ylaardingen. BINNENLAND. STADSNIEUWS. II e c h t z «t k e 11. Kerk en School. SPORT. Gemengd N i e uw s. Keizer Frans Jozef <e Berlijn. Keizer Franz Jozef is gisteravond naar Berlijn vertrokken, met een talrijk gevolg, waartoe ook de minister van buitenlandsche zaken der monarchie, Graaf Agenor Gclu- ehowsky behoort. Bijna alle bladen te Weenon bespieten in sympalbieken toon de reis des Keizers naar Berlijn. Het aFremdenblatt" betoogt dat hot idoe van bondgenootschap niet alleen bij den Duitschen Keizer eu do Duitsche vorstin, m..ar ook bij liet Duitsche volk onverzwakt voortleeft. Ook de kroonprins van Italië zal zich onder de vorstelijke bezoekers verbinden. Zoo ontstaat vanzelf een manifestatie van den band lus-chen de diie dynastieën, en bot volk versterkt die manifestatie door er zich bij aan te sluiten. De v Kuln. Ztg." wijdt aan de samenkomst der beide Keizers een blijkbaar geïnspireerd artikel, waarin bet Frans Jnz"i huldigt en den Driebond veiheeilijkt, als waai borg voor den Europeeschen vrede, terwijl het tegelijk aantoont dat deze samenkomst niets vijandigs gereclit- egens Rusland in zich sluit. Het blad waarschuwt voor illusies ten opzichte van een bespoediging van liet einde van den Transvaaioc; log. Het zegt daarover »Een inmenging in den Transvaal-oorlog zou niet de tot nu ioe gelocnliseerde oorlogs vlam blusschen zij zou integendeel gevaar loopen den oorlog naar Europa over te bren gen. Engeland heeft zich in den Tiansvaal- oorlog zóo vast gewikkeld dat het niet terug kan, voordat het zelf een aannemelijke over eenkomst met de beide Boerenrepublieken vermag te bereiken. Vreemde inmenging zou die overeenkomst niet vergemakkelijken maar bemoeilijken. Maar wel schijnt ons de hoop vaardigd dat in de samenkomst der beide Keizers en hun verantwoordelijke raadslieden voor de leiding der buitenlandsche politiek, zich de vraag op den voorgrond zal dringen, hoe naast het behoud van den Diiebond ook de wereldvrede duurzaam verzekerd kan worden. In dien zin gelooft liet blad dat het bezoek van Frans Jozef aan het Beriijnsche hof, al is het ook in de eerste piaats bestemd voor persoonlijke familie- en vriendschapsbetrek kingen, loch ook degelijke politieke vruchten kan dragen. Scmengde ïlledciieelingen. Volgens de Londensche bladen is generaal White benoemd tot gouverneur van Gibialtar. IItj zal zijn post eerst in Juli aanvaatden. Stanley gaat zich om gezondsredenen ge heel uit het openbare leven teruggetrekken. Hij legt zijn mandaat als lid van het Lager huis neder. Berlijn begint reeds in feeststemming te komen. Gistermorgen kwamen de groothertog en de groothertogin van Baden aan de Keizerin ontving hen rnet de drie jongste prinsen, prinses Victoria Louise en het Badensche gezantschap. Volgens de officieuse iNordd. Alig, Ztg." zenden de Keizer de Keizerin-Moeder van China een schriftelijken gelukwensch en een geschenk. Het huwelijk van prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont met den erfgraaf Alexander van Etbach-Schbnberg is gisteren te Arolsen voltrokken in tegenwoordigheid van Koningin Wilhelmina en Koningin Emma. De Fransche minister van oorlog generaal De Gallifet, is weer geheel hersteld. Grimaux, de vermaarde Fransche chenicus, wiens optraden ten gunste van Dreyfus be kend is, is op G5-jarigen leeftijd overleden. Volgens het Wiener Abendblatt" gaat de Czaar half Juli over Weenen naar Parijs. Te Warschau zijn ernstige onlusten voor gekomen ten gevolge eener betooging van socialisten wegens het gebruiken van Russische in plaats van Poolsche arbeiders bij enkele publieke werken. De kozakken verstrooiden de manifestanten, van wie er een honderdtal werden gewond, evenals verscheiden kozak ken en de polilie-chef Seyfairh. Niet minder dan 700 socialisten zijn gevangen gezet. Onder de Russische studenten heerscht groote armoede. 