No. 10239. 54*" Jaargang. Zaterdag 12 Mei 1900. GOUD EN EER. BUITExYLANB. BINNENLAND. ':sr" - SCHIEDAMSCHE Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal"Voor Schiedam en"Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat €58. Prijs der Adverten tien: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ufo. 123. liAeoieca overzicht. SCHIEDAM, 14 Mei 4900. DB OOBLOe. De toestand. Lord Roberts' laatste telegrammen waai in vooral gesproken werd over de vernieling der spoorbruggen en der spoorlijn, wettigden het vermoeden dat de verdere opmarsch van het Engelsche leger eenige vertraging zou ondervinden. Maar Roberts heelt zijn opmarsch niet gestaakt. Reeds Woensdag is hij vnn Smaldeel op gerukt, nadat hij daags te voren door Ilutton in het Westen en Ian Hamilton in het Oosten de Boerenstellingen had doen verkennen. Daarbij bleek dat de Boeren zich aan de Zandrivier hadden samengetrokken om op nieuw weerstand te bieden. In den morgen van Woensdag zond Roberts een deel zijner troepen naar Welgelegen, 22 K.M. ten Noorden van Smaldeel. Dezen vonden op den noordelijken oever der Donrn- spruif, een zijriviertje der Zandrivier, tegen over Welgelegen Uoerengeschut in stelling. Maar blijkbaar waren de Boeren hier niet sterk genoeg en trokken terug. In den loop van den dag liet Roberts toen zijn hoofd macht volgen. De opperbevelhebber seinde daarover Woensdagavond uit Welgelegen sDe divisies Pole Carew en Tucker, de kolonne onder Ian Hamilton en vier cavalerie brigades met zwaar marine- en vestinggeschut marcheerde vandaag hierheen. De vijand houdt den tegen- overliggenden oever, der Zandrivier bezet zijn sterkte zal morgen worden bepaald. Ik hoop dun den overtocht over de rivier te kunnen forceeren. Blijkens een later telegram, van Zandrivier vei zonden, is de ovei tocht inderdaad gefor- ceetd en trokken de Boeren gistermiddag terug, langs drie wegen vervolgd door de cavalerie en de lijdende at lilleiie.Vermoedelijk zuilen de Boeren nu weder stand houden ten Zuiden van Kroonstad, misschien bij Bo«clltand, Uit lord Roberts' telegrammen blijkt dat bij met het overgroote deel zijner troepen macht naar het Noorden is gerukt. De divisie- Chermside noemt hij niet, en vermoedelijk is deze te Bloemfontein of te Dewetsdorp achtergebleven. Daarentegen worden uitdrukkelijk de vier cavalerie-brigaden genoemd hieruit blijkt dus dat French met zijn geheele macht by het oprukkende leger is. Van de divisie-Kefly- Kenny hooren wij niets. Van Rundie en Brabant welen wij dat zij verschillende stra tegische punten hebben ingenomen bij Thtt- bancbu, waardoor zij de lijn Winburg-Lady- brand heeten te beheersclien. Vermoedelijk moeten Rundie en Brabant de Boerenmacht in het oog houden, die lang zaam naar het Noorden trekkend, nu ern sterke positie ten NoordeD van Lady!.rand, bij Mequatlingsnek inneemt. Nu moge het al niet zeker zijn waar de Boeren opnieuw zullen stand houden tegen over lord Roberts' geweldige overmacht die veilig op 30,000 man kan worden geschat, standhouden zullen zij zeker. De stiijd zal tot het uiterste worden voortgezet. Zaterdag heeft de Transvaaische regeerirrg Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 10) Jbarihim bleef nog even staan, terwijl do anderen zich gereed' maakten tot den terug tocht. Do bekoring van het landschap boeide hem. De heerlijke klaarheid der atmosfeer maakte het mogelijk een ontzaglijke uitge strektheid' tó overzien en zijn blik dwaalde over een bergachtig land, dat met zijn d'ou- kcre holle wegen en groene vlakten aan zijn vaderland in Europa herinnerde, maar hem toch 'nieuwen