53*" Jaargang. Donderdag 8 Maart 1900 No. 10185 Tusschen twee liefdes. BUITENLAND. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. IJINXENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen ft. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau.- Botemtraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90; iedere ïegel meer 12i/a cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine tulrertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 7 Maart 1900 II15 OOKLOfi. De toestand. Lord Roberts' inval in den Vrijstaat heeft den stand van zaken in Zuid-Afrika geheel veranderd. Natal is voorloopig voor ons van geen be lang. De Boeren zijn weggetrokken waar heen weet men niet, waarschijnlijk we! den Vrystaat in, daarbij de passen in het gebergte bezettend. Een vermoedelijk gering aantal Boeren schijnt daarbij nog achtergebleven te zyn, zeker om op de hoogte te blijven van het doen en laten van Bulier en White. Echt Engelsch is weer dat telegram van Zaterdag uit Ladysmith [Zie ons vorig nummer. Re dj. meldende dat een aanval van een deel van het garnizoen op de achter Pepworthheuvel verschanste Boeren «niet doorgezet werd" en de Engelsehen «terugkeerden". Een klein nederlaagje der Engelschen dus. Nog blijkt uit dit telegram dat de Boeren we! degelijk Lange Tom hebben weggehaald. Van Bulier en White hebben de Boeren niet veel te vreezen. Bride legers zullen zeker eenigen tijd noodig hebben om op hun verhaal te komen, de verliezen aan te vullen, den verplegingsdienst weder op orde te brengen. Wat Bulier's verliezen betreft, van 17 tot 27 Februari alleen bedragen die over de 1100: 127 dooden, 938 gewonden, 40 vermisten, ongerekend de vroeger reeds ge melde officieren. De geheele veldtocht tot ontzet van Ladysmith is Duller opeenvjfde van zijn leger komen te staan. Hij had 25.000 man onder zijn bevelen, waarvan volgens Winston Churchill, den correspondent der «Morning Post", ongeveer 5000 man buiten gevecht werden gesteld. Rekent men daarenboven dat, volgens een opgave aan de «Standard" White's leger ruim 2400 man aan dooden, gewonden, ver misten en zieken verloor, dan heeft Ladysmith den EngePchen bijna 6500 man gekost. Bovendien zijn twee legers maanden lang in Natal vastgehouden door een vee! kleinere Boerenmneht. Men oppert het denkbeeld een deel van Bulier's leger naar de Kaapkolonie over te brengen. Bij Hinken arbeid zou dit in 14 ft 16 dagen mogelijk zijn. Ons dunkt dat Bnlier zelf dan maar mee moet gaan. Hij en de tot «generaal" geproclameerde heereboer Brabant doen voor elkaar met onder iri opsnijden. Zooals Bulier Natal heeft weten te zuiveien van Boeren, omdat deze op het voor hen ge schikte oogenblik een prachtigen aftocht be werkstelligden, beweert Brabant de Boeren uit Dordrecht gejaagd te hebben. Dank zij den weder op het juiste oogenblik uitgevoer- den afmarsch der Boeren met hun geschut, kon Brabant hun stelling bezetten. Wy gun nen den man zyn zege, IJ ij zoo min als Bulier zijn capabel om te begrijpen, dat een goed generaal een oogen- blikkelijk voordeel moei; weten prijs te geven, wanneer de omstandigheden de tegenwoor-i digheid zijner troepen elders eischen. En dit is hier het geval. Wel schijnen zich nog Boerenkommando's op te houden in het Noorden der Kaapkolonie (misschien wel met geljjk doel als die in Natal of wel om eenigen steun te verleenen aan de Kaap- DOOR CHARLOTTE M. BRAEHME. 