STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst cn Wetenschap. Staten-Generaal. II e c li t z a It e n. Gemengd Nieuws. de twee maanden, en beslist dan op de inge komen aanvragen om bijstand. In een in Februari te bonden vergadering wordt liet verslag en de rekening en verant woording over het afgeloopen jaar behan deld. 7o. De aanvragen om bijstand moeten wor den ingezonden bij don secretaris te Pretoria of bij den secretaris van do sub-commissie te Bloemfontein. Dezen stellen onmiddellijk een onderzoek in en rapporteeren over ieder ge val in de eerstvolgende commissie-verga ring. 80. De commissie van beheer zal een bank rekening openen bij de Nederlandsche Bank en Credietvcroeniging voor Zuid-Afrika te Pretoria, waar alle ontvangsten zullen wor den gestort. Alle betalingen zullen worden gedaan per cheque, onderteekend door den penningwees ter en een lid der commissie van btiheer. 9o. Amalgama tic van liet Bijstandsfonds met andere fondsen van overeenkomstige strekking is niet uitgesloten, doch behoeft de goedkeuring van hot bestuur dor Ned. Zuid- Afrik. Voreeniging. 10. Het fonds kan geliquideerd worden als zijn bezittingen tot 1000 zijn geslonken. Bij de liquidatie zal de commissie van beheer over het aanwezige saldo beschikken ten voord-eele van door haar aan te wijzen instel lingen, in dier voege, dat do gelden zooveel mogelijk in den geest van liet doel van het Bijstands-fonds worden besteed. Daarna wordt de commissie van beheer en de sulb-coanmissie ontbonden. Gratie Troelstra. Naar het »NieuwsbIad van Almelo e. 0. met zekerheid verneemt, heeft de vader van den heer rar, P. J. Ttoelstra gratie gevraagd voor zijn zoon. Het is te wenschen, voegt het blad er bjj, dat de minister van justitie door een gunstig advies van het gerechtshof, dat hem veroordeelde, er toe wordt geleid aan II. M. de Koningin een gunstige be schikking voor te dragen. liet gebeurde te Selerika, Bij het Dept. van Kol. is ontvangen het volgende, van 14 dezer gedagteekende, tele gram van den Gouv.-Gen. vao Nederl.-Indië, betreffende de te Sileraka (Nieuw-Guinen) gevangen genomen scheepsofficieren der Kon. Paketvaart-Maatsch. »ControIeur Kmesen van de nfd.West-en Zuid-Nieuw-Guinea bericht officieren van de Generaal Pel vermoordzes daders gevangen." Liberale Unie. De bekende circulaire der Liberale Unie betreffende uitbreiding van het kiesrecht heeft al heel wat gerucht gemaakt. Aan het goede inzicht van het bestuur der Vrijzinni ge Vereeniging te 's-Grav©nhage hebben wij heb te danken, dat er althans eenig licht ge komen is in deze materie. Het bleek in de gisteravond gehouden vergadering, dat de cir culaire in het hoofdbestuur der kiesvereeni- ging aanleiding had gegeven tot verschil van gevoelen omtrent de opvatting. Daarom is aan het bestuur der Libea-ale IJnie schrifte lijke opheldering gevraagd omtrent deze twee vragen lo. Of do bedoeling is bij do verkiezingen van 1901 de daarin verkondigde- beginselen tot toetssteen, subsidiair een toetssteen te maken voor de candidate;! en daarvan een verkiezingsleuze' te maken en 2o. of de bedoeling was stelling te nemen tegenover de tegenwoordige regeering en spe ciaal tegenover haar voorgenomen technische herziening der bestaande kieswet. Het antwoord van den waar neme aen se cretaris van het bestuur der Liberale Uuie luidde lo. Dat in geen opzicht de bedoeling was nu reeds een bepaald© verkiezingsleuze vast te stellen voor de verkiezingen in 1901, doch die vaststelling afhankelijk te maken van den loop der zaken op een volgende vergadering der Liberale Unie; alsdan het program van urgentie te horzien en het plan voor de ver kiezingen vast te stellen. '2o. Dat het bestuur er niet aan denkt stel ling te nemen tegenover de tegenwoordige regeijring, maar integendeel