54^ Jaargang. Donderdag 19 April 1900. No. 10219 Tweede Blad BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kerk en School. Christ. Geref, Kerk. Aangenomen: naar Den Helder, door Kunst en Wetenschap. e c ïi t z a k e n. Landbouw en Yeeteclt. SPORT. Gemengd Nieuws. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraal 68. Prijs der Adverten t i nVan 16 regels fl. 0.02 iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Tsleinm advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 123. Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over Maart 1900, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1899, door het departement van financiën openbaargemaakt 1900 1899 Directe belast.f 2.930.409,36s f 2.925.767,65 Rechten op d. inv. - 1.007.485,87 - 887.473,66s Accijnzen.4.418 021,93s - 4.238.048,72 Waarb. en bel. d. goud. en zilv. vv. - 31.923,38s - 30.516,20s lnd.ii-. belast- 2.644.979,46s - 1.478.220,71 Domeinen - 594.465.06 - 649.967,49 Posterijen - 798.380,25s - 777.769,80 Rijkstelegrafen- 167.646,82 - 156.682,13 Staatsloterij- 9,055,00 - 10.255.00 Akt. jacht en viss. - 111,00 - 94,50 Loodsgelden- 190.834,91 - 170.304,88s Totaal.... f 12.793,313.06s f 11.325.120,75s Opbrengst over de eerste di ie maanden van 1900 f 28.837.280, - tegen f 26.491.263,— over de eerste drie maanden van 1899. Paedagogisclie Vereeniging. De Paedagogische Vereeniging hield gisteren onder voorzitterschap van den heer Genetseri, van Nijmegen, eene algemeene vergadering in een der zalen van het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen. De vergadering was goed bezocht. De heer T. Rumscbeidt leidde in j>Do kuischheid in de christelijke opvoeding" en prof. J. J. P. Valeton Jr.»De strijd van Elia en Achab", welke onderwerpen tot levendige besprekin gen aanleiding gaven. Wegens het vergevordeid uur werd de inleiding over»De belofte en hare betee- kenis in de opvoeding" door den heer II. Eerdbeek niet gehouden. Assistente» bij de posterijen en telegrafie. To Utreaht vergaderde op den tweeden Paasdidag de Ned. Bond! van assistenten bij1 de posterijen en telegrafie, onder voorzitter schap van den heer G. J. Flautna, die in den loop der vergadering wegens ongesteldheid 't presidium overdroeg aan den 2ea voorzitter- rodacteur, den heer C. Jansen, van Haarlem. Na opening der vergadering met oen woord van welkom, brachten secretaris en penning meester hun jaarverslagen uit, waaraan wij heb volgende on tl een en: Do heer Mei bert, secretaris, constateerde dat het eerste Bondsjaar een jaar van wor ding was, waarin het ledental station nair (ongeveer 138) bleef. Het Bonds-orgaan werd van oen. tw-eemaaride 1 ijkseh een maando- lijksch orgaan. De penningmeester, de heer Bekker, deel de mede, dat de ontvangsten bedroegen 307.121, de uitgaven 175.571;, zoodat er een saldo was van 131.55. Tegen enkele, ■nog to verwachten inkomsten, staan ook eem- ro uitgaven te doen. Hit het verslag van den len redacteur van het orgaan, den heer G. Jansen, bleek, dat (het blad „De Assistent" in den beginne zeer verspreid is en langzamerhand' meer belang stelling is beginnen te genieten. Verschillende voorstellen kwamen daarna aan de orde. Allereerst verhooging van hot aanneaningssalaris der assistenten. Het be stuur wensdht' aan den cor.