57) „Als er iemand is die het hek voor ons wil openmaken," antwoordde zij. „Toen ik hier verleden jaar alleen was, ging ik eiken mor gen naar heb bosch." „Ik zal het hek openmaken," zei de kolo nel. „Al was het tweemaal zoo breed en tweemaal zoo boog, dan zou ik het toch open krijgen, als u het vroeg, Lady May." „Je bent bepaald vindingrijk, kolonel," zeide zijn nicht. „Je laat geen gelegenheid voorbijgaan om Lady May een. complimentje te maken." De erfgename van Trovlyn luisterde met een kalm glimlachje. Wat konden al die com plimentjes haar schelen Eén woord van Sir Clinton was haar meer waard. „Het is een prettig bosch," zeide zij. „E'r is zulk een schat van veldbloemen, die blauw en purper dooreeaweven in het groen van het gras; er is een groote verscheidenheid van wilde bloemen en boomenDaar zijn wij er. Nu, is het niet een heerlijk bosch In het gras zittend spraken zij over aller lei onderwerpen, totdat Sir Clinton iets zei- de over bloemen, waarop kolonel Grantley terstond inging. „Eb vind het een mooie, een. lieve gedach te," zei hij, „dat men. vrouwen de namen; van sche Afrikanders die de zijde der Boeren willen kiezen), maar over het geheel gaan de Boerenkommanco's vooit met hun achter- waartsche concentratie naar den Vrijstaat. Want daar zullen de eerste belangrijke gebeurtenissen worden afgespeeld. Waai een ni<*uwe beslissing zal vallen, is nog onbe kend. De correspondent der «Standard" beschrijft de positie der partijen aldus. Lord Roberts neemt een zeer gunstige positie in met de 6de divisie onder Kelly- Kennv op den rechterflank, de 7de divisie onder Tucker in het ceritium en de 9de divisie onder Colville op den linkerflank. Kelly-Kenny houdt over een afstand van tijf mijlen alle kopjes ten Zuiden der Modder- rivier bezethet centrum staat op den Zuid- oever, Colville's divisie op den Noordoever. Fiench dekt met zijn cavalerie-divirie den linker-, kolonel Redley Martyr met de be reden infanterie den rechtervleugel. Vijf mijlen ten noordoosten van French houdt een Boerenmacht van 4000 man eeo vlakken heuvel bezet, terwijl een reeks kopjes ten Zuiden der Modderrivier mede door Boerenafdeelingen in bezit is genomen. Tus schen die kopjes en de rivier strekt zich echter een vlakte uit. De stelling der Boeren blijven de EngeFche coirespondenten zeer slecht noemen. Zaterdagmoigen is Fiench in een gevecht gewikkeld geweest meteen afdeelingBoeren die uit het Noordwesten aanrukte. Zij trokken terug toen het Brilsehe geschut begon te vuren, maar beantwoordden het vuur met een Vickers-Maxim en een 15 ponder, French zegt, voorloopig althans, een eind te hebben gemaakt aan liet trekken van de Boeren. Van lord Roberts' plannen weten wij niets zoo min ais van die der Boeren. Dit is zeker een etappenlijn Graspan-Jacobsdal-Bloemfon tein, 160 K.M. lang, moet voor lord Roberts onhoudbaar zijn. Het bezit van Bloemfontein zou zeker een moreel voordeel zijn, maar levert het groote gevaar op dat de Boeren zyn verbindingslijn afsnijden en aldus de hoofdstad van den Vrystaat tot een tweede Ladysmith maken. Een betrekkelijk geringe Boerenmacht toch kan der. opniarseh der Engelschen uit de Kaapkolonie vermoedelijk aan de Oi.inje- nvier stuiten. Het zou dus voor de Boeren misschien niet onvoordeelig zijn Bloemfontein prys te geven. Lord Roberts wordt bovendien in zijn rug bedreigd door een opstand. Wat de Engel schen blijkbaar tot nu toe zooveel mogelijk geheim hebben gehouden, begint nu uit te lekken, ni. dat de Afrikaander bevolking door haar partij-kiezen voor de Boeren reden geeft tot einstige ongerustheid. Wij kunnen ons niet vooistellen, dat die geest zich nu eerst begint te openbaren de beweging zal wel van veel ouderen datum zijn. Lord Roberts schijnt ook zijn belofte ge stand te willen doen tegenover Maf king, waar de ellende