YLAARDINGEN. STADSNIEUWS. MAASSLUIS. R e chtz ak e n. Gemengd Nieuws. Kunst en Wetenschap. op de eerste aanvraag der regeering afgele verd te worden. In de fabriek van werktuigen en spoorweg- materieel werd de aandacht gevestigd op het aantal van 1650 werklieden en 150 geëm ployeerden. Werd een bezoek gebracht aan de herhalings- en avondteekensebolen waar 200 op de fabriek werkzaam zynde jongens beneden 19 jaar kosteloos dag- en avondles ontvangen. In de gieterij waar jaarlijks meer dan 2 millioen KG. gegoten wordt, werd een groot stuk gegoten in tegenwoordigheid derliooge bezoeksters. In de locomotieven-werkplaats werd mede gedeeld dat voor deze branche alleen nog wel voor 2 jaar werk besteld was, en in de wagenmakerij dat jaarlijks 10001\ 1500 spoor wagens voor verschillende maatschappijen woiden afgeleverd. Ook het bezoek aan de handeisinrichtingen schenen de Vorstinnen op hoogen prijs te stellen. Bij het diner ten hove zijn heden genoo- digd de leden van den Amsterdamschen ge meenteraad. De minister van oorlog heeft zoo schrijft men ons terecht begrepen, dat het door hem ingediend wetsvoorstel betreffende delc- geroi gamsatie, met volledig zou kunnen wor den beoordeeld, indien de m dat voorstel be doelde organisatie van de landweer, welke van onze levende strijdkrachten een zoo vóór naam element zal uitmaken, met in bijzon derheden bekend was. Ten emde lneraan te gemoct te komen, en te zoigen dat, wanneer db legerorganisatie m de afdeelmgen dei- Tweede Kamer onderzocht wordt, de voorne mens der regeenng ten aanzien van de land weer algemeen bekend zijn, zal eerstdaags ook do wet op de landweer bij de Staten-Generaal aanhang x gemaakt worden. („N. R Ct Uit de beste bron kan worden medege deeld, dat het Zuid-Afrikaanscthe buitenge wone gezantschap, aan den vooravond van 't vertrek uit de residentie, zich van een der gewichtigste gedeelten van het program zij ner 2ending heeft gekweten. Gistermiddag ten 5 ure hebben de heereu Fischer, Wessels en Wblmarans een langdu rig onderhoud gehad met onzen minister van Buitenlandsche Zaken, den heer De Beaufort, dat een hoogst vertrouwelijk karakter droeg en in den loop waarvan de minister zeer vriendelijke toezeggingen deed aan de depu tatie. Het vertrek van het gezantschap zal beden word'en vastgesteld, in verband met alsdan te verwachten, tijdingen uit het buitenland. De commissie die zich gevormd heeft om een huldeblyk aan te bieden aan de wed. van generaal Joubert, ontving, behalve de reeds vermelde gift uit Wormerveer, f1200 uit Rotterdam. Na het aanbod van mej. Thdrèse Schwartze om de schilderij kosteloos af te staan, is, zooals men weet, besloten de in te komen gelden te bestemmen ten bate der gevangen Boeren. klanken, die de vibrato's doen natrillen in de harten der hoorders; daarvoor is de toon en de maniëreering te stug, te eenzelvig ook in het samenspel in het Duo met het klavier, dat bespeeld werd door een jongedame. Kaar verdienstelijk was zijn voordracht, respec tabel zyn techniek. Het accompagnement van de betreffende koornammers bezorgde «Orpheus'" eerelid Anton Rjjken, handig en bescheiden als immer. Na dit concert wenschen wjj «Orpheus" met vertrouwen succes voor a.s. Zondag. B. en W. dezer gemeente, behalve de wet houder mr. W. H. Jansen, met den waarn. Secretaris, namen gisteravond deel aan het bal ten Hovehedenmiddag zijn zij weder hier ter stede teruggekeerd. "Voor bet akte-examen L. O. is te Maastricht geslaagd onze vroegere stadgenoote mej. L. M. Beukers C. A.d. De algemeene vergadering der ieden van de afd. Schiedam van Toonkunst zal worden gehouden op Donderdag 3 Mei, des avonds te 8 ure. Een jongen heeft gisteren bloemen weg genomen uit een perk aan het Emmaplein, waarom hij werd aangehouden; tegen