53"" Jaargang. Vrijdag 23 Maart 1900. No. 10198. Tusschen twee liefdes. Ken nisge v i n g. K ennisgeri n g. Ken ii i s g e y i 11 g. 7°) UIT DE PEKS. BUITENLAND. SCHIEDAMSCME COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. ranco per post fl. 1.65. ,n Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen -worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau s Boferstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 1—7 regels fl. 0.90; iedere egel meer 42i/3 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meitte adoerfentiSn opgenrmen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Xo. 123. Het Gemeentebestuur van Schiedam, Gelet op art. 28 der kieswet Brengt bij deze ter algemeene kennis dat de kiezerslijst, aanwijzende de inwoners dezer gemeente, die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad in het jaar *1900 1901 bevoegd zijn, benevens de alphabeiische lijsten bevattende de namen van hen die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebracht, op heden zijn vastgesteld en van den 23sten Maart tot en ntet den 21 sten April a.s. van des voormiddags baif negen tot des namiddags half vijf ure, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd en tegen betaling dei kosten, in afschrift of afdruk veikrijgbaar zijn gestelden dat ingevolge art. 29 dier zelfde wet, een ieder bevoegd is, onder overlegging van de noodige bewijsstukken; tot en met den 15den Aprtl&s. bij het gemeentebestuur verbetering van ge noemde kiezerslijst te vragen, op grond dal hij zelf of een ander, in strijd met meergenoemde wet, daarop voorkomt, niet vooikomt, of niot behoorlijk voorkomt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22sten Maart 1900. liet gemeentebestuur voornoemd De burgemeester VER8TEEG. De secretaris, V. LUIK, I S. Inrichtingen wcllte gevaar, schade of hinder kunnen vei oorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van C. L. J. NEDERPELT, on vergunning tot oprichting van een grof- en hoefsmederij in liet pand aan de Broers- vest no. 9, kadaster sectie B no, 1894. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag dan 5den April a.s., des middags ten 12 ure, ton raadliuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagenvóór het tijdstip hiei boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, konnis kau worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22«tsn Maait 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris v. LUIK, L S. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan do ingezetenen, dat op DOOR CHARLOTTE M. BRABHME. Neon, het geheim lag niet in zijn liefde voor een ander© vrouw, maar in een of ande re mysterie des levens; misschien kon zij dat oplossen en hem helpen en dan zou liij naar met heel zijn hart liefhebben dat wilde zij beproeven. Zij sprak tegen niemand over haar plannen, maar overlegde ze zorgvuldig. Zij had. een groote som gelds tot haar be schikking, ©n indien zij haar man schreef, zou zij meer kunnen krijgen zij zooi ge noeg hebben om het een jaar in Engeland te kunnen uithouden indien dat noodig was; en als haar moeder op haar kleine kwam pas sen, dan zou. zij zeker gaan. Het wals wel hard het kind te verlaten, maar het geschied de om zijnentwil. Eindelijk lrwam mevrouw Erne onder het geleide van haar gebaarden koerier. Het ver haal van, haai- reis geleek wel op een relaas van wonderen niemand had ooit zulke ge varen doorleefd en was die zoo op-'b-kantje-af ontsnapt. Niet voordat mevrouw Erne haar hart geheel had lucht gegeven, sloeg zij een blik om zich heen om, zooals zij. het zelf uit drukte, inet