54"c Jaargang. Woensdag 11 April 1900. No. 10214. Tusschen twee liefdes. Kennisgeving. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelqks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zjjn. BureauBotfcrstraat 68. Prijs der Adverten tiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Aio. 123. ■Tng? - De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen: Bat het kohier der Peisoneele belasting no. 3, dezer gemeente, over het dienstjaar f900, door den heer directeur der directe belastingen te Rot terdam op den 7den April 1900 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van zes tvelcen ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den fOden April 1900. De Buigemecsler voornoemd, Mr W. H. JANSEN, W. B. Algemeen «verricht. SCHIEDAM, 10 April 1900. DB OORLOG. De toestand. De Engelsche bladen sporen lord Roberts aan met kracht op te rukken tegen de Boe ren en dezen te beletten zich verder uit te breiden naar het Oosten en het Zuiden. De raad is goed, maar de uitvoering zal zicli vermoedelijk nog wel eenigen tijd laten wachten. Aan twee dingen vooral heeft lord Roberts gebrek: paarden en winterkleederen voor zijn troepen. En volgens den Kaapsehen correspondent der sDaily News" laat dit gemis zich geducht gevoelen. De cavalerie en ook de artillerie heeft honderden paarden verloren, en de dunne zomerkleeding bezorgt Tommy Atkins longaandoeningen. Men vergete niet dat Bloemfontein zeer hoog boven den zee spiegel ligt. Bovendien moet Roberts ook zrjn mondvoor raad uit het Zuiden aangevoerd krygen, en de lezer zal zich herinneren hoe reeds eerder werd geklaagd over de moeilijkheid om vol doenden mondkost te Bloemfontein te leveren. Onder het vele dat uit Engeland naar Zuid-Afnka is verscherpt, is het spoor- wegnrsateriaa! vergeten. Er zijn geen locomo tieven en wagens genoeg. Intus«chen is leeds een eerste zending paarden ie Bloemfontein aangekomen. Het 8ste regiment huzaren heeft 700 versche paarden van Norvals Pont aangebracht. De reis duurde acht dagenonderweg liet men de paaiden weiden. De Boeren vertoonden zich slechts eens in dit tijdsverloop en schoten uit de verte op het troepje. Hun vuur had echter geen uitwerking. En nog andere zen dingen paarden komen te Kaapstad aan of zijn uit Amerika en uit Hongarije onderweg. De groote vraag is echter of Roberts zijn verbindingslijn met het Zuiden zal behouden. Want het is duidelijk dat het voor de Boeren met zulk een gelukkigen uitslag bekroonde gevecht bij de Bloemfonteinsche waterwerken niet maar een op zich zelf staand feit was, maar de eerste van een reeks weloverwogen DOOR CHARLOTTE M. BKiAEfHME. 86) 'Maar Daisy, nu tot de vestibule doorge drongen, duiwde -den man, een paar goudstuk ken in diet hand. „Ik wensdi niet dat u mij aandient," zei- de zij. „Ik zon willen dat u mij alleen de deur van de kamer wijst, waar Lady May is. De ken Sir Clinton zeer goed u behoeft niet bang te zijn." „Het is zeer ongewoon," zei de man. „La dy Trevlyn zal er kwaad om wezen." „Neen," antwoordde Daisy, zoo luchtig mo gelijk, „in ieder geval niet'op u, dat beloof ik u Wilt u het niet voor mij doen?" „Als u. de verantwoording op u neeant," zei de knecht. „Er is in 't geheel geen verantwoording," antwoordde zij. „Maar jk wil er wel voor in staan dat noch Sir Clinton nooh Lady Tre- vlyn ooit zullen vragen wie mij de deur opende." Hij aarzelde een oogenblik en zag de sdh'oo- ne vrouw vóór herni, in haar rijk en smaakvol zwart fLuweelen