i I tor. I? If ÏC- ■•V kV I? ii^ ir fe Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk en School. emengd Nieuws. Laatste Nieuws. JfiWr J fs -»"W- v5' ^1" *1|- life Is I» In Bulgarije is een uitgebreide Boerenop stand uitgebroken. In vyf districten is de staat van beleg afgekondigd. De regeering beweert den opstand in bedwang te hebben. Te New-York is een telegram ontvangen uit Lima, meldende dat, blijkens telegrammen uit La Paz de Chileensche gezant de regee ring van Bolivia een soort ultimatum heeft overhandigd waarbij Chili een regeling der zwevende quaestie vraagt zonder dat het een haven aan de kust van den Stillen Oceaan behoeft af te staan. Overtuigd van de belangstelling van allen die het hunne bijgedragen hebben om de el lende der krijgsgevangen Boeren to verzach ten, doelen, wij gaarne het volgende mede uit de brieven, 3 eu 10 April, door mevrouw KoopmansDe Wet aan hot comité te Mid delburg geschreven ...„ik zal al wat ik kan met de meeste liefde doen voor de arme krijgsgevangenen. „Er is helaas veel voor te doen. Het is vreesel ijk hoe die helden behandeld worden soms staat mijn hart stil, als ik aan al dat lijden denk „Generaal Cronjé is met 500 gevangenen naar St. Helena ingescheept, niettegenstaan de ons gouvernement zich er tegen heeft ver klaard' eox wij een petitie van vrouwen aan den gouverneur heblx-u gezondenniets heeft gebaat. Met de overigen gaat het in faam zij zijn nog in hun kleeren van een maand lang, hebben typhus en mazelen; 12 man zieken, en gewonden i_. één tent dooreen zonder matras, zonder kussen, alleen een wol len deken op het bloote veld; geen behoor lijk voedsel voor zieken. Wij hebben toen een deputatie naar de militairs overheid gezon den en uu zal er toegelaten worden, dat wij die zieken iets zenden en dus zal wat u stuurt hen bereiken alles wordt ons moei lijk gemaakt U zult begrijpen wat hier te lijden en be strijden valt, maar met Gods hulp zegevierde eens Holland's bloed over deu tyran in Spanje en die hulpbron is niet verzwakt en dat bloed niet ontaard, dus moedig gestreden. Dank aan alle vrienden en vriendinnen; wij voelen thans hoe af stand, tijd of tyranny onmachtig is om het bloed dlat spreekt tot zwijgen te brengen of te dooden. Wij gevoelen ons sterk in uw lief de en medewerking; mag God u loonen. „Laat ik u dit nog zeggenLaatstleden Zondag kwam er iemand langs het kamp en terwijl hij daar langs ging en bittere gedach ten. hem vervulden wegens de behandeling aan die 1500 mannen, daar barstte opeens een gezang los uit die forsche mannenkeelen eu godsdienstige harten. „Rust mijn ziel, uw God is Koning, enz." Die voorhij ging heeft zelf gezegd: ik stond aan d'en grond gena geld en ben er snikkend van heem gegaan; tegen zulke strijders is Engeland machte loos en de Afrikaner gevoelt ziah dankbaar en trots om tot dat volk te behooren." Het comité te Middelburg heeft zich ge>- haast mevrouw KoopmansDe Wet haarin- nigen dank te betuigen eu hoopt dat dte Boe- re nv riemden im ons midden deze waardige vrouw zullen helpen om op de wijze, aange geven door den consul-generaal, haar werk der liefde voort te zetten. („M. Ct.") HH. MM. de Koninginnen bezichtigden Vrijdag te Casse! het museum en zijn in den avond van dien dag in welstand te Dresden aangekomen, waar zq eenige dagen incog nito zullen vertoeven. De Kroonprins van Duitschland, die bq zjjne meerderjarigverklaring van verschillende staatshoofden het hoogste hunner ooder- scheidingsteekenen ontvangt, werd door H, M. de Koningin op zijn vorigen verjaardag be noemd tot Grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De Minister van Koloniën, die heden voor drie weken met verlof naar het buitenland vertrok, zal op zijn reis de Parijsche wereld tentoonstelling bepaaldelijk de koloniale afdeeliog van Ned.