haar dochter te zien hoe het land er uitzag. Zij was een eenvoudige, har telijke vrouw, die zeer weinig van de wereld, of van wat men gewoonlijk het leven noemt, kende; maar dit wist zij ten minste zeer wel dat, wanneer een man 2ijn vrouw lief heeft, hij haar uit vrijen wil niet verlaat. heden aan de firma KRANEN Co. en hare rechtverkrijgenaen vergunning verleend is tot uitbreiding harer brandei ij aan da "s Gra- venlandsche straat no. 2, kadaster sectie H no. 118, door plaatsing daarin van een stoomketel met een verwarmingsoppervlak van 7 M2, ter vervanging van dien van geringer afmeting. Schiedam, den 22sten Maart 1900. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, v, LUIK, L.-S Herhalinosonderwijs. Reeds deelden wij mede, dat de Tweede Kamer gisteren het voorschrift tot Her- haiingsonderwijs verwierp; wel werd met 49 tegen 48 stemmen hot lierkalingsonderwij.s gelastde verplichting aan de gemeen ten om dat te doen geven, werd ecliter met een zelfde aantal verworpen, doordat do heer Pijnappel zwenkte. De Kamero verzie htschrij- vers der bladen zeggen ov-gr deze belangrijke beslissing het volgende Het „Vaderland'' De stemming gold ten slotte twee artike len het eerste, dat aan de gemeentebestu ren de invoering van h-erlininga©n derw i j s voorschrijft, en het tweede, dat de verplich ting om van 't herhalingsonderwijs gebruik te maken, invoert. Slechts drie leden ont braken wegens ongesteldheid: de heeren Tak, Van Kerkwijk en Sch i rn m el pen nine k Het eind was, dat de invoering van het her- halingsonderwijs met 49 tegen 48 stemmen is aangenomen, de leerplicht met dezelfde stenrmencijfers verworpen. Dit verschil tus schen eerste en tweede stemming is een ge volg van het omslaan van de stom vau den heer Pijnappel, die intusschen daarbij geheel correct handelde overeenkomstig zijn steeds gevolgde houding't onderwijs zoo goed mo gelijk, maar geen dwong. Overigens waren 't de heeren Tijdens, Van Karnebeek, Bastert en De Beaufort, die zich met den heer De Visser bij de rechterzijde schaarden en zoo wel de invoering van dit onderwijs als de invoering van den dwang afstemden. De loop van het debat had van de heeren Bastert, Van Kamebeek en De Beaufort niet anders doen verwachten. Maar wat te zeggen van den lieer Tijdens, den eenmaal radicalen afgevaardigde, die zich tegenwoordig met do rol van zwijger verge noegt, en die ditmaal, ook zonder een woord te spreken, van zijn partijgenoot-en afviel,cn mede hielp het ministericelc voorstel ten val te brengen Mogen zijn kiezeis over zijn hou ding het vonnis uitspreken, dat dio verdient. Natuurlijk is hij volkomen gerechtigd een af wijkende meening te koesteren, maar do par lementaire gewoonte, om niet te zeggen de meest elementaire betamelijkheid, brengt mee, dart men, wanneer men kan vermoeden dat de afwijkend© stem den doorslag kan ge ven, tijdig rekenschap aflegt van zijn stand punt. De vraag is, wat do Minister mot liet ver kregen resultant zal doen? Ei- zou iets voor to zeggen zijn om bij tweede lezing het af geknotte stuk regeling maar terug te nemen, vooral omdat in een wet op den leerplicht de invoering van herhalingsonderwijs zonder meer een zonderling figuur maakt. Op zich zelf evenwel kan het opleggen aan gemeen- „Wat riep je man naar Engeland zonder jou, kind?" hield zij niet op Daisy to vragen. En de onbeminde vrouw wist geen ander ant woord te geven dan dat hot „zaken" waren. Maar toen de moeder zag hoe haar kind ver anderd was, hoe al de- tintelende, schitteren de vroolijltheid haar begeven had hoe zij van een teer, liefderijk meisje veranderd was in