53"° Jaargang. Zaterdag 10 Maart 1900. No. 10187 Tusschen twee liefdes. OPENBARE YERKOOPING. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaar.dingen tl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10'cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstruat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels 11. 0.90iedere ïegel meer 12% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prigs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn van voornemen op Vry- dag den 10n Haart I960, door den deurwaarder A. BOSMAN aldaar, publiek te doen verkoopen des voormiddags 11 ure, aan den Noordmolen twee buiten gebruik gestelde eiken houten Sluisdeuren; des namiddags 2 ure aan de Begraafplaats eene partij end ijzer, eene dubbele brandspuit, alsmede rijs- en tak bout in de Plantape, bij het Kantongerechte- gelouw en aan den Havendijk rijs- en tukhout. Algemeen overricht. SCHIEDAM, 9 Maart 1900. DB OOBbOfi. De toestand. Uit de telegrammen van Transvaalsche zijde die de lezer hierachter zal vinden, zijn enkele punten nader aan te stippen. Allereerst blijkt er uit dat de Boeren zich in het Noorden van Nata! handhaven. Voor- loopig schynen zy voornemens de Biggars- bergeo te verdedigen. Joubert heeft blijkbaar het leger verlaten en is vermoedelijk naar den Vrijstaat gegaan om daar de krijgsver richtingen te leiden. De Wet voert daar nu het opperbevel; in Natal neemt Louis Botha de plaats van Joubert in. De slag bij Colenso heeft bewezen wat van Botha verwacht mag worden. Wij zien voorts dat de Van Reenenspas verdedigd zal worden wat ook wel te denken was. In de Kaapkolonie blijken de Boeren Zon dag 1.1. niet de nederlaag te hebben geleden, zooals generaal Brabant verkoos te melden, Het tegendeel is waar; de Engelschen wer den met belangrijke verliezen afgeslagen. De Boeren zyn dus overwinnend teruggetrokken naar het Noorden. Met Mafeking staat het blykbaar slecht. Reeds gisteren bleek hoe treurig het met de voeding en de gezondheid is gesteldnu vernemen wij daarenboven dat de Boeren alle forten op één na hebben genomen. Het wordt tjjd dat deze plaats den Engelschen ontwrongen wordt. Het schijnt dat Bloemfontein niet zal wor den prijsgegeven. In de telegrammen wordt tweemaal gesproken van kommando's ten Zuiden van Bloemfontein en ook van die ten Westen der stad. Dit wettigt het vermoeden dat de Vrgstaatsehe hoofdstad niet zonder strijd zal worden opgeofferd. Ten slotte blijkt uit de Traansvaaische berichten dat de Boeren in het veld geens zins ontmoedigd zijn. Wy hebben dat ook geen oogenblik geloofdde Boeren, ook de Vry staters, weten te goed dat bet gaat om «te zjjn of niet te zijn". DOOE CHARLOTTE M. BRAEHME. 59) „Zóó heib ik de zaak nog nooit beschouwd,'' zeide zij. „Ik zal over uw woorden nadenken, kolonel Grantley, en ik dank u er wel voor." De volgende dag was een treurige dag, toen de flinke kolonel Trevlyns Nest verliet. Da bedienden vermaakten zich met aller lei glossen op zijn vertrek. „Als ik te kiezen had," zei do huishoud ster, „dan weet ik wel wien van beide hoeren ik koos; ik zou den officier nemein. Ik vind dat hij twintig maar zooveel waard is als Sir Clinton. Maar ik houd het er voor dat my- lady hem den bons heeft gegeven." Het personeel stond niet alleen in zijn voorkeur aan den knappen, eerlijken officier boven den meer aristocratisch en Sir Clinton. Op den da»g na zijn vertrek werd aan tafel de opmerking gemaakt, hoezeer men hem miste; hij scheen de halve gezelligheid van het huis met zich mede te hebben genomen. Toen Lady Lewis