143 studenten der univer siteit te Dorpat hebben hun studie moeten staken, omdat zij geen middel van bestaan hebben. In het vlak bij de Russische grens gelegen plaatsje Alaschkerd zijn zes Ar mooiers door Kurden gedood. Vandaar een groote paniek onder de Armeniërs te Alaschkeid en Bsja- sid. Uit verscheiden plaatsen emigreeren de Armeniërs naar Rusland. Het Armeensche klooster Surp in het landschap Alaschkerd wordt door 50 soldaten bezetde geestelijk heid moest het klooster verlaten. De democratische conventie van New- hamshire heeft haar afgevaardigden opge dragen op Bryan te stemmen. Ook de democraten van Virginië willen Bryan in het Witte Huis brengen. Daaren tegen is de republikeinsche conventie van Noord-Carolina voor Mc Kinley. Omtrent den toestand op Cuba meldt de Amerikaansehe gouverneur-generaal Wood, dat het in de provincie Santiago de Cuba sinds de Amerikaansehe bezetting nog niet zoo rustig is geweest als nu. Evenwel is, ten gevolge van moeilijkheden in het Cubaansche ministerie, generaal Riveira, het hoofd der onafhankelijkheids- partij, door de Amerikanen gedwongen zijn ambt als secretaris van landbouw neer te leggen, en zijn ontslag kan wellicht dat van andere, hem sympathieke leden van het ministerie ten gevolge hebben. Keizer Wilhelm heeft den President van Brazilië telegrafisch gelukgewenscht met de 400-jarige herdenking der ontdekking van Brazilië. Toen de Maasdam Maassluis passeerde, bracht het fanfarekorps aidaar aan boord van de Zwarte Zee een afscheidsgroet met de volksliederen van de Zuid-Afrikaansche Republiek en Oranje-Vrij staat. Tal van met vlaggen versierde bootjes waren ter reede. Een opstoomende Duitsche stoomboot bracht het driemanschap haar groet door met de internationale seinvlaggen te pavoiseeren en met de nationale vlag te salueeren. S. D. A. P. In een. door 145 leden bezochte vergade ring der afdeeling Amsterdam van de S. D. A. P. werd tot secretaris voor het partijbe stuur gékoeen Jos. Loopuit met 109 stemman tegen 23 op A. S. de Levi fa, en tot penning meester W. P. G. Helsdingen met 81 stem men tegen 50 op J, W. Sleef. Het partijbestuur bestaat dus nu uit Hkn- Vertrek der Boeren-depufatie. Omtrent de receptie in den Doele te Rot terdam kan nog worden gerneld dat het per soneel der school van den heer Schreuder aan mevr. Fischer een bloemruiker overhan digde. Namens de leerlingen waren daarbij gevoegd twee zilveren gedenkpenningen. De «chool van den heer E-nieijei schonk een grooten lauwerkrans van massief zilver, op welks linten staat vernield x>De God onzer vadeien zal ook uw vijanden te schande maken." Dit geschenk ging vergezeld van een fraai gecalhgiapheerde oorkonde door een leeriing dier school; alle leeilingen tot de klemste incluis hadden haar van hun hand- teekening voorzien. De leerlingen van het gymnasium over handigden een tweetal albums met photo- giaphieëa van stadsgezichten. Len oorveidoovend gejuich steeg op toen de deputatie vei gezeul van dr Leyds en dr. Muller in den tuin veiseh"<n, ria te voren op de sociëteit te /jju «volkom geheeten door het voltallig bestuur met den president mr. C. C. Dutilli aan het hoofd, die een zeer hmtelijk woord tot de deputatie lichtte, daiubij heriii- neiende aan het fe t dat hij van deze zelfde plaats H. M. de Koningin het vorig jaai had welkom mogen heet» n. AI« wij Haar onder danen niet waren, wij zouden vvensciien uw strijdgenooten te zijn. Bij de verschijning der gezanten en hun omgeving werden hun de volksliederen toe gezongen door de vereemging sExelsior", door alien met ontbloote hoofden aangehoord. Thans begon hel défilé der schoolkinderen. Eerst de school der dames Hoytsema, dan de