-Indië, bezoeken. Na drie dagen bijeen te zijn geweest is de Woningwet-commissie van de Tweede Kamer gisterenmiddag tot nader uiteengegaan. Do inspecteur van Waterstaat, de heer Leemans, is naar Mannheim vertrokken ter bijwoning van de zitting der centrale com missie voor de Rijnvaart. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van d'en Ned. Leeuw de heer dr. Max Weber, buitengew. hoogleer aar aan de ge meente-universiteit to Amsterdam, ge wezen leider van den wetenschappelijken onderzoe kingstocht met de „Sibqga" in de wateren van den Indisehen Archipel. Tot indiening van zijne geloofsbrieven wordt de nieuwbenoemde Italiaansche ge zant bij ons Hof in den loop dezer maand te 's-Gravenhage verwacht. Ter voldoening aan art. 105 der Kieswet worden ïn afzonderlijke bijvoegsels tot de „St.-Ct." no. 104 medegedeeld de door de Gedfep. Staten der provinciën vastgestelde lijsten van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen. Het landelijk comité in zake de ongevallen wet heeft een manifest gepubliceerd, waarin de arbeiders opgewekt worden propaganda te maken voor deze wet en op te komen op de meeting in Den Haag, die waarschij olijk op Zondag 27 Mei zal gehouden worden. Naar het „Centrum" mededeelt, komt in den toestand van den heer Erverts, lid der Tweede Kamer voor Roermond, weimg of geen verandering. De geneesheeren) voorzien een wedennval van den. patiënt, en in dat geval hartverlamming. Te Rotterdam is op ruim 90-jarigen leef tijd overleden de heer J. J. Marie van Heel, jarenlang president en laatstelijk eere-presi- dent van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen. Bij het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis is tot heden aan giften ontvangen f 205,869.801/s. KEfPEEEL EN SPAÏLAND, 5 Mei. Onze dorpsgenoot, de heer F. Peters, slaagde gis teren te 's-Gravenhage voor de akte L. O. Bij Kon. besluit is H. Emmens, assistent- bode bij het Depart, van Buiienl. Zaken, be vorderd tot bode. Bij Kon. besluit zij'U benoemd tot burge meesters: van Mad woud H. J. Avis; van Vierlingsheek A. J. Jenmskens; van Runde F. X. Goyen. Schiedam Yoornit. Do groot© zaal van „Musis'' was geheel vol, toen de voorzitter v an het voorloopig co mité, de heer M. C. M. de Groot, de ver gadering opende die de vereeniging „Schie dam Vooruit" zou coustitueeren en gecon stitueerd heeft. De Voorzitter adhtte de groote op komst een hoopvol teelten, dat met gemeen schappelijke krachten iets zou te bereiken zijn voor Scliiedam.Het principieel bezwaar tegen deze vereeniging, J u, de Schiedammers zullen denken, wanneer de vereeniging is opgericht, zelf op hun stoel te kunnen blij ven zitten, bestreed hij. Dat mag niet, dat zal niet. Niemand zal denken dat de administra teur, of hoe men den titularis noeme, een vervallen stad tot bloei zal kunnen brengen. Alleen karakter, kennis en ijver dier ingeze tenen vermogen dat. In hoofdzaak moet de verbetering komen van de individuen zelf. Maar ook een organisatie dier individhen is noodig, en als zoodanig zal de vereeniging voorzien in een- der eerste behoeften van Schiedam. ■De Voorzitetr gaf rieriop gelegenheid tot het houden van a 1 gom een e beschouwingen, waarvan door enkele aanwezigen werd ge bruik gemaakt. De heer Boas bracht hulde aan. het comi té voor de spoedige en uitnemende wijze waarop het deze vergadering had bijeenge bracht. Hij drong er op aan vooral den na druk te leggen op het U t stand komen eener spoorwegverbinding met dte Maas, opdat de prachtige ligging van Schiedam aan de rivier worde benut. Elke industrieel verlangt ver binding van spoor en water. Spr. ziet daarin het algemeen