sport: STADSNIEUWS^ VLAAKDJXOKN. MAASSLUIS." Kunst en Wetenschap. R e c li t z a k e 11. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. Da bedoeling is bet in bet leven roepen van een fonds waaraan de naam van Looman verbonden is. Dat fonds moet dan staan on der het beheer van het bestuur der Neder- landseh-e Zondagsschool-Vercenigiug, dat daarvan rekenschap doet in het openbaar, en .ten allen tijde ter verantwoording kan wor den geroepen door de veroemging op baar jaarvergadering. Het zou moeten dienen voor het stichten van Zondagsscholen, waar die nog niet zijn het ondersteunen van behoeftige Zondags scholen waar dikwijls het werk gebrekkig is, omdat de middelen ontbreken; het verstrekken van lectuur, voor de Zou- dagsscboolonderwijzers, die hun taak ernstig opvatten, zoo dringend noodig. Aan de leden van het bestuur der Neder- laudsche Zondagsschool-Vereeniging zijn toe gevoegd d» heeren G. P. Fruijt Jr. en H. J. Staverman, twee oud-leerlingen van den heer Looman. Zij allen verklaren zich bereid, do giften in ontvangst te nemen. lieden van het bestuur zijn, de heeren Jb. Moulijn, predikant te Nijmegen; A. P Ob;r- mdjer, Willemspark weg 59, AmsterdamJ. M. Heijbrock, Prinsengracht 5, Amsterdam E. Barger, predikant to Amsterdam; A. J. A. Vermeer, predikant te 's-GravenhagoH. vain IJserloo, Kruisstraat 50, Botterdam P. de Haan Axa., burgemeester te Weesp, II. M. de Koningin heeft heden ten Hove als gasten aan tafel den burgemeester en de wethouders der gemeente Rotterdam. Kapitein ter zee J. C, Jekel, aan wien het commando is opgedragen over het te Rotter dam nieuw aangebouwde pantserdekschip Gelderland, was heden op audiëntie by den Minister van Marine. De kolonel-titulair W. T. de Wys, plaatse lijk commandant te 's-Gravenhage, zal bin nenkort den dienst met pensioen vei laten. XC-V.V r-y I s- f r< /- OVHRSQEHE, 9 Maart. Do collecte bij den bidstond voor do Transvalere in de Ge- ref. kerk alhier heeft opgebracht f 26.891. „Floralla". Het aantal aanvragers van planten bedraagt 1067het getal gevraagde planten is 1684, zijnde meer dan het dubbele van het vorige jaar. Verzocht werden: Fuchsia 425,Geranium 408, Heliothrope 360, Colléus 204 en Varen 287, totaal 1684. Door B. en W. is opgemaakt de aanbe veling ter benoeming van een Secretaris dezer gemeente, waarop geplaatst zijn I. mr. G. J. Bisschop, Secretaris der gemeente Vlis- singen, II. mr. dr. J, Wjjtema, Secretaris der gemeente Assen, lo de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad zal tot eene benoe ming worden overgegaan. Of het alle ngezouten" paarden waren die heden op onze vermaarde Maart-paardenmarkt aan de lijn stonden weten wij niet; er waren er die ons voorkwamen er vrij ongezouten uit te zien. Wat ons verbaasde was, dat er niet meer belangstelling was dan andere jaren, integen deel Engelsche koopers ontbraken geheel, wellicht omdat paarden als contrabande kun nen worden beschouwd. Nieuw was de man met de phonograaf vlijtig gingen de gehooidopjes van het oor •van den eenen rechtegeaarden ingezetene over in dat van den ander van vreemde smet ten vry. Maar overigens, alles bij het oude, en 't voornaamste verrukkelijk weer I Op de heden alhier gehouden jaarlijksche paardenmarkt werden aangevoerd 67 paar den en 17 hitten. Onder de paarden waren flinke werkpaarden en 20 voor de slachtbank bestemd. Verkocht werden 22 werkpaarden, 10 paar den voor de slachtbank en 6 hittende prijzen variëerden voor werkpaarden van f60 tot f300, voor de slachtbank f 35 tot f 100 en voor hitten van f 60 tot f 180. Gisterenavond vierde de afd. Patrimonium haar achtste jaarfeest, dat zeer druk bezocht was. