w BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAABDINGEN. Staten-Gen eraa 1 m ■rjf |?L waarschuwt hen daarin geen gehoor te geven, aan da proclamatie van lord Roberts. Wie buit voor de daarin vervatte bedreigingen, ■wie de wapens neerlegt en de belofte doet Ee niet weder op te vatten, schendt de trouw aan rijn land en rijn volk; de kogel voor den landverrader wacht kam. Op de weifelenden en wankelmoedigen zal die volkomen gerechtvaardigde proclamatie baar uitwerking niet missen. Wenschen en dreigementen. Toch zal den Boeren niets overblijven dan rich te onderwerpen en het Britsche gezag te erkennen, meent men te Londen en ook elders. De republieken zullen dan ingelijfd wor den bij Engeland en vermoedelijk door het departement van koloniën, dus als Engelsche kolonie, worden bestuurd. Men weet dat de loyalisten in de Kaap kolonie dit verlangen, en in dien. geest zal, naar de ministerieel© bladen te Londen aan kondigen, oo<k door het ministerie van kolo niën een waarschuwing tot de Boeren wor den gericht om geen eigendommen van En gelschen te vernielen, daar de Engelsche re geering de Boeren in hun persoonlijk eigen dom daarvoor mede aansprakelijk zal stellen. Johannesburg wordt niet met name ge noemd, maar het spreekt van zelf dait deze bedreiging slaat op het den Boeren toege dichte voornemen de mijnen te vernielen. Daarom, merkt de „Timea" op dat de proclac marie wel van „Engelsche" eigendommen al leen spreekt, maar dat eigendommen van buitenlanders daarmede toch. gelijk zullen worden gesteld. Hetzelfde blad verneemt ook uit New-York dat er geen sprake is van ingrijpen, van. Duitsohland en de Vereenigde Staten om Jo hannesburg te redden. Dat Duitsehland met dat doel zou ingrij pen in den oorlog, wordt door de „Kdln. 2tg." een even dwaze als kwaadwillige bewe ring genoemd. Met deze quaestie schijnt ook verband te houden de proclamatie van Sir Alfred Mil- ner, dat de regeering geenerlei vervreemding van grondbezit, spoorwegen en mijnen in de Boerenrepublieken en aandeden daarin noch ook belastingen of concessies der Boerenre- geeringen gedurende den oorlog enkend. Men meent dat het doel dezer proclamatie is de regeeringspersonen in de Boerenrepublieken •te beletten hun vermogen te dekken, voor dat overgegaan wordt tot vernieling der mijnwerken, Intussehen verneemt de ..Daily News" da to 19 dezer uit Bloemfontein dat iemand, die onlangs uit Johannesburg is aangekomen, verzekert dat de Transvaalsche regeering in negen Engelsche mijnen laat werken, terwijl men rich in de Fransehe en Duitsche mijnen er mede vergenoegt de pompen aan 'den gang te houden. Het gerucht dat er, met het oog op een voorgenomen vernieling, reeds ont- ploffingsmiddelec, zijn aangebracht, noemt hij ongegrond. Wij spraken hierboven over de wenschen der Kaapscha loyalisten. Die loyalisten willen echter meer. De cor respondent van de „Daily Mail" te Kaap stad seint, dat de loyalisten zeer teleurge steld zijn. door de zachtmoedigheid jegens de rebellen; er heerscht in de kolonie een veel- verspreide meening, dat de constitutie voor twee jaar moet worden geschorst en de kolo nie teruggebracht tot den toestand van kroonkolonie, ten einde de rebellen te kun nen. straffen. Ander oorlogsn i euws. Een officieel regeeringsbudetin, den iSden te Pretoria gepubliceerd, maakt melding *an een nieuwen inval van Linchwe's Kafiers; den 14den Maart roofden zij in Marico 36 ossen. De Boeren verjoegen hen, drie van hen doodend en één wondend en ontnamen hun het geroofde vee. Zelven kregen de Boeren geen gewonden! Hetzelfde bulletin zegt dat de Boeren in de laatste gevechten tusschen de Modderrivier en Bloemfontein 90 dooden en vermisten hadden. Driemaal wierpen zij de Engelschen met zware verliezen terug en retireerden zelf in goede orde naar stellingen ten