BINNENLAND. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Landbouw en Teeteelt. STADSNIEUWS. YL A ABDIN GEN. Gemengd N i e uw s. postbureau's. Volgens de Temps" wordt deze maatregel uiterlijk gerechtvaardigd, doordat de Jong-Turken zich van vreemde postbureau's voor verspreiding van propaganda geschriften. De populisten iu de Yereenigde Staten hebben Bryan tot candidaat voor het presi dentschap geproclameerd. Naar de „Frankf. Ztg.uit New-York ver neemt, is te Manilla een samenzwering ont dekt; 100 personen, onder wie ook ambte naren, zijn gevangen genomen. Consulaatwezen. Door de Ned. Kamer van Koophandel te Londen, is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin volkomen instemming wordt betuigd met de motie-Van Kaalte. De Kamer vestigt daarbij de aandacht op de Volgende opmerkingen Een dergelijke organisatie van die belang rijke tak van Staatsbestuur (het consulair stelsel), is echter alleen mogelijk, wanneer tegelijkertijd verband wordt gebracht tus- schen de verschillende met het consulaatwe zen samenhangende takken van administra tie. Waar de vertegenwoordiging in het bui tenland' van Nederland's eixmonrteah-e belan gen meer en meer op den vooigrnod treedt en de voortdurende aandacht der regeering easoht, terwijl slechts over een beperkt, gelde lijk bedrag kan worden beschikt ter tege moetkoming aan de steeds toenemende eisdhen voor sulk een vertegenwoordiging, komt het ons voor, dat voornamelijk moet gestreefd worden naar concentratie der be schikbare krachten. Algemeen zijn de klachten, dat de koop lieden en producenten, in Nederland weinig voordeel trekken uit de mededeelingen der consulaire ambtenaren. Die mededëelmgen worden eensdeels te laat gepubliceerd om den handed van praktisch nut te zijn, kunneu an derdeels niet altijd ter kennis worden ge bracht van belanghebbenden, wanneer zij van te particulieren aard zijn om officieel te wor den gepubliceerd en daarenboven dikwijls niet in de Nedlerlaindsolie taal zijn gesteld Veel kostbaar materiaal ontgaat aldiis den handel en producenten. Wij meenen, dat dit gebrek kan worden verholpen door meer directe aanraking tus- sehen de vertegenwoordigers van Landbouw, Handed en Nijverheid eenerrijldk en ander zijds de afdeelingen van de ministeries van Bkmealandbche Zaken, Waterstaat, Handel en Nijverheid en de afdeeling „Handelspoli tiek en Consulaire Zaken" aan het ministerie van Buitenlamfedhe Zaken, belast met de be hartiging van bovengenoemde tókken van volksbestaan. Ia verband hiermede zou een rationeelo reorganisatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken niet achterwege mogen blijven. Voor het verkrijgen van een. dergelijke sa menwerking is in de allereerste plaats noo- dig een zoo practisah mogelijk ingericht cen trum. Aangezien bijzondere omstandigheden het noodzakelijk maken, dat het consulaat wezen onder het ministerie van Bui tenia nd- sdhe Zafken blijft ressorteeren, achten wij de afdeeling „Handelspolitiek en Consulaire Za ken" vam dat ministerie daarvoor aangewe zen. Wanneer aan die afdeeling een geoefend consul air hoofd toegevoegd werd, doorkneed in de vareisckten van den oonsulairen werk kring en op de hoogte van de diensten die van de consulaire ambtenaren kunnen wor den gevorderd, zou naar onze meening aan die afdeeling meer practisah leven wor den gegeven en de grondslag voor een verbe terde inrichting van heb consulaatwezen wor den gelegd. Het groote bezwaar, dat dergelijk centrum gevestigd ïs in da residentiestad en niet in •een van, Nederland's voornaamste handels steden, wordt daarmede echter niet uit den weg geruimd. Ter tegemoetkoming hieraan zou het over weging verdienen om een Centraal Bureau te stichten, dat een minder officieel ka,ra&ter zou dragen en allo inlichtingen zou kunnen verstrekken, ook omtrent hetgeen