en, eigenaardig aanblik schonk, -Er was geen dorpje te zienslechts één enkel] klein donker huis, ziju eigen uit gegalvaniseerd ijzer verwaardigde woning d'aar bemed'ou aan het water. En de hoornen waren ook andors dan in het vaderland, even als heb struikgewas. Men kon wel in de verte de donkere; massa's voor eiken- of beuikenwou- dea aanzie®; maar dichtbij kwatm hot Afri- ■kaansche karakter d'uideliik uit; zij zagen er uit als kandelabers; net waren stekelige cac tussen en aloé's. De wind' drc over d'e heuvels streek, was bezwangerd met geuren; zij ver ruimde de borst eu verlokte tot diep-ademha- len En daar, op de groene vlakte, beneden ia het dal, bood zich aan zijn blikken een too- neel dht Joachim bijzonder aantrok. Een troep vlugvoetige antilopen, d'ie van boven gezien zoo klein als torren waren, snelde door het dad, D'e dieren sprongen met hun alle weerbare burgers van Pretoria bijeenge roepen op het plein en hun daar bij monde van den vice-president Schalk Burger mede gedeeld dat de tijd gekomen is om alle man nen naar het front te z«nden. De vijand nadert tl* tns de grenzen der Republiek en het uur \an onmiddellijk gevaar is dus ge komen. En onmiddellijk boden zich de meeste burgers vrijwillig aan om naar het front te gaan. Ook de Vrijstaters geven den strijd niet op. De correspondent van de ïNew-York Herald" bij bet Boerenleger, heeft met presi dent St"yn in het kamp bij Zandrivier een onderhoud gehad. De President verzekerde den correspondent nogmaals dat de Vrijstaters zullen vechten tot het alleruiterste. Zij denken er niet aan de zaak van Transvaal, ook hun zaak, te verlaten. Zij zullen met de Transvaalers vechten aan de Vaal, voor Pretoria en daarna in de bergen. Zij weten dat zij niets te verwachten hebben van den vrede, maar alles kunnen winnen door te strijden. Zij vertrouwen op een goeden uitslag. Met zulk een onversaagden vijand voor zich en een vijandig land in den rug ligt de over winning nog niet voor de Engelschen gereed. Hoeveel Brit«ch bloed zal er nog niet moeten vloeien vootdat Roberts gevolg kan geven aan zijn voornemen om, wanneer hij de Vaal is overgetrokken, de inlijving van den ge- heelen Vrijstaat te proelameeren, laat staan die der Zuid-Afrikaansche Republiek, welkt* natuurlijk zou moeten volgen. Verspreid nieuws. Generaal Button's verkenning naar de Zandrivier waarvan hierboven sprake was, is op zich zelf allerminst een succes geweest. Althans de correspondent van de ^Standard" meldt dat de vooruitgeschoveo Britsche troe pen moesten worden teruggelrokkeu naar Welgelegen, waarop de Boeren evenwel den aanval niet doorzetten, maar achter de Zand rivier terugkeetd"n. Onder het gevecht ver trok een trein naar het Noorden, waarachter de Boeren de bruggen lieten springen. De cavalerie van Broadvvood en Hamilton's bereden infanterie stonden volgens ,de laatste berichten 15 mijlen ten Noorden van Winburg. Hamilton hepft een week lang bijna onaf gebroken gevochten. In het Westen heeft de Britsche genie bij Warrenton een nieuwe spoorbrug over de Vaal geslagen, Din«dag is te Warrenton de eerste trein uit Kimberley aangekomen sinds 14 October. Loid Roberts seinde Woensdag dat hij uitstekende berichten, gedagtee'.end 29 April, had ontvangen van Baden-Powell. Een telegram van 8 Mei uit Prieska zegt dat de opstand nu feitelijk onderdrukt is. Aan den noordelijken oever der Oranjerivier zijn wel Boetenpatrouilles gezien; maar die vluchtten bij de verschijning van Engelsche troepen. Het bevel over de troepen in de districten Ken hardt en Prieska is opgedta- nan kolonel Adye. Geheel zuiver schy'nt