haar krachtig zal trachten te steunen vooral op het gebied dei- sociale quaestie en dat elk» herziening van het kiesrecht, dus ook de technische, van minister Borgcsius door de Liberale Unie zal worden aanvaard en krachtig gesteund, zoo lang geen^elegenheid bestaat tot een voor stel tot grondwetsherziening. Met deze toelichtng ziet zeker de circulaire der Liberale Unie er heel wat aannemelijker uit, en zal bijna ieder vooruitstrevende haar kunnen aanvaarden. Volksgezondheid De commissie, bestaande uit de leden W, Nolen, H. P ,N. Halbertsma, A. O. H. Tel- legen en P. A. Vos, in de vergadering van den Geneeskundigen Raad voor Zuid-Holland van 29 December 1899 benoemd, ten einde aan den Raad rapport uit te brengen over de bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwer pen, regelende het Staatstoezicht op de Volksgezondheid en op de Volkshuisvesting, heeft verslag uitgebracht. Wat betreft het ontwerp „Gezondheidswet", zou de commis sie, m-eonende dat ea- in 't ontwerp een zeer goéde hoofdgedachte nl. eenheid van organi satie onder een krachtige centrale leiding is neergelegd, het betreuren, indien door ver werping van 't ontwerp in zijn gdheel voor alsnog alle verbetering van hot Staatstoezicht op de volksgezondheid uitbleef. De commissie geeft nader de verbeteringen aan in de or ganisatie van het Staatstoezicht op do Volks- gezondheid door de M. v. T. bij het ontwerp voorgesteld en door de commissie als in hoofd-prmeipe juist en deugdelijk erkend. Bij eon regeling als door da commissie wordt voorgesteld, zal de som der gezamenlijke uit gaven 186,100, bijna 2 ton, minder bedra gen dan bij die welke het ontwerp zal eischen. Met den geest van het ontwerp „Woning wet" vereenigt de commissie zich volkomen, maar zij1 zou wijzigingen of aanvullingen ge- wensekt achten, die geen onderwerpen van principieelen aard bedoelen, doch in hoofd zaak slechts verscherpingen der bepalingen. In de omstandigheid, dat dc practisehe uit komsten van de ontworpen Woningwet door dm wet bijna uitsluitend afhankelijk gemaakt worden van den ijver, werkkracht en het be leid der Gezondheidscommissies, door de Ge zondheidswet ingesteld, ziet de commissie oen ernstige principieele fout. Wil men de thans ontwoipen Woningwet niet alleen vaststellen, maar ook uitvoeren, liaar niet tot een doode letter maken, den zorge men voor een flink korps van ambte naren, onder leiding en toezicht van oen cen trale macht werkend, voor dat werk beloond wordend en in dat werk zijn onderhoud cn zijn levenstaak vindend. Dan alleen zal do Woningwet ten zegen kunnen zijn van de volkshuisvesting, die in ons land zoo dringend verbetering ersdht. De commissie meent ten slotte, dat bij een even- lueelo verwerping der „Gezondheidswet" de „Woningwet" toch tot stand kan komen. Leerplicht. De heer Kool heeft voorgesteld in art. 18 (betreffende oen jaarlijks op te maken aipha- betisclic- lijst van do in do "emeenten aan wezige kinderen tussclion 7 en 13 jaar) ach ter „alphabetischo lijst" in to voegen: „ai of met naar leeftijdsjaren ingericht." Voorts is thans door don heer Verhey, mot intrekking van vroeger door hem iugezonden amendementen voorgesteld, aan art. 18 een slot-alinea toe te voegen, inhoudende dat m het geval dat de gemeente tot het ambtsge bied van meer dan één arrondissemeuts- sclioolopziener behoort, door de Kroon, vol gens regelen bij algemeeneu maatregel van beatuur te stellen, vergund kan worden, dat door do uitgifte van schoolkaorten vanwege het gemeen tebootuur aan do hoofden dor la gere scholen voor de op die scholen als leer ling ingeschreven kinderen, do in dit artikel oinschreven lijst worde vervangen door een iiist der kinderen van zeven tot dertien ja ren ,die in de gemeente verblijf houden en voor wie geen