git Tusschen twee liefdes. ÖS"* /aargang. Dinsdag 27 Maart 1900. No. 10201. iïSaüielsreleasiaEiieiioaiie». Ken nisgev i n g. een LEERAAR BUITENLAND. SCHEDAIJISCIUE 'lOURA T Deze courant versehynt dagelyks, met uitzondering^ van 7r'ri' en Feestdagen. Pry's per kwartaal: Voor Schiedam en VI aar din gen 0. l.lo. franco per post fl. 1.65. Prys per weekYoor Schiedam en 'Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zyn. Boresa t Boterstraat ©8. iedere egel Prijs der Advertentiën: Van 17 regels 11. 0.90 meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleinm advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Xnterc. Telefoon No. 123. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8t der wet tot regeling van het lager onderwijs; Brengen ter kennis, dat op de secretarie, A fdeeling B, ter inzage is gelegd de staat bevattende de namen der kinderen boven ces en beneden twaalf jaren, die niet gevonden zijn op de lijsten bij art. 80 der aangehaalde wet bedoeld en waarvan het niet bekend is dat zij zich niet meer in de gemeente bevinden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24sten Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG, De Secretaris, v. LUIK, L.-S. Aan de HOOGERE BURGERSCHOOL (5-jarigen Cursus) te Schiedam wordt gevraagd om zoo spoedig m 0 g e 1 y k in dienst te treden Tegenw. aantal lesuren 2 p. w. De jaarwedde bedraagt, volgens de ver ordening /TOO,per wekelijksch lesuur en wordt verhoogd met 5 °/0 voor het bezit van den graad van doctor. Bovendien kan zy verhoogd worden met 5 °/0 (tot een maximum van /TOO. na 3-jarigen diensttyd by H. of M. Onderwijs in de gemeente of elders, en met 10 °/0 (tot een maximum van f 200.—) na 10-jarigen diensttyd als boven. Soliicitatiestukken in te zenden aan den Burgemeester vóór 15 April a. s. Algemeen overzicht. SCHIEDAM 26 Maart 1900. DE OORLOG. De toestand. Een bericht aan de Engelsche bladen uit Maseru, de hoofdstad van Basoeto-land zegt dat men vandaar zoowel de Engelsche troe pen als de Boeren-kolonne kan zien. Voort durend worden heliografische seinen, gewis seld met French. Het Kafferhoofd Lerothodi is met zyn zoon te Maseru aangekomen in de hoop het gevecht van de heuvels te kunnen gadeslaan. Ziedaar wel in het felste licht gesteld wat deze rampzalige oorlog voor Zuid Afrika be- t eekent. De twee blanke rassen, die bescha ving en christendom met vrede en welvaart in hun gevolg behooren te brengen aan de oorspronkelijke bewoners van dit land, elkan der vernielend met de ontzettende middelen dier zelfde beschaving, en op de heuvels het Kafferhoofd met zyn zoons, met innig genoegen natuurlyk den broederstrijd gadeslaand, er uit leerend misschien de vechtwiyze die hy straks - zelf zal gebruiken tegen de blanke over- heerschers. DOOR CHARLOTTE M. BRAEÖHME. 73) Eindelijk was zij d!an alleen, met den blauwen hemel boven zich en de zachte, geu rige adem, van den wind om haar alleen in. het groene, golvende park, waar de hoog© hoornen tot nieuw Leven ontwaakten. Zij had tijd om na, te denken. Zij zag banken, staan onder -te boom-enop een daarvan ging zij zitten. _ij slaakte een diepen zucht van ver lichting een diepen zucht, bijna een ge kreun. •Eindelijk had zij dus de helft van het ge heim ontdekt haar echtgenoot heette met diftong maar Sir Clinton Adair. Waarom had hij dien naam. aangenomen 1 Met welk doel? Waarom? Haar gedachten keerden terug tot de plaats en. het uur waarop zij, dien naam voor het eerst had gehoord. Zij herinnerde zich hoe 2ij' over hem heen boog en zijn naatm vroeg; hij had, toen zeer duidelijk