in het vorige jaar reeds zoo goede diensten lieeft\ bewezen, bedraagt voor 1900 een som van 12,444 aan uitgaven, waaronder 1000 voor onvoorziene. Van het overige bedrag is het meeste noodig voor ga ges van den schipper, stuurman, kok, hof meester, ziekenvader en 6 matrozen, en de toelagen voor den dokter en den predikant, te samen ƒ4905. Voor voeding van 11 man a 0.75 gedurende 150 dagen en voor den dokter, den predikant en 2 zieken a f 2 50 - te -uiii-n 2837.50 uitgetrokken; voor ui.g en zeden, inventaris, ballast en romp te -unen ƒ2612. voor genees- en verbandmid delen ƒ210, voor uitgaven van algemecnen aard (sleeploonen, havengelden, telegram men, steenkolen, water, petroleum enz) f 380. Wij vert1oiiuen dat de beide dames-comi- tó's, te Amsterdam en te 's-Gravenhage, bij vooitdunng m staat zullen worden gesteld al de uitgaven liet hoofd te bieden. Weldra zal het schip worden gereed gemaakt om tegen half Juni weer zee te kiezen. 11,11. M.M. de Koninginnen verschenen gistei avond te ongeveer 9 uie in den Kon. Hoüandseheu Schouwburg, ten einde een gedeelte van de opvoering van Francois Coppóe's diama »0in de Kroon" bij te wonen. Ook H. M, de Koningin-Moeder heeft gis teravond den Franschen gezant in af-cheids- audienlie ontvangen. De lieer Bihourd zal heden de residentie verlaten. De Staatscommissie tot onderzoek van heb plan tot droogmaking der Lauwerzee enz hield Dinsdag en Woensdag te Leeuwarden weder telkens een langdurige vereadering on der liet voorzitterschap van den. lieer mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, com missaris der Koningin, in Friesland. De voorzitter vao het Hoofd-comité van het Nederl. Roode Kruis heeft van den Minister van Buitenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat blijkens mededeeling van de Portugeesche regeering aan Hr, Ms. minister-resident te Lissabon, de Russisch-Nederlandsche ambu lance liet Poitugeesche giondgebied in Zuid- Afrika zonder eenige moeilijkheid heeft ge passeerd, In enkele bladen, kwam onlangs liet be richt voor dab de gezant der Zuid-Afrikaan- scke Republiek, dr. W. J. Leijds, op 14 Maart e.k. in de „Internationale Vereeni- ging voor vergelijkende rechtswetenschap en volkshuishoudkunde" te Berlijn, een lezing zou houden over Zuid-Afrika. Hit de beste bron kunnen wij' vermelden dat aan dr. Leijds zelf omtrent een dergelijk voornemen niets bekend is. De kapt. ter zee titulair C. H. de Goeje, directeur van de Kweekschool voor de Zee vaart te Leiden, wordt op zijn verzoek met 1 Mei a.s. eervol uit genoemde betrekking ontslagen en op pensioen gesteld. OVERSCHIE, 3 Maart. Omtrent de op 1 Maart plaats gehad hebbende eerste-sleen- legging voor de nieuw te bouwen kerk der Ned. Herv. Gemeente meldt men nog het volgende Nadat de oorkonde door onzen predikant ds. YV. v. d. Waal was voorgelezen, nam de president-keikvoogd de heer C. v. d.Berg Thz. het woord en sprak daarna het vol gende ïHet is een plechtig en aandoenlijk oogen- blik, niet alleen voor u allen, die hier tegen woordig zijn, maar ook in het bijzonder voor ons, als leden van het kerkbestuur, die gereed staan, zoo aanstonds de eerste steenen te leggen voor het nieuwe kerkgebouw en toren, op deze zelfde plaats waar nog geen jaar geleden de oude kerk door de bekende noodlottige ramp werd vernield. Laten