Noorden van Bloemfontein. Al hun kanonnen en ammunitie zyn in veiligheid. Volgens Engelsche berichten zijn de Boe ren na de gevechten van Vrijdag tot Zondag bij Warrenton en Veertien Stroomen afge trokken naar Christiania, zoodat de Engelschen meester zouden zijn om de Vaal over te trekken. Zq zouden ook de veerpont hebben bemachtigd. Een later officieel telegram van Warrenton [zie hierachter] zegt evenwel dat de vgand, schoon minder in aantal, den rivieroever bezet houdt. Lord Roberts meldde Dinsdag uit Bloem fontein over de bezetting van Prieska, dat deze werkelyk door Kitchener is geschied. De Transvaalsche Boeren ontkwamen over de rivier, maar 33 van hen werden gevangen genomen, terwijl ook 200 geweren met toe- behooren, eenige voorraad en uilzetbare kogels werden buitgemaakt. De laatste zijn natuurlijk door de Boeren te voren den Engelschen afgenomen. In het Oosten der Kaapkolonie is de tele grafische gemeenschap tusschen Barkley East en Dordrecht hersteld. De Britsche vluchte lingen keeren terug Ongeveer 709 geweren met 50000 patronen werden volgens Reuter's correspondent, ingeleverd en vele geroofde waren teruggebracht. In Natal heeft Zaterdag een patrouille Boeren voeling gehad met de Engelsche voorposten. Na een verkenning trok de patrouille terug. Generaal Schalk Burger van het Natalsche leger, is te Pretoria aangekomen. Volgens de Daily News" zal generaal Buller, nu zijn spoorwegverbinding met het Zuiden weer zoo goed als hersteld is, spoedig oprukken. Het gevangennemen van den Duitschen geneesheer Albrecht b\j Dauwdrop is aldu3 geschied. Daar was de Duitsche ambulance achtergebleven de gewonde Boeren werden door de Engelschen met hun gewone edel moedigheid gevangen genomen, maar twee van hen, kommandant Dupré en veldkornet Kelly ontvluchtten.] Voor die vlucht werd Albrecht aansprakelijk gesteld en te Lady- smilh gevangen gezet. Maandag zijn 150 nieuwe Boeren-gevan- genen te Simonsbaai aangekomen. Dinsdag zijn twee schepen met 1800 gevangenen naar de Kaap vertrokken. Volgens den correspondent te Norvals Pont vonden de Boeren op een hoeve by Donkers poort den Boerenkommandant Grobler ge wond. De inwoners van Kimberley zullen kolonel Kekewich een eeresabel aanbieden. Naar de „Daily News" van. Maandag uit Lcremyo Marqués verneemt, zijn de inboor lingen in Gaza-land opgestaan. Zondagavond zijn er troepen heengezonden; de gouverneur zelf is medegegaan. Volgens het ïFinancial News" heeft de Engeriche regeering in Duitsehland 50 snel- luurbaUeryeo, 100,000 Mauser-geweren en een enorme hoeveelheid ammunitie gekocht. Waar blijft Duitschlands onzijdigheid Zal de legeering de levering toelaten? Gemengde mcdedecllngcn. Iu zijn antwoord op het verzoek van pre sident Kruger en president Steijn om bemid delend tusscheabeide te komen, heeft de Zwitsersche Bondsraad geantwoord als volgt: „De Zwitsersche Bondsraad zou gaarne hebben meegewerkt aan de vriendschappelij ke bemiddeling, om aan het verdere bloed vergieten een einde te maken. „Nadat echter da presidenten der beide Zuid-Afrikaansche Republieken bij de regee ring van Groot-Britannië directe stappen hadden ondernomen oen. op den bekenden grondslag vrede te sluiten en de regeering van Groot-Britamrië hierop weigerend ant woordde; nadat voorts de Etngelsche regee ring aan het Kabinet te Washington ver klaard had, dat het niet in haar bedoeling lag, de bemiddeling van. «enigerlei natie aan te nemen, moet ook de Zwitsersche Bonds raad tot rijn leedwezen er van afzien, welke schreden ook te doen in den zin van het ver zoek der presidenten der Zuid-Afrikaansche Republieken. „Hem blijft onder de bestaande omstan digheden niets anders over dan de levendig ste wenschen uit te drukken, dat het den oorlogvoerenden binnen niet te langen rijd moge gelukken, een voor heide