Sohiedamsch belang dat. gaat boven de particuliere belangen die in dte ont- werp-statuten worden genoemd, met name 't aan den man brengen van panden, en die ork op andere wijze zouden te behartigen zijn. Dte heer Verhoeve heeft bezwaar te gen het „commercieel karakter" dat het co mité aan de vereeniging wil gewen. Hem heeft het bevreemd dat liet nu reeds spreekt van een administrateur die f 2000 salaris zal hebben. Het heeft de gedachte bij hem ge wekt alsof het bestuur reeds iemand op het oog had1. Spr. zou eerst hei doel willen vast stellen; daarna eerst kan over de middelten worden gesproken. Dte heer W. Draitraan dringt er op aan dat men in de eerste plaats voor kapi taal zal zorgen. Men ga niet weer, zooals vroeger zoo vaak is geschied, met een wrak schip in zee. Hij raadt dat men bij dte Spaar bank zal aandringen om uit haar groot re servefonds voor eenige jaren een. subsidie te verleanen. Waar de Spaarbank hypotheken heeft in Schiedam, zal ds vooruitgang der stad ook in haar direct belang zijn. De heer Linnenbrink vraagt of men ook voor dte bestaande industrieën zal ijve ren. Hij wijst op de concurrentie die de door den Staat gesubsidieerde suikerfabrieken da branderijen aandoen. De heer A. Beukeis sluit zich aan bij den heer Drektraan en noemt ook dte Cre- dietvereeaiging, waarvan deze heer agent is. De heer Drektraan stemt toe dat men ook bij hypotheekbanken en assurantie maatschappijen, die alle belang hebben bij de waarde der panden, kan aankloppen. Hij voor zich zal gaarne liet denkbeeld aanbeve len bij de Credietvereenigmg. De Voorzitter, de gemaakte opmer kingen beantwoordend, constateert dat er geen eigenlijke oppositie is tegen het plan. Hij acht dat bij het verhuren en verknopen van panden het particulier en het algemeen belang elkaar dekken. Voorsdhrijvmg van be paalde maatregelen in de statuten acht hij onraadzaam, vooral waar het betwiste vra gen geldt als de spoorwegverbinding. Later kunnen deze en dergelijke punten besproken worden. Het beste is het algemeen doel en middelen aan te geven. Daarom gaat het ook te ver later dte middelen, te bespreken, zooals de heer Verhoeve wil. Dezen ant woordt spr. op diens ietwat pijnlijke vraag, dat het comité niemand op het oog heeft voor administrateur. Pp.-, aanvaardt de wen ken der heeren Drektraan en Beukers;maar men legge niet de taak op des buurmans schouder.?. Kapitaal in eigenlijken zin i3 niet noodig; wel geldmiddelen. Ten slotte verze kert spr. dat men ook voor de bestaande in dustrieën zal werkenmaar het denkbeeld is ook voor de verdwijnende nieuwe in de plaats te stellen. Quaesties als do melasse- coneurrentie liggen meer op den weg van an dere lichamenmaar men kan toch. adressen enfc. steunen. Hierop werd in beginsel besloten, tot op richting der vereeniging, welk besluit met luid applaus werd begroet. Daarop werden de ontwerp-statuten be handeld en met enkele wijzigingen! aangeno men. De artt. 1 en. 2 bleven onveranderd. In art. 3 werd de clausule „met terzijde stelling van godsdienstige en politieke partijl- belangen" na bestrijding gehandhaafd; ook „persoonlijke" in te voegen, vond geen vol doenden. steum Art. 3 Ktt. a en b werden gewijzigd in dien zin dat ook de bevordering der bestaan de industrieën werd opgenomende toevoe ging van „bevordering van vreemdelingen verkeer" vond geen bijval. Ook de spoorweg verbinding werd niet opgenomen. Bij art. 3 litt. d werd besloten het inlidh- tmgeukantoor in dten meest algemeen en zin op te vatten. Litt. d werd aldus veranderd, da,t de be- voordeeling van. alle Fchiedaimsche onderne mingen door de gemeen tenoren zri worden! bevorderd. In airt. 4 werd bepaald dat werklieden „en daarmede gelijk te stellen personen' lid kun nen worden tegen) een bijdrage van „min stens" f 0,50. Art-. 