hem zal proces-verbaal worden opgemaakt ter zake van diefstal. Een vei huiswagen van den vrachtrijder Kooijman reed hedenmorgen tegen een paal, behoorende aan den heer Perquin en staande voor diens woning aan de Hoogstraat, naast welke de verhuiswagen moest laden. De paal is dientengevolge gebroken. Gisteravond waren aan de vischmaxkfc aan gevoerd 2 partijen, leng, kabeljauw en 4 man den schol; de prijzen waren voor leng van 0.55 tob 1.85, kabeljauw van 0.80 tot 1.15, schol van ƒ0 40 lot 0.65. Hedenmorgen waren aangevoerd 3 partijen schol, tong en rog; de pnjzen waren voor sdhol van 0.35 tot ƒ105, tong van ƒ1.85 tot 3.75, rog van 0.55 tot 1.25, alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 27 April. Notarismr. H. M. C, Poortman. Een brandei y met graanzolder, houten koelbak met koper belegd, open plaats, vryen gang, kantoor en erven, aan de Willemskade nr. 27, ter groote van 486 vierkante ellen, f5400. Een bierbrouwerij, houten koelbak mot koper belegd, bierkelders, kantoor, open plaats en gang, benevens een mouterij, paardenstal met bovenwoning, een wagenhuisje en erven, aan de Groenelaan nr. 109, ter grootte van 414 vierkante ellen, f3700. Een mouterij met bovenwoning, bergplaats en erve, aan de Noordvest nr. 3, ter ge zamenlijke grootte van 234 vierkante ellen, f 1800. Vervolgens werd de delegatie toegelaten bij H. M. de Koningin aan wie ds. Rochedieu met enkele welgekozen woorden het adres overhandigde. H. M. nam getroffen het adres aan, onderhield zich eenigen tijd allervrien delijkst met elk der heeren en verzocht heil bq het afscheidnemen haar dank te willen overbrengen in deze bewoordingen «Yenillez transmettre h toutes les Eglwes que vous représentez mes plus sincere» et chaieureux remerciements. Comme membre d'une familie protestante j'en suis trés tou- chée." Deze laatste verzekering herhaalde H. M. nog eens. Het adres is gebonden in een bijzonder smaak vollen lederen band met goud bedrukt en dragende in medaillon een gouden "W met de koninklijke kroon. Het schutblad bevat in keurige penteekeningen aan de vier hoeken de emblemen der Hugenoten, der Waldennen, der Covenanters en der Puriteinen. In het midden staat onder de koninklijke kroon geteekend de opdracht Address to Her Majesty The Queen of Holland, from The Alliance of Reformed Churches holding the Presbyterian System 1899 Op vier met smaakvolle randen beteekende bladzyden volgt dan het adres, dat vertaald aldus luidt: «Het moge Uwer Majesteit behagen, «Wij, ondergeteekenden, vertegenwoordi gende de Presbyteriaansche kerken van de geheele wereld, naderen met diepen eerbied tot Uwe Majesteit om onze gelukvvenschen aan te biedeu met Uwer Majesleits inhuldi ging als Koningin der Nedei landen, «Aan Uwer Majesteits voorvaderen van het Huis van Oranje en aan liet volk van uw land hebben de Presbyteriaansche takken van de Hervormde Kerk onvergetel'yke verplich tingen. In de troebele jaren, die op de Her vorming volgden, waren het de Nederlanden, waarheen de Hugenoten van Fiankrijk, de Waldensen van Italië, de Covenanters van Schotland en de Puriteinen van Engeland vluchtten voor de vervolging, waaronder zy leden in hun eigen landen. Uw volk ontving de vluchtelingen met Christelijke toegenegen heid, voorzag in hun nooden en vergunde hun volkomen vrjjheid van eeredienst, terwijl Uw Vorsten hun beschermers weiden tegen elke vreemde mogendheid, die hun kwaad wilde. «Sedert dit tydperk en grootelyksj tenge volge van de hulp en de steun, toen zoo ruim schoots verleend, is het der Presbyteriaansche kerk, onder Godes zegen, welgegaan in menig land. Het is haar daar zeer voorspoedig ge gaan, totdat het gemiddeld aantal leden van haar verschillende lakken thans ongeveer vjjt-en-twintig millioen