wij dan hopen en wenschen, dat dit nieuwe gebouw spoedig en zonder ongelukken mag worden voltooid, en een sieraad moge zijn der gemeente waardig, een kerk en toren die nog door het verre nageslacht om zijn vele goede hoedanigheden zal worden ge roemd, en dat dit gebouw niet alleen zal schitteren door uit- en inwendige pracht, doch ook door de vele zegeningen, welke onder Gods zegen in dit gebouw zullen worden genoten, en in die hope en in die verwachting zal ik het truweel opnemen en leg den eersten steen met deze bede »dat het met Gods besten zegen mag bekroond worden." Vervolgens werden de eerste steenen ge legd door de heeren C, v. d. Berg, N. Heems kerk, C. Treurniet, J. de Kroes en mevr. Bos. Daarna nam onze predikant het woord en riep de talrijke schare een hartelyk welkom toe en herinnerde hen aan het woord van Mozes uit Deut. 323b iGeeft onzen God grootheid". Met een enkel woord wees hg op hetgeen gebeurd was n.l. hoe onze voormalige kerk en toren op 19 Maart 1899 door brand was vernield, maar wij thans door 's Heeren goedheid een aanvang zagen gemaakt met den bouw der nieuwe kerk. Herinnerende aan de grootheid en goedheid onzes Gods, hoopte hij dat de Heer Zijn zegen mocht gebieden over het werk, dat stond uitgevoerd te worden, dat de Heer kracht en wisheid mocht schenken aan architect, aannemer en arbeiders, en dat de dag mocht aanlichten, dat de nieuwe kerk aan haar God mocht gewijd worden." Na in het gebed het werk aan den tleere te hebben opgedragen en het zingen van ps. 118: 11 gingen wij dankbaar en verblgd huiswaarts. KETHEL EN SPALAND, 3 Maart. Mej. J. Rebers alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Burgerlijke Stand van Oversehle. Geboren: 23 Febr. Wilhelmina, d. v. W. Dijkshoorn en M. v. d. Berg. 24. Arie, z. v. J. Snyders en F. C. M. Ouwendgk. 28. Herrogntje, d. v. H. R. Colier en J. Nobel. Overleden: 23 Febr. P. Klapwijk 72 j., wedn. van J. Knoop, echtg. van D. Wis- selink. Bij Kon. besluit is benoemd tot verte genwoordiger der Ned. Regeering bij het in 1900 te Brussel te houdeu 6e Internationale Pónitentioïre Congres mr. J. Simon van der Aa, hoofdinspecteur van het gevangeniswe zen Bij Kon. besluit is aan C. Boonacker, op zijn daartoe gedaan verzoek met ingang van 15 April e.k. eervol ontslag verleend als no taris te Schagen, arrend. Alkmaar. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April 1900 benoemd tot ieeraar aan de Rijks Landbouwschool te YVageningen dr. J. Valc- kenier Suringar, thans tijdel. Ieeraar. Bij Kon. besluit zijn benoemd m den raad van bestuur in Suriname: tot lid, de heer D. H. Havélaar, buitengewoon lid van dien raad.; tot buitengewoon hd, de hoer dr. II. D. Benjamins, inspecteur voor het onderwijs m de kolonie Suriname. De heer E. Tom-nut, ingevolge Ilon mach tiging benoemd tot vice-consul te Mo-taga- nc-m, is in die hoedanigheid door de Fr. riie regeering erkend. 