op han delsgebied in het buitenland voorvalt en die voor den Nederlaiidsehen koopman en produ cent vaa practisch belang kunnen zijn; het zou een orgaan kunnen hebben, waarin alle consulaire miededeelingen, die inkomen bij 't ministerie van Bui te n) an dsclie Zaken, m een voor den handel geschikten vorm en in de Nederland'scho taal kunnen worden opgeno men en die door dezen trechter onmiddellijk ter kennis van belanghebbenden zouden ge raken. Wat betreft de opleiding van de toekom stige bezoldigde consulaire ambtenaren, kun nen wij ons niet vereenigen met het huidige systeem om den jeugdigen leerling-consul eenige jaren, te doen verblijven aan het mi nisterie van Buiten]andsche Zaken in de re sidentiestad. De leerling-consul zal eens zijn diensten moeten verleenen aan den Neder- landschen handel, landbouw en nijverheid. Om aan die roeping met vrucht te kunnen voldoen, zal hij allereerst goed op de hoogte dienen te zijn van Nederland's middelen van bestaan, van Nederland's voortbrengend^ kracht. Hij diene dit te leeren uit eigen aan schouwing. Heeft hij een deugdelijk begrip van Nederland's behoeften, dan ware het Wenschelijk, dat hij persoonlijk in het bui tenland d'en handel leerde kennen. Het komt ons voor, dat plaatsing op het kantoor van een der onbeBoldigde consuls daarvoor de aangewezen weg is, vooral wanneer die onbe zoldigde consul in een groote handelsstad is gevestigd an zelf bet hoofd is van een han delshuis. Daarenboven .worde gelet op het gedeelte van de wereld waar de toekomstige consul voornamelijk werkzaam zal zijn. Voor een la tere plaatsing in het verre Oo3ten bijv. ach ten wij een nauwkeurige, door eigen, aan schouwing verkregen kennis van Neder- landsch-Indië onmisbaar. Ten opzibhte van de indeeling der consu laire posten, komt het cms, met het oog op de bescheiden middelen die beschikbaar zijn, onraadzaam voor, dat in Europa met uitzon dering van. Londen en Moskou, anders dan, onbezoldigde consuls worden aangesteld. Wij maken uitzondering voor Londen, daar niet alleen d'e ambtenaar daar ter plaat se de vertegenwoordiger is der Nederland- sche handelsbelangen in het Westen, doch Londen ook hot centrum is van het wereld verkeer. Een bezoldigd1 consul te Moskou achten wij noodzakelijk met het oog op den vooruit gang van het Russische rijk en de groote eco nomische ontwikkeling, die het verre Oosten tegemoet gaat, zoodra de Siberische spoorweg gereed zal zijn. Niet alleen voor het vervullen van onbe zoldigde consulaatsposten kan van de hande laren partij worden getrokken, maar ook waar zich m Europa belangrijke kolomen van Nederlanders bev,nden, zou het oprich ten van Nedorlandsche Kamers van Koop handel, ten nutte kunik-n strekken van den Nederlandschen handel. Het komt ons voor, dat het aanmoedigen van het oprichten van zulke Kamers op den weg ligt- der Neder- landsche Regeering. Buiten Europa zijn. de toestanden anders en is do handel minder gecentraliseerd en achten wij daarom uitbreiding van het aan tal beroepsconsuls aldaar een eisoh van den tijd. Bepaalde plaatsen wtnschen wij niet aan te wijzen. Herhaaldelijk is door anderen op Amerika en Azië gewezen. Wij wensclien slechts op den voorgrond te stellen, dat voor Nederland als koloniale mogendheid, de toe stonden in heb Oost-en bijzonder belang heb ben. Naar de „N. R. Ct." verneemt, circuleert bij de ledeu der vereeniging vau Nederland- sche Fabrikanten, voorzatter d'e hoer J. C. van Marken, secretaris mr. R. W. van Stolk, ter teekening een adres aan de Tweede Ka mer, waarop tevens adhaesie-botimgingcn van Ncderlandsche industn eelea, met-leden van gemelde vereeniging, worden verzameld. In dit adres geven de onderteekenaren Jmn groo te ingenomenheid te kennen niet de in de vergadering der Tweede Kamer van 6 De cember 11. door den heer mr. E. E. van