zielen bedraagt. Hoe wel verschillend in taal, zijn deze millioenen allen één in hun geloof, in hun hoop en in hun onafgebroken arbeid voor den roem en de uitbreiding van hi»t Koninkrijk van hun Heer en Rpdder Jezus Christus. «In dankbare herinnering van de schuld aan Uw Vaderen, erkennen wij met blijdschap de weldaden, die daaruit voor ons zijn voort gesproten en, eerbiedig een beroep doend op Uwe Majesteit als lid van de Presbyteriaan sche Gemeenschap, wagen wij het, bjj deze heerlijke gelegenheid en sprekende uit naam van de talrijke kerken, die wij vertegen woordigen, uiting te geven aan de diepe dankbaarheid, die w(j gevoelen over de tast bare eer, die God en uw volk Uwer Majes teits Huis hebben gegeven. «Wij bidden, dat God Almachtig, Onze Vader in den Hemel, U lang met de zege ningen van zijn Genade en Gunst moge ver rijkendat Hy u een lange en gelukkige regeering geve over een toegenegen en voor spoedig volk en U, als een Christelyke Vorstin, dus in staat zal stellen de belangen te be vorderen van het Koninkrijk, dat is recht vaardigheid, vrede en vreugde in den Heiligen Geest en dat als de dagen van uw aardsch koninkryk voorby zijn, hij u moge geven de kroon der gerechtigheid, die nooit vergaat". [Volgen de onderteekeningen]. Aan dit adres zyn toegevoegd de handtce- keningen van de moderators en voorzitters der verschillende Presbyteriaansche kerken in Europa, Azië, Afrika, Amerika en Australië in alphabetische volgorde der landen. Nog kunnen wij omtrent de audiëntie het volgende mededeelen: Hoewel niet zóó schitterend als Woensdag, was toch de salie des pas perdus van gister morgen tien uur af een tooneel van gioote pracht. De mooie hooge zaal was vol civiele autoriteiten en particulieren in gioot tenue, heeren in hofcostuum, een paar dames en eenige vrouwen uit de volksklasse, die groote gele envelloppen met requesten aan de Ko ningin in de hand hielden. Ook waren er een paar Volendammers in hun eigenaardige kleederdracht. Om half twee werd gezegd, dat H. M. ging dejeuneeren tot twee uur. Heel ongegeneerd droegen de lakeien schaleD en borden door de wachtzaal weg naar een deur, waarachter zeker een filiaal van de hofkeuken verscholen was. Velen zagen verlangend naar die restjes; de meeste heeren hadden niet gedejeuneerd en wilden niet heengaan uit vrees dat hun naam tydens hun afwezigheid zou worden afgeroepen. Baron Róell riep telkens een tiental namen af, de geroepen personen gingen dan naar een tweede kleine antichambre, de gele zaal, gelegen aan de Damzrjde, vanwaar men een aardig uitzicht heeft op het plein met de volksmenigte, die het Paleis staat aar. te kijken. Het wachten in een zaal aan de Darozyde zou minder eentonig zijn, maar dit gele zaaltje is wel wat kleinin de groote wachtzaal zien de ramen alle uit op de binnenplaats, de eenige afwisseling was, dat nu en dan de Koningin-Moeder er door geleid werd, die in een zaal aan de andere zijde van het Paleis audiëntie verleende. In het gele zaaltje behoefde slechts een paar minuten gewacht te worden. Dao, als men aan de beurt was, werd de deur geopend, de naam nog eens opgeroe pen en men was in tegenwoordigheid van de Koningin. H. M. was gekleed in het lichtblauw en stond in bet midden der kleine zaalin Haar gezelschap bevonden zich alleen Mevrouw Van Loon-Egidius, dame du palais der Ko ningin en maarschalk Clifford, die schuin achter haar stonden. Na een paar woorden gewis»e!d te hebben, zeult» 11. M.vliet was mij aangenaam," en /ij mankte zich weer gereed een volgend peisoon te onttungeri. Zoo \ei vulde zij onvermoeid haar taak tot bijna vier uur, had voor ieder een vriendelijk belangstellend woord en deed aan ieder eenige vingen. Onder de kunstenaars merkten we op de heeren Mengelbeip, Anton van Rooy en Viotta, den acteur Brondgeest, den schilder Paul Rink, wiens werk op de vorige Arti- tentoonstelling met de Koninklijke medaille bekroond wa». Audiëntie van de Kouingi n-Moeder. 