kostuum, aan. Ziji zag er uit als een vrouw van geboorte; er was niets on beschaafds aan! haar, niets opgedirkt/S; en zij ■had' lieve blauwe oogen, die hem zoo smee- kend aanzagen. Hij, was maar een sterfelijk mensch. „U moet het mij niet kwalijk naman, me vrouw," zei hij. „Maar Lady Trevlyn is zeer operaties met het drieledige doel om Roberi's opmarsch naar het Noorden te beletten door het hem in het Oosten moeilyk te maken, zijn positie te Bloemfontein onaangenaam te maken dooi de waterleiding af te snijden en, zoo mogelijk, zyu verbinding met het Zuiden te verstoren. Vermoedelijk zou dit laatste, na bet gevecht bij Reddersburg, reeds een voldongen feit zijn, indien de Boeren het blijkbaar niet raadzaam hadden geoordeeld, zich weg te maken voor dat Gatacre te hulp kwam. Ons dunkt dat het de Boeren niet moeilijk kan vallen wetkriijk Roberts' gemeenschap met het Zuiden te verstoren, al wordt zijn verbindingslijn ook goed bewaakt. Een kleine patrouille is slechts noodig om met eenige dynamietpatronen hier en daar de spoorlijn te vernielen. De Engelschen zijn niet sterk in patrouilleeren, en de Boeren daarentegen uiterst bewegelijk. Reeds werd uit Kaapstad gemeld dat de telegraaflijn is doorgesneden. Officieel bevestigd is dit evenwel nog niet. Terwjjl aldus een Boerenmacht onder De Wet zich in het succes van Sanna's Post en Reddersbui g heeft mogen verheugen, schijnt Olivier, die eerst naar het Noorden was ge trokken, weder in zuideljjker richting te zijn gerukt; waarschijnlijk toch is het zyn kom- mando dat den 4den by Wepener werd ge zien en den 6den vier compagnieën Iersche fuseliers, twee compagnieën vrywilligers en twee eskadrons grensruiterij bij Rouxville dwong naar Aliwal Noord terug te trekken. Terzelfder tijd houden de Boeren ten Noor den van Kimberley aan de Vaal lord Methuen tegen en, daarmede niet tevreden, trachten ook zij de verbindingslijnen der Engelschen te verstoren. Volgens een bericht aan de vDaily Telegraph" toch was het doel van de Villebois-Mareuil den spoorweg ten Zuiden van Kimberley te vermelen. Maar hij ver dwaalde en werd toen door de Engelschen verrast. Om dergelijke pogingen voor het vervolg te beletten heeft lord Methuen nu Zwartkops fontein, 16 K. M. beoosten Boshof, bezet. En dan de Vrijstateis die zich onderworpen hadden. Wjj gelooven nog altjjd niet dat iiet er zoo heel veel zullen geweest zijn. Maar hoe dit zij, nu zyu de Engelschen niet in staat hen te beschermen, en zjj voegen zich in tiet Zuiden en Zuidoosten van den Vrijstaat weder in grooten getale van kommando's. Het zijn de Engelsche correspondenten die dit berichtennai-f voegen zij er by dat het land wemelt van spionnen. Dat zul w«l. Ook de Kaapkolonie, met name de weste lijke districten, blijven onbetrouwbaar. Naar de jDaily News" verneemt, zou een Kaapsch koopman, die van een t eis door de westelijke provincies is teruggekeerd, verteld hebben, dat daar openlijk partjj wordt gekozen voor de Boeren. Engelsche bewoners worden er geboycot, de Afrikaners willen hun niet leveren noch met hen omgaan. Het bericht aan de sTemps" uit Londen, dat de lezer onder onze telegrammen vindt, zegt zelfs dat zy lord Methuen in den rug bedreigen. Om ons overzicht van den toestand voor heden te besluiten, vermelden wjj nog dat in Natal bjj Wasehbank voortdurend ge schermutseld wordt. Wat de beide partijen daar in de zin hebben, blijkt niet. Te Londen zijn berichten ontvangen, dat de burgers in Natal worden versterkt door nauwgezet. Ik had bevel gekregen om to zeg gen dat zij niet thuis was." „Dab weet ik," viel Daisy in, „maar ik ben er volkomen! zeker van dat zij voor mij wel thuis zou zijn, als zij wist dat ik er was." 