later voor de piano zat zij zong altijd1, als het maar even, kon ging Sir Clinton bij Lady May zitten. „Ik zou denken dat de reden van het ver trek van den kolonel geen geheim is," zeide hij. „Iedereen schijnt er over te praten." „Dan is iedereen eig onbeschaamd'," ant woordde zij. „Niemand heeft met de zaken van den kolonel te maken." „Zelfs ik niet?" vroeg hij. „O jij, ja jij natuurlijk wel; jij bent Fouten of verraad? Cronjé's capitulatie schijnt intusschen niet de eenige factor geweest te zijn die er toe geleid heeft het heleg van Ladysmith op te heffen. Het telegram uit het Boereolaager bij Gleocoe sprak reeds van een fout van een der kommandanten die mede aanleiding had gegeven tot den terugtocht der Boeren naai de Biggarsbergen. En nu wordt in het offi- cieele Transvaalsche oorlogsbulletin gespioken van den inval eener groote vijandelijke oor logsmacht «met andere omstandigheden." Hier wordt gesproken van seen fout"; aan verraad schijnt dus niet gedacht te moe ten worden. Wel spreekt men nog altijd van verraad als oorzaak van Robert's succes tegeu- over Cronjé. Kommandnnt Ferreira zou de verrader zyu geweest; hg zou niet dooreen ongeluk om het leven zyn gekomeo, zouais van Boerenzijde weid gemeld, maar met den kogel zijn gestraft. De «Petit Bleu" heeft dr. Leyds' meening daarover gevraagd, Leyds zeide dat er ver scheiden Ferreira's zijn in den Vrijstaat. Indien evenwel de Ferreira die bij Alexanders- fontein en Olifantsfontein het bevel voerde, de oude houwdegen is die èn in Boeren- èn ia Engelschen dienst zgn gebeeleu leven tegen de inboorlingen heeft gestreden, dan kon de gezant niet aan verraad denken. Deze Ferreira was zeer populair zgn verraad zou de Boeren met smartelgke «erbazing treffen. Leyds ge looide echter dat, zoo er al van verraad sprake is, dit door een anderen Ferreira moest ge pleegd zijn. Dit over de Boerenberichten. Uit Engelscbe bron. Wat het laatste gevecht aan de Modder- rivier betreft, is men in Engeland wel eeniger- mate teleurgesteld, sin ieder geval zullen wij de Boeren een gevoelige nedei laag toebrengen en een groot aantal gevangenen maken", had de «Standard" voorspeld. Maar die profetie is niet in vervulling gegaan. Waarheen de Boeren intusschen zgn terug geweken, is onbekend. Lord Roberts heeft op den noordoever der Modderrivier zy'Q troepen tien mgien doen oprukken in ooste lijke richting. Zoodoende is zoowel de divisie- French als lord Roberts' hoofdmacht reeds dicht genaderd tot Abrahamskaal, aan de samenvloeiing van de Kaalspruit met de Modderrivier. Daar heette Joubert zyo hoofd kwartier te hebbendaarheen zal nu ook de Boerenmacht onder De Wet en De la Rey zijn teruggetrokken. Het terrein wordt daar heuvelachtiger. Iets zonderlings schijnt er gebeurd te zjjn den 13den Februari bij Paardeberg. Drie eskadrons van Kitchener's ruiterij werden vermisttwee daarvan wisten te ontkomen het derde echter is gevangen genomen eu bevindt zich uu te Pretoria. Reuter berichtte dit uit Kaapstadhet departement van oorlog ontkent het niet en bevestigt het ook niet. De i Daily News" verneemt uit Lorengo Marquez dat 5000 Kaffers bezig zijn schansen om Pretoria te graven. De «Times" ontving gisteren een telegram van 0 Maart, mede uit Lorengo Marquez, meldende dat president Ki uger aan den voor avond van zijn vertrek van Pretoria naar Bloemfontein verklaarde, dat het doel van zijn reis was een overeenkomst tot stand te brengen. een ander niet. Ik bedoelde de and-ere mea- sehenzij hebben liet recht niet om over hem te baibbelen." „Hij liet zijn liefde