Raal- t© voorgestelde motie betreffende ons consu laatwezen, en dringen len krachtigste bij de Kamer aan op het aannemen der motie van den hoer van Raaite, opdat de regeermg in de uitgesproken ailgemeene meening der volksvertegenwoordiging dc aanleiding moge vinden het werk der verandering van ons consul aire stelsel ter hand to nemen. gewoipen vuil, vooral by warm weer of oosielijken wind, niet te verdragen is. *L)e werkzaamheden in de glasfabriek alhier zullen Maandag a.s. aanvangen, In tegenspraak met een vroeger bericht vernemen wij dat de stoomtabaksfabriek, voorheen firma W. 3. v. d. Boor, weder zal worden vei kocht, en wel op den SOstenMei des voormiddags ten half twaalf, enkel bij opbod. De heer A.Luijendyk, de 85 jarige wethouder, die sedert de laatste 35 jaren zitting in den Raad dezer gemeente, heeft als raadslid en wethouder ontslag genomen. Wegens het heerschen van roodvonk, voor namelijk onder de leeilingen van school B deze school door B. en W. gesloten tot met 16 Mei a.s. Men seint ons uit Rotterdam In de heden gehouden vergadering der aid. Rotterdam van het Ned. Tooi.eolverbond bleek dat de heer Van Eijsden zoo'n krach tigen financiëelen steun gevonden heeft voor de organisatie van een nieuw tooneelgezel schap, dat bij krachtigen steun in den vorm van subsidiën en teekening van coupons het folgend seizoen gedekt is. Na het vertrek van dr. Lingbeek uit Zuid- Afrika, den 28en dezer, zal dr. J. C. J. Bierens de Haan de leiding der eerste ambu lance van het Ned. Roode Kruis op zich nemen. Voorts zal naar verwacht woidt, in verband met mutatien in de tweede ambu lance het overige personeel van de beide ambulances tot één geheel worden vereenigd met dr. Bierens de Haan als chef. Naar wy vernemen zat de vei kiezing voor een lid van de gemeenteraad (vac. Van Buysen) plaats vinden op 5 Juni e.k de stemming en zoo noodig de herstemming op 12 en 19 Juni daaraanvolgende. De commissie voor bet Hervormd Wees huis is timns samengesteld uit de heeren ds. Schryver, voorzitter; A. Schnitker,secie- tarisJ. M. v. d. Schalk, J. H. Ris flzn. en C. Plooy. Wegens het vertrek van mevrouw Visser en het overlijden van den heer Verr.ède is tot regentes benoemd mevr. van Deventer Cool, en tot regent de heer Ris. Naar wij met genoegen vernemen zal op Donderdag 17 Mei e. k,, des avonds ten 8 uur in sMusis Sacrum" een concert worden ge geven door het bekende kunstkring-kwartet uit 's Hage, met medewerking van den heer Adelin Ferraint, bariton-zanger. Den 15den Mei a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer W. J, A. Roldanus bij Kon. besluit werd benoemd tot notaris in het arrondissement Rotterdam, ter stand plaats Schiedam. Tot leerling-machinist by de Staatsspoor te Kerkrede (Limburg) is benoemd F. Scheul- derman alhier. Springtij Maandag a.s. te 4.12 nam. 'Door Ged. Staten werd deze week voor de Nationale militie afgekeurd, No 92 (H. Nieuwstraten)dientengevolge is thans opge roepen No. 95 (P. Brobbel). 'Door eenige bewoners der Westhaven plaats alhier is Vanwege de Ilaagsche afdeeling der BolL Maatsch. van Landbouw zal 21 en 22 dezer in een lokaal aan de Beeklaan, by den Loos- duinschen weg, de vee-inzending ter Parijsche Tentoonstelling ter bezichtiging gesteld wor den. Het plan bestaat om den te's Giavenbage door de Landbouvv-afdeeling opgerichten cur sus voor hoefbeslag uit te breiden tot een provinciale leerschool in dat vak. Am- Den 29sten Mei a.s. zal te 's Gravenhage de derde Conferentie voor het Internationaal Privaatrecht geopend worden. Alle regee ringen, hiertoe door de Nederlandsche uit- genoodigd, hebben die uitnoodiging aange nomen. Men. herinnert zich, dat {Roomsche stu denten te Groningen hulde brachten aan de .redders van den leerplicht", dr. Sehaepman en mr. Kolkman. Dit heeft op een vergadering der Aimster- damsehe R.