diaconiescholen, met ds. Moquette als presi dent der betrekken commissie aan het hoofd. Deze richtte een van geestdrift tintelend woord tot de deputatie, dat met donderende hoeia's wordt begroet. Het overhandigen der verschillende schoolgecchenken geschiedde bij monde der leerlingen, waarvan allen zich, zij het dan ook sommigen wat zenuwacl-';g, uitmuntend van hun taak kwijten. De klein ste jongens en meisjes haddden natuurlijk het meeste succes. Daarna maakten de verschillende, reeds vroeger genoemde vereenigingen haar opwach ting en bestendig hoopte zich de bloemen- schat voor de voeten der deputatie op. Het is mtuurlijk ondoenlijk hier ook maar met enkele woorden melding te maken van het vele dat gesproken werd. Alleen zij een uitzondeiing gemaakt voor dr. Meyer, leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium, die in hei Engelsch sprak. Met de laai van uw vijand, maar de ziel van een vriend, wensch ik ii vaarwel en gelukkige reis. Bijzonder werd onderscheiden door het gezantschap de heer Laurence, die een harte lijk woord sprak namens de strijders van'30, de Metalen-Kruisridders. Hem antwoorde de lieer Fischer in enkele woorden met een hulde voor die dapperen. Ook een groot aantal particulieren uit alle kringen van Rotterdam maakte van de ge legenheid gebruik om aan de deputatie te worden voorgesteld en haar de hand te druk ken. Na de uiterst vermoeiende receprie reed men naar de boot, waar zooals wij reeds meldden, Rotte's Mannenkoor het drieman schap hun volksliederen en het oude Wilhel mus en daarna, begeleid door het koper van de scherpschutters, den stambroeders door alie aanwezigen >Dat 's Heeren zegen op u daal" werd toegezongen. Blijkbaar maakte dit diepen indruk op het driemanschap. Her haaldelijk zag men den heer Fischer een traan wegpinken. Nadat de lieer Meerkamp van Emden nog een kort woord tot het gezantschap had ge richt, sprak de heer Fischer tot de verzamelde menigte van af het dek van den trotschen stoomer. »Gij hebt gezongen van vaderland en volk" zei hij ongeveer, sniaar zonder vrijheid en zonder vrede zijn deze niet bestaanbaar." Na een herinnering aan ons eigen roemrijk velleden, zeide hij thans op weg te gaan naar een volk, dat evenals hij en de zijnen, voor de vrijheid hal gevochten tegen den zeilden vijand. Zij waren geslaagd en hij hoopte vurig dal dit ook hun zou gelukken. Bij dat zich vrijgevochten volk hoopte hij dezelfde sympathie te vinden die men in Nederland had aangetroffen. Hier was gedurende hun verblijf van geen partijschap sprake geweest. Allen hadden zich vereenigd in hun sympathiewelnu, men ging ook niet naar Amerika om partijen te zoeken, maar het volk. sik hoop dat ik bij onze terugkomst u kan zeggen, dat wij ook daar evenals bij u voorstanders hebben gevonden om ons te helpen aan vrede en vrijheid. Geen vaarwel dus, rnaar tot weer ziens." Donderende hoera's van de ontzettende massa's. Weer stemde het koper in met de volksliederen en zette de boot zich in be weging, van alle kanten door de omliggende stoomschepen met de stoomfluiten gegroet. Dr. Leyds vergezelt het gezantschap naar Boulogne. ri Polak, Jos. Loopuit, W. P. G. Helsdingen, Schaper en P. J. Troelstra. („Het Volk.") Manisch. lot bev, van Nijverheid. De 123e algemeene vergadering der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid zal 10 en 11 Juli te Wormerveer gehouden worden. Door directeuren wordt voorgesteld een bijdrage van f 200 te verleenen aan de school voor kunstnijverheid te Haarlem voor werk zaamheden ten dienste van de inzending dier school op de Parijsche tentoonstelling. Ais maatregelen van bezuiniging stellen directeuren voor, de schadeloosstelling aan de afgevaardigden te verminderen totf'2.50 voor minder dan 12 uren en f 5 voor