5 bleef ongewijzigd. Uit art. 6, 4da al. werd „te allen tijde" ge licht, om ontelag van bestuursleden bij ver rassing op slecht bezochte vergaderingen on mogelijk te maken. In art. 7 werd opgenomen een bepaling dat een op de jaarvergadering te benoemen commissie over het verslag, de verantwoor ding der handelingen.' van het bestuur en de rekening van ontvangsten en uitgaven ad vies zal uitbrengen aan de ledenvergadering. Bepaald werd dat vóór 1 Mei door het be stuur die verslagen en rekeningen zullen wor- d'en overgelegd. In art. 8 werd opgenomen dat de jaarver gadering vóór 1 Juni zal plaats vinden. De artt. 9 en 10 bleven ongewijzigd. Onder luid gejuich constateerde de Voor zitter daarop dat de vereeniging „Schiedam Vooruit" is gesticht. Het comité werd de redactie der aange brachte wijziging en het aanvragen der Kon. goedkeuring opgedragen. Eerst daarna wenschte de vergadering over te gaan tot een definitieve bestuurskeuze. Op haar verzoek verklaarde het comité zich be reid voorloopig alsnog zijn taak te vervul len. Volgens de presentie-!ijst werd de verga dering door ruim 200 personen bezocht. Ve len hebben echter de lijst niet geteekead. Van de aanwezigen, traden reede dhdelijk 70 tot de vereeniging toe. In een na afloop der vergadering gehouden bespreking van het comité werd besloten zoo mogelijk nog de volgende week de statuten af to dteem. Al het treinpersoneel, dienstdoende op de lijn naar Hoek van Holland, dat te Schiedam woont is, op last van de directie der H.IJ. S, M., met 1 Mei naar Rotterdam verhuisd. Dinsdagavond a.s. te 8 uur is er vergade ring van het Departement van het »Nut" in sMusis". De agenda bevat o,a.: verkiezing van een voorzitterrekening en verant woording der Volksleesinrichting; verkiezing van twee commissarissen der Spaarbank verkiezing van een directeur der Bewaar scholen benoeming van een afgevaardigde ter algemeene vergaderingbegrootingein delijk de beschrijvingsbrief voor de Alge meene Vergadering. Tot onderwijzeres aan een bijzondere ka tholieke school te Amsterdam is benoemd mej. L. M. P. Jansen, alhier. Wederom is in de branderij van den heer Hoek aan de Westvest ingebroken, doch dit maal zonder dat iets van hun gading door de dieven gevonden werd in de beide kastjes van den meesterknecht die zij opengebroken hebben. Het horloge, dat de meesterknecht in het kastje had laten liggen, had hij later wezen weghalen. 'Hedennacht is op de Mathenesserdyk nabij deze gemeente een man aangehouden, ver dacht van diefstal van een paard uit een weide naby deze gemeente. Onder hevig ver zet werd hij overgebracht naar het politie bureau te Delftshaven. Het paard werd in beslag genomen. Naar wij vernemen zullen de bezoekers uit Holland van den Bondsdag van het Ned. Jongelingsverbond, 24 dezer (Hemelvaartsdag) te Leeuwarden te houden, per extra-trein daarheen kunnen reizen. De trein neemt bondsgangers op aan alle hoofdstations van het tiaject RotterdamHaarlemAlkmaar, dus ook Schiedam. B. en W. van Vlaardingen doen te weten: dat heden ter secretarie dezer gemeente, met de bijlagen ter visie is gelegd het verzoek van J. M. H. C. Hamilton alhier om ver gunning tot oprichting van een broodbak kei ij aan de Vleersteeg in het perceel no. 10, kadastraal sectie B no. 216; dat Zaterdag den 19 Mei 1900 ten raad- huize, des namiddags ten half twee ure, ge legenheid zal worden gegeven om tegen het opvichten dier inrichting bezwaren in te brengen. Heden werd door B. en W. bij openbare inschrijving aanbesteed het bouwen vaneen school voor 576 kinderen aan de Oosterstrnat alhier. Raming f48,300. Ingekomen waren 6 biljettenJ. v. d. Wal, Groot Ammers, f 45,200; J. Breedveid, 