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wyze door den voorzitter, den heer W. v. d. Most Phz., geopend, die er met voldoening op wees dat de afdeeling in bloeienden staat verkeerde, en dat zij in het afgeloopen jaar geen leden door den dood had verloren. "Slechts enkele leden waren door ziekten bezocht. Vervolgens bracht spr, dank aan de afgetieden bestuursleden en namen de nieuwbenoemden, de heeren R, Jansen en W. Zwagers, zitting. Achtereenvolgens brachten daarna secre taris en penningmeester hun versiag uil, waarbij eerstgenoemde by de leden er op aandrong meer getrouw de leden-vergade- ringen by te wonen, dac- dit de kracht der vereeniging zou verhoogen. De afgevaardigden van Delft, Rotterdam en Delftshaven brachten daarna de gelukwen- schen der zusterafdeelingen over, waarna hel feestelijke deel van den avond een aanvang nam. Verschillende voordrachten werden ge houden dia afgewisseld werden door zang nummers en een paar nummers voor viool en orgel. Door het bestuur waren twee prijzen be schikbaar gesteld voor de te houden voor drachten, waarvan echter slechts één werd toegekend, n.l aan den heer J. v. d. Most, secretaris der afdeeling. In den loop van den avond werden aan de gasten ververschingen rondgedeeld. Een prettige, recht feestelijke stemming heerschte onder de aanwezigen. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen nuttige handwerken raej. B. M, C. Stolk, alhier. Het diploma A voor zuivere toepassing van het correspondentieschrift Stolze-Wery is toegekend aan den heer G. van Dijk, alhier. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aangevoeld 6 paitijen schol, tong, griet en kabe'jauw; de prijzen waren voor schol van f 0 25 tot f 1.05'/s, griet f 1.70, kabeljauw van f 1 -40 tot 12 25, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Geboren 9 Maart. Huibertus Johannes, zoon van M. J. Bergman en M. C. Meijer, Sint Anna- Zusterstraat. Orerledcn 7 Maait. Cornell;, Veimeulen, oud '1 jaar, KinJerbuurt. S Maart. Corneli» Wies, oud 68 jaar en 11 maanden, Haam. 9 Maait. Klaa<-ina van Loopik, oud 21 jaar en 0 maanden, Doellwfje. Eeuigo kuiperspatrooas liebbeu bet plan gevormd een coöperatieve kooperij van kui- persmateralc-n op te richten. Op de vergade ring door liet voorloopig bestuur uitgeschre ven, welke Vrijdag zal gehouden worden in het lokaal „Volksbondhoopt cLa heer A. Knottenbelt de plannen van het bestuur na der toe to lichten. 'Gisteren had in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage da in lijving plaats der miliciens van de ligting 1990 uit deze gemeente, zij werden in ge deeld als volgt: No. 1, 3, 5, 6, 7, 18, 20, 23, 26, 54, 65, 71, 77, bij het 4e reg. Infan terie Delftno. 14, 35, 64, 82, 86, by het reg. grenadiers en Jagers te 's Gravenhage; no. 16, 68, bij het 6e reg. iofanteiie te Bredano. 19, bij het 2e reg. huzarenno. 21, 78, bij het 3e reg. te Bergen op Zoom no. 30, 74, 79, bij het 4e reg. infanterie te Leidenno. 40, bij het 2e reg. veld-artil- leiie; no. 42, 72, by de 4e comp. vesting artillerie te 's-Gravenhageno. 43, by het 3e reg. huzaren; no. 46, 60, bij het korps torpedisten te Brielle; no. 22, 38, 48, 67, 70, 83, bij de zeemilitie. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 8 Maart. Jucobus Cornelis Arkesteyn en Petronella Hendrika Oostveen. BU UGERL1JKE STAND. Ingeschreven van 2 tot 9 Maart 1900. Gehuwd: Jakobus Borstlap en Lena Adriana Beek man. Geboren Johanna, dochter van A. Rijke en M. de Niet. Antje, dochter van Strijbos en T. Hollaar. Huiberdina Helena, dochter van A. Pnlijn en J. v. d. Weijdea. Overleden t Pieter Kleijn, oud 31 jaar, weduwnaar van P. Linnet. Marttnus Spruijt, oud 87 jaar, weduwnaar van I. Ligtermoet. Teuntje Mus, oud 75 jaar, weduwe van