een ernstige, hóóg-gestemde vrouw, ver baasd© zij er zich over wat die verandering had teweeg gebracht. „Ben je gelukkig met je man, Daisy?' vroeg zij telkens. Ja, zij wa® gelukkig zij klaagde niet. Maar de scherpe blik harer moeder doorzag alles. Als zij gelukkig was, zooals zij zeide, waarom bracht zij dan uren door met som bere gedachten? Waarom was zij altijd op met het aanbreken van den dag, terwijl zij toch opbleef tot middernacht Waarom lach te zij nooit dan wanneer het kind vermaakt wilde. worden? Waarom zag zij haai* meer met tranen in de oogen dan met een glim lach om de lippen? Waar was het aardige, meisjesachtige .babbelen over haar man, zoo als jonge vrouwtjes zoo gaarne plegen to doen? Waar waren haar klachten over zijn afwezigheid haar verlangen naar zijn te rugkomst „Er is iets onnatuurlijks in," dacht me vrouw Eme. „Ik ben bang dat mijn kind niet gelukkig is." Toen kwam een dag waarop Daisy haar moeder opzocht en in vage termen haar plan nen uitsprak. Mevrouw Erne luisterde met verbazing naar haar. „Laat mij je goed begrijpen, Daisy. Je wilt dat ik op het kind, het huis en Bedina te-besturen vau den plicht om dit onderwijs in te voeren, zijn nut hebben en op het ge bruik maken daarvan van grooten invloed zijn. Behoort wel een bepaling in dien zin be ter thuis in de herziening der lager onder wijswet, die volgen zal, de onzekerheid of deze Minister die herziening t-ot stand zal kunnen brengen, zou een grond zijn om het eenmaal aangenomen artikel te laten staan, (jverigens kan de beslissing van heden op het definitieve lot der wet vau invloed zijn; voor de socialisten is zij minder aannemelijk geworden, en de heer Van der Zwaag heeft zelfs uitdrukkelijk gezegd, dat zonder ver plicht herhalingsonderwijs de wet zijn stem niet zal hebben. De „Telegraaf"; Het verplichte herhalingsonderwijs is ver worpen met één stem meerderheid, nadat ar tikel 34, wijzigend art. 17 der schoolwet, ten. einde de gemeenteraden te verplichten her halingscursussen te organiseeren, met één stem meerderheid was aangenomen. De heer Pijnappel stemde vóór het opleggen van dio verplichting aan de gemeentebesturen, doch tegen hot opleggen van de verplichting aan de ouders, om hun kinderen die cur»ussen te doen volgen, wat volkomen in overeenstem ming is met het standpunt in het algemeen door dien afgevaardigde tegenover het begin sel van leerplicht ingenomen. Daar hij ech ter bij het herhalingsonderwijs zijn stand punt niet speciaal toegelicht had, meende men dat hij, stemmend voor art. 34, ook wel voor art. 35 zou stemmen, of was er althans niet op verdacht dat hij anders handelen zou; de minister achtte dus zijn zaak al reeds gewonnen, toen plotseling de donder slag viel uit den al reeds opgddaardon he mel. Bij de eerste stemming was er eon oogen blik vau hevige spanning geweest; toen na melijk de voorzitter zijn stem moest uitbren gen stond het 48 tegen 48 stemmen, zoodat de heer Gleicliman, van wien men meende te weten dat hij geen voorstander van het her halingsonderwijs was, de beslissing in handen had. Zooals meer wanneer de stemmen drei gen te zullen staken, liet de voorzitter zich door den commies-griffier inzage geven van het cijfer, alvorens zijn vóór of tegen uit te spreken. Na oenig aarzelen stemde hij vóór, zoodat daarmee de zaak des ministers gewonnen scheen. Doch, als gezegd is, bij de volgende "temming liep het ander-s. Tot de tegenstanders heeft in beide geval len de heer Tijdens behoord, van. wien het niet bekend was dat hij bezwaar had tegen dit deel van het ontwerp, want hij nam aan de discussiën nog geen