schoolkaort is aangevraagd. Het liol van Arbitrage. Het perceel aan de Priusegracht te 's-Gra- nliagc, door onze Regeering gehuurd om daarin te vestigen het Hof van Ai bitrage, althans voorloopig de huur is voor vijf ja ren aangegaan is het aanzienlijke pand no. 71 aldaar, laatstelijk bewoond door dr. Voorhoeve. Het bestaat uit ruim sousterraüi, bel-étage, oen tweede- en een zolderverdie ping. Een breed bordes, naar beide zijden af- loopende, leidt naar den hoofdingang, achter wolken zich een vestibule uitstrekt, m afdee- lmgen verdeeld, over de geheel© aanzienlijke diepte van het pand. Wanneer men de links van die vestibule gelegen vertrekken be schouwt, lijdt het geon twijfel dat daar de vergaderzalen van het Hof zullen gevestigd worden. De beide vertrekken vormen een suite, waarvan het voorste gedeelte een op pervlakte heeft van 7.25 bi] 5.55 M. en de achterzaal een van 10.20 bij 5.80 bezit. Die achterzaal met haar van den vloer tot aan het hooge plafond reikende vensters biedt het uitzicht op een kolossalen tuin van 52 meter lengte bij1 een breedte van 14.50 M. welke, aangelegd, een allerriantsten aanblik zal bieden. Wat in deze achterzaal de bewon dering wekt is de prachtige hooge marmeren schoorsteenmantel, waarboven een spiegel in een rijk gebeeldhouwde omlijsting, geschil derd in wit met vergulde afzettingen, een schildering waarin trouwens beide zalen zijn gciiouden. Het beeldhouiwweik rondom dien spiegel is zoodanig ingericht, dat het gelegen heid biedt in een twintigtal vazen, trapsge wijze geplaatst, den spiegel met bloemen te omlijsten. Het plafond van deze zaal is een kuustcbuk van pleisterwerk; een viertal me daillon-portretten aan de hoeken omgeven een allegorische voorstelling. De deuren en al het verdere houtwerk, smaakvol gesculp- teercl, zijn van zwaar massief eikenhout. In de voorzaal vindt men een niet minder ar tistiek bewerkten graniet-marmeren schoor steen met spiegel, waarboven een geschilderd paneel, een allegorie waarin toevallig een witte duif, een der vredeszinnobeeldon, wordt opgemerkt. Tor andere zijde van "de .vestibule ligt een eveneens zeer mime zaal, niet en suite omdat daarachter de prachtige eikenhouten trap ligt, een zware escalier d'hoimeur, welke naar de bovenverdieping leidt. Deze trap is even eens geheel van massief eikenhout in de na- tuurlijlko kleur en ontvangt een helder licht uit oen koepeldak, dat gedragen wordt door vier pleisterbeelden, mansfiguren. Diezelfde trap, in zacht wentelenden vorm, leidt te vens naar het onderterrein. Reeds rijn werklieden bezig met varscliil- ;öbleken rijn. teboekstelling een maatje inkt, een kwart riem schrijfpapier en zes kroontjes-pennen zijn verbruikt. Men maakt zich nu ten Stadhuize gereed, om dezen halven cent langs officieel-bureau- cratischen weg behooilijk in ontvangst te gaan nemen. ("B.") l)e eedsdwang. Op het adres tot afschaffing van den eeds- dwang, door Je Vrije Gemeente te Amster dam en den Protestantenbond tot de regee ring gericht, heeft de minister van justitie geantwoord: „dat een algeheele herzien der hier te lande bestaande bepalinven aan gaande de eedsaflegging, met liet oog op den omvangrijken arbeid, die daarbij zou gevor derd worden, in de tegenwoordige omstan digheden niet raadzaam voorkomt, maar dat telkens bij eventueele wetswijziging op de door adressanten te berde gebrachte gewich tige bedenkingen acht zal worden geslagen." Ik kan Uw antwoord hier niet in de ge vangenis ontvangen, maar ik verzoek U een desbetreffend telegram te zenden aan. een vertrouwd persoon, die mij' Uw bericht in alle veiligheid zal overbrengen. Zijn adres is: José Miranda Corcega 99-lo, (Gracia)-Baroel©n a-Eepagne. Ik ben natuurlijk zeer verlangend Uw ant woord te ontvangen en noem mij uw op rechten en waarachtigen