30 cent per regel. Hoevele menschen zijn er niet die ofschoon niet werkelijk eene bepaalde ziekte hebbende, toch een gevoel bg zich dragen, niet wel varend te zijn en wat men in den regel kenbaar maakt aan zijne omgeving door te zeggen: »Ik gevoel ine niet lekker." Zoo was het ook gesteld met den heer A. P. Schmith p/a den heei P. Menomides, 6-i YVeesperzijde te Amsterdam. ZEd. was sedert 2H jaren Igdende aan oorsuiziugen, doofheid, verkoudheid in neus en hoofd, voort durende kriebelingen in de keel en aanvallen van benauwdheid, gepaard gaande met eene voortdurende toeneming van zwakte in de beenen en een gevoel van spanning in de buik. Zooals men ziet, eene geheimzinnige kwaal ondermijnde zijn lichaam. Alles aan gewend hebbende was hg ten einde raad, tot dat een lichtstiaal doorbrak en hij op aanraden van zijn zwager de behandeling met de Pink Pillen van Dr. Williams begon. Ziender oog trad de verbetering in en op het oogenblik, zoo schrijft h'y' ons, heb ik eene De heer A. P. Schmith, volgens portret. goede gezondheid, zooals men die maar wen schen kao. Ziedaar de woorden door hem zelf uitgedrukt. Uit dankbaarheid sta ik toe mijne genezing bekend te maken hiernevens mijn portret, laat het een ieder weten, want ik ben ten diepste overtuigd van de onover- treHelyke werking Uwer Pink Pillen. Zoo er nog twijfelaars mochten bestaan, dat zij zich tot mg wenden en zich zoo mo gelijk van de waarheid overtuigen. Het bloed zyne kracht hernemend, geeft nieuwe sterkte aan het organisme, door de spieren te versterken gaat men deze storingen tegen die de oorzaak zgn van zooveel lijden. Vele ziekten zijn verschuldigd aan de ver zwakking der spieren en van het bloed en worden genezen door een spierversterker zoo werkdadig als de Pink Pilleo Bleekzucht, bloedarmoede, ataxie locomotrice, rheumatiek, verlamming, aigemeene zwakte bij de vrouwen eo mannen door lichamelijke en geestelijke overspanning. Prgs /1.70 de doos; f9,de 6 doozen. Verkrijgbaar bij J, H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Neder land en alle apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Inhoud van „De Huisvriend" no. 18 Maasdorp, door Th. A. Quanjer. (Vervolg.) Een blij-eindigend treurspel. Een tooneel uit hot zeemansleven, drie en veertig schip breukelingen gered, door P. J. Wichers, met illustratie. Kismet, oorspronkelijke novel le, door Nina. Mevrouw PauwelsVan Biene, met portret. GravuresMenschen- efcers van een der Zuidzee-eilanden. Brand weer te New-York, naar E. Limmer. Ad vertentieblad Een mooi plannetje, uit het EngeLsch. Advertentiën. Men zegt, dat de heer Van der Linden deze maand nog „De Walküre" zal geven. Harold Bauer komt 10 Maart a.s. een piano avond geven te 's-Gravenhage en 12 Maart te Amsterdam. Neb. Herv. Kerk. Beroepen: te Poederoijen en Loeve- stein, J. Hoeksma, te Zuilichemte Makkum, C. Touw Wz., te Linschoten; te Erichem, P. de Haas, cand. te Leiden. Ds. A. J. Lieuwens, nestor der dienst doende predikanten in Nederland, sedert i September 1839 werkzaam bg de Ned. Herv. Gemeente te Oudega heeft, op 90-jarigen leeftgd, tegen Mei a.s. eervol emeritaat aan gevraagd. Aangenomen: naar Bunschoten, door T. A. Bakker, te 's-Gravendeel c. a. Gebef. Kerken. Beroepen: te Langeslag en De Leek, H. J. Hrida, cand. te Kampen. Bedankt: voor Sneek, door C. W. J. van Lummel, te Delft. R.