te duidelijk blijken dan dat dit de aandacht- kon ontgaan," zei Sir Clinton. „Zij mogen over zijn liefde praten zooveel zij willen, maar Sir Clinton viel haar in, de rede. „Maar zij mogen niet over zijn afwijzing spreken." „Neenzij hebben liet recht niet daarover te spreken," antwoordde zij met eerdg vuur. „Ik mocht kolonel Grantley graag; hij was zoo eerlijk en oprecht; men moest wel van hem houden." „Ik hen het met je eens. En je hebt hem toch afgewezen, May?" Zij keek hem mot zoo groote verbazing aan, dat hij het nooit vergat. „Kon ik hem dan nemen?" antwoordde zij. „Wat een vreemde vraag, en dat van jou!" Zij zag zijn groote verwarring en verlegen heid en vroeg zich weer af wat dat toch kon be reekenen. Hij kreeg een sterke aandrift om haar de waarheid te zeggen zij verwoestte haar leven; zij verknoeide het. Als hij het maar had durven zeggen; maar de weten schap dat zij hem zoo innig liefhad, en de in tense smart die het haar zou aandoen, waren de voorname hedenen waarom hij aarzolte. Lady May keek hem aanhaar Hare wel sprekend© oogen schenen in zijn ziel te wil len lezen. „Hoe kon ik hem of iemand anders ne men, Clinton," zeide rij, „terwijl ik mij ge durende de laatste drie jaren als j© verloofde heb beschouwd?" Hij voorzag, dat de zaken geregeld zouden worden tot voldoening van de geheele wereld. Dus de Boeren-republieken onafhankelijk want dat is het wat «de geheele wereld" verlangt. De "pstand in de Kaapkolonie. Intusscheu wordt de aigeheele aandacht in de Kaapkolonie opgëeischt door den opstand der Kaapsche Hollanders die zich steeds uit breid en steeds meer Roberts' verbindings lijn met De Aar en daarmede met Kaapstad bedreigt. Enkele staaltjes van den ernst van den toe stand. Te Graaf Reinett hebben de Britsch- gezinde inwoners reeds om bescherming ge vraagd. Te Stellenbosch, dat byna een voor stad van Kaapstad kan genoemd worden, wordt de loyale bevolking door deAfrikaan- ders bedreigd en lastig gevallen. Verschillende Londensche bladen spreken nogal luchtig over deze «op-zich-zelf-staande sporadische uitbarstingen". Ons dunkt ten onrechte, Wg zgn het eens met het «Jour nal" dat juist de tegenspoed hunner noorde lijke stamverwanten de gemoederen der Kaapsche Hollanders aan het gisten heeft gebracht. Het blad meent dat de Engelsche na hun laatste succes een algemeenen opstand had den kunnen voorkomen door te verkondigen dat nu de ure der gerechtigheid was geslagen. Het tegendeel is geschied. Het blad zegt «Men heeft in Engeland in den eersten roes het voornemen meenen te moeten te kennen geven om voor goed af te rekenen met de republieken, om de Hollandsche nationaliteit te verpletteren. Hoe kan men onder deze omstandigheden verwachten dat mannen die bedreigd worden in hun nationale onafhanke lijkheid en ook, het moet gezegd worden, in hun particulier fortuin want de Britsche overheersching is in deze streken vóór alles een exploitatie de partij r.nllen opgeven voordat ze hun pogingen hebben vereenigd en den tegenstand tot het uiterste hebben volgehouden." Wie onzer twyfelt er dan ook aan dat de tegenstand tot het uiterste zal voortduren CSemengde Hededecllngcn. Gistermiddag om één uur is koningin Vic toria, te Londen, aangekomen aan hefc Pad- ÓLUgton-staiion. Door een ontzettende, geest driftige volksmenigte reed Hare Majesteit naar hot Buckingham-pal eis. De winkels waren, gesloten, de vensters en de daken der huizen zaten vol menschen, waarvan velen met den „Union Jack" wuif den. Ook op vele rijtuigen werden vlaggen ontplooid, terwijl troepen studenten en schooljongens langs den weg het „Rule Bri tannia" en de volksliederen zongen en met vlaggen zwaaiden toen de Koningin voorbij reed. Bij de aankomst van de Koningin op Buc kingham Palace waren all© leden van het Hooger- en Lagerhuis aanwezig op het voor plein en zongen met ontblootc hoofden het „God save the Queen". 