vriend AjORIENTE. P, S. Vooral antwoorden per telegram en niet per brief. Tot op dit oogenblik heeft het telegraaf kantoor nog niets aan een telegram naai' Barcelona veidiend. Gistermorgen is de bierbrouwer sknecht Joh. van 't Zelfde, werkzaam in de bierbron werij jde Griffioen", terwijl hij bezig was itaoi vast te trappen, plotseling van een hoogte van ongeveer een rneter gevallen waarbij hij zulk een zwaren val deed, dat hij in bewusteloozen toestand naar huis moest vervoerd worden. De ontwerpen van wet op de bevordering, bet ontslag enz. van de officieren der land macht, zoomede die tot regeling der militaire pensioenen zijn bij de Tweede Kamer inge komen. Van de netto-opbrengst van het album uNederlandZuid-Afiika", door de sAmster- damsche Courant" uitgegeven, is vooiloopig aan de Nederlandsche Zuid-Afrikaansclie Ver eeniging afgedragen f 1759.11. De kapitein-luitenant ter zee titulair C. H. de Goeje, directeur van de Kweekschool voor zeetaai t te Leiden, heeft naar wij ver nemen ontslag uit laatstgemeldebetrekking en uit den zeedienst gevraagd tegen 1 Mei. De Geneeskundige Raad voor Zuid-Hol land zal Dinsdag, 20 Maart a.s., een verga- Springtij: morgen (Vrijdag) 4 u. 37 nam Hedenmiddag te 12 uur ongeveer is in liet pand no. 17/3 aan de Nieuwe Buurt, be woond door Holswilder, tijdens de oogen- bhkkelijke afwezigheid der vrouw, de vlam geriagen in een te vuur staande pan met spek. De vrouw snelde onmiddellijk toe en haalde de pan van het vuur, doch daar de vlam te omvangrijk was om er mede naar buiten te loopen, moest zij de pan op den grond zetten waardoor het zeil eenigszins verbrandde. Bo vendien bekwam de vrouw aan handen en hoofdhaar eenige kwetsuren door de vlammen deriug houden, ter behandeling van het praoadvits in. zake de aannangige ontwerpen van wet tot regeling van. het toezicht op de volksgezondheid en. op de volkshuisvesting, uitgebracht door de daartoe in de vergade ring van. 29 Dec. 1899 benoemde commissie. OVERSCHIE, 15 Maart. De gemeenteraad zal eene openbare vergadering houden op Zaterdag 17 Maart, ten 11 ure voormiddag. Lijst van brieven maand Maart 1900 bekenden Smit, E. Groen, U. U. J. Richters, O. Jans, over de 1ste geadresseerd helft der aan on- Almeloo. IJmuiden. Kuilenburg. Meppel. Rotterdam. Briefkaarten. G. K. Schoep, Schiedam. Straatsclirobbcn. Wij achten het niet ondienstig onze lezers attent te maken op de kennisgeving, hier achter geplaatst, met betrekking tot schrobben der straten. •13 BURGERLIJKE STAND. Overleden Maait. Hendiik Bleecke, oud 50 jaar en 5 maanden, Leliestraat. het lendo veranderingen die noodti Met do behangers- ea stoffeerdcirswerkzaam- hedcu is, naar wij vernemen, belast de firma H. J. Kerling en Zn., aldaar, die voor den niet in het land wonenden eigenaar met het opricht over het perceel was belast. Men deelt mede dat het pand slechts tij delijk gdhuurd is, omdat de Regeeri-ag later voor het Arbitrage-Hof de beschikking tege moet zou kunnen zien van hot gebouw op den Korten Vijverberg, waarin thans de Rechtbank is gevestigd. Om een halren centt Er was Dinsdag bij den Haagschen Raad ingekomen een missive van Gedep. Staten van Zuid-Holland, dd. 30 Januari 1.1. G. S. No. 50/1, ten geleide van een afschrift der beschikking van den minister van binnenl. zaken van 26 Januari te voren, No 9751, afd. A. Z. 0., betrekkelijk de vaststelling der Rijks vergoeding in de kosten van het lager onderwijs dezer gemeente over 1898. En wat houdt deze beschikking van den minister wel in, denkt de nieuwsgierige lezer. Dat 's Gravenhage over dat jaar f 0.005 te weinig genoten heeft. Er staat niet zoo maar ordinair een halve cent te weinig, neen er staat behoorlijk in een officieele tiendeelige breuk van een onder deel van een gulden Nederl. ct. f 