I I f r'' f I te' f w BINNENLAND. Uit de Staatscourant.. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. jr JS - a/L K:f-" iJe dood van generaal De YiUeboas-MareaiiL ie een groot verlies voor onze zaak en ons land." De Lazies vroeg gisteren in de Fransclie Kamer of de minister van oorlog de officie ren van het garnizoen te Parijs zal machti gen een plechtigan lijkdienst ter eere van De Villebois-Mareuil bij te wonen. De Gallifet antwoordde dat het leger de dagen van 1871 niet kan vergeten, toen De Villebois-Mareuil, gewond, geweigerd had zich van 't slagveld te laten wegdragen. Als het vaderland in gevaar had verkeerd, zou j-'C Villeboia Mareuil een der eersten zijn geweest om voor de verdediging des vader lands op te komen. De minister hoopte, dat alle officieren, van do generaals tot de twee de-luitenants, er een eer in zullen stellen den lijkdienst bij te wonen, en dat geen hunner ded zal nemen aan manifestaties, als die mochten plaats hebben. De lijkdienst, door Lazies. bedoeld, gaat uit van den Bond voor bet Fransöhe Vader land, waarvan De Villebois lid was. Hij had in rijn testament verzocht geen lijkdienst te doen hooiden. ticmengde Wedodeeltngen. Volgens den Londensche correspondent der jLiberté" hebben alle clubs te Londen, waar van de hertog van Orleans lid was, eenparig besloten hem te royeeren wegens zijn veel besproken brief aan "Willette, den caricatu rist der jRire". De uTemps" verneemt uit Rome dat het verblijf aldaar van den aartsbisschop van Dublin in verband staat met de quaestie van voorrang tusschen hem en den Anglikaan- schen bisschop ter gelegenheid van het bezoek der Koningin aan Ierland. De Belgische Kamer heeft na breedvoe rige discussie met 56 tegen 38 stemmen de vervolging tan Béthune wegens verkiezings knoeierijen verworpen. Vóór de vervolging stemden met de linkerzijde 8 leden der rechterzijde, o.a. Beernaert, Nerinex, Renkin en Snoy. In de Belgische Kamer las gisteren de minister-president De Smet de Naeyer het besluit voor, waarbij koning Leopold aaa België ten geschenke aanbiedt een deel zjjner onroerende goederen. De schenking omvat de parken en tuinen die strekken tot verfraaiing der plaatsen waar zij gelegen zyn. De Koniög zegt te recht in zijn schrijven aan den minister van önanciëo sVooral in de nabijheid van groote steden is het nuttig, om niet te zeggen onmisbaar, in het leven te roepen of te onderhouden open plekken, met hun natuui lijken tooi, eo dat wel in bet belang der aesthetiek en der hygiëne." Denys Cochin beeft 71311 woord gehouden. Hij heeft gisteren in de Fransdhe Kamer hij de begrooting zijn rede tegen de a 1.ge in een e politiek der regeering gehouden, zon der pretentie echter de regeering omver to werpen, naar hij zei.de, maar alleen om aan den vooravond der Tentoonstelling de waar heid m het licht te stellen. Hij was over tuigd dat 't driemanschap Millerand, Wal- dook- Rousseau en De GalLifet hot feest van den arbeiid zou inwijden en leiden. Veel bijzonders vertelde Denys Cochin overigens niet. Vooral verweet hij de regee ring haar ctsarisme. Lazies kwam natuur lijk een handje he'pen en verweet Delcassé nog eens, dat hij Mareliand te Faslioda in den steek gelaten cn later gedesavoueerd: had. In zijn antwoord noemde Waldeck-Rous- seau Denys Cochin's rode terecht een ver momde interpellatie. Hij herinnerde er aan dat de repubiikeinsche meerderheid de poli tiek der regeering reeds vijfmaal had goed gekeurd en haar nog eens zal goedkeuren. Hij gaf een overzicht van het werk dat de regeering in de tien maanden dat zij aan 't bewind 15, had verricht, en wees vooral op de aangenomen wet op de verdediging van het moederland en de koloniën. Met 286 tegen 211 stemmen