geant woord: „Olifton". Zij kon zich niet hebben vergist en, al had zij zioh vergist, waarom bad hij hei. dan niet verbeterd!? Hij noemde rich zelf altijd Cliftonzij had geen anderen nSarn sinds haar huwelijk gedragen dan me vrouw Clifton; hij had haar d'ab adres opge- geven voor haar brieven. Neen, een vergis sing bestond er niet, en toch was heb niet zijn ware naam. Waarom hiad hij dien naam dan aangenomen? Niet 0 hemel, neen Een der vele wrange viuchten van het door Engeland uitgestrooid, noodlottig zaad. De stryd die in het hier besproken bericht uit Maseru wordt bedoeld, betreft de Boeren- kolonne onder Olivier die. volgens den een 300, volgens den ander 5000 man' eu 16 kanonnen sterk, zich naar het Noorden tracht door le slaan, op zijn weg bedreigd door French' bereden troepen. Zal Olivier er in slagen French te ontwijken of met hetzelfde succes te ontmoeten als hy Gatacre's kolonne bij Bethuiië heeft gedaan Wij kunnen niet meer dan het hopen. Maar French is een ander en beter veldoverste dan Gatacre. Of er reeds een ontmoeting is geweest? weten wij niet. Ia zyn telegram van Vrijdag uit Bloemfontein zegt lord Roberts alleen »De bewegingen der troepen in het westelijke district hebben succes." Duidelijk is de be doeling hiervan niet, maar een overwinning zou Roberts in ieder geval wel in andere termen hebben gemeld. Nog gevaarlijker dan Olivier's troepen staan, dunkt ons, de 500 Boeren onder Van der Post (een Nederlander van geboorte) er voor, die bij Fauresmith willen sterven of overwinnen. Terwijl aldus het lot dezer kommando's ons voor bet oogenblik in groote spanning doet verkeeren, moet toch onze aandacht in de eerste plaats gevestigd zyn op Kroonstad, het nieuwe concentratie-punt der Boeren. De berichten die van daar komen, zyn wel bemoedigend. Volgens den correspondent der Daily News" te Bloemfontein schreef de Vrijstaatsche tolk Poulteney uit Kroon stad, dat de burgers er vast op vertrouwen de Engelschen te kunnen terugslaan. Zy heb ben te Kroonstad een groote macht samen getrokken, waarover generaal Joubert in persoon het bevel voert. In de stad zyn groote voorraden levensmiddelen verzameld. De bur gers zijn vast besloten daar stand te houden Er worden verschansingen gebouwd die de stelling tot een ware vesting makenalle beschikbare kanonnen zyn er opgesteld. Zoo wel Vrijstaters als Transvalers moeten vast besloten zijn het Britsche leger te beletten de rivier over te steken. En het vertrouwen der burgers wordt, vol gens een bericht aan de Herald", door de kommandanten gedeeld. Over de opstelling van het Boerenleger vernemen wiy alleen dat hun voorposten aan weerszijden van den spoorweg zyn vooruit geschoven tot aan de Moddeirivier. Daarentegen meldt de bekende Winston Churchill, de correspondent der sMorning Post" by Buller's leger, een en ander over de opstelling der Boeren in Natal. Volgens hem hielden de Boeren den 20sten (dus een week geleden) de Biggarsbergen bezet van Cuodycleugpas in het Westen tot Beith (tusschen Helpmakaar en Dundee). Hun stellingen zyn het sterkst aan den weg naar Newcastle en bestaan uit twee linies van schansen, bezet door 12,000 man met 16 kanonnen. Er zyn twee hoofdlaagers van 3000 man, één by Glencoe en één bij One Tree Hili. Aan de zyde van den Vrystaat is het Drakengebergte bezet van Oliviers-Hoek tot Cundycleugpas, die beide versterkt zyn. De hoofdmacht aan deze zyde staat by den Van Reenen's pas en beschikt over vier kanonnen. niet om haan te bedriegen; dat zeker niet. Hij was met haar uit eigen vrijen wil ge trouwd, en. zij waren, volkomen. wettig en naar den regel getrouwd. Het kon niet zijn om -eenige reden d'ie haar betrof Maar waarom dan Had hij eenig vergrijp gepleegd, iets ge daan dat hom dwong zich te verbergen Dat kon zij niet langer denken. Hij verborg zich niet; hij liep door Londen.'