zeer groot schijnt te zijn men eet er zelfs hondensoep. Het lijkt een gewaagde expeditie. De afstand tusschen Kimfccrley en Mafeking bedraagt 360 KM, tusschen Kimberley en Veeitien Stroomen waar een Boerenmacht onder Dutoit de En gelschen afwacht, 118 KM. Verspreide berichten. De intocht van generaal Bulier's ieger- van bloemen heeft gegeven. Ik wilde dat zij geen andere namen hadden." „Er zijn er anders met zoo heel veel," zei Lady Lewis. „Ik weet het niet. Wij hebben Violette, Rosa, Lilly, Daisy*) en nog andere. „Heel veel zijn dat er met," zei Lady Le wis. „Ja, maar ik vind die namen zoo kenschet send," zei de kolonel. „Violette bijvooi beeld, denk ik mij als een slank meisje, met zachte, lieve oogen, en zacht bruin haar, een teer ge zichtje dat doet denken aan dauw en mane schijn! Rosa moet zijn een schoone, lachend- gelukkige vrouw met zonneschijn in haar oogen en op lreur haar. Lilly stel ik mij voor als hoog van gestalte, rijzig en elegant, met groote, onschuldige blauwe oogen, mooie lip pen en bleekblond haai'. Daisy dat is met zoo gemakkelijk Daisy moet zijn een een voudig, lief landmeisje, zou ik denken, met vragende blauwe oogen en een zoeten, lok- kenden glimlach, met zekere ongekunstelde, innemende gratie." Lady May plukte een witte margriet in hét gras en streelde de bloem met haar vin gers. „Het is een mooie bloem," zeide zij. „Als ze zoo zeldzaam was als nu gewoon, zouden we er allen op gesteld zijn. Ik vind het een der mooiste bloemen die er zijn en," voegde zij er met een lachje bij., „ik vermijd altijd door- een grasveld te loopen, wanneer ik dat kan uit vrees van ze te vertrappen. Ik zou Daisy is ons „margriet"een bloem en tevens een vrouwenaam. macht, 22000 man sterk, binnen Ladysmith, vond Zondagmorgen plaats. Het moet een indi uk wekkende dag zijn geweest. De ver schrikkingen van het beleg moeten het duide lijkst spreken uit de gezichten der belegerden. Terwijl Bulier meldt dat de Boeren op hun terugtocht eenige ambulances vol zieken en gewonden achterlieten, waarvan de muilezels waien afgespannen, teneinde bij net transport dienstig te zijn, noemt de correspondent der «Standard" dien aftocht meesterlijk. Zonder één enkelen wagen of één trekdier verlies trokken de Boeren af, alleen enkele kleine kampen in handen der Engel schen latend. Volgens de «Daily Telegraph" hebben de Boeren by Pieters millioenen rounds Mauser patronen, honderden geweren, bandeliers, zadels en dekens achtergelaten. De man geeft echter te gelijk zulk een ontzettend-overdre ven voorstelling van de uitwerking der Engelsche lyddietgranaten, dat \vy er niets van gelooven. Deze correspondent schijnt niet meer de bekende Bennett Burleigh te zijn. Althans van dezen vinden wij in de «Telegraph" een bericht over de Boerenstelling bij de Modder rivier. De militaire autoriteiten nemen ernstige maatregelen met het oog op den slechten gezondheidstoestand in en om Ladysmith. Winston Churchill heeft generaal White geïnterviewd over de redenen waarom bij zich te Ladysmith had gehandhaafd. White zeide het grootste vertrouwen te hebben gesteld in wijlen genet aal Syonons deze stelde voor Dundee en Ladysmilh vast te houden, maar had blijkbaar de Boeren onderschat. Ladysmith evenwel moest worden verdedigd èn om de groote voorraden daar aanwezig èo omdat anders een opstand der Natalsche Hollanders te vreezen was. Lord Dundonald zal tot generaal-majoor bevorderd en eervol vermeld worden. White zal luitenant-generaal worden, maar ver moedelijk ook nog anderszins beloond worden. De «Lokal-Anzeiger" te Berlijn bevat stukken uit een brief van een Duitscher