-K. Kerk. Benoemd: tot pastoor te Kasteren J. A. van don Boer; tot kapelaan, te Dcurne, A. J. C. Goossens; tot idem te lïeusden, C. de Kort; tot idem te Kaatsheuvel A. R. M. Warong; tot idem te Leende L. Verhoeven; tot idem te Liempde B. J. J. de Wit; tot idem. te St. Oedenrode H. Verwaaijen; tot idem te Sluis G. Jutentot idem te Uden H. J. Claasse-ns; tot assistent te "ülvenhout P. van Eekelen. Hooglu Onderwijs. Lei Jen. Voor het eei-te gedeelte van het artsexamen -laag'e dé heer II. C. Sonneveld; de geneeskundige Staatscommissie bevorderde lot aits de heer G. H. Kaiser; bevorderd tot doctor in de Staat»-en Rechtswetenschap de heer C. O Ph Creulz, geb. te Arnhem, op Stellingen. Utrecht. Aanv. ex. art. 86 "YV. II. O.: de heer mr G. Vis-chei; cand. rechten de heer W. J. van Lynden bevorderd tot -end-arts de heer .1. S. P. Moltzer; bevorderd tot arts de heer YV. Wagenaar; theor. geneesk. 2 de lieer dr. E. Hustinxbevorderd tot tand meester de heer G. L. v. d. Hoek. De gemeenteraad van Goricchern heeft aan dr. C. IJ. Kindei man op /ijn verzoek eervol ontslag verleend als Ieeraar aan het gymnasium aldaar. Middelbaar Onderwijs. Te Middelburg is benoemd tot leerares in het Diütsch aan do school voor m. u. 1. o. voor meisjes mej. M. G. T. de Rouw, te YVa- geningen Botterdamsche Diergaarde. Men meldt ons uit Rotterdam De Rolterdamsche Diergaarde mocht zicii in den laatsten tijd verheugen xn het ont vangen van ecu. aantal geschenken, waarvan wij vermelden 1 gems, van der heer A. van Hoboken van Cortgene alhier; 1 witkuif kaketoe, van den heer H. J. Roskc-s te Goes; 1 Ocelot en 2 witbaard pekari's, van den heer N, Paats te Buenos Aires; 1 Javaanaapje, van den heer J. Althoff alhier; 2 vlc-kbok pelikanen en 1 kaketoe, van den heer J. W. P. Spruyt, al hier 1 groene zeeschildpad, van den heer F. YV. Braat, te Delft; 1 groene zeeschild pad, van den heer M. P. C. Petri alhier; 2 dikkop schildpadden en 1 Indische slang, van den heer A. F. van Duyn, alhier; 1 paar zilverfazanton van den heer J. F. A. Rijken Gzn., alhier; 1 Muntjao-hert van den heer Ch. Lucas, alhier; een tiental Indische vogels en 2 schildpadden van den heer P. H. Meynema, alhier; 4 zeeizwijmtjes, van den heer L. Mazel te Goriachem; 1 traaglooper, van den heer K. YVolff, alhier; 1 Sumatra aap en 1 paar grauwe knobbelganzen, van den heer J. Haast, alhier; 2 krielhaantjes, van den heer J. D. Iwiss, alhier. Aangekocht werden o. a. 1 paar muntjaoherten, 1 paardhert, 2 Se- wickwanen, 1 Japansche aap, 1 drieteenige luiaard, 1 raouflon, 1 Bennett© kangoeroe, 1 paar blauwe sneeuwganzen, 5 oulstiti's, 1 zesbandig gordeldier, 1 boa-slang, 1 wapiti- bert, 2 brandganzen, 4 parelhoenders, een aantal watervogels, moerasvogels en strand- loopers. Ds plantenverzameling werd ven-ijkt met een Lybidium giganteum van den heer AJph. Remy; en met een partij bloembollen van de firma G. van YVaveren Kruyff te Sas- senheim. Voor het Museum van Land- en Volken kunde werd ten geschenke ontvangen 2 klewangs, van den heer J. D. ter Brug ge, alhier1 model van een Bataksch huis, 5 afgodsbeelden, 1 sarong, 1 tooverstaf, 1 tros, 2 fluiten, 1 haarversiering, 2 wannen, 1 gotakmesje, en een model van een beenblok, alles afkomstig van de YVestkust van Suma tra, van den heer K. A. James te Baros; 2 zweepen van nijlpaardenhuid, 7 gevlochten manden, 2 steenen negerpijpen, 1 jachthoorn van olifantstand, 1 met figuren besneden en 1 gepolijste olifantstand, alles afkomstig van de YVestkust van Afrika, van den heer J. YY7. Groenendijk, alhier. De kermis te Assen. Do gemeenteraad van Assen besloot afwij zend te beschikken op het verzoek om af schaffing der kermis. Lo'elingen. Gisteren