/5 1" i f? Kunst en Wetenschap. BONENLAND. STADSNIEUWS. YLAARD1NGEN. i? echtzaken. Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. x i- fx a-i - M oog op de verdediging van Engelsch grond gebied. Daarom ook. -vordt van Engelsche zijde als de taak der troepenmacht die onder Carrington in Rhodesië wordt samengetrok ken, genoemd het afweren var. een utlek" der Boeren naar het Noorden. Maar het lijdt geen twijfel of deze troepen macht zal, wanneer de omstandigheden het noodig maken, niet aarzelen aan vallen dei- wijze op te treden. Dit weet de geheele wereld ook Portugal kan dit weten. De Fransche pers is vveir.ig gesticht over deze zaak. De jÉclair" en de sMsitin" wijzen er beide op dat de belanghebbenden bij .Mo zambique en de haven van Beiia, zij die daar concessies hebben, zij met wier geld de haven van Beira is aangelegd, bijna allen vreemdelingen en meereodeel# Fianscben zijn, en dat de buitenlandsche mogendheden het recht hebben de behingen hunner ingezetenen te beschermen. De Eclair" meent dan ook dat de Franse he regeering onmiddellijk het initiatief behoort te nemen tot een energieke diplomatieke actie. De sMatin" verzekert dat het ovei brengen van oorlogsmateriaal naar Beha door het Engelsche transportschip Chicago grootcn indruk gemaakt he. ft in diplomatieke krin gen. Het blad gelooft dat eenerzijds inlich tingen zullen gevraagd worden te Lissabon, dat anderzijds Keizer Wilhelm den tekst van het geheime Engelsch-Duitsche veidragoier Mozambique zal publiceeren. Dat in de Delagoa-baai op dit oogenblik zes Engelsche oorlogsschepen liggen, noemt liet blad terecht weinig geruststellend. De energieke actie, uitgaande van de Fran- sche regeering. Ilelaasde welwillende ge zindheid van Delcassé, den minister van buitenlandsche zaken, jegens Engeland is maar al te wel bekend. En keizer Wilhelm? De oorlog in Zuid-Afrika heeft voldoende bewe zen dat van Dnit-chland geen krachtig in grijpen te wachten is, teozij zijn eigen be langen gevaar loopen. De moraal van de oorlogsstaatkunde van onzen tijd is zeer juist geteekend in de laatste plaat van onzen geestigen Braakensiek in de sGroene"de mogendheden als gekroonde gieren met verlangen afwachtende het einde van den strijd tusschen leeuw en tijger in het Zuid-Afnkaansche kampperk, en onge duldig zuchtend: »Nog geen aas!" Bovendien, de oude »Tante Voss" heeft het ditmaal bij liet rechte eindsTlians tien dagen vóór de opening der Tentoonstel ling te Parijs, valt nog minder dan ooit te voren te rekenen op een protest der Euro- peesche mogendheden tegen deze handelwijze van Engeland en Portugal". De eenigen die zullen prostesteeren, zullen de Boeren-republiek zijn. Hun protest zal zijn de stem des roependen in de wostyn Koningin Victoria in Ierland. Te zes uur verwachtte men gisteren konin gin Victoria» te Kmg=>town, de haven van Dublin. Maar om twee uur kwam het jacht onopgemerkt de haven binnen, alleen begroet door 21 kanonschoten en het zingen van het volkslied door d'e bemanning van het Kanaal- eskader. Wegens het dreigende slechte wear nl., zoo als de officieel© verklaring luidt, was het jacht eerder uit Holyhead vertrokken. Zoo doende waren de autoriteiten te Dublin niet op de landingsplaats aanwezig toen de Ko ningin aankwam. tiet spreekt echter vanzelf dut èn de auto riteiten èn een groote volksmenigte ziuh naai de Ha wil haastten, zooclru de aankomst be kend werd. De lord-luitenant en de hertog van Connaugt gingen aan boord en» bleven daar dineeren. 