's Middags hield H M. cle Koningin-Moeder ook nog audiëntie voor verschillende commis sies en particulieren, die het verlangen hadden te kennen gegeven Haar te spreken. Hun aantal was vrij groot. Tot hen behoorden de heeren M. C. Calkoen, Matth. Duys en II. van de Velde Hzn., als voorzit ter, secretaris en penningmeester der vereeniging n Kinder voeding". De Koningin had met hen een langdurig ondethoud, waarbij Zij blijk gaf van Hare be langstelling in het streven dezer sympathieke vereeniging. De voorzitter vroeg of Hare Ma jesteit de Koningin ook misschien geneigd zou zijn als beschermvrouwe der Vereeniging op te treden. De Koningin-Moeder antwoordde, dat wanneer het bestuur dienaangaande een request tot H. M richtte dit verzoek in ern stige overweging zou worden genomen en Zy een dergelijk verzoek bij Hare Dochter zou steunen. Des middags deden de Koninginnen een grooten rijtoer, vooral door de volksbuurten, waar overal groot enthousiasme heerschte. Het bal ten Hove. Tegen 9 uur begon ten Paieize de groote burgerzaal met haar zachte, doch heldere ver lichting zich te vullen met een schitterende menigte in allerlei uniformen en statiekleedy, afgewisseld door enkele weinige zwarte rokken en licht-kleurige toiletten der dames. Uit de elegante en kostbare toiletten bleek duidelijk, dat het dragen van lange sleepen mode is. Even na 9 uur klonk het boven het gegons in de zaal uit: «Hare Majesteit" en een indrukwekkende stilte verving het verward geluid van stemmen. Tusschen de en haie opgestelde genoodig- den begaven de Koningin en de Koningin- Moeder zich naar de Troonzaal, die tevens als balzaal diende. De Koningin was gekleed in een crème zyden kleed, gebrodeerd met marguérites en omzet met Brusselsche kant. In Haar coif- fuie droeg H. M. een diadeem en om den hals een rivière van fonkelende edelge steenten. De Koningin-Moeder droeg een vertd'eau moirée zijden kleed, bezet met paillettes en was getooid met een diadeem, waarvan een witte sluier afhing. Beide Koninginnen droegen het Groot Kruis der oi de van den Nederlandschen Leeuw. De gasten verspreidden ïich deels in de kleinere zalen waar zich de buffetten bevon den, terwijl de Koninginnen zich tusschen de genoodigden in "de groote zoal bewogen en zich tal van dames en heeren deden voorstellen. H. M. de Koningin onderhield zich met verschillende consuls van vreemde mogend heden en geruirnen tijd met den consul der Zuidafrik. Rppubheken, den heer R. A. J. Snethlage. In de troonzaal voeiden, achter groen ver scholen, de kapel van het 7e regiment, dans muziek uit. Het bal was zeer geanimeeid. Dank zij den goeden zorgen van de ordonnance-ofïicieren, die met-dansers beleefd verzochten zich elders op te houden, was de ruimte in de danszaal zeer voldoende, H. M. nam zelve aan het bal geen deel. Omstieeks half twaalf trokken de Konin ginnen zich terug, doch het was reeds na middernacht eer de laatste gasten het wel geslaagde feest verlieten. Heden meldt men ons De Koninginnen brachten heden voor den middag bezoeken aan de Am=leid. Huishoud school nabij het Vondelpark en aan de fabriek van verbandstoffen aan de Wcesperzyde, en na den middag aan de Nederl. fabriek van wetktuigen en spoor weg-materiaal en deden daarna een boottochtje waai by de haven werken en de handeisinrichtingen alsmede het nieuwe gemeentelijke Entrepót werden bezichtigd. Overal door de besturen ontvangenover al werden bouquetten aangeboden overal werd groote belangstelling aan den dag ge legd voor hetgeen te zien werd gegeven. in de huishoudschool stelde