's-Gia- venhage, f 47,865 J. M. v. Ditmars Sc Zoon, Middelburg, f47,989; D. L. Baauw, Vlaar dingen, f 52,097A. de Haan, Vlaardingen, f 52,200C. Schoonboom, Voorburg, f 56,280. De gunning is aangehouden. De 'Zuid-Hollandsche Maatadhappij tot redding van schipbreukelingen heeft aan schipper M. Poot, voerende bet Vlaardinger sloepschip Insulindie, haar zilveren me daille toegekend, aan dezu stuurman C. van Kempen en aan' de matrozen Adr. van der Steen, C. Sloot en L. Lekkerkerk, allen van dienzélfden bodem, de bronzen, medaille met een gratificatie, voor het redldien op 17 Fe bruari in de Noordzee van de uit 9 man. be staande équipage van de Noorsche bark Othello, kapitein Christense®, die zij ge heel reddeloos en in zinkenden staat hadden ontmoet. De afd. Vlaaidingen der Vereeniging ter bevordering van de Neder! andsche Visseberij heeft tot afgevaardigden ter algemeene ver gadering te Amsterdam gekozen de heeren A. Hoogendijk Jzn., G. Vriens en J. Schip pers. 'Terwijl de melkboer R. in deLandstraat alhier gistermorgen bezig was in het land de koeien te melken, bemerkte hij bij terug komst dat zijn hondenkar, die bij gedurende zqn arbeid aan den dijk had laten staan, verdwenen was. Hij deed daarvan aangifte bij de politie. Bjj onderzoek is de kar in beslag genomen bq A. S. op den Afrol alhier, die vermeende recht op de kar te hebben, omdat h*y van R. nog geld te vorderen had. Tot secretaris van den Sluispolder is be noemd de heer J. Kapitein, alhier. Het dames-comité alhier, dlat zich ten taak stelde warme kleedingstukken te vervaardi gen voor onze stamverwanten) in Afrika, heeft een collectie kunnen afzenden, bestaan de uit 52 paar kousen, 50 truien, 27 paar polsmoffen, 31 bouffanton en 10 dekens. 'Woensdagavond viel de arbeider K. Voogt werkzaam op den zolder van de koesstalling van den heer J, Stigter Lzn. aan het Zand pad alhier door het openstaande luik. In bewustelooze toestand werd hij naar zijn woning gebracht alwaar kneuzingen aan schouders en hoofd werden geconstateerd. De toestand is op het oogenblik bevredi gend. 'Heden werd alhier ter kaasmarkt aan gevoerd 18 stapels kaas, wegende 4904 KG. Prijs 2026 cent. Handel vlug. Het bestuur der afdeeling Rotterdam van liet Nederlandsch Tooneelverbomdi lieeft bij circulaire „hun, die sympathie voor het na tionaal tooneel gevoelen, aangeraden, het plan vam dén, hoer Van Eysden (tot vorming van een gezelschap voor den Grooten Schouwburg onder zijn bestuur) te bevorde ren." Uit de argumentatie nemen wij over, dlat de heer Van Eysden zich de hulp van een voeden regisseur zal verzekeren. („N- R- Ct.") Bq het sNederlandsch Tooneel" te Amster dam ging gisteravond voor het eerst jLord Quex", comedie in 4 bedryven, uit het En- gelsch van Pinero. Het stuk dat te Londen veel succes heeft gehad, is wel amusaDt, manr meer ook niet. Mevrouw MannBouw meester heeft er een rol in die haar talenten uitoemend doet uitkomen. De rechtbank te Tïel heeft de personen uit Appeltem, die terecht stonden wegens mashandWing, veroordeeld tot 6 woken ge vangenisstraf. De eisch was 5 maanden. Ned. Herv. Kerk. Synode. De Synodale Commissie der Nederl. Herv. Kerk zal Dinsdag 15 Mei te elf uur in het gebouw Javastraat te 's-Gravenhage tot het houden van de voorjaars-bqeenkomst samen komen. De vergadering zal aldus saamgesteld zqnpresident M. A. Perk, Waalsch predikant te Amsterdam, secretaris en adviseerend lid L. Overman, te 's-Gravenhage, vice-president, dr. G. J. van der Flier, pred. te's-Graven hage, en de heeren J. G. Busch Keizer, A. A. van Meurs, en J. van Witzenburg, predikan ten onderscheidenlijk te Dalen, Breda en Zaandam, en de oud-ouderlingen mr. W. J. L. Umbgrove, te Zutphen, mr. T. Pleyle, te