het in het Noordwes ten der Kaapkolonie nog niet te zijn. Volgens den correspondent der sDaily Mail" té Lorenpo Mavquez is de zetel der Vrijstaat- sche regeetir.g van Kroonstad overgebracht naar Heilbn n. vier pooten tegelijk van den grond en dans ten de lucht in alls gumini-ballen. Zij sche nen voor den een of andéren vijand te vluch ten. Misschien, hadden zij een luipaard ont dekt. Joaohlim ging vorder en haalde spoedig het gezelschap in. Men ging naar beneden, naar liet gegalvaniseerd; ijzeren huis, waar ec-nige Kafferbedienden! de Iieeren wachtten. Pudge ging met Doarson aan een tafel voor het huis zitten, om te onderhandelen over den koopprijs der mijn. Joaehmi zette zich met <3© ingenieurs aan. een andere tafel zij lieten, zich door de bedienden whiskey-soda met ijs gereed maken, praatten en rookten sigaren en korte pijpjes. Joachim hoorde dat Pudge een maatschap pij wilde vormen die de mijn zou koop en. Hij wist dan nog niet. Pudge .had' hem alleen ge zegd dat hij! de mijn vólde koopen. en had hem, JoachLm, gevraagd zich met het opzicht over da mijn te belasten. Joachim had hem geantwoord dat hij d'at juei kon doen omdat hij, geen verstand had van mijnenmaar Pudge had hém daarop gezegd dat het ver stand va,uzelf wol zou komen. Zoo had hij dus besloten in het huis tc blijven en d'en loop der dingen af te wachten. Het stelde hem gerust te hooren dal Robertson, een er varen ingenieur-, eveneens het huis zou ko men bewonen' en het technisch deel van het werk op zich zou nemen. Na oen tijdje kwamen Pudge en Dearson die het eens waren geworden, naderbij, en Pud'ge déelde mede dat hij de Deareonmijn voor lach tig duizend pond. sterling1 had' He- kocht. Pudge scheen een energiek man van zaken De Transvaaische Volksraad heeft Woensdag moties aangenomen waarin leedwezen wordt uitgedrukt dat Engeland niet is ingegaan op de door de Republieken gedane vredesvoor stellen en geklaagd wordt over de onjuiste vooistelling van den toestand in Salisbury's telegram. De Volksraad dankt de mogendheden voor haar steun en sympathie, protesteert tegen de schendingen der Conventie van Genève en machtigt ten slotte de regeering naar behoefte en omstandigheden besluiten te nemen. De zitting van den Volksraad is gesloten. Chamberlain verkocht weer de huid van den nog niet geschoten beer, toen hjj gisteren in het Lagerhuis beloofde dat de schadeloos stelling voor de loyale burgers van Natal zou gevonden worden uit de door de Boeren republieken te betalen oorlogsschatting. Natal heeft tot nu toe 450,000 p. st. be taald voor den oorlog. Het deficit der Natal- sche schatkist bedraagt 758.021. Seiacngdc Mededeel ingen. Over het geheel is lord Salisbury's rede op het jaarfeest der Primrose League" niet gunstig ontvangen door de Engelsche pers, en vooral niet door de liberale bladen die hem zijn aanvallen op Gladstone en de liberale politiek en zijn scherpen toon tegen Ierland verwijten. De ïMorning Leader" gispt boven dien den militaristischen geest dienSalisbury's woorden ademden. Zeer de aandacht trekken zijn uitlatingen over de mogelijkheid van een oorlog die een lauding in Engeland zelf zou beoogen. In dit verband is zeker eigenaardig een advertentie in een der bladen, waarin oud- officieren en onderofficieren der Westminster- vrrjwilligers worden opgeroepen ïom even tueel een buitenlandschen inval te keeren". In het Lagerhuis deelde Brodrick gisteren mede dat de regepring niets weet van een aanvrage van Rudand bij de Porte om kolen stations op Rhodes en Tenedos. De dDaily Express" meent te weten dat sir William Harcourt en John