P. Collenteur. Bechatein, de gerenommeerde pianofabri kant, is te Beilyn overleden. Léon Daudet heeft een nieuwen roman uitgegeven nLa Romance au temps pré=enl", een liefdesgeschiedenis. Zaak EmonsNetscher. Bekl. Netscher erkent hef, eerste stuk te hebben doen schrijven en het tweede zelf ge schreven te hebbenbead© citaten ziju onder zijn verantwoordelijkheid geplaatst. De „Kampioen" wordt gratis verspreid on der de leden van den Bond en onder do ad verteerders, terwijl Bondshotels verplicht zijn het tijdscluift op de leestafel te leggen. Do heer Emons was in de vergadering mn 13 Aug. 1899 uit zijn lidmaatschap ontzet en ontving dus geen exemplaar als bondslid van de nummers, waarin de voor hem beleedigen- de woorden voorkwamen. Bekl. ontkent geweten te hebben wie er met den heer E. in het eerste stuk werd be doeld. Bij den 24-uur wedstrijd was er ou- eemgheid geweest tusschen do directie van de baan en de redactie van de „Fiets", die ge ëindigd was met de uitgifte van een aantal kaarten, niet op naam, voor de redacteuren van dat blad. Toen bekl. dan ook hoorde dat er iemand van de baan verwijderd was, dacht hi] dat het een der redacteuren van de „Fiets" gold. Pres.Noem t u de „Fiets" dan ook een sportschotschrif t Bekl.De acht de „Fiets" even hoog of even laag als „Het Rijwiel" (waarvan de heer Emons redacteur was). Wat het tweede artikel betreft, zegt bekl. uitsluitend te hebben weergegeven wat hij omtrent de handelwijze van een in Amerika wonenden Hollander (Fischer), die zich als vertegenwoordiger van den Bond uitgaf, heeft vernomen. Hij gaf het feit zooals liet ter zijner kennis werd gebracht. Destijds wist hij niet wie voorz. van den Wielrijders- bond of redacteur van het orgaan van dezen was. Het allerlaatste zou bekl. aan den heer Emons gedacht hebben als er sprake was van iemand die van de baan was verwijderd, daar hij wist dat dezen den toegang ontzegd was. De heer Emons, als getuige gehoord, zegt de nummers der „Kampioen" van een. vriend die lid was, ontvangen te hebben- Hij was uit den Bond gezet, verklaart hij, op verzoek van bekl., en miste daardoor de mogelijkheid protest aan te teekenen door een ingezonden stuk in de „Kampioen" tegen de bewuste in sinuaties. Door den. hoofdredacteur van dit bladwaren reeds zooveel ingezonden stuk ken van zijn hand geweigerd. Get. erkent dat er uit zijn Bond een oppositiebond is ge groeid. Maar als zoodanig werden volgens getuige Koolbergen meerdere bonden gequalificeerd. Op de algemeen® vergadering werd meerma len zonder nadere aanwijzing over opporitie- bonden gesproken. Terwijl een getuige a charge verklaarde aan den heer Emons gedacht te hebben bij het lezen desr geïncrimineerde stukken, zeide get. v. Egmond eerder op de gedachte geko men te zijn dat hij zelf met den heer E. werd bedoeld, ware het niet dat hij geen dagblad schrijver is. Get. Ten Hagen weet mode te deelen dat bekl. de uitzetting van Emons niet kan heb ben gezien van uit zijn jury-tent. Het O. SI. herinnerde aan den strijd tus schen don Bond van Emons en de N. W. Unie omtrent het renwezen en trachtte aan te toonen dat bekl. geweten nad wie van de baan verwijderd was en bij bem de bedoeling voorgezeten had den heer Emons te beleedi- gen, waarom het wegens eenvoudige beleedi- ging f25 boete subs. 5 dagen hechtenis cischte. Bekl. bracht den officier van justitie dank voor den brief aan hem geschreven, waarin hem om inlichtingen omtrent den heer Emons werd gevraagd. In dien brief toch was de heer Emons aangeduid als iemand die niet gunstig bij de justitie staat aangeschreven. Ziju blad was een wekelijkselie accuse tegen den Bond, maar na de openbaarmaking van dezen brief was hij hoogstens de Esterhazv of do