Assen, en C. A. C. Kruyder te Deventer. Hooqer onderwijs. Leiden. Geslaagd voor het candidaats-exa- men in de rechten de heer C. H. Bendien. Utrecht. Bevorderd tot arts Dr. J. B. van Leent. Bevorderd tot semi-arts, J. F. H. Hoyng en 11. van Barneveld. Lager Onderwijs. In „Het Schoolblad" van 1 Mei vinden wij melding gemaakt van een circulaire, wel ke door den minister van binnenlandbche za ken op 10 April jL aan. de directeuren der Rijksnormaallessen is gezonden, waarin met betrekking van hetgeen bij circulaire van 10 Juli 1885, no. 2133, afd. O., ten deze is vast gesteld', neder wordt bepaald dat de kweeke- lingen der rijksnormaallessen, die do vierde klasse hebben doorloopen, voortaan verplicht zijn zich aan 't examen ter verkrijging dor acte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 on der a der wet op het lager ouderwijs, te on derwerpen, tenzij zij om bijzondere redenen, als bijv. ziekte of oproeping tot den militai ren dienst, van diem minister van binnen- landfeohe zaken vrijstelling van deze verplich ting hebben bekomen en dat kweekelingen dier inrichtingen, die de vierde klasse rnog niet hebben dioorloopen, aan bedoeld examen niet mogen deelnemen, tenzij zij daartoe ver lof hebben gekregen vam den directeur en de ouderwijzers. Kweekelingen, die zich zonder dit vedof aam 't examen onderwerpen, kun nen overeenkomstig art. 25 dér regelen voor de rijksmormaallessenvastgesteld bij Kon. besluit van 29 Juni („Stbl." no. 97) van de inrichting worden verwijderd. Aan den minister tan hinnenlandscho za ken is het volgende adres gezonden: Goven met verschuldigden eerbied) te ken nen omdergeteekende®, hoofdbestuurders van den Boud van- Nederl andsche Onderwijzers, dat het hun gebleken is, dat voor verschillen de rijksbetrekkingen bij het lager onderwijs, als die van onderwijzer aan de rijksnormaal- les*ia of aam een leerschool bij eetn rijks kweekschool van onderwijzers, in geval vau vacatures geen oproepingen voor sollicitan ten geplaatst worden. Waar nu adressanten aan dien eeneu. kant meenen, dat het in bet bolang van. hst on derwijs aan die inrichtingen is, dait alle tot vervulling der betrekking gerechtigde perso nen zich daarvoor kannen aanmelden, omdat dan het Rijk te meer kans heeft, dbit de meest bekwame zal kunnen benoemd worde®, terwijl aan den anderen kant het in. het be lang van dia onderwijzers is, da* zij pp de hoogte zijn van elke vacante betrekking hij het lager onderwijs, die hun financieel© posi tie kan verbeteren, wenden adressanten zich tot u met het verzoek het daarheen te willen leiden', dat voor alle rijksbetrekkingen bij' het lager onderwijs officieele oproepingen ss- sdhiedsn zullen." Circus-Variété. Wie wil weten wat een kus is, ga naar Pflaging. De uitnemend© Duiteohe komiek Mërlite: zal u, met de typeering er bij, de- moustreeren hoe de philosoof, de jurist, de medicus, de theoloog den kus opvatten. Glooi eea eu ander dooreen en ge weet wat db ernstige beteekenis is van den kua. Een. uitnemende komiek die Mörlitz, een staaltje van. het voortreffelijk program dlait de heer Pflaging da bezoekers van het circus aanbiedt. Het is onnoodig in détails te tre den het program ie zóó gevarieerd dat ieder het zijne vindt. We noemen het ballet-en semble „Excelsior", welks leden voor de be zoekers dier Ned, Opera-voorstellingen goede bekenden zullen zijnuitnemende dressuur van muzikale en springende honden,1 door Ed ward' Gillet (er zijn er die over hindernissen van 4 a 5 meter springeneen aardige sou brette een handige jongleurhet elegant en humoristisch zang- en daneduo Wallno en Marinette; in één woord! de fine fleur dhr variétedtenwereld. Niet te vergeten da kinematograaf, een groote attractie als