Morley weer deel zuilen nemen aan het actief politiek leven. De arbeidsters deel uitmakend van de Vereeniging tot verzoening in Zuid-Afrika, beleggen een monstermeeting van vrouwen tegen den oorlog, te houden in Juni. In het comité ter voorbereiding hebben zitting de dames Countney, Bryce, markiezin Ripon e. a. Toen de Dublinsche artillerie Woensdag avond naar Gosport zou vertrekken hieven de mannen hoera's aan voor de Boeren en president Kruger. De Belgisone oud-ministère Devdldter, Craux en Vandciipeereboom zijn tob minis ters van staat benoemd. Het heeft de aandacht getrokken da,t bij do laatste regen va,n onderscheidingen de li berale staatsman Baia is overgeslagen. Do „Ind. Bclgo" gelooft niet dat d'it om partij redenen is geschied; maar Ba<ra hoeft overi gens geen meerdere onderscheidingen noodig. De brischop van Brugge had den christen democraat kapelaan Fonteine die zich in te zijn, met een ver-rei kenden blik. Hij zette terstond zijn plan uiteen. Hij walde terstond de directie dér „Dearson Gold Mining Com pany Limited." samenstellen en benoemde eenvoudig al do heeren die hier vlhiskey-soda. zaten te drinken, tot leden der directie. Het kapitaal zou bed'ragen honderd zestig duizend pond sterling, te plaatsen in honderd zestig duizend aandcelen van één pond. „Dab wil zeggen, mijne hoeren," zei hij glimlachend, ,,ik zal de aandeelen op de Lon- densche markt aanbieden, maar niet verkoo- pen. De directie houdt alle aandeelen in portefeuille. Want or heerscht nu een sterke baisse, en ik ben. van plan. de baissiers eens een klein lesje te geven." „Hoe wilt u dat aanleggen, mijnheer Pud ge?' vroeg Robertson. „Ileel eenvoudig. Nauwelijks wordt de Dear- sonmijn op do beurs te Londen gébracht, of de baissiers zullen de aandeelen in blanco verkcopen. Zij zullen er op rekenen daardoor den koers te kunen drukken om de aandtoe- den koers te kunnen d'rakken om de aandee- lcrijigen geen aandeelen, omdat ik zo alle in handen houd'. Dan zullen zij, wanneer zij de aandeelen, die zij, zonder ze te bezitten, ver kocht hebben, moeten leveren, als gekken rondkropen en aandeelen vragen. Dan zal ik hun aandeelen verkoop en, maar ik. wil geen William Pudge heeten, nis de kerels ze dan lager dan tegen 10 pond per stuk krijgen." De; hoeren lachten. „Zou zoud'en de baissiers negenhonderd eji zestigduizend pond! schade hebben," zei Ro bertson. „Dat verdienen ze," 'ei Pudge. „Dio kerels dral;ken do beste papieren op de schandelijk- Antwerpen candidaat had gesteld voor de Kamer, bevolen zich van deelname aan de politiek te onthouden, daar hij anders uit zijn ambt zou worden ontzet. Fonteine vroeg daarop ontslagdit werd hem geweigerd, terwijl hem tevens verboden werd buiten het diocees Brugge te wonen. Fonteine handhaaft niettemin zijn candidatuur. De „Figaro" kondigt een officieel bezoek van koning Oscar van Zweden en Noorwegen aan ds Tentoonstelling aan tegen het eind dezer maand. Volgens het „Petit Journal" zijn Zola en Perreux, da directeur der Aurora", tegen 23 Mei gedagvaard voor do assisen van Semo-et- Oi6e. Volgens de »LiberLé" hebben anarchisten Woensdagavond te Nimes den Maria-dienst in de kathedraal verstoord en gedreigd de kerk te plunderen en in de lucht te laten vliegen. In het gedrang bij bet verluten der kerk werden verscheiden personen gewond. Als protest tegen do belastingwetten zijn gisteren te 12 uur te Madrid, Valiadtolid; Sa- ragossa, Burgos en andere Spaanscilie steden alle winkels gesloten. Ook de meeste schouw burgen bleven 's avonds gesloten. Hier on daar deden zich incidenten voor. In de voorstad Tetuan bij Madrid