ring de indeeling der lotelingen van de lichting 1900 aan. Voor den dienst bij de zeemacht zullen 600 miliciens worden aangewezen. Werkstaking. Te YTlissingen is onder de stokers van de maatschappij sZ^eland" eene staking uitge broken. Gisteren kwamen aldaar aan zeventien marechaussees onder bevel van een kapitein om de matrozen en stokers, die bij de ïZee- land" willen aanmonsteren, te beschermen. De werkstakers maken enkele aangemonster- den bang en dezen durven uit vrees voor hun gezin niet varen. Uit Vlissmgea meldt men nog, dat do Engeland gistermiddag is vertrokken. De directie had. de stakende equipage -willen doen vervangen door van elders gékomenen, doch de leiders der beweging wisten dit te verhinderen. De equipage is nu aangevuld, met manschappen van dé andere bodems. Ook vernemen wij', dat aan de klachten over de voeding, door de directie is te gemoet ge komen, door een afzonderlijken kok aan. te stellen, die het eten voor de mannen gereed maakt. Zij willen echter uitbetaling van f 0.90 per dag, hetgeen de directie voor een goede regeling onbestaanbaar acht. (Het geheel© personeel, matrozen en sto kers, bedraagt 175 man, van wie ongeveer 60 weigeren opnieuw te monsteren. Appeltem. Men jneldt ons uit Tial Bij een bezoek van Scherf uit Batenburg en diens zuster aan' de vrouw van den krank zinnigen Scherf te Appeltern, is gistermiddaa daar een ernstig opstootje uitgebroken. De ruiten van het woonhuis van Scherf en cer tilbury werden vernield en d© bezoekers door steenworpen gewond. („N. R. C.") Aan het „Hbld." meldt men hieromtrent: Na het vertrek der marechaussees is dé Katholieke bevolking weer onrustig gewor den. YVocnsdag Ix-zochten een broer ©a zuster van Scherff uit Batenburg in een open til bury hun schoonzuster aan de Blauwe Sluis Onderweg ontmoetten zij d-en burgemeester die hen ried', terug tc- keeren. Hieraan volde den zij niet. Aan de Blauwe Sluis gekomen, werden zij door eon opgewonden menigte onte vangen, die een hagel van steenen over hen deed regenen. Het meisje kreeg een bloeden de wonde aan de wang. De politie, ter plaat se aanwezig, stond er onmachtig tegenover. Ook had men met hout den weg versperd, om het rijtuig te doen kantelen. Deze toeleg mislukte. Er bestaat gevaar, dat langzamer hand het Katholieke volk zich kant tegen al wat Protestant is. Ten minste gisteravond heeft men ook bij het hoofd der bijz. prot. school de ruiten ingegooid, hoewel deze met den moord totaal niets te maken heeft. Hét is zeer te hopen, dat de politie deze balda digheden bijtijds weet te keeren, opdat zij niet tot geloofshaat overslaan. Uitloting. De hoofdprys in de te Woerden door de »YY-illielmina-Vereeniging" gehouden verloting zijnde een landauer met tweepaarden is gevallen op no. 25636. Déraillement. Gistermiddag derailleerde te Amsterdam, C. S., aan da YVesterdokdyk, -4 goederen wagens, die den weg zoo versperden, dat enkele treinen veel te laat binnenkwamen en veitiokken. Zoo de trein naar Enkhuizen, die te 2,39 moet vet trekken, vertrok eerst om 3.37. Daardoor werd de aansluiting naar Friesland en Groningen via Stavoren gemist. Reizigers en post onderging'-n hierdoor een groute vertraging. Anti-JEngelsch. In eenige gemeenten in Friesland' zijn de jongens zoo anti-Engelsch dat zij gezamen lijk geweigerd- hebben