's Avonds was er verlichting van hot e-kndcr met vreugdevuren op de heuvels om do »t ut. Inlussohen is van volksgiv-tdnft, zooilste bugrijpen is, niets gebleken. Van de GO leden van den gemeenteraad waren slechts 2G bij de officieelo ontvangst en het aanbieden van hot adres van welkom u genwoordig. Gejuich van ,.God beware d'e Koningin" voor de pio- lestantschê universiteit werd door het volk «antwoord met ..God bc-ware Ier land'. Een door de nationalisten te houden fakkel optocht wprd door de politie verboden natio nalistische manifesten die oveial waren aan geplakt, werden afgescheurd. In haar antwoord op het adres van ver welkoming brach' Koningin Victoria hulde aan de gesneuvelde Ieren. Natuurlijk doet men het voorkomen of de ontvang-t door de bevolking zeer watm wat Officieel wordt dan ook bekend gemaakt dat de Koningin de vermoeieni--en der reis goed diorstaan beeft en diep getroflen was door de geestdrift van het ler.-chc volk. De aanslag op tien prins van Wales. Over den aanslag op den prins van Wales valt niet veel bijzonders meer te melden. De dader had het oogenblik slecht gekozen, want de prins, die incognito reisde, had geruimen tijd op het perron heen en weer gewandeld. De omstanders vielen onmiddellijk den jeug digen dader aan en maakten zich van hem meester. Sipido schijnt een ijverig, fatsoenlijk, op passend werkman te zijn geweest, op wiens gedrag niets viel aan te merken. Men zal zeker niet nalaten den aanslag in verband te brengen met de woorden op de door hem bijgewoonde vredesmeeting ge sproken, die Dinsdagavond in den Ylaamschen Schouwburg wa«geoig»niaeerd door s De jonge garde", een groep van Bru«seriche sociaal democraten. Die meeting werd geopend door een rede van Yolkaei t, waarin deze een overzicht gaf van de mislukte pogingen tot arbitrage, en daarop deze woorden liet volgen»Het is du® aan de vo!ker#n om te protesteeren. De prins van Wales zal morgen door België reizenhet te noodig, dat hij wete, dat het Belgische volk voorstander is van den vrede." Alle Belgische bladen betreuren den aan slag om het zeerst. De Koning zond den prins van Wales een! telegram om zijn leed wezen te betuigende munster van buiten- In ndscho zaken deed mondeling desgelijks te genover den Engelseheu gezant. De prins van Wales zelf meet den aanslag zeer kalm hebben opgenomen. Volgens som migen vroeg hij of de dader gepakt was. vol gens anderen dat men hem niet te streng zou straffen. Dut zul ook niet gebeuren. Sipido zal we gen- zijn jeugdigen leeftijd alleen naar een VLi-bi U'ringsgestuiht gezonden kunnen wor dt. n. Kemcngile Uledcdcclingcn. Lord Roberts en de hertogin van Teek zijn te Kaapstad aangekomen. Halgan wilde gi-teren in den Fransehen Senaat protesteeren tegen Delcnstó's aanval lil zijn tede over de builenland.-che politiek op de nationalisten. De Senaat besloot tegenover dat piotest met 1S9 tegen 39 stemmen 's munsters rede in den lande te doen aanplakken. De prins van Joimille zou zijn neef, don lieitog van Oi leans, een schriftelijken uit brander gegeven hebben over zijn onheb belijkheid jegens Engeland, door zijn sym pathie-betuiging aan Lóandie, den caricatu rist van »La Hire". Volgens den bei tog van Charties evenwel kan de prins van Joinvilie, die bijna 82 jaar is, sinds lang niet meer schrijven. De krankzinnig geworden Duitsche sociaal democraat Oei tel is gisteren gestorven. In het Portugeesclie Hoogerhuïs verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, dat de spoorweg van Lorenfo Marquez een staats spoorweg zal blijven. Onverwacht is Ferdinand van Bulgarije incognito te Weenen aangekomen. Men denkt dat hij naar San Remo ot Cannes reist, waar zijn moeder en zijn kinderen zijn en waar ook grootvorstin Wladunir met haar dochter Helena vertoeft. Admiraal Dewey heeft zich bereid ver klaard, de candidatuur voor het president schap der Yereenigde Staten te aauvaarden. van do Ha-ore, opgedragen een bezoek te bren gen aan don Engelschcu gezant te 's-Gravcm- hage, om den vertegenwoordiger van konin gin Victoria Harer Majesteit» gelukwensch over