-K. Studentenvereeniging „Sanc- tus Thomas Aquinas" aanleiding tot het stel len van do volgende motie'gegeven, die met algemeen e stemmen ie aangenomen „Het R.-K. Stud'enten-dispuutgezelschap ,Sanctus Thomas Aquinas", van oordeel dat het hier te lande vooralsnog niet op den. weg eener Studentenvereeniging ligt, zich open lijk uit te spreken over hetgeen in de Ka tholieke partij geschiedt, vooral niet bij be staand ineen ingswersch il, gaat over tot de or de van den dag." („O. H. C.'j Bij het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis is aan giften een totaal bedrag inge komen van 1205932.59Vs. De beweging der Typografen, Hedenmiddag meldt men ons uit sterdam Niet in den omtrek, maar te Amsterdam zelf zegt »Het Volk", bevindt zich de drukkerij, waar getracht wordt het »Nieuwsbl. v. d Boekh." gezet te krijgen. Er bestaat echter kans dat dit alsnog ver ijdeld wordt. Het bestuur der afdeeling sRotterdam van den Typografenbond heeft een strooibiljet verspreid, waarin zjj er de aandacht op ves tigt, dat werklieden, die ingaan op aanbie dingen van Amsierdamsche drukkerijen waar aan gestaakt wordt, daar dienst moeten doen als onderkruiper. De sHerauL" is weder verschenen, met slechts twee pagina's echter. Ook heden hebben by verschillende druk kerijen onderscheiden typografen het werk hervat, zoodat Holdert met 91, Ellerman Harms met 40 en aan de uTelegraaf' 16 zetters werken. Er is sprake dat het looncomité zal af treden. Hedenmiddag om 4 uur zal daarover worden beslist. Intusschen hebben heden deputatiën, voor elke drukkery uit de gezellen gekozen, onder handelingen aangeknoopt, waarvan de uitslag morgen in de vergadering wordt medegedeeld. bewoners by B. en W. een verzoek schrift ingediend om de in de haven nabij de brug liggende praamschuit van den reini gingsdienst, eene andere plaats te doen in nemen, daar de stank van het in die schuit Rotter daim che Diergaarde. Men meldt ons uit Rotterdam De Rotterdamische Diergaarde wer-d sedert de laatste opgave weder met een, tal van ge schenken. e® aankoopen verrijkt, waarvan de meest vermeldenswaardige hieronder vol- gen Een 29-tal inlandsche wilde eenden in 13 soorten, geschenk van den. heer P. J. van Houten te Brussel1 meerkoet, geschenk van dien heer J. C. van der Valk, alhier; 1 Iberische lamdbckildpad, gosch. v. d. h. J. R. Kuypers, alhier; 1 koperwiek-lijster, gosch. v. d. h. scheepsgezagvoerder G. Stenger, al hier; 1 geelpoot waterhoentje, geseh. v. d. h. A. Speelman, alhier; 1 bastaard van den wilden en recvesfazant, gesch. v. d. h. J. B. van Stolk, te Sclievemngen1 waterrat, ge schenk v. d. h. B. W. Vermomt, alhier; 1 blamwoorhcofd-amazonepapegaai, gesch. v. de kinderen P. Koekoek Dzn., te Almkeik 1 zilvervos van Buenos Ayres, gesch. v. d'. h. M. Kühl, alhier; 1 grijze roodstaart paj>e- gaai, gesöh. v. d. h. A. de Kreij, alhier; 2 pisang-eekhoorns, gesch. v. d. h. W. J. van den Haak, alhier; 3 dnestreep-moensangs en 2 Javaansdhe stekelvarkens, gescli v. d. h. J. C. ter Bruggen, alhier; 2 kerkuilen, gesch. v. d. h. D. Sol, Zevenhuizen1 toren valk, gesch. v. d. h. H. H. Theunisse, alhier; 1 wouw, gesch. v. d. h. Th. van Renswoude, alhier; 1 driestreep-moensang en 1 Indische civetkat, gesch. v. d. h. scheepsgezagvoerder A. L. Harken, alhier; 1 geelrug-loeri, gesch. v. d. h. J. Laffree, alhier; 1 groofavoethoen, gesch. v. d. h. J. W. van Nouhuys, Ternate. Aangekocht werden: 1 negenbandig gordeldier, 1 anoa- of koe antiloop, 1 pampushert, 1 water-antiloop, 1 beisa-antiloap, 2 zwarte kangoeroe's, 1 wit- kuif-schakoe, 1 paar purperkleurige scba>- koe^s, 1 hyadnth-ara, 1 nimmerzat, 1 paar rosse hoorneenden, 1 paar witgerich tebooon - eenden, 1 paar gehoornde tragopans, 1 vuur- rng-fazant, 1 Australische pelikaan, 1 paar bruine pelikanen, X paar roodrug-pelikanen, 