'Het wrikte haar toom op te hooren dat haar sdhoona mededingster zoo volkomen be slag legde op haar echtgenoot; blijkbaar wil de zij geen enkele stoornis wanneer Sii Clin ton bij haar was. Dat maakte haar nog slechte vaster in haar besluit. Met een cm- weerstaanbaren glimlach zig zij, den knecht aan. „Ik ben familie van Sir Clintou AC'iir en ik heb een reis gemaakt om hem te zien, Ik zal er voor zorgen dat geen blaam u kan treffen. Wijs mij maar de deur. De knecht boog. „Lady Trevlyn is in het salon," zeidei hij, „de deur aan. het eind d!er gang; zal ik ze voor u openen „Neen, "zei Daisy. „Dat doe ik liever zelf u behoeft niet de minste vrees te koesteren." Zij glimlachte zoo zorgeloos dat de man gerust was gesteld. Het was wel iets heel on gewoons dat zdji vroeg en wat hij deed, Maar er kon geen kwaad in stekenzij was familie van Sir Clinton misschien wilde zij hem. wei verrassen. Er was maar één ding dat hij kon doen en, nu zijn geweten hem met bezwaarde, besloot hij het ook te dloen; dat was te maken dat hij weg kwam en, als er onderzoek werd ge daan, wis d© deur voor haar had. geopend, had niemand! ham gezien en kon hij zvvijlgen. „Heb is een bekoorlijke vrouiw," zei Ixiy' bij zichzelf, „maar ik herinner mij niet haar ge- kommando's, die door de Drakenbergpassen trekken. Verspreid nieuws. Er heersöht nog steeds groote onzekerheid over vele details betreffende de laatste neder lagen der Engelschen in den Vrijstaat. Met name is het onbekend wie do verantwoorde- lijkhedd hebben te dragen voor het gebeurde bij Sanna's Post en ilcddersburg. Wat het verloren gaan der kanonnen hij Sanna's Post aangaat, fluistert men den naam van den hertog van Teek. Deze sou de verkenners van Broad wood, hebben aangevoerd, die niets van de Boeren hadden bemerkt. Naar te Pretoria is bekend gemaakt, ver loren do Engelschen in het gevecht bij de waterwerken van Bloemfontein 11 officieren, 362 man, 11 kanonnen', 2 munitiewagens en een aantal andere wagens, benevens trekdie ren. Zooals man weet, spraken de Engelsche berichten, ook die van Kouter, van slechts ze ven kanonnen. Waar en hoe die vier meer zijn buitgemaakt is nog niet gebleken. D-e bij Reddersburg gevangen genomen compagnieën hadden een demonstratie gehou den naar Smithfielld cn keerden terug naar Reckfersborg. Zij verschansten zich, zoodra, zij op de Boerenmacht onder De Wet stieten, en hielden, het zoo lang mogelijk vol, steeds hopende dat het gedonder van het Boerenge- schut hulp zou doen aanrukken. Omtrent het succes d'ei Engelschen. hij Boshof verneemt de „Daily Telegraph" dat De Villebois-Mareuil onder zijn bevelen had 32 Holland'ers, 29 Franschen, eenigen van an dere nationaliteiten en 9 Vrijstaters. De laatsten wilden zich overgeven zonder te strij den maar De Villébois verklaarde tot den dood te zullen vechten. Eerst toen hij (d'oor een granaatscherf) gedood was, werd de witte vlag geheschen. Volgens de „Liibeirté" is met De Vdleboos' troepje ook gevangen genomen een graaf Bréda, een gewezen Fransok cavalerie-offi cier. Cronjé zal naar het schijnt, op St. Helena liet oude huis van Hudson Lowe, Napoleon's cipier, bewonen. Het blijkt dat de ontsnapte Boerengevan- genern te Simonsstad de omrastering van ijzerdraad! hebben afgekapt. Tot dusver