poogden groepjes onruststokers de tramwagens te doen derailleeren. Do gendarmerie en do po litie moesten tusschonbeide tredén, vijf personen werden licht gewond, 12 in hechte nis genomen. Enkele glasruiten werden ge broken. Het gerucht loopt dat de gewapende macht ernstige onlusten heeft onderdrukt to Valencia. In den Spaansohen ministerraad, die on der leiding der Koningin-Regentes gehouden werd, verklaard'© de minister-president Silve- la dat de regeering aan niemand zal toestaan de openbare orde en rust te verstoren en daardoor de ontwikkeling van het openbaar welzijn onmogelijk te maken. Do regeering zal alle wettige m iddelen aan wenden tegen dé minderheid, die de orde wil verstoren. Do ministerraad werd ook bijgewoond door d'en minister van binnenlandsche zaken die zijn voorgenomen reis naar Minorca heeft opgegeven en van Barcelona naar Madrid is teruggekeerd. De ministerraad heeft hem opgedragen krachtige maatregelen uit te werken legen het ïCatalanisrae". Men houdt de positie der regeering voor onhoudbaar. In de Oostenrijksehe Kamer deelden feudale loden gisteren mede dat de Keizer zijn toe stemming had gegeven voor het huwelijk van den troonsopvolger, aartshertog Frans Ferdinand met gravin Chotek. Anderzijds wordt het echter weer tegen gesproken. Volgens den correspondent der »Standard" te Berlyn komt de Czaar in September in Duitechland en zai dan weder een maand doorbrengen in den omtrek van Darmstadt, bij de familie zijner vrouw. Volgens do „Frankf, Ztg." heeft de zaak gelastigde der Vereeuigde Slaton opnieuw een in krachtige bewoordingen vervatte nota (S&jfenAÏfeUWfli tliteSl H-'v u. ■»- ste wijze Pen en papier," riep hij een be diende toe. „We zullen het contract even op stellen." Het gevraagde werd gebracht, cn het dbeu- ment zou worden opgesteld, toen. zich een Haastige hoefslag deed hooren en een Kaffer in een blauw wollen hemd en met 'n groot en hoed op, kwam aanrennen. Hij bracht een brief aan William Pudge mede. Puidge nam den brief, maakte hom open, las hom langzaam, las hem nog eens, stak hom in zijn zak en zei niets. Nadenkend keok hij eenige oogenbiikken voor zich uit. Do andere heeren konen eerst hem, toen elkaar aan en bewaarden eveneens het stil zwijgen. De brief scheen belangrijk te zijn. Daar' deed Pudge zijn mond voer open. „Van Cecil Rhodes," zei hij. Die naam scheen als een bliksemstraal de aanwezigen te treffen. „Cecil Rhodes' Cocil Rhodes!" fluisterden zij elkaar too, te gelijk met de blikken elkaar ondervragend. Alleen Joachim bleef bedaard. Hij begreep niet wat er gaaaido was. „Wat is er aan do hand V' vroeg hij zacht. „Walt bateekent dat Wat, is er met Cecil Rhodes dat f' „Dat betekent," antwoordde Robertson, „dat er allerbelangrijkste gebeurtenissen op hand'en zijn." „Dat beteefcont," antwoordde Robertson, der ingenieur, in, „dat mijnheer Pudge's reis naar Londen niet tevergeefsch is geweest." „En dat beteekent," voegde Philipps, de secretaris van Pudge, er bij, „dat de koning van Zuid-Afrika tot ons in betrekking staat." Joadiim haalde dé schouders op. Pudge sprak veer„Cecil Rhodes schrijft it 'wk-T te - V'a;'' W Wte Ar.