-gea. voor te stel len, het aanvangssalaris te bepalen gelijk aan dat van een hoofdbesteller, zajnde 800. De aid. Amsterdam en Leiden, die desbetreffen de voorstellen hadden ingediend, vereenigden zich hiermede, waarna het bestuursvoorstel met groote meerderheid van stommen werd aangenomen. Vedhooging van heb maximum-traotement, voorgesteld door Amsterdam, Haarlem en Leiden. Het bestuur stelt voor 1300 met dezelfde jarenregeling als nu bestaat: zijnde na 3 jaar 900, 6 jaar 1000, 10 jaar 1100, 15 jaar 1200 en 20 jaar f 1300. De heer Jansen, die den, voorzitter vervangen had, meende, dat voor deze voorstellen bij d'en dir.-gen. wel een goed onthaal zou gevonden worden. Een l'ange discussie ontstond over de vraag of men de dienstjaren zon rekenen alleen als assistent of in zijn, geheel. Amsterdam wilde dit Laatste, met ƒ800 aanvangsminimum, zonder bepaling van de verhoogingen. Haar lem stond met zijn voorstel aan de zijde van het bestuur, dat ten, slotte zijn voorstel met 17 tegen 13 stemmen aangenomen zag, het welk aan don dir.-gen. zal worden voorgelegd- Aangenomen werd'Leiden. De taactemen- ten niet aiianikelijk te stellen van de kan- toorldasse, waarmede allen het eenB bleken te zijn, evenals met de wensdhelijkheidi van HaarlemToekenning van 14daagsdk verlof aan alle assistenten. Niettemin werd hierover nog wijl uitvoerig en breedsprakig gediscus sieerd, naar aanleiding van liet voorstel om" aan het Hoofdbestuur dit verlof te vragen. Een der bestuursleden meende dat vanwege het hoofdbestuur der Posterijen het recht van 14 dagen verlof is vastgesteld, dat door ande re heeren bevestigd1 werd. Het slot van de discussie was, dat de vergadering definitief besloot zich tot het hoofdbestuur te wenden. "Voorstal-Amsterdam „Wijziging van de voorschriften omtrent de werkzaamheden dei- assistenten", gaf aanleiding tot de opmerking dat- de voorschriften in het „Handboek van Keukenmeesters" niet meer van dozen tijd zijn, zoodat men er zich eigenlijk niet druk over moest maken. Maar het feit, dat ze be staan, kan aanleiding geven tot onaange naamheden, waai-om wijziging algemeen wen- sohelij'k wordt giadit. Aan de orde was daarna bestuursverkie zing. Aftreden moesten de voorzitter, d'e le redacteur, de le secretaris, de le penning meester en twee commissarissen. Al deze hee ren werden herkozen tn namen hun benoe ming aan. De vaststelling der vergoeding voor redac teur en secretaris nam veel tijd in beslag. Men besloot die voor l-ot volgende jaar te be palen op resp. 75 en 25 en voor het afge- loopen tijdperk op 35 en 15. Een voorstel, om door een deputatie de be langen van het korps bij het hoofd,bestuur van Posterijen en Telegrafie te bepleiten, iverd aangenomen, waarvoor benoemd werden de .lieeren v. d. Berg, Leiden, II. E. van Kers- sen, Amsterdam, on J, J. Oudshoorn, Den Nadat de vergadering de wensehelijkheid van federatie met andere postale bondon liad uitgesproken en de volgende algemeene ver gadering te Utrecht bepaald luid, werd de vergadering gesloten. Zedelijke verbetering van gevangenen. ■De alg. vergadering van het Ned. genoot schap tot zedelijke verbetering der gevan genen zal Donderdag 10 Mei te Amsterdam worden gehouden. Het hoofdbestuur zal voorstellen art. 5 van het regiem en' voort aan aldus te lezen. Het doel van 't genoot schap is drieledig: a. als het bestaande; b. als liet bestaan de c. om personen, boneden den leeftijd van 18 jaar, wier handelingen aanleiding ge ven of hebben gegeven tot strafrechterlijke vervolging, doeltreffende hulp te verieenen, ten einde hen voor verdere afdwaling te be hoeden. Met machtiging van het hoofdbestuura. afdeol'ingen in dergelijke gevallen haar be moeiingen bij uitzondering ook uitstrekken tot andere, met de bovenbedoelde samen wonende, minderjarigen. Alsdan art. 2 on veranderd te laten in zijn eerste twee ali nea's, maar