zijn' veertien hunner gepakt, waarvan drie bajo netwonden ontvingen. Twee schildwachten zijn wegens nalatigheid xn arrest gezet. De bunnel dien de Boeren gegraven hadden, liep onder een schildwachthuisje door. Een hond speurde een Boer op, die zich in. den tunnel verborgen hield. Vandaag gaat te .Beira, de Portugeesclio haven, op de Oostkust van Afrika,, een con tingent Nieuw-Zeelamders aan land, bestemd! voor Rhodetsie. Gemengde 9fededeclinj;ct£. Het Engelsche Lagerhuis is tot 26 April uiteengegaan. De „Sun" te Londen is weer bezig met de huid van den nog niet geschoten beer te ver- ikoopen. Het blad wil veten dat „ingeval geen verdere ongevallen gebeuren, die do inneming van Pretoria vertragen", in Juni d'e nieuwe verkiezingen, voor liet Lagerhuis zullen ge schieden onder de leuze„Annexatie of, on- aflrankelij'kheid der Boerenrepublieken Hot is maar good Jat het blad dat „inge val" er bij heeft gevoegd. laat ooit te hebben gezien onder de menschen die hier komen." Middelerwijl had Daisy do deur der kamer opengeduwd. XLIX. Sir Clinton's bekentenis. Daisy had zacht de deux- geopend. Met een vluggen, scherpen blik had zij het geheele tooneel omvat dat zich aan haar oog bood'. Het was een kleine, vriendelijke kamer, La dy May's morgensalon, met breed®, lage ven sters, die uitzicht gaven op een. nauwe laan waar de bloemen als onder toovermaoht hot gansche jaar schenen te bloeien. Aan het venster zag zij twee gestalten, die van haar echtgenoot en van Lady May haar man met een trek van kommer op het gelaat en toch met een bijna aanbiddende®, blik op het bekoorlijk gelaat der dame gevestigd, wier eene met juweel en getooide handi op zijn schouder rustte. Blijkbaar had zij ernstig tot hom gesproken. Toen zij de deur hoorden opengaan, keer den beiden zich om. Lady May zag met ver bazing naar die sdhoone vrouw met haar gou den haar, die met een trornigen glans in haar oogen op den drempel stond. Sir Clinton uitte c-en zachten kreet. De baide vrouwen hoorden hem zeggen„Mijn GodToen deed hij een, stap voorwaarts. „Daisy!" riep hij uit. „Om 'shemels wil, wat brengt je hierheen?" Lady May keek in verbazing die allengs overging in schrik, van den een naiar den an- De instructie tegen. Sipido is gesloten we gens den aanslag op den prnis van Wales. Hij en Meert blijven gevangen. Verdere ar restaties worden niet verwacht. De socialistische vrienden die mot Sipido naar hot station waren gegaan, wilden alleen manifesteeren ten gunste der Boeren en wa ren hevig verschrikt Joor den aanslag. De Engelsche gezant is Zondagavond, na mens den prins van Wales, den stationschef Crodus officieel gaan bedanken voor diens flink optreden. Velen schrijven aan het bezoek van Frans Jozef aan Berlijn, ter gelegenheid van de meerderjarig-verklaring van den Kroonprins, een hooge beteekenis toe, omdat graaf Golu- chowski, de minister van buitenlandsche zaken, zijn monarch naar Berlijn vergezelt. Vooral de positie van Bulgarije tegenover den overigen Balkan zou dan besproken worden. Uit eon bericht aan. de „KLöln. Ztg." uit Berlijn blijkt dat 'Frans Jozef zelf zijn be zoek heeft toegezegd. Men is er te Berlijn zeer mede in zijn schik. De kroonprins „zal het als een bijzondere gunst beschouwen, op dfeze buitengewone wijze door den besten vriend zijns keizerlijken vaders te worden onderscheiden". Do Kroonprins die nu te Potsdam krijgs wetenschap studeert, sal na zijn meerderja righeid eerst dienst doen bij bet lste garde- infan terie-regimen