te brengen mot het mislukken van den aanslag op den prins van Wak-s. Do gezant heeft dadelijk telegrafisch dezen gelukwensch van onze Koningin aan konin gin Victoria overgebracht. Naar wij vernemen, hebben de Rotter- damsehe TooDeehsten »La Robe Rouge", het nieuwe stuk van Brieux, op het repertoire genomen. (»N. R Ct.") Heden dineeren t< i Hove mr. v. Naamen v. Ee-mnes, voorziftei der Eerste Kamer; ba ron v. Ilee-ekeien v. Keil, kamerheer i. b. d. kapitein v. Hoogstraten, adjudant van H. M. Eerste Hamer. De Eerste Kanmr, gistei-namiddag ten 3 ure vergaderd, besloot de ingekomen, wets ontwerpen, o. a. dat tot goedkeuring van het Arbitrage-verdrag en het Handelsverdrag met Spanje, naar de afdeclingen te verzen den, om die heden of morgen te onderzoeken. Daarop weird de vergadering verdaagd. De Eeiste Kamer zal, naar men verzekert, het aibitrage-tractaatnog behandelen,alvorens uiteen te gaan. Frans Hals-feesten. Dinsdagavond werd onder leiding van den heer G. B. Crommelin te Haarlem een plan besproken tot vorming van een défilé voor onze Koninginnen op den dag der ont hulling van het standbeeld van Frans Hals. Hoogstwaarschijnlijk zal het défilé geschie den op de Groote Markt, terwijl dan de Koninginnen zullen gezeten zijn op de pui van 't stadhuis. Staande de vergadering verklaarden zich reeds 25 vereenigingen tot deelneming be reid. De dag der onthulling zal zijn Donder dag 14 of 21 Juni. Evenredige vertegenwoordiging. De jaarvergadering der Ned. Vereeniging voor evenredige vertegenwoordiging werd gis- O O O O O ter avond te 'a-Graven liage gehouden, onder voorzitterschap van den president van het bestuur, mr. J. A. va a Giise, die in een in leidend wooul wee-; op de aanstaande toepas sing van hot prop-ortioneelc kiesstelsel in Bel gië, waarvan de toepa-sing ongetwijfeld een grondslag kan leveren ter «edachtenwis-ehng O O over de voor-en nadeden van dit stelsel. Voorts bracht hij hulde aan de wijze, waar op de societans gevolg luul gegeven mm de opdracht tot bewolking van liet orgaan der vereeniging. Nu drio nummers van dit tijd schrift verschenen zijn, dankte hij den heer Van Koetsveld voor de wijze, waarop hij zijn taak vervuld had, een lof waarmede de ver gadering geheel instemde. Na eenige mededeelmgen omtrent den stand der werkzaamheden van de commissie van vijf leden, belast met het opmaken van een rapport dat dienen ka.-s. tot leiddraad voor het evenredlglieidsstclsel, werd de ruko nnig en verantwooiding van dc-n penning meester goedgekeurd. Omtrent enkele zaken werd door do ieden van gedachten gewisseld of werden inlichtingen gevraagd. De voornaamste punten betroffen de wen- schelijkheid van de werking van het eerlang toe to passen evenredigheidcstelsel m België m de practijk na tc- gaande vraag of bij de te verwachten technische herziening der kies wet het evenredigheid-stelsel in de Kamer op den voorgrond kan worden gebracht; de bezwaren aan uitvoering van verschillende bepalingen der geldende kieswet verbonden het stelsel van oen evenredige- vertegettwoor- diging ontworpen door uca heer Menno Hui- zinga en opgenomen in hot jongste nummer van hot tijdschrift der vereeniging; de wen- schelijkheid om daarmede een proef t-e nemen voor de Staten- en gemeenteraadsverkiezin gen; en eindelijk de middelen om hot begin sel dat do vereeniging voorstaat zooveel mo gelijk te propageeren en het orgaan onder het volk te verspreiden. Medegedeeld werd nog, dat prof. De Lou ter, die bedankt had als lid van bovenge noemde commissie voor de evem-ediglieid=ötel- sels, was vervangen door den heer Menno Huizin ga, Hedenvoormiddag zijn door II. M. de Ko ningin beeed'igd de raadsheer in don Hoogon Raad jhr. mr. v. Teijlingenjhr. mr. Ro tbaan Macaré, advocaat-generaal bij dat ooi lege en1 mr. v. Bolhuis, president vam liet Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht. II. M. de Koningin heeft hedenochtend Haar ordbnnance-officier jhr. van Suehtelen Naar wij vernemen, is dezer dagen liet wetsontwerp betreffende de organisatie der land Weel', waarbij uitvoering gegeveo wordt aan de de-betreffende bepalingen in bet ont- werp-Ieger-organisatie, hetwelk in het najaar van 1899 bij de Kamer werd ingediend, ter onderzoek bij den Raad van .State ingekomen. (j-Arnh. Ct.") De nieuwe Corn nu -.