Henri van dit proces. Bekl. weerlegt de verklaring van den get. Emons dat hem de gelegenheid tot protest in de „Kampioen" ontnamen was en herin nert er aan dat geen der getuigen positief verklaard heeft dat hij aan den heer Einons dacht bij het lezen van het geïncrimineerde stuk. Emons had geen toegang op de baan en voor het ontzeggen van den toegang was dus geen sprake. Ten slotte tracht spr. te bewij zen dat ook andere bonden oppositiebondeu kunnen zijn en wijst er op dat door een be slissing in deze zaak er gevaar bestaat de uiting van de publieke opinie in de pers te- gen te gaan. Hij wees er voorts op dat hij het geïncrimineerd© bericht van een zijner be richtgevers uit Den Haag ontvangen had en bij hem geen aanleiding was tot opzettelijke beleediging. Nog wees hij er op dat de uit spraak in deze zaak door de dagbladpers met belangstelling wordt tegemoet gezien daar meermalen in berichten den naam van een dader of verdachte met eon enkele voorletter wordt aangeduid. Na een nader verhoor van bekl. door den president, mr. Tellegen, over zijn verantwoor delijkheid voor do verschillende rubrieken in de ...Kampioen", werd de zitting gesloten. Uitspraak over 8 dagen Het prooes trok veel belangstelling van den kant der sportwereld. Jaap Eden, Cor- dang en enkele bestuursleden van den Alg, Ned. Wielrijdersbond woonden het proces hij dat de geheele namiddagzitting in beslag nam. Naar wij vernemen is het bericht, dat de officier van justitie by tie rechtbank te Arnhem in hooger beroep gekomen is van het vonnis in da zaak Neerbosch, voorbarig. (ïN. R. G") 11 on denten toonstelling. *Men meldt ons uit Rotterdam Heden werd in het „Verkooplokaal" een t-entoonstóüing gehouden van Duitsche dog gen en Nederlandsche herdershonden, zijnde de 4e Clubtentoonstelling der Nederduitsche Duitsclie Doggenclub en de le Clubtentoon stelling der Ned. Herdarshondenclub. Er zijn niet minder dan 110 nommers in gezonden, waaronder tal van prachtexempla ren voorkomen, terwijl vooral door verschil lende kenners prachtvolle rashonden waren ingezonden. Onder de inzendingen bevindt zich ook we der de beroemde, talloozo malen bekroonde Champion Rosea Colonia van den heer Louis R. H. Dobbelnuan. Uit Amsterdam werden ingezonden door do heeren Louis Beisenlierz 2, L. Jonker M.Ezn. 2, D. H. v, d. Kamer 4 en A. J. R. Kemper 1 nommer. Uit 'sHago werden ingezonden door J. Kohier 3 nos., J. H". Leder 2, A. E. Roest van Limburg 1, C. W. van Roggen te Voor burg 1 en C. A. Wolf 1 nommer. Uit Schiedam zond de heer A. Gouka. 3 nommers in Keurmeesters waren de heeren J. L. Ha- velaar, dr. Martin Rapp, Delft, en P. Wap, Hilversum. De tentoonstelling blijft ook Zaterdag en Zondag geopend, en trekt zeer de belangstel ling der liefhebbers. Naar wij vernemen heeft het dagelyksch bestuur van den A. N. W. B. besloten eeri Polo Kampioenschap uit te schrijven. Wan neer de onderhandelingen die thans gevoerd worden tot een gqed resultaat leiden, zal dit Kampioenschap te Rotterdam worden ge houden, zoo mogelijk op 21 April a.s. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 8 Maart. (Slot.) Art. 4. regelende het huisonderwijs, werd ongewijzigd gopdgekeurd, na verwerping met 52 tegen 35 stemmen van een amen dement-Van Karnebeek om de bepaling te doen vervallen dat binnen 28 dagen kennis moet gegeven worden van veiandeiing der personen, door wie bet huisonderwijs wordt versterkt. De discussie is gevorderd tot art. 7. Heden 11 uur voortzetting. Zitting van Vrijdag 9 Maart. Leerplicht. Op art. 7, omschrijvende de vrijstellingen van leerplicht, licht de heer KETELAAR een amendement toe am te vorderen dat het overwegend beswaar der ouders tegen het on derwijs van