0.005. Uit de ministerieele bureelen werd ons heden verklapt, dat naar dien halven cent gedurende eenige dagen door vier ambtenaren, hooge en lage, gezocht is en voor deszelfs Zondag 25 Maart te halfeen zal in de Officieren-Vereeniging di gewone maandelyk- sclie algemeene vergadering gehouden worden van de aid. Schiedam van den Ned. R. K, Volksbond. Van Zondag 18 tot Zondag 25 Maart za' het Leger des Heils weder haar week van zelfverloochening houden. Op alle stadgenoo- ten zal die week een beroep gedaan worden om het werk van het Leger des Heils te steunen. Deze zelfverloocheningsweek zal Zondag 18 dezer door kommandant Bootli- Clibborn, in het gebouw aan de Lange Haven, worden ingeleid. Hedenmorgen vóór zonsopgang is door de rijksambtenaren alhier in beslag genomen een vijftal stukken, gedeeltelijk gevuld met gedistilleerd, die zonder behoorlijk gedekt te zijn, waren uitgeslagen uit de branderij aan de Noordvest, toebehoorend aan den heer H. C. W. De totale hoeveelheid gedistilleerd schijnt 298 liter te zijn, die over de 5 stukken was verdeeld zoodat in elk fust ongeveer 3 kit was. De drank was, naar wij vernemen, van 50 percent. Door den sleeper Tak zijn de in beslag genomen fusten naar het entrepot getrans- potteerd. De ambtenaren, die de aanhouding deden hadden zich verdekt opgesteld achter een steenen muur die een terrein belioorende tot de branderij van den heer Ris van de publieke straat afscheidt. 'Aan den hoofdagent" T. Herweijer, welke heden zijn 25 jarig jubilé als politiebeambte viert, werd door den burgemeester als hulde voor getrouwe plichtsvervulling uitgereikt een zilveren horloge met inscriptie. Tevens ont ving hij ook van den commissaris van politie een stoffelijk aandenken aan dezen dag. 'Wegens te wein-ig belangstelling zal hef Leger des Heils alhier de gemeente verlaten BURGERLIJKESTAND. Ondertrouwd 14 Maait, Abraham Sebel en Arina van Berkel, Geboren 15 Maart. Maartje, dochter van P. Bjjl en J. Olijrhook, 8s Bierslooisteeg. Jansje, dochter van J. de Ronde en M. v. d. Hoven, Zomersieeg. Willem George Frederik, zoon van S, Terlaak en M. Dijkshoorn, Kortedijk. Ieder heeft wel gehoord van den Spaan- schen schatgraver, die aan verschillende per sonen hier te lande een deel van een onme telijk bedrag beloofde, indien zij hem wilden helpen, dat bedrag te erlangen, wat zou kunnen gebeuren, zoo slechts enkele forma liteiten vervuld werden, waarvoor toezending van een niet te klein aantal Nederlandsche guldens gewenscht was. - Of ooit slachtoffers door dezen schatgraver gemaakt zijn weten wij niet; men zou ver moeden van wel daar de man onvermoeid met zijn pogingen door bleef gaan. Dezelfde oplichter of een geestverwant althans van hem heeft er nu iets anders op gevonden. Nu is het een wissel van groot bedrag, die geïnd kan worden, als men hem slechts wil helpeneen derde van het geld zal den bereid willigen helper verstrekt worden. Geld behoeft niet gezonden, een reisje naar Barcelona is het eenig noodige. Maar laten wij den brief doen volgen, dien een onzer stadgenooten, lid van den gemeente raad, gisteren ontving. Wij vertalen dien gemakshalve in het Nederlandsch BARCELONA, 10 Maant 1900. ■Mijnheer. Ik rit hier in de gevangenis wegens ban kroet en 'kom, U daarom vragen of Gij mij wilt helpen een wissel aan toonder, groot 800,000 francs te lichten, die ik heb op een groote Bank te Parijs; hiervoor is het ech ter noodig dat Gij naar Barcelona komt om "het beslag op mijn bagage te doen opheffen door ter griffie da verschuldigde kosten te voldoen, waardoor U in 't bezit zult komen van een handkoffertje met geheimen bodem, dat den wissel bevat, die U zonder „enig be zwaar zal worden uitbetaald. Ter belooning zal ik U het derde deel van het bedrag van den wissel afstaan. Daar ik niet