-'telA,' tot- de Porte gericht. Indien deze veder de zaak op de lange baan tracht te schuiven, zal vermoedelijk oen ultimatum volgen. De grootvizier van Marokko, Bo-Hamed- ben Musa, wiens dood reeds 30 Maart ten onrechte werd gemeld, is nu overleden. Zyn docd maakt den toestand in Marokko, die toch foor Frankrijk's optreden in de Tuat-oasc reeds zeer moeilijk is geworden, nog dreigender. Het gevaar bestaat dat de Marokkijnsche quaestie zich op den voorgrond dringt en tot groote Europeesche moeilijk heden aanleiding geeft. Te hopen is het daarom dat sultan Abdul Aziz weder een even energiek man als Bo-Hamed vindt om de zaken te leiden. De berichten omtrent don opstand, der Ashan Lijnen aan do Goudkust zijbi uiterst schaareeh. Gisteren liep ter Londensche beurs hot ge rucht dat Kumassi in hand'en dor op6lau.de- lingen is gevallen. Hot departement van ko loniën verklaart daarvan evenwel geen be richt to hebben. In het Zuiden van Lufon staat het slecht met de Amerikanen. Den 4den Mei vielen 3000 Phiüppino's de stad Bulan aan, ver- dieven de 50 man sterke bezetting, doodden alle Spanjaarden en Chinezen en staken de stad in brand. Verkiezing te Haarlem. Zooals wij reeds, gisteravond en heden morgen per bulletin hekend maakten, is de uitslag der stemming voor één lid der Tweede Kamer in het district Haarlem (vac. jhr. mr. A. J Rethaan Macaré) Aantal kiezers 5840; uitgebracht 3397 «temmen, waarvan verkregen Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck (antir. en kath.) 749 st., W. A. J. van de Kamp (kath.) 267 st., mr. 11. Ph. de Kanter (lib.) 685 st., L. Modoo (S. D. A. P.) 628 st., dr. P. J. Muller (chr.-hist.) 216 St., jhr. mr. F. W. van Styrum (lib.) 729 St., zoodat herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren Van A«ch van Wijck en Van Styrum. Daar de herstemming zal geschieden vol gens do kiezerslijst van 1910, zufi u in plaats van 5840 dan 6492 kiezers aan de stemming kunnen deelnemen. Nerlerlnndsch Genootschap tot zedelijke verbetering vair gevangenen. Heden hield bovengenoemd Genootschap in 't Nutsgébouw te Amsterdam, onder voor zitterschap van don lieer mr. J. E. Yéltman, zijn jaarlijiksdio algemecne vergadering. Do secretaris van heb Genootschap, dr. E. Laurillard, bracht, zijn jaarverslag uit. Hier aan ontkenen wij, dat het getal afdeelingen 32 bleef. Eenige vaceerende correrspondentschappwi werdem bezet. Het lodental is van 1946 gedaald tot 1870. Er moot dtis gestreefd woiden naar vermeer dering van inkomsten, temeer wijL de ko- mende eischon geon daling maar wel stijging van uitgaven noodzakelijk maken. Naar aanleiding van het in do vorige alge- meeno vergadering verhandelde in betrek king tob de Rijksopvoedingsgestichten, be- noemdb liet hoofdbestuur een commissie, be- mij dat do zaak aan den gang zal worden ge bracht." Meer zei Pudge niet; maar die weinig woorden waren voldoende om liet geheele ge zelschap opgewonden te maken. Robertson Hoot zachtjes; Philipps kneep een oog toe en lachte; O'Flaharty sloeg tegen zijn been dat het klonk. En ook bij Dearson bleef do uit werking niet achterwege; maar hij zette een ontstemd gezicht. Pudge wendde zich even later tot hom. „Mijnheer Dearson," zei hij, „u zult be grijpen dat ik onder deze omstandigheden geen tachtigduizend1 pond kan betalen. Ik bied u veertig duizend." Dearson sloeg met den vuist op tafel toen greep zijn hand naar den revolver in zijn gordel. Maar hij bedacht zich. „Zestig duizend," zei hij. „Veertig duizend contant; twintig dui zend m aandeelen der Deareonnrijn en bo vendien voor u de betrekking van directeur van hot bedrijf met duizend pond salaris." „Goed," zei Dearson. Hij liet zijn revolver los en schnddo Pudge de hand. Fhillipps stelde liet contract op en alle aanwezigen onderteekenden het. Toen liet Pudge zijn met zes muildieren bespannen reiskoets voorrijden, stapte met alle heeren behalve Dearson on Joachim in en reed in galop weg onder wild knallen van zweepslagen, waarmede de Kaffer-koetsier niet zuinig was. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1