1 paar dromedarissen, 2 paar groene pau wen, 1 alpaca, 1 witte lama, 1 Bennett's kan goeroe, 1 Indische antiloop, 1 Chinoesch-e ikraan, 1 Europeesche flamingo, benevens een groot aantal sier-, kamer- en watervogels Geboren werden o. a. 2 tedaJs of manen-mouflons, 1 zwarte zebu en een Javaansóh paaacje. Het Museum van Land- en Volkenkunde werd verrijkt o. a. me' een keurige collectie Oost-Afrikaansdhe voorwerpen, aangeboden door den heer F. G. d'e lange, alhier; en met een 2-tal steeaen kannen, afkomstig van Ceylon, aangeboden ".oor den heer H. Ver- woolde alhier. Aangekocht werden o. a. 50 Anth'urium'e, 30 Azalia's en een aantal andere planten. Voorzichtigheid geboden. Te Maastricht hebben zich zes gevallen van pokken bij kermisreizigers voorgedaan. Met het oog op de zomerkermissen een waar schuwing. De dienstweigeraar. De milicien D. Ph. J. De Bruin voor dienst weigering tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld, wiens stiaf Donderdag 10 dezer expireerde, is op dien dag uit de bijzondere strafgevangenis voor mannen te 's Hertogen bosch, alwaar hij het grootste gedeelte zijner straf doorbracht, ontslagen en aanstonds naar zijn korps, het 3e regt. 4e battery veld-artil- lerie in garnizoen te Breda teruggebracht. Een adres, in aansluiting met dat, aan den minister tan oorlog gezonden door de nlnter- nationale Broederschap", ten voordeele van De Bruin, is van 162 Arnhemsche handtee- keningen voorzien, verzonden. De moord te Koewacht. Voor den rechter-commissaiis te Middel burg zijn verschenen de twee nieuwe getuigen, die verklaaid hadden op den avond, waarop de moord kon hebben plaats gehad, licht te hebben zien branden in den kelder van den verdachten Misseghers en het hakken van vleesch en beenen duidelyk gehoord hebben. Indien nu ook deze getuigen gedagvaard zul len woiden, is het getal tot 66 verhoogd. Zooals bekend zal de zaak Woensdag 6 Juni en volgende dagen voor de Rechtbank te Middelburg behandeld worden. Verbrand. Te Zaandam had een kind het ongeluk een brandende lamp om te storten- De kleert jes van de kleine vatten vlam en het stumperdje overleed dienzelfden avond aan de bekomen brandwonden. ven zijn pogingen vruchteloos en hij gerank te in grooten nood. Toen hij eens na een afwezigheid van vel» dagen terugkwam, vond hij vrouw en kind van honger gestorven. Gebqgnn onder zijn smart verbet hij do stad zijner ellende en trok naar -Philadelphia, waar hij bij een koop man ean betrekking vond. Door noeste vlijt en groote spaarzaamheid legde hij het funda ment voor zijn vermogen. Hij kende veen" genoegens en leefdb als een kluizenaar. K hij millioonen verdiend had, besteedde im veel geld' voor liefdadige doeleinden. Toon zijn boekhouder hem eens opslag vroeg, omdat h:j ging trouwen, weigerde lui zulks omdat de prestaties van den bediende dbor het huwelijk eer zouden verminderen dan. stijgen en een opslag dus geen reden van bestaan had. De boekhouder wilde ont slag nemen, doch. ontving een uitnood! ren te karnen eten en vond op zijn bord°éen cheque van 50,000 dollars. Ikon de boekhouder hem verklaring vroev, zei hij, dat do loonsverhooging behoorde tot de zaken; wat den man van zaken onmouy lijk is, kan echter den particulier niet ver hinderen een trouiw makkei een klein huwe lijksgeschenk te gewen. Gerard vermaakt© rijn park aan de stad met de beschikking, d'at geen enkel geestelij! ke, van welke richting ock, het zou mogen betreden. Te vergeefs had hij eens naar een geestelijke gezocht, die gratis bij de begrafe- nis van zijn vrouw en kind wilde assisteeren. Zijn zwanezang. Heinrich Vogl's laatste optreden voor zijn dood te Munehen was in de rol van Canio in „Bajaazo" van LeoncavaP s, waar, zooals men Weet, aan het slot Canio 2egt: „Das Spiel 1st aus." - Niemand in het publiek en de gevierde kunstenaar