-a ris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. G. Patijn, heeft m het .Provinciaal Blad van Zuid-IIolland" dato 1 April de volgende circulaire doen opnemen gericht aan de gemeente-besturen in dit ge wed Hot behaagde H. M. onze Geëerbiedigde Koningin, mij, bij besluit van den Ssten Fe bruari jl. ,.Stbl." no, 4S, met ingang van he den (1 April), te benoemen tot Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. U van mijn optreden als zoodanig kennis gevende, doe fk een ernstig beroep op u aller krachtige medewerking en steun in alles wat bevorderlijk kan zijn aan het welzijn en de ontwikkeling van d'it gewest. Gij hebt die mijn voorganger, zooais hij bij zijn heengaan getuigde, in ruime mate ver leend. Wil ze ook mij niet onthouden en mij op die wijze behulpzaam zijn in mijn ernstig streven de mij toevertrouwde Oewicht'go taak naar beliooren te vervullen. Binnenkort terschtjnl van Louis Conpprus een roman sLangs lijnen van geleidelijkheid. Gisteren had te Maasland de verkiezing plaats van een hoofdingeland van Delfland. Er werden uitgebracht 635 «temmen. De heer C. Moerman Jr. bekwam 363 en d'e heer A. ■Doelman 2G9 stemmen, zocda.t eerstgenoem de gekozen is. Naar wij vernemen, is mevr. Van der IIoop König, te Scheveningen, benoemd tot directrice van het kinderziekenhuis te Groningen. Te Rotterdam is overleden dr. Bonno van Dijken, directeur van het Chemisch Insti tuut aldaar. is overleden de lieer P. D. gepens. kapitein ter zee, in jaar. Te Nijmegen A. Framkamp, den ouderdom van. 55 0VERSCI1IE, 5 Aprih In deze gemeente weigeren de nieuwe lidmaten der Ned. Herv. Kerk, om gedwongen de verplichte contributie van minstens een kwartje per jaar bij den koster der kerk te brengen voor de generale kas. In de hedenmiddag te Viissingen gehouden vergadering van den gemeenteraad is op verzoek eervoi ontslag verleend als gemeente secretaris aan mr. G. J. Bisschop, in dezelfde functie hier ter stede benoemd. De z o m e r-oefeningen der schutterij zijn weder aangevanger. Hedenmorgen, is door de politic alhier aan grimden eu naar het IIius van Bewaring overgebracht de liedjeszanger A. B.. die iu liet „Algemeen Politieblad" ge-signaleei d stond tot betaling van f 1 boote, subsidiair 1 dag hechtenis. Etn zeer belangrijk voorstel is door B. en W. van deze gemeente bij den gemeenteraad ingediend. Het strekt tct mets meer of min- de.r dan tot inrichting eu udbreidinder ha venwerken tot een geheel, dat dienstbaar zal wezen aan de oiltwikk ding van de stenni- vischvaart en van J.-n h.ndel in I'm-che visch. Daifc het voomtel thans ingooiend wordt, staalt in verband met den vaorguio- mon aanlog van een Msschei'shaven re tkhe- vorningen. Toen in do Laatste jaren meer en rnerr Scheven'! ngsche visscher ;«cliepen hie kwa men ha.venen, deed zich de behoefte gevoelen aan meerdere havenruimte, Geheel uit eigen middelen werd hieraan to^ een bc-drag van ongeveer f 400,000 voldaan. Had men voor zien, dat Scheveningen een eigen haven zou krijgen, zeer stellig zou inen niet tot haven- aanleg op den gevolgden voet zijn oveigc- gaan; immers het is waarschijnlijk dat wel dra» de haven veel te groot zal blijken als de Scheven i nigers wegtrekken Om echter de aangelegde welken zoo veel mogelijk productief te maken, hebben