® straten; hij maakte toebereidselen om drie maanden, te Londen te wonen; hij was blijkbaar welbe kend op het kantoor van den notaris. Dat al les wees niet op geheimhouding, op verber gen. Zij was het met rich zélf eens dat de zelfde reden die hem ear toe geleid had door te gaan onder een naam die niet de zijne was, het geheim vormde dat zijn geheel e leven be- heerschte. Dat moest zij te weten komen, en dan, wanneer zij het kende, zou. zij weten wat haar te doen stond. Sir Clinton Adair! Met een lichten, kreet sprong Daisy op. Als hij inderdaad Sir Clin ton Was, dan was zij Lady Adair, en het kleine kind, daar ver weg in Frankrijk wat was hij Waarom had hij zijn rang en zijn titel voor haar geheim gehouden? •Schaamde hij zich over haar Aohtte hij haar onwaardig om die te deelen Neen; want in dien dat het geval ware geweest, dan zooi hij toch niet met haar getrouwd zijn. Zij kon, het geheim niet oplossen. Hoe lan ger zij er over nadacht, hoe vreemder alles haar" voorkwam; maar zij was vaster dacn ooit ixsteten om achter d© waarheid te ko men. Maar hoe? Dat was de groote quaestie. Zij moest een besluit nemen omtrent den te volgen weg. Haar moed en haar va.sbberaden- De Tintwa- en de De Beerspas zijn even eens versterkt en hebben resp. twee en één kanon. Volgens mededeelingen van overloopers hier wordt het bericht zeer onbetrouw baar zouden de Boeren zich met hun voorraden en geschut op Lang Nek willen terugtrekken. Vrouwen eu kinderen (1?) waren reeds afgetrokken, eu het Helpmakaar- kommando maakte zich mede tot den af- marseh gereed. Omtrent Mafeking bezitten wij geen nieuws van de laatste dagen. De Engelsche bladen zijn het er nu wel over eens, dat Plumer's kolonne een gevoelige nederlaag heeft ge leden. De redding zal dus uit het Zuiden moeten komen, maar lord Methuen schiet ouder gewoonte niet bijster hard op. Men verwacht een hardnekkige tegenstand der Boeren tegen zijn opmarsch, en Methuen weet uit ervaring wat dat wil zeggen. Hy wil nu de Boerenstellingen omtrekken. Met den opstand der Afrikaanders schijnt het nu z'óo te gaan, dat de «rebellen" weer beginnen, zoodra de Engelschen hun hielen lichten. En terstond verschijnen er dan ook weer Transvaalsche of Vrijstaatsche kom mando's. In de laatste helft der vorige week was het weer mis in Griqualand-West. Het door de Engelschen bezetten deel van den Vrystaat is nu, wel niet formeel, maar toch metterdaad door Engeland geannexeerd, en over dat gebied is Fraser tot administrateur aangesteld. De keuze dient geloofd. Het is billijk dat Fraser, Steyn's mededinger voor het president schap van den Vrystaat, eindelijk het loon ontvangt voor zyn vriendschap voor Engeland. Lord Roberts ziet intusschen den toestand zeer genoegelyk in. Vrijdag seinde hy aGeen bijzonder nieuws. Het land ten Zuiden van deze stad onderwerpt zich vrij algemeen. Een aantal wapens zyn ingeleverd en de menschen beginnen het voordeel in te zien van het aanbrengen van levensmiddelen voor den verkoop. De Engelschen innen ook al belastingen. Verspreid nieuws. Volgens Router's correspondent te Spring fontein is president Steijn afgezet. In zijn plaats bestuurt een commissie, die te Kroon stad haar zetel heeft, nu den Vrijstaat. Dit is w-eer een van die speciale berichten om te laten zien hoe ,ateijn's aanzien bij zijn landgenooten