jkvr. Jeltje de Bosch Kemper de directrice met haar onder wijzeressen voor en werden drie keukens be zichtigd, waar alles in volle werking was, m de keuken waar o. a. 14 soldaten les in het koken gegeven werd o. a. opgemerkt de kolonel, plaatselijk commandant G. van Essen, die belast was met het toezicht op de kooklessen aan militairen gegeven. Ook werd de keuken bezocht voor de lessen in volks voeding waar een smakelijke maaltyd niet meer dan 7 k 8 ets. mag kosten. In de fabriek van verbandstoffen werden de doctoren aan HH. MM. voorgesteld, en de aandacht gevestigd op de koord-verbanden, welke op het slagveld des noods met vuile handen kunnen aangelegd worden, er werd een blik geworpen in de Gouvernement# kamer waarin voortdurend 75000 meter gaaszwachtel en watten in voorraad zrjnom De Bond «Maatschappelijk Belang" ver gadert 16 Mei te Utrecht, ter bèhandeling van de vraag, of thans niet tot ontbinding van den Bond kon worden overgegaan en de bevordering van het doel over te laten aan de plaatselijke werkzaamheid van de afdee- lingen, die in tal van steden thans reeds in die richting optreden. OVERSCHIE, 27 April. Bij den landbouwer T. de Jong is mond- en klauwzeer bij het vee geconstateerd. "Door mej. de weduwe van der Spek, win kelierster op de Gedempte Biersloot, is gis teren aangifte gedaan van de ontvreemding van ruim f40.—uit de toonbanklade, waarin echter een veel grooter bedrag aanwezig was. De oefeningen der d.d. schutterig zullen de volgende week weder een aanvang nemen. Arie Elshout, vroeger hier ter stede woon achtig, die hier te lande by de artillerie in dienst was, is tegenwoordig in den Trans vaal korporaal by de artillerie. Majesteits regeering voor de Nederlandsche pers. Hare Majesteit antwoordde dat de pers steeds op Haar warme belangstelling rekenen kan en betuigde den voorzitter persoonlijk de belangstelling, waarmede Zij kennis had genomen van zijn stuk in de «Revue des deux roondes" over de Zuid-Afrikaansche crisis en sprag daarbij de verwachting uit dat dit stuk ook in het buitenland in ruimen kring moge verspreid worden. Toen de Voorzitter hierop antwoordde, dat dit stuk spoedig in de Engelsche en Duitsche talen het licht zoude zien, voegde Hare Majesteit er aan toe, dat zij versprei ding vooral in Amerika van veel belang achtte. Mevrouw de douairière baronesse Van LijndenVan Pallandt van Neerijnen te 's-Gravenhage heeft de door wijten haar echtgenoot gevormde verzameling schilderijen aan het Rijksmuseum geschonken, Messchaert gaat ons land verlaten. De doc toren achten nl. het klimaat nadeelig voor het behoud van zyn stem, zoodat hij voortaan in aangenamer milder natuur zal moeten doorbrengen. Met 4o October e. k. vertrekt Messchaert metterwoon naar Wiesbaden. liet gerechtshof te Arnhem deed gister- moigen uitspraak in de zaak Neerbosch en veroordeelde de beide beklaagden bij bieed gemotiveerd arrest, waarin dezelfde gronden der rechtbank als 't ware zijn overgenomen, tot dezelfde straf, namelyk f 10 br»te. Rollerdameche Diergaarde. Gisteravond werd de jaarlyksche algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders en leden der Rotterdamsche Diergaarde. Uit het in deze vergadering uitgebracht jaarveislag bljjkt dat haar bloei stijgende blijft. Het aantal leden verminderde door overlijden en bedanken met 585 terwijl daarentegen 702 nieuwe leden werden aan genomen, zoodat de vereeniging op uit. Dec. 1899 telde 3356 gewone leden waarvan 383 aandeelhouders, 488 donatrices waarvan 86 aandeelhoudsters, 236 buitenleden waar van 41 aandeelhoudsters, 8 buitendonatrices waarvan 2 aandeelhoudsters, 344 houders van persoonl. toegangkaanen boven de 30 jaar, 608 beneden dien leeftijd, 85 houdsters van persoonl. toegangkaarten, 388 zonen