partijen eer volle grondige oplossing te vinden." De correspondant der „Ind. Beige" te So fia spreekt van een dreigende ministercrisis wegens meeningsverschil met vorst Ferdi nand over het Russische kolenstation, te Bur gas. De Russische zaakgelastigde te Belgrado is eenigen tijd met verlof te Weenen geweest. Hij is nu naar zijn post teruggekeerd, maar heeft opnieuw instructies gekregen om noeh tot het Hof noch met de Servische regeering relaties te onderhouden, zoolang niet de ver oordeelden in het proces van den aanslag en het beweerde komrplofc tegen ex-koning Mi lan, althans ten deele, begenadigd rijn. Met 1 April zullen de troepen-afdeelingen aan de noordwestelijke grens van Engelsch- Indië onder bevel van één generaal komen te staan. Naar de „Times" uit Shanghai verneemt, meldt de correspondent der „North China. Daily News" in de provincie Shantung dat de gouverneur de missionarissen heeft doen weten dat de autoriteiten rich, niet aonspra- j kelijk kunnen stellen voor de veiligheid van hen die zonder escorte in het binnenland rei zen. D§ correspondent vreest voor ernstige con flicten. De democratische conventie van Nebraska heeft een program aangenomen voor de pre sidentsverkiezing dat feitelijk Bryan's pro gram en het Chicagoër zilverplatfonn is. Het neemt 16 1 aan als waardeverhouding van goud eu zilver, keurt het republikeinsch beheer ten opzichte der douane-rechten van Porto-Rico af en. spreekt zich uit tegen de trusts en het imperialisme. De progressisten hebben ongeveer hetzelf de program. Volgens een bericht aan de sCroix" zal de Paus met Paschen een encycliek uitgeven over den wereldvrede, waarin hjj alle regee ringen zul uitnoodigen tot scheidsrechterlijke uitspraken hun toevlucht te nemen. Labouchère's blad, de »Truth", zegt dat lord Wolseley in November zal aftreden als opperbevelhebber van het Britsche leger. Lord Roberts za! hem opvolgen. Aan een diner van de ïLiberale Club" der City zeide Sir Edward Grey, dat de liberale partij imperialistisch moet zjjn, of zï zal alle vooruitziet.ten verliezen om weder aan het bewind te komen, en van haar plaate wor den verdrongen. De hereeniging der Ieren in liet Parlement is Zondag gevierd op een groote Iersche mee ting te Wigan, waar John Redmond als eer ste spreker optrad. De vergadering legde de veiMaring af dat het Iersche ras niet eerder zal rusten, voor dat het volkomen wettelijke onafhankelijk heid heeft verworven. Be Koningin zal in Ierland mt dezelfde achting behandeld wor den als Franschen in Frankrijk, Italianen in Italië en andere volken in hun laaiden haar zouden bewijzen. Evenals De Lamtsheere, stellen ook Van- denpeereboom, oud-minister en afgevaardig de van Kortrijk sinds 1878, en Lammens, se nator voor hetzelfde district sinds 1880, zich niet meer herkiesbaar. Onder groote belangstelling heefi Dinsdag de verkoop der uitrusting van Jules Gnérin en zijn vrienden in het „fort Ohaibrol" plaats gehad. Er werden soms dwaas-hooge prijzen betaald. In de Tweede Kamer van Baden hebben de democraten, nationaal-liberalen en sociaal democraten voorgesteld dat de regeering in den Bondsraad tegen, de lex-Heinze zal stem men, zooals die door den Rijksdag is aange nomen. Beweerd wordt dat a-lle Thuringsehe sta ten tegen de web zullen stemmen, behalve de vorstendommen Reuss. Naar nu als zeker uit Weenen wordt ge meld, zal morgen het huwelyk worden vol trokken tusschen aartshertogin Stefanie en graaf Lonyay. De „Ost-Deutsche Rundschau" noodigt al le Boerenvrienden uit Engelsche waren en producten te boycotten. De Spaansche regeering treedt nu krachtig op tegen de separatistische propaganda in Catalonië. De „Renaiscenea," en andere bla den van gelijke richting rijn geschorst wegens aanvallen, op de nationale eenheid:. Om een eind te maken aan de obstructie