in hel Boerenleger, waarin verhaald wordt dat majoor Von Reitzenstein, die den slag bij Colenso met duidelijke verbazing had gevolgd, na afloop van hel gevecht zeide«Nu ik dezen veldslag heb gezien, ben ik tot de slotsom gekomen, dat al mijn studie van krijgskunst vergeefsch is geweest. «Ik kan myn wetenschap gerust overboord wei pen. Wat Euiopeesclie officieren zich in lange jaren van studie moeten eigen maken, schijnt eiken Boer bij instinct te worden inge geven, want elke krijgsman hier is een ge boren krygskunuige." j- r- r\ r^r tiemengde IMtededcclfngen. Het Lagerhuis heeft het voorstel, om de regeering te machtigen tot het uitschrijven eener leening van 35 milltoen pond sterling met 161 tegen 26 stemmen aangenomen. Volgens Engelsche bladen is de vrouw van president Steyn sinds een maand in Schot land, bij haar familie te Aberdeen. De Fransche ministerraad die heden ver gadert, zul een reeks maatregelen nemen, voortvloeiende uit de stemming in de Kamer zitting van Maandag over de zaak Philipps, Volgens de «Matin" zal deze zaak eeist- het onaangenaam vinden er een onder mijn voet te vertredenbet is of men dan het le ven. doodt in een voelend wezen." „Ik zal de „daisy" tot mijn wapenbloem kiezen," zei kolonel Grantley, „en als ik er een zie, zal ik er van houden om uwentwil, Lady May." Lady May draaide zich. om an keek Sir Clinton lachend aan. „Heb je mij geen complimentje te zeg gen?" vroeg zij. „Kolonel Grantley is een in gewijde in do kunst van complimenten. Doel je mijn smaak?" „Omtrent „daisy's", bedoel jo, May?" „Ja., omtrent deze eenvoudige veld-daisy's," antwoordde zij. Dit woord trof hem als een dolkstoot. Hoe dikwijls had hij het zelf niet gebezigd' Lady May plukte er weer een een groote, witte margriet, rond als een ster, met roomwitte bloemblaadjes en een mat-gouden hart. „Is zij niet veel mooier dan een kas bloem?" vroeg zij. Lady Lewis lachte. „Sir Clinton krijgt een kleur," zeide zij. Hij voelde een bee ten blos opstijgen in. zijn gelaat. „Waarom zou ik een kleur krijgen vroeg hij kalm. „Misschien doet die eenvoudige veldbloem u dénken aan de een of andere vroegere lief de," lachte kolonel Grantley. „Neen," zei Lady May, „een roos zou Sir Clinton misschien kunnen doen blozen, maar nooit een daisy; die is to eenvoudig, té laag- bij-den-grondsch voor hem." Terwijl zij dit zeide, rees voor zijn geest daags een nieuwe phase intreden. Geruchts- gewijze verluidt dat Waldeck-Rousseau giste ren met veischeiden vrienden, met name ook met den voorzitter der Karner, den toestand besproken heeft. Verscheiden leden der ministerieele meerderheid moeten verklaard hebben dat zy De Lanessao voor geeompio- mitteerd houden. Waldeck-Rousseau zou evenwel geantwoord hebben dat hij geen wij ziging in het ministerie zal uitvoeren. Krantz heeft gisteren als opvolger van Méüne het voorzitterschap der progressisti- sche Fransche Kamergioep aanvaard. Hij zeide dat de parlementaire republikeinen strijden tegen de sociale revolutie die tot de dictatuur leidt, en tegen de dictatuur die door den buiteolandschen oorlog tot den bur geroorlog leidt. Zij verdedigen tegen de col- leethFtiiche tyrannie persoonlijke vrijheid en eigendom en verwaarloozen geen gelegen heid om de verhouding tusschen kapitaal en arbeid te verbeteren. In de nationalistische partij vinden de republikeinen naast edele aspiiaties wrok en haat die zij niet deelen. Krantz verheet lijkte het nationale leger, waarnaast een koloniaal leger noodig is. De kamer van appèl te Parijs heeft het vonnis tegen de Paters Assompt'onislen in zyn geheel bevestigd, met toepassing echter