altijd. De temperatuur in oe zaal, al is die ge woonlijk zeer vol, is best. De Rotterdamsche hootioerTcers. Dezer dagen werd door verschillende boot werkers-veren iigingen te Rotterdam een cir culaire gericht tot reed era en cargadoors, waarin de aandacht gevestigd werd' op som mige gebreken, die h. i. m het bedrijf bo stonden eu die men gaarne veranderd zou zien. Naar aanleiding daarvan heeft een bijeen komst van werkgevers plaat 3 gehad', bijeenge roepen door de heieren Jan Viseer Jacz. van de finma Wamibersie Zoon en B. Ruys Jr. van de firma Ruys Co., waarin een. com missie is benoemd, welke zich in opdracht der vergadering met de besturen dér boot- w-erkersvereenigingen in verbinding zullen stellen om de punten in quaestie eens geza menlijk te bespreken. De Rotterdamsche diefstal. *Naar wij' vernemen wordt de diefstal van f 15,000 aan effecten en kostbaarheden ten huize van den heer Yardlin Millord aan de Admiraliteitsistraat te Rotterdam in verhand gebracht met het plotseling verdwijnen van een handelsreiziger in suikerwerken, die met de plaatselijke gesteldheid ten huize van den bestolene bekend was. Ofschoon hij anders schraal hij kas was, zeide hij Zondagavond laat bij rijn kostjuffrouiw aan de Admirali teitskade zijn kamerhuur op, terwijl hij haar nog de volle maand Mei uitbetaalde. Sedert is niets meer van ham vernomen. Onweder. Tijdens een omweder, dat Donderdag ho ven Gelderland' woedde, is de bliksem in d'en Miksemafleider van de R.-K. kerk aan de Nieuiwstad te Zutfen geslagen; de afleider stond gloeiend. Er werd geen schadb aange richt. Te Eefde sloeg de bliksem in dien agn. Eef- schen molen. De molenaar en de knecht wer den tegen den grond' geslagen, dkxh bekwa men geen lotsel. Do molen werd in dén nok nogal beschadigd. Dit is de tweede keer dlat de molen door d'en bliksem wordt getroffen. Te Ruurlo werd de hoeve „liet Klokken- kamp", bewoond1 door den landbouwer Kue- nen, door hot hemelvuur getroffen. De bewo ners konden alleen het paard en een koered1- dlen, overigens is alles verbrand. In het land van Panama. Do Parijsche bladen spreken! over een schandaal, dat zou ontdekt zijn in de conces sie van het Hindoosch dorp op de Tentoon stelling. Het gerecht heeft d'e zaak in han den. Er zou quaestie rijn van financieel ge knoei. "Volgens do „Rappel" zou een afgevaardig de van Parijs, tegen belofte eener som van 100,000 fr., op welke hij 20,000 fr. in een wissel zou hebben ontvangen, als tusschon- pensoon gediend hebben om aan die vervolgde maatschappij een terrein op de Tentoonstel ling te bezorgen. De „Matin" bevestigt deze bijzondierheden. Volgens het „Journal" zou- dbn twee afgevaardigden in de zaak betrok ken zijn. De pest. Uit Sonakiim worden drie gevallen en één sterfgeval van pest gemeld. Waarschqnlqk 28 Mei zal de Eerste Kamer de Ongevallenwet in openbare behandeling nemen. De Tweede Kamer zou tqdens de beraad slagingen zich met afdeelingsonderzoek be zighouden. Men meldt ons uit Amsterdom Op de drukkerg sElsevier" is hedenmid dag het werk gestaakt. Bg de Ned. Z.-Afr. VereenigiDg is tot heden ontvangen een bedrag van f 4,159,993. Overzicht ran de Beurs vau den dag. Londen opende heden zeer vast, dank zjj uit Z.-Afrika gunstig luidende politieke be richten en daar ons publiek onderscheidene soorten sterk kocht was het verloop der markt hier beslist gunstig. In het bqzonder voor Uoion Southern en Topeka-commansde markt sluit dan ook voor Zaterdag ongekend levendig en willig- Nationale staatsfondsen waren hooger ge zocht. Vau Binnenlandsche soorten waren de meeste prqshoudend, behalve Mexicanen. Binnenlandsche als Russische sporen zonder merkbaar koersverschil.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2