t, om daarna te Bonn' de hoogeschool te bezoeken Volgens den sLokal-Anzeiger" heeft keizer Wilhelm geweigerd het vonnis goed te keuren, dat over prins Prosper von Aremberg, die in Alrika zyn oppasser vermoordde, door den krijgsraad is uitgesproken. De Keizer acht de stiaf onvoldoende. De Poolsche socialisten zullen met Paschen een congres houden, waarin besloten zal worden of zij zich zullen aansluiten bij de partij in Duitschland. Tot nu toe stonden de Polen op zich zelf. Het departement Zee-Alpen heeft gene raal Bérenger tot senator gekozen. Deze is, in tegenstelling met zijn collega's Mercier en Lambert, republikein en geestverwant van Waldeck-Rousseau. De vorst van Montenegro gaat met den Franschen vertegenwoordiger en drie zijner ministers int Juni de, Ton toonstelling te Pa rijs bezoeken. Hij zal daar de gast van Frank rijk zijn. Een militaire commissie onder leiding van Riza-pacha gaat naar Duitschland orn de laatste verbeteringen der Duitsche artillerie te bestudeeren. Zoodra de commissie terug is zal een besluit worden genomen over de 96 nieuwe kanonnen die Turkije dringend noodig heeft. Zou er niets anders noodiger zyn in het Turksche Rijk Do gouverneur der Goudkust, Sir F. M. Hodgson, somt uit Kumassie da.t do onlusten ontstonden omd'at hij een afdeeling polite- troepen had uitgezonden, om naai' den gou den stoel der Ashanbi's te zoeken. De Ku- massd's grepen dien rroep aan en brachten hem een verlies van 23 man toe, waarvan 19 licht gewonden. De hoofden zijn trouw ge bleven en weigeren zich bij de Kumassi's aan te sluiten. Hodgson hoopt zonder bloedver- der. Wie was die vrouw Zij kwam naar vo ren om haai' to© te spreken, en Daisy keck de slanke, schoon©, koninklijk© gestalte aan, wier rijke kleeding over don grond sleepte, en wier lichtblond haar schitterde als een aureool. „Wcnscht u mij te spreken vroeg zij. „Ik hen Lady Tnevlyn." „Ja,," zei Daisy, „ik wensch u te spreken." „Daisyriep Sir Clinton uit. „Wat be- teekqnt dit? Waarom ben jo mij hierheen gevolgd!?'' „Om gerechtigheid te zoeken," antwoordde zij, „gerechtigheid, geen medelijden, geen goedig mededloogen gerechtigheid eisch ik 1" Lady May keek ontsteld van den een naar den ander. Wie was zij die aldus tot Sir Clin ton durfde spreken die tot hem in zulke bewoordingen durfde spreken En toen zag zij haar verloofde aan. Hij was doodsbleek ge worden zoo bleek dat zij zich ongerust maakte over hem. Wie was zij? Wat betee- kende dit? Zij, zag dat hij trachtte te spre ken, maar de woorden bestierven op zijn lip pen. Toen sprak Lady May weer, en haar Hare stem dwong bedden haar aan te zien. ,,U wilt mij' spreken," zeidie zij. „Ik ben tot uw dienst maar ik herinnor mij u niet." „U hebt mij nooit gezien," zei Daisy. „Ik ben voor u oen vreemde maar mijn echt genoot kent n zeer goed. Ik ben Lady Adair." De ongelukkige man sprak geen woord. Met een toomigen blik zag Lady Miay haar aan. gieten do onlusten te !clinnen bedwingen en de belhamels in handen te krijgen. Generaal Otis is op eigen verzoek ont heven van het opperbevel op de Phiüppijnen. Generaal Me Arthur volgt hem op. De „Her»' verneemt uit regeringskrin gen te WasVaogton dat Nicaragua en Costa Rica het eens zijn geworden over den aan koop van ecu, strook grond door de Vereenig- de Staten voor het Nicaragua-kamaal. Te Sydney zyn 93 nieuwe gevallen van pest voorgekomen, waarvan 29 doodelijk. Volksweerbaarheid. In de vergadering van het hoofdbestuur van de vereeniging