gedaald is Lord Roberts' troepen worden versterkt met de achtste divisie, die te Port Elizabeth en East London ontscheept wordt. Bij Bethuiië is de spoorlijn verlegd' over de wagenibrug, zoodat met een paar dagen de dienst hersteld zal worden. Het schijnt dus dat de spoorweggemeenschap met Kaapstad nog altijd verstoord ia. Nu generaal Lyttelton als opvolger van Wliite is benoemd tot bevelhebber der 4o di visie, komt de divisie, waarover hij bevel voerde, nu weer onder het komma ado van generaal Olery, die hersteld is. Generaal Woodgate, die op Spionkop ern stig werd) gewond, ia Vrijdagavond' in het hospitaal te M'ooirivier bezweken. Te Port Elisabeth is een inschrijving ge opend! om een eere-sabel aan kolonel Baden- Powell aan te bieden, als Miafeking wondt ontzet. Een der krijgsgevangen Boeren die be- heid hadden haar reeds tot deze ontdekking gebracht. Zij wist nu iets van het geheim; zij zou ook het overige ontdekken. „Er is nog nooit een wil geweest die geen weg wist te vinden," zei Daisy bij zich zelf. „Ik heb den wil; ik moet ook den weg heb ben." Eerst moest zij op dc een of andore wijze te weten komen waar hij woonde. Het schoot haar te binnen dat dit gemakkelijk genoeg zou zijn; zij behoefde slechts een adresboek vain Londen op te daan, om dat te weten. Zij herinnerde zich haar echtgenoot wel eens daarover te hébben hooren sprekenin elke flinke staid had men een adresboek. Zij had! destijds nooit gedacht dat zoo'n adresboek haar nog eens zoo van dienst zou zijn. Zij wilde het beproeven. Zij dacht dat, a.ls zij zijn huis maar van buiten zag, zij wél een goed plan zou krijtgen. Daisy verloor geen tijd; zij wandelde het groene park uit, waar de friasche geur van boom en kruid en gras liaar hadden verkwikt. Zij liep door totdat zij een grooten winkel een 'boekwinkel had bereikt. Daar ging zij binnen en, na een paar kleine inkoopen te hebben gedaan, vroeg zij om het adresiboek. Het kostte haar eenige moeite het adres tc vinden, maar eindelijk daar stand het: „Sir Clinton Adair, Lifdale House." Daisy keek op naar dén winkelier die voor haar stond. Hij scheen een vriendelijk en welwillend man te zijn; daarom vroeg zij liem of hij ook wist waar Lifdale House was. Ja., dat wist hij; het was een der groote behuizingen tegenover Hyde Park in het West End. En hij duidde haar uitvoerig aan hoe zij moest gaan om daar te komenT proefde van de wielerbaan te Groenepunt bij Kaapstad te ontvluchten, is door een schild wacht doodgeschoten. De opstand in Gaza-land, waarvoor de Por- tugeesche regeering troepen naar dé Trans vaalsche grens heeft gezonden, wordt volgens een Engelscli bericht gesteund door uit Transvaal kamende Kaffers. De Nedïerlandsche en Russische militaire attachés, bij den terugtocht der Boeren na Driefont/oin door het oreken van hun wagen achtergebleven, wordlen te Lor en 50 Marquee verwacht om vandaar naar Pretoria te reizen en zich weer bij het Boerenleger te voegen. Men wil te Portsmouth de Powerful die er 8 April een deel van het garnizoen van Ladysmith aanbrengt, schitterend ontvan- gKn' Gemengde Mededeel In gen. De uitspraak van het Zwitsersche scheids gerecht over de Delagoa-baoiquaestie wordt heden of een dér volgende dagen verwacht. Men meent dait Portugal tot een groote schadeloosstelling aan Engeland, zal veroor deeld word'en. BoerenvrienJen in de Vereenigde Staten, beducht dat de Delagoa-baai aldus aan Enge land zal kbmen, hebben de Portugeesche re geering dat bedrag reeds aangeboden. De Portugeesche regeering die ook. uit Europa dergelijke aanbiedingen ontving, heeft nog