als 3de en 4de alinea het vol gende tc stellen: De werkende leden ver binden zich om, onder leiding van liet be stuur der afdeeling, toezicht te houden op hen. die door het genootschap geholpen worden of zijn, en dezen zooveel mogelijk met raad en daad bij te staan. Het bestuur eencr afdeeling is bevoegd, ook personen, die geen lid van het genoot schap zijn, tot het vervullen van bovenge noemde werkzaamheden uif te noodigen. In art. 6 op het woord dames-comité te laten volgendat, in overleg met en mede werking van het bestuur, do belangen van vrouwelijke personen zal helpen bevorderen. Art. 7 aldus tc lezenIn gemeenten, waar geen afdeeling is gevestigd, worden één of meer correspondenten benoemd, aan wie het toezicht over de door heb genoot schap op eenigerlei wijze ondersteunde of bijgestane personen, die zich fce hunnent ne derzetten, kan worden aanbevolen. Achter art. 37 te laten volgenart 37 b De hulp, aan jeugdige personen te veriee nen, is er zooveel mogelijk op gericht hen te onttrekken aan voor hen verderfelijke in vloeden en te bevorderen, dat te hunnen aanzien de meest doeltreffende middelen worden toegepast, om hen in het vervolg voor afdwalingen te behoeden. Waar noodig, voorziet de afdeeling ook to hunnen behoeve ra rechtskundigen raad en bijstand, tot het bekomen waarvan zij zicsli bij voorkeur tot leden der afdeeling wendt. De afdeeling Alkmaar heeft voo-gcsteld De algemeene vergadering drage aan het hoofdbestuur op zich te wenden tot den Mi nister van Justitie, met verzoek het daar heen te leiden, dat het ontslag der jongens, in de Rijksopvoedingsgestichten verpleegd, zoo min mogelijk m de wintermaanden plaats hebbe, daar het bij herhaling geble ken is hoogst moeilijk alsdan voor hen te zijn werk te verkrijgen, vooral voor hen, die in de gestichten het timmervak, kleerma ken, enz. hebben aangeleerd. De Eerste Kamer-commissie over de Onge vallenwet heelt Donderdag haar volgende vergadering bepaald op 30 April. Ten vervolge op het medegedeelde in de sStaatscourant" van 18 en 19 Maart j.l., no. 65, betreflende de ovei legging van coden te Aden voor het handels- en particuliere ver keer met Zanzibar, de Seychellen, Mauritius, Madagascar, Britsch- en Duitsch-Oost-Afrika, Mozambique en Lorenjo Marques, wordt bekend gemaakt, dat door de Nederlandsche telegraafadrninistratie de Mercuur-code naar Aden werd gezonden en, volgens ontvangen bericht, aldaar is gedeponeerd. Dientengevolge kan voor het bedoelde ver keer gebruik gemaakt worden van de door Nederland gedeponeerde Mercuur-code en van de coden A. B. C., A. B. C4de uitgaaf, A1, A. Z., de Seottscode 9de uitgaaf, en de Telegraphenschlirisel van M. Staudt en O, Hundius (uitgaaf van Juüus Sprenger te Beilijn), welke blijkens vroegere mededee- üngen door vreemde telegraafadministratiën te Aden werden gedeponeerd. (nSt.-Ct.") In de 5e jaarlijksche algemeene vergade ring van de Ned. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, te Haailem gehouden, werden gekozen: tot voorzitter de heer W. Swagerman, tot secretaris de lieer L. B. Weyland Jr., tot penningmeester de heer A. D. Kroonenburg, allen te Amsterdam. Na?