evenmin zal vermoadl hebben dat die treffende woorden zijn afscheidswoor den waren. Treurig. Een paar bejaarde lieden waarvan de een lam en de ander blind was, liepen gisteren op de Neude te Utrecht arm aan arm, (want de lamme moest den blinde leiden), in be schonken toe tand van dea eenen naar den anderen kant te zwaaien. De politie ontfermde zich over de twee ongelukkigen en bracht ze naar het hoofdbureau. Ken honderdjarige. Te Bergliaren heeft Antoon Vei ploegen, onder veel deelneming, zijn lOOsten verjaar dag gevierd. Toen de man 49 jaar ond en ziek was, werd hij door de doktprs opgegeven, wat hem niet belette te herstellen en heel oud te worden. Het groote gebod. In een hoofdartikel van de Limburger Koerier" waarin de zoogenaamde »rituee!e moord" der Joden met veel nadruk als een Talmudisch voorschrift wordt geschetst, leest men het volgende behartigingswaardige zin netje »De Christen beoefent jegens ieder mensch, Jood, Turk of Heiden, het groote gebod der naastenliefde". Zéér behartigenswaardig, inderdaad 1 (a>Centrum.") De Parijsche Tentoonstelling. De opening van de Indische gebouwen ter Parijsche tentoonstelling is thans bepaald op 21 Mei, terwijl ze den 49n Mei voor de journalisten toegankelijk zullen zijn, jVapelsche gastvrijheid. Bij de cmitvangst der leden van het tube-r- culose-cougres op het Raadfhuis te Napels zijn deze zeer onbeleefd behandeld. Verscheidene congresleden, die in plaats van het voorgeschreven avondtoilet een ge wone jas droegen, werdén door den zaalbe- diende tegengehouden, loen zij daartegen protesteerden, werden zij op bewel van. een inspecteur van politie, d'oor agenten en pom piers met geweld uit de zaal verwijderd. Het publiek in het portaal trok krachtig partij voor de beleedigde gasten. Alle leden in rok verlieten onmiddélijk het feest en in het hotel Gambrinus werd een gepeperd protest tegen het onbetamelijk optreden der politie opgesteld. In een bri-ëf aan dé „Rama" ver klaart prof. Gregoraci, dat iedleren Napoli- taan 'het schaamrood naar de wangen is ge stegen over deze smadelijke behandeling van zijn gevierde gasten door de politie. Maar een milliard. De »New-York Herald" ontvangt nit Was hington het volgende ongelooflijke beric'-t De secretaris van financiën Gage, heelt experts opgedragen, te zoeken wat er geworden is van 400 millioen dollar in goud, door de schatkist aangemunt, daar zijn departement g(en spoor beeft kunnen ontdekken welk gebruik er van gemaakt is. Keizerlijke Comedie. Wij zullen niet vragen of er bij ontvangst van vreemde vorsten niet veel comedie wordt gespeeld, maar dat do vorsten in ten minste één opzicht op tooneelspelei» gelijken blijkt uit het volgende staaltje. Keizer Wil helm was Vrijdag vóór negen uur in rijn ge wone kleeding; te 10 uur was hij generaal der Oostenrijksche cavalerie en bleef dat tot uur. Toen moest oij wegens de aankomst van <feu kroonprins van Italië te 5.10 weer Pruisische uniform dragen, om 2 uur later gekleed, te rijn in de uniform van hét regi ment van den hertog van. York (dragonders). Bij die taptoe was de Keizer weer Oosten- rijksdh. generaal en na dit feest ging hij in Russische uniform grootvorst Konstantijn af halen. („Middelb. Ct.") Millionairsgrillen. De Amerikaansche millionairs rijn zoowel j om hun weldadigheid! als o®a hun buitenspo righeden merkwaardig. In beidle oprichten is i de op 60-jarigen leeftijd te Philadelphia ge- sterven financier Gerard! een voorbeeld1. Op 23-jarïgén leeftijd was hij gehuwd, en hij trachtte in New-York voor rijn vrouw en kind1 brood te verdienen. Maanden lang ble- Tegen tuberculose. Te Davos is op den len April een wette lijke verordening tegen de verspreiding van tuberculose en andere ziekten van kracht ge worden. Ze behelst o. a. de volgende bepa lingen Alle dbor lijders aan tuberculose