besloot de Kamer de redevoering van den minister-pre sident te doen aanplakken in alle gemeen ten. Mffievoye vroeg later nog verlof te mogen interpelleeren over de algemeene politiek der regeering. Deze Interpellatie werd een maand uitgesteld. Een nieuwe campagne zal tegen bet ministerie en in het bijzonder tegen Waldeck-Rousseau worden begonnen door zijn zwager Edwards, evenals hij gehuwd met een dochter van den beroemden chirurg Charcot, met wien de minister-president sinds jaren gebrouilleerd is, Edwards heeft voor zjjn doel de sSoir" gekocht. De commissie ad hoe zal nog vóór het scheiden der Fransche Kamer haar door Guieysse opgesteld rapport en het in twee jaar door haar uitgewerkt wetsontwerp doen ronddeelen. Bet ontwerp omvat zeven millioen arbei ders en employés. Het pensioen zal intreden op het 65ste jaar; bij overlijden vóór dien leeftijd zal 1000 francs worden uitgekeerd, voor de helft aan de weduwe, voor de helft aan de kinderen beneden 16 jaar. De arbeiders zullen bij een loon van minder dan 2 francs daags 5 centimen, anders 10 centimen per dag hebben te storten. De pa troon moet voor iederen arbeider een gelijke som storten en bovendien dagelijks 20 cen timen voor iederen vreemden arbeider. Uit die extra bijdragen moet groeien een fonds voor uitkeering bij vroegtijdige invali diteit in gevallen die niet in de ongevallen wet zij" voorzien. De marine-commissie uit de Fransche Ka mer heeft het ontwerp der regeering tot uitbreiding der vloot aangenomen. Be eerste lintjes naar aanleiding der tentoon stelling te Parijs zijn reeds uitgedeeld, en wel aan het comité. Picard, de commissaris- generaal, heeft het grootkruis gekregen. Onder de anderen noemen wij Ernest Carnot, die het "liddeikiuis kreeg. Keizer Frans Jozef heeft den gezant te Ber lijn, Von Szögyenyi Maiich, eo den gezant te Londen, graaf Deym, het Gulden Vlies geschonken. Keizer Wilhelm is gisteren zelf Von Szö gyenyi met deze h<»ge onderscheiding gaan gelukwenschen. In den laatslen tijd, nu het tegen Paschen liep, hebben de Oostenrijkscbe anti-semieten weer de schandelijke aantijging voor den dag gehaald, als zouden de joden christenbloed oflVreu op bet Pa»cha. Ongelukkigerwijze gelooven velen dien laster. Gi-teren nu weid in den Landdag van Neder Oostenrijk door den gouverneur, in amwooid op eene interpellatie,geconstateerd nat de kerkelijke autoriteiten verklaard heb ben dat lie bescliuidiging-u van ritueelen mooid. welke tegen de Joden ziju uitge- biacl't, ongegrond zijn. Daar deze beschul digingen een gevaar opleveren voor de rust der bevolking, zal de regeering de wettelijke bepalingen streng toepassen. Het wordt dan ook rneer dan tijd dat er een eind komt aan dit onverantwoordelijke ophitsen van het eene deel der bevolking tegen het andere. Wy deelden reeds mede dat de Czaar en de Czarina naar Moskou gaan. Volgens de sPelit Bleu" verzekert men dat de Czaar vandaar uit zal doen publiceeren dat Rusland in zake Zuid-Afrika lusschenbeide wenscht te komen. Dat lijkt ons al zeer ongeloofwaardig. De Czaar heeft aan generaal Duchowskoy, gouverneur-generaal van Turkestan, een bui- tenlandsch verlof verleend. Men mag dit aanmerken als een bewijs dBt het in Centraal-Azië rustig is, en dat in de naaste toekomst geen militaire of politieke verwikkeling is te wachten. Het departement van koloniën te Londen ontving zeer geruststellende berichten uit Kumassi over den opstand der Ashanti's. De telegraafgemeenschap is hersteld. Volgens de ïEvening World" heeft admi raal Dewey zijn candidatuur voor het presi dentschap der Vereenigde Staten, reeds weder ingetrokken. Hij had gedacht dat men zjjn candidatuur aangenamer zou hebben ont vangen. Dewey spreekt dit bericht