deel. De minister scheen echter wel te weten, dat er op hem. kwalijk te rekenen viel, althans de heer Smoengo werd even vóór de stemming op hem afgezonden, maar zonder succes, de af gezant is schouderophalend teruggekomen. Wat do drie leden be treft die aan heb hon derdtal ontbraken, dit waren de heeren Yan Kerkwijk en Tak van Poortvliet, waarschijn lijk heiden om gezondheidsredenen afwezig, terwijl aan do rechterzijde graaf Schimmel- pennick ontbrak, die Maandag laatstleden zijn been kneusde bij een val niet zijn paard. Verder behoeven de stenimcncijfers geen toe lichting, de geheele rechterzijde, met inbe grip van den heer De Visser, stemde tegon, benevens de heeren Pijnappel, Bastert, Van zal passen, terwijl jij naar Engeland gaat is het zoo „Ja, zoo is het, moeder," antwoordde Dai- sy' „Em als ik je verder goed begrijp," ging mevrouw Eme voort, „dan wil je dat je man niets van je reis afweet?" „Neenik wil die voor hem geheim hou den," 2ei Daisy, „geheim voor iedereen, be halve voor u, moeder." „Hoe zal je dan met je brieven doen vroeg zij. „Je man schijnt nogal dikwijls aan je te schrijven." „Ik heb om alles gedacht, moeder. De brieven, van mijn man bevatten nooit iets, waarop ik moet antwoorden iedereen zou ze even goed kunnen lezen als ik. Ik heb hem ook nooit iets te zeggen van bijzonder be lang. Ik zal twaalf brieven hier laten, die ik verschillend zal datccroniedere maand kan er een gezonden worden, zoodat hij niet te weten komt dat ik liier niet 'ineer ben. Zoo dra ik dan besloten ben omtrent mijn adres te Londen, zal ik het u zenden. U kunt daar heen de brieven vau mijn man zenden, en ik kan dan antwoorden als een antwoord noo dig is, en u de brieven zenden, zoodat u zo hem kunt sturen." „D'at gaat goed," zei mevrouw Erne. „Maar veronderstel dat hij terugkomt, ter wijl jij weg bent?" „Dat zal hij niet doen,' zoi Daisv, „en als hij het doet, zal hij niet zoo heel verbaasd zijn." „Daisy, mijn kind," zei de eenvoudige vrouw. „Ben je er zeker van dat je niets kwaads doet?" „Daar hen ik zeker van," was heit ernstige Karnebeek en De Beaufort, welke beide 1 rat sten gisteren zooals men weet, zich zeer krachtig tegen het herhalingsonderwijs ver klaard hadden. Het „Handelsblad" De Minister zal zich, naar wij vertrouwen, weten te troosten ever de betrekkelijk gerin ge nederlaag door hem geleden. De vaststel ling van de verplichting der gemeentebestu ren om het herhalingsonderwijs behoorlijk t© organiseeren, is gewichtiger da.i de verwer ping van den leerplicht op dit stuk, hoezeer die verwerping ook is te betreuren. Ook het bijzonder onderwijs zal nu tot meerdere acti viteit op het bedoelde terrein gedwongen wor den, al zien de voorstanders begrijpelijker wijs tegen den nieuwen last op. Nu het geval er eenmaal toe ligt, zullen ook deze heeren dien last opnemen en doen wat zij kunnen. Hua eer zal op den duur niet toelaten, dat zij op het stuk van het herha lingsonderwijs te zeer bij het openbaar on derwijs ten achter staan. En dat zal aan het onderwijs ten goede komen. De heeren mogen er nu nog wat tegen in grommen, maar ook zij zullen de wettelijke bepalingen op hun manier haleven, al legt de wet hun geen banden aan. Wij vertrouwen dat de regeering niet, we gens het mislukken van een deel harer voor dracht, dat oorspronkelijk er niet toe behoor de, zich aan de verdere verdediging van het ontweip zal onttrekken. Wat nu reeds ver kregen kan worden is van te groote be teeke nis om het los te laten en op te offeren. Stapje voor stapje komt men aldus toch vooruit! De „N. R. Ct." Met ernst en nadruk heeft de minister, voordat