een etmaal, wat een besparing zal geven van ongeveer £375. Vooits zal nog aan de orde zijn het rap port van den heer D. van Lookeren Cam pagne over een Handekmuseum. De conclusie luidt, dat voor ons land wordt aanbovolen, dat de Regeering na de reorganisatie van ons con sulaatwezen een afdeeling stichte aan het ministerie van waterstaat om, werkende als Handelsinformatiebureau en steunende op de inlichtingen onzer consuls, van uit dat bureau aan handelaars en fabrikanten inlichtingen te geven. In voorbei eiding nog de volgende onderwerpen I. wijziging der HinderwetII de steenkoolexploitatie in LimburgIII. be vordering onzer handekbetiekkingen met de Zuid-Afrikaansche Republieken. Reuter seint uit Berlijn, dat de Neder- hmdsche deputatie, bestaande uit luitenant- generaal A. Kool, chef van den generalen staf, adjudant in buitengewoneri dienst van II. M. de Koningin, kapitein R. J. graaf Schimmelpentiinck, adjudant der Koningin en luitenant F. W. J. Loudon, ordonnans-ofïïciei van II. M,, gisteravond te halfelf daar is aangekomen. De deputatie werd aan het station ontvangpn door de leden van het gezantschap en door den majoor van het Duitsche leger, graal Schwerin, die tot eere-adjudant van de depu tatie is aangewezen. De voorzitter der Tweede Kamer zal in de vergadering van Dinsdag voorstellen de vol gende wetsontwerpen in openbare behande ling te nemen tot verhooging en aanvulling van hoofdstuk justitie der staatsbegrooting voor 1300, teri behoeve van de inrichting van het vroegere paleis van prins Frederik tot gerechtsgebouw tot aanvulling der wet van 7 Dec. 1896 tot het verleenen van vergoeding wegens mindere o; brengst van gemeente-opcenten op de per- soneele belastingtot onteigening voor eene overbrugging van de Oude Maas, nabij Spjjke- nisse, in den stoomtramweg van Hellevoet- sluis naar Rotterdam, met zqtak naar Brielie en Oostvoornehoudende bepalingen tol voorkoming van bedrog in den boterhandel tot wijziging en aanvulling van de bepalin gen in het Burgerlijk Wetboek omtrent de vaderlijke macht en de voogdij en daarmede samenhangende artikelen tot wijziging in de bepalingen betreffende het straffen en de strafrechtspleging ten aanzien van jeugdige personen, en houdende beginselen en voor schriften omtrent maatregelen ten opzichte van jeugdige personen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift ais vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen vóór 1 Augustus e. k. te Amsterdam en tusschen 1 Augustus en 31 December e. k. te Groningen. (»Stct."> voorstel van B. en W. tot het verleenen van financieelen steun aan de Vereeniging voor ziekenverpleging bjj de stichting van een Ziekenhuis. Oolr werd besloten tot handha ving dei kermis met vermindering vanéén dag. De gymastiekschool aan de Markt werd, in afwijking van het voorstel van B. en W. aan de Vlaardingsche sehietvereeniging »Diana" in gebruik gegeven tot het houden van schietoefeningen met het flobertgeweer. Het uitgebreide verslag der raadszitting nemen wij in ons volgend nummer op. *De Vlaai dingsche IJsclub zal eene verga dering houden op Zaterdag 5 Mei, des avonds ten 8 ure, in de zaal sllarmonie". Door B. en W. werd de uitvoering der verf- en leerwerken gisteren in drie perceelen aanbesteed gegund, en wel perceel I aan de heeren M. vau der Burgh, L. Perquin en A. J. Schreuder voor f587.