tegen. Het A menkaansche oorlogsschip R e m i n g- ton heeft bevel gekregen naar de Chineesche wateren te gaan. De Koninginnen te Amsterdam. Het volledige program van liet 'bezoek van H. H, M. M. de Koninginnen is aldus vast gesteld Dinsdag 24 April 1900. Omstreeks 12J n. nam idS. aankomst aan Centraal-S tationom 2 uur uitrijden voor bezoek aan Marinewerf, waarna een kleine rijtoer zal worden gehou- den. Woensdag 25 April: 10 uur v.m. audiën tie militaire autoriteiten en 1 uur namid. idem civiele autoriteiten. Voor nam. 4 j tot 5J uur rijtoer. Donderdag 26 April10 u. vm. audiëntie commissies; 12£ uur idem particulieren. Van 3 tot 44 uur nam. rijtoer9 uur nam. bal. Vrijdag 27 April: van 10| voorm. tot 12£ nam. bezoek aan de Am sterdam se, he Huis houdschool en de Fabriek van verbamdsbof- fen aan de Weesperzijdevan 2 tot 44 uur nam. beaocken aan de Nederlandsche fa briek van Werktuigen en Spoorwegmate riaal, daarna boottocht naar het nieuwe Ge meentelijk Entrepot en langs de verdere Handelsinrichtingen8 uur nam, concert in het Concertgebouw. Zaterdag 28 April: van 104 voonn. tot 12 nam. Bezoek aan Kweekschool voor Zee vaart en daarna kleine rijtoervan 14 tot 4 uur nam. bezoeken aan het Gemeentelijk en aan het Rijiks Museum; 8uur nam. be zoek aan den Stadsschouwburg. Opgevoerd, wordt het too ne el spel „Een wereld waarin men zich verveelt", door de Kon. Vereeni- gmg „Het Nederlandsch Toonee!" Zondag 29 April10 uur voorm. bijwonen godsdienstoefening in de Nieuiwe Kerk, IJ tot 4^ uur nam. bezoek aan „Artis", daarna rijtoer. Maandag 30 Aprilvertrek op nader te bepalen uur. Leerplicht. Eenige dagen nadat de „Tijd" een motie der Ivath. Studemtenvereeniging „Albentus Magnus" be Groningen, waarin instemming weid betuigd met de houding der heeren Schaapman en Kolkman in zake leerplicht, had opgenomen, verscheen in dat blad het volgende berichtje: „Nader verneanen wij, dat genoemde Sbu- dentemvereeniging bestaat uit ongeveer elf leden, benevens een 1 iertal jongaheereu uit de hoogere klassen van liet Gnoningsch gym nasium I" Naar aanleiding daarvan schreef het be stuur der S. V. aan dat blad het volgende „Het bericht van Vrijdag 6 April is niet geheel juist. De vereewging telt niet onge veer elf, maar 24 leden, hierbij zijn geen 4 jongeheeren, leerlingen van het gymnasium, maar wel' vier heeren geestelijken, tevens student. Intusschen danken wij u, dat gij u de moeite gegeven hebt onze vereeiiigmg te wl'len verkleinen en daardoor den indruk, die n de motie op sommigen zou. kunnen ge nu rikt hebben, weg te nemen." De redactie van de „Tijd" heeft daarop geantwoord dat zij zich heeft gewend tot haar oorrespondent <xm nadere inlichtingen. „Blijkt het, dat zijn opgave foutief was, dan zullen wij zeker niet nalaten haar te redres- seeren." Het bestuur der S. V. is daarover ont stemd en vraagt waardoor het 't wantrou wen van de „Tijd" heeft verdiend. Atjeh. Blijkens van d'en gouverneur van Atjeh ontvangen telegrafische berichten zijn se dert de jongste mededeeling dienaangaande in de „Noderlandsche Staatscourant" van 9 Februari 1900 bij de krijgsverrichtingen aldaar gewond: levensgevaarlijk, de fuselier H. P. Keulen, zwaar, de fuselier N. H. Blommerss, niet levensgevaarlijk de fuseliers E. Borremans en G. Lichtendomk, en licht, de hoornblazer G. Schuur, de fuseliers J. Bakker, C. Wijgers en C. van der Cruysen, welke Laatste sedert is overleden. („St.