godsdienstigen aard moet zijn. Do bedoeling is om te voorkomen diait de ge moedsbezwaren gegrond worden op den per soon van den onderwijzer. Deze quaes tie gaf aanleiding tot uitvoerig debat. Het amende ment werd bestreden, o. a. door den. heer MAT.EFT.TT, die dien aard en de gronden van de bezwaren geheel wil overlaten aan de consciëntie der ouders; door den heer SCHAEiFMIAX, die wees op het moeilijke voor den schoolopziener om zoowol godsdien stige bezwaren van katholieken als van Tol- stmanen te beoordeelen. Ook de heer DE "VISSER opperde tegen het voorstel van den heer Ketelaar princi pieel© bedenkingen. Daarentegen is de beer TTJDfEMAN in be ginsel vóór het amendement, omdat ook hij wil tegengaan dat kinderen aan de school onttrokken worden om de beginselen van den onderwijzer, al doet deze op school zijn plicht, en om deze reden, steunt de heer TROEL STRA. vooral in 't belang van de socialisti sche onderwijzers, het amendement. De MINISTER verklaarde dat hij aanne ming van Ketelaar's amendement ten zeer ste zou betreuren. Want hij wil de gemoeds bezwaren eerbiedigen maar niet beoordeelen. Bezwaren rakende den persoon des onderwij zers, gelden niet. Om er vrijstelling aan te ontleenen moeten ze gericht zijn tegen den geest en de strekking van het onderwijs De C. v. R. ontraadde het amendement, en persoonlijk bestreed de voorzitter der commissie, de beer KERDIJK, dankzeggen de voor 's Ministers verduidelijking, ook het amendement. De MINISTER beloofde aan den heer Ma- lefijt na aanneming van het leerplicht-ont werp mildere bepalingen van de vaccine-wet te zullen overwegen; de zorg van schippers kinderen zal hij ter harte nemenhij ont raadde een amendement van den heer Wil- linge, die voor vrijstelling niet wilde spreken van een school op 45 minuten afstand, maar op 4 K M. afstand. Aan den beer Lohman gaf de Minister te kennen dat onwil tot schoolgeld betalen w 1, onvermogen daartoe niet gestraft wordt. Het amendement-Ketelaar werd verwor pen met 78 tegen 9 stemmen. Het amendement-Wülinge, met sub-amen- dement-Smeenge, waardoor bepaald wordt dat de afstand van. de school 4 KA!., geme ten langs dien koristen gebruikelijken weg, moet bedragen, werden aangenomen. Artikel 7 daarna goedgekeurd. Met 80 tegen 9 stemmen werd verworpen een door Troelstra c. s. voorgesteld artikel om bij algemeen© n maatregel van bestuur te voorzien ia het onderwijs van kinderen wier ouders een vast© woonplaats missen (schip pers- en kramerskinderen). Het doel was, volgens den heer TROEL STRA om de Regeering te verplichten het onderwijs voor die kinderen te regelen. De MINISTER had sympathie voor het denkbeeld, opperde echter technische bezwa ren, en adhtte dezen prikkel voor hem niet noodig, en voor een opvolgend minister met verplichtend tot handelen. Door de C. v. R. werd het amendement meer bepaald bestreden. By art. 12 (geldige redenen van tydelyk schoolverzuim aangevende) stelde de heer Ketelaar amendementen voor lo. om als geldige reden voor verzuim niet te beschouwen het gewone catechetisch onderwijs, wel de voorbereiding voor de H. Communie. 2o. bij het wegzenden van school als tucht maatregel, langer dan 5 schooltijden, raad plegen van den schoolopziener voor te schrijven. De heer MUTSAERS protesteert tegen het door dit amendement treden in de rechten en verplichtingen van de godsdienstleeraren. Art. 10 goedgekeurd na overneming door den MINISTER van eene door den heer Schaepman aangegeven wijziging dat de school opziener zijne medewerking tot verkrijging van vrijstelling koa weigeren wanneer hy overtuigd is dat geen ernstig bezwaar tegen het onderwijs, maar eenige andere reden tot aanvraag om vrijstelling heeft geleid. Na bestrijding