B. en W. een plan. ontworpen om dit te doem ge schieden door de haven m te richten in ver band mot de stoornvissclierij, aangezien, het te voorzien staat dat de stoomvaart bij d'e Vbaardingsche visschersvloot zich binnen en kele jaren sterk zal gaan ontwikkelen. De kosten van een er, ander bedragen' vol gens het avamt-projet f 360,Ou0, iets wat de krachten der gemeente te boven gaat. B. en W. adviseeren dan ook èn van rijk, èn van provincie een subsidie te vragen voor J dei- koeten, waartoe zij thans het oogenblik Zeer gunstig achten, en hebben een uitvoerig adres opgesteld aan den minister van Water staat en. aan do Staten der provincie. Benoemd tot tijdelijke onderwijzeres mej. Van den Handel, te Goedereede. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht 4 April. NotarisA. Knottenbelt. Een pand, waarin vergunning, met boven woning en kelder ingericht voor steenkolen- pakhuis, aan de Westzijde van den Bovendayer no. 2, 4 en 1, groot 64 vierk. ellen, in veiling f4700. Verkocht voor f6200. Het O. -M. bij de Rott. Rechtbank eischte heden tegen de vier ijzerdieven die te Hille- sluis ijzer ontvreemd en te Kraiingen aan wal gebracht hadden 1 jaar gevangenis straf. Tegen den opkooper M. S. die de roei boot, waarmede het ijzer vervoerd werd, ver schaft had, werd I Va jaar geëischt. De verdediger Mr. Tabingh Suermoudt achtte, niettegenstaande de bekentenissen der beklaagden, het wettig overtuigend bewijs niet geleverd. Werkstakingen. De werkstaking d ir dok-en veemarbeiders te Amsterdam is gerindigd, die der schilders duurt voort. Ncerlosch. Sedert I Jaruari hebben 52 verpleegden beneden den 20 jarigen leeftijd de wees inrichting te Neerbosch verlaten Onder dezen zijn 10 van 5 a 10 jarigen, 23 van 11 a, '15 jaiigen en 19 van 46 49 jarigen leeftijd. Zes kinderen zijn sedeit 4 Januari ter verpleging opgenomen. Dienstweigering. Door do Vereeniging ^Internationale Broe- dei schap" is heden ondei slaand adres aan den Minister van Oorlog verzonden Ondergeteekende, domicilie kiezende ter Drukke!ij Vrede", VaillanUaan 201, Den Haag, geeft Uwe Excellentie niet gepaste gevoelens het navolgende te kennen. Met bekommernis ziel zij naderen den 12den Mei, den dag waarop de dienst- weigerende D. PJi. J. de Bruin uit de ge vangenis ontslagen en weder tot den krijgs dienst gedwongen zal worden, Ondergeteekende acht het na hetgeen omtrent dezen persoon door het lid der Tweede Kamer Van der Zwnag den 19den December j.l. is medegedeeld en hetgeen daarop door Uwe Exe. i« geantwoord, over bodig deze zaak uitvoerig uiteen te zetten. Zij wil alleen herinneren, dat iemand, die met oprechtheid de gevoelens is toegedaan als door de Bruin beleden zijn, onvermijde lijk door zijn geweten zal gedwongen worden wederom dienst te weigeren, hetgeen van milïtane zijde tot nieuwe straffen za! moeten leiden. Al moge dit zijn volgens de letter van de wet, zoo zal toch voorzeker door U We Exc. de onbillijkheid worden gevoeld, die in zulke het haalde straffing van een niet weg te nemen oorzaak gelegen is. En ook dat, tervvjjl van aanstaande geestelijken het ge moedsbezwaar wordt gerespecteerd, dit in dezen persoon steeds lot nieuwe straffen zou voeren. Het gewetensbezwaar, dat bij aanstaande geestelijken wordt verondersteld, is immers niet onafscheidelijk verbonden aan de keuze van het beroep. Het moet immers ieder duidelijk zijn, dat bet gewetensbezwaar van de Bruin om de wapenen te duigen, vol komen vei gelijkbaar is met het gewetens bezwaar onzer protestantsche vooi vaderen om een ci ucifix te kussen, wat destijds ook door de overheid in het algemeen belang geëisebt weid. En da inquisitie-dwang, waarmede die erich gesteund werd en die voorzeker door Uwe Exc. zal worden afgelo urd, is dan ook geheel sooiigelijk als