de beslissing viel, verklaard, dat de regeering verwerping der beide artikelen, als een verzwakking van het ontwerp, diep be treuren zou. Over haar verdere voornemens heeft hij zich niet uitgelaten. Ofschoon de teleurstelling over het afstem men van den leerplicht, toegepast op het her- ha lingsonderwijs, door ons gedeeld wordt, kunnen wij echter het ontwerp, ook aldus besnoeid, nog niet van zijn grootste waarde beroofd achten. De aan de gemeenten opge legde verplichting tot het inrichten van dit onderwijs, blijft een stap op den goeden, weg. Op den wettelijken leerplicht was, ten gevol ge der vrijstellingen en tegemoetkomingen, tot welke de minister zich genoodzaakt had gezien, zoo velerlei inbreuk mogelijk gewor den, dat ook liet gemis daarvan niet meer beslissend voor de web kan zijn. Met den leerplicht voor het gewoon lager onderwijs, die op het voortgezet onderwijs niet zonder uitwerking zal blijven, zal men zich. voorloo- pig moeten vergenoegen. Wel past hot aangenomen art. 34, nu liet verplicht© herhalingsonderwijs verworpen is, minder goed in het wetsontwerp, maar dit is door eea wijziging van den considerans te verhelpen. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 22 Maart 1900. DE OORLOG. De toestand. De Engelsche berichten leveren gegevens, ■waaruit men een vermoeden kau opbouwen antwoord. „Ik doe wat goed en noodig is." „Zeg mij, kind," zei haar moeder bezorgd, „is er jets niet in orde met je man „Neen," antwoordde Daisy. „Wees maar- gerust, moeder; de reis die ik ga onderne men, zal ons allen gelukkiger maken," Mevrouw Eme kon niet"anders doen dan haai* gelooveu. En Daisy begon haar toebe reidselen te maken voor haar vertrek. In haar intense liefde voor en bezorgdheid over haai' echtgenoot, had zij zich niet voldoende rekenschap gegeven van liet verdriet dat de scheiding van haar kind haar zou veroorza ken. Maar toen de dag kwam, waarop zij ge reed was om te vertrekken, en zij den kleine in haar arancu nam, scheen het dat haar hart zou breken. „Moeder," zeide zij eenvoudig, „deed liet u veel verdriet, toen u van mij moest schei den?" Mevrouw Erne glimlachte treurig. „Daartuaschen bestaat dit onderscheid," zeide zij. „dat mij je hart werd ontnomen je man wil'dc het geheel." „En zoo zal eens het hart van mijn kind zich van mij afwenden," dacht Daisy. „Och ja, moeder, dat is 's werelds loop." „Ja," antwoordde liaar moeder treurig, „da t is 's werelds loop. Hoe zacht en warm ook aen vogel zijn nest bouwt, Daisy, eens zullen de jongen uitvliegen; maar je behoeft niet bezorgd te zijn over den kleine; ik zal even goed voor hem zorg dragen als ik het voor jou heb gedaan." „Bedina. spreekt voldoende Engelsch da.tu haar kimt verstaan, moeder," zei Daisy, al dus haar best doende om. alles zoo goed mo gelijk te schikken. omtrent de verdere operatie-plannc.n van lord Roberts. Volgens dio plannen zal de generaal zijn leger te Bloemfontein concentreerenG-ata- cro's en Brabant's troepen zullen zich ver moedelijk daar bij hem voegen na eerst lang zaam opgerukt te zijn in noordelijke rich ting, de geheele zuid-oosthoek van -den Vrij staat van Boeren zuiverend en posten ach terlatend ter bewaking der verbindingslijn met het zuiden. Of Clements' divisie eveneens naar het Noorden zal worden geroepen dan wel het onbetrouwbare zuidwestelijk deel van den Vrijstaat en het noordelijk deel der Kaap kolonie blijft bewaken, is onbekend. Bloemfontein zal do basis van lord Ro berts' operation zijn. De spoorwegdienst met Kaapstad, moet nu geheel hersteld zijn, zoo dat de proviandeeriflg en de aanvoer van ammunitie, geschut