-Ct.") Kort vóór den oorlog in Zuid-Afrika werd in een buitenlandsch blad het bericht ge publiceerd, dat H. M. onze Koningin een schrijven in het belaog van den vrede tot H. M. Koningin Victoria had gericht. Inlich tingen, hier te" lande ingewonnen, leidden niet tot bevestiging van dit bericht. Wij ver nemen thans met vreugde uit vertrouwbare bron, dat H. M. indertijd inderdaad zulk een schrijven aan Koningin Victoria gericht heeft, helaas echter zonder succes. (sN. R. Ct.") Te Bergen-op-Zoom is bericht ontvangen dat de le luitenant Asa el bergs, een van de twee bij de Koornspruit achtergebleven Ne- dedandsche militaire attaché's bij de fede rale krijgsmacht, behouden te Kaapstad is aangekomen, in gezelschap van rijn gewon den kameraad, den len luitenant Nis. Diens wonden zijn niet levensgevaarlijk. Te Napels is een post uit Transvaal aan gebracht welke heden nacht te Rotterdam kan verwacht worden. De nieuw opgetreden Commissaris der Koningin in Zuid-Holland zal eerst tegen Juli a.s. de gouvernementswoning in het Korte Voorhout betrakken. By Kon, besluit zijn benoemd tot raads heer in het Gerechtshof te 's-Uravenhage a. mr. B. Hulshoff, thans president der Recht bank te Breda; b. mr. C. Krabbe, thans rechter in de Rechtbank »e 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit is met 1 Mei b-noemd tot burgemeester van Hasselt jhr. O. Van Such- telen van de Haare, met gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als burgemeester van Giethoorn. Bij Kon. besluit is H. S. Gratama benoemd tot burgemeester van Hoofdplaat. By Kon. besluit is met 46 Juni benoemd tot directeur van het post-en telegraafkantoor te Haarlemmermeer G. P. Scheers, thans in geljjke betrekking te Ryssen. By Kon. besluit is met 46 Mei benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Uden W. Vorthuis, thans directeur van het postkantoor te Oorschot, Bij Kon. besluit is de heer F. v. d. Heyde, erkend en toegelaten als consul-generaal van België voor Suriname. Hedenmiddag ten twee ure werd door B. en W. ten Raad huize aanbesteed Het maken van een bazaltsteenen kaaimuur op paalfondeering, over een lengte van 50 meter, aansluitende aan den Zuidoostelijken vleugelmuur van het uitwateringssluisje van Kortland, aan de Nieuwe Haven alhier. Hiervoor waren ingekomen de volgende inschrijvingsbiljetten, welke eene tweeledige aanbieding moesten bevatteno. waarbij de aannemer vrij blijft in de keuze van het werk volk en b waarbij hjj zich verplicht daarom trent eeDige bepalingen op te volgen G. Kamsteeg te Bolnes a f 4250, b f 4300, H. Verheul te Katendrecht a f 4740, b f 4620, J, Kamsteeg te Giesendam a en b f 4775, C. Zanen Hz. te Ammerstol a f 4800, b f 5000, N. Lodder te Oud-Beyerland a en b f4888, J. B. de Wolf te Dordrecht b f5000, C. Schoon- boom te Voorburg a f5050, H. Wienhoven Jr. te Rotterdam a f 5200, b f 5350, P. de Vos Hz. te Bergambacht a f 5286, P, van Wijn gaarden te Dordrecht a f5439, b f5700, L. van Eijk te Schiedam a en b. 16295, S. Smit te Rotterdam a f 6399. De gunning werd nog aangehouden. Door B. en W. werd heden namiddag ten twee ure in het openhaar verpacht: Een standplaats voor een kinematograaf bioscope of dergelijke inrichting op het Overschiesche plein: Hiervoor waren ingekomen de volgende inschrijvingen: C. F. GubbelsTewe voor biograaf f365.— H. Hommersou voor bio graaf f 350,66 en Gebr. Albert voor biograaf f477.45. Door B. en VV. werd medegedeeld dat geen der inschrijvinge.. voor die plaats werd aangenomen, beneden de f 500. Mocht een der gegadigden dit bod willen doen dan had hy daartoe lot half vjjf gelegenheid andeis zou een nieuwe verpachting plaats hebben Na gehouden toeiatmgs-exameu op 9 en 40 dezer is tot de kweekschool voor onder wijzeressen te Haarlem toegelaten 111 de tweede klasse mej. F. J. Vernéde. De 47-jarige A. Sonneveld had hedenmorgen het ongeluk om, by het afslaan van den helm van den ketel in de branderij van den heer B. v. d. Eyk, achterover te vallen en daarbij het achterhoofd