van leden, 132 eereleden en 65 leden van verdienste totaal 5710. Het ledental vermeerderde du3 weder met 113, Er werden genomen 68969 entreekaarten of 12848 meer dan het vorig jaar en voorts 355 tijdelijke toegangskaarten, tegen 521 in 4898. Deze vermindering is een gevolg van een wyziging in het reglement waai door tevens de introductie-biljetten van 1685 tot tot 2057 stegen. Verder werden nog genomen 240 vergun ningen tot het ryden met kinderwagens en 171 toegangsbewijzen Kruiskade bij de avond concerten. Als ieder jaar werd de diergaarde ook weder gratis bezocht door 17243 kinderen uit weldudigheidsiniichtingen en van de kos- telooze scholen, die tevens met \i ij willige bijdragen der leden op versnaperingen wer den onthaald. Eindelijk werd nog aan ver schillende vereenigingen of corpoiaties gratis of tegen verminderd entrée toegang verleend. De dierenverzameling werd weder door aankoop en geschenken uitgebieid waarvan wij vroeger reeds melding maakten. Vele dierenverblijven ondergingen weder belang rijke verbeteringen. Voor de planten waren vooral Augustus en September zeer gunstig zoodat de tuin een prachtigen aanblik opleverde. Ook de kas plantenverzameling werd weder met vele fraaie geschenken uitgebreid evenals de eon- chilièn verzameling die gecatalogiseerd werd en de bibliotheek. Door dr. J. Buttikofer werd een proef ge nomen met populair wetenschappelijke lezin gen met lichtbeelden waarby een 200tal leden belangstelling toonden. Er werden voorts 34 avond- en 18 namiddagconcerten gegeven, dat op de ver jaardag der koningin werd met bengaalsrhe vuren opgeluisterd en daarby ook aan kin deren beneden 46 jaar toegang verleend. Ook werd op een der namiddagconcerten onder leiding van den heer Bunk de feest cantate gezongen door een 800 schoolkinderen den 9 Juni voor H. M. de Koningin uitgevoerd. Tweemalen werd een vuurwerk ontstoken. Aan den tegenwoordigen pachter der buf felten werd tegen 1 Me' 1900 ontslag ver leend tegen een vergoeding van f4000 op dien datum door dien pachter te voldoen. Als pachter zal dan optreden de heer Anion Meyer, thans te Schiedam, die liet contract voor 2 jaren heeft aangegaan. Aan directie, beambten en personeel wordt tevredenheid betuigd. Hel ondersteuningsfonds ontving een legaat van f1000 van den heer A. vau Stolk. Uit dat fonds worden ondersteund 2 timmerlieden, 1 verver en twee weduwen, terwijl mede ook de ziekegelden uit dat fonds voldaan worden. Aan het slot zegt het verslagHet is ons aangenaam het jaar 1899 onder de gunstigste te kunnen rekenen. De jaren welke met 1800 geschreven werden liggen thans achter ons en wanneer wy op de laatste.helft van dat tyd perk terugblikken dari valt in die jaren de bloei en ontwikkeling der Rotterdamsche Diergaarde. Er is veel gewerkt en gestreefd om de vereeniging op de hoogte te brengen, waarop zij thans staat, en de uitkomst is alleszins bevredigend te noemen. Laat ons den wensch uitspreken dat het jaar 1899 niet zal blyken te zyn het culminatiepunt der ontwikkeling van de Diergaaide, doch het begin van een tjjdperk van nog grooteren bloei. Vervolgens werd door den penningmeester de rekening en verantwoording voorgedragen. Orpheus. Aan den vooravond van den nationalen zangwedstiijd te Delft, waaraan «Orpheus" zal deelnemen, is de uitkomst van dit tweede concert in het loopende seizoen voor ons mannenkoor alleszins bemoedigend. Gelukkig, uitermate gelukkig is de stemverhouding, fi isch-forsch, zonder lawaaierig te zyn doen vooral de hooge tenoren, braaf ruig, als fondamenthouders in het klankenmonument betaamt, de basten, waardoor een glansaf- gevend, beschaafd ensemble wordt verkregen. De distinctie in voordiaclit, het tot in het minutieuse volgehouden du'delyke in scha keering