van de wet-Bérenger voor de opgelegde boeten. De «Figaro" zegt dat de Raad van State liet besluit nietig zal vei klaren waarbij kolonel Picquart uit het Fransche leger is verwijderd. Volgens den «Standard"-correspondent te Beilijn is de hertog van Veragun die dei Duitschen Kroonprins het Gulden Vlies is koinen brengen, tevens belast met een poli tieke opdracht betreffende het bezit van eenige stadjes op de Soeloe-eilanden. De wegens zijn socialistische denkbeelden uit zijn ambt ontzette privaat-docent aan de Berlynsche universiteit dr. Alarons treedt nu voor goed in de party. Hg gaat aan de redactie van een der sociaal-democratische bladen en zal eeistdaags candidaat worden gesteld voor den Rijksdag. Als zeker wordt nu aangekondigd dal re. huwelyk der kroonprinses-weduwe Stefanie van Oostenrijk met graaf Lonyay den 21 sten Maart op kanteel Mtramar in alle stilte zul woiden voltrokken. Volgens een Exchange-kabeigram uit Was hington is president Mc Kinley van ineeoing veranderd over de Nicaragua-kanaalwetzij zal in deze zitting het congres met passeeren. De voorzitter van het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis heeft van den Minis ter van Buitenlandsche Zaken mededeobng ontvangen van liet volgend telegram vau den consul-generaal te Pretoria (omtrent de am- bmance-Lingbeek) „Ambulance veilig te Pretoria.. Het mate rieel gedeeltelijk ia beslag genomen. Een nieuwe ambulance vertrokken voor Glencoe. Romeyn, Oidtmann, Vmklrayzen, Lingbeek vertrokken 9 April. Bierens do Haan leider. Vcrpleguigspersoneel blijft. Zend geen ge- neesheoren." De boot, die 9 April van. Delagoa-baai ver- op de herinnering aan een lieftallig, zacht gelaat met onschuldige blauwe oogen en zoe te, roode lippen. Een week, half-treung, half verwij tend, maar altijd lieflijk gelaat; oogen als blauwe hvacinthen, drijvende in tranen. Een teedere stem scheen te zeggen„Vaar wel, Garo, vaarwel." O wat deed hij hier; waarom bleef hij lner? Hij slingerde het eenvoudige witte bloempje tegen den grond en raapte het toen weer met een ruk op als wilde liij het stree- len. Arme daisy!" zei Lady May. Met starre, verbijsterde oogen staarde hij haar aan. „Van. wie spreek je?" vroeg hij. Een algemeen gelach ging bij die woorden op. „Ik spreek van de daisy die je eerst in jo hand hieldt en daama hebt weggeworpen," zei Lady May, en weer troffen die woorden he mals een dolkstoot; zij waren der waar heid zoo dicht nabij, dat hij beefde. Toen stond hij plotseling op. „Wat praten wij toch voor onzin op dezen zonnigen morgen," zeide hij. „Wij kunnen waarlijk toch wel een ander onderwerp van gesprek vinden dan bloemeniedereen praat over bloemen." „Ik vind dat het een heel belangwekkend gesprek was," zei koloael Grantley. „Ik heb eens een meisje gekend, dat Daisy heette." „Zoo Waar was dat vroeg Lady Lewis. „Het was in Indië. Maar spreek niet van eenvoud daar was bij haar geen. sprake van; als een naam oen karakter weergeeft, dan zou de hare Dahlia- hébben moeten zijn. trekt, komt vermoedelijk 22 Mei te Rotter dam. Het „Schoolblad" kan onderscheidene na men noemen van dir. Nat. onderwijzers, die naar Transvaal zijn gegaan voor den vr eedz.u- men arbeid in de school, en die nu niet ge aarzeld hebben om deel te ne-men aan dé worsteling tegen den Britscken overweldiger. Ze zijn de hemen: J. Boersma, S. Boe-rsma, J. de Graoff, J. Hagen, P. Heslinga-, J. A. K-et, S. Mantel, H. Meester, A. Meeth, W. Mennega, H. M. Muller, ÉL Oost, O. van Oostrum, C. Plokhooy, P. A Raman, M. Ribbons (krijgsgevangene), J. van Rooyen, P. Schuil, J. C. Slébos, J. W. A. Soer, A. Stafleu, P. J. J. Stopham, G. K, C. S. Vis