hun Bngelsche les te leeren. De meester zal het nu met een Au» rikaansche les probeeren! Amelanders aan het vergaderen. Dezer dagen werd een vergadering gehou den van ingelanden van een zeker water schap op Ameland. Bij den post kosten van het bestuur, stel de een ingeland voor de jaarwedden op de helft te verminderen, waarover zich een ver makelijk debat ontspon, of liever, waardoor een helsch geschreeuw ontstond'. De voorzitter, die met een steenen luci ferspot op de tafel beukte, verzocht stilte, doch werd telkens overschreeuwd. Een hef tig debat ontstond tusschen een lichtwach- ter en een baikker. Eerstgenoemde vond het voorstel onbillijk, terwijl de bakker vergelij kingen maakte met de presentiegelden van raadsleden. Een andere baikker vroeg, bleek van woede, of de secretaris-ontvanger niet tot het bestuur behoorde. Het drama eindigde eindelijk met het be sluit, dat de tegenwoordige titularissen hun traktement zullen behouden, doch de nieuw- gekozen of herkozen leden verminderd sala ris zullen ontvangen. Toen verder met meer derheid van stemmen werd besloten, voor re kening van het waterschap een hek om zeker stuk land te maken, ontstond weer een oor- verdoovend laiwaai. Een der sprekers trad op de bestuurstafel toe, sloeg met de vuisten op elkander en beziwoer, dat hij zich niet aan 'het besluit zou onderwerpen. Anderen schreeuwden dat de Massificatie herzien moest -worden, weer anderen wilden het re glement wijzigen. De voorzitter was intus- seh-en zoo verstandig de vergadering te slui ten, waardoor een eind© aan het onverkwik kelijk debat kwam. Opgepast. Het consulaat-generaal te Londen waar schuwt tegen het aanknoopen van handels betrekkingen met een aldaar gevestigde maat schappij, genaamd »The British Horticultural Association", kantoor houdende no. 29 New Bridgestreel, Blackfriars Londen E. C. (ïSt.-Ct.") Tweegevecht tusschen ambulanceleden. Aan een brief van den Belg Leopold Yrij- daghs, voorkomende in de Belgische bladen, ontleenea wij het volgende over een voorval met de Belgische ambulance. „Het is te betreuren" zegt de schrij ver „dat er toch altijd ruzie moet ge maakt, zelfs tusschen -land'genooten, „Advocaat Maurits Josson, raadgever van de ambulance, had vandaag twist met dr. De Lantsheer, die zoo hoog liep, dat Josson d'en dokter tot een. tweegevecht uitdaagde en hem twee getuigen zond, M. van Neck en, M. Leys, die te Pretoria woont." Misdaad. Te Pargs is gisteren een verschrikkelgke misdaad ontdekt in de Rue Malte. De weduwe Caron, handelende in wgn, werd gedurende den nacht vermoord in haar winkel. Het Igk had 60 wonden. Van den moordenaar geen spoor. Brand te Newark. Een herige brand heeft het station van Newark in, New-Yersey vernield. De schade beloopt een milhoen dollars. Sedert den brand zijn zës personen vermist. Men ver moedt, dat zij ia de vlammen zijn omgeko men. Yterechiïlende brandiweerlieden hebben bij het blusschingswerk verwondingen beko men. jEen reuzenboot. De directie der HamburgAmeriik&Jijn laat een reuzenboot bonwen, bestemd voor liefhebbers, die een reas om de wereld wen- ectan te maken. De 'boot wordt naar héb eenige dochtertje van den Dmtschem Keizer Prinses Victoria Louise genoemd, zsal geheel van etaai wonden gebouwd en 140 meten

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6