-- wij vernemen komt er weer een nieuwe dienst op Rotterdam van twee Atlan tische Amerikaansehe havens. {»N. R, C.") Bij Kon. besluit is aan jhr. J. Backer Jr., directeur van de Grootboeken der Nationale Schuld, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend met dankzegging voor de goede en langdurige diensten in die betrekking den lande bewezen. Bij Kon. besluit zgn benoemdtot ontv. der registratie en domeinen te Schiedam G. D. L. Graafland, thans ontv. der reg en dom. en bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbevvijzen te Brielle ie Heerenveen, J. J. Berdenis van Berlekom, thans in die betrekking te Elburg te Beet- sierzwaag, M. I. V. K. G. Hulswit, thans in die betrekking te Zevenaar; te Harder wijk, W. A. Kleijn van de Poll, thans in die betrekking le Oirschotte Goor, C. J. de Lussanet de Ia Sablonièie, thans surnumerair der reg. en dom.te Oirschot, L. Ofierhaus, thans surnumerair der reg. en dom. en com mies ter directie der reg. en dom. te Middel burg. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontv. van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren wei ken te Amsterdam M. S. F. Lnngedijk, controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveien werken le Alkmaar. Bij resolutie van den Min. van Fin. is met aanvang van de 364e loterij benoemd tot collecteur der Staatsloterij te Amsterdam S. De Lange aldaar. Ned. Hebv. Kerk. Naar ons uit Deventer wordt meegedeeld is in een dezer dagen te Amsterdam gehou den vergadering van afgevaardigden der •diaconieën van de Ned. Heivormde gemeen ten van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Arnhem, Groningen en Deventer besloten tot oprichting van een bond, te vormen door de diaconieën der Ned. Hen'. Kerk, met het doel de gemeenschappelijke belangen te behartigen in den ruimsten zin. Tot leden van het voorloopig bestuur zijn gekozen de heeren mr. J. A. E. A. Lisman en J. Margadanfc in Den Haag, respectieve lijk als voorzitter en secretaris; Van der Bron te Amsterdam; dr. van Doorninck en E. Kagei te Deventer. (,,Zw. Ct.") Te Utrecht is, 52 jaar oud, overleden dr. Esketlioff Carsjen Giavemeijer, predikant bij de Ned.-Herv. gemeente aldaar. Beroepen: te Waddingsveen c. a., J. A. van Boven, te Oud-Beierland. Te Noorden, P. Bongeis, te Kamenk; te Rotterdam, G. A. J. Jonker, te Haarlem; te Groot-Ammers, H. Snel Cz., te Dirksland. Aangenomen: naar Sneek, door 11. J. Mulder, te Loppetsum; naar Roozen- daal en Nispen door W. Bax, le Koihorn - naar Osch, door J. Herderschee J.Ilz., te Deventer. Bedankt: voor Hoedekenskerke, door J Schouten, te St. Filipsiand. Voor Oud- Alblas, door J. M. F. Schippers, te Huizen; voor Hekelingen door II. G. Oudegeest, te Renooi en Gellikum-— voor Beikhout door H. Oflerhaus, te Veenhuizen- voor Oudega J. Oosterhuis, te Stiawoude voor Vooist, door u. E Meloen, te Kloetiuge; voor Makkum, door H. G. van Endt, te Woerden; voor Lienden, door A.Jellema, ie Oppenhuizen en Uitwellingergavoor 's-Hertogeiibosch, door J. A. Prins J.Jz. te Fpe. Ev. LuTir. Kerk. Beroepen: te Medemblik, ds, F. J. Plaat, te Purmereml. B. S. de Beer, te Delft. Geref. Kerken. De geivf. predikanten-conferentie zal te Utrecht gehouden worden Woensdag 25 April a.s. Ds. Fernhout, predikant bij de geref. keik aldaar, zal alsdan het een en ander in 't midden brengen over Appelius* leer aan gaande den doop der jonge kinderen. Beroepen: te Zwartsluis, A. G. Honig, te Zeist; te Overtoom Js. van der Linden, te 's-Gravenhagete Tiel, G. Keizer, cand. te Kampente Monnikendam, L, J. C. Kreyt, cand. Aangenomen: naar Oud-Vosmeer, door J. A. de Bruyn, te Emmen naar Opeinde c. a., door S, Idema, cand. te Uithuizen. Bedankt: voor Halfweg, door J. II. Donner Jr., te Nieuwdorpvoor Exmorra en Allingawier door 11. Koffijberg, cand. voor Zegwaard en Witmarsum, door B. Rooida, te Burum voor Herwijnen, door K. van der Wal, tellillegom; voor Horn- merts en Julrijp, door J. H. Groeneveld, te Maium; voor Herwijnen, door K. van der Wal, te Hillegom voor Langeslag, door S. Idema, cand. Oud Katji. Kerk. Het jonste nummer van »De Oud-Katholiek" behelst een staat van de oud-Katholieke kerk iu Nederland bij den aanvang van 1900. Daaruit blijkt, dat zij over geheel ons va derland telt 26 gemeenten, met te zamen 7800 zielen en 4044 communicanten. De kleinste gemeente is Schoonhoven met respect. 