en aanvullingstroepen geregeld zijn gang kan gaan. Een tweede operatie-basis moet worden Mafeking. De plaats moet aan de Boeren ont rukt worden en, wanneer dan de gemeen schap tusschen Kimberley en Mafeking her steld is, moet vandaar uit de opmarseh ge schieden naar Pretoria. Dit is dezelfde weg die ook gekozen was voor d© Jameson-expe- ditie. Het terrein is voor een inval dan ook zeer geschikt; liet is vlak met geringe bo demverheffing evenals het westelijk gedeelte van den Vrijstaat waar lord Roberts zijn. in-, trede deed op Boerengcbied. Terwijl aldus Pretoria uit het Noordwes ten wordt bedreigd en lord Roberts uit het Zuiden den hoofdaanval doet op do verbon den Boerenlegers, zal Buller in Natal de daar aanwezige Boerenmacht misschien aangrij pen, maai* in ieder geval bezig houden. Dwingt de inval in Transvaal de Boereu hun verdedigingslinie aan de Vaal op te ge ven en zich op Potchefstroom-Johanne»burg- Pretoria terug te trekken, of slaagt Roberts er m de Boeren terug te dringen, dan zal ook do Boerenmacht in Natal tot terugtrek ken worden gedwongen, wil zij niet ge vaar loopen in hun rechterflank te worden bedreigd. Zoodoend© zou dan cn uit het Westen en uit het Zuiden èu uit het Zuid-Oosten de opmarseh der Engelsche legers naar Pretoria kunnen geschieden. Nu wordt nog aan de mogelijkheid ge dacht, dat de Boeren, door de overmacht ver wonnen, hun land zuilen prijsgeven en een „trok" ondernemen naar het Noorden, naar Rhodesië. Om dit te beletten zal een korps van 5009 man Zuid-AJrikaansch© vrijwilli gers worden gevormd, welks taak het zal zijn de Boeren an de grens van Rhodcsië te koe ren. Generaal Carrington zal daar heb bevel voeren. In die benoeming van Carrington tot op perbevelhebber van de Rhodesische troepen ziet Williams in d© „Morning Leader" ©en streek van Rhodes, om een recht te verkrij- geu op do goudmijnen in heb Noorden van Transvaal. Versagen zullen d© Boeren niet. De vuri ge aansporingen van Oom Paul zullen den vrijheidszin der Boeren nog aanwakkeren en. opvoeren tot een geest van Spartaanschen heldenmoed. Moet de overmacht der Bnget- sclic-n liet winnen, hot zal niet dan ten koste van menigen bangen strijd en dure offers aan loveus en matrieele goederen zijn. President Steijn van zijn kant heeft ©en proclamatie gericht tot do Vrijstaters. Hij XL. Een huishoudster gevraagd. Daisy kwam goed over. In één opzicht- was zij zeer verstandig geweest; zij liad het zich niet moeilijk gemaakt met bagage. Zij had voldoende geld, en het kwam haar gemakke lijker voor te koopeu wat zij noodig had dat wil zeggen, wanneer zij iets noodig had - dan liet zich moeilijk te maken met veel bagage. Zij maakte zicli slechts een zwakke voorstelling vau het resultaat dat haar reis zou opleverenhet eenige dat zij wist, was dat zij haar echtgenoot wilde vinden, on dat zij wilde te weten komen wat tech het ge heim zijns levens was. Daisy's besluit was muurvast. Zij had zoo lang over haar planneu nagedacht, dat er niets anders meer voor haar scheen te be staan. De wereld om haar heen was voor haar* zonder beteokemis. Zij wist zelf niet hoo schoon, hoe bekoorlijk zij er uitzag, met dien m wijde verte dwaienden blik iu haar mooi© oogen, onverschillig voor al wat er om haar gebeurde, als had zij daar niets mede te ma ken. Zij ging als werktuigelijk waarheen men haar zeide te gaan zij deed maar zelden eeu vraag en dan in weinig© woorden. Zij maak te den indruk van een vrouw wier hart en ziel vooruit zijn gesneld en wiea* lichaam, nu zijn best doet die in be halen. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1