ernstig te verwonden terwyl hij bovendien op verscheidene plaatsen van het lichaam belangrijke brandwonden bekwam. Per vigilante naar zijn woning in de Kleine Baan gebracht, werd hem daar geneeskun dige hulp verleend. Tn den molen »de Palmboom" bad de 15-jarige Joh. v. d. Berg, daar werkzaam, het ongeluk om met ,den arm bekneld te geraken tusschen de koekmachine, tengevolge waarvan de onderarm op verschillende plaat sen ontveld en ontvleescht werd. Na by een dokter te zyn gebracht waar hem de noodige hulp werd verleend is hy naar de ouderlijke woning vervoerd. Gisteravond worden aangevoerd 5 man den sdhol en 1 mand ''eng; de prijzen waren voor schol van 0.60 tot 0.87 J, leng van ƒ0.821 tot ƒ2.10. Hedenmorgen werden aangevoerd 13 manden schol; de prijzen wa ren van 0.40 tot 1.05, alles per koop. Onlangs hebbeen wij medegedeeld hoe de versohe-visch-handel zich hier ter stede meer en meer uitbreidt en hoe het gemeentebe stuur hiervoor open oog hebbend, doet wat Ihet kan. De laatste >-aad zitting is daarvan trouwens het beste bewijs, toen in beginsel besloten werd tot een kostbare uitbreiding van de voor den groothandel in versc-he visch benoodigjde havenruimte. Het moet met blijdschap worden gecon stat eend, dat de zoo levendige versdhe-visch- marikt alhier zich weder in een toenemen- den bloei gaat verheugen. Naast haar zus term arkt IJmudden, de bekende markt om de Noord, zal zij spoedig dc markt om de Zuid genoemd kunnen worden. Per spoor en per water beide slechts op korten afstand gelegen van Rotterdam, Den Haag en Scheveningen, dooT de vlugge ver bindingen met het binnenland, België en Zuid-Duitschland kan het niet anders, of Vlaardingen is de aangewezen plaats voor de vensche-visch-m arkt om de Zuid1. Nu op het gebied der visscherij ook ein delijk hier te lande de stoom zijn intrede heeft gedaan en dus op geregelde aanvoeren kan worde® gerekend, is de markt om de Zuid gerechtvaardigd. Vooral nu haar zustecmarkt IJmuiden reeds als haven te klein wordt voor de druk ke sdheepvaarbbeweging aldaar, zou het een goede oplossing zijn, .vis de scheepvaart op dit gebied zidh splitste. De laatste afslagen bewezen weder dat hier hooge prijzen kunnen bedongen wor den. Men moet bij de beoordeeling wel in aan merking nesnen, dat hier stuk voor stuk wordt bekaaidis de gemiddelde mankt te IJmuiden 3 pér kabeljauw, dan moeten aldaar 107 stuks voor 100 geleverd worden en moeten dus 21 of 21 ct. per stuk als toegift worden gegeven, zoodat 2.80 bier gelijk staat met 3 te IJmuiden. Reeds bezoeken eenige stoomtrawlschepen déze mankt, en mochten eenige stoomtrawl- reederijen kunnen besluiten enkele harer schepen geregeld, de markt te laten aandoen, dlan zal ook de volledige vestiging van een groot aantal koopers hier niet uitblijven. Reeds nu koop en de handelaren te Rotter dam, Den Haag, Delft enz. bij voorkeur hier. Vlaardingen heeft het groote voordeel dat de gevestigde handelaren zich in de zgn. slappe tijlden ook kunnen toeleggen op het belangrijke handelsartikel gezoute haring en visch. De hoofdkwestie voor een versche-visch- markib ié geregelde aanvoer en er moet dus naar gestreefd worden, dat de bestaande stoomtrawlreederijen enkele harer schepen geregeld hierheen zenden. Reeds loopen 4 stoomschepen van Vlaar dingen zelve afwisselend te IJmuiden en Vlaardingen binnen en verdere uitbreiding op dit gebied zal wel niet uitblijven, dus kan de markt in dit opzicht met gerustheid de toekomst tegemoet gaan. Mej. A. Kikkert is te 's-Gravenhage ge slaagd voor het acte-examen lager onderwijs. ♦Gisteravond had de vergadering plaats van den „Volksbond", vereenigng tegen dranktnisbruik, in haar eigen lokaal aan de Oostihavenkade. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en gaf den secretaris gelegenheid tot het uit brengen van het jaarverslag, hetgeen met aandacht werd aangehoord en met daverend applaus begroet. Vervolgens werd door den penningmeester rekening en verantwoor ding gedaan, waarbij bleek dat een voordee- lig saldo in kas was. De aftredende be stuursleden de heeren C. van 't Hoff en A, Baggus Wzn., alsook het lid der commissie van toezicht de heer P. van Dusseldorp A.Mzn., werden met groote meterdér- lieid herkozen, en na een opwekking van den voorzatter om aan de leuze van den „Volksbond" getrouw te blijven, werd de vergadering gesloten. Een onzer stadgenooten heeft thans een papegaai, die behalve de gewone proefjes van spreekkiunst ook het Transvaalsdhe volkslied zingt. Helder klinken de woorden van „dat vrije volk". Weveflde en verkochte onroerende goederen. Geveild Woensdag 44 April, NotarisA. Knottenbelt. Een woonhuis, Oosthavenkade no. 29, kad. sectie B nr. 2408, groot 66 vierk. ellen, f3500. Een wii,keihuis niet bovenwoning, Rreede Havenstraat no. 3 en 5, kad. sectie-A, nr. 328, groot 30 vierk. ellen, f1200. Een blok van tien huizen, 4» Kuipersteeg nrs. 4—43, kad. sectie A nr 14451424, groot 402 vieik. ellen, f440. Zes raadsleden hebben een voorstel inge diend om de vergaderingen van den ge meenteraad voortaan met gebed te openen. Te Zwolle is overleden na een plotselinge ongesteldheid de heer mr. L. van Hasselt, rijksarchivaris en archivaris van Zwolle. De ijverige en zeer geachte man bereikte den leeftijd van 52 jaar. Door de Rechtbank te Zieriksee is ter vervulling der vacature van kantonrechter te Tolen, opgemaakt de volgende alphabetische lijst van aanbeveling mr. D. Bastert, griffier by het bantongerecht te Breukelen-Nijenrode; mr. K. W. Brevet, advocaat-procureur en kantenrechter-piaatsvervanger te Middelburg, en mr.. F. M. C. E. Koksma, griffier by het kantongerecht te Hulst. In de zitting van den-krijgsraad te 's-Gravenhage werd heden vrijgesproken K. A. R., candidaat in de rechten aan de uni versiteit te Leiden, reserve-korporaal bij 't 4e regiment infanterie. Beklaagde was naar den krijgsraad verwezen ter zaike dat hij op den 26en Februari 1900, belast zijnde met •het toezicht in den waarnemingspost op de baan 4 van de schietbanen te Katwijk, ter wijl een schietoefening werd gehouden, niet heeft gevolgd de waarschuwing van den mode in dien post aanwezigen milicien-kor poraal K., om vóór het uitsteken van den spionspiegel een roode seinscliijf te doen op steken, overeenkomstig de voorschriften, ten gevolge waarvan na hei uitsteken van den spionspiegel door den tarn boe- S„ die spiegel is getroffen door een kogel, en een glassplinter het linkeroog van dien tamboer zoodanig heeft verwond, dat deze naar het militair hospitaal te Utrecht moest worden geëvacueerd. De krijgsraad overwoog, dat dit feit dooi de bekentenis van den beklaagde en de op gaven van de getuigen was bewezen, doch dat de schuld van beklaagde niet vaststaat, daar niet gebleken is, dat hij bekend was met het speciale voorschrift voor de schiet banen te Katwijk en de aanvullende bepa ling omtrent het van te voren opsteken van de 100de seinscliijf bij het gebruik van den spionspiegel, welk voorschrift ook niet in den waarnemingspost aanwezig was, zoodat beklaagde zich aldaar er niet van op de hoogte kon stellen; dat ook gebleken was dat vóór den aanvang van de schietoefening beklaagde niet gewaarschuwd is, maar eerst nad'at eenige schoten gevallen waren en hij bij vorige gelegenheden dien veiliighei'ds- maatregtel ook nimmer heeft zien gebrui ken, zoödat hij de waarschuwing van korpo raal K. als diens persoonlijke meening kon opvatten, en in de onderstelling