21 en 9, de grootste Egmond-aan Zee met 1680 zielen en 925 communicanten. Dan worden aan deze statistiek nog toegevoegd de gemeente te Nordstrand met 50 zielen en 60 communicanten, als ook le Parijs met 270 zielen. Te Delft is overleden de heer C. A. Har derwijk pastoor der Oud Katholieke Gemeente aldaar. Middelbaar Onderwijs. Dr. A, van Hennekeler, leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan de le hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus voor jon gens te Amsterdam, heeft om gezondheids redenen als zoodanig een eervol ontslag aangevraagd. Lager Onderwijs. De vereeniging van hoofden van scholen in Nederland liield Zaterdag de tweede algemee ne vergadering in het Gebouw voor Kunsten cn Wetenschappen, te Utrecht. De voorzitter, de heer J. Solu-euder, an Rotterdam, open de haar met een hartelijk woord van welkom. De hoofdschotel der vergadering was de be spreking der conoeptregeling voor de benoe ming van hoofdbn van scholen, ontworpen, door het bestuur en door enkele afdeelmgen geamendeerd. Dat ontwerp, bedoelend eon systeem van benoeming in de eerste plaats, en geen sala risregeling, werd ingeleid door den lieer C. Zeeman. Do regeling werd in hoofdzaak in den geest van het bestuur aangenomen, en per referen dum aan heb oordeel der leden onderworpen. Nadat nog een korte bespreking was ge voerd over een op te lichten ondersteunings fonds bij tijdelijk buiten betrekking raken, welke zaak echter werd aangehouden, werd de vergadering gesloten. sDe roode Toga" in den Groolen Schouw burg te Rotterdam is zeer aanbevelenswaard. Naar hot „U. D." verneemt, wordt te Utrecht onder heb bestier van vrouwe Van Eysd'Yvoie een. uitvoering ven Wende beelden voorbereid van Reinedkes „Die wil den Schwane". Zo zou iu Januari a.s. plaats hebben in den Schouwburg, voor zoover liet muzikale gedeelte betreft, onder leiding van den heer H. C. van Oort, en de voordeelen zouden zijn voor het Kinderziekenhuis. 's Rijks Bthnografiscili Museum heeft van den heer H. F. Loymans, R.-K. priester en pastoor te Semnrang, ten geschenke ontvan gen eenige voorworpcu, afkomstig uit de resi dentie Westerafdeeling van Borneo. Geïnven tariseerd als serie 1186. Aan den schenker is de dank der Regee ring betuigd. Bij don uitgever S. L. van Looy (Amster dam) zal binnenkort verschijnen „De Zwer ver in de Tafelbaai", ■"oor zang en declama tie getoonzet door M. II. van 't Kruijs op een strofisch gedidht van Joh. H. Been Het motief van dit gedicht is de onder do zeevarende volken algemeen verbreide le gende van ,,de(n) Vhogende(u) Hollander", welke, ook voortlevende in Kaapland, om den Tafelberg, daar met de geschiedenis van een berucht scheepskapitein Van der Dek ken in verband is gebracht. Tob straf voor zijn euveldaden en overmoed zou dezo man veroordeeld zijn geworden, om, ten eeuwi gen dage, met zijn schuit, in de Tafelbaai rond te zwerven. Zoodra zich in den storm het spookschip aan do zeelui vertoont, we ten zij, dat hun lot, in de golven te verzin ken, beslist is. Wederom met de geschiedenis heeft nu de dichter deze legende sa am gevlochten. De zwerver zal boete doen. Do Boeren snelt hij te hulp „vreemdeling, dio zwijgend strijdt", plaatst hij, door