van de heeren. De Visset', Roessingh, Vermeulen, den Minister en do C. v. R. trok de hoer KETELAAR zijn amendement, verbiedende vrijstelling wegens catechetisch onderwijs, in. Dinsdag te 11 uur voortzetting. De heeren Ketelaar, Van Kol, Nolting, Schaper en Troelstia, stellen vooreen nieuw artikel 22, instellende commissiën tot wering van schoolverzuim en omschrijvende de sa menstelling van die commission, wier werk kring bj algeineenen maatregel van bestuur wordt geregeld. In het wetsioordel bepaalt art. 22 dat aan de plaatselijke commissiën van toezicht ot aan B. en W., die speciale commissiën kunnen benoemen, de wei kzaamheden zijn opgedragen, die de voorstellers van het amen dement thans aan de commissiën tot wering van schoolverzuim wenschen op te dragen De heeren Van Kol, Schaper en Troelstra stellen voor op art. 7 te laten volgen een. nieuw aitikei, bepalei.de dat in het onderwijs van kinderen wier ouders een vaste woon plaats missen, zal worden voorzien by alge- meenen maatregel van bestuur en op art. 23 tp latp.n volgen een nieuw artikel, bepalende dat de stiallen in art. 23 vermeld ook van toepassing zijn op hen die als werkgever een schoolplichtig kind geduiet.de den schooltijd arbeid laten verrichten. Jongelingsvereenigingen. De jaarvergadering van den Ned. Bond. van Jong-Vereen op Gerefjrm. grondslag zal op Hemelsvaartsdag te Groningen plaats hebben. Appeltern. Nu hefc in Appeltern schijnbaar rustiger is geworden, beginnen du gemoederen der in gezetenen. te Batenburg, dicht daarbij gele gen, de plaats waar do moeder, broeders en zusters van Scherff, den verdachte van den moord te Appeltern, woonachtig zijn, in. be weging te komen. Werden reeds in den avond van Vrijdag op Zaterdag en den daar opvol- genden avond de glaaen ingegooid bij den. bakker R., niet minder moesten het Zondag avond de ruiten ontgelden ten huize van een "bajkker en van een zekeren N. De reden wordt, volgens de ,,'sHert. Ot." hierin gezocht, dat gemelde R. d'e famuli© Sehcrff steeds brood enz. levert. Men wil hen dood-verklaren. De molenaar, smid en ande re winkeliers willen hun niets meer verxoo- pen. De kalme en waardige houding van den burgemeester van Batenburg en van. den tij delijk overgeplaateten brigadier der Rijks, veldwacht Al Pol uit Leur heeft erger voor vallen voorkomen. De ingestorte huizen te Amsterdam. Het voorloopig gerechtelijk onderzoek in de zaak van de ingestorte huizen aan de Willibrordasslraat te Amsterdam is afgeloo pen. Tegen den aannemer W. J. Vlaanderen is rechtsingang verleend. Een sluwe manier van oplichting. Een winkelier te 's-Gravenhage werd he den de dupe van zijn te goede trouw toen hem een. oogensohijidijk in vieren opgevou wen muntbiljet van f 10 in betaling werd gegeven dat dan ook door hem voor de volle waarde werd aangenomen. Later bleek echter dat slechts een half muntbiljet was gegeven. De politie is met 't feit in kennis gesteld. De brand in het "ulluis van Molière." Er zou gisteren een middagvoorstelling plaats vinden in de Comédie Franpaise te Parys, gelegen aan de Avenue del'Opéraen de rue Richelieu. Maar toen de elegante be zoeksters en bezoekers der matinee tegen half twee den schouwburg naderden, vonden zij den geheelen omtrek zwart van de men- schen, in bedwang gehouden door uitgebreide politie-cordon®, en als middelpunt de schouw burg die sedert 12 uur 's middags in brand stond. De brand had van den aanvang aan een dreigend aanzien en verbreidde zich in weinige minuten door het geheele gebouw. Employés van het hotel Benda in de Avenue de l'Opéra zagen de vlammen uit den koepel van bet groote gebouw slaan eD maakten alarm. Onmiddellijk snelde van alle zyden hulp aan en werden