weet, of Gij nog steeds aan hetzelfde adres woont en of mijn brief U bereiken zal, zie ik Uw antwoord tegemoet om U mijn geheim verder te kunnen mededeelen. Gisterenmorgen ankevde op de reede dezer gemeente het s.s. Egeria van Antwerpen naar Leer. Tijdens N.W. storm met hooge zee bevond het zich Maandagavond 6 uur dwars voor het vuurschip nMaas" en stampte zó) geweldig, dat in het voorschip zes spanten braken, platen gebogen werden en verscheidene bou ten in den bodem sprongen. Het schip maakte water doch het lek kon met eigen stoompomp worden voorgehouden. Na order van de reederij stoomde de Egeria op naar Rotterdam, ten einde op de werf van Wilton te worden gerepareerd. Aan den nationalen mannen-zangwedslrijd, te houden te Delft op 28 en 29 April, van wege de mannenzangvereeniging ïSt. Ursula", onderaldeeling te Delft van den Ned.Roomsch- Katholieken Volksbond, zal o. a. worden deel genomen door ïOrpheus" te Schiedam. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 15 Maart. Per Telegraaf.) iNa afdoening van. het leerplicht-debat komt het sectie-onderzoek van woning- cn gezondheids vetten, en het voorstel van de evmografisone commissie aan de orde. De vooruitte- zal de volgende week voorstellen nog verschillende wetsontwerp"tt, als herzie ning „Personeel" en ^veiligheid verkeer op openbare wegen nog vóór Pasdhen openbaar te behandelen. Leerplicht. Bij het voortgezet debat werd heden, na eenige discussie goedgekeurd artikel 18, voor schrijvende het opmaken van lijsten om te eonstateeren welke schoolplichtige kinderen verzuim plegen. Deze lijsten kunnen door aanneming met 63 tegen 29 stemmen van een araondt.-Kool al of niet naar leeftijds jaren ingericht worden. Het amendement-Veiiieij om eenige groo te gemeenten te vergunnen het schoolkaai- tanstelsel gisteren door hem reeds uiteen gezet in te voeren in plaats van, de lijs- tenmethode door de Regeenng voorgestaan, werd verworpen met 70 tegen 23 stemmen. De MINISTER had tegen des 'heeren "Ver- heij's voorstel geen overwegend bezwaar, maar was toch van meaning dat het kaarten- stélsel zonder controle-lijst iets waarom trent de heer Kerdijk pertinent 's Ministers meening had gevraagd alleen vc-or R0f terdam dienstig kon zijn. Aan den heer Bastert veraeke^g nister dat de lijstenmethode slechts zou. ké men te staan op eenige duizenden, "utdens voor toelagen aan schoolopzieners in <uoote gemeenten, voor administratie enz. 0 W Op art. 19, bepalende dat voortdurend door de hoofden der scholen aamteekeniire moet worden gehouden van het suhoolver zuim, was door den heer Rink een amende ment voorgesteld, dat die hoofden wekelijks* schriftelijk daarvan mededeeling moeten doen aan den schoolopziener, an die mede deeling tevens door den klaaseonderwijzer moet worden onderteekend. De heer LÖEFF stelde amendementen voor o. a. strekkende om alleen mede-onder- teekening wekelijks op de algemeene lijst door den klasse-onderwijzer te vorderen wan neer het verzuimende kind niet zit in dé klas se, waarin het schoolhoofd onderwijs geeft Het voorstel van den heer Rink, dat de wekdijksdhe, door het schoolhoofd onderte kende schriftelijke mededeelingen aan den schoolopziener, ook door den klasse-onder wijzer moeten ondert-eekeud worden, werd met 46 tegen 45 stemmen aangenomen. De MINISTER had rich niet bepaald te gen dit voorstel verzet, maar had' toch aan neming hiervan, zoowel als van het amendt.