's Middags reed de Koningin met een klein ©ioorte van bereden politie en enkele Horse Guards, vergezeld door de prinsessen Henry van Battenberg en Christiaan, van Bucking ham Palace door de voornaamst© straten. Overal werd zij met groote'geestdrift ontvaar- Hij zou de gansche wereld hebben willen geven om den moed te bezitten haai- te kun nen zeggen, dat hij een vrouw had, een vrouw die hij niet lief had, en dat hij nooit met haar kon trouwen. Maar zijn lippen weiger den, die woorden uit to spreken. Het kwam hem gemakkelijker voor nu terstond te ster ven dan het haar te zeggen. Hij boog voor over en kuste haar blanke handen, bijna voor het eerst sinds hij in Engeland terug was. „Je bent te goed voor mij," zei hij. „Ik ben je niet waardig." Maar dat wilde zij niet toegeven; hij was haar ridder, haar held, al haar liefde, alle eer waardig. Die dag scheen heil tot elkaax to brengen. Hij leefde in zielestrijd en zelf verwijt; want zonder hem zou zij misschien dien flinken, knappen officier gehuwd heb ben en toch nog gelukkig zijn geworden. Het bewustzijn van liet kwaad dat hij had gedaan en nog deed jegens haar, maakte hem teeder- der tegen haar. Er was weer iets van zijn vroegere wijze van doen de liefdevolle tee- dërheid van den sterkere, een soort prettige heerschappij over haar en dat bracht ge luk in Lady May's hart. „Hij heeft mij op de proef gesteld," dacht zij, ,,en hij heeft mij niet zwak bevonden. Hij heeft kalm afgewacht; hij lieeft kolonel Grantley verliefd op mij zien worden. En hij weet dat ik hem trouw ben, dat ik hem al tijd trouw zal blijven. Nu zal hij niet lang meer wachten met mij te vragen zijn vrouw te worden." Dien geheelen zonnigen dag na het ver trek van den kolonel, verwachtte zij die woorden te zullen hoorenmaar zij' werden niet uitgesproken. Den volgenden morgen gen. Een eigenaardige hulde van d© menigte was het zwaaien met ontelbare klein© vlag getjes. Dat de Koningin een bezoek aan Ieviand zal brengen, heeft groote sensatie gewekt. Driemaal, in 1849, 1853 en 1861 is de Ko ningin in Ierland geweest. De liberale bladen zien in het bezoek geen daad van goede politiek. De Iersclie bladen laten zicli even omzichtig uit als Redmond deed in het Lagerhuis. Redmond's verklaring in het Lagerhuis was het antwoord op Balfour's mededeeling dat men er over denkt een der Iersche regi menten den naam Koninklijke Iersclie Garde te geven. Fransche bladen beweren dat Chamberlain op een oorlog met Frankryk aanstuurt na den oorlog in Zuid-Afrika. De correspondent der «Ind. Beige" te Londen heeft leden van het Lagerhuis dien- aangaand gepolst. Allen waren het er over eens dat daaraan geen denken is. Dezelfde correspondent zegt dat lord Salis bury tegen annexatie der Boeren-republie ken is. Volgens de «Daily Chronicle" heeft de oud-president der Veieenigde Stalen Harrison zich uitgesproken ten gunste der Boeren wier zaak hg even rechtvaardig noemde als die der Amerikanen in de vorige eeuw. Hij voegde er bij dat de Vereenigde Staten met de minste dankbaarheid verschuldigd zgn aan Engeland wegens de houding van dat land in den Spaanseh-Amerikaanschen oorlog. Woensdagavond trokken, te Bordeaux eeni ge betoogers, na afloop van een meeting over den