dienden 15 Italiaansche afgevaardigden gis teren een voorstel in tot wijziging van het reglement van orde met de bepaling dat die wijzigingen twee dagen na indiening reeds voorloopig in werking zullen treden. De minister-president Pelloux Het de be slissing aan de Kamer. Pantano protesteerde heftig en dreigde dat de uiterste linkerzijde de byeenroeping der Constituante zou eischen. Ook Giolitti verzette zich. Besloten werd met 216 tegen 89 st. om het voorstel der 15 heden te behandelen. Volgens de „Matin" hebben de Russische genie-officieren die zich te Brussel ophouden, den 12en Maart bevel gekregen, vóór den 15en April in hun garnizoenen terug te rijn. Voor de Russische marine is te Cardiff een contract van 140,000 ton Wales-kolen afgesloten. Vereeniging- ïHet buitenland". Wij ontvingen het twaalfde jaarverslag van do vereeniging „Heb Buitenland". Wij ontleenen daaraan het volgende De vereeniging mocht zach verheugen in den krachtigen steun van Hr. Ms. diploma tieke on consulaire vertegenwoordigers. Drie candidaten werden naar China ge zonden. Een hunner bracht de firma bij wie hij plaatsing vond, reods spoedig in* betrek king met verschillende fabrikanten en expor teurs in NederlaaH. Een candidaat vertrok in geselschap van onzen zaakgelastigde en consul-generaal Van Riet naar Argentinië. Ook te Singapore werd een candidaat geplaatst. Een jongmensch vertrok maar Konstantinopel, met eventuee ls latere bestemming naar Ferzië. Uit de mededeel ingen in het verslag mag wel de conclusie getrokken worden, dat ver scheidene der ook in de laatste jaren uitge zonden candidatan financieel niet in ongun stige positie zijn. Is dit ook al geenszins het doel der vereeniging, toch mag dit worden vermeld als aanmoediging voor anderen om hun voorbeeld te volgen. In tusschen ontbreekt nog steeds een ruime toevloed van beschaafde jongelieden, die de vereeniging behoeft tot bereiking van haar doel. De financieel© resultaten van het afgeloo- pen jaar zijn halaas niet gunstig. Het jaar sluit met een deficit van f 5453.23. Toch wil de vereeniging zich, steunende op het reser ve-kapitaal, niet la-ten terughouden in haar werkzaamheid, al verheelt men zich niet dat, komt in de financieele positie geen verbete ring, de vereeniging spoedig zou genoodzaakt zijn tot stilstand in den arbeid. Wij hebben, zoo zegt het verslag, in de fi nancieele uitkomsten der laatste jaren vrij heid gevonden, ons tot Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid te wenden, met het verzoek op de Staatsbegrooting voor het volgende jaar een belangrijk hoogero subsidie aan onze vereeni ging uit te trekken. In-middels zou toetre ding van nieuwe, of verhooging van contri butie va-n reeds toegetreden leden en begun stigers thans bijzonder welkom zijn, zoowel wegens den directen invloed op onze midde len, alsook omdat dergelijke bewijzen van w-aardeering onzer werkzaamheid door parti culieren zieker krachtig zouden medewerken om do regeering te bewegen haar financiee- len steun te verhoogen. Mogen velen er rich toe opgewekt gevoe len, ons krachtig te steunen. Het verslag besluit met een woord van hul de en oprechte dankbaarheid aan den heer G. M. Boissevaiu, die van de oprichting der vereeniging af eerst gedurende een zevental jaren als secretaris, daarna gedurende een paar jaar als vice-voorritter en thans sedert twee jaar als voorzitter zijn krachten aan haar heeft gewijd. Het algemeen bestuur be sloot dan ook den heer Boissevain het ©ere lidmaatschap aan te bieden. In verband met het bericht, betreffende het gereed rijn tot verzending aan de Staten- Generaal van de wetsontwerpen voor de re geling van de landweer en den landstorm, is ons gebleken, dat die wetsontwerpen nog niet bij den Raad van State in behandeling rijn geweest, en dat H. M. de Koningin het