de dwanr, waai aan adres-ante meent, dat de Bruin bij voort during zal woiden blootg' steil. Een ernstig, oprecht-rmeiund deel van het volk zal zeer gegriefd zijn, wanneer deze ge- moedsdvvang niet, zooveel zulks bij de be staande omstandigheden doenlijk is, worde weggenomen. Om deze redenen doet ondergeteekende Uwe Exc. liet dringend eri ernstig vprzoek om den persoon van D. Ph, J. de Bruin niet het oogenblik dat zijn straf geëindigd zal zijn, uil dtn militairen dienst te ontslaan. En tevens het daarheen te leiden, om in het algemeen ten opzichte van peisonen, die uit gemoedsbezwaren dieustvveigeren ir.dien zij daarvoor gesliafl moeten worden aan die straf het ontslag uit den militairen dienst te verbinden. De moord te Appeltern. Do „N. Ti-elsclie Ct." bevat onderstaanden brief van den moordenaar uit godsdienst waanzin Sdierff, van Appeltern, nu ver pleegd in het krankzinnigengesticht te Me- demblik. De brief is gericht aan een broeder van den vcnnoord'on jcnecht. M-üdembli'k 21 Maart 1900. Rut Brenknian Tot mijn diq> leedwezen voel ik mij vore pligt om u het een en ander van die zeer êlrocvige gebeurtenis van uw broer die dan bij mij van November knechst geweest is, mede te doelen hoe wel ik het haast niet kan want u 'kunt wel denken hoe ik in déze om standigheden er onder gesteld ben. En ik be hoef niet te vragen hoo dat gijlieden vva»s toon gij de tranige tijding ontving da.t ik uw broer van het loven berooft had. Maar brenkman want vriend durf ik u niet to noe men. En dat heeft zijn rode dam ook Weil dat niet to kunnen. Maar gij zaüt toch wel van uw broer gehoord hebben als hij bij u kwam. dat ik 'hem in alles heel good behandelde want ik had heel veel met hein op. En ik ver trouwde hem alles toe. Em d'at kon ik clan ook wel daar was niets in huis of hij kroeg het zijne ervan enz, A.b liij na uw broer ging te IJzendoom dan zei ik Jan als liet nu is slecht weer is, moet u maar een nacht over blijven. Eh ik heb hem ook al voor pleizier na mijn moeder laten gaan. om het vee is gaan te kijken. En dan bracht hij als ik geen. tijd had! mot het gerei mijn vrouw ook al is weg. En zoo leefde wij altijd in vrede met ons allen, want gij weet toch dat ik hem le laat ste tijd nog geen drie dagen va»n te voren voor u nog kalveren heb laten koopen en dat hij die ook dadelijk met mijn o-erei bracht en daar had ik mets op tegen. Maar d'at geeft nu allemaal niets voor u, en ook niet voor mij, hij deelt nu m dat pleizier hier niet meer dat mij ook zeer spijt. Maar Brenkman ik kan niet op het papier zetten hoe hot gegaan jb, ik zal u in het kort raededeelen dat ik hem cn alle mijn huisce- nooteu geroepen hebt cn dat hij mij no^ be hulpzaam was en dat wij nog heel goed Wo ken mei. elkaar zoo ver als ik dan weet En op eens was het vrocselijke geval gebeurt welke ik meende in mijn waanzin, dat ik nu weet d'at ik erg geweest ben; de duivel ge dood te hebben welk ik dan ook overal ginc zeggen. Maar O Brenkman ik hoop en bid ook dat God hem in genaden aangenomen heeft. En dat God ook mijne zware zonden, niet toe rekenen zal. Maar ik hoop ook diat gij en uw andere broers het ook zullen be grijpen d'at ik het in mijn krankzinnigheid! gedaan heb. Eu dan hoop ik toch hoe of het u «mart dat gij onder reik ik nu ook zoo lij het mij toch ook wil vergeven. Want O ik heb al zoo veel in mijn ziekte die ik had ge lede. Want als ik u zeg dat ik in. acht dagen, dertig pond ligter geworden ben, daar zal u van opkijken ik kan niet meer loopen en ook niet staan en cok nie.t liggen van de pijn dus wat het gewis weet ik met. Maar nu ten. eer ste wat verschrikkelijk is heb ik zoo uw broer van het leven berooft, daar heeft nu mijn vrouw nu ook erg verdriet van en mijn andere familien. En dan ai de ruzie in de de nreen te is toah alleen door mijn ontstaan. 