niemand herkend, zich aan 't hoofd van de burgers der -epnblieken, drijft met hen den Brit terug, en sneeft, „plengende zijn bloed in de Vierkleur van Transvaal", Bij de firma Cohen en Zonen te Amster dam zal spoedig, tegelijk met de Duitsche uitgever, een Nederlandsche vertaling ver schijnen van Bertha von Stittners' uTagebuch aus dem Ilaag." De bekende Zweedsche dramaturg August Strindberg is tot den katholieken godsdienst overgegaan. Het gerechtshof te Arnhem behandelde gister in hooger beroep de Neerbosch-zaak. De advocaat-generaal ericiite verwerping van het vonnis der rechtbank en veroordee ling van beide beklaagden tot 6 weken ge vangenisstraf voor elk Uitspraak 26 dezer. Door het gerechtshof te Leeuwarden is, ter vervulling eener vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betische lijst van aanbeveling: mr. S.Gratama, rechter in de arrond.'-rechtbank te Rotterdam; mr. Z. W. Straatman, rechter in de arrond.- reehibank te Almelo, en mr. L. D. W. Lo«ecaat Vermeer, vice-president der arrond.- rechtbank te Leeuwarden. (»St.-Cl,") De data voor de in dit jaar te Purmerend te houden algemeene vergadering der IIol- landsche Maatschappij vao Landbouw, met daaraan verbonden landbouwtentoonstelling en feesten zijn thans definitief als volgt vast gesteld Dinsdag 4 September 1900: keuring der Kaas, aangevoerd op de markt te Purmerend. Woensdag 5 September 1900 's middags 12 uur: opening der landbouw-tentoonstel- ling; des namiddags l'/s uur: excursie per extra tram door en naar de Beemster, Donderdag 6 SeptemberLandbouwten toonstelling en tentoonstelling van hengsten en paarden; 's morgens 11 uur; algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in »De Doelen" 's nam. 5 uurofficieel diner. Vrijdag 7 Sept. 's morgens 10 uur: Land bouwtentoonstelling en groote veetentoon stelling. Zaterdag 8 Septemberharddraverij en Zondag 9 September: feestelijkheden tot sluiting der tentoonstelling. Het bestuur der afdeeling mocht reeds velerlei medewerking ondervinden en verschil lende gouden en zilveren medailles zijn reeds toegezegd, waaronder een groote zilveren medaille van II. M. de Koningin. Zondag a.s. zal van 5—6 uur een voetbal match plaats hebben tusschen nde Ster" en »Devo II". Retourbiljetten Parijschc tentoonstelling. De onderhandelingen door het bestuur der Belgische Staatsspoorwegen gevoerd ter ver krijging van de verlenging van den geldig heidsduur der biljetten voor de heen- en terugreis naar Parijs gedurende de Wereld tentoonstelling, zyn niet geslaagd. Moord te Bidam. Omtrent dezen moord meldt men nader De twist, die een zoo noodlottigen afloop had, is oin een kleinigheid ontstaan. De moordenaar en de veislagene waren met eenige anderen in een herberg geweest. De vei slagene Frans Jonker liep met den moor denaar Tfieodorus van Wessel. Daar eerst genoemde een weinig aangeschoten was zeide zijn broer: kom, ga mee naar huis, waar over Van Wessel boos moet geworden zijn. Plotseling ontstond er een zeer ernstige vechtpartij, waaraan ook nog anderen deel namen, waarvan twee lichte hoofdwonden bekwamen, totdat Jonker hevig bloedend neerviel, roepende0 God, loop gauw naar den dokter, want ik bloed dood." Enkele oogenblikken later gaf liïj den geest. Hg had een wond in den hals. De groote slagader was doorgesneden. Het schijnt, dat de betrokkenen, althans de dader, rustig naar huis en naar bed zyn gegaan. De gemeentepolitie verscheen echter spoe dig, beval Van Wessel op te staan en arres teerde hem in zjjn woning. Hg heeft een

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 5