advies van dat Staatscollege over die ontwer pen dus nog niet heeft kunnen ontvangen. De indiening bij de Staten-Generaal zal dus nog wel eenigen tijd! op zich laten wachten. Zoolang de Raad van State die ontwerpen nog niet heeft kunnen onderzoeken, kan op een onderzoek in de afdeel ingen der Tweede Kamer in haar eerste bijeenkomst na het re ces niet worden gerekend De heer Tijdens, kamerlid voor Winscho ten heeft verklaard tegen art. 34 en 35 van de leerplichtwet te hebben gestemd, omdat hg overtuigd is omtrent de gegrondheid der bezwaren, die het herhalingsonderwys in 't algemeen en bepaaldelijk het verplicht stel len daarvan voor het platteland vooral in de streek door hem vertegenwoordigd zou op leveren. De aftredende Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. C. Fock, zal zich t ij d e- 1 ij k in het buitenland vestigen en wel te Arcachon. Den vertrekkenden hoofdcommissaris van politie, te 's-Gravenbage, den heer J. C. van Schermbeek, werd gisteren door inspec teurs, klerken van politie enz. een geschenk aangeboden, bestaande uit een tegelbeschil dering (in lijst), vervaardigd in de Haagsche porcelein- en kunstaardewerkfabiiek Rozen burg en voorstellende een gezicht op den Korten Vijverberg van uit den Hofvijver. Bovenaan prgkt het gemeentewapen met de jaartallen 1870 4900. Voorts ter eene zijdeJohannes Cornell's van Schermbeek, geboren te Voorst 5 Augustus 1840, en ter andere zijde: Hoofdcommissaris van politie, officier der Oranje-Nassau-orde, ridder van verschillende orden. Daaronder een helm van de uniform der politie en een haan, sym bool van de waakzaamheid eti als wapen ge voerd door den Politiebond, waarvan de heer van Schermbeek lid is, terwijl aan den voet van het kunststuk voorkomen de woorden opgedragen by de nederlegging van zijn ambt, alsmede de handteekeningen van den hoofd inspecteur, de iospecteuis en kleikeB. Volgens mededeeling van de Britsche tele- gn-aafadministratie is de telegrafische ge meenschap met Bloemfontein hersteld en is aldaar een militair telegraafkantoor geves tigd. De telegrammen in gewone taal kun nen voor die plaats worden aangenomen op verantwoordelijkheid vin de afzenders. Tot nadere aankondiging worden de brie ven en overige poststukken, bestemd voor den Oranje-Vrijstaat, verzonden via Preto ria. Afzenders, die verzending hunner stuk ken over Kaapstad wenschen, zullen dit met duidelijk schrift op de adreszijde moeten aan geven, in welk geval daaraan gevolg zal wor den gegeven. By de bestorming van Spionkop op 25 Januari was onder hen die hunne heldhaftig heid met den dood moesten bekoopen de heer Jan Stiiffers, wiens vader, de heer J. C Stüfïers te Haarlem woonachtig, uit de ofïï- cieele ^Staatscourant" der Z.-A. Republiek de treurige tyding moest vernemen. OVERSCH1E, 22 Maart. In den afgeloopen nacht, waaischgqlijk omstreeks 2Vs uur is ten huize van dr. C. J. v. Schouwen, wo nende aan den R'yweg alhier, ingebroken. De dief (of dieven) hebben 12 zilveren lepel tjes medegenomen-en de schrijfbureau dooi- zocht, maar hieruit niets medegenomen. Een der dienstboden had op bovengemeld uur gestommel gehoord, maar zij meende dat het eeu der huisgenooten was, die zij hoorde. De heden door burgemeester en wethouders vastgestelde kiezerslijsten bevatten de nameu van 2739 kiezers voor de Tweede Kamer, 2735 voor de Provinciale Staten en 2506 voor den gemeenteraad. Het vorig jaar waren de cijfers respec tievelijk 2926, 2922 en 2366. Gedurende het jaar 1899 werden in deze gemeente 911 arbeidskaarten uitgereikthet aantal processen verhaal door de politie wegens overtreding der arbeidswet opgemaakt be droeg 22. Met veel genoegen vei nemen wij, dat het 7. H. den Paus behaagd heeft, den heerA. C. A. Nolet alhier het kruis »Pro Ecclesia et Ponlifice te veileeoen. Vooral de