ser, J. J. de Visser, H. Wegclielaar, L. C. M. Wegerif, J, IJ. Wielinga, J. Wierema, I. Wust, N. J. Zerbst, P. J. Derwig, G. den Hertog (op kommando geweest, thans weer in het onderwijs werkzaam), H. Lampen, G. J. Wissing, H. H. Schol tens Ez., N. Bar- hoom, H. Brummelkamp, P. J. Heesterman, A. van Haaften, H. Betist, A van Dam, Steensma en Zamdstra. Met den heer A 33. Klcekamp is ook de heer H. Voordewind, on derwijzer te Spionkop, bij Bethel, vader van oen talrijk gezin, naar Ladysmith vertrok ken. Tal van andere onderwijzers doen gouver nementsdiensten. Ook een leerling van het Amst. Ger. Gym nasium, de heer H. Kloppers, is mede uitge trokken. Nog vermeldt het „Schoolblad.", dat d'e heer E. Mennega, onderwijzer, in het hospi taal te Johannesburg aan de typbus overle den is. Sedert 1 Apnl was hij eerste assis tent aan do school te Vrededorp. Zijn wedu we is sedert moeder geworden. Ook is overle den mej. B. Jonker, sedert eenige maanden gehuwd met den heer P. Heslinga. Haar man was bij haar overlijden niet tegenwoordig, daar hij opgekommaudeerd was. Thuis ko mende, vond hij haar reeds begraven; toch keerde hij weer tot zijn kommando. Den 6en Januari is bij Platrand (Lady smith) gesneuveld Harm Niienhuis, geboortig van Bedum. Hij was 31 jaar oud. Leerplicht. De hper Schaepman heelt bij amendement voorgesteld de leerplichtwet in werking te doen treilen op een nader bij de wet vast te stellen tijdstip. Iron wen in de (Jezondheldscommisslën. De vereeniging „Opstanding en Leven" te 's-Gravenhage, in deze gesteund door vereeni- gingen van vrouwen hier te lande, heeft aan de Tweede Kamer een adres ingediend met dringend verzoek, dat in het ontwerp van wet, regelende het staatstoezicht op de volks gezondheid, zoodanige bepaling worde opge nomen, dat do gezondlieddscommissiën, bij die wet ingesteld, zullen zijn gomengde com mission van mannen en vrouwen. Adressante neemt gaarne aan, dat het thans ingediende ontwerp volle ruimte laat voor de benoeming van vrouwen. Naar haar overtuiging is dit echter niet genoeg. De me dewerking van vrouwen toch is onmisbaar in werkzaamheden als de bedoelde, die geheel op het terrein van het maatschappelijk en huiselijk leven liggen en de Nederiandsche „Ik heb altijd gedacht dat Daisy een af korting was van Margaretlia," zei Lady May. Toen keek zij verbaasd op, want Sir Clin ton, die tot nu toe evenals de anderen in het gras had gelegen, was plotseling opgestaan en liep naar een lioogen zilverpopulier toe. Lady Lewis lachte. „Ik zou bijna zeggen dat Sir Clinton eens een meisje heeft liefgehad dat Daisy heette," zeide zij. „Het woord alleen schijnt hem te liinderen." „Neen," zei kolonel Grantley. „Hij heeft een san sell andere vrouw lief, en hij maakt geen ?ehoim van zijn liefde." „Kom," zei Lady May. „Wij moeten weer naar huis. Vat zal Miss Lockwood wel zog gen, a.ls zij hoort dat wij den geheelen mor gen in het bosch zijn geweest?" Maar van dat oogenblik af scheen heit Sir Clinton zeer te doen, wanneer hij de lieve witte bloempjes in het gras zag. Hij vergat nooit die woorden „Je hieldt een daisy in je hand en hebt die weggeworpen." Dat was het wat hij had gedaan hij had' do lieflijke, frissche, eenvoudige bloem ge plukt en daarna weggeworpen. Hij vroeg zich meer dan eens af of kolonel Gran tley misschien ook iets wist van de jon ge, schoone vrouw die in het zonnige Frank rijk op hem wachtte. En dan leefde in hem een gevoel van ondragelijken weedom en zelfverachting, sa hij haatte zich zelf meer nog dan zijn zonde. Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1