'Maar ik hoop dat gij mij deze letteren niet ten kwade zal duiden En dat gij het is in ziet in welke omstandigheden het gebeurt is want- het had net zoo wel mijn eigen, vrouw ter dood kunnen zijn als uw brom-, hopende dat gij het mij zult vergeven blijf ik hier in mijn treurige toestand' Uw Vriend M. Sclrerff. Wilt gij hom uw andere familie ook laten lezen wilt gij mij daar op antwoordfen. Mijn adres is M. Scherff krankzinnige gesticht te Medombl'ik. Gasontploffing, Men meldt ons uit 's-Gravenhage In een onbewoond huis in de van de Gijnstrnat alhier, had gisteren een vrij hevige gasontploffing plaats. Twee loodgieters bezig met het herstellen van een lek in de gasleiding waren blijkbaar met brandende lucifers te dicht bij het lek gekomen. Geen ruit in het geheele huis bleef heel, tervvjjl een groot gat "in het dak werd geslagen. Beide mannen liepen verwondingen op- Op vrije voeten. De klerk van liet bureau der interdance ten paleize het Loo, verdacht van verduiste ring, is van rechtsvervolging ontslagen. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 4 April. (S/of.) Pensioenreclam e-v. d. Brugge. De MINISTER beloofde ten slotte alsnog schadeloosstelling op de een of andere wijze to willen overwegen. De lieer VAN VLIJMEN nam namen3 d'e Commissie een door don heer Mackay voor gestelde wijziging harer conclusie over, zoo- dat de Minister alsnu verzocht wordt nader te1 overwegen of adressant alsnog vergoeding kan worden toegekend voor hot door hem on dervonden leed. De aldus gewijzigde conclusie werd goedge keurd. Heden 11 uur voortzetting. Zitting van Donderdag 5 April. Per Telegraa/.) Gocdgc'keurd werd 't wetsontwerp tot wij ziging van de wet tot nadere regeling nopens de vergelding van tijdelijke dliensten met pen sioen, nadat de heer HELDT zijn amende ment oan te bepalen da»t deze ruüd'ere bepa lingen ook toepasselijk zijn voor do ambtena»- ren, die overeenkomstig de wed, van 20 Juli 1895 zijn toegetreden, had ingetrokken. De Minister had dit amendement eterk ontra den, betoogende dat de bedbolde personen zoo billijk mogelijk zijn behandeld. Bij de behandeling va,n het wetsontwerp, houdend*? algemeeue legels omtrent het Wa- te r-taatslio-iiiiur, werd op art. 7 aangenomen mot 43 tegen 15 stemmen een amendement! van don heer Pijnappel, die, als waarborg to gen het onnoodig binnentreden van wonin gen een scüniftelijlke lastgeving zooals het ontwerp aangeeft niet voldoende achten de, bepaald wilde zien dat behoudens gevallen van dringenden,' of dreigenden aaid, beidbelde lastgeving de woning moet aanwijzen die te gen den,wil van den1 bewoner binnengetreden mag worden. Artikel 10 werd goedgekeurd na aanne ming van een aimendemeut>-'l.Tjdcnian, gesub- amendcerd door den hoor Van Alphen, zoo dat tfhains bepaald is d'at het plaatsen van palen en leiden van draden onder den grond, in afgestoten, tuinen cn erven, die met be woonde perceélen één geheel vormen, niet be hoefd te worden gedoogd. Do MINISTER had hiertegen geen over wegen cl bezwaar. Art 12, voor eigenaars en gebruikers van gronden, gelegen aan den watergang, voor schrijvende de verplichting tot berging van specie d'ie tot behoorlijk ondbrihöiwi ala wa- terlcozing uit don watergang wordt verwij derd, werd goedgekeurd, na overneming door don Minister van een amendement-Basterd o>m genoemd© personen vrij te laten in do wijze van de grondveirwijdermg. Na uitvoerig debat en' v-rwesrpmr van een amendement-Pijnappel, werden ongm 'jzigd goedgekeurd do bepalingen omtrent de ver- niietómmg en schorsing van bedui tem der be sturen van waterschappen, veenach-ippen cn polders, die In strijd zijn met et algemeen belang of het provinciaal belang. De discus-

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2