bewoon de vertrekken met al wat zich daarin be vindt moeten steeds grondig worden gerei nigd en ontsanet vóór rij aan anderen ter be woning worden afgestaan. De ontsmetting zal moeten geschieden volgens het dbor den Kurverein vast te stel len reglement en slechts door daartoe offi cieel aangewezen personen mogen worden uitgevoerd. Alle longlijders moeten een zaüdowispedoor bij rich dragen. Het spuwen in de huizen op den vloer, en buiten op d© trottoirs en de wegen en de sneeuw is verboden. De vast staande kwispedoors moeten van porselein of geëmailleerd metaal zijn vervaardigd, dage lijks gereinigd! worden en slechts met water of waterachtige oplossingen zijn gevuld. Personen die aan een andere in de wet als besmettelijk genoemde ziekte jijden, moeten dadelijk nadat deze als zoodanig door een arte is herkend, in het gasthuis voor besmet telijke ziekten worden opgenomen, tenzij zij op een geneeskundig© verklaring daarvan worden vrijgesteld. Al wat met hm in aanra king geweest is, zal evenzeer moeten worden ontsmet-. Iedere overtreding van deze voorschriften wordt gestraft met een boete van ten hoog ste 50 frs. Aan het eind van het vorige jaar was ook een wetsontwerp verschenen over de melk- eoutroie. Daarin worden nauwkeurige voor schriften gegeven omtrent de veneischte hoe danigheid en db wijze van vervoer en de be waring an de controle van het melkvee. De sterkste ijslreker ter wereld (de E r m a c k.) Over deze Russische stoomboot hebben wij reeds met een enkel woord melding gemaakt. Wij vinden daarvan 4 hans meerdere bijzon derheden vermeld, die ens aanleiding geven op dit bouwwerk terug te komen, d'at zich door buitengewone constructie en inrichting onderscheidt van alle bot nu toe vervaardigde schepen, bestemd voor ijsbréken. De viervoudige schroefstoomboot E r- maok, te Walker on Tyne gebouwd, is 305 voet lang, 71 voet breed en 42 voet dijp. Met 3000 ton kolen aan boord' verplaatst zij 8000 ton en zij is in staat met 12,000 paarden kracht vermogen, door een ijsgang van 10 voet dikte te stoomen. Zij woelt het ïjc niet op, doch drukt het neer, en om dit te berei ken is aan den geheelen romp geen enkele hoek te vinden, waarop het ijs vat kan. heb ben, Vastraken in het ijs kan niet plaats vin den, omdat, indien zij ooit ingesloten werd', dit een langzame naar bovendrukJdng van het vaartuig tengevolge zou hebben. In dien tus- schentijd zouden de pompen enkele compar timenten met water vullen en ten slotte zou het ijs een gewicht van 10,000 ton te dragen hebben, waartegen het niet bestond zou zijn en zou breken. De lange afbellende boeg en de hoofdscbroef moeten dienen om gemakke lijk op het ijs te komen. De werking van laatstgenoemde strekt om door terugslaande beweging het water onder het ijs weg te zui gen, waardoor het weerstandsvermogen van het ijs tegen bovendruk natuurlijk be langrijk verminderd wordt. De Brmsok heeft drie schroeven, van achteren, de zoo even bedoelde hoofdschroef van. voren. De sterkte van den romp, die verbazend moet rijn, hetgeen trouwens door dé ondervinding is bewezen, berust op het bezigen van het beste materiaal eu door dat op de kunstigste wijze te laten bewerken. In de eerste plaats is de Er mack van het begin tot hét einde een dubbel schip en rijn haar beide wanden zoodanig aaneenverbond'en en versterkt met dwarsche en in lengte loopende schotten, dat zij feitelijk onvernielbaar rijn. Voorts is het schip verdeeld in acht en veertig volkomen waterdichte compartimenten, die bij proef neming op afdoende wijze hébben bewezen, dat in dit geval de dichtheid niet theoretisch is. Elke vierkante centimeter van de inwen dige oppervlakte van iet vaartuig heeft toen een. drukking van meer dan 16 pond moeten verduren en todh ontstond nergens eenig lek

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2