geen besluit genomen. In antwoord op een vraag over de inter ventie tusschen de beide oorlogvoerende par tyen in Zuid-Afrika, herhaalde de minister van builenlandsche zaken Zaterdag in de Italiaansche Kamer zijn vroegere verklarin gen, waaraan hy nog toevoegde, dat in ver band met de jongste verklaringen der En gelsche regeering, eenige diplomatieke actie niet het minste practisch resultaat zou hebben. Dr. Leyds gaat met zijn vrouw naar Par rijs om doel te nemen aan het dmer, dat de minister van buitenlandsche zaken op 31 Maart aan het corps diplomatique zal aan bieden. Maar de „Daily Mail" weet het beter. Het blad verneemt uit Berlijn dat dr. Leyds naar Parijs gaat op uitnoodiging van Delcassé, die van hem wenscht te vernemen op welke wijze de Transvaal sche regesring voornemens is, de belangen der Fransche eigenaars van mijn- waarden te beschermen. Gedurende zijn ver blijf te Parijs zou dr. Leyds dfan tevens trach ten president Louibet over te halen, de vre- desdeputaitie, die uit Transvaal naar Europa onderweg is, te ontvangen. Terwijl het oorlogsfonds van het Mansion House is geklommen tot een totaal van 809.700 p. st., is voor de van-honger- stervenden in Britsch Indië niet meer dan 145.300 p. st. bijeengebracht. Ter bevordering der eenheid van het Brit sche rijk za! de hertog van York, oudste zoon van den prins van Wales, na den oor log de kolonie gaan bezoeken en hen dan ken voor hun steun. De Iersdh-nationalistische partij heeft be sloten dat de Iersche afgevaardigden eeai on afhankelijke plaats zullen innemen in het Parlement, daarbij allen in denzelfden geest stemmend. Zoo stond Daisy een half uur later tegen over het deftige, prachtige huis. De voorbij gangers, die ter loops een blik sloegen op d'° slanke gestalte, geheel m het zwart gekleed, konden moeilijk denken dat daar de meeste res van dat groot-sok e huis stond de on beminde vrouw, die nu voor bet eerst de wo ning van haar man zag. Was dat van hem, dat groote huis, dat paleis? Zij dacht aan 't kleine landhuis van Femdale; zij dacht aan de lieve, kleine villa tuschen de heuvels in het zonnige Zuiden van Frankrijk. Wat wa ren zij hierbij vergeleken? Hoe kon de heer van deze deftige woning ooit daar tevreden zijn geweest? Was het mogelijk? Zou zij straks ontwa ken en zidi weervinden in diep gepeins ver zonken, de baby in de wieg naast haar, ter wijl de wingerdranken zich om de vensters slingerden en de zang van velerlei vogels haar in de ooren drong? Was al dit geheim zinnige, dat haar drukte en verbijsterde, slechts een droom Zij stond tegenover het huis, haar slanke gestalte geheel in zwart gekleed, haar schoon gelaat verborgen achter een sluier. Neen, het was geen droom, geen verbeelding! Zij zag een rijtuig snel komen aanrollen tot voor dé deur; haai- echtgenoot sprong er uit en ging het huis binnen. Dus het was het zijne die prachtige equipage, die ongeduldig trappelende paar den, die bedienden in livrei. Dat alles be hoorde hem toe hem, die tevreden was ge weest met een Heine villa te bewonen en twee bedienden te houden. „Of hij had mij aeer lief," dacht Daisy, „dat hij het om mijnentwil deed, of hij heeft ..II- II Tl HM lil —■Tl De discipline als onder Parnell is daardoor hersteld. De Vaticaansche correspondent van de „Pol. Corx." zegt dat de Paus den aartsbis schop van Dubhn naar Rome heeft ontboden om de Iersche geestelijkheid te vermanen, dat bij het bezoek der Koningin elke wan klank vermeden worde. De verloving van prins Max van Baden, den vermoedelijken troonsopvolger, met de dochter van den hertog van Cumberland