dat het op volgen van djie waarschuwing noodeloos op onthoud zou veroorzaken, deze in den wind sloeg. Bovendien meende de krijgsraad dat men in het oog moest houden, dat een reserve- korporaal niet noodzakelijk de kennis be hoefde te bezitten, dat het treffen van den spionspiegel een verwonding van iemand in den observatiepost ten gevolge kon hébben. Beklaagde werd vrijgesproken van het liem ten laste gelegde feit, omdat zijn schuld niet vaststaat. De arrondissements-rechtbank te Utrecht deed heden uitspraak in de zaak der stu denten, beklaagd van mishandeling van groenen. De student Schnnmelpenninck is veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf, Haersma de "With en Hoogenliuyze elk tot 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. Het ongeval met het rijtuig van II. M. C. Vrolik, koetsier bij de firma Mesker te 's-Gravenhage, ontving een dank' 'inging en een geldelijke belooning n.i H. H. M. M. de Koninginnen voor liet verleenen van hulp bij het ongeval met het rijtuig van Hare Majesteiten in de Veenestraat, Zon dag jl. Chrysanthemum club. De jaarvergadering van de ïNed. Gliry- santhemum-club", gisteren te Amsterdam gehouden, besloot in beginsel de eerstvolgende tentoontoonstelling in ïArlis" aldaar te hou den, welks bestuur f500 in de kosten zal bijdragen. De tenioonsteliing zal van 6 tot 12 November worden gehouden. Appeltern. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Appeltern heeft in zijne vergadering ian verleden Vrydag besloten, er op aan le dringen bij de hoogere besturen dat de deel nemers aan het akelige fesiijn, na den moord op den ongelukkigen Brenkman aangericht, keikelyk zullen worden gestraft. jErnstig ongeluk. Voorbij Gouda is Dinsdagavond een reiziger (Duitscher), met tasch en stok in zijn hand, uit den trein gesprongen. De man had ver zuimd te Gouda uit te stappen. Door zijn medereizigers werd aan de noodrem getrok ken. Zwaar aan het hoofd verwond, werd de onvoorzichtige opgenomen. Na een voorloopig verband werd hij naar Hnrmelen gebracht, waar bleek dat hy reeds stervende was. Inbraak. Men méldt c.;« uit 's-Gravenhage In een der bureelen van de boekhande laarsfirma Get»-. Belinfante, gelegen in de Bierstraat, is in den afgeloopen nacht inge broken. Er wordt eenig geld vermist. De in brekers lieten een fiets achter. Behalve deze zijn in den afgeloopen nacht te 's-Gravenhage nog velschillende inbra ken gepleegd, o. a. aan de Laan van Nieuw- Oost-Indië in twee loodsen, zoomede in een schoolgebouw in die omgeving. Overal wordt eenig geld vermist en is er schade aangericht door verbreking van sloten enz. "De bekende burgemeester van Antwerpen Jan van Rijswyck zal Zaterdag een bezoek aan Rotterdam brengen, alwaar hem des namiddags een dejeuner zal worden aange boden ten huize van den burgemeester dier gemeente, den heer F. B. 's Jacob. Om half drie zal de burgervader van de Sclieldestad tegenwoordig zijn by het afloopen van het eerste stoomschip der onlangs opge richte stoomvaartinaatschappy 3> Rotterdam", directeuren de heeren C. W. M. van Dam en Joost van Vollenhoven. Dit stoomschip, groot 4500 ton en bestemd voor de algemeene vrachtvaart is genoemd naar den burgemeester van Antwerpen en gebouwd op de werf van Rykés Co. te Charlois. Na afloop van het te water laten zal een bezoek gebracht worden aan de havenin richtingen, terwyl des namiddags door een der commissarissen van die stoomvaartmaat schappij in het Maashotel een diner zal wor den aangeboden aan den hoogen gast. Overxicbt Tan de Beurs tb» den dog- De Londensche beur3 hatd heden een ge heel tegenovergesteld verloop als gisteren. 1 tv 6$ §V W' Vt '~*y j

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2