omstandigheden waaronder dit ordeteeken werd veileeud, maken liet voor den begiftigde tot een onderscheiding, die hem bijzonder aangenaam is. (ïN. S. C") Het bestuur der Chr. Jongel. Vereeniging ïDe Heer zal 't voorzien" alhier is thans als volgt samengesteld: H. Wilkeshuis, le voorz., F. G. Pooit, 2e voorz., H. v. d. Mark, le secr., C. W. van Eerde, 2e secr., M. Bijkei k bibl., M. Mühring, penningm. Tengevolge van enkele wijzigingen in het bestek is, naar wij vernemen, de toewjjzing tot den bouw van het volksbadhuis alhier uitgesteld. Gedurende eenige dagen heeft zich hier ter stede een persoon opgehouden die bij ver- scMllende winkeliers inkoopen heeft gedaan en waarvan dezen geen betaling tot lieden ontvingen. Tal van winkeliers in de meest verschillende artikelen handelende, schijnen er mgeloopen te zijn, sommigen voor niet on aardige bedragen. Door de politie is te Rotterdam een ge deelte van het goed, dat aldaar in bewaring gegeven was, in beslag genomen. Hedenmorgen is door de politie alhier aan gehouden de 45-jarige J. C. de V. ter zake van openbare bedelarij. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd 3 manden scholde prjjzen waren van f 0.40 tot 11.10 per koop. BURGERLIJKE STAND. Geboren s 19 Maart. Paulus, zoon van W. J. van Schijndel en J. van der Lee, Qed. Broersvest. 21 Maart. Jacobus Antonius Joseph, zoon van J. Vlugman en 3. van den Berg, Noord- vestsingel. Anna Catharina Adriana, dochter vaD J. F. Naring en A. C. A. Geul, Broersveld. 22 Maart. Bertus, zoon van J. Touw en E. de Graaff, Hendrinastraat. In de vergadering van de afdeeling Vlaar- dingen van de Vereeniging tot bevordering der Nederl. Visscherq werd de heer Adr. IJzermans als voorzitter hei kozen. Vei der werd door het bestuur verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Besloten werd om bij de punten van behandeling voor de Alge- meene Vergadering der Vereeniging te doen opnemen het voorst, 1 om de maat voor ver bonden zoowel als voor nieuwe tonnen voor dit jaar geldig te verklaren. Dinsdagavond zakte plotseling de beschoei ing der Wilhelmioahaven bij de glasfabriek, over een lengte van ongeveer 25 meter weg, waardoor een gaping in de straat ontstond.' Daar die haven pas is uitgebaggerd is men bevreesd, nu de schoeiïng aldus zjjn steun kwijt is, dat nog meer verzakkingen zullen plaats hebben. BURGERLIJKE STAND. Overleden t 20 Maait. Jacobus Bakhuizen, oud43jaar, echtgenoot van Jacoba van Kampen, Kerksteeg. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 22 Maart. CPer Telegraaf.) Leerplicht. Bij heb voortgezet debat kwam allereerst in behandeling het amendement van de hee- ren Van Kol, Schaper en Troelstra, strek kende omi gemeentebesturen, volgens bepa- liegen te nemen bij bestuursmaatregel, te verplichten te voorzien in voeding en klee ding der kin déren, ingeval gemis daarvan oorzaak is van ongeregeld schoolbezoek of verhindering om in voldoende mate het on derwijs te volgen. Het Rijk zou de helft van, de kosten vergoeden. In den breed» werd dit voorstel verdedigd door den heer VAN KOL, die, hoewel dank baar voor het goede door humane particulie ren gedaan, daarmede echter niet tevreden is. Zijns inziens is 't de plicht der gemeente besturen in deze dringende behoefte to voor zien. Er mag niet langer sprake rijn van een aalmoes, waar 't hier geldt een onafwijsbare eisch, en geen gunst van liefdadige particu lieren. Sdhoolwoeding en -kleeding, als in het amendement bedoeld, is geen onderdeel van Armenzorg, maar een onmisbaar bestanddeel van het onderwijs. Een raming van kosten is niet te maken, maar voor 120,000 kinde ren zouden, de kosten f 11000 par dag of 3 millioen 'sjaars bedragen. Spreker wijzigde het amendement in. dien zin dat het daarbij' voorgestelde ook ten goe de zal komen aan de bijzondere