- Loeff ontraden. Laatstgenoemd amendement verviel door aanneming van het voorstel van den Rink Art. 21 (regelende de procedure van over tredingen) werd goedgekeurd nadat de Mi nister had overgenomen een amendement- Mackay om den uitersten termijn van reci dive te verkorten van 2 tot 1 jaar, en eenree amendementen van den heer Rink, o. a. strekkende om vrijwillige boete-betaling ge lijk te stellen met onherroepelijke verooriee- ling. De heeren LOHMAiN en DE WAAL MALERIJ T bestreden het amendement. Hun bezwaren waren o. a. dat de ouders te zeer onder de controle van, de onderwijzers en van dan Staat zouden komen en de com mission het werk van den schoolopziener uit handen zouden nemen. Bovendien meende de heer BASTTElRT dat in vele gemeenten voor de commissiën geen voldoend aantal perso nen zou zijn te vinden. Da heeren KETELAAR en TROELSTRA verdedigden het amendement. Laatstgenoem de vooral uit het oogpunt van. een meer mil de, gemoedelijke, vriendschappelijke wijze van uitvoering van det wet. Door die com missiën uit de oudere en ingezetenen zal ook meer preventief te werk worden gegaan. Ook de MINISTER had zeer veel sympa thie voor het amendement, dat z. i. de goede uitvoering van do wqj in hooge mate ral be vorderen. Hij had rich de illusie gemaal-:t dat die meening ia de Kamer vrij algemeen zou rijn, omdat er bij het algemeen debat door de tegenstanders van leerplicht steeds be zwaar was gemaakt dat er voor de uitvoering der wet zoo weinig medewerking werd ge vraagd van ouders en bevolking, maar alles aan .de macht der ambtenaren werd overge laten. Bij de gebleken oppositie kan hij echter het amendement niet overnemen, want daar door zou hij ook het artikel in gevaar bren gen want bij verwerping zou het gevolg zijn dat er in 't geheel geen commissie zouden komen. Artikel 21 (regelende de procedure van over tredingen) werd goedgekeurd nadat de Minister had overgenomen een amendementMne- kay om den uitersten termijn van recidive te vei korten van 2 tot 1 jaar, en eenige amendementen van den heer Rink 0. a. strekkende om vrijwillige boetebetaling gelijk te stellen met onherroepelijke vercordeeimg. Art. 22 bepaalt dat voor de conti öle door den gemeenteraad een of meer bijzondere commissiën kunnen worden ingesteld. Hierop is door de heeren Ketelaar en 4 anderen een amendement voorgesteld, be vattende het voorschrift voor den gemeente raad om tot bijstand van den schoolopziener te benoemencommissiën tot wering van schoolverzuim, bestaande uit ouders, onder wijzers en ingezetenen der gemeente. Na uitvoerig debat wijzigde de heer KE TELAAR het amendement in dien rin dat commissiën zullen worden samengesteld uit ouders, onderwijzers van openbare, en, bijzon dere scholen en ingezeten niet vallende on der de vorige caitegoriën. De heer TIJDEMAiN stelde een sub amendement voor car. te doen vervallen de bepaling, dat andere werkzaamheden bij be stuursmaatregel aan de commissiën kunnen, worden opgedragen. Het subamendement werd aangenomen met 90 tegen 8 stemmen, het amendement- Ketelaar met 57 tegen 41 stemmen. Door de arr.-rechtbank te Arnhem is ter vervulling van de vacature van kantonrech ter te Nijmegen, opgemaakt de volgende al fabetisch© lijst van aanbeveling: mr. A. H. M. van Berokel, kantooredh ter-plaatsv. te Wijk bij Duurstede; mr. J. K. van Weel, kantonrechter te Schoonhovenmr. H. Wes- seling, kantonrechter te Hoorn. De Aapmensch. (Pithecanthropus erectus). Het was gisteravond de eerste maal, dat prof. Eug. Dubois, hoogleernar aan onze uni versiteit, met dit onderweip voor het pu bliek in Nederland optrad en wel in de ge zellige gehoorzaal van Teyler te Haarlem, die geheel gevuld was. r. De spreker herinnerde aan den Homo diluvü testis (getuige van den zondvloed) m Teyler aanwezig dien men hield voor een diluviaal mensch, doch later bleek te z(jn een Cryptobranchus (salamander), wat door Cuvier in 1811 werd aangetoond. Lang stond het zoeken naar den diluvialere mensch toen wederom stil, totdat het na het. verschijoen van Darwins werk sOver den oorsprong der soorten" opnieuw krachtig toenam.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2