— perceel II aan de zelfden voor f 1497.en perceel III aan J. Verhoeckx voor f 430. Over de hulde, het Boereu-gezantschap bij zijn vertrek naar Amerika op Schiedamsch territoir gebracht, hebben wij slechts weinig toe te voegen aan hetgeen ons vorig nummer reeds meldde. Toen de tousven •- aren losgegooid -.toomde de Perniaser boot «uoomopwaarts en daarna met de Maasdam tei ug. De vlaggengroet werd gebracht, toen iic-t gezantschap op het dek van den grooten slomer zichtbaar werd; van de Maasdam werd teruggeseind nik heb begrepen." Toen men terugvoer sprak dr. C. J. Vin- kesleijn een kort woord van dank aan allen die het mogelijk hadden gemankt, dat ook Schiedam het Boerengezantschap zijn groet had kunnen brengen, daarbij de hoop uit sprekend dat het onder betere vooruitzichten zou mogen terugkeeren. De photograaf Van Diggelen, ijverig als altoos, heeft, naar hjj ons mededeelt, een welgeslaagd kiekje genomen van het mooie tooneeltje op de rivier. Den lOen dezer hoopt onze geachte stad genoot, de heer Dr. P. J. Jansen, den dag te herdenken waarop hij vóór 50 jaar aan de universiteit te Leiden als dokter in de medicijnen is gepromoveerd. Sedert 1853 is Dr. Jansen als genees kundige te dezer stede gevestigd. (»N. S. Ct.") Geveilde en verkochte onroerende goederen Geveild4 Mei, NotarisII. B. E. Blaisse. Een pand, thans schilderswerkplaats met 2. zolders, Boterstraat 76, groot 94 cent., f 1900 Een uitgebroken branderij met 2 zolders, Ooievaarssteeg 4, groot 1 are 47 cent., f 1025. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad is goedgekeurd het Den 9en dezer wordt voor d<" rechtbank te Amsterdam behandeld de zaak van Vlaan- deien, betreflende de instoiting der huizen aan de Wdlebrordnitraat. Er zijn 47 getuigen gedagvaard. Verdediger is mr. Th. Heemskerk. Dezelfde rechtbank zal Dinsdag 22 Mei een nanvang maken met de behandeling der zaak van de Nedei landsche fi-cus contra de firma Biuning Mühring, beschuldigd van \ervnlsching van facturen. In zake den redacteur, den heer Snel, in Jiooger beroep terechtstaande, wegens bel-eodi- ging van den officier van justitie mr. Pelerin, te Ahneloo, eisehte de a-dv.-generaal bij heit Hof te Arnhem bevestiging van het vonnis der rechtbank te Aimeloo. Ned. Herv, Kerk. De 39e Zendingsdag der Nederl. Zendings- vereeniging zal te Rotterdam gehouden worden op Donderdag 24 en Vrijdag 25 dezer. Den eersten dag 'snam. zal de zendeling L. Tiemersma spreken over de medische zending. Des avonds zal prof. dr. J. M. S. Baljon uit Utrecht in de Croote Kerk ais spreker op treden en zal ds. Roose twee kweekelingen lot zendeling inzegenen en afvaardigen. Des Vrijdags heeft de algemeene vergadering plaats. Hooger Onderwijs. Leiden, Geslaagd voor het candidaats- examen godgeleerdheid eerste gedeelte de heer A. van Iterson. Op 30-jarigen leeftijd is plotseling overle den de heer Simon Bleek, professor aan het seminaria te Hageveld. De Union Vél, de France heeft amnestie verleend aan vele gedisqualificeerde wielrij ders, onder wie Cordang. Be werkstaking ran Typografen te Amsterdam. iDe stakende typografen hebben, in ant woord op heb manifest der dagWaddirectie®, een manifest verspreid', dat overal is aange plakt. "Wij citeeren daaruit heb voornaam ste: Wein ige lezers, die iederen avond' en iede ren morgen naar kun dagblad vragen, gelijk zij vragen om hun eerste 1 evensbenoodigdhe- den, weten, 'hoe de menschen leven, aan wier -onontbeerlijken arbeid zij hun courant dan ken. De typografen hebben den naam, tot de meest ontwikkelde arbeiders te beliooren, en wellicht nraent men, dat zij dus ook de hoog ste loonen verdienen, en genoegzamea tijd hebben voor ontspanning. Welnu, modelburgers, m het jaar 1S94 was het gewone loon voor ren letterzetter .14, 15 tot hoogstens18 ct. per uur. Indien gij be denkt, dab in datzelfde jaar het gemeenteb<> stuur van Amsterdam in zijn bestekken voor timmerlieden een minimum-loon voorschreef van 23 ct. per uur, bij een werktijd van 10 uur, dan begrijpt gij, dat een. typograaf slechts door buitengewoon langen arbeid zich een weekloon kon, veroveren, ook aar even voldoende om in zijn allereerste levensbehoef ten, en in