scholen, door middel van subsidie-verstrekking. De heer VAN RAAiLTE lichtte daarna 't door hem en 4 andere loden voorgestelde amendement toe, strekkende om aam de ge meentebesturen. bevoegdheid te geven voe ding en kleeding te verschaffen aan school gaande kinderen, waar particulier© liefdadig heid te kort schiet. De heer SÖHAEPMAN zette de bedoeling van rijn sub-amendement op het door den heer Van. Raai te toegelichte amendement-De Boer c. s. uiteen. De bedoeling van sprekers voorstel komt in hoofdzaak hierop neer dat, waar de gemeenteraad van rijn bevoegdheid gebruik maakt tegenover het openbaar on derwijs, hij dan ook verplicht is dit te doen ten opzichte van bijzondere scholen. Dit voor stel doet h'j om de mogelijkheid weg te ne men dat de gemeenteraden mild tegenover de openbare school en gierig tegenover de bij- zondere school rijn. Liever nog had' hij de ge meentebesturen geheel buiten spel gelaten, en in kleeding en voeding te laten voorzien door aan vereenigingen die dit dloel beoogen, subsidie te verleenen. De heeren VAN VLIJMEN en VAN KEMPEN bestreden de amendementen. De lieer SCHAAFSMA gaf de voorkeur aan hot amendement-Van Kol c. s. boven dat van De Boer c. s. De heer PIJTTERSEN, voorstander van schooivoeding en -kleeding, sloot zich hierbij aan, omdat z. i. zal blijken, dat, wanneer men slechts aan de gemeenteraden bevoegdheid geeft, dit onvoldoende zal zijn. Slechts een verplichting kan onwil of weigeren van ge meentebesturen beletten. De heer LOHMAN ontwikkelde beginsel- hzwaren tegen het bij de amendementen voorgestelde, 't Betreft hier z, i. in het wezen, der zaak wel degelijk armenzorg, moge 't dan ook een bijzonder soort (volgens hem een on logisch) rijn. Daarbij komt de moedlijkheddl de grens te bepalen, waar wèl en waar niet kleeding en voeding moet worden verschaft; en voorts verzwakt armenzorg zonder prikkel tot arbeiden de zorg om voor rich zelf te zor gen, omdat men gaat rekenen op de overheid. Nog voert spreker aan dat do bevoegdheid! feitelijk een verplichting zal worden. Wel zouden subsidiën verleend kunnen worden voor het beoogde doel, maar dit hoort niet- thuis in deze wet. Want deze quaestie zou ge regeld moeten worden in verband met het geheele vraagstuk van Armenzorg. Ook tegen de kosten dio op de gemeenten bovendien ge legd worden, heeft spreker beswaar. Om al deze redenen doet hij niet dezen stap in so cialistische richting. lartegenovar hield de heer DB BOER vol dat zijn amendement slechts de onder wijszaak betreft, en geen quaestie van ar menzorg is. Echter acht hij den tijd nog niet gekomen om de gemeentebesturen te ver plichten materieelen steun te verleenen tot bevordering van schoolbezoek, zooals het amendement-Van Kol c. s. wil. Do heer NOLTING stelde voorop dat men geen socialist behoeft te rijn, om uit volle overtuiging te stemmen voor het voorstel thans van socialistische zijde gedaan. Het amendtenent-De Boes" c. s., waarbij de ge meenteraden slechts bevoegdheid knjgen oon voeding en kleeding te verschaffen, zal z. i. niet baten, omdat do meerderheid in de ge meenteraden er tegen is. Het denkbeeld van den heer Schaepman om ter bereiking van het beoogde doel subsidie aan vereenigingeu- te verleenen, zou slechts daartoe leiden dat de particuliere bijdragen ophielden. Regeling van Werkzaamheden. Besloten werd. na afloop van het aange- kondigde afdeelingsonderzoek openbaar te» behandelen verschillende ontworpen, o. a. fr wetsontwerp tot wijziging van de Personeel» ^ï^hSren RINK, VAN DER KUN en VAN GILSE bepleitten tegenover den Mi nister van Financiën, De Ras en Smeenger uitstel van genoemd» wetswijziging, maar met 76 tegen 21 stemmen werd tot de aan- de-ordb-steSing besloten. ,,'Cl .-ti'V-'.'..'SX'kti.;,'.' til-',-,'

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2