alle brandweerposten opgebeld. Om kwart over twaalven begon het reddingswerk, dat evenwel niet zeer vlug ging. Ia de eerste plaats kwam de biandweer vrij laat; in de tweede plaats scheen haar materiaal niet in orde of de druk van het water te gering; eindelijk maakte ook de dikke rook den arbeid niet gemakkelijker. Bovendien was er van een plaatselijke beper king van het vuur reeds geen sprake meer. Toen de brand uitbrak bevonden zich in het gebouw de machinisten, de ouvreusen en ander personeel, en bovendien verscheiden artisten. Een van deze, mevrouw Dudlay, wist zich door een venster te redden, maar twee andere dames werden slachtoflers van de ramp mile Henriot en mile Angars. De beide dames bevonden zich in een der loges toen de brand uitbrak. Waarschijnlijk hebben zy niet meer den tyd gehad te vluch ten, doordat een dikke rook reeds de gangen van het gebouw vulde. Mile. Angars werd deerlijk gekwetst, zóó dat de doktoren wel niet wanhopen aan haar behoud, maar toch den toestand zeer zorgwekkend achten. Haar metgezellin mil. Henret werd geheel verkoold gevonden. Het was kwart voor tweeën toen men haar lijk vond te midden van het puin Het is naar de Morgue over gebracht waar het herkend werd. De noodlottige dood dezer jeugdige actrice wekte groote ontroering. President Loubet zond een ordonnans-officier om haar ouders zyn deelneming te betuigen. Andere personen wisten zich met niet mmder moeite te redden. Zoo zag men van de straat, onmiddellijk na het uitbreken van den brand, een grijsaard op het balkon io de rue Richelieu. Reeds meende men dat hij van die hoogte naar beneden wilde springen, toen gelukkig de omnibus Batignolles-Cliehy- Odéon voorbijkwam. De omnibus stopte, een ladder werd er bovenop geplaatst en langs dien weg kon de oude zijn leven redden. Het Théótre Franpais is nu een rookende puinhoop. De muren staan nog, ook een deel van den koepel is behouden. Het tooneel en tie zaal zyn geheel uitgebrand. Nog tot laat in den nacht hield de brandweer de painhoopen voortdurend nat. De foyer en daarmede Voltaire's standbeeld door Houdon en andere kunstschatten zyn gespaard ge bleven het trappenhuis is ingestortde bibliotheek en het archief werden gered. Aanvankelijk vreesde men ook voor het aangrenzende pand, het gebouw van den Raad van State. Maar hoewel men spoedig inzag dat de schouwburg zelf niet te redden viel, meende men toch ook niet meer onge rust behoeven te zyn over de belendende gebouwen. Op straat was het een eigenaardig too neel. Een reusachtige menschenmenigte, in toom gehouden door politie en troepen. Daar vóór de brandweer, bezig, en later op den middag eenige bataljons infanterie bezig met het wegbrengen der archieven en andere geredde voorwerpen. Hier en daar eigenaar dige groepjesJules Claretie, de directeur van het Thé&tre Franpais, diep bewogen Got, Coquelin, alle soeiétaires van de Comedie FranpaiseVictorien Sardou druk in de weer met het redden van verschillende voorwer pen die uit de vensters werden geworpen; de afgevaardigden Muzet en het gemeente raadslid Levée, de eersten die op de plaats van het onheil aanwezig waren en onmiddel lijk de redding der bibliotheek organiseerden de minister van onderwijs Leygues, gene raal Brugère, later de ministers Waldeck- Rausseau, Monis en Millerand. Meu zag een moeder e- dochter weenend naar hun vader zoeken, Oen acteur Siliain eindelijk vondeir zij hemwat verder stond mile Sorel, tot aan de enkels in het water, met Le Bargy het woeden der vlammen gade te slaan. En dat te midden der grootste verwarring. De geheele straat was bezaaid met de meest verscheiden voorwerpen: fauteuils, canapé's,

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2