Volksweerbaarheid", Zaterdag 7 April te Utrecht gehouden, werd door het dagelijksch bestuur medegedeeld dat het aantal afdeelingen tot 52 was geste gen en de propaganda in den lande werd voortgezet, en er nog met 120 plaatsen in correspondentie was getreden omtrent het oprichten van afdeelingen. Omtrent het aantal leden kon nog niets met eenige zekerheid worden medegedeeld. Het secretariaat ontving en verzond in de 2X maand van het bestaan der vereeniging ongeveer 500 brieven. De penningmeester diende eene begrooting van gewone uitgaven in, dat is van de kosten van het secretariaat, van den penningmees ter, van het uitgeven van propagandakosten, reis- en verblijfkosten voor de leden van het dagelijksch bestuur en van het hoofdbestuur en van sommige sprekers enz. welke onkos ten het eerste jaar uit de gaven in eens moe ten worden bestreden, daar eerst in Maart 1901 door het hoofdbestuur over een vierde deel der contributiën over 1900 kan worden beschikt. Een afzonderlijke financieele commissie buiten het hoofdbestuur te benoemen zoude moeten trachten een fonds bijeen te brengen om daaruit later subsidiën aan afdeelingen voor schietbanen enz. te kunnen verleenen. De verschillende verder te riemen maat regelen van officieelen en anderen eird wer den besproken en o. a. besloten zich per cir culaire te wenden aan alle burgemeesters, rectoren van gymnasia, dneciemen van hoo- geie burgerscholen enz. om zedelijken en e. q. matei ieelen steun. Evenals reeds ten opzichte van het Ned. Gymuastiekverbond was geschied zou ook den Algemeenen Ned. Weerbaarheidsbond en anderen grooleren vereenigingen om medewei king worden ver zocht, want alle steun weid noodig geacht om het groote doel te bereiken. In beginsel werd besloten tot het houden tan eerie algemeens vergadering van het hoofdbestuur met afgevaardigden van de plaatselijke afdeelingen in de maand October te Utrecht om den onderlingen band te ver sterken en de belangen der vereeniging te be- s; reken. Een huishoudelijk reglement voor het hoofdbestuur werd ten slotte vastgesteld. Een hulde aan de pers. Men zal zich. herinneren dat aan liet slot eener vergadering van de kiesvereemging De Gi-ondiweb in Jan. jl., waarin de houding dter vereeniging bij de herstemming voor een lid „Lady Adair!" herhaalde zij. „Neem mij! niet kwalijk, maar weet u zeker d!at> u u niet vergist „Daar ben ik zeker van," antwoordde Dai sy, „en mijn echtgenoot, Sir Clinton Adair, ontkent het niet. Vraag het hem als u mij niet gelooft." „Ik geloof u niet," zei Lady May. „Ik zou u niet gelooven, al deedt u er een eed op." „Vraag hot Sir Clinton," zei Daisy. Bedde vrouwen keerden zich op hetzelfde oogenblik tot hem. „Garo," zei Daisy, „spreek ben ik jo vrouw of niet?" „Clinton," zei Lady May, „zeg mij of hot waar is." Met een bitteren kreet zwaaidje hij zijn armen omhoog; toen Let hij ze neervallen op de tafel en verborg zijn gelaat in zijn han den. Een sombere stilte daalde neer op de drie personen. De twee vrouwen sloegen elkander gade de schoone Daisy met baar prachtigen haar- dbs, met een blos van toom op het gekat, Lady May kalm in haar aristocratische, ko- ninldijtk-trotsche schoonheid. Het was of zij elkander bestudeerden of zij zich reken schap gaven, van elkanders schoonheid tot in de Heinste onderdooien. Toen zei Lady May met een koel-beleefden, glimlach „U ziet dat hij hot niet erkent." En Daisy antwoordde: „Hij ontkent het nies." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1