oorlog in Zuid-Afrika, naar het Engel sche consulaat, bonsden horig op de deur en sloegen enkele ruiten stuk. Eenige .arrestaties hadden plaats. De aanvrage om baron Béthune, afge vaardigde en schepen van Aalst, te mogen vervolgen wegens knoeierij met de kiezerslijr-t, is gisteren in alle secties der Belgische Kamer verworpen. De vervolging zal dus wei niet worden toegestaan, hetgeen tiouwens ver wacht werd. Bélhuoe is clericaal en behoort tot de volgelingen van Woete. De Duitsche kunstenaais en geleerden gaan voort krachtig te protesteeren in meetings en adressen, tegen de bepalingen der lex- Heinze die de politie het recht zou geveo als censor op te treden over kunstproducten. De linkerzijde der Italiaansche Kamer is nu een kalme obstructie begonnen door uren lange redevoeringen en het indienen van tallooze amendementen op het politieke wets ontwerp. Volgens de «Polit. Corr." verklaart het Turksche gezantschap te Weenen zich ge machtigd de berichten over voortdurende arrestaties tegen te spreken. Hetzelfde blad ontving ook een offïcieuse mededeeling uit Sofia, waarin ontkend wordt dat Bulgarije zich spoedig onafhankelijk zal veiklaren. Hoezeer ook door de Bulgaren geweoscht is, de tijd voor een dergelijke ver klaring nog niet rijp. Te St.-Petersburg zgn door een brand in het gebouw van den generalen staf vele be was hot weer zoo schoon, de hemel was zoo volkenloos blauw, de lucht was zoo vol van. zomergeuren, dat het onmogelijk vv bin nenshuis te blijven. Zij gingen naar o en, op het groote op het Westen gelegen terras, de dames met een of ander handwerkje. Sir John Lewis slenterde naar de stallenSir Clinton nam een. hoek om voor te lezen. Zij vormden een schilderachtig groepje, en Sir Clinton was bezig te lezen schijnbaar voor allen, maar in werkelijkheid alleen voor La dy May toen een bediende kwam zeggen dat er een heer was, die Sir Clinton Adair wensoht© te spreken. Sir Clinton hief zijn gelaat op. „Ben je er wel zeker van vroeg hij. „Kan het geen vergissing zijn? Ik verwacht hier niemand. O je hebt zijn. kaartje, zie ik." Hij nam het kaartje. „Fildes, van de heeren Cooper," zei hij. „Dat zijn mijn zaakwaarnemers. Ik zal naar hem toegaan." „Ik hoop dat er niets aan de hand is," zei Lady May nieuwsgierig. „Neen," antwoordde hij luchtig. „Er kan niets belangrijks zijn. Ik hoop dat d© een of ander een steenkoolmijn op mijn goederen heeft gevonden." Toon dacht hij met een zucht hoe weinig geluk hem dat kou aanbrengen. Hij volgde den bediende en vond den heer Fildos op hem wachtenbi] had. een pakje bij zich. Hij boog voor Sir Clin ton. „Mijnheer Cooper ontving dit vanmorgen vroeg uit Frankrijk, Sir Clinton, en daar er op is aangetee&end „Dringend", meende hij goed te doen het u terstond te zenden." Sir Clinton nam het pakje; zijn hand I langrijke boeken en manuscripten verloren gegaan. In San Domingo is de staat van beleg af gekondigd. Talrijke arrestaties vonden plaats. Arbllrage-verdrag. Vele leden der Tweede Kamer verklaarden in de afdeelingen met het ter goedkeuring ingediende ter vredesconferentie gesloten ver drag voor de vreedzame beslechting van inter nationale geschillen weinig ingenomen te zijn, betoogende, dat de voorgestelde bepalingen geen bindend karakter hebben en met name daarin geenerlei verplichting tot het onder werpen van internationale geschillen aan arbitrage voorgeschreven wordt. Het tractaat brengt in den bestaanden toestand geen wezenlijke verandering. Of voortaan meer dan tot dusverre in arbitrage het middel tot vreedzame beslechting van