en dynamiek, zijn het werk van Georg Ryken, den aanvoerder, die deze zan- gersbent, indien zij zingt als gisteravond, zeker ter overwinning zal voeren met zijn onbetwistbare capaciteiten van kalrn-leidend reproduceerend kunstenaar. Daar was veel adel in dezen mannenzang, wavrvan wij in de eerste plaats gpnoten hebben in den heerlijk-innigen 23sten Psalm («Gott is mein flirt!') van Schubert en dan in «Saul's Lierzang" van Gevaert, een der concom-s-nummers, dat schitterend, met byna zuidelijke bravour gezongen werd. De over weldigende forti waren misschien voor de Musis-zaal te groot, te enormongelooflyk forsch voor 52 stemmen. (De Delftsche feest wijzer vermeldt dat getal voor «Orpheus" zangerschaar). Voorts werden nog uitgevoerd «Het Klokje van het Hart" van Mart. J. Bouman (a capella), een wat Tonenmolerei-ademend mignonnetje, dat goed lukte, «Römische Leiehenfeier" van Friedrich Gernsheim, en «Theresen-Walzer" van Faust. Wy misten het tweede wedstryd- koor, Heinze's Herfst". Waarom dat niet liever gekozen dan het wel vroolijke, maar toch onbeteekenende walsje, dat beslist beter voor een bieravond geschikt is, dan voor een serieus concert? Omdat «De Herfst" op de uitvoering van December is gezongen? Na; aber des Guten hat man doch niemals zu viel 1 En 't was juist het juweeltje, de vorige maal. De heer K. B. van hier trad op als solo cellist en speelde het Allegro en het Andante uit het groote Duo van Goltermann, de zoet sappige «Berceuse de Jocelyn" van Godard en «Arlequin" van den technisch-moeilyke- violoncelmuziek leverenden cel-virtuoos Pop per. De heer B, ontlokt zijn instrument althans hij deed het ditmaal niet geen "Gisterenavond had alhier op de bovenzaal van het hotel «de Moriaan" eene uitvoering plaats van de Harmonie-vereeniging «Con cordia", onder medeweiking van den heer W. Hammelburg, viool, en de dames A, Sander en C. Wols v. d. Wel, voor zang, die veel bydroegen tot het doen welslagen van dezen avond. «Concordia" deed zich op verdienstelijke wjjze hooren en zal zeker op het festival, dat 2e Pinksterdag a.s. te 's-Giavenzande zal plaats hebben en waaraan zij deelneemt, een goed figuur maken. Een geanimeerd bal hield de liefhebbers van dansen tot laat in den nacht bijeen. Ondanks de droeve omstandigheden was Rosier Faassen's 50-jarig jubilé in den Grooten Schouwburg te Rotteidam gisterenavond een triomf, 't Was er stampvol van vrienden en vereerders, en dat zijn alle Rotterdammers; maar ook uit omliggende plaatsen waren er veel. In Saus Gêne als dansmeester hebben wy Faassen nog niet zoo heel lang geleden hier in Schiedam kunnen ziendat is een rol voor den ouden heer geknipt, de petil- lante rol van den dansmeester. Die vervulde hy gisteren natuurlijk en met veel veine, vooral later, toen hy wat over de emotie heenkwam van de hulde, die bij zyn opkomen het enthousiaste publiek hem bracht, door zich van de zetels te ver heffen, als één man, spontaan, lang applau- diseerend. Na de tweede entre-arte kwam Van Eysden op en sprak den jubilaris toe, hem een portefeuille aanbiedend namens tal van ver eerders in het gansche land, toen Van Zuylen, ook namens mevrouw AlbrechtEngelman, Alida Tartaud—Klein enz., allen bewyzen van hulde brengend in bloemen en kransen. Faassen was diep getroffen. Toen dansmeesterde hij weer voorts schit terend als van ouds. Het bestuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring, vertegenwoordigd door de hee ren dr. JA. Kuyper, voorzitter, P. J. Appel, vice-voorzitter, en Jacques Deen, secretaris, waren heden ter audiëntie by Hare Majesteit. De voorzitter bood Hare Majesteit de hulde van den Kring aan en verzocht bij voort during de hooge bescherming van Harer

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2