die van. zijn gezin te voorzien. Daarbij is het vak van den letterzetter een der meest ongezonde. Letter voor letter moet hij uw couranten en boeken samenstellen, en iedere letter is een looden staafje, dat deeltjes afgeeft aan zijn vingers. Loodivergiftiging be dreigt heb leven van iederen letterzetter, en de tering komt menigvuldig onder hen voor. In '94 nu hebben de typografen getracht, hun lot eenigsrins te verbeteren. Zij hebben overleg gezocht met hun patroons, maar de zen hébben dat bot afgewezen. Geen ander ■middel dan werkstaking bleef over; er werd gestaakt met den eisch van een uurloon van 23 ct.de staking had niet den door ons ge- ■wenscht-en afloop; wij mochten slechts berei ken, dat de helft der '-etterzettors het bracht tot een uurloon van 20 ct. Maar nog op heden worden volwassen ge zellen aangenomen op een uurloon van 14, 15, 16 cb. Daarnaast komen onmenschelijk lange werktijden voor, in het bijzonder bij de firma's Ellerman, Harms Co., en Holdert Co., voor wie op dit oogemblik wordt ge staakt. Bij eerstgenoemde firma is een werk tijd van 5 uur des morgens tot 8 uur des awondfe het grootste deel van het jaar regel. De patroons beweren thans in hun mani fest, dat een oommiesie, bestaande uit pa troons en gezellen, sedert dien tijd veel en met vrucht heeft gewerkt. Ziehier wat zij heeft weten tot stand te brengenmet 1 Ja nuari jl. is voor dé helft van de zetters, die 20 ct. per uur verdienden, het loon met 1 ct. per uur verhoogd. Dat is alios, volstrekt al les, 1 ct. loonsverhooging voor één ïferdte ge deelte der zetters, in meer dan vijf jaren tijds Onder de typograf en bestond; over dit ge ring resultaat een. zoo algemeens ontevreden heid, dat de vereeniging „De Katholieke Pens", die de patroons toch zeker niet op één lijn zullen stallen met „eenige onwelwillende gezellen", het initiatief namen, omi althans voor alle gezellen dis 20 oent verdienden, 21 ct. te vragen. De patroons hebben dit ver zoek afgewezen. Inziende, dat wij met de Permanente Com missie niet vorder kwamen, heeft toen fiets stuur der afdeeling Amsterdam van den Al gemeenea Nederlandschen Typografenbond" eemgingea bijeengeroepen, om te overleden ds besturen der vier- andere typogi-afemver- cemgmgen bijeengeroepen, om te overietnren wat ter verbetering van liet lot dor Amster- damsche typografen kan worden gedaan De vereenigingen „Draagt Elkanders Las ten en D-e Katholieke Pers" hebben zich aan die besprekingen onttrokken, maar do steen drukbersvereen iging „Ons Belang" de 'bmdersvereeniging „Samenwerking", en de typografische jongelingsvereeniging „Een dracht maakt Macht", voegden zich bij do drie anderemeer dan negen tienden van de werklieden in de grafische vakken waren dus op deze wijze bijeengekomen; hun vertegen woordigers vormen liet looncomité, dab dooi de patroons wordt bestempeld met den naam .eenige onwelwillende gezellen". De voorzitter van het looncomité maakte schriftelijk aan d"e Permanente Commissie onze cïschen in het kort kenbaar, en verzoolib ze mondeling te mogen toelichten. Dit werd! afgewezen. De vertegenwoordigers van Alg. Ned. Typografenbond, afd. Anis+ mam, hebben toen de eischen van het looncomité overgenomen, en ze in de Permanente Com missie ter sprake gebracht. De patroons heb ben toen geweiger-d, er op in te gaan. Eerst daarna is door bet looncomité aan de patroons, voor wie thans wordt gestaakt, een ultimatum van tweemaal vier en twïnli<* uur gesteld. Ziedaar wat er waar is van de beschuldi ging, dat wij niet, geleidelijk en niet regel matig zouden zijn opgetreden. Wel echter blijkt, d!at de patroons-gedele geerden in de permanente commissie hun medepatroons niet op de hoogte hebben Ge bracht van de eisohen der gezellen. De vier patroons, die Zondag