wordt in Duitschland met groote voldoening opgenomen. Men ziet er een nieuw bewys in van berusting van den pretendent naar de Bruns-svyksche troon in den bestaanden toestand. Immers, het Badensche vorstenhuis is een der steunpilaren van Duitsehlands éénheid onder hegemonie van Pruisen. Naar beweerd! wordt zal de Beiersche re geering in den. Bondsraad tegen de kx-Hein- ze stemmen. Mgr. Meunier, bisschop van Evreux, die dezer dagen van een reis Daar Rome is teruggekeerd, heeft in een toespraak zijn diocees medegedeeld dat de Paus hem zijn smart had uitgedrukt dat zijn instructies door een deel der Fran«che geestelijkheid niet worden nagekomen, waardoor de katholieke kerk in Fi ankrijk door ernstige gevaren wordt bedreigd. Gisteren werd! te Dijon hef standbeeld van Garibaldi onthuld. Minister Leygues leidde de plechtigheid. Roinach eu Picquart vervolgen Eldknondi Lepelletier die hen in de „Echo de Paris" herhaaldelijk als „verraders" heeft gequaili- ficeerd. Christian!, door president Loubet begena digd, is reeds in vrijheid gesteld. Volgens de «Figaro" zuilen de adressen van voor Parijs bestemde brieven voortaan ook het door den adressant bewoonde arron dissement moeten vermelden. Zaterdag ging het in de Italiaansche Kamer by de voortzetting der discussie over de wijziging van het reglement van orde, weder heftig toe. Pantano ontwikkelde een motie, waarin werd voorgesteld, een Constituante bijeen te roepen. Op verlangen van den voorzitter, verwierp de Kamer dit voorstel. De uiterste linkerzyde riep«Leve de Constituante 1" Andere afge vaardigden riepen«Leve de Koning 1 Leve de monarchie Het geweldig rumoer dwong den voorzitter de vergadering op te heften. De oppositie zal een volksstemming doen houden over d» wetsvoorstellen der regeering. Met hardnekkigheid loopt te Weenen het gerucht dat de diploma,tieke betrekkingen tusschen Servië en. Montenegro zijn verbro ken. Het «Mérnorial diplomatique" meldt dat Milan van Servië alle generaals te Nisch heeft geroepen. Men vreest van den ex-koning de een of andere, natuurlyk onaangename ver rassing. Bij een belastingdjjstootje te Varna (Bul mij in 't geheel niet lief. Wat is het, Sir Clinton Adair i Van tweeën één," zeide zij bij zich zelf. „Of de oplossing van heb geheim is dat hij rich over mij schaamt, dat hij niet van plan is mij hier binnen te leiden, en dab hij niet wil dat rijn bekenden iets van mij weten, of wel, hij heeft een andere vrouw hef." Tot één dezer twee mogelijkheden vras het "eheim teruggebracht. Wat was de waar heid? „Ik wilde dat ik den ring van Forbunattts bezat," dacht Daisy, „of de macht om mij on zichtbaar te makendan zou ik dit huis bin nengaan en hem gadeslaan totdat ik alles wist wat ik weten wilde." Waarom zou rij niet dit huis binnentre den, zóó dat hij haar niet herkende onder de een of andere vermomming? Zij had wél eens zoo iets gelezen in verhalenzij had die voor waar aangenomen waarom zou zij, ook niet zoo handelen Dat denkbeeld maakte rich van haar mees ter. Er was maar één manier waarop zij dit nuis zou kunnen binnendringen... dat zon zijn vermomd als dienstbode. Maar zij wist niet hoo zij dab moest klaar spelen. Plotseling kwam het bij haar op dat haar echtgenoot had gezegd dat hij een huishoud ster noodig hadde heer Cooper zou er een voor hem. zoeken. Volkomen duidelijk zag zij haar weg nog niet voor richmaar heb was toch een lichtpunt in de verte. Zij keerde naar haar hotel terug, geheel vervuld van dit plan; de gedachte daaraan belette haar to eten of te slapen. Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1