internationale geschillen gezocht zal worden, blijft geheel afhankelyk van de gezindheid der cor.tiacteerende Staten. En dat de ge neigdheid om geschillen op vreedzame wijze te beslechten nog niet algemeen is, blykt wel uit den spoedig na de vredesconferentie uit gebroken oorlog. Sommigen hadden bovendien bezwaar tegen de vestiging van het Internationaal Bureau te 's Gravenhage. Zij vreesden belemmering van de vigheid van spreken en andere moei lijkheden. Vele andere leden waren van meening dat, al heeft de vredesconferentie niet in alle op zichten hel program, waarop zij werd bijeen geroepen, kunnen verwezenlijken, aan dat iraciaat toch groote waarde te hechten is. Latere gebeurtenissen mogen een persiflage schynen, in het oog dient gehouden dat de ontwikkeling der vredelievende denkbeelden niet anders dan langzaam kan zgn. Verdiensten van deze conventie werden o. a. genoemd, dat zij uitnemende regelen van procedure bevat, gemaakt door de bes te vakmannen; dat zij waarschijnlijk van groot nut zal zijn voor de geleidelijke oplos sing, van geschillen, welke zonder beslissing door arbitrage wel niet onmiddelijk tot vrede breuk zouden kunnen leiden, maar waarvan de vereffening toch van belang is voor liet voorkomen van internationale wrijvingen. Deze leden meenden dat het land, gekozen voor de vestiging van het internationaal Bureau, hierin tot op zekere hoogte een waarborg vindt voor de eerbiediging van zijn volkenrechtelijke onafhankelijkheid. Van verschillende zijden werd gevraagd, of de Regeeriog eenige inlichtingen kon ver strekken ten aanzien van het vermoedelijk aandeel, hetwelk Nederland krachtens art. 22 van het tractaat bij bekrachtiging ver plicht zal zijn naar den daar aangegeven maatstaf bij te dragen in de kosten van het Internationaal Bureau. T. M. Iiooman-fonds. Hefc bestuur der Ned. Zondagsschoolveree- niging heeft een rondschrij ven, gericht tot de leden dier vereeniging ©u de oud-leerliiigc-n. en vrienden van. wijlen den heer T. M. Loo- man ,om een fonds bijeen te brengen ter stichting van een blijvend gedenkteeken voor den man, die een groot deel van zijn lang le ven geiwijd heeft aan den arbeid op het ge bied der Zondagsscholen. beefde toen hij het opende. Het bevatte een, brief uit Frankrijk, uit Leville, maar geschre ven in het Fransch met een band die hem vreemd was. Hij vloog den brief door. Hij was van zekeren dr. Lecroix, geschreven aan het ziekbed van zijn vrouw, en deelde hem mede dat mevrouw Clinton in doodsgevaar verkeerde ©n hem wenschte te zien. Er was bij gevoegd, dat de schrijver die haar bijna alleen vond, voor een verpleegster had ge zorgd en haar zelf behandelde. De brief ein digde met her verzoek aan Sir Clinton on middellijk over te komen, daar hij de vader was v-.n een termen jongen, die den vierden, van die maand was geboren. Sinds dien was mevrouw Clinton voortdurend zeer ziek ge weest. XXXIV. Een geheimzinnig man. Sir Clinton las dien brief met het gelaat van een man die een stem uit de andere wereld hoort hij was als door den donder getroffen. Daisy lag daar doodziek, en hij was de vader van een kleinen jongen. De heel Fildes sloeg hem nauwlettend ga de en zag op zijn gelaat de uitdrukking van. luchtige onverschilligheid plaats maken voor eene van verhoring en schrik. Hij zag rijn lippen verbleeken en zijn krachtig lichaam traliën. „Ik hoop dat u geen slecht nieuws ont vangt, Sir Clinton,' zeide hij. „Mijnheer Cooper dacht dat het iets van zeer dnngen- den aard moest rijn." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1