jl. met heb looncomité onderhandelden, de heeren Boiesevain, Van Waalwijk, D© Buasy tn Craandïjk, hebben dat geconstateerd en afgekeurd, en indien er dus van onwelwillendheid en onregelmatig heid bij deze crisis sprake is, dan valt de schuld daarvan enkel en alleen op het hoofd' dier patroons-gedelegeerden. Ten slotte noemen zij hun eisclieneen weekloon van f 12.50 voor iederen typograaf on een arbeidsdag van negen uur, en vragen den steun der burgerij. „Standaard" en „Ned. Dagblad" gaven gis teravond een „Buitengewoon Dagblad1" uit in grooter formaat, maar van slechts twee pagi na's: één oud zetge'l, één advertenties. iDe „Tijd" en de „Telegraaf" zijn nog wat stum perig. Aan de Electrisehe drukkerij werken dan ook maar 6 man van de 80. Op enkele werkplaatsen werken Engelsche werklieden met de zetmachine. Als gevolg d'e-r werkstaking is het „Nieuws blad v. d. Boekhandel" in een eigen aardigen vorm verschenen, nl. als fasrimile-druk van handschrift met behulp van Salomon's auto- grafischo handpers. Op die wijze zijn zes blad zijden geheel „beschreven" met offici-eeie meeledeelingen, ingezonden stukken en advcr- tentiën. De moeilijkheid1 was, dat op deze wijze telkens 200 exemplaren konden worden afgedrukt, zoodat de kopij nog eenige malen moest worden uitgeschreven, om de ditmaal tot 600 exemplaren beperkte oplaag te berei ken. De »IJeraut", sBoaz" en ïAmslel en Y" zullen door de staking niet verschijnen deze week, zoo ook de iiNederlaudsche Kerkbode". Hedenmiddag meldt men ons: Bij Holdert Sc Co zijn 45 zetters uit eigen beweging weer aan den arbeid gegaan. In „Het Volk" lezen vrij Gistermorgen hervatte op de Electriscke Drukkerij te Amsterdam J. P. van Blijen- burg liet werk, terwijl dc staking d'aar nog voortduurt. Do afdeeling Amsterdam, der S. D. A. P. nam nu gisteren de volgende motie aan „De afdeeling Amsterdam der S. D. A. P. vernomen hebbende, dab haar lid) J. P. van Blijenlburg becfen als onderkriiper is opgetre den bij do staking der typografen, spreekt haar ernstige afkeuring over dezen persoon uit, verklaart hem onwaardig nog langer als lid der S. D. A. P. te worden geduld, en ont zegt hem bij dezen heit lidmaatschap der af deeling." Bij de staking der typografen te Amster dam heeft zich volgens de „N. Arn'h. Ct." een vermakelijk incident voorgedaan. Toen het bekend werd, dat nog eenige drukkers van zekere firma aan 't werk waren gebleven, en dat déze mannen per vigilante van hun wo- ndn-g werden afgehaald, huurden de stakers voor eigen rekening een paar „aapjes", waar mede zij, een. half uur vóór do komst van dé pabroonsrijtuigfen, voor de woningen der „on derkruipers" verschenen. Laatstgenoemden liepen natuurlijk in de val. Immers, als zoo'n rijtuig in dolle vaart een eindje buiten do stad gekomen was, bleek het dlait dé geheimzinnige man> naast den. koetsier, dien men voor een „stille" liield, tot de gevreesde bent der stakers behoord© en -tevens dat de ondernomen tocht geenszins maar „een drukkerij," voerde. Menige „onder kruiper" kwam langs zoo'n omrweg in dé ver gaderzaal der typo's terecht of liet zicih bepra ten de zijdé der sta,kenden, te kiezen. Bidders M. W. O. Een 22tal ridders der Milit. Willemsorde, onder wie de thans gepensioneerde generaal Romswinckel, zal 22 Juni den dag herdenken waarop hun 40 jaren geleden het kruis van Moed, Beleid en Trouw werd toegekend ter zake van hun gedrag bij dén le en 2e Bo- nische expeditie. Brand te Botterdam. *Hedennacht 1 uur werd door een voor bijganger brand ontdekt in de faibriek van. verduurzaamde levensmiddelen der firma Maddlélburg en, Ter M'arsch aan de Coolveist no, 2ll te Rotterdam. De brand bleek ont staan te zijn in het ketelhuis waar da keteUls

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2